Zasady postępowania przy udzielaniu dotacji na ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych, zachowanie i rozwój języka regionalnego oraz integrację obywatelską mniejszości romskiej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSWiA.2009.1.3

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2011 r.

ZARZĄDZENIE Nr 87
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 22 grudnia 2008 r.
w sprawie zasad postępowania przy udzielaniu dotacji na ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych, zachowanie i rozwój języka regionalnego oraz integrację obywatelską mniejszości romskiej

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199, z późn. zm.2)) w związku z art. 18 ust. 3 oraz art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (Dz. U. Nr 17, poz. 141 i Nr 62, poz. 550) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa zasady postępowania przy udzielaniu i rozliczaniu przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotacji na realizację zadań, o których mowa w art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (Dz. U. Nr 17, poz. 141 i Nr 62, poz. 550) w trybie, o którym mowa w art. 18 ust. 3 tej ustawy.
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym;
2)
Programie - należy przez to rozumieć Program na rzecz społeczności romskiej w Polsce, ustanowiony uchwałą nr 209/2003 Rady Ministrów z dnia 19 sierpnia 2003 r., który jest programem, o którym mowa w art. 18 ust. 2 pkt 10 ustawy;
3)
Ministrze - należy przez to rozumieć Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji;
4)
Ministerstwie - należy przez to rozumieć Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji;
5)
Departamencie - należy przez to rozumieć Departament Wyznań Religijnych oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  3.
Minister, w terminie do dnia 15 lipca każdego roku, ogłasza w formie informacji:
1)
szczegółowe zasady postępowania przy udzielaniu dotacji na realizację zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego;
2)
mechanizm przedkładania wniosków oraz przekazywania środków na realizację zadań objętych Programem.
§  4.
Informacje, o których mowa w § 3, przygotowuje Departament i do dnia 30 czerwca każdego roku przedkłada Ministrowi do zatwierdzenia.
§  5.
Informacje, o których mowa w § 3, Biuro Ministra zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej Ministerstwa - z zachowaniem terminu, o którym mowa w § 3.
§  6.
1.
Wzór wniosku o udzielenie dotacji na realizację zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Wzór wniosku w sprawie realizacji zadań Programu określa załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  7.
1.
Wnioski, o których mowa w § 6, składane są w Departamencie.
2.
Wnioski dotyczące zadań o charakterze lokalnym lub regionalnym, realizowane w ramach Programu, przekazywane są za pośrednictwem wojewody właściwego ze względu na obszar realizacji zadania.
3.
Departament może zwrócić się do wnioskodawcy o dostarczenie dodatkowych dokumentów lub informacji niezbędnych do oceny wniosku, albo o korektę wniosku.
4.
W przypadku zadań o charakterze lokalnym lub regionalnym, realizowanych w ramach Programu, korespondencja w sprawach, o których mowa w ust. 3, prowadzona jest za pośrednictwem wojewody właściwego ze względu na obszar realizacji zadania.
§  8.
1.
Dyrektor Departamentu powołuje komisję, która rozpatruje wnioski na realizację zadań, o których mowa w art. 18 ust. 2 pkt 1-9 ustawy.
2.
W skład komisji, o której mowa w ust. 1, wchodzi co najmniej trzech członków, w tym jako Przewodniczący komisji Dyrektor albo Zastępca Dyrektora Departamentu.
§  9.
1.
Oceniając złożone wnioski komisja, o której mowa w § 8, bada:
1)
zgodność wniosków z celami, o których mowa w art. 18 ust. 1 i art. 20 ust. 2 ustawy;
2)
zgodność wniosków z zadaniami, o których mowa w art. 18 ust. 2 pkt 1-9 ustawy;
3)
stronę formalną wniosków.
2.
W przypadku wniosków o dotacje podmiotowe komisja bada również, czy podmiot ubiegający się o dotację podmiotową jest podmiotem uprawnionym do jej otrzymania, wymienionym w art. 18 ust. 5 ustawy.
3.
Komisja może uzgadniać z wnioskodawcami szczegółowy zakres zadania oraz kosztorys jego realizacji.
4.
Oceniając złożone wnioski komisja w szczególności bierze pod uwagę:
1)
zasięg realizowanego zadania (liczbę osób należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz posługujących się językiem regionalnym objętych zadaniem);
2)
siłę oddziaływania realizowanego zadania (stopień oddziaływania zadania na osoby należące do mniejszości narodowych i etnicznych oraz osoby posługujące się językiem regionalnym w celu zachowania ich tożsamości i języka);
3)
efektywność realizowanego zadania (spodziewane efekty w stosunku do planowanych kosztów);
4)
dotychczasowe doświadczenia oraz wcześniejszy sposób realizacji przez wnioskodawców podobnych zadań, o których mowa w art. 18 ust. 2 ustawy;
5)
współpracę wnioskodawców przy realizacji zadania z innymi partnerami oraz wielkość środków pozyskanych ze źródeł innych niż budżet państwa;
6)
długofalowe efekty realizowanego zadania (w przypadku zadań realizowanych w sposób ciągły).
§  10.
1.
Komisja dokonuje wyboru wniosków zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.
2.
Z każdego posiedzenia komisja sporządza protokół.
§  11.
1.
Na podstawie protokołów z posiedzeń komisji Departament przygotowuje propozycję podziału dotacji na realizację zadań, o których mowa w art. 18 ust. 2 pkt 1-9 ustawy i w terminie do dnia 15 grudnia każdego roku przedkłada ją do zatwierdzenia Ministrowi.
2.
W terminie do dnia 31 grudnia każdego roku Minister zatwierdza podział dotacji, o którym mowa w ust. 1.
§  12.
1.
Departament przygotowuje propozycję podziału dotacji na realizację zadań objętych Programem, o którym mowa w art. 18 ust. 2 pkt 10 ustawy i w terminie do dnia 15 grudnia każdego roku przedkładają do zatwierdzenia Ministrowi.
2.
W terminie do dnia 31 grudnia każdego roku Minister zatwierdza podział dotacji, o którym mowa w ust. 1.
§  13.
1. 1
Departament sporządza projekt umowy o finansowanie/dofinansowanie działalności zmierzającej do ochrony, zachowania i rozwoju tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowania i rozwoju języka regionalnego lub projekt umowy o dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji służących zachowaniu tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowaniu i rozwojowi języka regionalnego.
2. 2
Ramowe wzory umów, o których mowa w ust. 1, określają załączniki Nr 3 i 3A do zarządzenia.
3.
Wzór załącznika do umowy, którym jest oświadczenie o zgodności złożonych wcześniej dokumentów oraz umocowania osób reprezentujących wnioskodawcę ze stanem prawnym i faktycznym w dniu podpisania umowy, określa załącznik nr 4 do zarządzenia.
4.
Umowę z wnioskodawcą podpisują Dyrektor albo Zastępca Dyrektora Departamentu, na podstawie odpowiedniego pełnomocnictwa ogólnego, udzielonego przez Ministra.
5. 3
Oryginał umowy Departament przekazuje Departamentowi Budżetu w terminie 3 dni roboczych od dnia jej zawarcia.
§  14. 4
W przypadku wystąpienia przez podmiot realizujący zadanie z pisemnym wnioskiem o zmianę umowy Dyrektor Departamentu lub Zastępca Dyrektora Departamentu rozpatruje zasadność zmian umowy i przekazuje swoje stanowisko podmiotowi realizującemu zadanie w terminie 30 dni od dnia otrzymania pisemnego wniosku o zmianę umowy, nie później jednak niż do dnia poprzedzającego termin zakończenia realizacji zadania..
§  15. 5
1.
Sprawozdanie z wykonania zadania przyjmowane jest w Departamencie. W przypadku stwierdzenia przez Departament w sprawozdaniach z wykonania zadania uchybień natury formalnej, Departament niezwłocznie występuje o ich usunięcie do podmiotu realizującego zadanie.
2.
Wzór sprawozdania z wykonania zadania:
1)
w przypadku zadania mającego na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego - określa załącznik nr 5 do niniejszego zarządzenia;
2)
w przypadku zadania realizowanego w ramach Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce - określa załącznik nr 6 do niniejszego zarządzenia.
3.
Wzór korekty sprawozdania z wykonania zadania:
1)
w przypadku zadania, o którym mowa w ust. 2 pkt 1 - określa załącznik nr 5A do niniejszego zarządzenia;
2)
w przypadku zadania, o którym mowa w ust. 2 pkt 2 - określa załącznik nr 6A do niniejszego zarządzenia.
4.
Departament niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 4 dni roboczych od dnia otrzymania poprawnego pod względem formalnym sprawozdania z wykonania zadania, przekazuje Departamentowi Budżetu oraz Departamentowi Kontroli, Skarg i Wniosków jego kopie.
5.
Departament ocenia wykonanie zadania pod względem merytorycznym i sporządza opinię w sprawie realizacji zadania w terminie 10 dni roboczych od dnia otrzymania poprawnego pod względem formalnym sprawozdania z wykonania zadania. Dokonując oceny wykonania zadania Departament bierze pod uwagę w szczególności informacje zawarte w części III sprawozdania.
6.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w sprawozdaniu z wykonania zadania Departament podejmuje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie określonym w ust. 5, działania zmierzające do ich wyjaśnienia, po czym w terminie 5 dni roboczych od dnia ich otrzymania, ocenia wykonanie zadania pod względem merytorycznym.
§  16. 6
1.
Departament Budżetu ocenia wykonanie zadania pod względem finansowym i przekazuje opinię w sprawie sprawozdania z wykonania zadania Departamentowi w terminie 10 dni roboczych od dnia otrzymania kopii sprawozdania z wykonania zadania. Dokonując oceny wykonania zadania Departament Budżetu bierze pod uwagę w szczególności informacje zawarte w częściach II i IV sprawozdania.
2.
Departament Budżetu, w przypadku stwierdzenia w sprawozdaniu z wykonania zadania nieprawidłowości wymagających prowadzenia korespondencji z podmiotem realizującym zadanie, przekazuje do Departamentu niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania kopii sprawozdania z wykonania zadania, informację dotyczącą kwestii wymagających wyjaśnienia.
3.
Po otrzymaniu informacji, o której mowa w ust. 2, Departament niezwłocznie wzywa podmiot realizujący zadanie do złożenia wyjaśnień lub korekty sprawozdania z wykonania zadania. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w częściach II i IV sprawozdania z wykonania zadania Departament wskazuje w piśmie, jako właściwy do otrzymania wyjaśnień lub korekty sprawozdania z wykonania zadania, Departament Budżetu.
4.
Departament Budżetu w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania wyjaśnień lub korekty sprawozdania z wykonania zadania, przekazuje Departamentowi opinię dotyczącą skorygowanego sprawozdania z wykonania zadania.
§  17. 7
1.
Departament Kontroli, Skarg i Wniosków może przeprowadzić kontrolę wykonania jednego zadania lub kontrolę obejmującą kilka zadań u jednego lub wielu podmiotów:
1)
na uzasadniony wniosek Departamentu lub
2)
z własnej inicjatywy.
2.
Kontrola, o której mowa w ust. 1, dokonywana jest w trybie określonym w postanowieniach umowy na realizację zadania, z uwzględnieniem przepisów dotyczących zasad i trybu kontroli, obowiązujących w Ministerstwie.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, Departament załącza wszelkie dokumenty, które mogą być pomocne podczas kontroli.
4.
Departament Kontroli, Skarg i Wniosków po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, niezwłocznie przeprowadza kontrolę, a następnie, w terminie 21 dni od dnia otrzymania z Departamentu wspomnianego wniosku, przekazuje Departamentowi oraz Departamentowi Budżetu kopię ostatecznego sprawozdania z kontroli.
5.
Departament Kontroli, Skarg i Wniosków informuje Departament o zamiarze przeprowadzenia kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 2, niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania kopii sprawozdania z wykonania zadania.
6.
Po otrzymaniu informacji, o której mowa w ust. 5, Departament niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni roboczych, przekazuje Departamentowi Kontroli, Skarg i Wniosków dokumenty, które mogą być pomocne podczas kontroli.
7.
Po zakończeniu kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 2, Departament Kontroli, Skarg i Wniosków przekazuje kopię ostatecznego sprawozdania z kontroli Departamentowi oraz Departamentowi Budżetu, w terminie 21 dni od dnia otrzymania z Departamentu kopii sprawozdania z wykonania zadania.
8.
W przypadku kontroli prowadzonej w toku realizacji zadania Departament Kontroli, Skarg i Wniosków przekazuje kopię ostatecznego sprawozdania z kontroli Departamentowi Budżetu i Departamentowi.
§  18. 8
1.
Departament w terminie 7 dni od dnia otrzymania opinii, o której mowa w § 16 ust. 1 oraz kopii ostatecznych sprawozdań z kontroli, o których mowa odpowiednio w § 17 ust. 4, 7 i 8, przedkłada Ministrowi informację dotyczącą realizacji zadania w celu zatwierdzenia rozliczenia dotacji w zakresie rzeczowym i finansowym.
2.
Podstawą opracowania informacji, o której mowa w ust. 1, są w szczególności:
1)
opinia, o której mowa w § 15 ust. 5;
2)
opinia, o której mowa w § 16 ust. 1;
3)
kopie ostatecznych sprawozdań z kontroli, o których mowa odpowiednio w § 17 ust. 4, 7 i 8.
3.
Departament, w terminie 5 dni od dnia zatwierdzenia rozliczenia dotacji w zakresie rzeczowym i finansowym przez Ministra, przekazuje poświadczone za zgodność z oryginałem kopie zatwierdzonej przez Ministra informacji, o której mowa w ust. 1, do Departamentu Budżetu i Departamentu Kontroli, Skarg i Wniosków.
4.
Departament w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku przedkłada Departamentowi Prawnemu projekt obwieszczenia o dotacjach udzielonych w roku ubiegłym, w celu wykonania przez Ministra obowiązku wynikającego z art. 122 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.3)).
5.
Departament Prawny przekazuje Ministrowi projekt obwieszczenia, o którym mowa w ust. 4, po jego uzgodnieniu w ramach uzgodnień międzyresortowych.
§  19.
Traci moc zarządzenie Nr 32 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 czerwca 2005 r. w sprawie zasad postępowania przy udzielaniu dotacji na realizację zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego (Dz. Urz. Min. Spraw Wew. i Ad. Nr 12, poz. 42).
§  20.
1.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Art. 14 ust. 4 ma zastosowanie do dotacji przyznawanych przez Ministra na podstawie umów zawartych po dniu 1 stycznia 2010 r.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - wyznania religijne oraz mniejszości narodowe i etniczne na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717, z 2004 r. Nr 273, poz. 2703 i Nr 238, poz. 2390, z 2005 r. Nr 169, poz. 1414 i Nr 249, poz. 2104 oraz z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 170, poz. 1217 i Nr 220, poz. 1600.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r. Nr 157, poz. 1240 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr 96, poz. 620, Nr 123, poz. 835 i Nr 152, poz. 1020.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 9

WZÓR

WNIOSEK O UDZIELANIE DOTACJI NA REALIZACJĘ ZADANIA MAJĄCEGO NA CELU OCHRONĘ, ZACHOWANIE I ROZWÓJ TOŻSAMOŚCI KULTUROWEJ MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH I ETNICZNYCH ORAZ ZACHOWANIE I ROZWÓJ JĘZYKA REGIONALNEGO

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 10

WZÓR

WNIOSEK W SPRAWIE REALIZACJI ZADAŃ PROGRAMU NA RZECZ SPOŁECZNOŚCI ROMSKIEJ W POLSCE

W ............... ROKU

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 3 11

RAMOWY WZÓR UMOWY

O FINANSOWANIE/DOFINANSOWANIE DZIAŁALNOŚCI ZMIERZAJĄCEJ DO OCHRONY, ZACHOWANIA I ROZWOJU TOŻSAMOŚCI KULTUROWEJ MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH I ETNICZNYCH

ORAZ ZACHOWANIA I ROZWOJU JĘZYKA REGIONALNEGO

UMOWA Nr ......

zawarta w dniu ................ w Warszawie,

pomiędzy

Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwanym dalej "Zleceniodawcą", reprezentowanym przez

.......................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................... .

a

podmiotem realizującym zadanie - ..............................................................................................

z siedzibą w ..............................................., zwanym dalej "Zleceniobiorcą", reprezentowanym

przez: .......................................................................................................................................... .

§  1.
1.
Zleceniodawca zleca, zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (Dz. U. Nr 17, poz. 141, z późn. zm.), realizację zadania, pn. .............................., zwanego dalej zadaniem, określonego szczegółowo we wniosku stanowiącym załącznik nr 1 do umowy, a Zleceniobiorca zobowiązuje się wykonać zadanie w zakresie i na zasadach określonych w niniejszej umowie.
2.
Niniejsza umowa jest, w rozumieniu art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873, z późn. zm.) w zw. z art. 18 ust. 3 ustawy powołanej w ust. 1, umową o powierzenie zadania/wsparcie realizacji zadania*.
3.
Zadanie zostanie wykonane w terminie od dnia .................... do dnia ........................... .
§  2.
Prawa i obowiązki stron niniejszej umowy nie mogą być przenoszone na osoby trzecie.
§  3.
1.
Zleceniodawca zobowiązuje się do przekazania na realizację zadania, o którym mowa w § 1 ust. 1 niniejszej umowy, dotacji w wysokości ........................ zł (słownie: ............................................................. złotych) w ............. transzach:
1)
I transza w wysokości ............... zł (słownie: ............... złotych) w terminie 15 dni od dnia podpisania umowy;
2)
II transza w wysokości .......... zł (słownie: ............... złotych) w terminie do dnia ........... r.
2.
Środki finansowe, o których mowa w ust. 1, zostaną przekazane na rachunek bankowy Zleceniobiorcy: ......................................................................................................................... .
3.
Zleceniobiorca oświadcza, że jest jedynym posiadaczem rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 2, i zobowiązuje się do utrzymania wskazanego powyżej rachunku nie krócej niż do chwili dokonania ostatecznego rozliczenia ze Zleceniodawcą, wynikającego z umowy.
§  4.
Zleceniobiorca zobowiązany jest do wykorzystania przekazanych środków finansowych zgodnie z celem, na jaki je uzyskał i na zasadach określonych w niniejszej umowie. Dotyczy to także ewentualnych przychodów uzyskanych przy realizacji umowy, których nie można było przewidzieć przy kalkulowaniu wielkości dotacji, oraz odsetek bankowych od przekazanych przez Zleceniodawcę środków, które należy wykorzystać wyłącznie na wykonanie zadania.
§  5.
1.
Zleceniobiorca może dokonywać przesunięć środków pochodzących z dotacji pomiędzy kategoriami lub pozycjami kosztów określonymi w kosztorysie, zawartym we wniosku stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej umowy, bez konieczności zmiany umowy, z wyjątkiem przesunięć w kategorii wynagrodzenia oraz z zastrzeżeniem, że przesunięcia środków nie mogą zmieniać kwoty dotacji w żadnej z kategorii o więcej niż 15% kwoty przyznanej na daną kategorię i nie więcej niż o 3.000 złotych.
2.
Dokonanie, bez zmiany umowy, przesunięć środków pochodzących z dotacji pomiędzy kategoriami powyżej progów, o których mowa w ust. 1, traktowane jest jako pobranie dotacji w nadmiernej wysokości i w takiej sytuacji Zleceniobiorca zwraca kwotę stanowiącą różnicę pomiędzy dokonanym przesunięciem i dopuszczalnymi progami. W przypadku przesunięcia środków w kategorii wynagrodzenia Zleceniobiorca zwraca całość przesuniętych środków. Zwrot środków następuje w trybie przewidzianym w § 9 ust. 3, przy czym odsetki od podlegających zwrotowi środków dotacji nalicza się od dnia stwierdzenia powyższych okoliczności.
3.
W przypadku obniżenia przez Zleceniobiorcę kosztów realizacji zadania finansowanych z przyznanej dotacji, środków własnych oraz środków z innych źródeł, bez zmiany warunków umowy, wysokość dotacji ulega zmniejszeniu o taki sam procent, o jaki został obniżony koszt całkowity realizacji zadania. Różnica podlega zwrotowi na rachunek bankowy Zleceniodawcy, nie później niż w terminie 15 dni od dnia upływu terminu zakończenia realizacji zadania.
4.
W przypadku braku zwrotu środków, o których mowa w ust. 2 i 3 we wskazanym terminie, przepisy dotyczące zwrotu dotacji pobranej w nadmiernej wysokości stosuje się odpowiednio.
§  6.
1.
Zleceniobiorca zobowiązuje się do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej środków finansowych otrzymanych z dotacji oraz wydatków dokonywanych z tych środków w sposób umożliwiający identyfikację poszczególnych operacji księgowych, zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223, z późn. zm.) oraz z zasadami postępowania w sprawach dotyczących udzielania dotacji ogłaszanymi corocznie przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (Dz. U. Nr 17, poz. 141, z późn. zm.).
2.
Zleceniobiorca zobowiązuje się do prowadzenia dokumentacji w sposób umożliwiający ocenę wykonania zadania pod względem rzeczowym i finansowym.
§  7.
1.
Zleceniodawca sprawuje kontrolę prawidłowości wykonywania zadania przez Zleceniobiorcę, w tym wydatkowania przekazanych mu środków finansowych. Kontrola może być prowadzona w toku realizacji zadania oraz po jego zakończeniu.
2.
Zleceniodawca dokonuje oceny zadania.
3.
Zleceniobiorca wyraża zgodę na poddanie się kontroli na zasadach określonych w przepisach zarządzenia Nr 11 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 czerwca 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania kontroli przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz organy i jednostki organizacyjne podległe lub nadzorowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. Urz. Min. Spraw Wew. i Ad. Nr 7, poz. 29 i Nr 9, poz. 44).
4.
Na wezwanie Zleceniodawcy, Zleceniobiorca w terminie ustalonym przez Zleceniodawcę udziela na piśmie informacji na temat realizacji umowy oraz przekazuje potwierdzone kopie faktur bądź innych dokumentów, które mają lub mogą mieć znaczenie dla oceny prawidłowości wykonania zadania.
5.
Kontrolę wykonania zadania pod kątem legalności i gospodarności wykorzystania środków finansowych przekazywanych w ramach umowy oraz rzetelności dokumentacji, o której mowa w § 6 ust. 1 i 2, może przeprowadzić Zleceniodawca zarówno w siedzibie Zleceniobiorcy, jak i w miejscu realizacji zadania oraz w siedzibie Zleceniodawcy.
6.
Uprawnieni do przeprowadzenia kontroli pracownicy Zleceniodawcy mają prawo w trakcie kontroli do swobodnego poruszania się po siedzibie Zleceniobiorcy, jak również w miejscu realizacji zadania oraz wglądu do oryginałów faktur bądź innych dokumentów, które mają lub mogą mieć znaczenie dla oceny prawidłowości wykonania zadania.
7.
Na żądanie uprawnionego pracownika Zleceniodawcy, Zleceniobiorca lub upoważniony przez niego pracownik, udziela ustnych lub pisemnych wyjaśnień w zakresie dotyczącym realizacji zadania objętego kontrolą. Z przyjęcia ustnych wyjaśnień sporządza się protokół, który podpisują obie strony.
8.
Upoważniony pracownik Zleceniodawcy może przeprowadzić oględziny w celu ustalenia stanu faktycznego obiektów lub innych składników majątkowych albo przebiegu określonych czynności dotyczących realizowanego zadania. Oględziny przeprowadza się w obecności Zleceniobiorcy lub upoważnionego przez niego pracownika. Z oględzin sporządza się protokół, który podpisują obie strony albo ich upoważnieni przedstawiciele.
9.
Przebieg oględzin może być ponadto utrwalony za pomocą środków technicznych służących do utrwalania obrazu lub dźwięku. Nośnik, na którym utrwalono obraz lub dźwięk, stanowi załącznik do protokołu oględzin.
10.
Po zakończeniu kontroli sporządza się sprawozdanie w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden przekazywany jest Zleceniobiorcy. Sprawozdanie może być doręczone Zleceniobiorcy również za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
11.
W terminie 5 dni od dnia doręczenia Zleceniobiorcy sprawozdania przysługuje mu prawo wniesienia w formie pisemnej uwag i zastrzeżeń. W przypadku nadania pisma zawierającego uwagi i zastrzeżenia do sprawozdania drogą pocztową termin wniesienia uwag i zastrzeżeń uważa się za zachowany jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej. Uwagi i zastrzeżenia wniesione po terminie pozostawia się bez rozpatrzenia.
12.
W przypadku zgłoszenia uwag i zastrzeżeń Zleceniodawca dokona ich analizy i przedstawi stanowisko w tym zakresie.
§  8.
1.
Sprawozdanie końcowe z wykonania zadania powinno zostać sporządzone przez Zleceniobiorcę na formularzu zgodnym z załącznikiem nr 5 do zarządzenia Nr 87 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2008 r. w sprawie zasad postępowania przy udzielaniu dotacji na ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych, zachowanie i rozwój języka regionalnego oraz integrację obywatelską mniejszości romskiej (Dz. Urz. Min. Spraw Wew. i Ad. z 2009 r. Nr 1, poz. 3, z późn. zm.) i przedstawione Zleceniodawcy, w terminie 30 dni od dnia upływu terminu wykonania zadania, o którym mowa w § 1 ust. 3 niniejszej umowy, przy czym o zachowaniu terminu decyduje data wpływu sprawozdania końcowego z wykonania zadania do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem sprawozdanie zostało nadane w polskiej placówce pocztowej.
2.
Korekta sprawozdania końcowego z wykonania zadania powinna zostać sporządzona przez Zleceniobiorcę, w terminie wyznaczonym przez Zleceniodawcę, na formularzu zgodnym z załącznikiem nr 5A do zarządzenia, o którym mowa w ust. 1. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem sprawozdanie zostało nadane w polskiej placówce pocztowej.
§  9.
1.
Środki finansowe, o których mowa w § 3 ust. 1, Zleceniobiorca jest zobowiązany wykorzystać do dnia ........................... . Wykorzystanie środków następuje przez zapłatę za świadczenia związane z realizacją zadania.
2.
Środki finansowe niewykorzystane w terminie, o którym mowa w ust. 1, w tym niewykorzystane przychody oraz odsetki bankowe, o których mowa w § 4, podlegają zwrotowi na rachunek bankowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w NBP Oddział Okręgowy w Warszawie ............................. nie później niż w ciągu 15 dni od upływu tego terminu. W przypadku zwrotu niewykorzystanych środków dotacji po upływie tego terminu środki te podlegają zwrotowi wraz z odsetkami naliczanymi w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.
3.
Dotacja wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem, pobrana w nadmiernej wysokości lub pobrana nienależnie, podlega zwrotowi wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych na rachunek bankowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w terminie 15 dni od dnia stwierdzenia wykorzystania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem, pobrania dotacji nienależnie lub w nadmiernej wysokości.
§  10.
1.
Umowa może być rozwiązana na mocy porozumienia Stron w przypadku wystąpienia okoliczności, za które Strony nie ponoszą odpowiedzialności, a które uniemożliwiają wykonywanie umowy.
2.
W przypadku rozwiązania umowy, o którym mowa w ust. 1, skutki finansowe i ewentualny zwrot środków finansowych Strony określają w sporządzonym protokole.
§  11.
1.
Umowa może być rozwiązana przez Zleceniodawcę w przypadku naruszenia jej warunków poprzez:
1)
wykorzystywanie udzielonej dotacji niezgodnie z przeznaczeniem;
2)
nieterminowe lub nienależyte wykonywanie umowy, w tym w szczególności zmniejszenie zakresu rzeczowego realizowanego zadania, stwierdzonego na podstawie wyników kontroli oraz oceny realizacji wniosków i zaleceń pokontrolnych;
3)
przekazanie przez Zleceniobiorcę części lub całości dotacji osobie trzeciej, pomimo, że nie przewiduje tego niniejsza umowa;
4)
niedoprowadzenie w terminie określonym przez Zleceniodawcę, do usunięcia stwierdzonych w wyniku kontroli nieprawidłowości.
2.
W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w ust. 1, Zleceniobiorca zwraca kwotę dotacji wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, pomniejszoną o kwoty wydatkowane zgodnie z umową, w terminie 15 dni od dnia stwierdzenia wyżej wymienionych okoliczności.
3.
Strony zgodnie oświadczają, iż odmowa poddania się przez Zleceniobiorcę czynnościom kontrolnym, o których mowa w § 7 niniejszej umowy lub niezłożenie sprawozdania końcowego z wykonania zadania, o którym mowa w § 8, są równoznaczne z wykorzystaniem dotacji niezgodnie z przeznaczeniem i skutkują koniecznością zwrotu całej przyznanej dotacji.
4.
W przypadku braku zwrotu dotacji w terminie Zleceniodawca określa w drodze decyzji kwotę podlegającą zwrotowi wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, termin jej zwrotu oraz numer konta, na które należy dokonać wpłaty.
§  12.
Zleceniobiorca ponosi wyłączną odpowiedzialność wobec osób trzecich za szkody powstałe w związku z realizacją zadania.
§  13.
Do zamówień na dostawy oraz usługi i roboty budowlane opłacanych ze środków pochodzących z dotacji Zleceniobiorca stosuje przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759, z późn. zm.).
§  14.
1.
Zleceniobiorca zobowiązuje się do zamieszczenia w widocznym miejscu zapisu o realizacji zadania dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a w przypadku audycji radiowych lub telewizyjnych do ustnego informowania odbiorców o fakcie dofinansowania realizacji zadania przez Zleceniodawcę.
2.
W przypadku, gdy elementem realizacji zadania są publikacje i innego rodzaju wydawnictwa, Zleceniobiorca zobowiązuje się do bezpłatnego przekazania Zleceniodawcy trzech egzemplarzy takich wydawnictw, niezwłocznie po ich ukazaniu się.
§  15.
1.
Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności, z zastrzeżeniem § 5 ust. 1 i 3.
2.
Zleceniobiorca składa do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wniosek o aneksowanie umowy, obejmujący uzasadnienie i proponowane nowe brzmienie załącznika nr 1 do umowy, minimum na 12 dni roboczych przed końcem terminu wykonania zadania, o którym mowa w § 1 ust. 3.
3.
O zachowaniu terminu, o którym mowa w ust. 2 decyduje data wpływu wniosku o aneksowanie umowy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
4.
W przypadku uchybienia terminowi, o którym mowa w ust. 2. wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.
§  16.
W zakresie nieuregulowanym niniejszą umowę stosuje się w szczególności przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.), ustawy, o której mowa w § 1 ust. 1 umowy, art. 14-18 ustawy, o której mowa w § 1 ust. 2 umowy oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.).
§  17.
W przypadku powstania sporu pomiędzy stronami niniejszej umowy, do rozstrzygnięcia którego właściwy jest sąd powszechny, rozstrzygać go będzie sąd właściwy dla miejsca siedziby Zleceniodawcy.
§  18.
Umowa niniejsza została sporządzona w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, w tym dwa egzemplarze dla Zleceniodawcy i jeden egzemplarz dla Zleceniobiorcy.
§  19.
Integralną część niniejszej umowy stanowią załączniki1:
1)
wniosek o udzielenie dotacji na realizację zadania mającego na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego, stanowiący załącznik nr 1;
2)
oświadczenie Zleceniobiorcy o zgodności odpisu z rejestru lub odpowiednio ewidencji lub innych dokumentów potwierdzających status prawny Zleceniobiorcy i umocowanie osób go reprezentujących ze stanem prawnym i faktycznym w dniu podpisania umowy, stanowiące załącznik nr 2;
3)
wniosek w sprawie realizacji zadań Programu na rzecz społeczności romskiej.

Zleceniobiorca: Zleceniodawca:

......................................................... .........................................

______

* Niepotrzebne skreślić.

1 Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3A 12

RAMOWY WZÓR UMOWY

O DOFINANSOWANIE KOSZTÓW REALIZACJI INWESTYCJI

SŁUŻĄCYCH ZACHOWANIU TOŻSAMOŚCI KULTUROWEJ MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH I ETNICZNYCH ORAZ ZACHOWANIU I ROZWOJOWI JĘZYKA REGIONALNEGO

UMOWA Nr ......

zawarta w dniu ................ w Warszawie,

pomiędzy

Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwanym dalej "Zleceniodawcą", reprezentowanym przez

.......................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................... .

a

podmiotem realizującym zadanie - .............................................................................................

z siedzibą w ..............................................., zwanym dalej "Zleceniobiorcą", reprezentowanym

przez: .......................................................................................................................................... .

§  1.
1.
Zleceniodawca zleca, zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (Dz. U. Nr 17, poz. 141, z późn. zm.), realizację zadania, pn. ........................................, zwanego dalej zadaniem, określonego szczegółowo we wniosku stanowiącym załącznik nr 1 do umowy, a Zleceniobiorca zobowiązuje się wykonać zadanie w zakresie i na zasadach określonych w niniejszej umowie.
2.
Niniejsza umowa jest, w rozumieniu art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873, z późn. zm.) w zw. z art. 18 ust. 3 ustawy powołanej w ust. 1, umową o wsparcie realizacji zadania.
3.
Zadanie zostanie wykonane w terminie od dnia ....................... do dnia ....................... . .
§  2.
Prawa i obowiązki stron niniejszej umowy nie mogą być przenoszone na osoby trzecie.
§  3.
1.
Zleceniodawca zobowiązuje się do przekazania na realizację zadania, o którym mowa w § 1 ust. 1 niniejszej umowy, dotacji w wysokości ........................ zł (słownie: .......................................................................... złotych) w .................... transzach:
1)
I transza w wysokości ........ zł (słownie: ..................... złotych) w terminie 15 dni od dnia podpisania umowy;
2)
II transza w wysokości ........ zł (słownie: ...................... złotych) w terminie do dnia ............... r.
2.
Środki finansowe, o których mowa w ust. 1, zostaną przekazane na rachunek bankowy Zleceniobiorcy:

..................................................................................................................................................... .

3.
Zleceniobiorca oświadcza, że jest jedynym posiadaczem rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 2, i zobowiązuje się do utrzymania wskazanego powyżej rachunku nie krócej niż do chwili dokonania ostatecznego rozliczenia ze Zleceniodawcą, wynikającego z umowy.
§  4.
Zleceniobiorca zobowiązany jest do wykorzystania przekazanych środków finansowych zgodnie z celem, na jaki je uzyskał i na zasadach określonych w niniejszej umowie. Dotyczy to także ewentualnych przychodów uzyskanych przy realizacji umowy, których nie można było przewidzieć przy kalkulowaniu wielkości dotacji, oraz odsetek bankowych od przekazanych przez Zleceniodawcę środków, które należy wykorzystać wyłącznie na wykonanie zadania.
§  5.
1.
Zleceniobiorca może dokonywać przesunięć środków pochodzących z dotacji pomiędzy pozycjami kosztów określonymi w kosztorysie, zawartym we wniosku stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszej umowy, bez konieczności zmiany umowy, z zastrzeżeniem, że przesunięcia środków nie mogą zmieniać kwoty dotacji o więcej niż 15% kwoty przyznanej na daną pozycję i nie więcej niż o 3.000 złotych.
2.
Dokonanie, bez zmiany umowy, przesunięć środków pochodzących z dotacji pomiędzy pozycjami powyżej progów, o których mowa ust. 1, traktowane jest jako pobranie dotacji w nadmiernej wysokości i w takiej sytuacji Zleceniobiorca zwraca kwotę stanowiącą różnicę pomiędzy dokonanym przesunięciem i dopuszczalnymi progami, w trybie przewidzianym w § 9 ust. 4, przy czym odsetki od podlegających zwrotowi środków dotacji nalicza się od dnia stwierdzenia powyższych okoliczności.
§  6.
1.
Zleceniobiorca zobowiązuje się do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej środków finansowych otrzymanych z dotacji oraz wydatków dokonywanych z tych środków w sposób umożliwiający identyfikację poszczególnych operacji księgowych, zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223, z późn. zm.) oraz z zasadami postępowania w sprawach dotyczących udzielania dotacji ogłaszanymi corocznie przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, na podstawie art. 18 ust. 3 ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (Dz. U. Nr 17, poz. 141, z późn. zm.).
2.
Zleceniobiorca zobowiązuje się do prowadzenia dokumentacji w sposób umożliwiający ocenę wykonania zadania pod względem rzeczowym i finansowym.
§  7.
1.
Zleceniodawca sprawuje kontrolę prawidłowości wykonywania zadania przez Zleceniobiorcę, w tym wydatkowania przekazanych mu środków finansowych. Kontrola może być prowadzona w toku realizacji zadania oraz po jego zakończeniu.
2.
Zleceniodawca dokonuje oceny zadania.
3.
Zleceniobiorca wyraża zgodę na poddanie się kontroli na zasadach określonych w przepisach zarządzenia Nr 11 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 czerwca 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania kontroli przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz organy i jednostki organizacyjne podległe lub nadzorowane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. Urz. Min. Spraw Wew. i Ad. Nr 7, poz. 29 i Nr 9, poz. 44).
4.
Na wezwanie Zleceniodawcy, Zleceniobiorca w terminie ustalonym przez Zleceniodawcę udziela na piśmie informacji na temat realizacji umowy oraz przekazuje potwierdzone kopie faktur bądź innych dokumentów, które mają lub mogą mieć znaczenie dla oceny prawidłowości wykonania zadania.
5.
Kontrolę wykonania zadania pod kątem legalności i gospodarności wykorzystania środków finansowych przekazywanych w ramach umowy oraz rzetelności dokumentacji, o której mowa w § 6 ust. 1 i 2, może przeprowadzić Zleceniodawca zarówno w siedzibie Zleceniobiorcy, jak i w miejscu realizacji zadania oraz w siedzibie Zleceniodawcy.
6.
Uprawnieni do przeprowadzenia kontroli pracownicy Zleceniodawcy mają prawo w trakcie kontroli do swobodnego poruszania się po siedzibie Zleceniobiorcy, jak również w miejscu realizacji zadania oraz wglądu do oryginałów faktur bądź innych dokumentów, które mają lub mogą mieć znaczenie dla oceny prawidłowości wykonania zadania.
7.
Na żądanie uprawnionego pracownika Zleceniodawcy Zleceniobiorca lub upoważniony przez niego pracownik udziela ustnych lub pisemnych wyjaśnień w zakresie dotyczącym realizacji zadania objętego kontrolą. Z przyjęcia ustnych wyjaśnień sporządza się protokół, który podpisują obie strony.
8.
Upoważniony pracownik Zleceniodawcy może przeprowadzić oględziny w celu ustalenia stanu faktycznego obiektów lub innych składników majątkowych albo przebiegu określonych czynności dotyczących realizowanego zadania. Oględziny przeprowadza się w obecności Zleceniobiorcy lub upoważnionego przez niego pracownika. Z oględzin sporządza się protokół, który podpisują obie strony albo ich upoważnieni przedstawiciele.
9.
Przebieg oględzin może być ponadto utrwalony za pomocą środków technicznych służących do utrwalania obrazu lub dźwięku. Nośnik, na którym utrwalono obraz lub dźwięk, stanowi załącznik do protokołu oględzin.
10.
Po zakończeniu kontroli sporządza się sprawozdanie w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden przekazywany jest Zleceniobiorcy. Sprawozdanie może być doręczone Zleceniobiorcy również za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
11.
W terminie 5 dni od dnia doręczenia Zleceniobiorcy sprawozdania przysługuje mu prawo wniesienia w formie pisemnej uwag i zastrzeżeń. W przypadku nadania pisma zawierającego uwagi i zastrzeżenia do sprawozdania drogą pocztową termin wniesienia uwag i zastrzeżeń uważa się za zachowany jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej. Uwagi i zastrzeżenia wniesione po terminie pozostawia się bez rozpatrzenia.
12.
W przypadku zgłoszenia uwag i zastrzeżeń Zleceniodawca dokona ich analizy i przedstawi stanowisko w tym zakresie.
§  8.
1.
Sprawozdanie końcowe z wykonania zadania powinno zostać sporządzone przez Zleceniobiorcę na formularzu zgodnym z załącznikiem nr 5 do zarządzenia Nr 87 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2008 r. w sprawie zasad postępowania przy udzielaniu dotacji na ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych, zachowanie i rozwój języka regionalnego oraz integrację obywatelską mniejszości romskiej (Dz. Urz. Min. Spraw Wew. i Ad. z 2009 r. Nr 1, poz. 3, z późn. zm.) i przedstawione Zleceniodawcy, w terminie 30 dni od dnia upływu terminu wykonania zadania, o którym mowa w § 1 ust. 3 niniejszej umowy, przy czym o zachowaniu terminu decyduje data wpływu sprawozdania końcowego z wykonania zadania do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem sprawozdanie zostało nadane w polskiej placówce pocztowej.
2.
Zleceniobiorca, po zakończeniu i przekazaniu do użytku inwestycji budowlanej, sporządza i przedstawia Zleceniodawcy w terminie 60 dni od dnia, w którym był dokonany odbiór końcowy inwestycji rozliczenie inwestycji zgodnie z przepisami w sprawie szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji z budżetu państwa, wydanymi na podstawie art. 134 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.).
3.
Zleceniobiorca, po wykorzystaniu każdej z rat dotacji, o której mowa w § 3 ust. 1 niniejszej umowy, zobowiązany jest do przekazania Zleceniodawcy sprawozdania częściowego z wykorzystania otrzymanej części dotacji, na formularzu, o którym mowa w ust. 1.
4.
Korekta sprawozdania częściowego lub końcowego z wykonania zadania powinna zostać sporządzona przez Zleceniobiorcę, w terminie wyznaczonym przez Zleceniodawcę, na formularzu zgodnym z załącznikiem nr 5A do zarządzenia, o którym mowa w ust. 1. Termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem sprawozdanie zostało nadane w polskiej placówce pocztowej.
§  9.
1.
Środki finansowe, o których mowa w § 3 ust. 1, w tym niewykorzystane przychody oraz odsetki bankowe, Zleceniobiorca jest zobowiązany wykorzystać do dnia .......................... .Wykorzystanie środków następuje przez zapłatę za świadczenia związane z realizacją zadania.
2.
Środki finansowe niewykorzystane w terminie, o którym mowa w ust. 1, w tym niewykorzystane przychody oraz odsetki bankowe, o których mowa w § 4, podlegają zwrotowi na rachunek bankowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w NBP Oddział Okręgowy w Warszawie ............................ w terminie 7 dni od dnia uregulowania zobowiązań związanych z realizacją inwestycji, nie później niż w ciągu:
1)
50 dni od dnia odbioru końcowego inwestycji budowlanej albo
2)
30 dni od dnia zakończenia inwestycji innej niż inwestycja budowlana.
3.
W przypadku zwrotu niewykorzystanych środków dotacji po upływie terminu, o którym mowa w ust. 2, środki te podlegają zwrotowi wraz z odsetkami naliczanymi w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.
4.
Dotacja wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem, pobrana w nadmiernej wysokości lub pobrana nienależnie, podlega zwrotowi wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych na rachunek bankowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w terminie 15 dni od dnia stwierdzenia wykorzystania dotacji niezgodnie z przeznaczeniem, pobrania dotacji nienależnie lub w nadmiernej wysokości.
5.
Jeżeli Zleceniobiorca uzyskał zwrot podatku od towarów i usług, to środki te zwraca na rachunek Zleceniodawcy, w wysokości proporcjonalnej do kwoty uzyskanej dotacji.
6.
Zwrot, o którym mowa w ust. 4, następuje w terminie 7 dni od dnia wpływu środków na rachunek Zleceniobiorcy.
7.
Jeżeli wartość kosztorysowa inwestycji zostanie obniżona w czasie jej realizacji, to Zleceniodawca zmniejszy łączną kwotę dotacji o taki sam procent, o jaki była obniżona wartość kosztorysowa inwestycji, oraz pisemnie zawiadamia o tym Zleceniobiorcę, określając termin zwrotu tej kwoty.
§  10.
1.
Umowa może być rozwiązana na mocy porozumienia Stron w przypadku wystąpienia okoliczności, za które Strony nie ponoszą odpowiedzialności, a które uniemożliwiają wykonywanie umowy.
2.
W przypadku rozwiązania umowy, o którym mowa w ust. 1, skutki finansowe i ewentualny zwrot środków finansowych Strony określają w sporządzonym protokole.
§  11.
1.
Umowa może być rozwiązana przez Zleceniodawcę w przypadku naruszenia jej warunków poprzez:
1)
wykorzystywanie udzielonej dotacji niezgodnie z przeznaczeniem;
2)
nieterminowe lub nienależyte wykonywanie umowy, w tym w szczególności zmniejszenie zakresu rzeczowego realizowanego zadania, stwierdzonego na podstawie wyników kontroli oraz oceny realizacji wniosków i zaleceń pokontrolnych;
3)
przekazanie przez Zleceniobiorcę części lub całości dotacji osobie trzeciej, pomimo, że nie przewiduje tego niniejsza umowa;
4)
niedoprowadzenie w terminie określonym przez Zleceniodawcę, do usunięcia stwierdzonych w wyniku kontroli nieprawidłowości.
2.
W przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w ust. 1, Zleceniobiorca zwraca kwotę dotacji wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, wyżej wymienionych kwoty wydatkowane zgodnie z umową, w terminie 15 dni od dnia stwierdzenia okoliczności.
3.
Strony zgodnie oświadczają, iż odmowa poddania się przez Zleceniobiorcę czynnościom kontrolnym, o których mowa w § 7 niniejszej umowy lub niezłożenie sprawozdań z wykonania zadania, o których mowa w § 8, są równoznaczne z wykorzystaniem dotacji niezgodnie z przeznaczeniem i skutkują koniecznością zwrotu całej przyznanej dotacji.
4.
W przypadku braku zwrotu dotacji w terminie Zleceniodawca określa w drodze decyzji kwotę podlegającą zwrotowi wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, termin jej zwrotu oraz numer konta, na które należy dokonać wpłaty.
§  12.
Zleceniobiorca ponosi wyłączną odpowiedzialność wobec osób trzecich za szkody powstałe w związku z realizacją zadania.
§  13.
Do zamówień na dostawy oraz usługi i roboty budowlane opłacanych ze środków pochodzących z dotacji Zleceniobiorca stosuje przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759, z późn. zm.).
§  14.
Zleceniobiorca zobowiązuje się do zamieszczenia w widocznym miejscu zapisu o realizacji zadania dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  15.
1.
Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności, z zastrzeżeniem § 5 ust. 1 i § 9 ust. 7.
2.
Zleceniobiorca składa do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wniosek o aneksowanie umowy, obejmujący uzasadnienie i proponowane nowe brzmienie załącznika nr 1 do umowy, minimum na 12 dni roboczych przed końcem terminu wykonania zadania, o którym mowa w § 1 ust. 3.
3.
O zachowaniu terminu, o którym mowa w ust. 2, decyduje data wpływu wniosku o aneksowanie umowy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
4.
W przypadku uchybienia terminowi, o którym mowa w ust. 2, wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia.
§  16.
W zakresie nieuregulowanym niniejszą umowę stosuje się w szczególności przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.), ustawy, o której mowa w § 1 ust. 1 umowy, art. 14-18 ustawy, o której mowa w § 1 ust. 2 umowy oraz ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.).
§  17.
W przypadku powstania sporu pomiędzy stronami niniejszej umowy, do rozstrzygnięcia którego właściwy jest sąd powszechny, rozstrzygać go będzie sąd właściwy dla miejsca siedziby Zleceniodawcy.
§  18.
Umowa niniejsza została sporządzona w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, w tym dwa egzemplarze dla Zleceniodawcy i jeden egzemplarz dla Zleceniobiorcy.
§  19.
Integralną część niniejszej umowy stanowią załączniki1:
1)
wniosek o udzielenie dotacji na realizację zadania mającego na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego, stanowiący załącznik nr 1;
2)
oświadczenie Zleceniobiorcy o zgodności odpisu z rejestru lub odpowiednio ewidencji lub innych dokumentów potwierdzających status prawny Zleceniobiorcy i umocowanie osób go reprezentujących ze stanem prawnym i faktycznym w dniu podpisania umowy, stanowiące załącznik nr 2;
3)
wniosek w sprawie realizacji zadań Programu na rzecz społeczności romskiej.

Zleceniobiorca: Zleceniodawca:

............................................... ......................................

______

1 Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK  Nr 4 13

WZÓR

Oświadczenie

Poświadczam zgodność odpisu z rejestru/wyciągu z ewidencji/dokumentów potwierdzających status prawny wnioskodawcy* oraz umocowanie osób go reprezentujących ze stanem prawnym i faktycznym w dniu podpisania umowy.

podpis Zleceniobiorcy: ...................................

______

* Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK  Nr 5 14

WZÓR

SPRAWOZDANIE CZĘŚCIOWE/KOŃCOWE* Z WYKONANIA ZADANIA MAJĄCEGO NA CELU OCHRONĘ, ZACHOWANIE

I ROZWÓJ TOŻSAMOŚCI KULTUROWEJ

MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH I ETNICZNYCH

ORAZ ZACHOWANIE I ROZWÓJ JĘZYKA REGIONALNEGO

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 5A 15

WZÓR

KOREKTA SPRAWOZDANIA CZĘŚCIOWEGO/KOŃCOWEGO* Z WYKONANIA ZADANIA MAJĄCEGO NA CELU OCHRONĘ, ZACHOWANIE

I ROZWÓJ TOŻSAMOŚCI KULTUROWEJ

MNIEJSZOŚCI NARODOWYCH I ETNICZNYCH

ORAZ ZACHOWANIE I ROZWÓJ JĘZYKA REGIONALNEGO

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 6 16

WZÓR

SPRAWOZDANIE CZĘŚCIOWE/KOŃCOWE*

Z WYKONANIA ZADANIA

W RAMACH PROGRAMU NA RZECZ SPOŁECZNOŚCI ROMSKIEJ W POLSCE

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 6A 17

WZÓR

KOREKTA SPRAWOZDANIA CZĘŚCIOWEGO/KOŃCOWEGO*

Z WYKONANIA ZADANIA

W RAMACH PROGRAMU NA RZECZ SPOŁECZNOŚCI ROMSKIEJ W POLSCE

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 7 18

(uchylony).

1 § 13 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 28 z dnia 5 sierpnia 2009 r. (Dz.Urz.MSWiA.09.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 sierpnia 2009 r.
2 § 13 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 28 z dnia 5 sierpnia 2009 r. (Dz.Urz.MSWiA.09.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 sierpnia 2009 r.
3 § 13 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 58 z dnia 28 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.MSWiA.11.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2011 r.
4 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 58 z dnia 28 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.MSWiA.11.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2011 r.
5 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 58 z dnia 28 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.MSWiA.11.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2011 r.
6 § 16 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 58 z dnia 28 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.MSWiA.11.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2011 r.
7 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 58 z dnia 28 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.MSWiA.11.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2011 r.
8 § 18:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 28 z dnia 5 sierpnia 2009 r. (Dz.Urz.MSWiA.09.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 sierpnia 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 58 z dnia 28 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.MSWiA.11.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2011 r.

9 Załącznik nr 1:

-zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 28 z dnia 5 sierpnia 2009 r. (Dz.Urz.MSWiA.09.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 sierpnia 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia nr 58 z dnia 28 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.MSWiA.11.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2011 r.

10 Załącznik nr 2:

-zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 28 z dnia 5 sierpnia 2009 r. (Dz.Urz.MSWiA.09.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 sierpnia 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia nr 58 z dnia 28 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.MSWiA.11.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2011 r.

11 Załącznik nr 3:

-zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia nr 28 z dnia 5 sierpnia 2009 r. (Dz.Urz.MSWiA.09.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 sierpnia 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 9 zarządzenia nr 58 z dnia 28 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.MSWiA.11.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2011 r.

12 Załącznik nr 3A:

-dodany przez § 1 pkt 8 zarządzenia nr 28 z dnia 5 sierpnia 2009 r. (Dz.Urz.MSWiA.09.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 sierpnia 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 10 zarządzenia nr 58 z dnia 28 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.MSWiA.11.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2011 r.

13 Załącznik nr 4:

-zmieniony przez § 1 pkt 9 zarządzenia nr 28 z dnia 5 sierpnia 2009 r. (Dz.Urz.MSWiA.09.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 sierpnia 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 11 zarządzenia nr 58 z dnia 28 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.MSWiA.11.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2011 r.

14 Załącznik nr 5:

-zmieniony przez § 1 pkt 10 zarządzenia nr 28 z dnia 5 sierpnia 2009 r. (Dz.Urz.MSWiA.09.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 sierpnia 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 12 zarządzenia nr 58 z dnia 28 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.MSWiA.11.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2011 r.

15 Załącznik nr 5A dodany przez § 1 pkt 13 zarządzenia nr 58 z dnia 28 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.MSWiA.11.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2011 r.
16 Załącznik nr 6:

-dodany przez § 1 pkt 11 zarządzenia nr 28 z dnia 5 sierpnia 2009 r. (Dz.Urz.MSWiA.09.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 sierpnia 2009 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 14 zarządzenia nr 58 z dnia 28 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.MSWiA.11.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2011 r.

17 Załącznik nr 6A dodany przez § 1 pkt 15 zarządzenia nr 58 z dnia 28 grudnia 2010 r. (Dz.Urz.MSWiA.11.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2011 r.
18 Załącznik nr 7uchylonyprzez § 1 pkt 16zarządzenia nr 58 z dnia 28 grudnia 2010r. (Dz.Urz.MSWiA.11.1.5) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2011r.