Zasady sprzedaży drewna w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe na 2016 rok.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2015.10.128

Akt obowiązujący
Wersja od: 16 września 2015 r.

ZARZĄDZENIE Nr 64
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 16 września 2015 r.
w sprawie zasad sprzedaży drewna w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe na 2016 rok

GM.800.6.2015

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn. 2014 r. Dz. U. poz. 1153) oraz § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, wprowadzonego Zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. - w wykonaniu zadania Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, określonego w § 8 ust. 1 pkt 5 Statutu, zarządzam, co następuje:

§  1.
1.
Zarządzenie określa zasady sprzedaży drewna przez Skarb Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe na 2016 rok.
2.
Użyte w niniejszych zasadach określenia oznaczają:
a)
"przedsiębiorca" - osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, której ustawa przyznaje zdolność prawną, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową;
b)
"konsument" - osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową;
c)
"Lasy Państwowe" albo "LP" - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe;
d)
"RDLP" - regionalna dyrekcja Lasów Państwowych;
e)
"GHG"-grupa handlowo-gatunkowa;
§  2.
Warunki ogólne
1.
Sprzedaż drewna prowadzona jest:
a)
przez kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych (nadleśniczego, kierownika zakładu Lasów Państwowych);
b)
po cenie netto za 1 m3, powiększonej o należny podatek VAT;
2.
Wydanie drewna następuje EXW (Ex Works) Incoterms 2010, przy leśnej drodze wywozowej po zrywce albo bez dokonanej zrywki, albo ze składnicy LP.
§  3.
Procedury sprzedaży drewna
1.
Wyróżnia się następujące procedury sprzedaży drewna dla przedsiębiorców:
a)
dwuetapowa procedura sprzedaży drewna, w skład której wchodzą prowadzone w następującej kolejności:
-
etap I - sprzedaż ofertowa w Portalu Leśno-Drzewnym (PL-D) z uwzględnieniem wielkości zakupu drewna, a następnie
-
etap II - systemowe aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno";
b)
sprzedaż ofertowa w Portalu Leśno-Drzewnym (PL-D) dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje;
c)
aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno";
d)
inne aukcje i submisje;
e)
negocjacje handlowe;
f)
na podstawie cennika sprzedaży detalicznej.
2.
Przedsiębiorcy nabywają drewno po cenach, które wynikają z rozstrzygnięć procedur sprzedaży wymienionych w ust. 1.
3.
Przedsiębiorcy uprawnieni do wzięcia udziału w sprzedaży ofertowej w PL-D z uwzględnieniem wielkości zakupu drewna oraz sprzedaży ofertowej w PL-D dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje, określonych w ust. 1 pkt a tiret pierwszym i w ust. 1 pkt b, mogą zawierać bezterminowe umowy wieloletnie.
4.
Dwuetapowa procedura sprzedaży drewna przeprowadzana jest jeden raz w roku. Przedsiębiorca może brać udział w jednym wybranym etapie (tylko I albo tylko II) albo w obu etapach (I i II) procedury dwuetapowej. Niezależnie od tego, czy przedsiębiorca uczestniczy w jednym czy też obu etapach procedury, z chwilą ogłoszenia ostatecznych wyników II etapu procedury dwuetapowej dochodzi do zawarcia z przedsiębiorcą, który uzyskał przypis w którymkolwiek z etapów, jednej rocznej umowy sprzedaży drewna, o której mowa w § 5 ust. 1 poniżej.
5.
Przedsiębiorca, który łącznie:
a)
uzyska przypis drewna w I etapie procedury dwuetapowej (sprzedaży ofertowej w PL-D) na 2016 rok oraz
b)
potwierdzi zawarcie umowy na 2016 rok zgodnie z § 5 ust. 6, oraz
c)
złoży wniosek w trybie i terminie wyznaczonym przez Lasy Państwowe
będzie miał prawo do uzyskania przypisu drewna w sprzedaży ofertowej na 2017 rok w ilościach, GHG i cenach obowiązujących w tej procedurze na 2017 rok oraz jednostkach organizacyjnych LP tożsamych z przypisem drewna na 2016 rok. Jednostki organizacyjne LP, po stwierdzeniu spełnienia ww. warunków, przyznają uprawnienie do przypisu drewna na 2017 rok, co zostanie uwidocznione na koncie przedsiębiorcy w PL-D.
6.
Do uczestnictwa w procedurze wyszczególnionej w ust. 1 pkt d uprawnieni są nabywcy spełniający określone kryteria podane w regulaminach i zasadach ustalonych przez kierownika jednostki organizacyjnej LP, organizującego aukcję lub submisję. Nadzór nad prawidłowym ustaleniem zasad powyższej procedury oraz jej przebiegiem sprawuje właściwy dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.
7.
Ceny drewna do procedur wyszczególnionych w ust. 1 pkt a, b, c ustala kierownik jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych w porozumieniu z dyrektorem RDLP.
8.
Ceny drewna do procedur wyszczególnionych w ust. 1 pkt a, b, c ustalane są w układzie GHG w poszczególnych nadleśnic- twach/zakładach Lasów Państwowych, grupach nadleśnictw RDLP lub w RDLP. Wykaz GHG ogłaszany jest przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych na stronie internetowej PL-D www.drewno.zilp.lasy.gov.pl/drewno.
9.
Ceny drewna do procedur wyszczególnionych w ust. 1 pkt a, b, c, w których przedmiotem sprzedaży są grupy handlowe zawierające więcej niż jedną klasę jakości i grubości, określa się dla najniższej klasy jakości i grubości, z wyjątkiem drewna W_STANDARD oraz drewna kłodowanego iglastego WK_STANDARD, W_WCDK_1, W_WCDK_12, gdzie cenę określa się odpowiednio dla sortymentów: WC01 (GHG drewno wielkowymiarowe) i WCK1 (GHG drewno kłodowane). Dla pozostałych klas jakości i grubości ceny ustalane są na podstawie przeliczników jednakowych dla całego kraju. Wykaz przeliczników znajduje się na stronie internetowej PL-D www.drewno.zilp.lasy.gov.pl/drewno.
10.
Ceny drewna do procedur wyszczególnionych w ust. 1 pkt d, e, f ustala kierownik jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych.
11.
W przypadku nieskutecznej sprzedaży drewna na aukcjach internetowych w aplikacji "e-drewno" dopuszcza się, dla określonej partii drewna, korektę cen minimalnych w dół i powtórzenie sprzedaży drewna w tej procedurze. Decyzja o korekcie cen może być dokonana za zgodą dyrektora regionalnej dyrekcji LP.
12.
Procedurę negocjacji handlowych można stosować do drewna niesprzedanego w co najmniej jednej aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" oraz w innych uzasadnionych przypadkach.
13.
Negocjacje handlowe ze strony Lasów Państwowych prowadzi komisja powołana decyzją kierownika jednostki organizacyjnej, składająca się z co najmniej trzech osób. Z negocjacji sporządzany jest protokół zawierający ustalenia komisji z przedsiębiorcą, zatwierdzany przez kierownika jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych.
14.
Szczegółowe zasady uczestnictwa w poszczególnych procedurach sprzedaży drewna zawarte są w regulaminach, których pełna treść udostępniana jest do publicznej wiadomości na stronie internetowej PL-D www.drewno.zilp.lasy.gov.pl/drewno, w siedzibach nadleśnictw i zakładów Lasów Państwowych.
15.
Konsumenci nabywają drewno wyłącznie w nadleśnictwie lub zakładzie Lasów Państwowych na podstawie cennika sprzedaży detalicznej.
§  4.
Oferty sprzedaży, pule drewna
1.
Roczna oferta sprzedaży drewna na dany rok zawiera następujące pule:
a)
ofertową z przeznaczeniem na dwuetapową procedurę sprzedaży drewna (etapy I i II) oraz sprzedaż ofertową w PL-D dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje,
b)
na inne aukcje i submisje,
c)
do sprzedaży detalicznej,
d)
na potrzeby własne jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych.
2.
Drewno niesprzedane:
a)
w ramach sprzedaży ofertowej w PL-D z uwzględnieniem wielkości zakupu drewna powiększa ofertę sprzedaży na systemowe aukcje internetowe w aplikacji "e-drewno";
b)
na systemowej aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" jest wystawiane na aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno";
c)
w sprzedaży ofertowej w PL-D dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje jest wystawiane na aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno";
d)
na aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" może być skierowane ponownie na aukcję internetową w aplikacji "e-drewno", sprzedane w procedurze negocjacji handlowych lub przesunięte do puli detalicznej;
e)
na podstawie cennika sprzedaży detalicznej może być skierowane na aukcję internetową w aplikacji "e-drewno".
3.
Oferta sprzedaży drewna na dany rok, z podziałem na pule wymienione w ust. 1, jest ogłaszana przez Dyrektora Generalnego LP na stronie internetowej PL-D www.drewno.zilp.lasy.gov. pl/drewno.
§  5.
Umowy, zabezpieczenie interesów Skarbu Państwa
1.
Z chwilą ogłoszenia ostatecznych wyników II etapu procedury dwuetapowej dochodzi do zawarcia z przedsiębiorcą, który uzyskał przypis w którymkolwiek z etapów procedury dwuetapowej, jednej rocznej umowy sprzedaży drewna.
2.
Zawarta w wyniku procedury dwuetapowej umowa roczna obejmuje sprzedaż ilości drewna przypisanej danemu przedsiębiorcy łącznie w ostatecznych wynikach obu etapów procedury, po cenach średnioważonych, wyliczonych dla danego przedsiębiorcy w poszczególnych GHG na poziomie nadleśnictwa albo zakładu LP. Dla GHG, zawierających więcej niż jedną klasę jakości i grubości, ceny sortymentów ustalane będą na podstawie przeliczników sortymentowych, o których mowa w § 3 ust. 9. Szczegółowy opis wyliczania cen średnioważonych zostanie zawarty w odpowiednich regulaminach sprzedaży.
3.
W przypadku sprzedaży ofertowej w PL-D dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje umowę sprzedaży uznaje się za zawartą w chwili ogłoszenia wyników drugiej fazy.
4.
W przypadku aukcji internetowej w aplikacji "e-drewno" umowa zostaje zawarta w chwili zakończenia aukcji.
5.
W przypadku pozostałych procedur zawarcie umowy następuje w chwili określonej w regulaminie danej procedury.
6.
Po zawarciu umowy w wyniku procedur wymienionych w § 3 ust. 1 pkt a, b i c, strony zobowiązane są potwierdzić zawarcie umowy sprzedaży drewna na piśmie. Terminy na potwierdzenie zawarcia umowy sprzedaży drewna określone są w regulaminach poszczególnych procedur. Tryb zawarcia umowy w pozostałych procedurach sprzedaży określa kierownik jednostki w regulaminie tych procedur.
7.
Wydanie drewna kupującemu może nastąpić wyłącznie po uiszczeniu należności za wydawane drewno w formie przedpłaty albo po złożeniu zabezpieczenia przez kupującego.
8.
Kupujący za odroczonym terminem zapłaty ma obowiązek zabezpieczenia interesów Skarbu Państwa. Przyjmuje się niżej wymienione formy zabezpieczenia należności z tytułu sprzedaży drewna:
a)
gwarancja bankowa,
b)
ubezpieczenie na koszt kupującego,
c)
factoring pełny (koszt factoringu obciąża kupującego),
d)
cesja praw z lokaty,
e)
kaucja pieniężna,
f)
inne formy zabezpieczenia płatności zaproponowane przez bank, dające gwarancje zabezpieczenia interesów Skarbu Państwa.

Dopuszcza się ustalenie przez strony innej formy zabezpieczenia należności z tytułu sprzedaży drewna niż wymienione, należycie zabezpieczającej interesy Skarbu Państwa.

9.
Przy sprzedaży detalicznej obowiązuje przedpłata.
10.
Kupujący, zawierając umowę sprzedaży w procedurach wymienionych w § 3 ust. 1 pkt a, b, c, i e, który zabezpieczy w pełni należności przysługujące Skarbowi Państwa, może wybrać odroczony termin płatności za zakupione drewno wynoszący standardowo: 14 dni albo 21 dni, albo 30 dni.
11.
Za zgodą kierownika jednostki organizacyjnej LP właściwej dla rozliczenia umowy dopuszcza się przyjęcie w umowie innego terminu płatności. W przypadku wydłużenia terminu płatności powyżej 30 dni na wniosek kupującego złożony po zawarciu umowy, sprzedawcy będą należne odsetki zgodnie z aktualnie obowiązującymi uregulowaniami prawnymi w tym zakresie.
12.
Bez względu na umowny termin płatności w przypadku przedpłaty lub zapłaty należności w terminie do 14 dni od daty wystawienia faktury ma zastosowanie skonto. Skonto (upust) nie ma zastosowania w sprzedaży detalicznej. Wysokość skonta i zasady jego stosowania podawane są w odrębnym komunikacie na stronie internetowej PL-D www.drewno.zilp.lasy.gov. pl/drewno.
13.
W przypadku, gdy przedsiębiorca dokonujący zakupów na zasadzie przedpłaty odbierze drewno o wartości przekraczającej wysokość przedpłaty, będzie on zobowiązany do zapłaty kwoty niedopłaty w terminie 14 dni od daty wystawienia faktury na kwotę niedopłaty. Zapłata kwoty niedopłaty w tym terminie nie wyłącza zastosowania skonta i nie powoduje powstania obowiązku zapłaty odsetek za opóźnienie oraz rekompensaty w wysokości równowartości 40 EURO.
14.
Odbiór i przygotowanie drewna powinno następować zgodnie z ustalonym przez strony harmonogramem. W przypadku braku harmonogramu strony zobowiązane są do sukcesywnej realizacji umowy rozliczanej w okresach miesięcznych. Odbiór drewna niezgodny z powyższymi zasadami upoważnia sprzedawcę do pomniejszenia ilości drewna określonej umową o ilość nieodebranego drewna, nieprzygotowanie drewna do sprzedaży przez sprzedawcę upoważnia kupującego do rezygnacji z zakupów o ilość, jaka nie została przygotowana. Zmiany do ustalonego harmonogramu wymagają formy pisemnej i są możliwe do wprowadzenia za zgodą stron.
15.
Odchylenie ilościowe w realizacji umowy wynosi +/-5%. Jeżeli stopień realizacji sprzedaży drewna ustalonej umową wyniesie poniżej 95%, sprzedawca lub kupujący zapłaci drugiej stronie karę umowną w wysokości 5% wartości netto nieprzygotowanego do sprzedaży lub nieodebranego drewna.
16.
Kary umowne naliczane są przez strony po zakończeniu okresu obowiązywania umowy.
17.
Wartość netto, o której mowa w ust. 15, wylicza się poprzez przemnożenie ilości nieprzygotowanego do sprzedaży lub nieodebranego drewna (po uwzględnieniu dopuszczalnego odchylenia) i średnioważonej ceny ze wszystkich GHG w umowie. Do wyliczenia kary umownej w umowach sprzedaży podaje się cenę 1 m3 drewna jako iloraz wartości umowy i jej ilości całkowitej.
18.
W razie wystąpienia innych niż siła wyższa zdarzeń, niezależnych od stron umowy sprzedaży, uniemożliwiających przygotowanie lub odbiór drewna, a mających wpływ na terminową realizację umowy, jeżeli stopień realizacji umowy wyniesie nie mniej niż 80%, strony mogą zgodnie - na podstawie aneksu - wydłużyć termin realizacji umowy.
19.
W przypadku, gdy niewykonanie ilościowe umowy jest mniejsze od 20 m3, a jednocześnie przekracza pięcioprocentowe odchylenie, o którym mowa w ust. 15, należy odstąpić od naliczenia kary umownej za niewykonanie umowy.
20.
Postanowienia z ust. 19 nie stosuje się w przypadku zawarcia umowy na ilość drewna mniejszą od 20 m3 drewna.
§  6.
Postanowienia końcowe
1.
W sprawach związanych ze sprzedażą drewna Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wydaje stosowne decyzje, komunikaty i wytyczne.
2.
Regulaminy funkcjonowania procedur sprzedaży drewna wymienionych w § 3 ust. 1 pkt a, b, c określane są decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Regulaminy procedur wymienionych w § 3 ust. 1 pkt d, e, f określa odpowiednio dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub kierownik jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych.
3.
W przypadku wystąpienia gradacji szkodliwych owadów, powodzi, suszy, wiatrołomów, śniegołomów lub innych zjawisk klęskowych Dyrektor Generalny Lasów Państwowych może wprowadzić odmienne uregulowania doraźne w celu zagospodarowania drewna pozyskanego w wyniku tych zjawisk.
4.
Kupujący może składać reklamacje ilościowe i jakościowe na zakupione drewno w terminie 14 dni od daty wystawienia dokumentu wydania drewna, a w przypadku wad, których efektem może być szybko postępująca deprecjacja drewna (sinizna, brunatnica, zaparzenie) w terminie 5 dni od daty wystawienia dokumentu wydania drewna. Reklamacja ilościowa z tytułu błędnego pomiaru przysługuje jedynie w przypadku surowca mierzonego w pojedynczych sztukach. Rozpatrzenie reklamacji nastąpi nie później niż 14 dni od daty zgłoszenia.
§  7.
Z dniem podpisania niniejszego zarządzenia traci moc Zarządzenie nr 59 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 13 października 2014 roku w sprawie zasad sprzedaży drewna w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe (GM-900-7/14) z zastrzeżeniem, że do procedur sprzedaży drewna rozpoczętych przed tym dniem oraz do umów zawartych w wyniku tych procedur stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.