Zm.: zarządzenie w sprawie dalszego uproszczenia i ograniczenia obowiązków sprawozdawczych w zakresie transportu i łączności.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1991.19.125

Akt utracił moc
Wersja od: 28 listopada 1991 r.

ZARZĄDZENIE Nr 47
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 26 listopada 1991 r.
zmieniające zarządzenie w sprawie dalszego uproszczenia i ograniczenia obowiązków sprawozdawczych w zakresie transportu i łączności

(znak: PP-8-220-1/91)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z tematem 05.7 i 05.8 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995 stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r. zarządza się, co następuje:

§  1.
W zarządzeniu nr 58 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 9 października 1990 r. w sprawie dalszego uproszczenia i ograniczenia obowiązków sprawozdawczych w zakresie transportu i łączności (Dz. Urz. GUS Nr 21, poz. 111) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 ust. 3 skreśla się;
2)
w § 3 pkt 1 dodaje się lit. ł w brzmieniu:

"ł) T-01 - sprawozdanie o drogach krajowych i wojewódzkich";

3)
w § 4:
a)
w pkt. 1, 3, 5 i 7 wyrażenie "osoby prawne i spółki cywilne" zastępuje się wyrażeniem "osoby prawne, spółki jawne i cywilne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w których liczba pracujących przekracza 20 osób",
b)
w pkt. 4 po wyrażeniu "osoby prawne" po przecinku dodaje się wyrażenie "w których liczba pracujących przekracza 50 osób w dziale "Przemysł" i "Budownictwo" oraz 20 osób w pozostałych działach",
c)
w pkt. 9 wyrażenie "osoby prawne" zastępuje się wyrażeniem "osoby prawne, spółki jawne i cywilne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, w której liczba pracujących przekracza 20 osób",
d)
w pkt. 12 wyrażenie "przedsiębiorstwo państwowe Polskie Linie Lotnicze "LOT" zastępuje się wyrażeniem "przedsiębiorstwo Polskie Linie Lotnicze "LOT", a wyrażenie "oraz Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych" skreśla się,
e)
dodaje się pkt 13 w brzmieniu:

"13) sprawozdania na formularzu T-01 - dyrekcje okręgowe dróg publicznych oraz wojewodowie";

4)
w § 5 dodaje się pkt 9 w brzmieniu:

"9) T-01 - do dnia 31 stycznia każdego roku (dane za rok poprzedni) do wojewódzkiego urzędu statystycznego właściwego terytorialnie dla danej drogi";

5)
w § 6 wyrażenie "przedsiębiorstwo państwowe Polskie Linie Lotnicze "LOT" zastępuje się wyrażeniem "przedsiębiorstwo Polskie Linie Lotnicze "LOT", a wyrażenie "oraz Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych" skreśla się.
§  2.
1.
Wzór formularza T-01 - sprawozdanie o drogach krajowych i wojewódzkich otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia.
2.
Wzór formularza T-03 - sprawozdanie o zarejestrowanych pojazdach samochodowych, ciągnikach rolniczych i przyczepach otrzymuje brzmienie ustalone w załączniku nr 2 do niniejszego zarządzenia.
3.
Objaśnienia do formularza T-02 i T-07 otrzymują brzmienie ustalone w załącznikach nr 3 i 4 do niniejszego zarządzenia.
4.
We wzorze formularza T-08, stanowiącego załącznik nr 7 do zarządzenia, o którym mowa w § 1, w dziale 1 i 2 skreśla się rubrykę 3, a w objaśnieniach do formularza skreśla się ust. 10.
§  3.
Kryterium ustalania obowiązków podmiotów sporządzających sprawozdania T-02, T-04, T-05, T-06, T-08, T-09 i T-11 jest liczba pracujących według stanu w dniu 30 listopada poprzedniego roku, a zmiana tej liczby w ciągu roku, którego dotyczą dane sprawozdawcze na większą lub mniejszą nie powoduje zmiany zakresu obowiązków ustalonych na ten rok. Obowiązki sprawozdawcze tworzonych w ciągu roku nowych podmiotów powstają z datą rozpoczęcia działalności.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

T-01

Sprawozdanie o drogach krajowych i wojewódzkich za rok 199...

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

T-03

Sprawozdanie o zarejestrowanych pojazdach samochodowych, ciągnikach rolniczych i przyczepach za rok 199...

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA T-03

Uwagi wspólne do działu 1, 2 i 3

1.
Sprawozdaniem należy objąć zarejestrowane i zgłoszone do ewidencji:
1)
pojazdy samochodowe,
2)
ciągniki rolnicze,
3)
przyczepy i naczepy, z wyjątkiem przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg.
2.
Sprawozdaniem należy objąć zarówno pojazdy zarejestrowane jednostek sektora publicznego (rubr. 1), jak i sektora prywatnego (rubr. 2).

Do sektora publicznego należy zaliczać:

1)
własność państwową (jednostki państwowe) obejmującą:
a)
organy władzy, administracji, sądownictwa i kontroli państwowej,
b)
przedsiębiorstwa państwowe,
c)
spółki prawa handlowego z przewagą:

– udziału skarbu państwa,

– udziału państwowych osób prawnych,

d)
inne państwowe jednostki organizacyjne;
2)
własność komunalną (jednostki komunalne) obejmującą:
a)
samorząd terytorialny,
b)
przedsiębiorstwa komunalne,
c)
inne jednostki komunalne.

Do sektora prywatnego należy zaliczać:

1)
własność spółdzielczą obejmującą spółdzielnie i ich związki;
2)
własność organizacji społecznych, politycznych i związków zawodowych obejmującą: jednostki, zakłady organizacji społecznych, politycznych i związków zawodowych;
3)
własność prywatną (jednostki prywatne krajowe) obejmującą:
a)
osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (zakłady wytwórcze i usługowe, w tym indywidualne gospodarstwa rolne),
b)
spółki prawa handlowego (krajowe) z przewagą kapitału prywatnego,
c)
fundacje i zakłady fundacji,
d)
pozostałe (m.in. Kościół katolicki i inne Kościoły i związki wyznaniowe, zakłady organizacji wyznaniowych, spółki cywilne);
4)
własność zagraniczną (jednostki z udziałem kapitału zagranicznego) obejmującą:
a)
spółki prawa handlowego z udziałem kapitału zagranicznego - joint ventures,
b)
przedsiębiorstwa zagraniczne drobnej wytwórczości,
c)
filie i przedstawicielstwa zagraniczne osób prawnych.

Uwaga 1. W grupie "spółki prawa handlowego" mogą występować:

- spółki akcyjne,

- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.),

- spółki jawne.

Uwaga 2. Osoby fizyczne będące właścicielami pojazdów samochodowych nie prowadzące działalności gospodarczej znajdą się w sektorze prywatnym - własności prywatnej w grupie "pozostałe".

3.
W rubr. 3 działu 1 i 2 - należy z ogólnych danych podanych w rubr. 2 wydzielić odpowiednio łączne dane dotyczące własności spółdzielczej oraz własności organizacji społecznych, politycznych i związków zawodowych.

Dział 1. Pojazdy samochodowe i ciągniki rolnicze

4.
W dziale 1 należy podać ogólną liczbę pojazdów samochodowych i ciągników rolniczych według stanu w dniu 31 XII.
5.
W wierszu 02 - należy podać ogólną liczbę motocykli i skuterów. Do motocykli i skuterów zalicza się:
1)
dwukołowe pojazdy samochodowe,
2)
trzykołowe pojazdy samochodowe o masie własnej nie przekraczające 400 kg, z jednym kołem umieszczonym z przodu lub z tyłu.
6.
W wierszu 03 - należy wykazać ogólną liczbę samochodów osobowych. Do samochodów osobowych zalicza się:
1)
pojazdy samochodowe trzykołowe, których masa własna przekracza 400 kg,
2)
pojazdy samochodowe czterokołowe przeznaczone konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą z następującymi rodzajami nadwozi:
a)
zamknięte - nadwozie z całkowicie obudowaną przestrzeniom dla kierowcy i pasażerów, ewentualnie z możliwością częściowego otwierania lub zdejmowania dachu, w tym również nadwozie wyposażone w sztywny dach odejmowany (hardtop),
b)
otwarte - nadwozie nie posiadające dachu lub posiadające dach z tkaniny lub innego elastycznego tworzywa,
c)
typu "kombi" - nadwozie posiadające z tyłu za siedzeniami miejsce na bagaż, powiększone po złożeniu tylnich siedzeń, z dostępem z zewnątrz od tyłu pojazdu.
7.
W wierszu 04 - należy podać ogólną liczbę, samochodów sanitarnych. Do samochodów sanitarnych zalicza się pojazdy samochodowe, których nadwozie przeznaczone jest konstrukcyjnie do przewozu chorych lub rannych w pozycji leżącej.
8.
W wierszu 05 - należy wykazać ogólną liczbę autobusów. Do autobusów zalicza się pojazdy samochodowe przystosowane konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.
9.
W wierszu 06 - należy podać łączną liczbę miejsc w autobusach, których liczba została wykazana w wierszu 05.
10.
W wierszu 13 - należy podać ogólną liczbę samochodów ciężarowych. Do samochodów ciężarowych zalicza się pojazdy samochodowe przystosowane konstrukcyjnie do przewozu ładunków z prędkością przekraczającą 25 km/h, tj. zarówno samochody ciężarowe uniwersalne (pojazdy z nadwoziem skrzyniowym przeznaczone do przewozu różnych ładunków z opończą lub bez opończy), jak i samochody ciężarowe o nadwoziach specjalizowanych (pojazdy samochodowe przystosowane konstrukcyjnie do przewozu jedynie określonych rodzajów ładunków). Do samochodów ciężarowych o nadwoziach specjalizowanych zalicza się w szczególności:
1)
samochody samowyładowcze,
2)
furgony, czyli pojazdy samochodowe posiadające trwałą obudowę przestrzeni ładunkowej (ściany z drzwiami i dach), np. uniwersalne, izotermiczne, chłodnie, lodownie, ogrzewane, do przewozu mebli, konfekcji itp.,
3)
cysterny, np. do przewozu paliw płynnych, mleka, wody, gazów itp.,
4)
pojemniki, np. do przewozu betonu, bitumu, cementu luzem, sypkich artykułów spożywczych, żywych ryb itp.,
5)
inne, np. do przewozu żywego drobiu, żywych zwierząt, gazu w butlach, kabli.
11.
W wierszu 14 - należy podać łączną ładowność samochodów ciężarowych, których liczba została wykazana w wierszu 13.
12.
W wierszu 24 - należy podać ogólną liczbę samochodów specjalnych. Do samochodów specjalnych zalicza się pojazdy samochodowe, które ze względy na swą konstrukcję przeznaczone są do wykonywania innych prac niż przewóz ładunków i osób. Do samochodów specjalnych zalicza się w szczególności pojazdy samochodowe które:
a)
stanowią jedynie ruchome urządzenia, np.: dźwigi samochodowe, pompy, sprężarki, samochody pożarnicze, zamiatarki, pługi odśnieżne, urządzenia wiertnicze,
b)
stanowią objazdowe punkty usługowe, np.: kina, ambulatoria, laboratoria, sklepy, bary, wzorcownie, warsztaty ruchome, pogotowia techniczne,
c)
są przeznaczone do innych celów niż przewóz, który stanowi tylko część spełnianego jednocześnie przez nie zadania głównego, np.: samochody gaśnicze, piaskarki, polewarko-zmywarki, samochody asenizacyjne,
d)
są wyposażone w odpowiednie stałe urządzenia i spełniają funkcje pomieszczeń biurowych, mieszkalnych lub przeznaczone są do prowadzenia operatywnej działalności, np.: radiostacje, wozy transmisyjne, operatorskie, filmowe itp.
13.
W wierszu 25 - należy wykazać ogólną liczbę ciągników balastowych. Do ciągników balastowych zalicza się pojazdy silnikowe wyposażone w pomieszczenie na balast służący do zwiększenia przyczepności kół i urządzenie sprzęgające z przyczepą.
14.
W wierszu 26 - należy podać ogólną liczbę ciągników siodłowych. Do ciągników siodłowych zalicza się pojazdy samochodowe wyposażone w siodło do sprzęgania z naczepą.
15.
W wierszu 27 i 28 - należy podać ogólną liczbę ciągników rolniczych. Do ciągników rolniczych zalicza się pojazdy silnikowe skonstruowane do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych, ziemnych lub ogrodniczych. Ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep.

Dział 2. Przyczepy i naczepy

16.
W wierszu 01 - należy wykazać ogólną liczbę przyczep i naczep według stanu w dniu 31 XII, z uwzględnieniem postanowień ust. 1.
17.
Przy zaliczaniu przyczep i naczep do odpowiednich rodzajów należy stosować te same kryteria, jak przy określaniu pojazdów samochodowych podane w objaśnieniach do działu 1.

Dział 3. Pojazdy samochodowe i ciągniki rolnicze zarejestrowane po raz pierwszy na terytorium Polski w roku sprawozdawczym

18.
W rubr. 1 - należy podać ogólną liczbę pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy na obszarze Polski w danym roku sprawozdawczym.
19.
W rubr. 2 - należy wydzielić z rubr. 1 ogólna liczbę pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy na terytorium Polski w ciągu roku sprawozdawczego, a pochodzących z importu, tj. nie wyprodukowanych w Polsce.
20.
W rubr. 3 - należy wydzielić z rubr. 2 dane dotyczące pojazdów importowych, wyprodukowanych w roku sprawozdawczym (rok budowy pojazdu pokrywa się z rokiem sprawozdawczym).

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA T-02

1.
W sprawozdaniu T-02 wykazuje się dochody (przychody ze sprzedaży), koszt własny i dotacje przedmiotowe związane z działalnością eksploatacyjną.
2.
W wierszach od 02 do 13 należy wpisywać - w rubryce 0 - rodzaje usług materialnych działalności podstawowej oraz podawać odpowiednie dane w rubrykach 1 do 3.

Przez działalność podstawową należy rozumieć działalność stanowiącą główny cel utworzenia jednostki gospodarczej.

W wierszach tych nie należy ujmować przychodów i kosztów własnych dotyczących usług działalności pomocniczej rozumianej jako działalność prowadzoną w celu umożliwienia i ułatwienia wykonania działalności podstawowej.

Niżej wymienione jednostki w rubryce 0 wpisują następujące rodzaje usług materialnych działalności podstawowej:

1)
Polskie Koleje Państwowe:
a)
przewozy kolejami normalnotorowymi

– ładunków

– pasażerów

b)
przewozy kolejami wąskotorowymi

– ładunków

– pasażerów

c)
przewozy pasażerów kolejami liniowymi
d)
pozostałe usługi
2)
jednostki transportu samochodowego publicznego:
a)
przewozy ładunków
b)
przewozy pasażerów, poczty i bagażu

w tym: przewozy pasażerów za biletami pracowniczymi (wypełnić rubr. 1)

przewozy pasażerów za biletami miesięcznymi szkolnymi (wypełnić rubr. 1)

c)
przeładunek i spedycja
d)
pozostałe usługi
3)
jednostki transportu samochodowego specjalizowanego:
a)
przewozy ładunków
b)
przeładunek i spedycja
c)
przewozy osób, poczty i bagażu
d)
pozostałe usługi
4)
jednostki żeglugi morskiej:
a)
przewozy ładunków
b)
przewozy pasażerów
c)
przeładunek
d)
składowanie i magazynowanie ładunków
e)
usługi statkowe
f)
pozostałe usługi
5)
jednostki zaliczone do branży "Porty morskie handlowe" i przedsiębiorstwa usług morskich: "SHIP-SERVICE" i "PORT- SERVICE":
a)
przeładunek
b)
składowanie i magazynowanie ładunków
c)
usługi statkowe
d)
pozostałe usługi
6)
jednostki żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej:
a)
przewozy ładunków
b)
przewozy pasażerów
c)
pozostałe usługi

w tym: przeładunek

inne usługi portowe

7)
jednostki transportu lotniczego publicznego:
a)
przewozy na liniach krajowych (loty rozkładowe, dodatkowe i wynajęte)

w tym: przewozy ładunków (wypełnić rubr. 1)

przewozy pasażerów (wypełnić rubr. 1)

b)
przewozy na liniach zagranicznych (loty rozkładowe, dodatkowe i wynajęte)

w tym: przewozy ładunków (wypełnić rubr. 1)

przewozy pasażerów (wypełnić rubr. 1)

8)
Polska Poczta, Telegraf i Telefon:
a)
usługi pocztowe
b)
usługi telefoniczne i telegraficzne
c)
usługi radiofoniczne
d)
usługi telewizyjne
e)
usługi radiokomunikacyjne
f)
pozostałe usługi

Pozostałe jednostki zaliczone do działów gospodarki narodowej transport i łączność wypełniają tylko wiersz 01 sprawozdania na formularzu T-02.

3.
W wierszu 14 - należy z danych wykazanych w wierszu 01 wydzielić dane dotyczące wpływów uzyskanych z tytułu przewozów, przeładunków, składowania, magazynowania i innych czynności związanych z obsługą ładunków tranzytowych.

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA T-07

1.
Sprawozdanie na formularzu T-07 należy sporządzać za rok według stanu w dniu 31 XII uwzględniając odpowiednie dane o sieci komunikacji sezonowej i miejskiej.

W sprawozdaniu należy ujmować tylko sieć (długość szlaków, przystanki autobusowe, dworce, przystanki dworcowe), objętą statutowym obszarem działania jednostki sprawozdawczej.

2.
Sprawozdanie należy sporządzać w układzie wojewódzkim, wpisując w wolnych wierszach rubryki 0 nazwy województw.
3.
W rubr. 1 - należy podać ogólną długość sieci (szlaków) regularnej komunikacji autobusowej.

Długość szlaków autobusowych PKS jest to długość odcinków dróg (ulic), po których prowadzona jest regularna komunikacja autobusowa, niezależnie od ilości linii, które przebiegają na poszczególnych odcinkach szlaków. Oznacza to, że przy ustalaniu długości sieci odcinków dróg i ulic, po których prowadzona jest komunikacja autobusowa należy uwzględnić tylko raz, tj. bez odcinków powtarzających się.

W przypadku, gdy jednostka nie prowadzi komunikacji na danym szlaku własnego obszaru działania, a prowadzi inna jednostka - dane na temat tego odcinka sieci uwzględnia tylko jednostka, do której przynależy ten obszar. W przypadkach wątpliwych należy porozumieć się z innymi jednostkami działającymi na określonym obszarze.

4.
W rubr. 2 - należy podać ogólną liczbę przystanków autobusowych, tj. przystanków taryfowych i warunkowych (na żądanie) własnych i obcych (należących np. do gminy) usytuowanych na obszarze działania jednostki.

Uwaga.

1.
Przystanków autobusowych nie należy mylić z urządzeniami przystankowymi.
2.
Przystanki wspólne, np. dla komunikacji miejskiej (PKS) i międzymiastowej należy liczyć jeden raz.
5.
W rubr. 3 - należy podać ogólną liczbę dworców autobusowych łącznie z przystankami dworcowymi, przy czym należy uwzględnić również dworce oddane w agencję lub dzierżawę.

Dworzec autobusowy (przystanek dworcowy) jest to miejsce odprawy podróżnych i kursów autobusowych.

Uwaga: Dworców autobusowych (przystanków dworcowych) nie należy mylić z punktami nadzoru i kontroli, które są miejscem rejestracji prawidłowości (punktualności) odjazdów autobusów.