Zasady wynagradzania sióstr pogotowia i pozostałych pracowników punktów opieki nad chorym w domu Polskiego Czerwonego Krzyża oraz opiekunek domowych i organizatorek usług opiekuńczych Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1984.7.40

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1985 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 14 maja 1984 r.
w sprawie zasad wynagradzania sióstr pogotowia i pozostałych pracowników punktów opieki nad chorym w domu Polskiego Czerwonego Krzyża oraz opiekunek domowych i organizatorek usług opiekuńczych Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.

Na podstawie § 4 Uchwały nr 73/82 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1982 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w niektórych jednostkach służby zdrowia i opieki społecznej oraz w izbach wytrzeźwień, zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie stosuje się do następujących pracowników Polskiego Czerwonego Krzyża i Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej:
1)
kierowniczek punktów opieki nad chorym w domu Polskiego Czerwonego Krzyża, zwanych dalej "kierowniczkami punktów opieki",
2)
pielęgniarek terenowych zatrudnionych w punktach opieki nad chorym w domu Polskiego Czerwonego Krzyża, zwanych dalej "pielęgniarkami terenowymi",
3)
sióstr pogotowia zatrudnionych w punktach opieki nad chorym w domu Polskiego Czerwonego Krzyża, zwanych dalej "siostrami pogotowia",
4)
organizatorek usług opiekuńczych Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, zwanych dalej "organizatorkami usług",
5)
opiekunek domowych zatrudnionych przez zarządy terenowe Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, zwanych dalej "opiekunkami domowymi".
§  2.
Pracownikom wymienionym w § 1 przysługuje uposażenie zasadnicze oraz dodatek funkcyjny w wysokości:
Lp.Stanowisko pracy (funkcja)Uposażenie zasadnicze w złotychDodatek funkcyjny
1Kierowniczka punktu opieki7.400 - 13.000500 - 2.000
2Organizatorka usług7.400 - 12.700500 - 1.500
3Pielęgniarka terenowa7.000 - 12.700-
4Siostra pogotowia, opiekunka domowa6.000 - 11.000-
§  3.
1.
Uposażenie określone w § 2 przysługuje pracownikom zatrudnionym w wymiarze 42 godzin tygodniowo.
2.
W razie zatrudnienia w niższym wymiarze czasu pracy, uposażenie zasadnicze oblicza się proporcjonalnie do tygodniowego wymiaru czasu pracy przewidzianego w umowie o pracę. Stawkę godzinową oblicza się dzieląc kwotę miesięcznego uposażenia zasadniczego pracownika przez 178.
3.
Dodatek funkcyjny przysługuje przez okres pełnienia obowiązków na kierowniczym stanowisku.
4.
Pracownikowi, któremu powierzono czasowe zastępstwo pracownika na stanowisku kierowniczym przysługuje, począwszy od czwartego miesiąca nieprzerwanego pełnienia czasowego zastępstwa, dodatek funkcyjny w wysokości nie niższej od najniższego dodatku funkcyjnego, przewidzianego na stanowisku zastępowanego.
§  4.
1. 1
Pracownikom przysługuje dodatek za wieloletnią pracę w wysokości wynoszącej po 5 latach pracy 5% miesięcznego uposażenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1% za każdy dalszy rok pracy aż do osiągnięcia 20% miesięcznego uposażenia zasadniczego.
2.
Zmiana wysokości dodatku za wysługę lat, wynikająca z osiągnięcia określonej liczby lat pracy, następuje od pierwszego dnia najbliższego miesiąca kalendarzowego.
3.
Do okresów pracy, o których mowa w ust. 1, zalicza się okresy zatrudnienia w Polskim Czerwonym Krzyżu, Polskim Komitecie Pomocy Społecznej, jak również okresy zaliczone do stażu pracy w myśl przepisów o uposażeniu pracowników zakładów społecznych służby zdrowia, zakładów pomocy społecznej i zakładów rehabilitacji zawodowej inwalidów.
§  5.
1.
Dla pracowników wymienionych w § 1 ustala się fundusz motywacyjny na wypłatę premii motywacyjnej w wysokości
1)
z dniem 1 lipca 1984 r. - od 4% do 10% funduszu płac, a wysokość indywidualnej premii motywacyjnej nie wyższą niż 20% uposażenia zasadniczego,
2)
w 1985 r. - 20% funduszu płac od uposażenia zasadniczego, a wysokość indywidualnej premii motywacyjnej nie wyższą niż 35% uposażenia zasadniczego.
2.
Premia motywacyjna przysługuje za wykonanie zadań określonych dla grup pracowników bądź zleconych indywidualnie, a zwłaszcza:

- za sprawowanie opieki nad obłożnie chorym oraz chorym mieszkającym samotnie, którego mieszkanie nie jest wyposażone w podstawowe urządzenia sanitarne,

- w zależności od stopnia uciążliwości czynności pielęgnacyjnych i higieniczno-gospodarczych, wykonywanych przy podopiecznym i w jego mieszkaniu.

3.
Szczegółowe zasady przyznawania premii motywacyjnej i zróżnicowania jej w wysokości w stosunku do pracowników wymienionych w § 1 pkt 1-3 ustala Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża, a w odniesieniu do pracowników wymienionych w § 1 pkt 4 i 5 - Zarząd Główny Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej.
§  6.
1.
Za długoletnią i nieprzerwaną pracę pracownikom przysługują nagrody jubileuszowe w wysokości:
1)
75% miesięcznego wynagrodzenia - po 25 latach pracy,
2)
100% miesięcznego wynagrodzenia - po 30 latach pracy,
3)
150% miesięcznego wynagrodzenia - po 35 latach pracy,
4)
200% miesięcznego wynagrodzenia - po 45 latach pracy.
2.
Ustalenia okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagród jubileuszowych oraz zasady jej obliczania i wypłacania regulują ogólnie obowiązujące przepisy.
§  7.
1.
Pracownikowi przechodzącemu na emeryturę lub rentę inwalidzką I i II grupy przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości 20.000 zł.
2.
Odprawę przyznaje się pracownikowi, który przed przejściem na emeryturę lub rentę inwalidzką przepracował co najmniej 10 lat w jednostkach określonych w § 4 ust. 3.
§  8.
Pracownik może otrzymać podwyższone uposażenie zasadnicze w ramach uposażenia przewidzianego dla danego stanowiska w okresach nie krótszych niż rok, o kwotę do 1.000 zł miesięcznie - w terminach 1 stycznia lub 22 lipca z mocą od 1 sierpnia.
§  9.
Od pracowników wymagane są następujące kwalifikacje:
1)
na stanowisku kierowniczki punktu opieki - średnie wykształcenie medyczne z prawem wykonywania zawodu pielęgniarki oraz staż pracy w zawodzie wynoszący co najmniej 3 lata,
2)
na stanowisku pielęgniarki terenowej - średnie wykształcenie medyczne z prawem wykonywania zawodu pielęgniarki oraz staż pracy w zawodzie wynoszący co najmniej 1 rok,
3)
na stanowisku organizatorki usług - wykształcenie średnie oraz staż pracy w służbie zdrowia lub opiece społecznej co najmniej 2 lata,
4)
na stanowisku siostry pogotowia lub opiekunki domowej - wykształcenie podstawowe oraz ukończenie odpowiedniego kursu.
§  10.
Stanowiska: kierowniczki punktu opieki oraz organizatorki usług są stanowiskami samodzielnymi w rozumieniu art. 135 Kodeksu Pracy.
§  11.
Tracą moc:

- zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 31 marca 1982 r. w sprawie zasad wynagradzania sióstr pogotowia Polskiego Czerwonego Krzyża i opiekunek domowych Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej (Dz. Urz. MZiOS Nr 7, poz. 29),

- zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 9 grudnia 1982 r. w sprawie włączenia do płac sióstr pogotowia Polskiego Czerwonego Krzyża i opiekunek domowych Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej rekompensat pieniężnych z tytułu podwyższenia cen detalicznych artykułów żywnościowych, opału i energii (Dz. Urz. MZiOS z 1983 r. Nr 2, poz. 9).

§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1984 r.
1 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 3 sierpnia 1985 r. (Dz.Urz.MZ.85.9.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1985 r.