Zasady regulaminów wewnętrznych banków tkanek.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1988.5.30

Akt utracił moc
Wersja od: 13 lipca 1988 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 13 lipca 1988 r.
w sprawie zasad regulaminów wewnętrznych banków tkanek

Na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. Nr 55, poz. 434, z 1950 r. Nr 36, poz. 327, z 1951 r. Nr 1, poz. 2 i z 1955 r. Nr 11, poz. 67) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się ramowy regulamin wewnętrzny jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie pobierania, konserwacji, przechowywania i zaopatrywania w tkanki i narządy przeznaczone do przeszczepiania, zwane dalej "bankami tkanek", stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Banki tkanek mogą być tworzone w wojewódzkich stacjach krwiodawstwa, jednostkach organizacyjnych akademii medycznych i jednostkach badawczo-rozwojowych oraz w innych zakładach społecznej służby zdrowia, jeżeli zatrudniają odpowiednio wykwalifikowanych pracowników i posiadają należycie przygotowaną bazę materialną.
§  3.
Nadzór fachowy nad działalnością banków tkanek sprawuje Krajowy Zespół Specjalistyczny do spraw konserwacji tkanek i narządów utworzony na podstawie odrębnych przepisów.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

RAMOWY REGULAMIN WEWNĘTRZNY BANKU TKANEK

§ 1.
Do zadań banku tkanek należy w szczególności:
1)
organizacja pobierania, pobieranie, przetwarzanie, sterylizacja, przechowywanie przeszczepów tkankowych i produktów tkankopochodnych allo i ksenogenicznych,
2)
utrzymywanie rezerwy materiału, o którym mowa w pkt 1,
3)
całodobowe zaopatrywanie zakładów służby zdrowia w produkty tkankowe wytwarzane przez bank tkanek,
4)
organizowanie zespołów wyjazdowych w celu pobierania tkanek i narządów,
5)
prowadzenie rejestracji osób zmarłych, od których pobrano tkanki lub narządy do przeszczepiania,
6)
współpraca z ośrodkami transplantacji tkanek i narządów i z innymi jednostkami zajmującymi się przechowywaniem tkanek i narządów.
§  2.
Wewnętrzna struktura organizacyjna (podział na sekcje lub zespoły) banku tkanek powinna być dostosowana do zakresu wykonywanych zadań.
§  3.
Na czele banku tkanek stoi kierownik, którym powinien być lekarz lub inny pracownik z wykształceniem wyższym.