Zasady ustalania i kontroli funduszu płac.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1981.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 21 stycznia 1981 r.

ZARZĄDZENIE Nr 5
MINISTRA FINANSÓW I MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 10 stycznia 1981 r.
w sprawie zasad ustalania i kontroli funduszu płac.

Na podstawie § 10 ust. 3 uchwały Nr 118 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1980 r. w sprawie zmian w systemie kierowania przedsiębiorstwami państwowymi w 1981 r. (Monitor Polski Nr 30, poz. 165) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy przedsiębiorstw państwowych określonych w § 1 uchwały Nr 118 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1980 r. w sprawie zmian w systemie kierowania przedsiębiorstwami państwowymi w 1981 r. (Monitor Polski Nr 30, poz. 165).
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
funduszu premiowym - rozumie się przez to:
a)
fundusz premiowy tworzony z zysku lub w stosunku do zysku na podstawie zasad ustalonych w uchwale Nr 298 Rady Ministrów z dnia 24 listopada 1972 r. w sprawie premiowania pracowników zajmujących kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy oraz innych pracowników inżynieryjno-technicznych, ekonomicznych i administracyjno-biurowych, zatrudnionych w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych oraz w grupujących je zjednoczeniach (Monitor Polski z 1975 r. Nr 23, poz. 151),
b)
fundusz premiowy pracowników zajmujących kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy za wyniki w zakresie działalności podstawowej w przedsiębiorstwach i zjednoczeniach nie tworzących funduszu premiowego z zysku,
2)
ministrach - rozumie się przez to także kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów i prezydentów miast stopnia wojewódzkiego nadzorujących działalność przedsiębiorstw, o których mowa w § 1.
§  3.
Odpowiedzialność za prawidłową gospodarkę funduszem płac w przedsiębiorstwach ponoszą dyrektorzy przedsiębiorstw i zjednoczeń oraz nadzorujący je ministrowie.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać fundusz płac tylko w granicach należnego funduszu płac, ustalonego według zasad określonych w § 6-8 uchwały wymienionej w § 1, zmniejszonego o obligatoryjne obciążenia z tytułu przyrostu zatrudnienia oraz z innych tytułów przewidzianych w odrębnych przepisach.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy wynagrodzeń wypłacanych zgodnie z odrębnymi przepisami poza planowym (należnym) funduszem płac.
§  5.
1.
Banki dokonują wypłaty środków pieniężnych na płace do wysokości kwot zadysponowanych przez przedsiębiorstwa, z wyjątkiem:
1)
środków na premie z funduszu premiowego - w razie przekroczenia funduszu płac,
2)
środków na wynagrodzenia wypłacane poza planowanym (należnym) funduszem płac.
2.
W razie przekroczenia funduszu płac środki na premie z funduszu premiowego mogą być wypłacane z zastrzeżeniem przepisów § 9.
3.
Środki na wynagrodzenia nie objęte planowanym (należnym) funduszem płac mogą być wypłacane po uprzednim sprawdzeniu, czy tytuł wynagrodzenia kwalifikuje się - zgodnie z odrębnymi przepisami - do tej kategorii wynagrodzeń.
§  6.
Banki kontrolują gospodarkę funduszem płac w przedsiębiorstwach na podstawie materiałów planistycznych i sprawozdawczych oraz własnych informacji, uzyskanych w drodze inspekcji w przedsiębiorstwach. W szczególności banki:
1)
sprawdzają poprawność rozliczeń funduszu płac i ustalają na ich podstawie oszczędności i przekroczenia funduszu płac,
2)
informują przedsiębiorstwa i ich jednostki nadrzędne o ujawnionych nieprawidłowościach w gospodarce funduszem płac, wnosząc o podjęcie odpowiedniego działania w celu poprawy tej gospodarki,
3)
występują z wnioskami o rozpatrzenie przez komisje dyscypliny płac spraw związanych z ujawnionymi naruszeniami dyscypliny płac,
4)
stosują sankcje za przekroczenia funduszu płac.
§  7.
1.
Przedsiębiorstwa są obowiązane rozliczać fundusz płac z bankami za okresy kwartalne w rachunku narastającym od początku roku i za okresy roczne.
2.
Rozliczenie funduszu płac polega na porównaniu dokonanych wypłat funduszu płac z kwotą należnego funduszu płac oraz ustaleniu oszczędności lub przekroczeń tego funduszu, przy czym:
1)
oszczędność funduszu płac stanowi dodatnia różnica między należnym funduszem płac pomniejszonym o obligatoryjne obciążenia z tytułu przyrostu zatrudnienia oraz z innych tytułów przewidzianych w odrębnych przepisach a funduszem wydatkowanym,
2)
przekroczenie funduszu płac stanowi ujemna różnica między należnym funduszem płac pomniejszonym o obligatoryjne obciążenia z tytułu przyrostu zatrudnienia oraz z innych tytułów przewidzianych w odrębnych przepisach a funduszem wydatkowanym.
3.
Przedsiębiorstwa sporządzają rozliczenia funduszu płac i składają je w dwóch egzemplarzach we właściwych bankach. Wzory, tryb i terminy składania rozliczeń ustalają instrukcje bankowe.
§  8.
Bank po sprawdzeniu prawidłowości sporządzenia przedłożonego rozliczenia funduszu płac przesyła 1 egzemplarz rozliczenia kierownikowi jednostki nadrzędnej nad przedsiębiorstwem.
§  9.
1.
Jeżeli z kwartalnego lub rocznego rozliczenia funduszu płac przedsiębiorstwa wynika przekroczenie tego funduszu nie uznane za uzasadnione na podstawie właściwych przepisów, bank wstrzymuje wypłaty funduszu premiowego w wysokości tego przekroczenia, nie wyższej jednak od 50% funduszu premiowego, przypadającego za okres rozliczany, pomniejszonego o premie mistrzów, nadmistrzów i pracowników zatrudnionych na równorzędnych stanowiskach pracy.
2.
Wstrzymane przez bank wypłaty funduszu premiowego z tytułu przekroczenia funduszu płac na koniec roku pomniejszają wysokość funduszu premiowego naliczonego za dany rok. Równowartość tego pomniejszenia podlega odprowadzeniu do budżetu Państwa.
3.
Jeżeli kwota nie wypłaconego rocznego funduszu premiowego (bez premii mistrzów, nadmistrzów i pracowników zatrudnionych na równorzędnych stanowiskach pracy) jest niższa od pomniejszenia, wymaganego zgodnie z ust. 1, to o różnicę zmniejsza się fundusz premiowy naliczany za rok następny.
§  10.
Jeżeli jednostką rozliczającą fundusz płac jest kombinat lub przedsiębiorstwo wielozakładowe, to przepisy § 9 stosuje się do funduszu premiowego zakładu wiodącego, kombinatu, wyodrębnionego zarządu lub zakładu wiodącego przedsiębiorstwa wielozakładowego.
§  11.
Jeżeli z rocznego rozliczenia funduszu płac przedsiębiorstwa wynika oszczędność tego funduszu, to może ona być wykorzystana w roku następnym na podwyższenie - w granicach ustalonych w obowiązujących w danym przedsiębiorstwie zasadach wynagradzania - płac zasadniczych lub na zwiększenie premii i nagród.
§  12.
1.
Jeżeli wynikająca z kwartalnych lub rocznych rozliczeń funduszu płac suma przekroczeń funduszu płac wszystkich przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniu (jednostce równorzędnej) jest wyższa od 0,5% sumy należnych funduszów płac tych przedsiębiorstw, to dyrektor zjednoczenia jest obowiązany przedstawić nadzorującemu ministrowi i właściwemu bankowi sytuację w gospodarce funduszem płac zjednoczenia i wyjaśnić powody powstałych przekroczeń funduszu płac.
2.
W razie stwierdzenia nieprawidłowego działania lub zaniedbania ze strony zjednoczenia (jednostki równorzędnej) minister pozbawia dyrekcję zjednoczenia (dyrektora, jego zastępców i głównego księgowego) nie mniej niż 50 % premii wypłacanych z funduszu premiowego. Potrącone przez ministra premie zmniejszają fundusz premiowy centrali zjednoczenia i podlegają odprowadzeniu do budżetu Państwa. Kopia decyzji ministra podlega przekazaniu do centrali właściwego banku.
§  13.
Rezerwy funduszu płac utworzone w latach 1977-1979 na podstawie uchwały Nr 163 Rady Ministrów z dnia 11 listopada 1977 r. w sprawie tworzenia i gospodarowania rezerwami funduszu płac (Monitor Polski z 1977 r. Nr 32, poz. 156 i z 1979 r. Nr 14, poz. 80) ulegają likwidacji.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do rozliczeń funduszu płac za 1981 r.