Zasady postępowania z dokumentacją i wykonywania czynności kancelaryjnych, w tym czynności wspomagających pracę administracyjną w systemie EZD w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGPSP.2022.8

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2023 r.

DECYZJA Nr 32
KOMENDANTA GŁÓWNEGO PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ
z dnia 8 kwietnia 2022 r.
w sprawie zasad postępowania z dokumentacją i wykonywania czynności kancelaryjnych, w tym czynności wspomagających pracę administracyjną w systemie EZD w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 i 16 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. 2021 r. poz. 1940, z późn. zm.) oraz § 3 ust. 2 i 4 Instrukcji kancelaryjnej Państwowej Straży Pożarnej, stanowiącej załącznik nr 1 do zarządzenia nr 1 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4 stycznia 2022 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej oraz jednolitego rzeczowego wykazu akt dla Państwowej Straży Pożarnej (Dz. Urz. MSWiA poz. 1) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Podstawowym sposobem dokumentowania przebiegu załatwiania spraw oraz wykonywania czynności kancelaryjnych w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej, zwanej dalej "Komendą", jest system Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, zwany dalej "EZD".
2. 
Szczegółowe zasady, sposób i tryb wykonywania czynności kancelaryjnych w Komendzie oraz postępowanie w tym zakresie z dokumentacją jawną określa Instrukcja kancelaryjna Państwowej Straży Pożarnej, zwana dalej "Instrukcją kancelaryjną", stanowiąca załącznik nr 1 do zarządzenia nr 1 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4 stycznia 2022 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej oraz jednolitego rzeczowego wykazu akt dla Państwowej Straży Pożarnej (Dz. Urz. MSWiA poz. 1).
3. 
Dokumentacja powstająca i wpływająca do Komendy jest klasyfikowana i kwalifikowana na podstawie jednolitego rzeczowego wykazu akt Państwowej Straży Pożarnej, zwanego dalej "JRWA", stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia nr 1 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 4 stycznia 2022 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej oraz jednolitego rzeczowego wykazu akt dla Państwowej Straży Pożarnej.
4. 
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, zwany dalej "Komendantem", w załączniku nr 1 do niniejszej decyzji zatwierdza katalog klas z JRWA, które stanowią wyjątki od podstawowego sposobu wykonywania czynności kancelaryjnych oraz dokumentowania przebiegu załatwiania i rozstrzygania spraw w Komedzie i prowadzone są w systemie tradycyjnym (akta papierowe). Pozostałe symbole klasyfikacyjne JRWA będą prowadzone w systemie EZD elektronicznie.
5. 
Organizację i zakres działania archiwum Komendy określa decyzja nr 17 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 22 kwietnia 2009 r. w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych oraz zasad postępowania z materiałami archiwalnymi i dokumentacją niearchiwalną w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej (Dz. Urz. KGPSP poz. 13 oraz z 2018 r. poz. 11).
6. 
Tryb brakowania dokumentacji niearchiwalnej w Komendzie reguluje decyzja nr 26 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 22 czerwca 2018 r. w sprawie trybu brakowania dokumentacji niearchiwalnej w Państwowej Straży Pożarnej (Dz. Urz. KGPSP poz. 11).
7. 
W systemie EZD nie mogą być tworzone, przetwarzane lub przechowywane dokumenty niejawne.
8. 
EZD służy do realizowania czynności kancelaryjnych, w szczególności:
1)
prowadzenia rejestrów przesyłek wpływających i wychodzących;
2)
zakładania spraw;
3)
prowadzenia kompletnych spisów spraw, które po wydrukowaniu z EZD będą przechowywane we właściwych teczkach aktowych;
4)
przygotowywania projektów pism;
5)
udostępniania i rozpowszechniania pism wewnątrz Komendy oraz wysyłania pism na zewnątrz z wykorzystaniem skrzynki ePUAP oraz poczty elektronicznej, spełniając wymagania przepisów prawa określone w Kodeksie postępowania administracyjnego;
6)
prowadzenia metryk spraw;
7)
gromadzenia i przetwarzania obiektów przydatnych w toku sprawy, ale niestanowiących akt sprawy.
§  2. 
1. 
Funkcję koordynatorów czynności kancelaryjnych pełnią odpowiednio kierownik Kancelarii Ogólnej Komendy oraz wyznaczony pracownik Komendy realizujący zadania w zakresie spraw archiwalnych całej jednostki organizacyjnej.
2. 
Do zadań koordynatorów czynności kancelaryjnych należy w szczególności:
1)
nadzór nad prawidłowością wykonywania czynności kancelaryjnych, zwłaszcza w zakresie doboru klas z JRWA do załatwianych spraw, właściwego zakładania spraw i prowadzenia akt spraw;
2)
udzielanie instruktażu funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej i pracownikom, o których mowa w § 3, w zakresie wykonywanych czynności kancelaryjnych i dokumentowania przebiegu załatwiania spraw w Komendzie;
3)
informowanie kierownika komórki organizacyjnej właściwej do administrowania systemem EZD o wszelkich ujawnionych nieprawidłowościach i problemach związanych z wykonywaniem czynności kancelaryjnych i dokumentowaniem przebiegu załatwiania spraw w Komendzie;
4)
podejmowanie innych działań w celu zapewnienia prawidłowego wykonywania czynności kancelaryjnych i dokumentowania przebiegu załatwiania spraw w Komendzie, w tym merytoryczne administrowanie systemem.
3. 
Pracownik komórki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie spraw archiwalnych pełni nadzór nad modułem "Archiwum Zakładowe" w EZD.
4. 
Administratorami EZD w zakresie bieżącej obsługi systemu są wyznaczeni pracownicy Biura Bezpieczeństwa Informacji, zwanego dalej "BBI", do zadań których należy w szczególności:
1)
zapewnienie ciągłości działania systemu (kopie zapasowe, obsługa awarii systemu);
2)
wprowadzanie i usuwanie kont użytkowników;
3)
ustawianie uprawnień, w tym wprowadzanie rejestrów i szablonów, konfiguracja raportów oraz nadzór nad nimi;
4)
wdrażanie nowych modułów i wersji;
5)
aktualizacja struktury organizacyjnej.
5. 
W celu usprawnienia procesu rozwiązywania problemów z systemem EZD lub zgłaszania uwag do funkcjonalności tego systemu wykorzystywana zostaje do komunikacji zakładka w aplikacji nVision.
6. 
BBI może samodzielnie wprowadzać usprawnienia w systemie EZD.
7. 
Komórki organizacyjne Komendy mają obowiązek zgłaszania do BBI wszelkich zmian kadrowych, wraz ze wskazaniem typu użytkownika, celem nadania lub zmiany uprawnień w EZD. Zgłoszenie realizowane jest w EZD przez kierownika komórki organizacyjnej Komendy lub jego zastępcę.
§  3. 
W poszczególnych komórkach organizacyjnych Komendy sprawy prowadzone w EZD koordynują naczelnicy wydziałów, kierownicy sekcji (lub wyznaczone osoby zastępujące) oraz pracownicy samodzielnych stanowisk pod nadzorem kierownika komórki organizacyjnej lub jego zastępcy (zastępców), a w szczególności:
1)
biorą udział w spotkaniach roboczych inicjowanych przez koordynatorów czynności kancelaryjnych;
2)
udzielają instruktażu podległym pracownikom w zakresie obsługi EZD oraz obowiązujących procedur związanych z zarządzaniem dokumentacją;
3)
informują koordynatorów czynności kancelaryjnych o wszelkich nieprawidłowościach i problemach związanych z wykonywaniem czynności kancelaryjnych i dokumentowaniem przebiegu załatwianych spraw w komórkach lub podczas realizacji czynności kancelaryjnych pomiędzy komórkami w Komendzie;
4)
wykonują w EZD samodzielnie lub przez wyznaczonego pracownika okresowe raporty sprawdzające realizację czynności kancelaryjnych oraz dokumentowanie spraw przez pracowników, w szczególności w zakresie kontroli czy wszystkie dokumenty posiadające numer rejestru przesyłek wpływających (RPW) w EZD mają założoną sprawę lub zostały dołączone do sprawy;
5)
współpracują z koordynatorami czynności kancelaryjnych w zakresie wyjaśnienia oraz usunięcia w wyznaczonym terminie ujawnionych nieprawidłowości dotyczących wykonywania czynności kancelaryjnych oraz dokumentowania spraw przez koordynatorów;
6)
współpracują z koordynatorami czynności kancelaryjnych w zakresie udzielania niezbędnych informacji i przekazywania danych przetwarzanych w EZD.
§  4. 
1. 
Przesyłki adresowane do Komendy podlegają rejestracji w EZD zgodnie z zasadami określonymi w § 18-25 Instrukcji kancelaryjnej.
2. 
Przesyłki na nośniku papierowym po zarejestrowaniu w systemie EZD są skanowane w całości, z zastrzeżeniem ust. 3-5.
3. 
Nie wykonuje się odwzorowania cyfrowego przesyłek papierowych ze względu na:
1)
rozmiar strony większy niż A4;
2)
liczbę stron większą niż 50;
3)
nieczytelną treść;
4)
postać inną niż papierowa;
5)
postać lub formę niemożliwą do skanowania, np. dokument zbindowany, klejony, książeczka lub legitymacja uprawniająca do wykonywania czynności, nośnik danych.
4. 
Kancelaria Ogólna Komendy oraz wyznaczone punkty kancelaryjne nie odwzorowują także w systemie EZD niżej wymienionych przesyłek wpływających do Komendy:
1)
akt spraw sądowych i korespondencji z sądami;
2)
akt spraw dyscyplinarnych;
3)
akt osobowych strażaków i pracowników;
4)
raportów o zwolnienie ze służby;
5)
dokumentów dotyczących przeniesienia, oddelegowania lub wyznaczenia funkcjonariuszy;
6)
wniosków o emeryturę;
7)
wniosków weryfikacyjnych;
8)
wniosków dotyczących stopni służbowych i awansów;
9)
wniosków o nadanie orderów, odznaczeń, wyróżnień i dyplomów;
10)
wniosków o przyznanie dopłaty do wypoczynku;
11)
wniosków socjalnych, w tym wniosków emerytów i rencistów Państwowej Straży Pożarnej;
12)
wniosków o wypłacenie równoważnika pieniężnego za niewykorzystany przejazd;
13)
oświadczeń mieszkaniowych;
14)
oświadczeń majątkowych;
15)
dokumentacji finansowo-księgowej, w szczególności faktur, rachunków, not księgowych, potwierdzeń sald i sprawozdań finansowych;
16) 1
 (skreślony);
17)
akt prawnych i projektów aktów prawnych, opini prawnych, porad prawnych oraz korespondencji z organami administracji oraz związkami zawodowymi w tym zakresie;
18)
dokumentów dotyczących audytu oraz spełniających funkcje kontroli, lustracji, wizytacji, inspekcji lub urzędowego badania, przeprowadzonych przez organy uprawnione do tych kontroli oraz organy Państwowej Straży Pożarnej;
19)
ofert związanych z postępowaniem w sprawie o udzielenie zamówienia publicznego;
20)
przesyłanych do opiniowania planów obrony cywilnej, planów reagowania kryzysowego i planów ochrony zabytków;
21)
planów zabezpieczeń operacyjnych oraz dyspozycji użycia sił i środków krajowego systemu ratowniczo- gaśniczego;
22)
załączników bez pisma przewodniego;
23)
potwierdzeń odbioru, które dołącza się do akt właściwej sprawy;
24)
umów cywilnoprawnych;
25)
innych dokumentów, które nie mogą być przetwarzane na postać elektroniczną z uwagi na odrębne przepisy.
5. 
Kancelaria Ogólna Komendy oraz wyznaczone punkty kancelaryjne nie rejestrują (nie nadają numeru RPW) i nie odwzorowują w EZD niżej wymienionych przesyłek wpływających do Komendy:
1)
korespondencji wpływającej w postaci papierowej niemającej charakteru dokumentu, w szczególności: książki, czasopisma, gazety, broszury informacyjne, materiały reklamowe, katalogi, afisze i ogłoszenia;
2)
niezamawianych przez podmiot reklam, ofert i ulotek informacyjnych;
3)
zaproszeń, życzeń, podziękowań i kondolencji.
6. 
W uzasadnionym przypadku, o indywidualnym odwzorowaniu lub zarejestrowaniu w systemie EZD dokumentów wymienionych w ust. 4 i 5 decyduje Komendant lub jego zastępcy oraz kierownik komórki organizacyjnej lub jego zastępca realizujący daną sprawę.
7. 
W odniesieniu do dokumentów wymienionych w ust. 4, do systemu EZD wprowadza się koszulkę ze zwięzłym opisem dokumentów na podstawie danych zawartych na kopercie lub piśmie przewodnim wraz z ewentualnym pismem przewodnim, jeśli jest załączone.
8. 
Rejestracja przesyłek wpływających polega na nadaniu przesyłce unikatowego numeru z RPW wygenerowanego automatycznie w systemie EZD oraz uzupełnieniu podstawowych metadanych opisujących tę przesyłkę.
9. 
Wszystkich użytkowników systemu obowiązuje zachowanie tajemnicy informacji określonej w odrębnych przepisach, w tym danych i informacji wynikających z dokumentacji zamieszczonej w EZD.
10. 
Wprowadza się do stosowania w Komendzie Zalecenia do obsługi elektronicznego obiegu dokumentów w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej, które stanowią załącznik nr 2 do niniejszej decyzji.
§  5. 
Traci moc decyzja nr 13 Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 25 stycznia 2022 r. w sprawie wskazania podstawowego systemu wykonywania czynności kancelaryjnych oraz dokumentowania przebiegu załatwiania i rozstrzygania spraw w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej (Dz. Urz. KGPSP poz. 3).
§  6. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  2  

L.p.Symbol klasyfikacyjny JRWAHasło klasyfikacyjne zgodnie z JRWA
1004Komisje, zespoły doradcze kierownictwa PSP, rejestry
20060Komisja dyscyplinarna I instancji
30061Komisja dyscyplinarna II instancji
40062Postępowanie dyscyplinarne
50065Ewidencja prowadzonych postępowań
60125Rozliczenie dotacji (dofinansowania) dla jednostek ochrony ppoż.
70138Rozliczenie dotacji (dofinansowania) dla jednostek ochrony ppoż. włączonych do ksrg
80139Włączenie/wyłączenie jednostek organizacyjnych ochrony ppoż. do/z ksrg
90152Ewidencja pieczęci, stempli
100154Protokoły przekazania pieczęci i stempli
110155Protokoły zniszczeń pieczęci i stempli
120161Gromadzenie zasobu archiwalnego
1301630Udostępnianie akt jawnych
1401631Udostępnianie akt niejawnych
150180Podstawowe zasady polityki ochronnej
160181Akta postępowań sprawdzających
170182Udostępnianie dokumentacji niejawnej w trybie szczególnym
1801830Zmiana klauzuli tajności dokumentów - decyzje własne
1901831Zmiana klauzuli tajności dokumentów - decyzje innych podmiotów
200184Analiza zagrożeń i środki ochrony fizycznej
210210Akty normatywne i akty kierownictwa wewnętrznego KG PSP, rejestry - zarządzenia
220211Akty normatywne i akty kierownictwa wewnętrznego KG PSP, rejestry - decyzje
230212Akty normatywne i akty kierownictwa wewnętrznego KG PSP, rejestry - rozkazy
240240Akty normatywne Szefa OCK, rejestry - zarządzenia
250241Akty normatywne Szefa OCK, rejestry - wytyczne i instrukcje
260242Akty normatywne Szefa OCK, rejestry - regulaminy
270270Dokumentacja niebędąca aktami normatywnymi, rejestry - umowy
280290Sprawy sądowe z powództwa cywilnego
290291Inne sprawy sądowe
300292Sprawy sądowe - informacje
310312Prognozy i plany perspektywiczne jednostek nadrzędnych
320313Prognozy i plany perspektywiczne jednostek podległych lub nadzorowanych
3307920Dokumentacja okolicznościowego Honorowego Medalu im. J. Tuliszkowskiego - wnioski rozpatrzone pozytywnie wraz z dokumentacją dotyczącą nadania medalu
3407921Dokumentacja okolicznościowego Honorowego Medalu im. J. Tuliszkowskiego - korespondencja, wnioski rozpatrzone negatywnie lub nierozpatrzone
350840Obsługa służbowych wyjazdów zagranicznych
360850Obsługa delegacji zagranicznych
37091Kontrole wewnętrzne w komórkach organizacyjnych
38092Kontrole w jednostkach organizacyjnych PSP
391000Podstawowe zasady - polityka ochrony danych, procedury, instrukcje, zasady
401001Podstawowe zasady - materiały pomocnicze
411010Dokumentacja dotycząca czynności przetwarzania administratora oraz kategorii czynności podmiotu przetwarzającego
421011Udostępnienie danych osobowych i ich powierzanie oraz współadministrowanie danymi osobowymi
431012Szacowania i analizy ryzyka oraz ocena skutków dla ochrony danych
441013Dokumentacja naruszeń danych osobowych
451014Realizacja praw osób, których dane dotyczą
461015Szkolenia z ochrony danych osobowych
471020Opiniowanie, informowanie i doradzanie w sprawach ochrony danych osobowych
481021Monitorowanie przestrzegania przepisów i zasad ochrony danych osobowych
491022Współpraca z organem nadzorczym
501101Weryfikacja strażaków przez Inspektora Nadzoru Wewnętrznego MSWiA
511110Nabór do służby/pracy
521111Mianowanie, powołanie, umowy o pracę
531112Zwalnianie ze służby/pracy
541113Świadectwo służby/pracy
5511141Nieaktualne legitymacje służbowe i karty identyfikacyjne pracowników
56112Staże i praktyki zawodowe
571160Służba przygotowawcza
581161Opis i wartościowanie stanowisk
59117Oświadczenia o stanie majątkowym
60118Akta postepowania administacyjnego lub sądowo-administracyjnego w sprawach ze stosunku służbowego funkcjonariuszy
61119Akta postępowania cywilnego w sprawach ze stosunku pracy pracowników cywilnych
621200Akta osobowe funkcjonariuszy
631201Akta osobowe pracowników cywilnych przyjętych do pracy do 31 grudnia 2018 r.
641202Akta osobowe pracowników cywilnych przyjętych do pracy od 1 stycznia 2019 r.
651230Awans w stopniu - korespondencja i wnioski
661231Awans w stopniu - rozkazy personalne
67124Odznaczenia, medale, odznaki
681250Nagrody, wyróznienia, zapomogi i inne - korespondencja i wnioski
691251Nagrody, wyróznienia, zapomogi i inne - decyzje i rozkazy personalne
701260Postępowanie dyscyplinarne
711261Odpowiedzialność porządkowa pracowników
721262Dokumentacja dotycząca postepowań w sprawach dyskryminacji, mobbingu i molestowania pracowników
73128Opinie i oceny pracowników cywilnych/funkcjonariuszy
741290Sprawy kadrowe wojskowej ochrony przeciwpożarowej
751291Utrata i przywracanie stopni
761293Odstępstwa kwalifikacyjne
771294Rozdział absolwentów szkół PSP
781295Przeniesienia i delegowania do pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej PSP oraz oddelegowanie poza jednostki organizacyjne PSP
791296Pozostałe sprawy osobowe
801300Przeglądy, rejestry, oceny stanu BHP
811301Protokoły z posiedzeń komisji BHP
821302Procedury BHP
831310Wypadki w służbie/pracy
841311Wypadki w drodze do/ze służby/pracy
851312Wypadki śmiertelne, zbiorowe i powodujące trwałe kalectwo
86132Choroby związane ze służbą, pracą w PSP
871330Badania profilaktyczne funkcjonariuszy i pracowników cywilnych
881331Ocena zdolności do służby strażaka PSP
891332Badania specjalistyczne
901350Dokumentacja dot. stanowisk pracy w warunkach uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia - badania, pomiary środowiska
911351Oceny, analizy dot. pracy w warunkach uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia
921352Wnioski, decyzje dot. przyznania ekwiwalentu związanego z warunkami pracy, służby, rejestry
93160Dokumentacja obecności w pracy
94172Dopłata do wypoczynku, równoważnik za niewykorzystany przejazd
95173Sanatoria - obozy kondycyjne
961740Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
971741Fundusz Socjalny Emerytów i Rencistów PSP
98180Interpretacja przepisów ubezpieczeniowych
99181Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
100183Emerytury i renty
101185Deklaracje rozliczeniowe ZUS
102186Pracownicze Plany Kapitałowe
103201Gospodarka środkami trwałymi i pozostałymi środkami trwałymi
104212Wykonawstwo inwestycyjne
105215Remonty
1062220Przydział/zwalnianie lokali mieszkalnych
1072221Przydział/zwalnianie kwater tymczasowych
1082230Pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego
1092231Równoważnik za brak lokalu mieszkalnego
1102232Równoważnik za remont mieszkania
111224Akta mieszkaniowe strazaka/emeryta
1122315Gospodarka magazynowa
1132370Dokumentacja zamówień publicznych
1142371Dokumentacja zamówień publicznych dot. funduszy europejskich
1152372Umowy zawarte w wyniku postępowania w trybie zamówień publicznych
1162373Umowy zawarte w wyniku postępowania w trybie zamówień publicznych dot. funduszy europejskich
1172374Rejestr zamowień publicznych
1182402Upoważnienia do prowadzenia pojazdów służbowych
119320Dowody księgowe własne i obce
1203300Płace komendantów
1213301Płace pozostałych funkcjonariuszy PSP
1223302Płace pracowników cywilnych
1233303Płace pracowników innych kategorii zatrudnienia
124332Listy płac, premii i nagród
125333Kartoteki wynagrodzeń
126336Pracownicza Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa
12735Inwentaryzacja składników majątkowych
1285200Nadzór nad działalnością rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych
1295201Nadawanie uprawnień rzeczoznawcom
1305202Ewidencja wydanych uprawnień
1315203Dokumentacja osobowa rzeczoznawców
1325204Protokoły komisji
1335290Postępowanie odwoławcze i zażaleniowe prowadzone przez organy wyższego stopnia w sprawach dotyczących ochrony przeciwpożarowej
1345291Postępowania w trybie nadzoru prowadzone przez organy wyższego stopnia w sprawach dotyczących ochrony przeciwpożarowej
135710Dokumentacja dotyczaca funkcjonowania kontroli zarządczej
136711Oświadczenia o stanie kontroli zarządczej - własne
137712Oświadczenia o stanie kontroli zarządczej - jednostek podległych i nadzorowanych

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ZALECENIA DO OBSŁUGI ELEKTRONICZNEGO OBIEGU DOKUMENTÓWW KOMENDZIE GŁÓWNEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

1.
Korespondencja wpływająca do Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, zwanej dalej "Komendą", niezależnie od formy (dokument papierowy, dokument elektroniczny, dokument na informatycznym nośniku danych) oraz sposobu wpływu (przesyłka pocztowa, faks, wiadomość elektroniczna, przesyłka EZD, e-PUAP, dostarczenie osobiste), podlega rejestracji w rejestrze przesyłek wpływających (RPW) systemu EZD, z zastrzeżeniem korespondencji niepodlegającej rejestracji.
2.
Wykaz dokumentów, które nie podlegają rejestracji i/lub odwzorowaniu w systemie EZD, znajduje się w Instrukcji kancelaryjnej Państwowej Straży Pożarnej oraz szczegółowo w decyzji Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w sprawie zasad postępowania z dokumentacją i wykonywania czynności kancelaryjnych, w tym czynności wspomagających pracę administracyjną w systemie EZD w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
3.
Zarejestrowaną oraz zweryfikowaną korespondencję Kancelaria Ogólna Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, zwana dalej "Kancelarią Ogólną" lub wyznaczony punkt kancelaryjny przekazuje do właściwego merytorycznie biura. W przypadku braku możliwości wskazania właściwego biura, Kancelaria Ogólna przekazuje korespondencję do sekretariatu Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, zwanego dalej "Komendantem", lub jego zastępców, celem dokonania odpowiedniej dekretacji.
4.
Przesyłki imienne, które wpłynęły do Kancelarii Ogólnej i została założona do nich koszulka, powinny zostać z niej odebrane i otworzone zgodnie z ustaleniami wypracowanymi w każdym Biurze. Jeżeli po otwarciu stwierdza się, że jest to sprawa służbowa, należy zeskanować dokument i dodać do koszulki. W przypadku, gdy zarejestrujemy koszulkę w sprawie prowadzonej elektronicznie, dokument z tej koperty powinien zostać przekazany do Kancelarii Ogólnej, która dokona rejestracji w składzie chronologicznym. Jeżeli koszulkę zarejestrujemy w sprawie prowadzonej papierowo - dokument zostaje w dokumentacji Biura.
5.
Kancelaria Ogólna, sekretariat zastępców Komendanta (lub sekretariat Komendanta) uzupełnia metadane do dokumentacji lub korespondencji umieszczanej w EZD w następującym zakresie:
1)
nazwa i adres nadawcy;
2)
data nadania przesyłki w placówce pocztowej doręczyciela;
3)
rodzaj przesyłki;
4)
numer R w przypadku przesyłek poleconych lub innych rejestrowanych (paczki, przesyłki kurierskie);
5)
liczba załączników.
6.
Pracownicy sekretariatów dokonują pierwszej kontroli poprawności wpisania i uzupełnienia pozostałych metadanych przed przekazaniem korespondencji do dekretacji.
7.
Sprawy zakłada się i prowadzi wyłącznie w komórce merytorycznej. Otrzymane pismo (dokument) może wszczynać nową sprawę, stanowić kolejny element w sprawie już prowadzonej, bądź też stanowić dokument nietworzący akt sprawy.
8.
Pracownicy merytoryczni po otrzymaniu korespondencji zakładają nową sprawę lub dołączają wpływ do sprawy już istniejącej poprzez powiązanie. Inicjowanie spraw przez pracownika merytorycznego na podstawie własnego pisma odbywa się poprzez "Nową koszulkę". W trakcie prowadzenia sprawy pracownicy mają możliwość weryfikacji metadanych, w tym nazwy koszulki. Załatwiając sprawę, można dodawać do akt sprawy w systemie EZD notatki, załączniki, opinie i tworzyć nowe pisma w sprawie. Prowadzoną sprawę można zawiesić. Po zakończeniu sprawy istnieje możliwość jej wznowienia.
9.
Wszystkie koszulki z nadanym numerem RPW powinny być dołączone do sprawy lub powinno się założyć na ich podstawie nową sprawę, nie należy pozostawiać ich bez rejestracji.
10.
Korespondencję e-mailową wpływającą do komórek organizacyjnych Komendy rejestruje (poprzez założenie nowej koszulki i nadanie numeru RPW) właściwy sekretariat lub referent, nie należy wysyłać próśb do Kancelarii Ogólnej dotyczących rejestracji otrzymanych dokumentów elektronicznych (założenia nowej koszulki i nadanie numeru RPW).
11.
Pracownik merytoryczny realizujący sprawę zobowiązany jest do zaakceptowania wytworzonego przez siebie dokumentu, a następnie przekazania go bezpośredniemu przełożonemu celem dalszej akceptacji lub podpisania. Po uzyskaniu akceptacji, dokument jest przesyłany do podpisu elektronicznego do właściwego merytorycznie kierownika komórki organizacyjnej (lub jego zastępcy) oraz, jeżeli tego wymaga sprawa, do Komendanta lub jego zastępcy.
12.
Przekazywanie pism odbywa się za pośrednictwem kierowników komórek organizacyjnych lub ich zastępców albo bezpośrednio pomiędzy stanowiskami pracy.
13.
W przypadku korespondencji wewnętrznej zakładanie spraw odbywa się wyłącznie w jednym wydziale będącym komórką merytoryczną. Nie rejestrujemy w komórce obiektów (dokumentów) udostępnionych przez inne komórki, które prowadzą sprawę, poza przypadkami, kiedy wymaga to na poziomie własnej komórki wszczęcia osobnej sprawy. Pisma kierowane do komórki merytorycznej z innych komórek organizacyjnych, nie posiadają znaku sprawy, bowiem jej wszczęcia i założenia w systemie EZD dokona pracownik właściwej komórki organizacyjnej, do której pismo zostało skierowane.
14.
Udostępnianie pism może dotyczyć sytuacji, w której dokument z jednej komórki organizacyjnej jest kierowany do innej (innych) w celu zasięgnięcia opinii, uzyskania informacji, zgromadzenia pewnych danych itd., czyli pozyskania tzw. wkładu własnego, bądź też może być udostępniany w celu zapoznania z jego treścią, czyli do wiadomości.
15.
Pracownik przygotowujący wkład własny w odpowiedzi na dokument udostępniony, dołącza jego projekt do koszulki zawierającej ten dokument, a następnie przekazuje ją do akceptacji (funkcja "Przekaż"). Po otrzymaniu podpisanej odpowiedzi, zapisuje metadane w dokumencie stanowiącym wkład i zatwierdza (funkcja "Zatwierdź"), po czym zakańcza koszulkę zawierającą dokument udostępniony wraz z odpowiedzią.

Po wykonaniu tych czynności, wkład własny przygotowany przez komórkę wspierającą zostanie uwidoczniony w koszulce sprawy prowadzonej przez komórkę merytoryczną, a także zachowany w komórce wspierającej (u autora wkładu) w folderze "Wkłady własne".

16.
Dokument udostępniony do wiadomości, po zapoznaniu się z jego treścią, należy zakończyć, co spowoduje przeniesienie i zachowanie go w folderze "Do wiadomości".
17.
Kopiowanie pism (kopia wewnętrzna) w systemie wykonuje się w przypadku otrzymania z zewnątrz dokumentu dotyczącego kilku spraw należących do właściwości różnych komórek organizacyjnych. Po zadekretowaniu takiego dokumentu do kilku biur Komendy zostaje on przekazany do tej komórki organizacyjnej, która została wskazana w dekretacji jako pierwsza. Tam należy go skopiować, a następnie przekazać na konta pozostałych adresatów wskazanych w dekretacji.
18.
W przypadku przygotowania pisma z szablonu zawierającego podpis elektroniczny kierownika komórki organizacyjnej lub Komendanta, pracownik merytoryczny modyfikuje tylko obszar dokumentu przeznaczony do zmiany treści. Wszelkie inne zmiany w układzie dokumentu z szablonu mogą doprowadzić do powstania błędów.
19.
W przypadku spraw prowadzonych papierowo, akceptowanie projektów pism odbywa się na dokumentach elektronicznie (możliwe akceptowanie również w papierze). Parafowanie projektów pism na kolejnych szczeblach akceptacji następuje przez złożenie przez osobę akceptującą podpisu elektronicznego (oraz tradycyjnego w przypadku określenia przez kierownika komórki organizacyjnej takiej potrzeby po rozpoczęciu sprawy).
20.
Komórki organizacyjne realizujące zadania obejmujące obsługę i realizację umów cywilnoprawnych, w przypadku potrzeby uzyskania parafy radcy prawnego w przedmiocie umowy "szablonowej" (stała treść, zmiana danych stron) przekazuje do Biura Prawnego dokument w wersji papierowej z jednoczesnym przekazaniem koszulki z notatką informacyjną. Nowa umowa (nowy dokument lub zmiana treści dokumentu) wymaga przekazania sprawy do Biura Prawnego zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej (z załącznikiem umowy w formie elektronicznej) celem otrzymania ewentualnych uwag lub akceptacji od Biura Prawnego.
21.
W razie konieczności sporządzenia w sprawie prowadzonej papierowo dokumentu elektronicznego, należy przygotować pismo w postaci elektronicznej i przekazać do akceptacji (także wielostopniowej), a po jego podpisaniu podpisem elektronicznym (i wysłaniu) należy wydrukować dokument, opatrzyć go podpisem odręcznym przez osobę upoważnioną i dołączyć do sprawy.
22.
W przypadku konieczności udzielania na zewnątrz odpowiedzi przez Biuro w postaci wiadomości e-mail, korespondencja powinna zostać wysłana z sekretariatu Biura prowadzącego sprawę. Przedmiotowe ograniczenie wysyłania e-mail nie dotyczy Rzecznika Prasowego Komendanta oraz spraw bieżących poszczególnych wydziałów i sekcji, po uzgodnieniu z Dyrektorem Biura. Nie wysyłamy wiadomości e-mail do Kancelarii Ogólnej z prośbą o ich wysyłkę na zewnątrz (nie dotyczy informacji publicznej). Nie powinno się także takich odpowiedzi wysyłać z imiennych skrzynek poczty elektronicznej pracowników.
23.
Przed przekazaniem pisma do wysyłki pracownik merytorycznie prowadzący sprawę skanuje dokument, weryfikuje poprawność etykiety adresowej (ewentualnie ZPO) oraz określa w EZD sposób wysłania listu.
24.
Pracownik merytoryczny przesyłający duże pliki za pośrednictwem EZD powinien przekazywać poszczególne pliki do każdego adresata osobno (nie wysyłamy dużych plików zbiorowo).
25.
Przygotowanie przesyłek w formie paczek, wraz z dokumentem nadania, leży w gestii pracowników komórek organizacyjnych nadających paczkę. Kancelaria Ogólna przekazuje przygotowaną przez pracownika paczkę przedstawicielowi Poczty Polskiej. Paczka powinna być zabezpieczona zgodnie z wymaganiami Poczty Polskiej lub firmy kurierskiej.
26.
Korespondencję tradycyjną do wysyłki (korespondencję wychodzącą) referenci lub przedstawiciele sekretariatów Biur składają w Kancelarii Ogólnej najpóźniej do godz. 10:15 (korespondencja dostarczona po wskazanej godzinie będzie wysyłana następnego dnia roboczego). W godzinach 10:15-13:00 Kancelaria Ogólna rejestruje korespondencję w systemie EZD oraz zajmuje się bieżącą jej ekspedycją, realizuje także korespondencję z MSWiA i jest niedostępna dla pracowników i funkcjonariuszy Komendy. W godzinach 13:00-15:00 Kancelaria Ogólna wydaje zamówienia ze składu chronologicznego.
27.
Zwroty potwierdzeń odbioru (wydrukowane z EZD) Kancelaria Ogólna odnotowuje w systemie w module "Zwrotki/Zwroty" poprzez sczytanie kodu kreskowego ze zwrotki i uzupełnienie informacji dotyczącej daty odbioru przesyłki oraz danych osoby potwierdzającej odbiór przesyłki, natomiast nieodebrane przesyłki odnotowuje się w module "Zwrotki/Zwroty" z informacją o dacie i przyczynie nieodebrania przesyłki.
28.
Zwrotki ZPO są rejestrowane i przekazywane właściwym komórkom organizacyjnym Komendy razem z korespondencją podlegającą przekazaniu w postaci papierowej.
1 § 4 ust. 4 pkt 16 skreślony przez § 1 pkt 1 decyzji nr 82 z dnia 29 grudnia 2022 r. (Dz.Urz.KGPSP.2023.2) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2023 r.
2 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 decyzji nr 82 z dnia 29 grudnia 2022 r. (Dz.Urz.KGPSP.2023.2) zmieniającej nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2023 r.