Zm.: zarządzenie w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie szkolnictwa.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1991.7.57

Akt utracił moc
Wersja od: 28 czerwca 1991 r.

ZARZĄDZENIE Nr 16
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 24 czerwca 1991 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie szkolnictwa

(znak: DS-7-020-2)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z tematem 01.6.01 i 01.6.03 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995, stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r. zarządza się, co następuje:

§  1.
W § 1 ust. 1 zarządzenia nr 47 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 8 lipca 1989 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie szkolnictwa (Dz. Urz. GUS Nr 15, poz. 40)
1)
pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) przedszkola na formularzu oznaczonym symbolem S-01 - w terminie do dnia 4 października,",

2)
wzór formularza oznaczony symbolem S-01 stanowiący załącznik nr 1 otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia,
3)
wzór formularza oznaczony symbolem S-02 stanowiący załącznik nr 2 otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia,
4)
w formularzach oznaczonych symbolami S-03, S-04, S-05, S-06 i S-07 dodaje się dodatkowy wiersz dotyczący prowadzenia szkoły przez jednostki samorządu terytorialnego, a w formularzach oznaczonych symbolami S-04, S-05 i S-07 dodaje się dodatkowe wiersze dotyczące nauczycieli religii,
5)
w formularzu S-07, dodaje się objaśnienia dotyczące stosowania nowej klasyfikacji zawodów i specjalności szkolnictwa zawodowego,
6)
dodaje się nowy formularz oznaczony symbolem S-22 - jednorazowe sprawozdanie biblioteki szkolnej, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia. Obowiązek sporządzania sprawozdania S-22 mają szkoły podstawowe i średnie dla niepracujących, placówki opieki całkowitej, ośrodki szkolno-wychowawcze i placówki wychowania pozaszkolnego. Podmioty zobowiązane przekazują sprawozdanie S-22 łącznie i w terminach zakreślonych dla sprawozdań S-02, S-04, S-05, S-07, S-13, S-14 oraz dodatkowo w roku 1991 placówki wychowania pozaszkolnego w terminie do dnia 5 listopada 1991 r.
§  2.
Znosi się obowiązek sporządzania sprawozdania S-18 wprowadzony zarządzeniem nr 46 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 4 września 1990 r. w sprawie uproszczenia resortowych badań statystycznych z zakresu oświaty i wychowania oraz związanych z nimi obowiązków sprawozdawczych (Dz. Urz. GUS Nr 17, poz. 96) i w związku z tym w powołanym zarządzeniu wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 skreśla się pkt 7, a dotychczasowe pkt. 8 i 9 oznacza się pkt. 7 i 8,
2)
w § 2 ust. 1 skreśla się pkt. 6, a pkt. 7 i 8 otrzymują oznaczenie 6 i 7.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

S-01

Sprawozdanie przedszkola według stanu w dniu 20 IX 19.... r.

grafika

OBJAŚNIENIA

Dział 2, wiersz 2 - przez zmianowość należy rozumieć taką organizację opieki i wychowania w przedszkolu, zgodnie z którą w ciągu wszystkich dni w tygodniu bądź w przeważającej liczbie dni w tygodniu zajęcia opiekuńczo-wychowawcze odbywają się również na drugiej zmianie.

Dział 2, wiersze od 3 do 5 - należy wykazać dzieci korzystające z pełnego śniadania, obiadu bądź podwieczorku. W wierszach tych nie należy podawać dzieci korzystających tylko ze "szklanki mleka" lub innego napoju, spożywających kanapki przygotowane w domu itp.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

S-02

Sprawozdanie szkoły podstawowej według stanu w dniu 20 IX 19... r.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

S-22

Sprawozdanie biblioteki szkolnej

grafika

OBJAŚNIENIA

Sprawozdanie sporządzają:

- szkoły dla niepracujących (łącznie ze specjalnymi): podstawowe, licea ogólnokształcące, zawodowe - samodzielne, zespoły szkół, artystyczne I i II stopnia,

- internaty i bursy,

- placówki opieki całkowitej: domy dziecka, pogotowia opiekuńcze, państwowe młodzieżowe ośrodki szkolno-wychowawcze i specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze,

- placówki wychowania pozaszkolnego: pałace młodzieży, młodzieżowe domy kultury, inne placówki o charakterze specjalistycznym, posiadające zinwentaryzowany zbiór materiałów bibliotecznych, liczący co najmniej 300 jednostek inwentarzowych i udostępniany w sposób zorganizowany.

Informacje o bibliotece w szkolnym punkcie filialnym należy wykazać w sprawozdaniu biblioteki macierzystej szkoły podstawowej.

Sprawozdanie należy przesłać do właściwego terytorialnie WUS w terminie:

- szkoły podstawowe - do dnia 4 X,

- szkoły podstawowe specjalne, licea ogólnokształcące - do dnia 24 IX,

- szkoły zawodowe - do dnia 8 X,

- internaty, bursy - do dnia 18 IX,

- domy dziecka, pogotowia opiekuńcze - do dnia 20 XII,

- ośrodki szkolno-wychowawcze - do dnia 10 XI,

- placówki wychowania pozaszkolnego - do dnia 5 XI.

Dział 1

Wiersze 1-4 - należy wykazać zgodnie z zapisem w księgach inwentarzowych:

- w wierszach 1-2 - wydawnictwa zwarte (książki i broszury wydane po 1800 r.) w woluminach (tomach) oraz wydawnictwa ciągłe (gazety i czasopisma) w woluminach (zazwyczaj roczny zbiór numerów jednego tytułu stanowiący jedną pozycję inwentarzową);

- w wierszu 3 - zbiory specjalne, tj, rękopisy, stare druki (wydane do 1800 r.), zbiory kartograficzne, muzyczne, graficzne, ekslibrisy, numizmaty, druki życia społecznego, mikrofilmy, fotokopie, normy, patenty itp. - obliczane w jednostkach ściśle określonych dla każdego z rodzajów zbiorów (zwój, płyta, mapa, kaseta, taśma, norma);

- w wierszu 4 - dokumenty zawierające utrwalony zapis obrazu lub dźwięku, jak: filmy, przezrocza, płyty gramofonowe, taśmy magnetofonowe itp.

Wiersz 5 dotyczy gazet i czasopism wydanych w 1991 r.: zaprenumerowanych, otrzymywanych bezpłatnie lub zakupionych.

W wierszach 6-8 należy podać wszelkie materiały, które zostały wprowadzone do zbiorów: w drodze kupna, darów, wymiany itp.

Dział 2 dotyczy wyłącznie osób zatrudnionych na stanowisku nauczyciela bibliotekarza: pełno- i niepełnozatrudnionych w osobach, bez przeliczania na pełne etaty. Nie należy wykazywać osób oddelegowanych, korzystających z urlopu bezpłatnego, urlopu wychowawczego oraz tych, z którymi zawarto umowę-zlecenie. W rubryce 2 należy wykazywać absolwentów kierunku "bibliotekoznawstwo i informacja naukowa".

Dział 3

W wierszu 1 należy podać łączną powierzchnię pomieszczeń bibliotecznych (wypożyczalnia, magazyn, czytelnia).

W wierszu 2 należy wpisać łączną liczbę stałych miejsc przeznaczonych do korzystania ze zbiorów w placówce bibliotecznej; nie należy wliczać miejsc organizowanych doraźnie, np. przy stoliku bibliotekarza.

Wiersz 3 - dane dotyczą osób zarejestrowanych w bibliotece, które dokonały przynajmniej jednego wypożyczenia w roku sprawozdawczym.