Zm.: zarządzenie w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie produkcji przemysłowej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1994.11.82

Akt utracił moc
Wersja od: 26 września 1994 r.

ZARZĄDZENIE Nr 21
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 15 września 1994 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie produkcji przemysłowej

(znak: PP-4-020-1/94)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z pozycjami 05.3.01, 05.3.02 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995, stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r., zarządza się, co następuje:

§  1.
Wzory formularzy oznaczone symbolami P-01 - sprawozdanie o produkcji oraz P-01 - mutacja - sprawozdanie o produkcji, stanowiące załączniki nr 1 i 2 do zarządzenia nr 18 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 19 sierpnia 1993 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie produkcji przemysłowej (Dz. Urz. GUS Nr 9, poz. 70) otrzymują brzmienie określone odpowiednio w załącznikach nr 1 i 2 do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

P-01

Sprawozdanie o produkcji za rok 19...

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA P-01

Objaśnienia ogólne

Do sprawozdania P-01 obowiązuje Wykaz Wyrobów Przemysłowych - wydanie 1994 r., zwany dalej WWP.

Wykazywane w sprawozdaniu informacje należy podawać w następujący sposób:

- dla produkcji wytworzonej - całkowitą produkcję wyrobów wytworzonych w roku sprawozdawczym,

- dla produkcji sprzedanej - ilość i wartość sprzedanych w ciągu roku sprawozdawczego wyrobów i usług przemysłowych i nieprzemysłowych niezależnie od momentu wytworzenia.

Do produkcji wyrobów zalicza się wyroby wyprodukowane z surowca własnego, jak i surowca powierzonego przez inne przedsiębiorstwo lub osobę fizyczną (w przypadku materiałów powierzonych - bez ujmowania ich wartości). Produkcję wykonaną na zlecenie wykazuje wyłącznie zleceniobiorca, to jest ten, który faktycznie produkcję wykonał.

Ma to miejsce, gdy materiał do produkcji powierzony jest przez jednostkę zlecającą zarówno krajową jak i zagraniczną (zleceniobiorca i zleceniodawca muszą być różnymi podmiotami).

W przypadku zawarcia umowy na warunkach zlecenia należy wykazywać zryczałtowaną odpłatność agenta, natomiast w przypadku zawarcia umowy agencyjnej - produkcję wyrobów wykazuje się łącznie z produkcją agentów, z którymi zawarto umowę.

Uwaga: Przedsiębiorstwa przemysłu energetycznego i ciepłowniczego:

- wytwarzające energię elektryczną i cieplną wykazują w dz. 1 sprawozdania P-01 dane dla produkcji wytworzonej oraz dla produkcji sprzedanej według ilości i wartości;

- przesyłające energię elektryczną lub cieplną (jednostki sieci i zbytu) wykazują w dziale 3 w gałęzi 72 -"Pozostałe usługi komunalne materialne" - wartość usługi, którą stanowi różnica między wartością energii elektrycznej lub cieplnej w cenach sprzedaży a wartością w cenach zakupu (nabycia).

Dział 1. Produkcja wyrobów przemysłowych

Objaśnienia dotyczące treści wierszy

W wierszu 01 wykazuje się:

1)
wartość wyrobów sprzedanych netto (bez VAT), tj.

- otrzymane i należne kwoty za sprzedane w ciągu roku - na zewnątrz przedsiębiorstwa - wyroby gotowe, półfabrykaty i części własnej produkcji wynikające z przemnożenia ilości sprzedanych wyrobów, półfabrykatów i części przez jednostkową cenę sprzedaży, skorygowaną o należne dopłaty, udzielane rabaty, bonifikaty, opusty lub umowne kwoty należne z tytułu sprzedaży. Wartość sprzedaży należy podać łącznie z wartością wyrobów sprzedanych, a produkowanych na zamówienie (zlecenie) zarówno z materiałów własnych przedsiębiorstwa, jak i z materiałów powierzonych (w przypadku materiałów powierzonych - bez ujmowania ich wartości).

- wartość wyrobów sprzedanych we własnych sklepach lub zakładach usługowych. W przypadku niemożności ustalenia wartości wyrobów sprzedanych w danym roku dopuszcza się podanie wartości wyrobów przekazanych do własnych sklepów i zakładów usługowych.

- wartość wyrobów wytworzonych - traktowanych zgodnie z art. 2, ust. 3, ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z póź. zm.) na równi ze sprzedażą, tj. produktów nieodpłatnie przekazanych na potrzeby pracowników, na rzecz funduszu socjalnego i inwestycji własnych, na potrzeby reprezentacji i reklamy. Wartość sprzedaży należy podać łącznie z wartością wyrobów sprzedanych, a produkowanych na zamówienie (zlecenie) zarówno z materiałów własnych przedsiębiorstwa, jak i z materiałów powierzonych (w przypadku materiałów powierzonych - bez ujmowania ich wartości).

2)
wartość należnego podatku VAT od produkcji sprzedanej wyrobów, tj. kwotę zafakturowaną należnego podatku od sprzedaży wyrobów własnej produkcji wykazanej w rubr. 7.

Wartość sprzedanych wyrobów oraz wartość należnego podatku VAT podana w wierszu 01 musi stanowić sumę wartości podanych w rubr. 6 i 7 dla gałęzi wyrobów o symbolu dwucyfrowym.

W wierszu 02 i następnych należy podać wyroby, półfabrykaty oraz części i zespoły maszyn i urządzeń (łącznie z regenerowanymi) według układu przyjętego w I części WWP.

Obowiązują przy tym następujące zasady:

a)
wszystkie wyroby produkowane w przedsiębiorstwie muszą być zaliczone do odpowiednich gałęzi, branż, podbranż i grup 5-, 6- i 7-cyfrowych zgodnie z kryteriami przyjętymi w SWW, a następnie ponownie w odpowiednich pozycjach umownych o symbolach 9-cyfrowych.
b)
w sprawozdaniu należy wyszczególnić wszystkie gałęzie (grupy o symbolu 2-cyfrowym) oraz branże (grupy o symbolu 3-cyfrowym), do których zaliczane są wyroby produkowane w przedsiębiorstwie. Każdy wyrób powinien być zaliczony do określonej gałęzi i jednocześnie branży, podbranży (grupy 4-cyfrowej, 5-cyfrowej, 6-cyfrowej i 7-cyfrowej). Jeśli zgodnie z WWP nie ma potrzeby wykazywania danego wyrobu w pozycji o symbolu 7- lub 6-cyfrowym, należy go ująć w grupowaniu wyższego rzędu, tj. w grupie o symbolu 5-, 4-, 3- i 2-cyfrowym.
c)
gałęzie i branże wyrobów, w skład których wchodzą wyłącznie wyroby nie będące przedmiotem sprzedaży (produkcja na własne potrzeby), należy również podać w sprawozdaniu wypełniając zarówno symbol gałęzi, symbol branży i symbole grupowań pośrednich: dla rubryk 5 do 7 należy w tym przypadku wstawić znak "x";
d)
każda grupa wyrobów powinna być podana w tylu wierszach, ile jednostek miary posiada WWP. Dla wyrobów z jednostkami miary o cyfrach różnych od 012 (mln zł), np. o cyfrach 020 (sztuki), 034 (tony) itd. powinny być podane dane w zakresie ilości ogółem w rubr. 4, a gdy wyrób został sprzedany - również dane w zakresie ilości i wartości produkcji sprzedanej (rubr. 5 i 6) oraz należnego podatku VAT (rubr. 7). Jeżeli wyrób występuje w WWP w kilku jednostkach miary wartość produkcji sprzedanej oraz należnego podatku VAT dla tego wyrobu należy podać tylko przy pierwszej jednostce miary (tj. jednostce o najniższej wartości cyfrowej), a dla następnych jednostek miary wyrobu należy podać w rubr. 6 i 7 znak "x".
e)
przedsiębiorstwa posiadające zakłady na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym, oddziały, wydziały itp. położone na terenie innego województwa niż siedziba zarządu wyodrębniają w wytypowanych wyrobach wszystkie województwa, w których te wyroby są produkowane.

Wyodrębnienie dotyczy wyłącznie grup wyrobów oznaczonych w WWP literą "W" w kolumnie piątej.

Dla wyrobów dzielonych na województwa należy podać w rubr. 0 nazwę województwa, a w rubr. 1 symbol województwa według niżej podanych zasad:

- w przypadku, gdy wyrób dzielony jest na kilka województw, w wierszu "ogółem produkcja tego wyrobu", należy w rubr. 1 wpisać symbol 99, a w następnych wierszach - odpowiednie symbole województw;

- w przypadku, gdy produkcja danego wyrobu w całości zlokalizowana jest w województwie, w którym jest siedziba zarządu przedsiębiorstwa, produkcję należy podać w jednym wierszu, wpisując w rubr. 1 symbol województwa zgodny z ostatnim członem numeru statystycznego przedsiębiorstwa (siedzibą przedsiębiorstwa);

- w przypadku, gdy produkcja danego wyrobu w całości zlokalizowana jest w innym województwie, niż województwo siedziby zarządu przedsiębiorstwa, wówczas w wierszu "ogółem produkcja danego wyrobu" należy podać dane: w rubr. 1 wstawić symbol "99", a następnie dane podać drugi raz, a w rubr. 1 podać odpowiedni symbol województwa, którego dotyczy całość wykazanej wyżej produkcji. Symbole województw podano w Wykazie Wyrobów Przemysłowych - wydanie 1994 r.

Wyodrębnienie dotyczy wszystkich jednostek miary wytypowanego wyrobu, przy czym dla pierwszej jednostki miary należy podać dane dotyczące zarówno ilości, jak i wartości produkcji (rubr. 4-7), a dla następnych jednostek miary - wyłącznie dane dotyczące ilości (rubr. 4 i 5), wstawiając kreski w rubr. 6 i 7.

Objaśnienia do rubryk

Rubr. 0 oznacza numer kolejny wiersza. W przypadku, gdy do zapisów nie wystarczy jeden formularz, należy kontynuować zapisy na następnych formularzach, wprowadzając w rubr. 0 ciągłą numerację wierszy, tj. począwszy od numeru 46.

W rubr. 0 należy podać nazwę grupy wyrobów zgodnie z częścią I WPP.

Rubr. 1 nie należy wypełniać (z wyjątkiem wyrobów dzielonych na województwa).

W rubr. 4 należy podać całkowitą ilość produkcji wyrobów wyprodukowanych w roku sprawozdawczym zarówno z własnego, jak i z powierzonego surowca - we wszystkich grupach wyrobów.

W rubr. 5 i 6 należy podać ilość i wartość sprzedanych w ciągu roku wyrobów przemysłowych własnej produkcji.

W rubr. 7 należy podać wartość należnego podatku VAT od sprzedanych wyrobów.

Dział 2. Usługi przemysłowe według gałęzi przemysłu

W rubr. 1 nie mogą być podane inne symbole usług niż 2-cyfrowe o następujących cyfrach: 01, 02 i od 04 do 28.

W rubr. 2 należy podać przychody ze sprzedaży usług przemysłowych.

W rubr. 3 należy podać wartość należnego podatku VAT od sprzedanych usług przemysłowych.

Dział 3. Produkty i usługi nieprzemysłowe według gałęzi

Do opracowania działu 3 obowiązuje II część WPP. W dziale 3 należy podać produkty i usługi nieprzemysłowe materialne i niematerialne zaliczone do gałęzi od 31 do 99.

W rubr. 2 należy podać przychody ze sprzedaży produktów i usług nieprzemysłowych materialnych i niematerialnych.

W rubr. 3 należy podać wartość należnego podatku VAT od sprzedanych produktów i usług.

Wyjaśnienia do kontroli sprawozdań na formularzu P-01

Przed wysłaniem sprawozdania należy sprawdzić prawidłowość wypełnienia formularza z przepisami niniejszej instytucji, a w szczególności czy:

1)
w dziale 1:
a)
w przypadku podania ilości produkcji sprzedanej (rubr. 5) występują odpowiadające tej ilości dane wartościowe (rubr. 6), dla jednej (pierwszej) jednostki miary,
b)
dla wyrobów oznaczonych literą "W" w piątej kolumnie WWP prawidłowo wydzielono produkcję występującą na terenie innych województw niż województwo, w którym ma siedzibę zarząd przedsiębiorstwa,
c)
podano dane dla symboli umownych (dziewięciocyfrowych) zgodnie z WWP,
d)
prawidłowo podano symbole województw dla wyrobów oznaczonych literą "W".

Ponadto należy sprawdzić zgodność rachunkową w zakresie wartości produkcji w rubr. 6 oraz należnego podatku VAT w rubr. 7.

- wiersz 01 = sumie wierszy o symbolach dwucyfrowych,

- suma danych dla gałęzi o symbolach dwucyfrowych równa się sumie danych dla branż o symbolach trzycyfrowych,

- suma danych dla branży o symbolu trzycyfrowym równa się sumie danych dla podbranż wyrobów (grup o symbolu 4-cyfrowym),

- podbranża wyrobów o symbolu 4-cyforowym jest równa lub większa od sumy wchodzących w jej skład grup o symbolu 5-cyfrowym,

- grupa o symbolu 5-cyfrowym jest równa lub większa od sumy grup o symbolu 6-cyfrowym,

- grupa o symbolu 6-cyfrowym jest równa lub większa od sumy grup o symbolu 7-cyfrowym.

Należy też sprawdzić zgodność rachunkową pozycji podzielonych według województw;

2)
w dziale 3 - symbole gałęzi wyrobów i usług nieprzemysłowych podano zgodnie z II częścią WWP - wyd. 1994 r.

Dział 4. Podatek akcyzowy

W wierszu 01 należy podać kwotę należnego podatku akcyzowego od sprzedaży wyrobów własnej produkcji obliczoną zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym.

W rubr. 0 należy podać nazwę podbranży SWW (symbolu 4-cyfrowego), do której w dziale 1 zostały zaliczone wyroby objęte podatkiem akcyzowym. W przypadku, gdy do zapisów nie wystarczy jedne formularz, należy kontynuować zapisy na następnych formularzach, wprowadzając w rubr. 0 ciągłą numerację wierszy, tj. począwszy od numeru 09.

W rubr. 1 należy podać symbol podbranży SWW zgodny z symbolem z działu 1, do którego zostały zaliczone wyroby objęte podatkiem akcyzowym.

W rubr. 2 należy podać kwotę należnego podatku akcyzowego w mln zł.

Wykaz wyrobów objętych podatkiem akcyzowym

0242 - Paliwa ciekłe i gazowe

0243 - Oleje smarowe i specjalne

0675 - Sprzęt sportowy i turystyczny metalowy (łącznie ze sprzętem myśliwskim i wędkarskim)

0844 - Wyposażenie specjalistyczne obiektów działalności rozrywkowej

1021 - Samochody osobowe ogólnego przeznaczenia

1022 - Samochody osobowe specjalizowane (obejmuje samochody budowane na podwoziach samochodów osobowych)

1055 - Jednostki turystyczne pełnomorskie

1153 - Sprzęt elektroniczny powszechnego użytku

1212 - Sól

1324 - Wyroby kosmetyczne i perfumeryjne (bez ziołowych)

1366 - Sprzęt sportowy i turystyczny z tworzyw sztucznych (łodzie żaglowe)

1761 - Zapałki

1772 - Sprzęt sportowy i turystyczny drewniany (łodzie żaglowe)

1829 - Galanteria papiernicza i inne przetwory papiernicze

2215 - Skóry futrzane wyprawione

2441 - Spirytus (alkohol etylowy) surowy

2442 - Spirytus (alkohol etylowy) rektyfikowany

2443 - Wyroby spirytusowe czyste i gatunkowe

2444 - Spirytus odwodniony oraz spirytus skażony

2449 - Produkty i półprodukty przemysłu spirytusowego i drożdżowego pozostałe

2471 - Wina owocowe i owocowo-ziołowe

2472 - Wina gronowe i gronowo-ziołowe

2473 - Miody pitne

2483 - Piwo

2519 - Wyroby cukiernicze trwałe pozostałe (gumy do żucia)

2552 - Wyroby tytoniowe

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

P-01 - mutacja

Sprawozdanie o produkcjia)

za rok 19...

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA P-01 - mutacja

Dział 1. Produkcja wyrobów przemysłowych

Objaśnienia ogólne

Do sporządzania sprawozdania o produkcji wyrobów przemysłowych obowiązuje nomenklatura ujęta w Liście Asortymentowej - wydanie V.

W sprawozdaniu należy wykazać całkowitą ilość wyrobów wyprodukowanych zarówno z własnego, jak i z powierzonego surowca, niezależnie od tego czy wyroby te są przeznaczone do sprzedaży na zewnątrz przedsiębiorstwa, do przedsiębiorstwa macierzystego, do innych zakładów tego samego przedsiębiorstwa, jak i zużywanie wewnątrz zakładu na cele produkcyjne (np. tarcicę zużytą do produkcji stolarki lub opakowań, żwir zużyty do produkcji wyrobów z betonu).

Pod pojęciem surowca powierzonego należy rozumieć surowiec dostarczony z zewnątrz przez zlecających wykonanie wyrobów.

Produkcję wykonaną na zlecenie wykazuje wyłącznie zleceniobiorca, to jest ten, który faktycznie produkcję wykonał.

W przypadku wystąpienia większej liczby pozycji wyrobów niż 32, należy załączyć drugi formularz i przesymbolizować kolejny numer wiersza, tj. 33, 34, 35, itd.

Przedsiębiorstwa nieprzemysłowe, których zakłady przemysłowe produkują wyroby nie ujęte w Liście Asortymentowej - wydanie V zwolnione są z opracowywania sprawozdania.

W sprawozdaniu należy wykazać:

- całkowitą produkcję wytworzoną w roku sprawozdawczym dla wyrobów wykazywanych w naturalnych jednostkach miary, np.: 020 - szt, 034 - tona, 050 - m2 itp.,

- wartość sprzedaży wyrobów w roku sprawozdawczym w bieżących cenach realizacji (niezależnie od momentu wytworzenia) dla wartościowej jednostki miary 012 - mln zł.

Wartość sprzedaży należy wykazać zgodnie z fakturami, kwitami sprzedaży itp. dokumentami, bez należnego podatku VAT od przychodów ze sprzedaży wyrobów własnej produkcji.

Wyjaśnienia szczegółowe

Rubr. 0 oznacza numer kolejny wiersza. W przypadku, gdy do zapisów nie wystarczy jeden formularz, należy kontynuować zapisy na następnych formularzach, wprowadzając w rubr. 0 ciągłą numerację wierszy, tj. począwszy od numeru 33.

W rubr. 0 należy podać nazwę wyrobu - o ile nazwy wyrobów nie mieszczą się w jednym wierszu - należy stosować skróty, tak aby nazwa określonego grupowania zajmowała tylko jeden wiersz.

Produkcję elementów ściennych należy wykazywać w przeliczeniu na cegłę paloną pełną, stosując odpowiednie współczynniki. Wykaz tych współczynników został podany w załączniku do Listy Asortymentowej.

W rubr. 2 dla każdego wyrobu należy podać tyle jednostek miary, ile figuruje w Liście Asortymentowej - wydanie V.

Dział 2. Podatek akcyzowy

W wierszu 01 należy podać kwotę należnego podatku akcyzowego od sprzedaży wyrobów własnej produkcji obliczoną zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym.

W rubr. 0 należy podać nazwę podbranży SWW (symbolu 4-cyfrowego), do której w dziale 1 zostały zaliczone wyroby objęte podatkiem akcyzowym. W przypadku, gdy do zapisów nie wystarczy jeden formularz, należy kontynuować zapisy na następnych formularzach, wprowadzając w rubr. 0 ciągłą numerację wierszy, tj. począwszy od numeru 06.

W rubr. 1 należy podać symbol podbranży SWW zgodny z symbolami wykazu wyrobów objętych podatkiem akcyzowym.

W rubr. 2 należy podać kwotę należnego podatku akcyzowego w mln. zł

Wykaz wyrobów objętych podatkiem akcyzowym

0242 - Paliwa ciekłe i gazowe

0243 - Oleje smarowe i specjalne

0675 - Sprzęt sportowy i turystyczny metalowy (łącznie ze sprzętem myśliwskim i wędkarskim)

0844 - Wyposażenie specjalistyczne obiektów działalności rozrywkowej

1021 - Samochody osobowe ogólnego przeznaczenia

1022 - Samochody osobowe specjalizowane (obejmuje samochody budowane na podwoziach samochodów osobowych)

1055 - Jednostki turystyczne pełnomorskie

1153 - Sprzęt elektroniczny powszechnego użytku

1212 - Sól

1324 - Wyroby kosmetyczne i perfumeryjne (bez ziołowych)

1366 - Sprzęt sportowy i turystyczny z tworzyw sztucznych (łodzie żaglowe)

1761 - Zapałki

1772 - Sprzęt sportowy i turystyczny drewniany (łodzie żaglowe)

1829 - Galanteria papiernicza i inne przetwory papiernicze

2215 - Skóry futrzane wyprawione

2441 - Spirytus (alkohol etylowy) surowy

2442 - Spirytus (alkohol etylowy) rektyfikowany

2443 - Wyroby spirytusowe czyste i gatunkowe

2444 - Spirytus odwodniony oraz spirytus skażony

2449 - Produkty i półprodukty przemysłu spirytusowego i drożdżowego pozostałe

2471 - Wina owocowe i owocowo-ziołowe

2472 - Wina gronowe i gronowo-ziołowe

2473 - Miody pitne

2483 - Piwo

2519 - Wyroby cukiernicze trwałe pozostałe (gumy do żucia)

2552 - Wyroby tytoniowe