Zm.: okólnik w sprawie stosowania szczegółowych zasad obliczania produkcji sprzedanej netto oraz produkcji spdzedanej dla ustalenia obciążeń na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1984.12.34

Akt jednorazowy
Wersja od: 30 października 1984 r.

OKÓLNIK Nr 19/KS
MINISTERSTWA FINANSÓW
z dnia 16 października 1984 r.
zmieniający okólnik w sprawie stosowania szczegółowych zasad obliczania produkcji sprzedanej netto oraz produkcji sprzedanej dla ustalania obciążeń na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej.

1.
W okólniku nr 5/KS Ministerstwa Finansów z dnia 11 kwietnia 1984 r. w sprawie stosowania szczegółowych zasad obliczania produkcji sprzedanej netto oraz produkcji sprzedanej dla ustalania obciążeń na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej (Dz. Urz. Fin. Nr 5, poz. 14) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w ust. 5 na końcu pkt 1 przecinek zastępuje się średnikiem i dodaje się wyrazy: "jednostki badawcze przy ustalaniu produkcji sprzedanej roku bazowego uwzględniają różnice stanów prac badawczych w toku",
2)
ust. 10 i 11 otrzymują brzmienie:

"10. Wartość produkcji sprzedanej na eksport w cenach transakcyjnych począwszy od dnia wejścia w życie zmiany podstawowego kursu walut, nakładającej obowiązek przeliczenia tej produkcji - przelicza się w 1984 r. wskaźnikiem obliczonym jako iloraz kursu waluty, według której następuje sprzedaż, wykazanego w kolumnie "średni" tabeli kursów nr 8/84 z dnia 20 lutego 1984 r. (licznik) i w kolumnie "średni" tabeli kursów obowiązującej na dzień dokonania ostatniej zmiany podstawowego kursu walut (mianownik). Wskaźnik zmiany podstawowego kursu walut wylicza się z dokładnością nie mniejszą niż jedno miejsce po przecinku.

Nie przelicza się wartości produkcji sprzedanej na eksport w cenach transakcyjnych, jeżeli równocześnie ze zmianą podstawowego kursu walut uległy zmianie stawki rozliczeń wyrównawczych w eksporcie.

Nie przelicza się również prowizji komisowej płaconej przez producenta jednostce handlu zagranicznego i prowizji płaconej agentom zagranicznym z wyjątkiem przypadków, gdy jednostka gospodarcza nie dokonuje rozliczeń wyrównawczych w eksporcie.

Sprzedaż produkcji na eksport po cenach transakcyjnych do II obszaru płatniczego za pierwsze półrocze roku bazowego zwiększa się z tytułu dokonanej na dzień 1 lipca 1983 r. zmiany podstawowego kursu walut za pomocą wskaźnika 1,1. Jeżeli równocześnie ze zmianą podstawowego kursu walut uległy zmianie stawki rozliczeń wyrównawczych w eksporcie stosowane w drugim półroczu 1983 r. wówczas nie przelicza się produkcji sprzedanej na eksport, o której mowa w zdaniu poprzednim.

11. Wartość zakupywanych po cenach transakcyjnych materiałów bezpośrednich z importu, zużytych począwszy od dnia wejścia w życie zmiany podstawowego kursu walut po którym następował ich zakup, może również podlegać przeliczeniu wskaźnikiem zmiany podstawowego kursu walut, o którym mowa w ust. 10. Koszt podlegających przeliczeniu materiałów bezpośrednich z importu zmniejsza się wtedy przed przeliczeniem o wartość zapasu tych materiałów według stanu na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nastąpiła zmiana podstawowego kursu walut".

2.
Przy ustalaniu wskaźnika zmiany podstawowego kursu walut dla kursów walut państw I i II obszaru płatniczego dokonanych na dzień 1 marca 1984 r. stosuje się tabele kursów nr 8/84 z dnia 20 lutego 1984 r. (licznik) i nr 9/84 z dnia 1 marca 1984 r. (mianownik), a dla zmian kursów walut państw II obszaru płatniczego dokonanych na dzień 1 września 1984 r. tabelę kursów nr 8/84 z dnia 20 lutego 1984 r. (licznik) i nr 36/84 z dnia 1 września 1984 r. (mianownik).
3.
Okólnik ma zastosowanie do obliczania produkcji sprzedanej netto oraz produkcji sprzedanej dla ustalania obciążeń na Państwowy Fundusz Aktywizacji Zawodowej począwszy od dnia 1 stycznia 1984 r.