Zatwierdzenie "Programu opracowania w planach urządzania lasu zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 na gruntach będących w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe".

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2023.2.33

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 10
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 12 stycznia 2023 r.
w sprawie zatwierdzenia "Programu opracowania w planach urządzania lasu zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 na gruntach będących w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe"

GW.011.10.1.2023

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy o lasach 1 , zwanej dalej ustawą, w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 2  - w wykonaniu zadań wynikających z obowiązku Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, określonego w art. 33 ust. 3 pkt 3 3  oraz art. 58 ust. 2 pkt 1 ustawy 4  - postanawiam, co następuje:

§  1. 
Zatwierdzam do realizacji i użytku służbowego "Program opracowania w planach urządzania lasu zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 na gruntach będących w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe", stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
1. 
Działania opisane w Programie mogą być realizowane przez zainteresowane jednostki organizacyjne PGL LP.
2. 
Realizacja działań opisanych w Programie stanowi wspólne przedsięwzięcie jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, o którym mowa w art. 58 ust. 2 pkt 1 ustawy.
3. 
Przedsięwzięcie to może być finansowane:
1)
ze środków funduszu leśnego, przy zachowaniu przepisów Zarządzenia nr 66 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 15 października 2020 r. w sprawie jednolitych zasad gospodarowania środkami funduszu leśnego w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych;
2)
z innych źródeł krajowych i zagranicznych, a w szczególności ze środków własnych jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub budżetu Unii Europejskiej.
§  3. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą obowiązywania od dnia 1 stycznia 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

Program opracowania w planach urządzania lasu zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 na gruntach będących w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe

Zatwierdzam do użytku służbowego:

DYREKTOR GENERALNY

LASÓW PAŃSTWOWYCH

1.
Cel programu

Program ma na celu opracowanie zadań ochronnych dla przedmiotów ochrony zlokalizowanych na gruntach zarządzanych przez PGL LP w ramach obszarów Natura 2000 w zakresie o jakim mowa w art. 28 ust. 10 ustawy o ochronie przyrody.

W ramach ww. programu przeprowadzone zostaną prace inwentaryzacyjne, ocena stanu zachowania przedmiotów ochrony oraz zaprojektowane zadania ochronne w uzgodnieniu z właściwymi dyrektorami RDOŚ. Programem zostanie objętych około 120 obszarów Natura 2000 zlokalizowanych na gruntach w zarządzie PGL LP.

2.
Uczestnicy programu

W programie uczestniczyć mogą zainteresowane jednostki organizacyjne PGL LP wykonujące działania w zakresie opracowania zadań ochronnych.

3.
Czas trwania programu

Planowany okres realizacji programu: lata 2023 - 2025.

4.
Zakres działań realizowanych w ramach wewnętrznych inicjatyw jednostek organizacyjnych PGL LP

Do działań realizowanych w ramach wewnętrznych inicjatyw jednostek organizacyjnych PGL LP na rzecz realizacji programu należą:

a)
inwentaryzacja oraz ocena stanu zachowania przedmiotów ochrony;
b)
zaprojektowanie zadań ochronnych;
c)
uzgodnienia z RDOŚ, o którym mowa w art. 28 ust. 11a) ustawy o ochronie przyrody,
d)
opracowania, ekspertyzy, opinie służące osiąganiu celów programu;
e)
organizacja warsztatów służących wymianie informacji i koordynacji działań między jednostkami;
f)
inne niż ww. działania niezbędne do osiągania celów niniejszego programu.
5.
Zasady refundacji poniesionych wydatków ze źródeł funduszu leśnego

Środki funduszu leśnego mogą zostać przeznaczone na refundację poniesionych wydatków na działania ochronne realizowane w ramach niniejszego programu, przy uwzględnieniu następujących uwarunkowań:

a)
środki funduszu leśnego mogą stanowić wkład własny do wydatków kwalifikowanych w projektach współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych, realizowanych przez jednostki organizacyjne PGL LP;
b)
środki funduszu leśnego mogą stanowić do 100% dofinansowania wydatków niekwalifikowanych w projektach współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych, realizowanych przez jednostki organizacyjne PGL LP, w szczególności tych, które wpisują się w zakres działań ochronnych wyszczególnionych w punkcie nr 4;
c)
środki funduszu leśnego mogą stanowić do 100% dofinansowania wydatków poniesionych na opracowanie zadań ochronnych i działania ochronne wyszczególnione w punkcie nr 4, realizowanych w ramach wewnętrznych inicjatyw jednostek organizacyjnych PGL LP;
d)
zakres rzeczowo-finansowy działań podlegających refundacji w danym roku, ustalany jest na etapie budowy planów finansowo-gospodarczych PGL LP zgodnie z procedurą ujmowania zadań w planie wydatków funduszu leśnego ustaloną w rozdziale 2 Zarządzenia nr 66 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 15 października 2020 r. w sprawie jednolitych zasad gospodarowania środkami funduszu leśnego.
1 Art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 672) stanowi, że "Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.; w § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę o lasach oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także inne przepisy prawa, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
3 Art. 33 ust. 3 pkt 3 ustawy stanowi, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych inicjuje, organizuje oraz koordynuje przedsięwzięcia na rzecz ochrony lasów, racjonalnej gospodarki leśnej i rozwoju leśnictwa.
4 Art. 58 ust. 2 pkt 1 ustawy stanowi m.in., że środki funduszu leśnego mogą być przeznaczone również na wspólne przedsięwzięcia jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, w szczególności w zakresie gospodarki leśnej.