Zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, zasad udzielania i rozmiaru obniżek, przyznawania zwolnień od obowiązku realizacji zajęć oraz tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich i rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.2014.98

Akt utracił moc
Wersja od: 26 stycznia 2015 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 8 kwietnia 2014 r.
w sprawie zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, zasad udzielania i rozmiaru obniżek, przyznawania zwolnień od obowiązku realizacji zajęć oraz tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich i rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych

Na podstawie art. 42 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa:
1)
zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich i rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego;
2)
zasady udzielania i rozmiar obniżek, o których mowa w art. 42 ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, zwanej dalej "Kartą Nauczyciela", oraz wypadki, w których organ prowadzący przyznaje zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela;
3)
tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich i rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych, niewymienionych w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela.
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
nauczycielach - należy przez to rozumieć nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich i rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych;
2)
zakładzie - należy przez to rozumieć zakład poprawczy, schronisko dla nieletnich;
3)
ośrodku - należy przez to rozumieć rodzinny ośrodek diagnostyczno-konsultacyjny;
4)
dyrektorze zakładu - należy przez to rozumieć dyrektora zakładu poprawczego, schroniska dla nieletnich;
5)
kierowniku ośrodka - należy przez to rozumieć kierownika rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego;
6)
prezesie sądu okręgowego - należy przez to rozumieć prezesa sądu okręgowego, który sprawuje zwierzchni nadzór nad zakładem lub w którego okręgu ośrodek ma siedzibę.
§  3.
Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczyciela w zakładzie ustala się na rok szkolny, a w ośrodku - na rok kalendarzowy.
§  4.
1.
Ustalony dla nauczyciela w zakładzie plan zajęć w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć może być różny w poszczególnych okresach roku szkolnego ze względu na zmiany w organizacji pracy zakładu, spowodowane przerwami w zajęciach lub dostosowaniem liczby grup wychowawczych, oddziałów szkolnych i zespołów zajęć praktycznych do stanu nieletnich, faktycznie przebywających w zakładzie.
2.
Ustalony dla nauczyciela w ośrodku plan zajęć w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć może być różny w poszczególnych okresach roku kalendarzowego ze względu na zmiany w organizacji pracy ośrodka, spowodowane przerwami w sprawowaniu opieki specjalistycznej nad nieletnimi, przerwami w badaniach psychologicznych, pedagogicznych lub niestawiennictwem osób wezwanych na badania.
§  5.
1.
Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć w zakładzie lub ośrodku, dla których ustalony plan zajęć nie wyczerpuje tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, zobowiązani są do uzupełnienia niewypracowanych godzin zajęć w kolejnych okresach rozliczeniowych w danym roku szkolnym lub kalendarzowym.
2.
Ustalony dla nauconzyciela, na zasadach określych w ust. 1, różny wymiar godzin zajęć w poszczególnych okresach roku szkolnego lub kalendarzowego nie może przekraczać 1,5 etatu w okresach realizacji zwiększonego wymiaru godzin zajęć.
§  6.
Wymiar godzin zajęć dla nauczyciela w zakładzie ustalony zgodnie z zasadami zawartymi w § 3 i § 4 ust. 1, określa się w arkuszu organizacji pracy zakładu w danym roku szkolnym.
§  7.
1. 1
Nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w zakładzie obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć określony w art. 42 ust. 7 Karty Nauczyciela, w zależności od wielkości i rodzaju zakładu oraz warunków pracy, do wysokości ustalonej w tabeli:
L.p.StanowiskoTygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć
123
1dyrektor zakładu5
2dyrektor szkoły w zakładzie10
3dyrektor szkoły w zakładzie, w którym jest 3 osobowa kadra kierownicza - nie ma kierownika warsztatów szkolnych7
4kierownik internatu9
5kierownik warsztatów szkolnych9
2.
Nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w ośrodku, obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć określony w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, w zależności od wielkości ośrodka oraz warunków pracy, do wysokości ustalonej w tabeli:
Lp.StanowiskoTygodniowy obowiązkowy wymiar godzin badań psychologicznych, pedagogicznych, opieki specjalistycznej nieletnich
123
1Kierownik ośrodka liczącego:
1) do 3 zespołów diagnozujących15
2) 4-6 zespołów diagnozujących12
3) 7 i więcej zespołów diagnozujących10
3.
Dyrektor zakładu nie może realizować godzin ponadwymiarowych w porze nocnej.
4.
Wymiar godzin zajęć ustalony w ust. 1 i 2 dotyczy również nauczycieli pełniących obowiązki w zastępstwie nauczycieli, którym powierzono stanowiska kierownicze, z tym, że obowiązuje on tych nauczycieli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powierzono im zastępstwo.
§  8.
1.
Minister Sprawiedliwości może w uzasadnionych przypadkach zwolnić dyrektora zakładu lub kierownika ośrodka, w całości lub w części, od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, jeżeli warunki funkcjonowania zakładu lub ośrodka powodują znaczne zwiększenie zadań dyrektora lub kierownika. Dotyczy to także nauczyciela zajmującego stanowisko kierownicze w zastępstwie dyrektora zakładu lub kierownika ośrodka.
2.
Zwolnienie z tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć może być cofnięte w każdym czasie, z chwilą ustania przyczyn uzasadniających zwolnienie z tych zajęć.
§  9.
Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć prowadzonych bezpośrednio z nieletnimi lub na ich rzecz, lub na rzecz ich rodzin przez nauczycieli, niewymienionych w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć ustala się według następujących norm:
Lp.StanowiskoTygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć
123
1Pedagodzy, psycholodzy w zakładach lub ośrodkach24
2Specjaliści zatrudnieni na innych stanowiskach pedagogicznych w zakładach lub ośrodkach (logopeda i doradca zawodowy) 24
§  10.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 kwietnia 2006 r. w sprawie zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, zasad udzielania i rozmiaru zniżek, przyznawania zwolnień od obowiązku realizacji zajęć oraz tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich i rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 3, poz. 76).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 21 stycznia 2015 r. (Dz.Urz.MS.2015.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 26 stycznia 2015 r.