Zasady przeprowadzania egzaminu dyplomowego w szkołach artystycznych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MKiS.1993.1.3

Akt utracił moc
Wersja od: 20 stycznia 1993 r.

ZARZĄDZENIE Nr 3
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 20 stycznia 1993 r.
w sprawie zasad przeprowadzania egzaminu dyplomowego w szkołach artystycznych.

Na podstawie art. 26 ust. 1 w związku z art. 22 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 42; z 1992 r. Nr 26, poz. 113 oraz Nr 54, poz. 254) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Egzamin dyplomowy - zwany dalej egzaminem - jest formą komisyjnej oceny poziomu przygotowania zawodowego uczniów programowo najwyższych klas szkół artystycznych II stopnia, szkół bibliotekarskich i animatorów kultury.
2.
Egzamin składa się z części praktycznej oraz teoretycznej. Szczegółowe zasady przeprowadzania egzaminu określa regulamin stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
1.
Egzamin przeprowadza państwowa komisja egzaminacyjna powoływana w każdej szkole, zwana dalej komisją.
2.
Przewodniczącego komisji powołuje, na wniosek dyrektora szkoły, Centrum Edukacji Artystycznej spośród nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze w szkole na 30 dni przed rozpoczęciem egzaminów, upoważniając ich do powołania w terminie 14 dni pozostałych członków komisji.
3.
W skład komisji wchodzą:

- przewodniczący,

- dyrektor, jeżeli nie jest przewodniczącym,

- egzaminatorzy, którymi są nauczyciele wszystkich przedmiotów objętych egzaminem,

- kierownicy sekcji, jeżeli nie są przewodniczącymi lub egzaminatorami.

4.
Przewodniczący może dokonać podziału komisji na zespoły egzaminacyjne.
§  3.
1.
Egzamin przeprowadza się w okresie ustalonym na podstawie przepisów w sprawie organizacji roku szkolnego w szkołach artystycznych. Terminy przeprowadzenia poszczególnych części egzaminu ustala przewodniczący komisji, powiadamiając o nich przystępujących do egzaminu oraz Centrum Edukacji Artystycznej.
2.
Nauczyciele poszczególnych przedmiotów są zobowiązani poinformować uczniów klas programowo najwyższych o zakresach obowiązujących treści programów nauczania, stanowiących podstawę układania tematów egzaminacyjnych - najpóźniej na 5 miesięcy przed datą egzaminów.
§  4.
Obserwatorami na egzaminach mogą być przedstawiciele Ministra Kultury i Sztuki oraz delegowani pracownicy naukowo-dydaktyczni szkół wyższych.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN EGZAMINU DYPLOMOWEGO

Postanowienia ogólne

§  1.
Ilekroć w regulaminie jest mowa, bez bliższego określenia, o:

- regulaminie - należy przez to rozumieć regulamin egzaminu dyplomowego,

- przedmiocie głównym zawodowym - należy przez to rozumieć przedmiot (przedmioty) ustalony w planach nauczania danej szkoły, jako warunkujący uzyskanie określonej specjalności zawodowej,

- uczniu - należy przez to rozumieć ucznia klasy programowo najwyższej, który w wyniku klasyfikacji został dopuszczony do egzaminu dyplomowego.

Zakres egzaminów i zasady ich przeprowadzania

§  2.
1.
W szkołach muzycznych egzamin obejmuje:
1)
egzamin praktyczny z głównego przedmiotu zawodowego,
2)
egzamin pisemny z form muzycznych lub kształcenia słuchu, lub harmonii do wyboru przez ucznia,
3)
egzamin ustny z historii muzyki z literaturą.
2.
W liceach sztuk plastycznych egzamin obejmuje:
1)
egzamin praktyczny z głównego przedmiotu zawodowego,
2)
egzamin ustny z historii sztuki.
3.
W szkołach baletowych egzamin obejmuje:
1)
egzamin praktyczny z głównego przedmiotu zawodowego,
2)
egzamin ustny z historii tańca.
4.
W pozostałych szkołach w zależności od profilu szkoły egzamin obejmuje:
1)
egzamin praktyczny z głównego przedmiotu zawodowego,
2)
egzamin ustny z historii dziedziny określonej profilem szkoły lub innego wiodącego przedmiotu zgodnie z planem nauczania.
§  3.
Egzamin praktyczny polega:
1)
w szkole muzycznej - na wykazaniu umiejętności:
a)
gry na instrumencie - dla uczniów wydziału instrumentalnego,
b)
śpiewu solowego (piosenki) - dla uczniów wydziału wokalnego (piosenki),
c)
przeprowadzenia lekcji muzyki, umuzykalnienia, audycji muzycznych lub przeprowadzenia próby z zespołem muzycznym oraz przygotowania pracy teoretycznej - dla uczniów wydziału teoretyczno-pedagogicznego,
d)
przeprowadzenia lekcji rytmiki z komentarzem metodycznym, wykonania interpretacji ruchowej utworu muzycznego, gry na fortepianie - dla uczniów wydziału rytmiki,
e)
wykonania pracy dyplomowej w postaci projektu i zbudowanego na jego podstawie instrumentu muzycznego - dla uczniów wydziału lutnicznego,
2)
w liceach sztuk plastycznych - na prezentacji i obronie wykonanej na zadany temat pracy dyplomowej z zakresu obranej specjalności,
3)
w szkole baletowej - wykonaniu pokazu stanowiącego udział w lekcji tańca klasycznego, wykonaniu układu choreograficznego tańca klasycznego i charakterystycznego lub współczesnego,
4)
w pozostałych szkołach - na wykazaniu umiejętności przedstawienia programu dyplomowego lub pracy dyplomowej w zakresie głównego przedmiotu zawodowego.
§  4.
1.
Kolejność zdawania poszczególnych części egzaminu ustala szkolna komisja egzaminacyjna, z tym że w szkołach muzycznych do egzaminu ustnego dopuszczeni są uczniowie, którzy z egzaminu pisemnego otrzymali ocenę pozytywną, zgodnie z regulaminem oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w szkołach artystycznych. W przypadku oceny negatywnej zdający ma prawo przystąpić do poprawkowego egzaminu ustnego.
2.
Ocena z poprawkowego egzaminu ustnego jest oceną końcową części pisemnej z tego przedmiotu.
§  5.
1.
Tematy egzaminu z form muzycznych, kształcenia słuchu, harmonii ustala komisja, dostosowująca zakres wymagań do obowiązującego programu nauczania.
2.
Tematy egzaminacyjne są objęte zasadą ochrony tajemnicy służbowej.
3.
Egzamin pisemny przeprowadza się w warunkach zapewniających samodzielność pracy zdających.
4.
Uczeń wybiera jeden spośród trzech tematów.
5.
Na egzamin pisemny przeznacza się po pięć godzin zegarowych, odliczając czas przeznaczony na podanie i zapisanie tematów. Na egzamin przewodniczący komisji przygotowuje dla zdających odpowiednią liczbę arkuszy papieru, opatrzonych podłużną pieczęcią. Liczba wydanych arkuszy papieru podlega rozliczeniu.
6.
Po zakończeniu pracy zdający wręcza przewodniczącemu lub upoważnionym członkom komisji czystopis i brudnopis pracy egzaminacyjnej wraz ze wszystkimi niewykorzystanymi arkuszami papieru.
§  6.
1.
Tematy egzaminów ustnych przygotowuje egzaminator, a zatwierdza przewodniczący komisji opatrując je podpisem oraz podłużną pieczęcią szkoły. Tematy egzaminacyjne przechowuje przewodniczący, przestrzegając zasady ochrony tajemnicy służbowej.
2.
Zakres treści tematów egzaminacyjnych powinien być zgodny z obowiązującymi programami nauczania. Każdy zestaw (karta) egzaminacyjny zawiera trzy tematy (zadania) do omówienia lub rozwiązania przez zdającego.
3.
Z przygotowanego zestawu kart z tematami egzaminacyjnymi zdający losuje jedną kartę. Po wylosowaniu zamiana karty na inną jest niedozwolona.
4.
Zdający otrzymuje 20 minut na przygotowanie odpowiedzi, z tym że po wylosowaniu karty egzaminacyjnej nie powinien opuszczać sali przed złożeniem egzaminu z tego przedmiotu. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący zespołu może wyrazić zgodę na opuszczenie sali po zapewnieniu warunków wykluczających możliwość kontaktowania się zdającego z innymi osobami. Opuszczenie sali w innych przypadkach - przed zakończeniem egzaminu - oznacza odstąpienie od egzaminu.
5.
Czas trwania egzaminu ustnego nie powinien przekraczać 60 minut. Zespół egzaminacyjny nie może w tym samym czasie egzaminować więcej niż jednego zdającego.
§  7.
Z egzaminu dyplomowego każdego ucznia sporządza się według obowiązującego wzoru "Protokół egzaminu dyplomowego".
§  8.
Uczniowie niepełnosprawni przystępują do egzaminu w powszechnie obowiązującym terminie. W uzasadnionych przypadkach przewodniczący komisji wyraża zgodę na przeprowadzenie egzaminu pisemnego i ustnego w wydzielonej sali lub w domu ucznia, ustalając sposób przeprowadzenia egzaminów odpowiedni do jego możliwości.
§  9.
Ocenę z egzaminu praktycznego oraz egzaminu ustnego (według obowiązującej skali ocen) proponuje i uzasadnia egzaminator, uzgadniając ją z pozostałymi członkami zespołu egzaminacyjnego. W przypadku rozbieżności opinii decyduje większość głosów. Ocena wystawiona przez zespół egzaminacyjny jest ostateczna.
§  10.
1.
Ocenę pisemnej pracy egzaminacyjnej (zgodną z obowiązującą skalą ocen) egzaminator przedstawia do zatwierdzenia przewodniczącemu komisji. Każdą pracę egzaminator opatruje uzasadnieniem proponowanej oceny.
2.
W przypadku niezgodności ocen między przewodniczącym komisji a egzaminatorem, przewodniczący komisji poleca dokonanie jeszcze jednej oceny przez innego nauczyciela tego przedmiotu lub przedstawienie niezależnej opinii nauczyciela-doradcy. Po rozpatrzeniu wszystkich opinii przewodniczący komisji ustala ocenę pracy egzaminacyjnej.
3.
Przewodniczący komisji zatwierdza podpisem ustaloną ocenę każdej pracy egzaminacyjnej.

Postanowienia końcowe

§  11.
Uczeń zdał egzamin dyplomowy w szkole artystycznej, jeżeli ze wszystkich części egzaminu otrzymał oceny pozytywne.
§  12.
1.
Uczeń, który zdał egzamin, otrzymuje dyplom ukończenia szkoły.
2.
Zasady wystawiania dyplomów i ich wypełniania oraz wydawania duplikatów określają odrębne przepisy.
3.
Dyplomy absolwentów szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej powinny być wystawione na obowiązujących blankietach, z zaznaczoną klauzulą o nadaniu uprawnień (wraz z numerem decyzji).
§  13.
1.
Wypełnione "Protokoły egzaminów dyplomowych" i dyplomy muszą być sprawdzone. Sprawdzenie należy odnotować na tych drukach i opatrzyć podpisem sprawdzającego (jednego z członków komisji).
2.
Dokumentację egzaminu przechowuje się w aktach szkoły według zasad określonych odrębnymi przepisami.
3.
Pisemne prace egzaminacyjne przechowuje się w aktach szkoły przez okres dwóch lat.
§  14.
1.
Uczeń, który nie zdał egzaminu w całości lub części, może przystąpić do egzaminu poprawkowego w terminie powakacyjnym, ustalonym przez Radę Pedagogiczną, nie później jednak niż do 30 września danego roku.
2.
Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie mógł przystąpić do egzaminu bądź musiał go przerwać w części pisemnej, ustnej lub praktycznej, może do niego przystąpić w dodatkowym terminie, ustalonym przez Radę Pedagogiczną w okresie przedwakacyjnym lub powakacyjnym, nie później jednak niż do 10 września danego roku.
3.
Komisja, w przypadkach o których mowa w ust. 1 i 2, zalicza uczniowi tę część egzaminu, z którego otrzymał ocenę pozytywną.
§  15.
Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, może przystąpić do egzaminu dyplomowego w trybie egzaminu eksternistycznego.
§  16.
Odstąpienie od egzaminu dyplomowego w części pisemnej, ustnej lub praktycznej oraz niestawienie się na egzamin z przyczyn nie usprawiedliwionych powoduje skreślenie ucznia z listy zdających. Ponowne przystąpienie do egzaminu może nastąpić w trybie egzaminu eksternistycznego.
§  17.
1.
Kontrolę nad organizacją i przebiegiem egzaminów sprawuje Minister Kultury i Sztuki.
2.
W razie stwierdzenia naruszenia przepisów regulaminu przewodniczący komisji egzaminacyjnej może zawiesić egzaminy, powiadamiając o tym Ministra Kultury i Sztuki.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, Minister Kultury i Sztuki powołuje komisję do wyjaśnienia okoliczności zdarzeń i ustalenia odpowiedzialności zdających oraz członków komisji. Na podstawie ustaleń komisji Minister Kultury i Sztuki zarządza kontynuację postępowania egzaminacyjnego lub unieważnia egzamin, zarządza jego ponowne przeprowadzenie. Unieważnienie egzaminu może nastąpić zarówno w stosunku do wszystkich zdających, jak i poszczególnych uczniów.
4.
Termin ponownego egzaminu, o którym mowa w ust. 3, ustala dyrektor szkoły w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki.
§  18.
Kwestie sporne między uczniem a komisją, wynikające ze stosowania przepisów niniejszego regulaminu, rozstrzyga Minister Kultury i Sztuki.