Zasady postępowania z wnioskiem o rehabilitację leczniczą lub turnus regeneracyjny.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.PKRUS.2023.11

Akt obowiązujący
Wersja od: 31 marca 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 10
PREZESA KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
z dnia 31 marca 2023 r.
w sprawie zasad postępowania z wnioskiem o rehabilitację leczniczą lub turnus regeneracyjny

Na podstawie art. 59 ust. 3 w związku z art. 64 ust. 2 pkt 1 i ust. 5 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2023 r. poz. 208 i 337) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W jednostkach organizacyjnych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zwanej dalej "Kasą" oraz zakładach rehabilitacji leczniczej wprowadza się "Zasady postępowania z wnioskiem o rehabilitację leczniczą lub turnus regeneracyjny", zwane dalej "Zasadami", stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2. 
Zasady, o których mowa w § 1, mają zastosowanie przy kwalifikowaniu i kierowaniu na rehabilitację leczniczą lub turnusy regeneracyjne realizowane za pośrednictwem Kasy.
§  3. 
Zasady, o których mowa w § 1 są realizowane przez komórki organizacyjne ds. prewencji, rehabilitacji i orzecznictwa lekarskiego w jednostkach organizacyjnych Kasy.
§  4. 
Koszty związane z rehabilitacją leczniczą lub turnusami regeneracyjnymi osób kierowanych przez Kasę pokrywane są z Funduszu Prewencji i Rehabilitacji.
§  5. 
Przez użyte w zarządzeniu określenia należy rozumieć:
1)
jednostka organizacyjna Kasy - oddziały regionalne Kasy wraz z podległymi placówkami terenowymi Kasy;
2)
wniosek - ustalenie wskazań do rehabilitacji leczniczej lub turnusu regeneracyjnego zawarte w prawomocnym orzeczeniu lekarza rzeczoznawcy Kasy lub komisji lekarskiej Kasy, wydanym w postępowaniu orzeczniczym dla ustalenia prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego (formularz KRUS SR - 51 cz. G ust. 11I) lub wniosek sporządzony przez lekarza prowadzącego leczenie;
3)
lekarz prowadzący leczenie - lekarza uprawnionego do prowadzenia praktyki lekarskiej, a w szczególności lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
§  6. 
Do wniosków o skierowanie na rehabilitację leczniczą lub turnus regeneracyjny złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie zarządzenia stosuje się przepisy niniejszego zarządzenia.
§  7. 
Traci moc zarządzenie nr 7 Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 10 marca 2022 r. w sprawie zasad postępowania z wnioskiem o skierowanie na rehabilitację leczniczą (Dz. Urz. KRUS poz. 9).
§  8. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Zasady postępowania z wnioskiem o rehabilitację leczniczą lub turnus regeneracyjny

1.
W jednostkach organizacyjnych Kasy wnioski o rehabilitację leczniczą lub turnusy regeneracyjne podlegają rejestracji w komórce organizacyjnej ds. prewencji, rehabilitacji i orzecznictwa lekarskiego.
2.
Jednostki organizacyjne Kasy prowadzą rejestr/rejestry wniosków zawierające następujące pozycje:
1)
liczbę porządkową;
2)
nazwisko i imię;
3)
adres zamieszkania;
4)
datę wpływu wniosku;
5)
datę wysłania wniosku do Biura Rehabilitacji Centrali Kasy;
6)
informację o odbyciu rehabilitacji leczniczej lub turnusu regeneracyjnego (potwierdzenie dołączenia karty informacyjnej do akt emerytalno - rentowych);
7)
inne.
3.
Wniosek sporządzony przez lekarza prowadzącego leczenie, po złożeniu w jednostce organizacyjnej Kasy, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej podlega:
1)
sprawdzeniu i potwierdzeniu przez pracownika komórki organizacyjnej ds. ubezpieczeń oraz komórki organizacyjnej ds. świadczeń;
2)
sprawdzeniu pod kątem spełnienia warunków formalnych przez pracownika komórki organizacyjnej ds. prewencji, rehabilitacji i orzecznictwa lekarskiego.
4.
Wniosek sporządzony przez lekarza prowadzącego leczenie zachowuje ważność 6 miesięcy od daty jego wystawienia.
5.
Wniosek spełniający warunki formalne stanowi podstawę do założenia karty ewidencyjnej świadczenia rehabilitacyjnego/tumusu regeneracyjnego, której wzór stanowi załącznik nr 1 do Zasad.
6.
Pracownik komórki organizacyjnej ds. prewencji, rehabilitacji i orzecznictwa lekarskiego wypełnia kartę ewidencyjną świadczenia rehabilitacyjnego lub turnusu regeneracyjnego w cz. I, V, Vii VII.
7.
Wniosek, który spełnia warunki formalne, podlega ocenie merytorycznej przez lekarza regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego, zwanego dalej "lekarzem regionalnym".
8.
Przeciwskazania do rehabilitacji leczniczej realizowanej przez Kasę, stanowi załącznik nr 2 do Zasad.
9.
Przeciwskazania do rehabilitacji leczniczej realizowanej przez Kasę dla osób uprawnionych do emerytury rolniczej, stanowi załącznik nr 3 do Zasad.
10.
Przeciwskazania do kierowania na turnusy regeneracyjne realizowane przez Kasę, stanowi załącznik nr 4 do Zasad.
11.
Ocena merytoryczna wniosku powinna opierać się na analizie dostępnej dokumentacji, dotyczącej stanu zdrowia i leczenia, dokumentacji emerytalno - rentowej oraz danych z wywiadu ubezpieczeniowego.
12.
Do wniosku o rehabilitację leczniczą lub turnus regeneracyjny dołącza się dokumentację medyczną z leczenia ambulatoryjnego lub szpitalnego.
13.
W uzasadnionych medycznie przypadkach lekarz regionalny może wezwać osobę zainteresowaną do osobistego stawienia się w jednostce organizacyjnej Kasy lub przedstawienia koniecznej dokumentacji medycznej, wyników badań pomocniczych i konsultacji. Może również zlecić konsultację specjalistyczną dla uzyskania opinii o zasadności wniosku i wykluczeniu przeciwwskazań.
14.
Lekarz regionalny dokonuje merytorycznej oceny wniosku /kwalifikacji/ w terminie miesiąca od dnia jego wpływu do Kasy. Termin ten może zostać przedłużony w przypadkach o których mowa w pkt 13.
15.
Wniosek nie spełniający wymogów merytorycznych lub formalnych jednostka organizacyjna Kasy kończy odmową, informując o tym osobę zainteresowaną.
16.
Wniosek dotyczący kierowania na rehabilitację leczniczą dziecka wraz z opiekunem wymaga zgody Biura Rehabilitacji Centrali Kasy i Naczelnego Lekarza Kasy. Wniosek należy przekazać do Biura Rehabilitacji Centrali Kasy, po zaopiniowaniu przez lekarza regionalnego.
17.
Pozytywnie zaopiniowany wniosek, niezrealizowany w okresie 6 miesięcy, wymaga aktualizacji pod względem merytorycznym. Przed dokonaniem oceny wniosku lekarz regionalny może określić potrzebę wykonania niezbędnych badań pomocniczych lub konsultacji specjalistycznych.
18.
W przypadku braku możliwości zrealizowania wniosku w ciągu 6 miesięcy z uwagi na ograniczoną liczbę skierowań, jednostka organizacyjna Kasy:
1)
informuje o tym osobę zainteresowaną;
2)
podaje przybliżony termin rehabilitacji leczniczej lub turnusu regeneracyjnego, jak również wskazuje na konieczność ponownej oceny wniosku i badań pomocniczych;
3)
przypomina o obowiązku poinformowania jednostki organizacyjnej Kasy o wystąpieniu nowych problemów zdrowotnych, (np. nowe - inne zachorowania, zwłaszcza wymagające leczenia szpitalnego, wypadku z następstwami w stanie zdrowia, ciąży itp.), które muszą być wzięte pod uwagę przy kwalifikowaniu na rehabilitację leczniczą lub turnusy regeneracyjne.
19.
Lekarz regionalny wypełnia część II karty ewidencyjnej świadczenia rehabilitacyjnego/turnusu regeneracyjnego, a po dokonaniu oceny zasadności wniosku wypełnia część III. Lekarz regionalny może też wskazać celowość odbycia rehabilitacji leczniczej w warunkach ambulatoryjnych w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. W części IV karty aktualizuje postanowienie o zatwierdzeniu wniosku do realizacji lub dokonuje ponownej jego oceny, jeżeli zaszły istotne zmiany w stanie zdrowia osoby zainteresowanej od ostatniej jego aprobaty.
20.
Wniosek pozytywnie zaopiniowany przez lekarza regionalnego, potwierdzony podpisem i służbową pieczątką imienną, stanowi podstawę do wysłania osobie zainteresowanej propozycji terminu i miejsca rehabilitacji/turnusu regeneracyjnego. Wzory pism stanowią załączniki do Zasad:
1)
załącznik nr 5 - pisma do osoby ubezpieczonej i pobierającej okresowe świadczenie rentowe;
2)
załącznik nr 6 - pisma do osoby uprawnionej do emerytury rolniczej;
3)
załącznik nr 7 - pisma do opiekunów osób niepełnosprawnych.

W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość telefonicznego uzgodnienia terminu i miejsca odbycia rehabilitacji leczniczej lub turnusu regeneracyjnego.

21.
Wyrażenie zgody przez osobę zainteresowaną na otrzymaną propozycję w terminie 30 dni od daty wysłania pisma, stanowi podstawę do wydania skierowania do zakładu rehabilitacji leczniczej. Wzór zgody stanowi załącznik nr 8 do Zasad. W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość telefonicznego wyrażenia zgody na odbycie rehabilitacji leczniczej lub turnusu regeneracyjnego.
22.
Po otrzymaniu zgody od osoby zainteresowanej, o której mowa w pkt 21, Kasa wysyła listem poleconym skierowanie na rehabilitację leczniczą lub turnus regeneracyjny. Osoba zainteresowana może również odebrać skierowanie w jednostce organizacyjnej Kasy.
23.
W przypadku osób chętnych do uczestniczenia w zabiegach leczniczych bez konieczności korzystania z noclegów i wyżywienia, dopuszcza się odbycie rehabilitacji w trybie dziennego pobytu. Osobie skierowanej na rehabilitację w trybie dziennego pobytu nie przysługuje zwrot kosztów przejazdu.
24.
Po zakończeniu rehabilitacji leczniczej lub turnusu regeneracyjnego zakład rehabilitacji leczniczej przesyła kopię Karty informacyjnej bezpośrednio do jednostki organizacyjnej Kasy, która wydała skierowanie.
25.
Karta Informacyjna zawiera:
1)
rozpoznanie;
2)
wyniki badań diagnostycznych wraz z opisem;
3)
wyniki konsultacji;
4)
informację o zastosowanym leczeniu;
5)
epikryzę w tym: ocenę zrealizowanego programu rehabilitacji (pogorszenie, bez zmian, poprawa);
6)
ewentualne zalecenia dotyczące dalszego leczenia i rehabilitacji.
26.
Na podstawie Karty informacyjnej pracownik komórki organizacyjnej ds. prewencji, rehabilitacji i orzecznictwa lekarskiego wypełnia część VI Karty ewidencyjnej. Kopia Karty informacyjnej powinna być dołączona do dokumentacji postępowania orzeczniczego.
27.
W sytuacji zalecenia przez lekarza prowadzącego leczenie w zakładzie rehabilitacji leczniczej konieczności kontynuacji leczenia w warunkach ambulatoryjnych, powyższy fakt należy odnotować zgodnie z zaleceniem w części VI Karty ewidencyjnej świadczenia rehabilitacyjnego, co oznacza wskazanie do dalszej rehabilitacji w ogólnodostępnych gabinetach rehabilitacji w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.
28.
W przypadku uzasadnionym potrzebami prowadzonego leczenia osoby ubezpieczonej lub pobierającej okresowe świadczenie rentowe, pobyt na turnusie rehabilitacyjnym może zostać przedłużony. Stosowny wniosek, z zachowaniem terminu minimum 3 dni przed planowanym rozpoczęciem turnusu, zakład rehabilitacji leczniczej przekazuje do Biura Rehabilitacji Centrali Kasy, celem dalszego procedowania z Naczelnym Lekarzem Kasy. Zgodę bądź odmowę przedłużenia pobytu na turnusie rehabilitacyjnym, po uzyskaniu opinii Naczelnego Lekarza Kasy, Biuro Rehabilitacji Centrali Kasy przekazuje do zakładu rehabilitacji leczniczej.
29.
W przypadku stwierdzonego błędu przy zakwalifikowaniu i skierowaniu osoby zainteresowanej na turnus rehabilitacyjny lub turnus regeneracyjny, zakład rehabilitacji leczniczej jest zobowiązany nie później niż w terminie 7 dni od daty przyjazdu pacjenta przesłać informację do jednostki organizacyjnej Kasy i Biura Rehabilitacji Centrali Kasy.

Informacja powinna zawierać dane osobowe pacjenta, numer skierowania oraz powód uznania skierowania za nieprawidłowe ze wskazaniem, czy jest nim:

1)
nieuwzględnienie przy kwalifikowaniu wniosku istniejących przeciwwskazań do rehabilitacji leczniczej lub turnusu regeneracyjnego realizowanych przez Kasę w wyniku błędu w rozpoznaniu;
2)
skierowanie do niewłaściwego zakładu rehabilitacji leczniczej ze względu na profil leczenia i realizowany w nim program rehabilitacji leczniczej;
3)
problem zdrowotny, ujawniony po zakwalifikowaniu osoby zainteresowanej na rehabilitację leczniczą lub turnus regeneracyjny. Należy również przekazać informację, czy pacjenta pozostawiono w zakładzie rehabilitacji leczniczej, czy odesłano do miejsca stałego zamieszkania lub czy skierowano do innego zakładu opieki zdrowotnej.
30.
Jednostka organizacyjna Kasy po otrzymaniu informacji o błędnej kwalifikacji przeprowadza postępowanie wyjaśniające oraz przekazuje w terminie 14 dni wyjaśnienie do zakładu rehabilitacji leczniczej i Biura Rehabilitacji Centrali Kasy.
31.
W przypadku 3-krotnej odmowy przez osobę zainteresowaną przyjęcia propozycji odbycia rehabilitacji leczniczej lub turnusu regeneracyjnego lub braku odpowiedzi na przesłaną propozycję w terminie 30 dni od daty wysłania pisma, sprawę można zakończyć bez dalszego procedowania.
32.
W przypadkach, o których mowa w pkt 31 osobę zainteresowaną należy poinformować pisemnie o zakończeniu sprawy. Oryginały dokumentacji medycznej należy zwrócić pacjentowi za potwierdzeniem odbioru.

Załącznik Nr  1

KARTA EWIDENCYJNA ŚWIADCZENIA REHABILITACYJNEGO/ TURNUSU REGENERACYJNEGO*

Załącznik Nr  2

Przeciwwskazania do rehabilitacji leczniczej realizowanej przez Kasę.

A. 

Bezwzględne przeciwwskazania do kierowania na rehabilitację leczniczą realizowaną przez Kasę.

1.
Zły stan chorego bez względu na przyczynę, w tym zniedołężnienie i wyniszczenie w przebiegu chorób przewlekłych oraz upośledzenie sprawności ogólnej, bądź ruchowej czyniące chorego niezdolnym do samoobsługi i odbycia podróży do Centrum Rehabilitacji Rolników Kasę.
2.
Ostre i przewlekłe zaburzenia w stanie zdrowia wymagające leczenia chirurgicznego lub intensywnego leczenia farmakologicznego.
3.
Zaburzenia psychiczne uniemożliwiające lub bardzo znacznie utrudniające wzajemne kontakty i współżycie z otoczeniem, w szczególności: psychozy i nerwice (nerwice z natręctwami i lękami sytuacyjnymi, nerwice depresyjne), zaburzenia osobowości i zachowania, zaburzenia spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych (np. choroba alkoholowa i narkomania), niedorozwój i otępienie umysłowe, choroba Alzheimera.
4.
Schorzenia ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego upośledzające w znacznym stopniu wydolność i sprawność pacjenta: stan po udarze mózgu z zaburzeniami psychicznymi, z niezdolnością do samoobsługi, z nietrzymaniem moczu i stolca, padaczka, stwardnienie rozsiane i choroba Parkinsona w zaawansowanych stadiach.
5.
Schorzenia układu sercowo-naczyniowego, w szczególności:
1)
niewydolność serca w III i IV klasie wg klasyfikacji NYHA;
2)
niestabilna choroba wieńcowa;
3)
nadciśnienie tętnicze w III okresie wg klasyfikacji WHO, nadciśnienie tętnicze złośliwe oraz nadciśnienie tętnicze bez normalizacji pomimo leczenia;
4)
zaburzenie rytmu i przewodzenia, zwłaszcza: blok przedsionkowo-komorowy II i III stopnia, bloki wielowiązkowe, zespół chorego węzła zatokowego, napadowe migotanie i trzepotanie przedsionków, częstoskurcz nadkomorowy i komorowy, istotna arytmia ekstrasystoliczna komorowa i nadkomorowa i inne hemodynamicznie istotne zaburzenia rytmu;
5)
zastawkowe wady serca (ze wskazaniami do leczenia operacyjnego) oraz w III i IV okresie niewydolności wg. NYHA;
6)
przebyte powikłania zatorowo-zakrzepowe i zakrzepowe zapalenie żył;
7)
miażdżyca kończyn dolnych w III i IV stopniu niedokrwienia wg klasyfikacji Fontaine'a.
6.
Niewydolność oddechowa bez względu na przyczynę, astma oskrzelowa o ciężkim przebiegu /stany astmatyczne w wywiadzie/, POChP.
7.
Objawy niewydolności wątroby i nerek (postacie pełnoobjawowe, zaawansowane), żółtaczka - niezależnie od przyczyny.
8.
Ostre i przewlekłe choroby zakaźne, choroby pasożytnicze, czynna gruźlica płuc, nosicielstwo chorób zakaźnych niebezpiecznych dla otoczenia.
9.
Każda czynna choroba nowotworowa oraz okres przed upływem: 12 miesięcy od zakończenia leczenia operacyjnego, chemioterapii lub radioterapii, z wyjątkiem: czerniaka złośliwego, białaczki, ziarnicy złośliwej, chłoniaków złośliwych, nowotworów nerki, w których obowiązuje karencja do 5 lat od zakończenia leczenia (wymagane zaświadczenie o terminie zakończenia leczenia onkologicznego).
10.
Cukrzyca niewyrównana i inne niekontrolowane /niewyrównane/ zaburzenia hormonalne i metaboliczne.
11.
Powikłania w następstwie oraz w przebiegu leczenia zmian urazowych układu ruchu: czynny proces zapalny, przetoki, staw rzekomy, niezagojone rany pooperacyjne i inne.
12.
Choroby dermatologiczne (otwarte troficzne owrzodzenia podudzi, grzybice skóry i paznokci, niewygojone rany i przerwanie ciągłości skóry, inne zakaźne choroby skóry).
13.
Wszelkie niefizjologiczne krwawienia z dróg rodnych.
14.
Ciąża.

B. 

Względne przeciwwskazania do kierowania na rehabilitację leczniczą realizowaną przez Kasę.

W przypadku istnienia innych przeciwwskazań medycznych, nie określonych w katalogu przeciwwskazań bezwzględnych lekarz, kierując się dobrem chorego, może nie skierować go na rehabilitację leczniczą realizowaną przez Kasę.

do zasad postępowania z wnioskiem o rehabilitację leczniczą lub turnus regeneracyjny

Załącznik Nr  3

Przeciwskazania do rehabilitacji leczniczej realizowanej przez Kasę dla osób uprawnionych do emerytury rolniczej

I.
Bezwzględne przeciwwskazania do kierowania na rehabilitację leczniczą realizowaną przez Kasę stanowią:
1.
Zły stan chorego bez względu na przyczynę, w tym zniedołężnienie i wyniszczenie w przebiegu chorób przewlekłych oraz upośledzenie sprawności ogólnej, bądź ruchowej czyniące chorego niezdolnym do samoobsługi i odbycia podróży do zakładu rehabilitacji leczniczej.
2.
Ostre i przewlekłe zaburzenia w stanie zdrowia i ustalone wskazania do leczenia chirurgicznego lub intensywnego leczenia farmakologicznego.
3.
Zaburzenia psychiczne uniemożliwiające lub bardzo znacznie utrudniające wzajemne kontakty i współżycie z otoczeniem, w szczególności: psychozy i nerwice /nerwice z natręctwami i lękami sytuacyjnymi, nerwice depresyjne/, zaburzenia osobowości i zachowania, zaburzenia spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych (np. choroba alkoholowa i narkomania), niedorozwój i otępienie umysłowe, choroba Alzheimera).
4.
Schorzenia ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego upośledzające w znacznym stopniu wydolność i sprawność pacjenta: stan po udarze mózgu z zaburzeniami psychicznymi, z niezdolnością do samoobsługi, z nietrzymaniem moczu i stolca. Padaczka - nieleczona i/lub często występujące napady padaczkowe i/lub przebyte stany padaczkowe. Stwardnienie rozsiane i choroba Parkinsona w zaawansowanych stadiach.
5.
Schorzenia układu sercowo - naczyniowego, w szczególności:
1)
niewydolność serca w III i IV klasie wg klasyfikacji NYHA;
2)
niestabilna choroba wieńcowa;
3)
nadciśnienie tętnicze w III okresie wg klasyfikacji WHO, nadciśnienie tętnicze złośliwe oraz nadciśnienie tętnicze bez normalizacji pomimo leczenia;
4)
zaburzenie rytmu i przewodzenia /zwłaszcza: blok przedsionkowo - komorowy II i III stopnia, bloki wielowiązkowe, zespół chorego węzła zatokowego, objawowe napadowe migotanie/trzepotanie przedsionków, objawowe przetrwałe i utrwalone migotanie przedsionków; skąpoobjawowe lub bezobjawowe nieleczone migotanie przedsionków, częstoskurcz nadkomorowy i komorowy, istotna arytmia ekstrasystoliczna komorowa i nadkomorowa i inne hemodynamicznie istotne zaburzenia rytmu);
5)
zastawkowe wady serca (ze wskazaniami do leczenia operacyjnego) oraz w III i IV okresie niewydolności wg NYHA;
6)
przebyte powikłania zatorowo-zakrzepowe i zakrzepowe zapalenie żył;
7)
Miażdżyca kończyn dolnych w III i IV stopniu niedokrwienia wg klasyfikacji Fontaine'a.
6.
Niewydolność oddechowa bez względu na przyczynę. Astma oskrzelowa o ciężkim przebiegu /stany astmatyczne w wywiadzie/. POChP o ciężkim przebiegu z dużym ryzykiem zaostrzeń.
7.
Objawy niewydolności wątroby i nerek - (postacie pełnoobjawowe, zaawansowane). Żółtaczka - niezależnie od przyczyny.
8.
Ostre i przewlekłe choroby zakaźne z wyłączeniem boreliozy w okresie remisji, choroby pasożytnicze, czynna gruźlica płuc, nosicielstwo chorób zakaźnych niebezpiecznych dla otoczenia.
9.
Każda czynna choroba nowotworowa oraz okres przed upływem: 12 miesięcy od zakończenia leczenia operacyjnego, chemioterapii lub radioterapii, z wyjątkiem: czerniaka złośliwego, białaczki, ziarnicy złośliwej, chłoniaków złośliwych, nowotworów nerki, w których obowiązuje karencja do 5 lat od zakończenia leczenia (wymagane zaświadczenie o terminie zakończenia leczenia onkologicznego).
10.
Cukrzyca niewyrównana i inne niekontrolowane /niewyrównane/ zaburzenia hormonalne i metaboliczne.
11.
Powikłania w następstwie oraz w przebiegu leczenia zmian urazowych układu ruchu: czynny proces zapalny, przetoki, staw rzekomy, niezagojone rany pooperacyjne i inne.
12.
Choroby dermatologiczne (otwarte troficzne owrzodzenia podudzi, grzybice skóry i paznokci, niewygojone rany i przerwanie ciągłości skóry, inne zakaźne choroby skóry).
13.
Wszelkie niefizjologiczne krwawienia z dróg rodnych.
14.
Wszystkie stany chorobowe wymagające leczenia szpitalnego.
II.
Względne przeciwwskazania do kierowania na rehabilitację leczniczą realizowaną przez Kasę.

W przypadku istnienia innych przeciwwskazań medycznych, nie określonych w katalogu przeciwwskazań bezwzględnych lekarz, kierując się dobrem chorego, może nie skierować go na rehabilitację leczniczą realizowaną przez Kasę.

Załącznik Nr  4

Przeciwskazania do kierowania na turnusy regeneracyjne realizowane przez Kasę

I.
Bezwzględne przeciwwskazania do kierowania opiekunów osób niepełnosprawnych na turnusy regeneracyjne:
1.
Zły stan chorego bez względu na przyczynę, w tym zniedołężnienie i wyniszczenie w przebiegu chorób przewlekłych oraz upośledzenie sprawności ogólnej bądź ruchowej czyniące chorego niezdolnym do samoobsługi i odbycia podróży do zakładu rehabilitacji leczniczej.
2.
Ostre i przewlekłe zaburzenia w stanie zdrowia wymagające leczenia chirurgicznego lub intensywnego leczenia farmakologicznego.
3.
Zaburzenia psychiczne uniemożliwiające lub bardzo znacznie utrudniające wzajemne kontakty i współżycie z otoczeniem, w szczególności: psychozy i nerwice /nerwice z natręctwami i lękami sytuacyjnymi, nerwice depresyjne/, zaburzenia osobowości i zachowania, zaburzenia spowodowane używaniem substancji psychoaktywnych (np. choroba alkoholowa i narkomania), niedorozwój i otępienie umysłowe, choroba Alzheimera.
4.
Schorzenia ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego upośledzające w znacznym stopniu wydolność i sprawność pacjenta: stan po udarze mózgu z zaburzeniami psychicznymi, z niezdolnością do samoobsługi, z nietrzymaniem moczu i stolca. Padaczka - nieleczona i/lub często występujące napady padaczkowe i/lub przebyte stany padaczkowe, stwardnienie rozsiane i choroba Parkinsona w zaawansowanych stadiach.
5.
Schorzenia układu sercowo - naczyniowego, w szczególności:
1)
niewydolność serca w III i IV klasie wg klasyfikacji NYHA;
2)
niestabilna choroba wieńcowa;
3)
nadciśnienie tętnicze w III okresie wg klasyfikacji WHO, nadciśnienie tętnicze złośliwe oraz nadciśnienie tętnicze bez normalizacji pomimo leczenia;
4)
zaburzenie rytmu i przewodzenia /zwłaszcza: blok przedsionkowo - komorowy;
5)
II i III stopnia, bloki wielowiązkowe, zespół chorego węzła zatokowego, objawowe napadowe migotanie/trzepotanie przedsionków, objawowe przetrwałe i utrwalone migotanie przedsionków, skąpoobjawowe lub bezobjawowe nieleczone migotanie przedsionków, częstoskurcz nadkomorowy i komorowy, istotna arytmia ekstrasystoliczna komorowa i nadkomorowa i inne hemodynamicznie istotne zaburzenia rytmu;
6)
zastawkowe wady serca (ze wskazaniami do leczenia operacyjnego) oraz w III i IV okresie niewydolności wg NYHA;
7)
przebyte powikłania zatorowe - zakrzepowe i zakrzepowe zapalenie żył;
8)
miażdżyca kończyn dolnych w III i IV stopniu niedokrwienia wg klasyfikacji Fontaine'a.
6.
Niewydolność oddechowa bez względu na przyczynę, astma oskrzelowa o ciężkim przebiegu /stany astmatyczne w wywiadzie/, POChP o ciężkim przebiegu 7 dirżvm rv7v1npm
7.
Objawy niewydolności wątroby i nerek - (postacie pełnoobjawowe, zaawansowane). Żółtaczka - niezależnie od przyczyny.
8.
Ostre i przewlekłe choroby zakaźne z wyłączeniem boreliozy w okresie remisji, choroby pasożytnicze, czynna gruźlica płuc, nosicielstwo chorób zakaźnych niebezpiecznych dla otoczenia.
9.
Każda czynna choroba nowotworowa oraz okres przed upływem: 12 miesięcy od zakończenia leczenia operacyjnego, chemioterapii lub radioterapii, z wyjątkiem; czerniaka złośliwego, białaczki, ziarnicy złośliwej, chłoniaków złośliwych, nowotworów nerki, w których obowiązuje karencja do 5 lat pod zakończenia leczenia (wymagane zaświadczenie o terminie zakończenia leczenia onkologicznego).
10.
Cukrzyca niewyrównana i inne niekontrolowane /nie wy równane/ zaburzenia hormonalne i metaboliczne.
11.
Powikłania w następstwie oraz w przebiegu leczenia zmian urazowych układu ruchu: czynny proces zapalny, przetoki, staw rzekomy, niezagojone rany pooperacyjne i inne.
12.
Choroby dermatologiczne (otwarte troficzne owrzodzenia podudzi, grzybice skóry i paznokci, niewygojone rany i przerwanie ciągłości skóry, inne zakaźne choroby skóry).
13.
Wszelkie niefizjologiczne krwawienia z dróg rodnych.
14.
Ciąża.
II.
Względne przeciwwskazania do kierowania opiekunów osób niepełnosprawnych na turnusy regeneracyjne.

W przypadku istnienia innych przeciwwskazań medycznych, nie określonych w katalogu przeciwwskazań bezwzględnych lekarz, kierując się dobrem chorego, może nie skierować go na turnus regeneracyjny realizowany przez Kasę.

Załącznik Nr  5

Załącznik Nr  6

Załącznik Nr  7

Załącznik Nr  8