Zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, zasady udzielania i rozmiar zniżek, przyznawanie zwolnień od obowiązku realizacji zajęć oraz tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich i rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.2001.3.25

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 2001 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 1 października 2001 r.
w sprawie zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, zasad udzielania i rozmiaru zniżek, przyznawania zwolnień od obowiązku realizacji zajęć oraz tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich i rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych.

Na podstawie art. 42 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1118, z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 19, poz. 239, Nr 22, poz. 291 i Nr 122, poz. 1323), zwanej dalej "Kartą Nauczyciela", zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa:
1)
zasady rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich i rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych, dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego,
2)
zasady udzielania i rozmiar zniżek, o których mowa w art. 42 ust. 6 Karty Nauczyciela, oraz wypadki, w których organ prowadzący przyznaje zwolnienia od obowiązku realizacji zajęć, o których mowa w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela,
3)
tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieli zatrudnionych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich i rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych, niewymienionych w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela.
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
nauczycielach - należy przez to rozumieć nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich i rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych,
2)
zakładzie - należy przez to rozumieć zakład poprawczy, schronisko dla nieletnich,
3)
ośrodku - należy przez to rozumieć rodzinny ośrodek diagnostyczno-konsultacyjny,
4)
dyrektorze zakładu - należy przez to rozumieć dyrektora zakładu poprawczego, schroniska dla nieletnich,
5)
kierowniku ośrodka - należy przez to rozumieć kierownika rodzinnego ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego,
6)
prezesie sądu okręgowego - należy przez to rozumieć prezesa sądu okręgowego właściwego ze względu na siedzibę zakładu lub ośrodka.
§  3.
W zakładzie lub ośrodku, ustalony dla nauczycieli plan zajęć w ramach tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć może być różny w poszczególnych okresach roku z powodu zmian wynikających z organizacji pracy w zakładzie lub ośrodku, przerw w zajęciach lub z uwagi na zmniejszenie się lub zwiększenie się liczby nieletnich, przebywających w zakładzie.
§  4.
1.
Nauczyciele, zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć w zakładzie lub ośrodku, dla których ustalony plan zajęć nie wyczerpuje tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć, zobowiązani są do uzupełnienia niewypracowanych godzin zajęć w kolejnych okresach rozliczeniowych w danym roku szkolnym.
2.
Ustalony dla nauczyciela, na zasadach określonych w ust. 1, różny wymiar godzin zajęć w poszczególnych okresach roku szkolnego nie może przekraczać 1 1/2 etatu w okresach realizacji zwiększonego wymiaru godzin zajęć.
3.
Plan zajęć określa się w arkuszu organizacji pracy zakładu lub ośrodka.
§  5.
Z powodu choroby nauczyciela lub z przyczyn leżących po stronie zakładu lub ośrodka, niewymienionych w § 3, niezrealizowane przez nauczyciela, a przydzielone w planie zajęć i określone w arkuszu organizacji pracy zakładu lub ośrodka, godziny zajęć traktuje się jak godziny zajęć zrealizowane w danym roku szkolnym.
§  6.
1.
Nauczycielom, zajmującym stanowiska kierownicze w zakładzie lub ośrodku, obniża się tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć określony w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, do wysokości ustalonej w tabeli:
Lp.Stanowisko kierowniczeTygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć
123
1Dyrektor zakładu3
2Wicedyrektor zakładu6
3Dyrektor szkoły w zakładzie liczącej:
a) do 5 oddziałów8
b) powyżej 5 oddziałów6
4Kierownik internatu
a) do 5 grup wychowawczych8
b) powyżej 5 grup wychowawczych6
5Zastępca kierownika internatu12
6Kierownik innego działu zakładu12
7Kierownik praktycznej nauki zawodu w zakładzie prowadzącym gospodarstwo pomocnicze4
8Zastępca kierownika praktycznej nauki zawodu w zakładzie prowadzącym gospodarstwo pomocnicze6
9Kierownik praktycznej nauki zawodu (warsztatu szkolnego)8
10Zastępca kierownika praktycznej nauki zawodu (warsztatu szkolnego)12
11Kierownik ośrodka liczącego:
a) do 3 zespołów diagnozujących15
b) powyżej 3 zespołów diagnozujących12
2.
Prezes sądu okręgowego może przydzielić nauczycielom, zajmującym stanowiska kierownicze w zakładzie lub ośrodku, godziny ponadwymiarowe w wymiarze nie-przekraczającym 6 godzin tygodniowo, a w przypadku konieczności zabezpieczenia prawidłowej organizacji pracy zakładu lub ośrodka w wymiarze nieprzekraczającym 9 godzin tygodniowo.
3.
Wymiar godzin zajęć ustalony w ust. 1 odnosi się również do nauczycieli pełniących obowiązki wynikające z funkcji kierowniczej w zastępstwie nauczycieli, którym powierzono stanowiska kierownicze, z tym że obowiązuje on tych nauczycieli od pierwszego dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym zlecono nauczycielowi pełnienie stanowiska.
§  7.
1.
Dyrektor zakładu lub kierownik ośrodka może być zwolniony od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć z tytułu szczególnych warunków pracy w zakładzie lub ośrodku, które powodują znaczne zwiększenie ich zadań. Dotyczy to także nauczyciela, zajmującego stanowisko kierownicze w zastępstwie dyrektora zakładu lub kierownika ośrodka.
2.
Prezes sądu okręgowego udziela zwolnienia, o którym mowa w ust. 1, po zasięgnięciu opinii właściwego okręgowego zespołu nadzoru pedagogicznego działającego na podstawie odrębnych przepisów, określając na piśmie jednocześnie czas, na który udzielono zwolnienia.
3.
Zwolnienie z tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć może być cofnięte w każdym czasie, z chwilą ustania przyczyn uzasadniających zwolnienie z tych zajęć.
§  8.
Tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć prowadzonych bezpośrednio z nieletnimi lub na ich rzecz lub na rzecz ich rodzin przez nauczycieli, niewymienionych w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela, zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć ustala się według następujących norm:
Lp.StanowiskoTygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć
1Pedagodzy, psycholodzy w zakładach lub ośrodkach24
2Specjaliści zatrudnieni na innych stanowiskach pedagogicznych w zakładach lub ośrodkach24
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2001 r.