Zasady udzielania pomocy podczas czynności podejmowanych w ramach stosowania kontroli operacyjnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CBA.2007.2.69

Akt obowiązujący
Wersja od: 11 września 2007 r.

POROZUMIENIE
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI I SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO
z dnia 11 września 2007 r.
w sprawie zasad udzielania pomocy podczas czynności podejmowanych w ramach stosowania kontroli operacyjnej

W celu usprawnienia realizacji ustawowych zadań wynikających z art. 19 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277, z późn. zm.) oraz z art. 17 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. Nr 104, poz. 708, z późn. zm.) Komendant Główny Policji i Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwani dalej "Stronami", wspólnie ustalają co następuje:
§  1.
1.
Warunkiem udzielenia pomocy podczas podejmowanych przez Policję lub Centralne Biuro Antykorupcyjne, zwane dalej "CBA" czynności w ramach kontroli operacyjnej jest wystąpienie z wnioskiem o udzielenie pomocy.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, przedstawiają i podpisują:
1)
ze strony Policji - Dyrektor Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji lub jego zastępcy;
2)
ze strony Centralnego Biura Antykorupcyjnego - Dyrektor Zarządu Techniki Operacyjnej Centralnego Biura Antykorupcyjnego lub jego zastępcy.
§  2.
Odmowa udzielenia pomocy podczas czynności, o których mowa w § 1, może nastąpić wyłącznie w przypadku, gdy wykonanie czynności na rzecz Strony wnioskującej o pomoc jest niemożliwe ze względów technicznych, mogłoby uniemożliwić lub poważnie utrudnić wykonywanie ustawowych zadań Strony wezwanej bądź naruszać przepisy prawa.
§  3.
Klauzula tajności zleceń przetwarzanych w systemach teleinformatycznych, w związku z podejmowaniem czynności w ramach kontroli operacyjnej, obsługiwanych przez Policję lub CBA, nie może być wyższa niż ta, do której akredytowany jest system teleinformatyczny za pomocą, którego mają być podejmowane czynności.
§  4.
1.
Materiały uzyskane w trakcie prowadzenia kontroli operacyjnej przez funkcjonariuszy CBA, gromadzone w systemach teleinformatycznych Policji, podlegają zniszczeniu na podstawie zarządzenia Szefa CBA przez komisję powołaną przez Komendanta Głównego Policji lub komendantów wojewódzkich Policji.
2.
Materiały uzyskane w trakcie prowadzenia kontroli operacyjnej przez funkcjonariuszy Policji, gromadzone w systemach teleinformatycznych CBA, podlegają zniszczeniu na podstawie zarządzenia Komendanta Głównego Policji lub komendantów wojewódzkich Policji przez komisję powołaną przez Szefa CBA.
§  5.
1.
Czynności, o których mowa w § 4, dokumentuje się w formie protokołu, sporządzanego w dwóch egzemplarzach.
2.
Jeden egzemplarz protokołu przesyła się odpowiednio Stronie, która zarządziła przeprowadzenie kontroli operacyjnej, drugi pozostawia się w jednostce dokonującej zniszczenia uzyskanych materiałów.
§  6.
1.
CBA i Policja ponoszą w całości koszty czynności podejmowanych na ich rzecz na podstawie niniejszego porozumienia.
2.
Koszty materiałów eksploatacyjnych zużytych w trakcie podejmowanych czynności mogą być rekompensowane poprzez przekazanie Stronie udzielającej pomocy odpowiedniej ilości tożsamych materiałów.
§  7.
Spory kompetencyjne powstałe w związku z realizacją niniejszego porozumienia będą rozstrzygane przez Strony lub ich upoważnionych przedstawicieli drodze uzgodnień.
§  8.
1.
Porozumienie zawiera się na czas nieokreślony.
2.
Porozumienie może być rozwiązane na podstawie pisemnego oświadczenia jednej ze Stron przekazanego drugiej Stronie w terminie nie krótszym niż 30 dni przed żądanym terminem rozwiązania.
3.
Wszelkie zmiany lub rozwiązanie niniejszego porozumienia wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
§  9.
Porozumienie zostało sporządzone w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.
§  10.
Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania.