Zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie obrotu certyfikatami depozytowymi, będącymi bankowymi papierami wartościowymi wyemitowanymi na podstawie art. 89 ust. 1 ustawy - Prawo bankowe.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPWiG.1998.6.152

Akt indywidualny
Wersja od: 1 lipca 1998 r.

UCHWAŁA Nr 262
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
z dnia 14 maja 1998 r.
w sprawie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie obrotu certyfikatami depozytowymi, będącymi bankowymi papierami wartościowymi wyemitowanymi na podstawie art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 140, poz. 939)

Na podstawie art. 30 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945) uchwala się, co następuje:
§  1.
Udziela się zezwolenia Bankowi Zachodniemu SA z siedzibą we Wrocławiu na prowadzenie w ramach wyodrębnionego przedsiębiorstwa maklerskiego działalności w zakresie obrotu certyfikatami depozytowymi, będącymi bankowymi papierami wartościowymi wyemitowanymi na podstawie art. 89 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe, w następującym zakresie:
1)
oferowanie certyfikatów depozytowych na zasadach określonych w § 2,
2)
nabywanie i sprzedaż w imieniu własnym i na rachunek osób trzecich,
3)
przechowywanie certyfikatów depozytowych na zlecenie oraz rejestrowania stanu posiadania i zmian tego stanu oraz organizowania obrotu wtórnego, na zasadach określonych w § 4,
4)
organizowania obrotu wtórnego certyfikatami depozytowymi, na zasadach określonych w § 5,
5)
wykonywania innych czynności organizacyjnych i prawnych, jeżeli celem tych czynności jest działalność określona w pkt. 1-5.
§  2.
1.
Oferowanie certyfikatów depozytowych odbywa się zgodnie z ogłaszanymi przez Bank Zachodni SA warunkami emisji i obrotu.
2.
Szczegółowy sposób oferowania certyfikatów określony jest w regulaminie oferowania certyfikatów depozytowych.
§  3.
Bank Zachodni SA będzie przekazywał do KPWiG każdorazowo przed podjęciem czynności, o których mowa w § 1 informacje o certyfikatach depozytowych będących przedmiotem tych czynności. Informacje te obejmują w szczególności:
1)
planowaną datę rozpoczęcia obrotu papierami wartościowymi,
2)
nazwę i adres emitenta,
3)
rodzaj papieru wartościowego, oznaczenie serii, termin wykupu papierów danej serii, ilość papierów w danej serii i ich wartość nominalną, jednostkową cenę sprzedaży papierów danej serii,
4)
informację o braku zastrzeżeń co do zamierzonej emisji certyfikatów depozytowych zgłoszonych przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego w trybie art. 89 ust. 2 Prawa bankowego.
§  4.
W przypadku wykonywania czynności polegających na przechowywaniu certyfikatów depozytowych oraz rejestrowaniu stanu posiadania certyfikatów depozytowych oraz zmian stanu posiadania, Bank Zachodni SA jest zobowiązany określić w regulaminie zasady prowadzenia depozytu certyfikatów depozytowych. Zasady te powinny w szczególności uwzględniać:
1)
obowiązek wystawiania i wydawania zaświadczeń depozytowych stwierdzających złożenie certyfikatów depozytowych do depozytu,
2)
zasady i zakres odpowiedzialności Banku Zachodniego SA za uszkodzenie, zniszczenie bądź zagubienie certyfikatów depozytowych złożonych do depozytu,
3)
zapewnienie identyfikacji właścicieli certyfikatów depozytowych złożonych do depozytu.
§  5.
1.
W przypadku wykonywania działalności polegającej na organizacji obrotu, Bank Zachodni SA jest zobowiązany:
1)
zorganizować powyższy obrót wyłącznie w wyodrębnionej w tym celu jednostce organizacyjnej domu maklerskiego znajdującej się poza strukturami domu maklerskiego przeznaczonymi do obsługi klientów w publicznym obrocie papierami wartościowymi,
2)
określić zasady obrotu certyfikatami depozytowymi w regulaminie obrotu, obejmujące w szczególności:

- postanowienia określające zasady przenoszenia własności certyfikatów depozytowych oraz sposób działania domu maklerskiego przy przenoszeniu własności,

- system notowań,

- zasady umieszczania zleceń na tablicy notowań i ich usuwania,

- warunki składania zleceń (zasada pisemności, elementy zlecenia, odwołanie zlecenia),

- warunki realizacji zleceń (obowiązek realizacji zleceń po najkorzystniejszej dla klienta cenie),

- obowiązek wywieszania w miejscu przyjmowania zleceń informacji dla klientów obejmujących co najmniej:

- cenę transakcji, wartość i datę zawarcia największej transakcji z poprzedniego notowania,

- cenę transakcji i wartość największej transakcji dnia bieżącego (jeśli została zawarta co najmniej jedna transakcja),

- ceny transakcji, wartości i daty zawarcia dziesięciu ostatnich transakcji,

- obowiązek udostępnienia na żądanie klienta informacji o wszystkich cenach transakcji i wartościach transakcji, jakie miały miejsce od momentu złożenia przez niego zlecenia do momentu jego realizacji,

- uprawnienie domu maklerskiego do sprawdzania prawdziwości deponowanych certyfikatów depozytowych i zawieszenia na ten czas realizacji zleceń klienta,

- sposób i termin rozliczeń,

- sposób informowania klientów o zawartych transakcjach,

- tryb rozpatrywania skarg i wniosków klientów,

- zasady archiwizacji dokumentów związanych z dokonaniem transakcji (w tym obowiązek ich przechowywania przez okres 5 lat).

2.
Płatność z tytułu transakcji zawartej na rynku wtórnym nie może nastąpić później niż w dniu przeniesienia certyfikatów depozytowych.
§  6.
1.
Regulaminy, o których mowa w niniejszej decyzji Bank Zachodni SA przekaże do KPWiG niezwłocznie po rozpoczęciu działalności będącej przedmiotem zezwolenia.
2.
O każdej zmianie w regulaminach, o których mowa w ust. 1 Bank Zachodni SA obowiązany jest niezwłocznie poinformować KPWiG.
§  7.
Bank Zachodni SA jest zobowiązany do ustalenia, wdrożenia i przestrzegania pisemnych procedur uwzględniających charakter działalności przedsiębiorstwa maklerskiego, mających na celu zapobieżenie wykorzystywaniu przez dom maklerski lub osoby z nim związane informacji, których ujawnienie mogłoby naruszyć interes inwestorów. W szczególności Bank Zachodni SA wprowadzi zakazy inwestowania w certyfikaty depozytowe będące przedmiotem oferty przez pracowników domu maklerskiego, członków organów podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie oraz jego akcjonariuszy.
§  8.
Zezwolenie zostaje udzielone do 31 grudnia 2001 r.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.