Zm.: uchwała Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego w sprawie określenia warunków, jakim powinna odpowiadać uczelnia, aby utworzyć i prowadzić kierunek studiów.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1998.7.44

Akt jednorazowy
Wersja od: 30 grudnia 1998 r.

Uchwała Nr 299/98
Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego
z dnia 22 października 1998 r.
zmieniająca uchwałę Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego w sprawie określenia warunków, jakim powinna odpowiadać uczelnia, aby utworzyć i prowadzić kierunek studiów.

Na podstawie art. 42 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385, z późniejszymi zmianami) Rada Główna uchwala, co następuje:
§  1.
W uchwale Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 listopada 1991 r. w sprawie określenia warunków, jakim powinna odpowiadać uczelnia, aby utworzyć i prowadzić kierunek studiów (tekst jednolity: Dz. Urz. MEN z 1998 r. nr 3, poz. 14), wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 1 dodaje się zdanie w brzmieniu:

"Warunkiem utworzenia i prowadzenia studiów magisterskich na kierunku "filologia" jest ponadto:

– zapewnienie, aby w grupie wyżej wymienionych profesorów i doktorów habilitowanych, przynajmniej jedna osoba specjalizowała się w zakresie tego języka obcego, który jest przedmiotem studiów magisterskich,

– dostosowanie rekrutacji do stanu kadry tak, aby na każdego profesora lub doktora habilitowanego, o którym mowa w pkt a), przypadało nie więcej niż 50 studentów, uwzględniając wszystkie formy kształcenia.",

2)
w § 1 ust. 2 dodaje się zdanie w brzmieniu:

"Określone w ust. 1 warunki dotyczące utworzenia i prowadzenia studiów magisterskich na kierunku "filologia" stosuje się odpowiednio.";

3)
w § 1 ust. 4 dodaje się pkt c w brzmieniu:

"c) ponadto na kierunku "filologia":

– zapewnienie, aby w grupie profesorów i doktorów habilitowanych, wymienionych w pkt a), przynajmniej jedna osoba specjalizowała się w zakresie tego języka obcego, który jest przedmiotem studiów zawodowych,

– zapewnienie, aby w grupie doktorów, wymienionych w pkt b), przynajmniej jedna osoba specjalizowała się w zakresie tego języka obcego, który jest przedmiotem studiów zawodowych,

– dostosowanie rekrutacji do stanu kadry tak, aby na każdego nauczyciela akademickiego z grupy profesorów, doktorów habilitowanych i doktorów, o których mowa w pkt wyżej, przypadało nie więcej niż 30 studentów, uwzględniając wszystkie formy kształcenia.".

§  2.
Uczelnie, które nie spełniają wymagań określonych niniejszą uchwałą, powinny odpowiednio dostosować zatrudnienie i liczbę studentów kształconych na kierunku "filologia", w ciągu 3 lat od wejścia w życie uchwały.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

KOMENTARZ

Uchwała Rady Głównej z dnia 28 listopada 1991 r. (tekst jednolity: Dz. Urz. MEN z 1998 r. Nr 3, poz. 14) określa jednoznacznie warunki, jakim powinna odpowiadać uczelnia, aby utworzyć i prowadzić kierunek studiów. Warunki te dotyczą również kierunku "filologia", a profile dyplomowania, o których mowa w uchwale, oznaczają w tym przypadku odpowiednio: anglistykę, rusycystykę, germanistykę i kolejno inne pozostałe filologie, z wyjątkiem filologii polskiej. Jako profile dyplomowania rozumieć tu należy również studia w zakresie poszczególnych języków obcych.

Zgodnie z cytowaną wyżej uchwałą, warunkiem utworzenia i prowadzenia studiów magisterskich w państwowej szkole wyższej jest zatrudnienie na podstawie mianowania przynajmniej ośmiu pracowników z tytułem naukowym profesora lub ze stopniem naukowym doktora habilitowanego o specjalnościach wchodzących w zakres programu danego kierunku, w tym co najmniej pięciu o specjalnościach odpowiadających profilom dyplomowania danego kierunku studiów. Oznacza to, że w przypadku każdego profilu dyplomowania, a więc każdego języka obcego, będącego przedmiotem studiów, uczelnia powinna zatrudnić na podstawie mianowania co najmniej jednego profesora lub doktora habilitowanego specjalizującego się w zakresie tego języka.

Warunkiem natomiast utworzenia i prowadzenia kierunku wyższych studiów zawodowych jest zatrudnienie na pełnych etatach przynajmniej czterech pracowników z tytułem naukowym profesora lub ze stopniem naukowym doktora habilitowanego oraz sześciu pracowników ze stopniem naukowym doktora i udokumentowanym dorobkiem praktycznym, przy czym wszyscy ci pracownicy powinni posiadać specjalności odpowiadające profilom dyplomowania danego kierunku studiów. Oznacza to, że w przypadku każdego profilu dyplomowania, a więc każdego języka obcego, będącego przedmiotem studiów, uczelnia powinna zatrudniać na pełnych etatach co najmniej jednego profesora lub doktora habilitowanego i co najmniej jednego doktora, specjalizujących się w zakresie tego języka.

"Filologia" jest specyficznym kierunkiem studiów. Specyfika ta polega na wielości profili kształcenia i na pewnej ich hermetyczności, utrudniającej niejednokrotnie w istotny sposób elastyczne wykorzystanie nauczycieli akademickich realizujących program kształcenia na tym kierunku. Stąd też Rada Główna uważa, że w przypadku każdego języka obcego będącego przedmiotem studiów magisterskich na jednego profesora lub doktora habilitowanego, zatrudnionego na podstawie mianowania i specjalizującego się w zakresie tego języka, nie może przypadać więcej niż 50 studentów uwzględniając łącznie wszystkie formy kształcenia.

Podobnie też, w przypadku każdego języka obcego, będącego przedmiotem wyższych studiów zawodowych, na każdego nauczyciela akademickiego z grupy profesorów, doktorów habilitowanych i doktorów, zatrudnionych na pełnych etatach i specjalizujących się w zakresie tego języka, nie może przypadać więcej niż 30 studentów uwzględniając łącznie wszystkie formy kształcenia.