Zdarzenie lotnicze nr 124/2016.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ULC.2016.186

Akt indywidualny
Wersja od: 17 listopada 2016 r.

KOMUNIKAT Nr 128
PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO
z dnia 16 listopada 2016 r.
w sprawie zdarzenia lotniczego nr 124/2016

Na podstawie § 31 ust. 2 rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie wypadków i incydentów lotniczych (Dz. U. Nr 35, poz. 225) w związku z zarządzeniem nr 14 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 14 grudnia 2006 r. w sprawie wprowadzenia klasyfikacji grup przyczynowych zdarzeń lotniczych (Dz. Urz. ULC Nr 10, poz. 43) ogłasza się, co następuje:
1.
Incydent lotniczy, który wydarzył się w dniu 24 stycznia 2016 r. na samolocie Airbus 320, klasyfikuję do kategorii:

"Czynnik środowiskowy"

w grupie przyczynowej: "E4 - Służby lotniskowe. Obsługa naziemna"

oraz

"Czynnik organizacyjny"

w grupie przyczynowej: "O5 - Działanie obsługi naziemnej".

2.
Opis okoliczności incydentu lotniczego:

Skrócony opis zdarzenia powstał na podstawie raportu końcowego przesłanego przez Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

W trakcie wypychania statku powietrznego ze stanowiska postojowego nr 20, zespół pojazdów złożony z ciągnika i schodów wjechał za wypychany samolot, co doprowadziło do jego awaryjnego zatrzymania. Zajechanie drogi wypychanemu statkowi powietrznemu nastąpiło w zaawansowanej fazie wypychania, które prowadzone było prawidłowo. Samolot miał włączone światła antykolizyjne a ciągnik światła ostrzegawcze.

3.
Przyczyna incydentu lotniczego:

Niezachowanie należytej ostrożności oraz nieprzestrzeganie przepisów instrukcji "ruch pojazdów i pieszych na Lotnisku Chopina w Warszawie" - INOP-IRPP przez kierującego pojazdem.

Zastosowane środki profilaktyczne:

1)
sprawcę skierowano na powtórne szkolenie i egzamin z zasad poruszania się po lotnisku;
2)
poinformowano pracowników Ośrodka Szkolenia Służb Lotniskowych odpowiedzialnych za szkolenie i nadawanie uprawnień do poruszania się po terenie lotniska o konieczności szczególnego podkreślenia podczas prowadzonych szkoleń, obowiązku ustępowania pierwszeństwa statkom powietrznym;
3)
wprowadzono modyfikację do materiału szkoleniowego i egzaminu dla osób ubiegających się o zezwolenie uprawniające do poruszania się pojazdami po terenie lotniska, w szczególności kładąc nacisk na zagrożenia związane z zajeżdżaniem drogi przez kierujących pojazdami, kołującym, wypychanym i holowanym statkom powietrznym;
4)
zagadnienia związane m.in. z występowaniem incydentów na płytach postojowych, przyczynami oraz koniecznością ich eliminacji zostały omówione na Komitecie Bezpieczeństwa w Porcie Lotniczym im. F. Chopina, którego członkami są przedstawiciele agentów obsługi naziemnej.
4.
Zalecenia profilaktyczne Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych dotyczące bezpieczeństwa:

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych po zapoznaniu się ze zgromadzonymi w trakcie badania zdarzenia materiałami nie wydała zaleceń dotyczących bezpieczeństwa.