Zasady rachunkowości w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGPSP.2006.2.11

Akt utracił moc
Wersja od: 31 października 2006 r.

Decyzja nr 26
Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej
z dnia 31 października 2006 r.
w sprawie zasad rachunkowości w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej

Na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.1)) postanawiam, co następuje:
§  1.
1.
Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej obowiązana jest prowadzić rachunkowość zgodnie z planem kont i zasadami funkcjonowania tych kont ustalonymi w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz. U. Nr 142, poz. 1020), zwanego dalej "rozporządzeniem".
2.
Księgi rachunkowe Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, zwanej dalej w skrócie "KG PSP", prowadzone są w siedzibie jednostki.
3.
Rokiem obrachunkowym jest rok budżetowy, tj. okres od dnia 01 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku kalendarzowego.
4.
Okresami sprawozdawczymi są: miesiąc, kwartał, półrocze oraz rok.
5.
Sprawozdawczość jest dokonywana w oparciu o odrębne przepisy.
6.
Kwoty wykazane w sprawozdaniach wynikają z ewidencji księgowej, przy czym przyjmuje się, że dowody księgowe, które wpłynęły do Wydziału Finansowo-Księgowego Biura Finansów KG PSP po dacie sporządzenia sprawozdań, przyjmowane są do następnego okresu sprawozdawczego, z zastrzeżeniem ust. 7.
7.
Kwoty wykazane w sprawozdaniach rocznych oraz bilansie KG PSP wynikają z zapisów księgowych ujętych w księgach rachunkowych do dnia sporządzenia tych sprawozdań.
8.
KG PSP stosuje wzór bilansu określony w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
§  2.
1.
Księgi rachunkowe w KG PSP prowadzone są techniką komputerową, przy zastosowaniu programu finansowo-księgowego FT-FK wersja 2.3 B opracowanego przez Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe "Fortech" Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ulicy Racławickiej 56, eksploatowanego od dnia 01 stycznia 2004 r. oraz programów pracujących autonomicznie:
1)
FT-FK Płace Przedsiębiorstwa Innowacyjno-Wdrożeniowego "Fortech" Sp. z o.o. wersja 5.5, eksploatowanego od dnia 01 stycznia 2002 r., służącego do prowadzenia imiennych kart wynagrodzeń pracowników według składników wymaganych do obliczania płac, świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych, potrąceń oraz podatków, ujmującego rozrachunki z pracownikami;
2)
programu ewidencji środków trwałych i pozostałych środków trwałych "Materiałówka" v. 2.00 firmy "Com-Center" s.c. z siedzibą w Lubrańcu, ul. Brzeska 34/24, eksploatowanego od dnia 01 stycznia 2000 r., ujmującego środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz dokonywane od nich odpisy amortyzacyjne (umorzeniowe) w postaci kartotek ewidencji szczegółowej i tabel amortyzacyjnych;
3)
programu ewidencji materiałów w magazynie stanowiącego aplikację własną KG PSP opracowaną do pracy w środowisku Microsoft Access eksploatowaną od dnia 01 stycznia 2002 r., służącą do prowadzenia kart przychodów i rozchodów materiałowych dla każdego z rodzajów materiałów oraz pokazującego aktualny stan materiału.

Programy posiadają dokumentację eksploatacyjną zawierającą opis podstawowych funkcji oraz algorytmów i parametrów. Zmianę wersji programu traktuje się jako zmianę programu.

2.
Oznaczenie ksiąg rachunkowych obejmujących dziennik, konta księgi głównej, konta ksiąg pomocniczych oraz zestawienie obrotów i sald stanowiących zbiory systemu finansowo-księgowego Fortech 2.3 B oraz opis działania i struktury systemu FT-FK zawiera dokumentacja techniczna oprogramowania.
3.
Dziennik służy do wprowadzania zapisów w postaci dekretacji księgowej na kontach księgi głównej o rozbudowanej strukturze analitycznej. Wprowadzanie do programu danych o operacjach gospodarczych następuje ręcznie, przez operatorów, w oparciu o zdefiniowane wcześniej grupy dowodów z wyróżnionym dowodem "Bilans otwarcia". Wydruk dziennika grupuje wprowadzone dowody księgowe w układzie chronologicznym. Emisja dokonywana jest w postaci wydruku o nazwie "Wydruk dziennika za okres ...". Dziennik zapewnia chronologiczne ujęcie zdarzeń gospodarczych, kolejną numerację, ciągłość liczenia sum zapisów i umożliwienie jednoznacznego powiązania ze sprawdzonymi i zatwierdzonymi dowodami księgowymi.
4.
Zapisy w systemie FT-FK na kontach księgi głównej pochodzące z dowodów księgowych są prowadzone systematycznie w pełnym układzie analitycznym, tj. do najniższego poziomu określonego w zakładowym planie kont, zgodnie z zasadą podwójnego zapisu. Dokumenty nie mogą być księgowane wprost na konta księgi głównej, tj. bez uwzględnienia dekretacji według ich podziałów analitycznych. Zapisy na kontach księgi głównej ustala się jako zbiorcze sumy zapisów na składających się na nie kontach analitycznych. Na podstawie zbioru zaksięgowanych danych sporządza się na koniec każdego okresu sprawozdawczego zestawienie analityczne obrotów sald oraz zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej. Zestawienia te, dzięki przewidzianym w programie procedurom kontroli, wykazują pełną zgodność danych pomiędzy sobą, jak i w porównaniu z dziennikiem (obroty miesięczne i narastające). Emisja dokonywana jest w postaci wydruku o nazwie "Wykaz operacji kont analitycznych. Wydruk za okres ...".
5.
Księgi pomocnicze prowadzone są za pomocą:
1)
oprogramowania finansowo-księgowego FT-FK Fortech, jako zbiór wyodrębnionych danych w ramach księgi głównej o rozbudowanej strukturze syntetyczno-analitycznej; suma sald początkowych i obrotów na kontach ewidencji analitycznej stanowi saldo początkowe i obroty kont księgi głównej, zaś suma sald końcowych na kontach ewidencji analitycznej stanowi saldo końcowe konta księgi głównej;
2)
dziedzinowego modułu sprzedaży w oprogramowaniu finansowo-księgowym FT-FK Fortech, ujmującego operacje sprzedaży w postaci kolejno numerowanych własnych faktur, ze szczegółowością niezbędną dla celów podatku od towarów i usług;
3)
autonomicznie pracującego oprogramowania płacowego FT-FK Płace Fortech wersja 5.5, w postaci i imiennych kart wynagrodzeń pracowników i funkcjonariuszy PSP według składników wymaganych do obliczania płac, naliczeń i świadczeń z tytułu ubezpieczenia społecznego oraz podatków, ujmującego rozrachunki z pracownikami;
4)
autonomicznie pracującego oprogramowania ewidencji środków trwałych, ujmującego środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz dokonywane od nich odpisy amortyzacyjne (umorzeniowe) w postaci kartotek ewidencji szczegółowej i tabel amortyzacji. Przychody i rozchody (obroty i salda) ewidencji środków trwałych są uzgadniane z odpowiadającą im ewidencją syntetyczną (obroty i salda) prowadzoną w systemie FT-FK z częstotliwością nie mniejszą niż raz na kwartał;
5)
autonomicznie pracującego oprogramowania ewidencji pozostałych środków trwałych. Przychody i rozchody (obroty i salda) ewidencji pozostałych środków trwałych są uzgadniane z odpowiadającą im ewidencją syntetyczną (obroty i salda) prowadzoną w systemie FT-FK z częstotliwością nie mniejszą niż raz na kwartał;
6)
autonomicznie pracującego oprogramowania ewidencji przychodów i rozchodów materiałów w magazynie.
6.
Zestawienie obrotów i sald kont syntetycznych i analitycznych jest drukowane na koniec każdego okresu sprawozdawczego. Emisja dokonywana jest w postaci wydruku o nazwach "Syntetyczne zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej. Wydruk za okres ..." oraz "Analityczne zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej. Wydruk za okres ...".
7.
Bezpieczeństwo systemu zapewnia się poprzez:
1)
nadawanie użytkownikowi uprawnień dostępu do danych oraz dozwolonego zakresu działania;
2)
stosowanie tożsamości użytkowników;
3)
zastosowanie mechanizmu śledzenia i rejestracji bieżącej pracy systemu;
4)
automatyczne archiwizowanie bazy danych i oprogramowania;
5)
przechowywanie przez wymagany ustawowo okres dowodów księgowych, dokumentów inwetaryzacyjnych, sprawozdań finansowych oraz wydrukowanych zbiorów stanowiących księgi rachunkowe.

Szczegółowy opis programowych i organizacyjnych zasad ochrony danych zawiera dokumentacja techniczna oprogramowania.

§  3.
1.
Ewidencję analityczną ilościowo-wartościową środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz pozostałych środków trwałych w użytkowaniu prowadzi według cen nabycia Biuro Administracyjno-Gospodarcze KG PSP.
2.
Do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych o wartości początkowej przekraczającej wielkość ustaloną w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych, dla których odpisy amortyzacyjne są uznawane za koszty uzyskania przychodów, stosuje się zasady amortyzacji polegające na dokonywaniu odpisów stopniowo, przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w wymienionej ustawie. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje się raz w roku, w grudniu, naliczając odpisy nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania.
3.
Do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych o wartości początkowej nieprzekraczającej wielkości ustalonej w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych, dla których odpisy amortyzacyjne są uznawane za koszty uzyskania przychodów (pozostałe środki trwałe), stosuje się zasady amortyzacji polegające na dokonywaniu odpisów jednorazowych - w momencie przyjęcia tych środków do używania.
4.
Ustala się asortyment pozostałych środków trwałych o małej istotności dla majątku Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej podlegający ewidencji ilościowej prowadzonej przez Biuro Administracyjno-Gospodarcze KG PSP:
1)
Monitory oraz inne urządzenia i podzespoły informatyczne niewchodzące w skład zestawów komputerowych, w szczególności:
a)
modemy zewnętrzne,
b)
zasilacze,
c)
streamery,
d)
karty sieciowe i inne, dyski, napędy dysków, głośniki oraz inne elementy i akcesoria montowane dodatkowo lub podlegające wymianie w zestawach komputerowych zalicza się do materiałów wydanych do użycia.

Wszystkie zmiany wyposażenia zestawów komputerowych rejestrowane są w ewidencji pomocniczej;

2)
Przedmioty stanowiące elementy dekoracyjne oraz elementy wyposażenia pomieszczeń, w szczególności:
a)
firany, zasłony, żaluzje,
b)
dywany,
c)
żyrandole, kinkiety,
d)
makaty, godła, obrazy,
e)
lustra,
f)
sztuczne kwiaty,
g)
przedmioty ze szkła i ceramiki użytkowej (talerze, szklanki, spodki, filiżanki, kieliszki) oraz sztućce stanowiące wyposażenie sekretariatów zalicza się do materiałów wydanych do użycia;
3)
Przedmioty stanowiące wyposażenie gospodarcze i biurowe, w szczególności:
a)
wentylatory,
b)
nawilżacze,
c)
niszczarki,
d)
maszyny do pisania,
e)
grzejniki,
f)
radioodbiorniki, radiomagnetofony,
g)
aparaty telefoniczne,
h)
elementy nagłośnienia pomieszczeń (mikrofony, statywy, głośniki),
i)
bindownice, laminatory,
j)
lampki biurowe,
k)
wieszaki i ubrania,
l)
zegary,
m)
czajniki,
n)
termosy, dzbanki metalowe,
o)
żelazka,
p)
uchwyty na dokumenty (copy holdery),
q)
tablice ogłoszeń,
r)
kosze na śmieci,
s)
kwietniki;
4)
Przedmioty stanowiące wyposażenie osobiste, w szczególności:
a)
telefony komórkowe,
b)
ładowarki,
c)
kalkulatory,
d)
dyktafony,
e)
słuchawki,
f)
narzędzia, klucze i przyrządy pomiarowe,
g)
latarki,
h)
przenośne nośniki pamięci - typu dysk USB,
i)
torby, nesesery,
j)
akcesoria do kamer i aparatów fotograficznych;
5)
Odzież specjalna, robocza i ekwipunek osobisty;
6)
Sprzęt turystyczny i sportowy, w szczególności:
a)
piłki,
b)
narty, buty narciarskie,
c)
namioty turystyczne,
d)
sprzęt do ćwiczeń sportowych i rehabilitacyjnych;
7)
Przedmioty używane do celów gospodarczych, przeciwpożarowych i utrzymania czystości, w szczególności:
a)
szpadle, łopaty, grabie itp.,
b)
gaśnice, wyposażenie szafek hydrantowych,
c)
drabiny,
d)
taczki, wózki;
8)
Książki, słowniki i inne wydawnictwa, mapy.
5.
Szczegółowe zasady kwalifikacji i gospodarowania przedmiotami rzeczowego majątku trwałego ustala dyrektor Biura Administracyjno-Gospodarczego KG PSP.
§  4.
1.
Ewidencję analityczną rzeczowych składników majątku obrotowego stanowi ewidencja ilościowo-wartościowa prowadzona w Biurze Administracyjno-Gospodarczym KG PSP, w której ujmuje się obroty i stany dla każdego składnika w jednostkach naturalnych i pieniężnych przy zastosowaniu cen zakupu, oraz ewidencja ilościowa prowadzona w magazynach.
2.
Do wyceny rozchodów rzeczowych składników majątku obrotowego stosuje się ceny tych składników, które KG PSP pierwsze nabyła.
3.
Zużycie materiałów zalicza się w koszty w momencie zakupu. Wartość niezużytych do końca roku obrotowego materiałów ustala się w drodze inwentaryzacji przeprowadzonej według stanu na dzień 31 grudnia każdego roku.
§  5.
Zasady weryfikacji stanu aktywów i pasywów należących do KG PSP określa "Instrukcja inwentaryzacyjna" stanowiąca politykę rachunkowości w tym zakresie.
§  6.
l. Ustala się dla KG PSP zakładowy plan kont obejmujący:
1)
konta syntetyczne (księgi głównej);
a)
Zespół 0 - "Majątek trwały":

011 - Środki trwałe,

013 - Pozostałe środki trwałe w używaniu,

020 - Wartości niematerialne i prawne,

071 - Umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

072 - Umorzenie pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,

080 - Inwestycje (środki trwałe w budowie),

b)
Zespół 1 - "Środki pieniężne i rachunki bankowe":

101 - Kasa,

130 - Rachunki bieżące jednostek budżetowych,

132 - Rachunek dochodów własnych,

135 - Rachunki środków funduszy specjalnego przeznaczenia,

137 - Rachunki środków funduszy pomocowych,

138 - Rachunki środków na prefinansowanie,

139 - Inne rachunki bankowe,

140 - Krótkoterminowe papiery wartościowe i inne środki pieniężne,

c)
Zespół 2 - "Rozrachunki i roszczenia":

201 - Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami,

204 - Rozrachunki z dostawcami dot. realizacji projektów ze środków zagranicznych,

221 - Należności z tytułu dochodów budżetowych,

222 - Rozliczenie dochodów budżetowych,

223 - Rozliczenie wydatków budżetowych,

224 - Rozliczenie udzielonych dotacji budżetowych,

225 - Rozrachunki z budżetami,

226 - Długoterminowe należności budżetowe,

227 - Rozliczenie dochodów ze środków funduszy pomocowych,

228 - Rozliczenie wydatków ze środków funduszy pomocowych,

229 - Pozostałe rozrachunki publicznoprawne,

231 - Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń,

234 - Pozostałe rozrachunki z pracownikami,

235 - Rozrachunki z tytułu kwot należnych od pracowników osobom trzecim,

237 - Rozrachunki z funduszy środków specjalnego przeznaczenia

238 - Rozrachunki z tytułu niedoborów i szkód,

241 - Rozrachunki z działalności inwestycyjnej (krajowy system ratowniczo-gaśniczy),

244 - Rozliczenie niedoborów i szkód,

246 - Rozrachunki z tytułu sum na zlecenie,

247 - Rozrachunki z tytułu sum depozytowych,

248 - Rozliczenie nadwyżek,

249 - Rozliczenia różne,

257 - Należności z tytułu prefinansowania,

268 - Zobowiązania z tytułu prefinansowania,

290 - Odpisy aktualizujące należności,

d)
Zespół 3 - "Materiały i towary":

300 - Rozliczenie zakupu,

310 - Materiały,

e)
Zespół 4 - "Koszty według rodzajów i ich rozliczenie":

400 - Koszty według rodzajów,

401 - Amortyzacja,

404 - Koszty projektów pomocowych,

490 - Rozliczenie kosztów,

f)
Zespół 6 - "Produkty";

640 - Rozliczenia międzyokresowe kosztów,

g)
Zespół 7 - "Przychody i koszty ich uzyskania";

700 - Sprzedaż produktów i koszt ich wytworzenia,

730 - Sprzedaż towarów i wartość ich zakupu,

740 - Dotacje i środki na inwestycje,

750 - Przychody i koszty finansowe,

760 - Pozostałe przychody i koszty,

761 - Pokrycie amortyzacji,

h)
Zespół 8 - "Fundusze, rezerwy i wynik finansowy":

800 - Fundusz jednostki,

810 - Dotacje budżetowe oraz środki z budżetu na inwestycje,

820 - Rozliczenie wyniku finansowego,

840 - Rezerwy i przychody przyszłych okresów,

851 - Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych,

852 - Fundusz Socjalny Emerytów PSP,

860 - Straty i zyski nadzwyczajne oraz wynik finansowy;

2)
konta pozabilansowe:

980 - Plan finansowy wydatków budżetowych,

981 - Plan finansowy niewygasających wydatków,

996 - Zaangażowanie dochodów własnych jednostek budżetowych,

997 - Zaangażowanie środków funduszy pomocowych,

998 - Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego,

999 - Zaangażowanie wydatków budżetowych przyszłych lat.

2.
Konta analityczne (konta ksiąg pomocniczych) prowadzi się za pomocą programu finansowo-księgowego FT-FK Fortech jako zbiory wyodrębnionych danych w ramach kont księgi głównej o rozbudowanej strukturze syntetyczno-analitycznej oraz modułu obsługującego operacje sprzedaży (kolejno numerowane faktury własne).
3.
Poza systemem finansowo-księgowym FT-FK Fortech (poza księgą główną) prowadzone są księgi pomocnicze, uszczegółowiające zapisy kont księgi głównej dla ewidencji:
1)
środków trwałych, w tym środków trwałych w budowie, wartości niematerialnych i prawnych oraz dokonywanych od nich odpisów amortyzacyjnych i umorzeniowych;
2)
pozostałych środków trwałych;
3)
materiałów w magazynie;
4)
imiennej kartoteki wynagrodzeń.
4.
Konta ewidencji pozabilansowej tworzy się w zależności od potrzeb określonych w zasadach ewidencji księgowej operacji gospodarczych na kontach syntetycznych.
§  7.
W celu zapewnienia poprawności funkcjonowania stanu księgowości KG PSP przyjmuje się dodatkowo następujące założenia:
1)
księgi rachunkowe otwiera się na początek każdego następnego roku obrotowego;
2)
księgi rachunkowe zamyka się na dzień kończący rok obrotowy;
3)
zamknięcie ksiąg rachunkowych polega na nieodwracalnym wyłączeniu możliwości dokonywania zapisów księgowych w zbiorach tworzących zamknięte księgi rachunkowe, z uwzględnieniem art. 13 ust. 2 i 3 ustawy o rachunkowości;
4)
przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera należy stosować właściwe procedury i środki chroniące przez zniszczeniem, modyfikacją lub ukryciem zapisu.
§  8.
Zapis księgowy zawiera co najmniej:
1)
datę dokonania operacji gospodarczej;
2)
określenie rodzaju i numer identyfikacyjny dowodu księgowego stanowiącego podstawę zapisu oraz jego datę, jeżeli różni się ona od daty dokonania operacji;
3)
zrozumiały tekst, skrót lub kod operacji, z tym że należy posiadać pisemne objaśnienie treści skrótów lub kodów;
4)
kwotę i datę zapisu;
5)
oznaczenie kont, których dotyczy.
§  9.
Stosownie do postanowień ustawy o rachunkowości zapisy księgowe są drukowane na koniec miesiąca oraz dodatkowo zabezpieczane na elektronicznych nośnikach informacji w ramach prac administracyjnych archiwizowania danych.
§  10.
Zasady funkcjonowania syntetycznych kont bilansowych i pozabilansowych zawierają załączniki nr 1 i 2 do niniejszej decyzji.
§  11.
Zobowiązuję Głównego Księgowego KG PSP do wnioskowania w sprawie bieżącej aktualizacji przyjętych zasad rachunkowości z uwzględnieniem obowiązujących przepisów i potrzeb.
§  12.
Traci moc decyzja nr 16 Komendanta Głównego PSP z dnia 30 września 2005 r. w sprawie zasad rachunkowości w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej (Dz. Urz. KG PSP Nr 2, poz. 10 z późn. zm.).
§  13.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Opis kont bilansowych

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Opis kont pozabilansowych