Zespół do spraw oceny skutków regulacji.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MRiRW.2022.17

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 kwietnia 2022 r.

ZARZĄDZENIE Nr 15
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
z dnia 12 kwietnia 2022 r.
w sprawie Zespołu do spraw oceny skutków regulacji

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2021 r. poz. 178, 1192, 1535 i 2105 oraz z 2022 r. poz. 655) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Zespół do spraw oceny skutków regulacji, zwany dalej "Zespołem", jest organem pomocniczym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwanego dalej "Ministrem".
§  2. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący - dyrektor komórki organizacyjnej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zwanym dalej "Ministerstwem", właściwej w sprawach planowania i dysponowania środkami finansowymi w częściach budżetu państwa 32 - Rolnictwo, 33 - Rozwój wsi, 35 - Rynki rolne, 62 - Rybołówstwo;
2)
zastępca przewodniczącego - przedstawiciel komórki organizacyjnej, o której mowa w pkt 1;
3)
przedstawiciele wszystkich komórek organizacyjnych w Ministerstwie, po jednym z każdej komórki organizacyjnej, wyznaczeni przez dyrektorów tych komórek.
2. 
W pracach Zespołu mogą brać udział, z głosem doradczym, osoby zaproszone przez przewodniczącego, w szczególności przedstawiciele komórek organizacyjnych w Ministerstwie, w których projekt oceny skutków regulacji projektu aktu normatywnego został przygotowany.
§  3. 
Zadaniem Zespołu jest opiniowanie pod względem formalnym i merytorycznym projektów oceny skutków regulacji projektów aktów normatywnych przygotowanych przez komórki organizacyjne w Ministerstwie, w szczególności w zakresie poprawności określenia wpływu regulacji na:
1)
sektor finansów publicznych;
2)
konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym na funkcjonowanie przedsiębiorców oraz na rodzinę, obywateli i gospodarstwa domowe;
3)
rynek pracy;
4)
pozostałe obszary, w szczególności na:
a)
środowisko naturalne,
b)
sytuację i rozwój regionalny,
c)
sądy powszechne, administracyjne lub wojskowe,
d)
demografię,
e)
mienie państwowe,
f)
informatyzację,
g)
zdrowie.
§  4. 
1. 
Przewodniczący planuje i organizuje prace Zespołu, w szczególności:
1)
kieruje pracami Zespołu;
2)
zwołuje posiedzenia Zespołu;
3)
ustala porządek dzienny posiedzenia Zespołu;
4)
decyduje o przyjęciu przez Zespół opinii w trybie obiegowym.
2. 
W przypadku nieobecności przewodniczącego zadania określone w ust. 1 wykonuje zastępca przewodniczącego.
§  5. 
1. 
Przewodniczący wyznacza członków Zespołu, którzy mają przygotować projekt opinii, uwzględniając merytoryczny zakres opiniowanego projektu oceny skutków regulacji projektu aktu normatywnego.
2. 
Zespół przyjmuje opinie na posiedzeniach, w obecności co najmniej 5 członków Zespołu. Opinię podpisuje przewodniczący albo, w przypadku jego nieobecności, zastępca przewodniczącego.
3. 
Zespół może przyjąć opinię w trybie obiegowym. W takim przypadku przedstawiciel komórki organizacyjnej, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, wyznaczony przez przewodniczącego do obsługi organizacyjno-technicznej Zespołu, udostępnia członkom Zespołu, w formie elektronicznej, przekazany do zaopiniowania projekt oceny skutków regulacji projektu aktu normatywnego, wyznaczając termin zgłoszenia uwag. Niezgłoszenie uwag w wyznaczonym terminie traktowane jest jako akceptacja projektu.
4. 
Organizację i tryb pracy Zespołu określa regulamin.
§  6. 
1. 
Obsługę organizacyjną i techniczno-biurową Zespołu zapewnia komórka organizacyjna, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 1.
2. 
Za udział w pracach Zespołu nie przysługuje wynagrodzenie.
§  7. 
Traci moc zarządzenie nr 80 Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 listopada 2017 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw oceny skutków regulacji, zmienione zarządzeniem nr 12 z dnia 29 kwietnia 2020 r.
§  8. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.