Zasady wynagradzania pracowników zatrudnionych w placówkach wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1989.1.3

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1989 r.

ZARZĄDZENIE NR 7
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 17 stycznia 1989 r.
w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w placówkach wypoczynku dla dzieci i młodzieży

Na podstawie § 23 ust. 1 pkt 1 uchwały Nr 146 Rady Ministrów z dnia 29 września 1978 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników ekonomicznych, administracyjnych i pracowników obsługi szkół (Monitor Polski z 1985 r. Nr 46, poz. 309 i z 1988 r. Nr 22, poz. 198) oraz § 18 ust. 8 pkt 1 uchwały Nr 97 Rady Ministrów z dnia 8 sierpnia 1983 r. w sprawie wynagradzania nauczycieli (Monitor Polski z 1988 r. Nr 33, poz. 303) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie stosuje się do pracowników zatrudnionych:
1)
w placówkach wypoczynku dla dzieci i młodzieży organizowanych w formie kolonii, ośrodków wycieczkowych dla dzieci wsi, obozów, półkolonii i małych form wypoczynku,
2)
na obozach przysposobienia obronnego,
3)
w szkolnych schroniskach młodzieżowych.
2.
Ilekroć w zarządzeniu mówi się o pracownikach bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć pracowników wymienionych w ust. 1 pkt 1-2.
§  2.
1.
Ustala się:
1)
tabelę stanowisk i stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych w placówkach wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1, stanowiącą załącznik Nr 1 do zarządzenia,
2)
tabelę dodatków funkcyjnych przysługujących pracownikom wymienionym w § 1 ust. 1 pkt 1-2, stanowiącą załącznik Nr 2 do zarządzenia.
2.
Stawki wynagrodzenia zasadniczego, o których mowa w ust. 1 pkt 1, obejmują dodatki do wynagrodzenia przyznane na podstawie przepisów uchwały Nr 17 Rady Ministrów z dnia 1 lutego 1988 r. w sprawie dodatków z tytułu wzrostu cen (Monitor Polski Nr 3, poz. 20).
§  3.
1.
Nauczycielom zatrudnionym na obozach przysposobienia obronnego na stanowiskach:
1)
komendantów obozów i ich zastępców,
2)
dowódców kompanii i plutonów,
3)
instruktorów wychowania fizycznego

przysługuje z tytułu tego zatrudnienia wynagrodzenie zasadnicze w wysokości miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela ustalonego według zasad określonych przepisami o wynagradzaniu nauczycieli.

2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do studentów zatrudnionych w ramach praktyk pedagogicznych na stanowiskach dowódców plutonów.
3.
Wynagrodzenie określone w ust. 1 stanowi wynagrodzenie za wszystkie godziny pracy wynikające z ustalonego zakresu obowiązków, z uwzględnieniem § 7.
§  4.
Zaszeregowania pracownika do odpowiedniej stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w granicach określonych tabelami stanowiącymi załączniki Nr 1 i 2 do zarządzenia dokonuje kierownik jednostki organizacyjnej będącej bezpośrednim organizatorem placówki.
§  5.
1. 1
Stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatków określone w § 2 ust. 1 i § 3, z wyjątkiem stawek określonych dla wychowawców zatrudnionych na obozach "Awangarda XXI w." i obozach wędrownych stanowią wynagrodzenie za turnus (obóz) trwający nieprzerwanie 26 dni kalendarzowych.
2. 2
Stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatków ustalone dla wychowawców (instruktorów) i kierowników obozów "Awangarda XXI w." oraz obozów wędrownych stanowią wynagrodzenie za obóz trwający 14 dni kalendarzowych.
3.
Za pracę w czasie turnusów (obozów) trwających krócej lub dłużej niż okresy wymieniane w ust. 1 - wysokość wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków ulega odpowiedniemu zmniejszeniu lub zwiększeniu proporcjonalnie do liczby kalendarzowych dni trwania turnusu.
4.
Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 i 2, obejmuje również wynagrodzenie za czynności związane ze zorganizowaniem oraz zakończeniem turnusu.
§  6. 3
Kierownikom placówek i ich zastępcom, wychowawcom, lekarzom i higienistkom zatrudnionym na koloniach i obozach zdrowotnych wszystkich profilów, w placówkach wypoczynku organizowanych dla dzieci i młodzieży Polonii Zagranicznej oraz na obozach językowych UNESCO przysługuje dodatek specjalny w wysokości 10.000 zł.
§  7.
1.
Stanowiska: kierownika placówki, komendanta obozu przysposobienia obronnego, ich zastępców, dowódców kompanii, dowódców plutonów, wychowawców, instruktorów wf, ratowników, kierownika zaopatrzenia i magazynierów są stanowiskami kierowniczymi i innymi samodzielnymi stanowiskami pracy w rozumieniu art. 135 Kodeksu pracy.
2.
Do pracowników, o których mowa w ust. 1, mają zastosowanie przepisy § 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 września 1974 r. w sprawie zasad i trybu określania kierowniczych i innych samodzielnych stanowisk pracy dla celów związanych z uprawnieniem do oddzielnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz do ustalenia czasu trwania okresu próbnego (Dz. U. Nr 37, poz. 215).

Pracownikom na tych stanowiskach przysługuje wynagrodzenie za godziny nadliczbowe tylko za pracę wykonaną na polecenie zwierzchnika w niedziele lub święto, jeżeli za pracę w tym dniu pracownik nie otrzymał innego dnia w tygodniu wolnego od pracy. Wynagrodzenie to przysługuje za godziny faktycznie przepracowane, nie więcej jednak niż za 7 godzin w danym dniu.

3.
Pracownicy obsługi mogą być zatrudniani w razie potrzeby w godzinach nadliczbowych na zasadach powszechnie obwiązujących.
§  8.
Stawki godzinowe wynagrodzenia zasadniczego ustala się:
1)
dla nauczycieli zatrudnionych ma obozach przysposobienia obronnego, wychowawców i lekarzy - z wyjątkiem wychowawców zatrudnionych na obozach "Awangarda XXI w." - dzieląc wynagrodzenie zasadnicze przez 152,
2)
dla wychowawców zatrudnionych na obozach "Awangarda XXI w." - dzieląc wynagrodzenie zasadnicze przez 82,
3)
dla felczerów i higienistek - dzieląc wynagrodzenie zasadnicze przez 173,
4)
dla kierowników zaopatrzenia i magazynierów - dzieląc wynagrodzenie zasadnicze przez 152,
5)
dla pracowników obsługi z wyjątkiem dozorców - dzieląc wynagrodzenie zasadnicze przez 178,
6)
dla dozorców - dzieląc wynagrodzenie zasadnicze przez 200.
§  9.
Czas pracy i zasady wynagradzania za pracę w godzinach nadliczbowych dozorców reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 listopada 1974 r. w sprawie czasu pracy i zasad wynagradzania za pracę w godzinach nadliczbowych pracowników zatrudnianych przy pilnowaniu (Dz. U. z 1986 r. Nr 18, poz. 97), a wynagrodzenie tych pracowników za pracę w przedłużonym normalnym czasie pracy reguluje przepis § 8 ust. 2 uchwały Nr 146 Rady Ministrów z dnia 29 września 1978 r. (Monitor Polski z 1985 r. Nr 46, poz. 309 i z 1988 r. Nr 22, poz. 197).
§  10.
1.
Za każdą godzinę pracy wykonywanej w porze nocnej przysługuje pracownikowi dodatek w wysokości 20% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego.
2.
Dodatek za pracę w porze nocnej nie przysługuje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach, o których mowa w § 7, ust. 1 z wyjątkiem wychowawców, którzy na polecenie kierownika placówki wykonują pracę w porze nocnej na koloniach i obozach zdrowotnych (dla dzieci i młodzieży upośledzonej umysłowo, kalekich, moczących się, chorych na cukrzycę, z wadami serca oraz chorych na padaczkę itp.).
§  11.
1.
Pracownikom zatrudnionym w placówkach wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej oraz na obozach przysposobienia obronnego przysługuje bezpłatne zakwaterowanie w placówce.
2.
Pracownikom placówek o których mowa w ust. 1, zatrudnionym przy sporządzaniu i wydawaniu posiłków, przysługują bezpłatne posiłki.
3.
Pracownikom nie wymienianym w ust. 2 przysługują posiłki za częściową odpłatnością w wysokości 25% kosztów surowca.
§  12.
1.
Tworzy się fundusz nagród dla pracowników w wysokości 1,5% funduszu płac.
2.
Nagrody wypłaca się na podstawie decyzji kierownika jednostki organizacyjnej, będącej bezpośrednim organizatorem placówki wypoczynku.
3.
Nagrody wypłaca się pracownikom po zakończeniu turnusu na wniosek kierownika placówki wypoczynku.
§  13.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie naruszają postanowień § 13 ust. 2 oraz § 15 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1974 r. w sprawie regulaminów pracy oraz zasad usprawiedliwiania nieobecności w pracy i udzielania zwolnień od pracy (Dz. U. Nr 49, poz. 299 z późniejszymi zmianami).
§  14.
1.
Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach kierowników stałych i sezonowych szkolnych schronisk młodzieżowych przysługuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości i wg zasad określonych w uchwale Nr 97 Rady Ministrów z 8 sierpnia 1983 r. w sprawie wynagradzania nauczycieli (Mon. Pol. z 1988 r. Nr 33, poz. 303) oraz dodatek funkcyjny wg stawki określonej ww. uchwałą dla kierownika internatu liczącego do 120 wychowanków.
2.
Pracownikom administracyjnym i pracownikom obsługi - zatrudnionym w stałych i sezonowych szkolnych schroniskach młodzieżowych przysługuje wynagrodzenie w wysokości i na zasadach określonych uchwałą Nr 146 Rady Ministrów z dnia 29 września 1978 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników ekonomicznych, administracyjnych i pracowników obsługi szkół (Mon. Pol. z 1985 r. Nr 46, poz. 309 i z 1988 r. Nr 22, poz. 198).
3.
Zatrudnienie kierownika schroniska młodzieżowego w pełnym wymiarze zajęć może mieć miejsce tylko w schroniskach stałych, liczących co najmniej 60 miejsc noclegowych i za zgodą Kuratorium Oświaty i Wychowania.
4.
O wymiarze zatrudnienia kierowników w pozostałych schroniskach oraz wymiarze zatrudnienia pozostałych pracowników schronisk decyduje terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej nadzorujący schronisko - w zależności od wielkości schroniska, zakresu świadczonych usług, okresu funkcjonowania, po uzyskaniu opinii Kuratorium Oświaty i Wychowania.
. 4
Kierownikom schronisk młodzieżowych przysługuje dodatek w wysokości 10-20 zł dziennie za każdy zrealizowany nocleg.
§  15.
Tracą moc:
1.
Zarządzenie Nr 2 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 stycznia 1988 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w placówkach wypoczynku dla dzieci i młodzieży oraz w szkolnych schroniskach młodzieżowych (Dz. Urz. MEN Nr 2, poz. 7),
2.
Zarządzenie Nr 39 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 lipca 1988 r. w sprawie zasad wynagradzania nauczycieli zatrudnionych na obozach przysposobienia obronnego (Dz. Urz. MEN Nr 6, poz. 43),
3.
Zarządzenie Nr 47 Ministra Edukacji Narodowej w sprawie zasad wynagradzania niektórych pracowników zatrudnionych na obozach wypoczynkowo-szkoleniowych "Awangarda XXI w.".
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1989 r.

ZAŁĄCZNIKI

Załącznik Nr 1 5

TABELA STANOWISKoraz stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników pedagogicznych zatrudnionych w placówkach wypoczynku dla dzieci i młodzieży

Lp.StanowiskoStawka wynagrodzenia zasadniczego
1Wychowawca (instruktor) posiadający kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela (wychowawcy)24.000-45.000
2Wychowawca (instruktor, ratownik) nie posiadający kwalifikacji określonych w pkt 122.000-40.000
3Wychowawca obozu "Awangarda XXI w.", obozu wędrownego12.000-30.000
4Lekarz24.000-45.000
5Felczer22.000-38.000
6Pielęgniarka21.000-35.000
7Kierownik zaopatrzenia21.000-38.000
8Magazynier21.000-36.000
9Kucharka20.000-35.000
10Pomoc kuchenna20.000-32.000
11Sprzątaczka20.000-32.000
12Dozorca19.000-31.000
13Palacz19.000-31.000

Załącznik Nr 2 6

TABELAdodatków funkcyjnych przysługujących pracownikom placówek wypoczynku dla dzieci i młodzieży

Lp.StanowiskoStawka dodatku
123
1Komendant obozu przysposobienia obronnego liczącego
- do 200 uczestników10.000
- powyżej 200 uczestników12.000
2Z-ca komendanta obozu przysposobienia obronnego9.000
3Dowódca kompanii na obozie przysposobienia obronnego8.000
4Dowódca plutonu na obozie przysposobienia obronnego7.000
5Instruktor wf na obozie przysposobienia obronnego7.000
6Kierownik kolonii, ośrodka wycieczkowego dla dzieci wsi, obozu, z wyjątkiem obozu "Awangarda XXI w." i obozu wędrownego
- liczących do 120 dzieci (młodzieży)3.500-9.000
- liczących powyżej 120 dzieci (młodzieży)4.000-10.000
7Kierownik obozu "Awangarda XXI w.", obozu wędrownego3.500-8.000
8Kierownik półkolonii i małej formy wczasów2.000-6.000
9Z-ca kierownika kolonii, ośrodka wycieczkowego dla dzieci wsi, obozu, z wyjątkiem obozu "Awangarda XXI w." i obozu wędrownego
- liczących powyżej 120 dzieci (młodzieży)2.500-8.000
10Z-ca kierownika obozu "Awangarda XXI w.", obozu wędrownego1.500-5.000
12Wychowawca obozu "Awangarda XXI w.", obozu wędrownego1.500-4.000
13Kierownik zaopatrzenia, magazynier2.000-5.000
Wysokość dodatku funkcyjnego w granicach określonych w tabeli ustala się biorąc pod uwagę stopień odpowiedzialności i zakres przydzielonych pracownikom obowiązków. Kierownikom placówek wypoczynku dla dzieci i młodzieży Polonii Zagranicznej, obozów językowych UNESCO oraz ich zastępcom przysługuje dodatek funkcyjny w wysokości ustalonej dla kierownika kolonii liczącej powyżej 120 dzieci.
1 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia nr 38 z dnia 7 czerwca 1989 r. (Dz.Urz.MEN.89.4.35) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 1989 r.
2 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia nr 38 z dnia 7 czerwca 1989 r. (Dz.Urz.MEN.89.4.35) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 1989 r.
3 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 38 z dnia 7 czerwca 1989 r. (Dz.Urz.MEN.89.4.35) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 1989 r.
4 § 14 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 38 z dnia 7 czerwca 1989 r. (Dz.Urz.MEN.89.4.35) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 1989 r.
5 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 38 z dnia 7 czerwca 1989 r. (Dz.Urz.MEN.89.4.35) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 1989 r.
6 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 38 z dnia 7 czerwca 1989 r. (Dz.Urz.MEN.89.4.35) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 1989 r.