Zasady zatrudniania w jednostkach Lasów Państwowych nowych pracowników - absolwentów szkół leśnych.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2003.10.91

Akt utracił moc
Wersja od: 30 września 2004 r.

ZARZĄDZENIE Nr 93
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 6 października 2003 r.
w sprawie zasad zatrudniania w jednostkach Lasów Państwowych nowych pracowników - absolwentów szkół leśnych.

GK-1103-9/03

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jednolity - Dz. U. Nr 56 z 2000 r., poz. 679, z późniejszymi zmianami) oraz § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, nadanego zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. zarządzam, co następuje:

§  1.
Wprowadzam do stosowania w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe "Wytyczne w sprawie zasad zatrudniania w jednostkach Lasów Państwowych nowych pracowników - absolwentów szkół leśnych", stanowiące załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2. 1
Absolwentami szkół leśnych w rozumieniu zarządzenia, są absolwenci leśnych - dziennych i zaocznych szkół leśnych, którzy:
1)
po uzyskaniu dyplomu ukończenia szkoły nie byli zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych i nie są zobowiązani do odbycia stażu, na podstawie przepisu § 5 Ponadzakładowego UZP dla Pracowników PGL Lasy Państwowe,
2)
po ukończeniu szkoły odbyli staż w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

Wytyczne w sprawie zasad zatrudniania w jednostkach Lasów Państwowych nowych pracowników - absolwentów szkół leśnych

§ 1.
Przyjęcia nowych pracowników, absolwentów szkół leśnych do pracy w Lasach Państwowych, zwanych dalej "kandydatami do pracy", odbywają się w drodze postępowania kwalifikacyjnego.

Postępowanie kwalifikacyjne, o którym mowa w ust. 1, odbywa się na szczeblu regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.

§  2.
Liczbę nowych pracowników do zatrudnienia w wyniku postępowania kwalifikacyjnego w danym roku kalendarzowym ustala Dyrektor Generalny Lasów Państwowych dla poszczególnych RDLP, z takim wyprzedzeniem, aby koszty z tym związane mogły być włączone do planu finansowego na ten rok.
§  3.
Realizatorem postępowania kwalifikacyjnego dla kandydatów do pracy na terenie danej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, jest dyrektor regionalnej dyrekcji, zwany dalej: "Dyrektorem", do zadań którego należy:
a)
powoływanie komisji kwalifikacyjnej, zwanej dalej: "Komisją", w składzie:

– z-ca dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych ds. gospodarki leśnej, jako przewodniczący Komisji, którego zadaniem jest zwoływanie posiedzeń Komisji i kierowanie jej pracą,

– naczelnik komórki właściwej ds. kadr w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych,

– nadleśniczy,

– inni członkowie, powołani przez Dyrektora wg jego uznania. Komisja przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne dla wszystkich kandydatów, którzy złożyli wnioski o przyjęcie do pracy w jednostkach organizacyjnych, zgrupowanych w danej RDLP.

b)
informowanie o przeprowadzaniu postępowania kwalifikacyjnego, wymaganych dokumentach, terminie i miejscu ich składania, w tym:
c)
ogłoszeniu o przeprowadzaniu postępowania kwalifikacyjnego w biurze regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwach (zakładach) oraz w prasie leśnej w sposób zwyczajowo przyjęty,
d)
powiadamianiu o powyższym osób, które złożyły podania (prośby, wnioski) o zatrudnienie w jednostkach zgrupowanych w danej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i spełniają warunki określone dla kandydatów do pracy.
§  4. 2
1.
Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza się dwa razy w roku kalendarzowym, tj. w terminach: wiosennym - do 30 kwietnia (w wyniku którego należy zrelizowć 50% przyznanego rocznego limitu przyjęć) oraz jesiennym - do 31 listopada danego roku. Dokładne terminy ustala Dyrektor z wyprzedzeniem nie mniejszym niż 40 dni przed ustaloną datą.
2.
W każdym z terminów, o których mowa w pkt. 1, kandydat do pracy może złożyć ofertę tylko do jednej wybranej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.
§  5.
Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza się z uwzględnieniem następujących kryteriów:
a)
ocena kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych dotycząca przebiegu i wyników stażu,
b)
stopień znajomości języków obcych, obsługi komputera, posługiwania się Systemem Informacyjnym Lasów Państwowych, motywacji do podjęcia pracy w Lasach Państwowych zawartej w liście motywacyjnym,
c)
wynik egzaminu testowego,
d)
wynik rozmowy kwalifikacyjnej,
e)
wyniki innych kryteriów, przyjętych przez Komisję oraz zawartych w załącznikach do wniosku kandydata do pracy.
§  6.
Komisja przyjmuje regulamin postępowania kwalifikacyjnego, który podaje się do wiadomości kandydatom do pracy. Ramowy Regulamin postępowania kwalifikacyjnego stanowi załącznik do Wytycznych.
§  7.
1.
Kandydaci do pracy, którzy ubiegają się o zatrudnienie, składają następujące dokumenty:
a)
podanie (wniosek) o przyjęcie do pracy,
b)
kopię dyplomu ukończenia studiów wyższych lub świadectwa ukończenia szkoły średniej oraz uwierzytelnioną kopię strony tytułowej pracy dyplomowej lub magisterskiej,
c)
zaświadczenie o średniej z całego toku studiów w przypadku absolwentów wyższych szkół,
d)
ocena kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych dotycząca przebiegu i wyników stażu kandydata do zatrudnienia, zawierająca opinię zaangażowania kandydata pracy w wykonywanie zadań w okresie stażu,
e)
CV i list motywacyjny,
f)
zaświadczenia o ukończeniu dodatkowych kursów językowych (certyfikaty) i komputerowych,
g)
inne, wg uznania kandydata do pracy, a także określone przez Komisję kwalifikacyjną.
2.
Kandydat do pracy nie składa dokumentów wymienionych w punktach b, c, f, g, jeżeli dokumenty te złożył w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, w której ubiega się o zatrudnienie, w załączeniu do wniosku o zakwalifikowanie na staż i nie nastąpiły zmiany w stosunku do treści tych dokumentów.
§  8.
Na postępowanie kwalifikacyjne składa się:

a - weryfikacja złożonych wniosków o zatrudnienie pod względem ich zgodności z wymaganiami formalnymi,

b - ocena kryteriów wymienionych w § 5 Wytycznych polega na przyznaniu przez Komisję punktów w skali od 1 do 3 lub od 1 do 5 za każde kryterium oceny, z wyłączeniem testu kwalifikacyjnego, za który są przyznawane punkty zgodnie z konstrukcją testu. Szczegółowy system punktacji zawiera Ramowy Regulamin, o którym mowa w § 6 Wytycznych. Liczba przyznawanych punktów może być przez Komisję proporcjonalnie zwiększana w celu uzyskania większego zróżnicowania wyników postępowania kwalifikacyjnego. Łączną liczbę punktów otrzymaną przez kandydata do pracy stanowi suma punktów przyznanych przez Komisję kwalifikacyjną za każde kryterium oceny i punkty uzyskane z testu kwalifikacyjnego.

c - sporządzenie przez Komisję protokołu z posiedzenia wraz z listą kandydatów do zatrudnienia i sumą otrzymanych punktów. Protokół sporządza się w terminie do dwóch dni od daty zakończenia postępowania kwalifikacyjnego.

d - zatwierdzenie protokołu Komisji przez Dyrektora w terminie do 5 dni od daty przedłożenia do zatwierdzenia. Dyrektor może zgłosić zastrzeżenia do wyników postępowania kwalifikacyjnego i zarządzić powtórne jej przeprowadzenie w całości lub w stosunku do poszczególnych kandydatów do zatrudnienia.

§  9.
Do pracy zostają przyjęci kandydaci, którzy otrzymali największą liczbę punktów. W przypadku, gdy liczba kandydatów do pracy, którzy uzyskali jednakową liczbę punktów, przekracza wyznaczony limit przyjęć, Komisja przeprowadza dodatkową rozmowę kwalifikacyjną z tymi kandydatami i na tej podstawie sporządza ostateczną ich listę.
§  10.
Komisja, we współpracy z naczelnikami wydziałów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i innymi specjalistami, opracowuje co roku, test kwalifikacyjny. Test ma na celu sprawdzenie ogólnej wiedzy leśnej kandydata do pracy, jego motywacji i predyspozycji do pracy w Lasach Państwowych.
§  10.
Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych po zakończeniu procedury kwalifikacyjnej, przesyłają do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych informację o liczbie osób, którzy zgłosili się do postępowania kwalifikacyjnego i liczbie przyjętych do pracy.
§  11.
Wyniki postępowania kwalifikacyjnego są podawane do wiadomości bezpośrednio po jego zakończeniu, przez powiadomienie zainteresowanych o wynikach oraz poprzez ogłoszenie ich na tablicy ogłoszeń regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.

Załącznik 

Ramowy regulamin postępowania kwalifikacyjnego, mający na celu wyłonienie kandydatów do zatrudnienia - absolwentów szkół leśnych w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych.

§ 1.
Zadaniem Komisji kwalifikacyjnej powołanej decyzją nr .... Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w ......... dnia ........., zwanej dalej "Komisją", jest przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego, mającego na celu wyłonienie kandydatów do zatrudnienia w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, zgrupowanych w RDLP ........
§  2.
Zgodnie z limitem ustalonym przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych na .... rok limit ten wynosi ..... osób.
§  3.
W ramach postępowania kwalifikacyjnego Komisja:

1. Podejmuje decyzję o dopuszczeniu kandydata do pracy do procedury kwalifikacyjnej - na podstawie weryfikacji kompletności złożonych dokumentów przez kandydatów ubiegających się o przyjęcie do pracy.

2. Przyznaje punkty poszczególnym kandydatom do pracy za:

a)
średnią z ocen z całego okresu leśnych studiów wyższych w skali:

1 punkt za średnią z ocen do 3,4,

2 punkty za średnią z ocen od 3,5 do 3,9,

3 punkty za średnią z ocen od 4,0 do 4,4;

4 punkty za średnią z ocen od 4,5 do 4,8

5 punktów za średnią z ocen od 4,9 i więcej.

b)
średnią z ocen uzyskanych na świadectwie ukończenia średniej szkoły leśnej w skali:

1 punkt za średnią z ocen do 3,0,

2 punkty za średnią z ocen od 3,1 do 3,5,

3 punkty za średnią z ocen od 3,6 do 4,4;

4 punkty za średnią z ocen od 4,5 do 5,4

5 punktów za średnią z ocen od 5,5 i więcej.

c) 3
ocenę kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych, dotyczącą przebiegu i wyników stażu w skali 1-5 punktów;
d)
treść listu motywacyjnego i curriculum vitae oraz udokumentowane osiągnięcia w działalności szkolnej i pozaszkolnej i inne; w tym celu Komisja, wg własnego uznania przyjmuje ilość i rodzaj kryteriów podlegających ocenie wg skali punktacji od 1 do 5 punktów;
e)
Stopień znajomości języka obcego - oceniany wg. skali punktów od 1 do 3, przy czym maksymalną liczbę punktów otrzymuje kandydat do pracy, który przedłoży dokument potwierdzający uzyskanie certyfikatu;
f)
znajomość obsługi komputera - oceniana wg skali od 1 do 3 punktów.

3. Przeprowadza test kwalifikacyjny i ocenia zgodnie z przyjętą dla testu skalą punktacji.

4. Przeprowadza rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem do zatrudnienia i ocenia jej wynik w skali od 1 do 5 punktów.

5. Sporządza protokół z postępowania kwalifikacyjnego, zgodnie z § 8 pkt c Wytycznych.

1 § 2 zmieniony przez § 1 ust. 1 zarządzenia nr 55 z dnia 30 września 2004 r. (B.I.LP.04.10.56) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 września 2004 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 15 z dnia 8 marca 2004 r. (B.I.LP.04.3.20) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 marca 2004 r.
3 Załącznik § 3 pkt 2. lit. c) zmieniona przez § 1 ust. 2 zarządzenia nr 55 z dnia 30 września 2004 r. (B.I.LP.04.10.56) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 września 2004 r.