Zasady przeprowadzania egzaminów z nauki zawodu i z przygotowania zawodowego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1993.1.4

Akt utracił moc
Wersja od: 25 stycznia 1993 r.

ZARZĄDZENIE Nr 1
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 20 stycznia 1993 r.
w sprawie zasad przeprowadzania egzaminów z nauki zawodu i z przygotowania zawodowego.

Na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. Nr 95, poz. 425 oraz z 1992 r. Nr 26, poz. 113 i Nr 54, poz. 254) zarządza co następuje:
§  1.
1.
W szkołach zawodowych publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla młodzieży i dorosłych przeprowadza się egzaminy z:
1)
nauki zawodu - w szkołach kształcących w zawodach robotniczych i pokrewnych
2)
przygotowania zawodowego - w szkołach kształcących w zawodach nierobotniczych
2.
Egzamin czeladniczy dla młodocianych pracowników zatrudnionych w celu nauki zawodu przeprowadzony na podstawie odrębnych przepisów, jest egzaminem z nauki zawodu w rozumieniu niniejszego zarządzenia
§  2.
Zasady przeprowadzania egzaminów, o których mowa w § 1 ust. 1 określa regulamin stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  3.
Absolwenci niepublicznych szkół zawodowych nie posiadający uprawnień szkół publicznych mogą przystąpić do egzaminów, o których mowa w § 1 ust. 1, na zasadach określonych w niniejszym zarządzeniu, po uprzednim zdaniu końcowych egzaminów klasyfikacyjnych z przedmiotów objętych planem nauczania w szkole publicznej w trybie egzaminu eksternistycznego zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  4.
Zasady przeprowadzania egzaminu z przygotowania zawodowego w szkołach i placówkach artystycznych określają odrębne przepisy:
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 25 stycznia 1993 r.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN EGZAMINU Z NAUKI ZAWODU I Z PRZYGOTOWANIA ZAWODOWEGO

Postanowienia ogólne
§  1.
Celem egzaminu jest stwierdzenie stopnia opanowania przez uczniów (słuchaczy) umiejętności zawodowych w zakresie określonym charakterystyką kwalifikacyjną absolwenta (opisem zawodu) dla danego zawodu (specjalności).
§  2.
Warunkiem dopuszczania do egzaminu są co najmniej mierne oceny końcowe ze wszystkich przedmiotów objętych planem nauczania danego typu szkoły.
§  3.
1.
Egzamin składają uczniowie (słuchacze) klasy programowo najwyższej (ostatniego semestru) w ostatnich 10 dniach przed planowanym zakończeniem zajęć szkolnych.
2.
Na wniosek dyrektora szkoły organ prowadzący szkołę może wyrazić zgodę na wcześniejsze przeprowadzenie egzaminów.
§  4.
Uczestnicy olimpiad i konkursów - turniejów z wiedzy i umiejętności zawodowych mogą być zwolnieni z egzaminu na podstawie odrębnych przepisów.
§  5.
Uczniowie (słuchacze) szkoły zasadniczej dla dorosłych, którzy posiadają tytuł robotnika wykwalifikowanego (pracownika, rolnika) lub czeladnika w zawodzie (specjalności), w których się kształcą, są zwolnieni ze składania egzaminu z nauki zawodu.
§  6.
Uczniowie (słuchacze) szkoły, o której mowa w § 5, posiadający tytuł robotnika wykwalifikowanego (pracownika, rolnika) lub czeladnika w zawodzie (specjalności) innym niż ten, w którym się kształcą, mogą być zwolnieni ze składania egzaminu z nauki zawodu w części lub w całości po stwierdzeniu przez komisję egzaminacyjną, że zawód, w którym posiadają tytuł jest zawodem pokrewnym (równoważnym w zakresie kwalifikacji zawodowych) zawodowi, w którym się kształcą.
§  7.
Uczniom (słuchaczom), wymienionym w § 5 i § 6, zwolnionym z egzaminu z nauki zawodu, na świadectwie ukończenia szkoły, po wyrazach "oraz złożył egzamin z nauki zawodu z wynikiem ..." wpisuje się pełną nazwę komisji, która nadała tytuł oraz organ, który ją powołał.
§  8.
Egzamin przeprowadza się w szkole lub zakładzie pracy, w którym uczniowie (słuchacze) odbywali zajęcia praktyczne.
§  9.
1.
Egzamin przeprowadza komisja egzaminacyjna, zwana dalej "komisją" w składzie:
1)
przewodniczący,
2)
egzaminatorzy - osoby posiadające kierunkowe wykształcenie zawodowe.
2.
W uzasadnionych przypadkach przewodniczący może powołać zastępcę.
3.
W skład komisji może wchodzić przedstawiciel zakładu pracy.
4.
W pracach komisji w charakterze obserwatora może brać także udział wychowawca (opiekun) klasy (semestru) oraz przedstawiciel cechu rzemieślniczego.
5.
W uzasadnionych przypadkach można powołać więcej niż jedną komisję.
6.
Skład komisji nie powinien być mniejszy niż trzy osoby.
§  10.
1.
Przewodniczącego (przewodniczących) komisji powołuje organ prowadzący szkołę, a członków komisji - egzaminatorów powołuje przewodniczący.
2.
Organ prowadzący szkołę może upoważnić dyrektora szkoły do powołania przewodniczącego komisji, o którym mowa w ust.1.
3.
Komisja może być powołana również przy organie prowadzącym szkołę.
4.
Komisję o której mowa w ust. 3, powołuje organ prowadzący szkołę.
§  11.
1.
Przewodniczący komisji:
1)
zatwierdza zadania egzaminacyjne,
2)
czuwa nad prawidłowym przebiegiem egzaminu,
3)
roztrzyga kwestie sporne powstałe w trakcie egzaminu,
4)
ogłasza wyniki egzaminu.
2.
Egzaminatorzy
1)
przygotowują zadania egzaminacyjne,
2)
zapoznają się z opinią nauczyciela, pod którego kierunkiem wykonane zostało zadanie egzaminacyjne w formie pracy dyplomowej,
3)
oceniają wykonanie zadań egzaminacyjnych oraz zasób wiadomości i umiejętności zdającego.
§  12.
1.
Uczniowie (słuchacze) mogą przystąpić do egzaminu przed komisją powołaną w macierzystej szkole lub przed komisją, o której mowa w § 10 ust.3.

Wolę zdawania egzaminu przed wybraną komisją uczniowie (słuchacze) potwierdzają najpóźniej w dniu dopuszczenia do egzaminu.

2.
W przypadku, gdy chęć zdawania egzaminu przed komisją powołaną przy organie prowadzącym szkołę wyrazili uczniowie (słuchacze) wykonujący zadanie egzaminacyjne w formie pracy dyplomowej, dyrektor szkoły przekazuje przewodniczącemu tej komisji odpowiednio wypełnione druki "Protokół egzaminu z przygotowania zawodowego" - w terminie i trybie ustalonym przez organ prowadzący szkołę.
3.
Wzór protokołu egzaminu z nauki zawodu i z przygotowania zawodowego określają odrębne przepisy.
4.
Po zakończeniu postępowania egzaminacyjnego, przewodniczący komisji, o której mowa w ust. 2, przekazuje dyrektorowi szkoły macierzystej ucznia (słuchacza) wypełnione druki protokołów oraz imienny skład komisji przeprowadzającej egzamin.
5.
Świadectwo ukończenia szkoły wystawia szkoła macierzysta ucznia (słuchacza). Wynik egzaminu wpisuje się w arkusz ocen i na świadectwie na podstawie dokumentów, o których mowa w ust.4.
6.
Uczniom (słuchaczom), którzy składali egzamin przed komisją powołaną przy organie prowadzącym szkołę, na świadectwie ukończenia szkoły, po wyrazach: "oraz złożył egzamin z nauki zawodu (przygotowania zawodowego) z wynikiem ..." dopisuje się pełną nazwę komisji, która nadała tytuł oraz organ, który ją powołał.

Tryb przeprowadzania egzaminu

§  13.
Egzamin polega na wykonaniu zadania egzaminacyjnego sformułowanego w sposób wymagający od ucznia (słuchacza) praktycznego rozwiązania i zastosowania zdobytych umiejętności zawodowych oraz uzasadnienia przyjętego rozwiązania.
§  14.
1.
Egzamin składa się:
1)
z części praktycznej przeprowadzonej indywidualnie lub w grupie,
2)
z części teoretycznej przeprowadzonej w formie ustnej lub pisemnej.
2.
Części egzaminu, o której mowa w ust. 1, mogą być przeprowadzane łącznie lub oddzielnie, jeśli wymaga tego specyfikacja zawodu.
3.
Czas trwania egzaminu ustala komisja.
§  15.
1.
Uczniowie (słuchacze) szkół kształcących w zawodach robotniczych i pokrewnych obowiązani są rozwiązać zadanie egzaminacyjne w trakcie egzaminu.
2.
Uczniowie (słuchacze) szkół kształcących w zawodach nierobotniczych obowiązani są:
1)
rozwiązać zadanie egzaminacyjne w trakcie egzaminu,
2)
przedstawić zadanie egzaminacyjne zrealizowane w formie pracy dyplomowej, której wykonanie wymaga 40-60 godzin samodzielnej pracy ucznia przed przystąpieniem do egzaminu.
3.
Zadania egzaminacyjne, o której mowa w ust. 1 i ust. 2 pkt 1 zdający losują w trakcie egzaminu.
4.
Zadania egzaminacyjne określone w ust. 2 pkt 2 uczniowie (słuchacze) mogą otrzymać w klasie programowo przedostatniej lub nie później niż w szóstym tygodniu nauki w klasie programowo najwyższej.
5.
Zadania egzaminacyjne w formie pracy dyplomowej zatwierdza dyrektor szkoły na wniosek nauczyciela, pod kierunkiem którego będzie wykonana praca, przy pozytywnej opinii komisji przedmiotowej (zespołu przedmiotowego).
§  16.
Zadania egzaminacyjne, o których mowa w § 15 ust. 2 pkt 1, objęte są tajemnicą służbową.
§  17.
1.
Pracę dyplomową wykonuje jeden uczeń (słuchacz). Dopuszcza się możliwość wykonania wspólnej pracy przez 2-3 uczniów (słuchaczy).
2.
Uczeń (słuchacz) obowiązany jest złożyć pracę dyplomową najpóźniej na dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem egzaminu.
3.
W przypadku, gdy uczeń (słuchacz) nie złożył pracy dyplomowej w terminie określonym w ust. 2, składa egzamin w formie zadania egzaminacyjnego, o którym mowa w § 15 ust. 2 pkt 1.
4.
Praca dyplomowa powinna być samodzielnym wykonaniem opracowania konstrukcyjnego, opracowaniem procesu technologicznego, użytkowego programu komputerowego itp., modelu urządzenia, przyrządu, aparatu, pomocy naukowej itp. lub opracowaniem praktycznych rozwiązań organizacyjnych i gospodarczych.
5.
Uzasadnienie przyjętego w pracy dyplomowej rozwiązania powinno być przedstawione w formie ustnej w trakcie składania egzaminu.
6.
Komisja może sprawdzać umiejętność praktycznego wykonania fragmentu pracy dyplomowej.
§  18.
1.
Materiały oraz środki potrzebne do wykonania zadania egzaminacyjnego (przeprowadzenia egzaminu) zapewnia organizator egzaminu.
2.
Jeżeli w czasie wykonania zadania egzaminacyjnego powstanie przedmiot, który na wniosek ucznia (słuchacza) ma stanowić jego własność - materiały do jego wykonania zapewnia uczeń (słuchacz).

Postanowienia końcowe

§  19.
Uczniowie (słuchacze), którzy:
1)
złożyli egzamin wymieniony w § 1 ust. 1 pkt 1 zarządzenia z oceną co najmniej mierną, otrzymują tytuł robotnika wykwalifikowanego lub pracownika o równorzędnych kwalifikacji w wyuczonym zawodzie,
2)
złożyli egzamin wymieniony w § 1 ust. 1 pkt 2 zarządzenia z oceną co najmniej mierną, otrzymują tytuł technika w wyuczonym zawodzie lub tytuł równorzędny.
§  20.
Uczniowie (słuchacze), którzy nie przystąpili do egzaminu z przyczyn usprawiedliwionych, mogą przystąpić do egzaminu w terminie dodatkowym, nie później niż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Decyzję w tej sprawie podejmuje rada pedagogiczna..
§  21.
Uczniowie (słuchacze), którzy egzaminu nie złożyli, mogą przystąpić do egzaminu poprawkowego w terminie dodatkowym wyznaczonym przez radę pedagogiczną, ale nie później niż do 15 września tego samego roku kalendarzowego.
§  22.
Uczniowie (słuchacze), którzy nie złożyli egzaminu, mogą przystąpić do niego w trybie egzaminu eksternistycznego zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  23.
Dokumentację egzaminu przechowuje się w aktach szkoły według zasad określonych odrębnymi przepisami.
§  24.
Od oceny ustalonej zgodnie z przepisami niniejszego regulaminu nie przysługuje odwołanie. Kwestie sporne między uczniami (słuchaczami) a komisją wynikające ze stosowania przepisów regulaminu egzaminu rozstrzyga organ sprawujący nadzór pedagogiczny w zakresie przedmiotów zawodowych.