Zasady postępowania z odpadami w jednostkach organizacyjnych KRUS.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.PKRUS.2006.2.6

Akt obowiązujący
Wersja od: 22 lutego 2006 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
z dnia 22 lutego 2006 r.
dotyczące zasad postępowania z odpadami w jednostkach organizacyjnych KRUS

Na podstawie art. 59 ust. 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. Nr 7 poz. 25 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Nr 62 poz. 628 z późn. zm.) zarządza się co następuje:
§  1.
1.
W Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wprowadza się jednolite zasady postępowania z odpadami wytwarzanymi przez jednostki organizacyjne KRUS.
2.
W Oddziałach Regionalnych KRUS osobami odpowiedzialnymi za realizację postanowień niniejszego zarządzenia Prezesa Kasy oraz innych przepisów z zakresu postępowania z odpadami, jest Dyrektor oddziału, zaś w Centrali - Dyrektor Biura Administracji i Inwestycji.
§  2.
Do grup i rodzajów odpadów występujących w jednostkach organizacyjnych KRUS należą m.in.:
1)
wycofany z eksploatacji wszelkiego rodzaju sprzęt i urządzenia elektroniczne, elektryczne i elektroniczne (komputery i drukarki, radioodbiorniki i czajniki elektryczne, aparaty telefoniczne, wentylatory, zegary, grzejniki olejowe) oraz pochodzące z tego sprzętu zużyte części zamienne,
2)
wyeksploatowane tonery i głowice wymontowane z drukarek, kserokopiarek i faksów,
3)
wszelkiego rodzaju baterie prądu stałego i akumulatory po zakończonym okresie eksploatacji,
4)
zużyte świetlówki, jarzeniówki, lampy sodowe oraz żarówki elektryczne o różnej mocy,
5)
zużyte części metalowe pochodzące z demontażu foteli, krzeseł obrotowych, szaf i innych mebli biurowych,
6)
zapisane magnetyczne i optyczne - nieprzydatne do pracy zawodowej pracowników - nośniki informacji (dyskietki, płyty CD i DVD oraz taśmy magnetyczne),
7)
wszelkiego rodzaju opakowania plastikowe po środkach utrzymania czystości, wodzie mineralnej i napojach,
8)
przeterminowane i nie do końca zużyte lekarstwa z apteczek biurowych i samochodowych.
§  3.
1.
Posiadacz odpadów wskazany w § 2 zobowiązany jest do prowadzenia ich ilościowej i jakościowej ewidencji zgodnie z przyjętym katalogiem odpadów i listą odpadów niebezpiecznych, z zastosowaniem karty ewidencji odpadu i karty przekazania odpadu zgodnie z załącznikami do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 grudnia 2001 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz. U. Nr 152, poz. 1736), prowadzonej odrębnie dla każdego rodzaju odpadu.
2.
Katalog odpadów zawarty jest w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 grudnia 2001 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. Nr 112, poz. 1206).
3.
Posiadacz odpadów, wskazany w § 2, prowadzący ewidencję odpadów zobowiązany jest sporządzić na formularzu zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 11 grudnia 2001 r. w sprawie zakresu informacji oraz wzorów formularzy służących do sporządzania i przekazywania zbiorczych zestawień danych (Dz. U. Nr 152, poz. 1737) oraz przekazać ww. zestawienie właściwemu terytorialnie marszałkowi województwa, w terminie do końca pierwszego kwartału za poprzedni rok kalendarzowy.
4.
Obowiązkiem posiadacza odpadu jest przechowywanie kart ewidencyjnych oraz innych dokumentów sporządzonych na potrzeby ewidencji odpadów przez okres 5 lat.
§  4.
Zobowiązuje się kierowników jednostek organizacyjnych KRUS do zawarcia stosownych umów z przedsiębiorstwami/firmami zajmującymi się gospodarowaniem odpadami.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia przez Prezesa Kasy.