Zasady (polityki) rachunkowości Głównego Urzędu Miar.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUM.2023.28

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 8
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU MIAR
z dnia 21 grudnia 2023 r.
w sprawie zasad (polityki) rachunkowości Głównego Urzędu Miar

Na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120, 295 i 1598) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustala się zasady (politykę) rachunkowości Głównego Urzędu Miar, zwanego dalej "GUM", stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2. 
Zasady (polityka) rachunkowości GUM zawierają:
1)
określenie roku obrotowego oraz wchodzących w jego skład okresów sprawozdawczych;
2)
zasady sporządzania sprawozdania finansowego jednostki;
3)
ogólne metody wyceny aktywów i pasywów;
4)
metody ustalania wyniku finansowego;
5)
sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych;
6)
techniki prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym wykaz zbioru danych i opis systemu informatycznego;
7)
zasady ochrony danych i ich zbiorów, w tym dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych i innych dokumentów stanowiących podstawę dokonanych w nich zapisów;
8)
zasady przechowywania dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych i sprawozdań finansowych;
9)
okresy przechowywania dokumentacji;
10)
zasady udostępniania danych i dokumentów;
11)
terminy inwentaryzacji składników majątku;
12)
wykaz ksiąg rachunkowych;
13)
wykaz kont księgowych wraz z komentarzem (zakładowy plan kont);
14)
zastępczy dowód księgowy - wzór;
15)
syntetyczny plan kont GUM.
§  3. 
Traci moc zarządzenie nr 13 Prezesa Głównego Urzędu Miar z dnia 28 września 2022 r. w sprawie zasad (polityki) rachunkowości w Głównym Urzędzie Miar (Dz. Urz. GUM poz. 26).
§  4. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 2023 r.

ZAŁĄCZNIK

ZASADY (POLITYKA) RACHUNKOWOŚCI GŁÓWNEGO URZĘDU MIAR

Zasady (polityka) rachunkowości Głównego Urzędu Miar zostały opracowane stosownie do wymagań stawianych przez:

1) ustawę z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120, 295 i 1598), zwaną dalej "uor";

2) ustawę z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1270, 1273, 1407, 1429, 1641, 1693 i 1872), zwaną dalej "uofp";

3) ustawę z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2587, 2640 i 2745 oraz z 2023 r. poz. 185, 326, 412, 825, 1059, 1130, 1414, 1705, 1723, 1787 i 1843);

4) rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2020 r. poz. 342), zwane dalej "rozporządzeniem".

OKREŚLENIE ROKU OBROTOWEGO ORAZ WCHODZĄCYCH W JEGO SKŁAD OKRESÓW SPRAWOZDAWCZYCH

1. W Głównym Urzędzie Miar, zwanym dalej "GUM" lub "jednostką", rokiem obrotowym jest rok budżetowy, rozpoczynający się 1 stycznia i kończący się 31 grudnia każdego roku kalendarzowego.

2. Rok obrotowy dzieli się na okresy sprawozdawcze. Okresem sprawozdawczym jest okres, za który sporządza się sprawozdanie finansowe w trybie przewidzianym w uor lub inne sprawozdania sporządzane na podstawie ksiąg rachunkowych.

3. Okresem sprawozdawczym jest:

1) każdy kolejny miesiąc kalendarzowy,

2) każdy kolejny kwartał roku budżetowego,

3) każde półrocze roku budżetowego,

4) rok budżetowy.

4. Sprawozdania budżetowe sporządza się na zasadach i w terminach określonych w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 11 stycznia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. poz. 144 oraz z 2023 r. poz. 193).

5. Księgi rachunkowe otwiera się na początek roku obrotowego.

6. Księgi rachunkowe zamyka się na dzień kończący rok obrotowy.

7. Ostateczne zamknięcie i otwarcie ksiąg rachunkowych jednostki następuje w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia (przyjęcia) sprawozdania finansowego za rok obrotowy.

ZASADY SPORZĄDZANIA SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO JEDNOSTKI

1. Sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień kończący rok obrotowy, tj. na dzień 31 grudnia, który jest dniem bilansowym.

2. Sprawozdanie finansowe sporządza się w terminie 3 miesięcy od dnia, na który zamyka się księgi rachunkowe.

3. Sprawozdanie finansowe sporządza się w języku polskim i w walucie polskiej. Dane liczbowe wykazuje się w złotych i groszach.

4. W skład sprawozdania finansowego jednostki wchodzą zgodnie z rozporządzeniem:

1) bilans jednostki budżetowej sporządzany zgodnie z wzorem, stanowiącym załącznik nr 5 do rozporządzenia;

2) rachunek zysków i strat jednostki (wariant porównawczy), sporządzany zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik nr 10 rozporządzenia;

3) zestawienie zmian w funduszu jednostki, sporządzane zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik nr 11 rozporządzenia;

4) informacja dodatkowa, sporządzana zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik nr 12 rozporządzenia.

5. Sprawozdanie finansowe jednostki podpisuje Główny Księgowy i Kierownik jednostki. Zgodnie z art. 80 uor sprawozdanie finansowe nie podlega badaniu przez biegłego rewidenta. Kierownik jednostki w terminie do dnia 31 marca roku następnego składa sprawozdanie finansowe dysponentowi części budżetowej wyższego stopnia.

6. GUM jako jednostka budżetowa obsługująca dysponenta części budżetowej i dysponentów środków budżetu państwa trzeciego stopnia sporządza łączne sprawozdanie finansowe, będące sumą sprawozdań finansowych jednostek podległych dysponentowi części budżetowej oraz własnego sprawozdania finansowego, z odpowiednim wyłączeniem wzajemnych rozliczeń dokonywanych między tymi jednostkami. Wyłączenie wzajemnych rozliczeń dotyczy w szczególności:

1) wzajemnych należności i zobowiązań oraz innych rozrachunków o podobnym charakterze;

2) wyniku finansowego ustalonego na operacjach dokonywanych pomiędzy tymi jednostkami.

7. Sprawozdanie finansowe jest publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej GUM do dnia 10 maja roku następnego.

OGÓLNE METODY WYCENY AKTYWÓW I PASYWÓW

1. Aktywa i pasywa jednostki wycenia się według zasad określonych w rozdziale 4 uor oraz w przepisach szczególnych wydanych na podstawie uofp. Aktywa i pasywa wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy.

2. Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne:

1) Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne na dzień bilansowy wycenia się w wartości netto, tj. z uwzględnieniem odpisów umorzeniowych ustalonych na dzień bilansowy.

2) Wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w przypadku:

a) zakupu - stanowi cena nabycia, która obejmuje:

- cenę zakupu należną sprzedającemu pomniejszoną o ewentualne rabaty, opusty i inne zmniejszenia,

- cło, podatek akcyzowy oraz inne opłaty związane z nabyciem, np. opłaty skarbowe, notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych,

- koszty transportu, załadunku i wyładunku,

- koszty przystosowania, montażu, prób i innych czynności poprzedzających oddanie obiektu do używania, w tym montażu, instalacji i uruchomienia programów i systemów komputerowych,

- obciążający zakup podatek VAT, prowizje oraz różnice kursowe od zobowiązań i przedpłat dotyczących środków trwałych,

b) przejęcia po zakończeniu robót inwestycyjnych - wycenia się w wartości wszystkich poniesionych na dany obiekt kosztów - zarówno bezpośrednich jak i pośrednich, poniesionych przed jego przyjęciem do używania w stanie kompletnym,

c) otrzymania w zamian za niesprawne, które zwrócono dostawcom - wycenia się w wartości jaka wynika z dowodu dostawcy z podaniem cech szczególnych nowego, sprawnego środka trwałego,

d) ujawnienia w trakcie inwentaryzacji - wycenia się w wartości wynikającej z posiadanych dokumentów, a gdy ich brak - na podstawie wyceny, uwzględniając ich aktualną wartość rynkową i ewentualne dotychczasowe zużycie,

e) otrzymania w sposób nieodpłatny od Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego na podstawie decyzji właściwego organu - wycenia się w wartości początkowej określonej w tej decyzji. Taki środek trwały wprowadza się do ewidencji według wartości początkowej, ujmując jednocześnie jego dotychczasowe umorzenie na koncie 071,

f) otrzymania w formie darowizny od innych podmiotów lub osób fizycznych - wycenia się w wartości ustalonej przez darczyńcę w umowie darowizny lub umowie nieodpłatnego przekazania. Jeżeli darczyńca nie wskaże wartości, środki trwałe wycenia się w wartości rynkowej z dnia nabycia (otrzymania) z uwzględnieniem dotychczasowego zużycia, w przypadku środków trwałych używanych.

3) Wartość rynkowa określana jest na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia.

3. Materiały (rzeczowe składniki aktywów obrotowych)

1) Jednostka prowadzi ewidencję obrotu materiałowego, a zakupione materiały stanowią zapasy w GUM, w szczególności:

a) materiały biurowe,

b) metale i kamienie szlachetne,

c) materiały obrony cywilnej,

d) materiały obrony cywilnej z Urzędu Miasta.

2) Wyceny materiałów dokonuje się według cen nabycia.

4. Koszty

Wartość kosztów wycenia się według rzeczywistej ceny zakupu.

5. Środki pieniężne

Środki pieniężne w walucie krajowej wycenia się w trakcie roku obrotowego oraz na dzień bilansowy w wartości nominalnej.

6. Operacje gospodarcze w walutach obcych

1) Wyrażone w walutach obcych operacje gospodarcze ujmuje się w księgach rachunkowych na dzień ich przeprowadzenia odpowiednio po kursie:

a) faktycznie zastosowanym w tym dniu, wynikającym z charakteru operacji - w przypadku sprzedaży lub kupna walut oraz zapłaty należności lub zobowiązań,

b) średnim ogłoszonym dla danej waluty przez NBP z dnia poprzedzającego ten dzień - w przypadku zapłaty należności lub zobowiązań, jeżeli nie jest zasadne zastosowanie kursu, o którym mowa w lit. a, w szczególności w odniesieniu do kwot VAT wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, a także w przypadku pozostałych operacji - o ile odrębne przepisy dotyczące środków pochodzących z Unii Europejskiej i krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz środków niepodlegających zwrotowi, pochodzących ze źródeł zagranicznych, nie stanowią inaczej.

2) Ustalone przy wycenie różnice kursowe zalicza się:

a) dodatnie do przychodów finansowych,

b) ujemne do kosztów finansowych.

7. Należności i zobowiązania

1) Należności i zobowiązania wykazuje się w roku obrotowym według wartości nominalnej, tj. według wartości ustalonej w dniu ich powstania.

2) W GUM należności obejmują:

a) należności publicznoprawne,

b) należności cywilnoprawne,

c) należności od pracowników,

d) pozostałe należności.

3) Wartość należności na bieżąco lub nie później niż na dzień bilansowy urealnia się uwzględniając stopień prawdopodobieństwa ich zapłaty, poprzez dokonanie odpisu aktualizującego.

4) Odpisy aktualizujące dokonywane są w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych lub kosztów finansowych w części dotyczącej odsetek.

5) Odpisy aktualizujące wycenę należności ustala się stosując zasady określone w przepisach art. 35 b uor.

6) Odpisu aktualizującego dokonuje się w odniesieniu do należności:

a) od dłużników postawionych w stan likwidacji lub w stan upadłości - do wysokości należności objętej gwarancją lub innym zabezpieczeniem należności, zgłoszonej likwidatorowi lub sędziemu w postępowaniu upadłościowym,

b) od dłużników w przypadku oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego - w pełnej wysokości należności,

c) kwestionowanych przez dłużników oraz z których zapłatą dłużnik zalega, a według oceny sytuacji majątkowej i finansowej dłużnika spłata należności w umownej kwocie nie jest prawdopodobna - do wysokości niepokrytej gwarancji lub innym zabezpieczeniem należności,

d) stanowiących równowartość kwot podwyższających należności w stosunku do których uprzednio dokonano odpisu aktualizującego - w wysokości tych kwot, od czasu ich otrzymania lub odpisania.

7) Ponadto odpisu aktualizującego wartość należności dokonuje się z zastosowaniem indywidulanego odpisu należności, od należności wymagalnych zakwalifikowanych do przedziału czasowego zalegania z płatnością (według kategorii wiekowej):

a) należności wymagalne, przeterminowane od 90 do 180 dni - w wysokości 50 % wartości,

b) należności wymagalne, przeterminowane powyżej 180 dni - w wysokości 100 % wartości.

8) Wycenę bilansową należności kończy się do ostatniego dnia lutego następnego roku.

9) Należności umorzone, przedawnione lub nieściągalne zmniejszają dokonane uprzednio odpisy aktualizujące ich wartość.

10) Odsetki od należności i zobowiązań, w tym również tych, do których stosuje się przepisy dotyczące zobowiązań podatkowych, pobiera się wyłącznie w przypadkach, gdy ich wysokość przekracza trzykrotność wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez "Pocztę Polską" za polecenie przesyłki listowej. Odsetki ujmuje się w księgach rachunkowych w momencie ich zapłaty lub pod datą ostatniego dnia kwartału w wysokości odsetek należnych na koniec tego kwartału. W przypadku spłaty należności, gdy wartość należnych odsetek na dzień zapłaty nie przekracza kwoty, o której mowa powyżej, dokonuje się korekty przypisanych odsetek.

8. Zasady wyceny rozliczeń międzyokresowych kosztów

Koszty poniesione w bieżącym okresie sprawozdawczym, a przypadające na przyszłe lata stanowią rozliczenia organizacji międzynarodowych. Rozliczenia te prezentowane są w wartości nominalnej, w aktywach jako rozliczenia międzyokresowe.

9. Rezerwy

Rezerwy tworzy się nie rzadziej niż na dzień bilansowy w uzasadnionej, wiarygodnie oszacowanej wartości.

METODY USTALANIA WYNIKU FINANSOWEGO

1. Sposób ustalania i rozliczania wyniku finansowego określa rozdział 4 uor.

2. GUM sporządza wariant porównawczy rachunku zysków i strat jednostki zgodnie ze wzorem stanowiącym załącznik nr 10 do rozporządzenia.

3. Wynik finansowy ustalany jest na koncie 860.

4. Na wynik finansowy netto składają się:

1) zysk (strata) z działalności podstawowej;

2) zysk (strata) z działalności operacyjnej;

3) zysk (strata) brutto;

4) pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku (zwiększenia straty).

5. Suma zrealizowanych wydatków budżetowych tworzy fundusz jednostki budżetowej. Jednocześnie, wysokość poniesionych kosztów powoduje powstanie ujemnego wyniku finansowego na koncie 860. Suma zrealizowanych dochodów budżetowych pomniejsza fundusz jednostki budżetowej. Jednocześnie, suma uzyskanych przychodów podlega przeksięgowaniu na konto 860, w wyniku czego koryguje ujemny wynik finansowy. Na koniec roku obrotowego salda kont: 800 i 860 wykazywane są w bilansie po stronie pasywów. Saldo konta 860 podlega przeksięgowaniu pod datą otrzymania informacji w zakresie zatwierdzenia (przyjęcia) sprawozdania finansowego na konto 800 w księgach następnego roku obrotowego.

SPOSÓB I ZASADY PROWADZENIA KSIĄG RACHUNKOWYCH

1. Księgi rachunkowe prowadzi się w języku polskim i w walucie polskiej.

2. Księgi rachunkowe GUM prowadzone są w siedzibie jednostki.

3. Księgi rachunkowe GUM obejmują wszystkie operacje gospodarcze i finansowe zachodzące w roku obrotowym i prowadzone są w ujęciu wartościowo-ilościowym.

4. Ewidencja księgowa na kontach księgi głównej spełnia zasadę podwójnego zapisu (księgowania).

5. Pod pojęciem dokument księgowy/źródłowy należy rozumieć dokumenty podlegające księgowaniu (dowody księgowe/źródłowe), jak również dokumenty niepodlegające księgowaniu.

6. Dokumenty źródłowe ewidencjonowane są na bieżąco.

7. Stwierdzenie, sprawdzenie i zakwalifikowanie dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych dokonywane jest w szczególności na dokumencie pn. "Karta Czynności Kontrolnych", który jest w sposób jednoznaczny powiązany z dokumentem źródłowym.

8. Do ksiąg danego miesiąca przyjmuje się:

1) dokumenty księgowe, których data wpływu do komórki właściwej do spraw księgowości i finansów w celu zaewidencjonowania w księgach rachunkowych nie jest późniejsza niż ostatni dzień miesiąca;

2) umowy oraz pozostałe dokumenty, które wpłyną do komórki właściwej do spraw planowania i budżetu nie później niż ostatniego dnia kalendarzowego danego miesiąca.

9. Księgi rachunkowe zapisywane są do pliku nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia zamknięcia ksiąg danego miesiąca i obejmują zbiory zapisów księgowych, obrotów (sum zapisów) i sald za dany okres sprawozdawczy, tj.:

1) zbiorczy dziennik obrotów;

2) zestawienie obrotów i sald (dokumenty zatwierdzone - ewidencja syntetyczna i analityczna).

10. Do ksiąg danego roku obrotowego przyjmuje się:

1) dokumenty księgowe, których data wpływu do komórki właściwej do spraw księgowości i finansów w celu zaewidencjonowania w księgach rachunkowych nie jest późniejsza niż 25 stycznia następnego roku obrotowego;

2) umowy oraz pozostałe dokumenty, które wpłyną do komórki właściwej do spraw planowania i budżetu, nie później niż 10 dnia stycznia następnego roku obrotowego.

11. Księgi rachunkowe zapisywane są do pliku nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia złożenia sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy i obejmują zbiory zapisów księgowych, obrotów (sum zapisów) i sald za dany okres sprawozdawczy, tj.:

1) zbiorczy dziennik obrotów;

2) zestawienie obrotów i sald (dokumenty zatwierdzone - ewidencja syntetyczna i analityczna).

Dodatkowo, za cały rok obrotowy zapisywany do pliku jest dziennik obrotów.

12. Decyzją głównego księgowego w danym okresie sprawozdawczym mogą zostać zaliczone dokumenty księgowe, w przypadku których nastąpiło przekroczenie terminów określonych w pkt 11 i 13, a których ujęcie w ocenie głównego księgowego jest istotne dla rzetelności sporządzanych sprawozdań za dany okres.

13. Operacje gospodarcze dotyczące danego miesiąca zatwierdza się z bufora do księgi głównej najpóźniej do 8 dnia kolejnego miesiąca, z zastrzeżeniem pkt 15. Jeżeli termin zatwierdzenia wypada w dzień wolny od pracy za dochowanie terminu uważa się dokonanie czynności zatwierdzenia w pierwszy dzień roboczy po terminie określonym w zdaniu pierwszym.

14. Operacje gospodarcze dotyczące danego roku obrotowego zatwierdza się z bufora do księgi głównej najpóźniej do 3 lutego kolejnego roku obrotowego, z zastrzeżeniem pkt 15. Jeżeli termin zatwierdzenia wypada w dzień wolny od pracy za dochowanie terminu uważa się dokonanie czynności zatwierdzenia w pierwszy dzień roboczy po terminie określonym w zdaniu pierwszym.

15. Operacje gospodarcze dotyczące danego miesiąca księguje się na trwale nie później niż w terminach wskazanych w pkt 16 i 17.

16. Księgi rachunkowe danego miesiąca blokuje się nie później niż w terminie złożenia sprawozdań budżetowych za dany miesiąc. Wyjątek stanow1 grudzień, którego księgi blokuje się po złożeniu sprawozdania finansowego za dany rok oraz po uzyskaniu zatwierdzenia (potwierdzenia weryfikacji) przez dysponenta.

17. Decyzją Głównego Księgowego zamknięcie ksiąg danego miesiąca może nastąpić w innym terminie.

18. Za datę księgowania (w Zintegrowanym Systemie Informatycznym Głównego Urzędu Miar QUORUM data dokumentu, zwanym dalej: "ZSI GUM QUORUM"), przyjmuje się, co do zasady, datę bieżącą, z wyjątkiem dokumentów, które wpłynęły po zakończeniu okresu sprawozdawczego, a dotyczą tego okresu. Wówczas datą księgowania będzie ostatni dzień kalendarzowy danego miesiąca.

19. Podstawą zapisu w księgach mogą być również sporządzone przez jednostkę dowody księgowe zbiorcze, służące do dokonywania łącznych zapisów zbioru dowodów źródłowych, które muszą być w dowodzie zbiorczym pojedynczo wymienione. Za datę operacji w takim przypadku przyjmuje się datę wystawienia dowodu księgowego zbiorczego.

20. Podstawą zapisu w księgach mogą być również sporządzone przez jednostkę zastępcze dowody księgowe, wystawione do czasu otrzymania zewnętrznego obcego dowodu źródłowego.

21. Rejestr zastępczych dowodów księgowych jest prowadzony przez komórkę właściwą do spraw księgowości i finansów.

22. Podstawą zapisu w księgach mogą być również sporządzone przez jednostkę dowody księgowe rozliczeniowe, ujmujące już dokonane zapisy według nowych kryteriów klasyfikacji.

23. Nie wymagają pisemnego potwierdzenia salda:

1) rozrachunki o zerowych saldach;

3) rozrachunki z osobami fizycznymi;

4) rozrachunki z pracownikami;

5) rozrachunki publiczno-prawne.

24. Operacje gospodarcze w księgach rachunkowych GUM ewidencjonowane są z uwzględnieniem:

1) budżetu tradycyjnego - w przekroju analitycznym pozwalającym na wyodrębnienie danych finansowych na poziomie działu, rozdziału i paragrafu zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 513, 1571 i 2045 oraz z 2023 r. poz. 1347) oraz poprzez analityki dodatkowe z uwzględnieniem powierzonych GUM do realizacji programów operacyjnych - w przekroju analitycznym pozwalającym na wyodrębnienie danych finansowych na poziomie programu operacyjnego, priorytetu, działania i projektu;

2) budżetu zadaniowego - w przekroju analitycznym umożliwiającym sporządzenie sprawozdania z wykonania wydatków w układzie zadaniowym.

25. Poniżej przedstawiono przykładową strukturę (budowę) konta księgowego.

130 Rachunek bieżący jednostki - tzn. konto syntetyczne

XXX-01 Rachunek bieżący jednostki

XXX-XX-75001 Rachunek bieżący urzędów naczelnych i centralnych organów administracji rządowej

XXX-XX-XXXXX-3020 Wydatki osobowe niezaliczane do wynagrodzeń

XXX-XX-XXXXX-XXXX-01 Refundacja zakupu okularów

I poziomII poziomIII poziomIV poziomV poziom
np. 130np. 01np. -np. -np. -
np. 75001np. 3020np. 01

I poziom - identyfikuje konto syntetyczne, np.: "130" - Rachunek bieżący jednostki,

II poziom - identyfikuje uszczegółowienie danego konta syntetycznego (np.: w zakresie rodzaju rachunku bankowego), np.: "01" - Rachunek bieżący jednostki,

III poziom - identyfikuje rozdział klasyfikacji budżetowej, a w przypadku braku konieczności wskazania powyższych danych jest analityką "przezroczystą" (w szczególności w zakresie wpływu środków, VAT MPP), np.: "75001" - Rachunek bieżący urzędów naczelnych i centralnych organów administracji rządowej,

IV poziom - identyfikuje paragraf klasyfikacji budżetowej oraz czwartą cyfrę klasyfikacji budżetowej, a w przypadku braku konieczności wskazania powyższych danych jest analityką "przezroczystą" (w szczególności w zakresie wpływu środków, ZFŚS), art.: "3020" - Wydatki osobowe niezaliczane do wynagrodzeń,

V poziom - identyfikuje uszczegółowienie operacji, art. w zakresie rodzaju operacji lub roku, którego dotyczy, a w przypadku braku konieczności wskazania powyższych danych jest analityką "przezroczystą" (w szczególności w zakresie kont pozabilansowych), art.: "01" - Refundacja zakupu okularów.

26. Syntetyczny plan kont (wersja elektroniczna w formacie PDF), przedstawia szczegółową informację w zakresie kont, które objęte są ewidencją analityczną art. z zastosowaniem podziałek klasyfikacji budżetowej.

TECHNIKI PROWADZENIA KSIĄG RACHUNKOWYCH, W TYM WYKAZ ZBIORU DANYCH I OPIS SYSTEMU INFORMATYCZNEGO

1. Księgi rachunkowe jednostki prowadzone są techniką komputerową przy użyciu ZSI GUM QUORUM, który został wprowadzony do stosowania w GUM 23 listopada 2019 r.

2. Szczegółowa instrukcja użytkownika i oprogramowanie systemu zostało opracowane przez firmę QNT Systemy Informatyczne Sp. Z o.o.

3. Opis systemu ZSI GUM QUORUM zawierający między innymi szczegółowy wykaz modułów oraz programowych zasad ochrony danych znajduje się w dokumentacji do tego oprogramowania i zawiera w szczególności:

1) oznaczenie wersji;

2) główne funkcje;

3) opis algorytmów oraz parametrów;

4) strukturę danych;

5) opis zasad ochrony danych.

4. System ZSI GUM QUORUM spełnia wymogi art. 10 uor oraz w przedmiocie automatycznego otwierania ksiąg rachunkowych na początek każdego następnego roku obrotowego, zachowując przy tym zasadę ciągłości bilansowej poprzez przenoszenie wszystkich sald z bilansu zamknięcia do bilansu otwarcia, a także zapewnia automatyczną kontrolę ciągłości zapisów oraz przenoszenia obrotów i sald.

5. Zapisy księgowe posiadają automatycznie nadane kolejne numery pozycji i umożliwiają ustalenie osoby odpowiedzialnej za treść zapisu.

6. Zapisy w księgach rachunkowych dokonywane są w sposób zapewniający ich trwałość, a obroty liczone są w sposób ciągły. Wydruki komputerowe składają się z automatycznie numerowanych stron, obroty sumowane są na kolejnych stronach w sposób ciągły, narastająco.

7. Szczegółowe zasady korzystania z ZSI GUM QUORUM oraz szczegółowy wykaz wykorzystywanych modułów, zawierają załączniki stanowiące pliki w formacie PDF, które zamieszczone są na zasobie sieciowym GUM w lokalizacji wskazanej przez kierującego komórką właściwą do spraw finansowych. Zasób sieciowy zawiera:

1) instrukcje użytkownika;

2) instrukcje administratora;

3) procedury operacyjne systemu.

8. Instrukcje są aktualizowane odpowiednio przez administratora merytorycznego oraz technicznego na zasobie sieciowym, o którym mowa w pkt 7, niezwłocznie po uzyskaniu bieżących wersji systemu od producenta.

ZASADY OCHRONY DANYCH I ICH ZBIORÓW, W TYM DOWODÓW KSIĘGOWYCH, KSIĄG RACHUNKOWYCH I INNYCH DOKUMENTÓW STANOWIĄCYCH PODSTAWĘ DOKONANYCH W NICH ZAPISÓW

W celu zabezpieczenia zbiorów danych stosuje się środki ochrony fizycznej oraz środki ochrony systemu informatycznego, zgodnie z obowiązującymi w GUM regulacjami wewnętrznymi, w szczególności:

1) zarządzenie nr 2 Prezesa GUM z dnia 12 czerwca 2023 r. w sprawie ustalenia polityki bezpieczeństwa informacji Głównego Urzędu Miar (Dz. Urz. GUM poz. 11);

2) zarządzenie nr 9 Dyrektora Generalnego GUM z dnia 11 sierpnia 2023 r. w sprawie sposobu funkcjonowania sieci teleinformatycznej i systemów teleinformatycznych oraz zasad użytkowania zasobów teleinformatycznych w Głównym Urzędzie Miar.

ZASADY PRZECHOWYWANIA DOWODÓW KSIĘGOWYCH, KSIĄG RACHUNKOWYCH I SPRAWOZDAŃ FINANSOWYCH

1. Sposób przechowywania dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych i sprawozdań finansowych reguluje zarządzenie nr 1 Prezesa GUM z dnia 12 października 2015 r. w sprawie wprowadzenia instrukcji kancelaryjnej, jednolitego rzeczowego wykazu akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwum zakładowego w Głównym Urzędzie Miar.

2. Zasady rachunkowości GUM, dowody księgowe i dokumenty inwentaryzacyjne przechowywane są w siedzibie GUM w formie oryginałów, w ustalonym porządku dostosowanym do sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych z podziałem na okresy sprawozdawcze i lata obrotowe, w formie ułatwiającej ich odszukanie.

3. Zbiory roczne dowodów księgowych i dokumentów inwentaryzacyjnych oznacza się nazwami rodzajów oraz symbolami lat i numerami w zbiorach.

OKRESY PRZECHOWYWANIA DOKUMENTACJI

1. Przechowywanie wieczne - zatwierdzone (przyjęte) sprawozdania finansowe jednostki.

2. Okres wskazany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r., poz. 1465) - pozostałe dokumenty dotyczące wynagrodzeń i ubezpieczeń społecznych.

3. Okres 5 lat po upływie roku, którego dotyczą:

1) dokumentacja zasad (polityki) rachunkowości GUM;

2) księgi rachunkowe w zakresie zgodnym z art. 13 uor;

3) dowody księgowe dotyczące wieloletnich realizacji środków trwałych w budowie, roszczeń dochodzonych w postępowaniu cywilnym, karnym lub podatkowym;

4) dokumenty inwentaryzacyjne;

5) pozostałe dowody księgowe.

4. Okres wskazany w dokumentach programów operacyjnych powierzonych GUM do realizacji - dokumenty dotyczące operacji gospodarczych związanych z programami operacyjnymi powierzonymi GUM do realizacji.

ZASADY UDOSTĘPNIANIA DANYCH I DOKUMENTÓW

Udostępnianie danych, dowodów księgowych, sprawozdań finansowych i innych dokumentów z zakresu rachunkowości albo ich części może mieć miejsce:

1) w siedzibie GUM do wglądu - wymaga jednak uprzedniej zgody Dyrektora Generalnego GUM,

2) poza siedzibą GUM - wymaga uprzedniej, pisemnej zgody Dyrektora Generalnego GUM oraz pozostawienia pisemnego pokwitowania zawierającego spis wydanych dokumentów, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej

- z wyjątkiem przypadków wynikających z odrębnych przepisów, w których dostęp może być całkowicie zakazany.

TERMINY INWENTARYZACJI SKŁADNIKÓW MAJĄTKU

W GUM corocznie przeprowadza się inwentaryzację składników majątkowych przy uwzględnieniu niżej wymienionych terminów i częstotliwości:

1) raz w ciągu 4 lat:

a) środki trwałe,

b) środki trwałe w budowie

- ze względu na fakt, iż przedmiotowe składniki majątku trwałego znajdują się na terenie strzeżonym;

2) na dzień 31 grudnia każdego roku obrotowego:

a) środki pieniężne,

b) należności sporne i wątpliwe,

c) należności i zobowiązania wobec pracowników;

3) w ostatnim kwartale roku obrotowego:

a) majątek trwały, z zastrzeżeniem pkt 1,

b) środki trwałe w budowie, z zastrzeżeniem pkt 1,

c) rozrachunki z dostawcami oraz odbiorcami.

WYKAZ KSIĄG RACHUNKOWYCH

1. Księgi rachunkowe jednostki obejmują:

1) dziennik;

2) konta księgi głównej (ewidencja syntetyczna);

3) konta ksiąg pomocniczych (ewidencja analityczna);

4) zestawienia: obrotów i sald kont księgi głównej oraz kont ksiąg pomocniczych.

2. Dodatkowo prowadzi się ewidencję przy użyciu kont pozabilansowych. Konta pozabilansowe pełnią funkcję wyłącznie informacyjno-kontrolną, rejestrowane na nich zdarzenia nie powodują zmian w składnikach aktywów i pasywów.

3. Dziennik służy do chronologicznego ujmowania wszystkich zdarzeń, jakie nastąpiły w danym roku obrotowym. Zapisy w dzienniku są kolejno numerowane, a sumy zapisów liczone w sposób ciągły.

4. Konta księgi głównej zawierają zapisy o zdarzeniach w ujęciu systematycznym. Na kontach księgi głównej obowiązuje zasada ujęcia zdarzeń zarejestrowanych równocześnie w dzienniku, zgodnie z zasadą podwójnego zapisu.

5. Konta ksiąg pomocniczych zawierają zapisy będące uszczegółowieniem i uzupełnieniem zapisów kont księgi głównej. Zapisy z kont ksiąg pomocniczych podlegają uzgodnieniu z saldami i zapisami kont księgi głównej w terminach umożliwiających właściwe sporządzenie sprawozdań budżetowych oraz sprawozdania finansowego jednostki.

6. Zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej i kont ksiąg pomocniczych sporządzane jest na podstawie zapisów na kontach księgi głównej oraz kontach ksiąg pomocniczych.

WYKAZ KONT KSIĘGOWYCH WRAZ Z KOMENTARZEM (ZAKŁADOWY PLAN KONT)

Zakładowy plan kont ustala konta syntetyczne, analityczne oraz konta pozabilansowe. Konta analityczne zapewniają m.in.:

1) ujęcie operacji gospodarczych według działów, rozdziałów, paragrafów klasyfikacji budżetowej, projektów, źródeł finansowania i działań z budżetu zadaniowego;

2) ujęcie operacji gospodarczych według rodzaju wydatków;

3) niezbędne dane dla obowiązującej jednostkę sprawozdawczości;

4) niezbędne dane dla sporządzenia sprawozdania finansowego.

A. KONTA KSIĘGI GŁÓWNEJ (BILANSOWE)

Konta bilansowe wynikające z rozporządzenia:

ZESPÓŁ 0 - AKTYWA TRWAŁE

011 - Środki trwałe

013 - Pozostałe środki trwałe

016 - Dobra kultury

020 - Wartości niematerialne i prawne

071 - Umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

072 - Umorzenie pozostałych środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz zbiorów bibliotecznych

080 - Środki trwałe w budowie (inwestycje)

ZESPÓŁ 1 - ŚRODKI PIENIĘŻNE I RACHUNKI BANKOWE

130 - Rachunek bieżący wydatków jednostki

131 - Rachunek bieżący dochodów jednostki

132 - Rachunek wydatków niewygasających

135 - Rachunki środków funduszy specjalnego przeznaczenia

138 - Rachunek środków europejskich

139 - Inne rachunki bankowe

141 - Środki pieniężne w drodze

ZESPÓŁ 2 - ROZRACHUNKI I ROZLICZENIA

201 - Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami

221 - Należności z tytułu dochodów budżetowych - umowy cywilnoprawne

222 - Rozliczenie dochodów budżetowych

223 - Rozliczenie wydatków budżetowych

225 - Rozrachunki z budżetami

226 - Długoterminowe należności budżetowe

227 - Rozliczenie wydatków z budżetu środków europejskich

229 - Pozostałe rozrachunki publicznoprawne

231 - Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń

234 - Pozostałe rozrachunki z pracownikami

240 - Pozostałe rozrachunki

245 - Wpływy do wyjaśnienia

290 - Odpisy aktualizujące należności

ZESPÓŁ 3 - MATERIAŁY I TOWARY

300 - Rozliczenie zakupu

310 - Materiały

ZESPÓŁ 4 - KOSZTY WEDŁUG RODZAJÓW I ICH ROZLICZENIE

400 - Amortyzacja

401 - Zużycie materiałów i energii

402 - Usługi obce

403 - Podatki i opłaty

404 - Wynagrodzenia

405 - Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

409 - Pozostałe koszty rodzajowe

410 - Inne świadczenia finansowane z budżetu

ZESPÓŁ 6 - PRODUKTY

640 - Rozliczenie międzyokresowe kosztów

ZESPÓŁ 7 - PRZYCHODY, DOCHODY I KOSZTY

720 - Przychody z tytułu dochodów budżetowych

750 - Przychody finansowe

751 - Koszty finansowe

760 - Pozostałe przychody operacyjne

761 - Pozostałe koszty operacyjne

ZESPÓŁ 8 - FUNDUSZE, REZERWY I WYNIK FINANSOWY

810 - Środki z budżetu na inwestycje

840 - Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe przychodów

851 - Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

860 - Wynik finansowy

Dodatkowe konta bilansowe:

202 - Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami w walutach obcych

220 - Należności z tytułu dochodów budżetowych - publicznoprawne

235 - Pozostałe rozrachunki z pracownikami - delegacje zagraniczne

236 - Pożyczki z ZFŚS

241 - Pozostałe rozrachunki - wadia i zabezpieczenia

242 - Rozrachunki - ZFŚS

243 - Należności sporne

244 - Należności wątpliwe

250 - Rozliczenia z tytułu PPK

299 - Konto techniczne

301 - Rozliczenie sprzedaży

B. KONTA POZABILANSOWE

Konta pozabilansowe wynikające z rozporządzenia:

970 - Płatności ze środków europejskich

976 - Wzajemne rozliczenia między jednostkami

980 - Plan finansowy wydatków budżetowych

981 - Plan finansowy niewygasających wydatków

982 - Plan wydatków środków europejskich

983 - Zaangażowanie wydatków środków europejskich roku bieżącego

984 - Zaangażowanie wydatków środków europejskich przyszłych lat

990 - Plan finansowy wydatków budżetowych w układzie zadaniowym

991 - Plan finansowy środków europejskich w układzie zadaniowym

992 - Zapewnienie finansowania lub dofinansowania z budżetu państwa

998 - Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego

999 - Zaangażowanie wydatków budżetowych przyszłych lat

Dodatkowe konta pozabilansowe:

900 - Plan dochodów budżetowych

966 - Wydatki w podziale na kategorie wydatków

967 - Wydatki kwalifikowane poniesione przed podpisaniem umowy o dofinansowanie

993 - Zaangażowanie zapewnienia finansowania dla wydatków roku bieżącego

994 - Zaangażowanie zapewnienia finansowania dla wydatków lat przyszłych

C. KOMENTARZ DO PLANU KONT

ZESPÓŁ 0 - AKTYWA TRWAŁE

Zadaniem kont zespołu 0 jest odzwierciedlenie operacji dotyczących:

1) rzeczowych aktywów trwałych;

2) wartości niematerialnych i prawnych;

3) umorzenia środków trwałych;

4) umorzenia wartości niematerialnych i prawnych;

5) środków trwałych w budowie (inwestycji).

Syntetyka zespołu 0:

011 - Środki trwałe

013 - Pozostałe środki trwałe

014 - Zbiory biblioteczne

016 - Dobra kultury

020 - Wartości niematerialne i prawne

071 - Umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

072 - Umorzenie pozostałych środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz zbiorów bibliotecznych

080 - Środki trwałe w budowie (inwestycje)

Konto 011 - Środki trwałe

Do środków trwałych ujmowanych na koncie 011 zalicza się środki trwałe o wartości początkowej równej lub powyżej 10.000,01 zł oraz:

1) ulepszenia własnych środków trwałych;

2) ulepszenia w obcych środkach trwałych.

Koszty ulepszenia własnego środka trwałego ewidencjonowane są na stronie Wn konta 080.

Po zakończeniu procesu ulepszenia, na podstawie dokumentu OT, przenosi się sumę kosztów ulepszenia środka trwałego na stronę Wn konta 011.

Podwyższona, w wyniku ulepszenia, wartość początkowa własnego środka trwałego stanowi nową podstawę ustalania odpisów amortyzacyjnych, które nalicza się od nowej wartości od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ukończono proces ulepszenia.

Za remont uznaje się wszystkie działania, które mają charakter odtworzeniowy i mają na celu przywrócenie pierwotnego stanu technicznego środka trwałego wraz z wymianą zużytych składników technicznych. Remont jest wynikiem normalnego zużycia i przeprowadza się go w toku eksploatacji środka trwałego. Wydatki na remont obejmują także wydatki o charakterze konserwacyjnym, mające na celu utrzymanie składnika majątkowego w należytym stanie technicznym, zapobiegające przedwczesnemu niszczeniu, nie powodujące zmian sposobu używania środka trwałego. Wydatki na remont środków trwałych zaliczane są bezpośrednio do kosztów rodzajowych jednostki i są sfinansowane ze środków pieniężnych przeznaczonych w planie finansowym jednostki na wydatki z grupy bieżącej, tj. zakup usług remontowych (paragraf klasyfikacji budżetowej wydatków - 427), np. wydatki na konserwację urządzeń kserujących, obowiązkowy przegląd techniczny środków transportu.

Remontu nie stanowią wydatki związane z bieżącym użytkowaniem środka trwałego, które zaliczane są bezpośrednio do kosztów rodzajowych jednostki i są sfinansowane ze środków pieniężnych przeznaczonych w planie finansowym jednostki na wydatki z grupy bieżącej, tj. zakup materiałów i wyposażenia (paragraf klasyfikacji budżetowej wydatków - 421), np. materiały eksploatacyjne takie jak: tonery, bębny itp. oraz zakup usług pozostałych (paragraf klasyfikacji budżetowej wydatków - 430), np. usługi w zakresie badania technicznego pojazdów.

W celu ustalenia daty zaewidencjonowania środka trwałego przyjęto następujące zasady:

1) ewidencja przychodu:

a) zwiększenie stanu środków trwałych następuje pod datą ich przyjęcia do użytkowania (data wskazana w dokumencie OT),

b) ujawnione nadwyżki wprowadza się do ksiąg pod datą ich zinwentaryzowania;

2) ewidencja rozchodu - zmniejszenie stanu środków trwałych następuje pod datą postawienia ich w stan likwidacji, ujawnienia niedoboru lub szkody, sprzedaży lub nieodpłatnego przekazania (data wskazana w dokumencie LT).

Składniki majątku zaewidencjonowane na koncie 011 podlegają stopniowemu umorzeniu według określonych stawek amortyzacyjnych.

Konto 011 wykazuje saldo Wn, które oznacza stan środków trwałych w wartości początkowej, ewentualnie skorygowanej w wyniku zarządzonej aktualizacji wyceny lub nakładów na ulepszenie

Analityka do konta 011

XXX-- --00Grupa 0 Grunty
XXX-- --01Grupa 1 Budynki i lokale oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego
XXX- -- -02Grupa 2 Obiekty inżynierii lądowej i wodnej
XXX- -- -03Grupa 3 Kotły i maszyny energetyczne
XXX- -- -04Grupa 4 Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania
XXX- -- -05Grupa 5 Maszyny, urządzenia i aparaty specjalistyczne
XXX- -- -06Grupa 6 Urządzenia techniczne
XXX- -- -07Grupa 7 Środki transportu
XXX-- --08Grupa 8 Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, gdzie indziej niesklasyfikowane

Księgowania

WnMaTypowe operacje
011071Przyjęcie otrzymanych nieodpłatnie środków trwałych od innych jednostek - wartość dotychczasowego umorzenia
011080Przyjęcie środków trwałych z zakończonych inwestycji
011080Zwiększenie wartości początkowej własnego środka trwałego o koszty ulepszenia
011080Wartość ulepszenia w obcych środkach trwałych
011800Zwiększenie wartości początkowej środków trwałych w wyniku aktualizacji wyceny
011800Przyjęcie otrzymanych nieodpłatnie środków trwałych od innych jednostek - wartość nieumorzona
011240Zaewidencjonowanie ujawnionych nadwyżek inwentaryzacyjnych środków trwałych
071011Likwidacja środków trwałych - wartość dotychczasowego umorzenia
071011Zaewidencjonowanie ujawnionych niedoborów i szkód - dotychczasowe umorzenie
071011Sprzedaż środków trwałych - wartość dotychczasowego umorzenia
071011Nieodpłatne przekazanie środków trwałych - dotychczasowe umorzenie
240011Zaewidencjonowanie ujawnionych niedoborów i szkód - wartość netto (nieumorzona)
800240Równoległy zapis - w przypadku niedoborów niezawinionych
234240Równoległy zapis - w przypadku niedoborów zawinionych przez pracownika
800011Likwidacja środków trwałych - wartość nieumorzona
800011Nieodpłatne przekazanie środków trwałych - wartość nieumorzona
800011Sprzedaż środków trwałych - wartość nieumorzona
800011Zmniejszenie wartości początkowej środków trwałych na skutek aktualizacji wyceny

Konto 013 - Pozostałe środki trwałe

Do pozostałych środków trwałych ujmowanych na koncie 013 zalicza się pozostałe środki trwałe o wartości początkowej równej lub powyżej 1.000,00 zł a równej lub poniżej 10.000,00 zł, z wyjątkiem pierwszego wyposażenia w takie środki nowego obiektu, które finansuje się ze środków pieniężnych przeznaczonych w planie finansowym jednostki na wydatki z grupy majątkowej, tj. zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych (paragraf klasyfikacji budżetowej wydatków 606).

W celu ustalenia daty zaewidencjonowania pozostałego środka trwałego przyjęto następujące zasady:

1) ewidencja przychodu:

a) zwiększenie stanu pozostałych środków trwałych następuje pod datą ich przyjęcia do użytkowania (data wskazana w dokumencie OT),

b) ujawnione nadwyżki wprowadza się do ksiąg pod datą ich zinwentaryzowania;

2) ewidencja rozchodu - zmniejszenie stanu pozostałych środków trwałych następuje pod datą postawienia ich w stan likwidacji, ujawnienia niedoboru lub szkody, sprzedaży lub nieodpłatnego przekazania (data wskazana w dokumencie LT).

Składniki majątku zaewidencjonowane na koncie 013 podlegają umorzeniu jednorazowemu w pełnej wartości w miesiącu przyjęcia ich do używania.

Niskocenne składniki majątku, których cena nabycia jest poniżej 1.000,00 zł, ujmuje się tylko w pozaksięgowej ewidencji ilościowej, spisując w koszty pod datą zakupu.

Analityka do konta 013

XXX- -- -01Grupa 1 Budynki i lokale oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego
XXX- -- -03Grupa 3 Kotły i maszyny energetyczne
XXX- -- -04Grupa 4 Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania
XXX- -- -05Grupa 5 Maszyny, urządzenia i aparaty specjalistyczne
XXX- -- -06Grupa 6 Urządzenia techniczne
XXX- -- -07Grupa 7 Środki transportu
XXX-- --08Grupa 8 Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, gdzie indziej niesklasyfikowane

Księgowania:

WnMaTypowe operacje
013080Przyjęcie pozostałych środków trwałych z zakończonych inwestycji (pierwsze wyposażenie obiektów inwestycyjnych)
013072Przyjęcie i umorzenie pozostałych środków trwałych pochodzących z zakupu
013240Zaewidencjonowanie ujawnionych nadwyżek inwentaryzacyjnych pozostałych środków trwałych
072013Likwidacja pozostałych środków trwałych
072013Wyksięgowanie pozostałych środków trwałych na skutek nieodpłatnego przekazania
072013Wyksięgowanie pozostałych środków trwałych na skutek sprzedaży
240

072

013

240

Zaewidencjonowanie ujawnionych niedoborów i szkód

Równoległy zapis - w przypadku niedoborów niezawinionych, a w przypadku niedoborów zawinionych przez pracownika niedobory środków trwałych umorzonych jednorazowo lub których wartość bilansowa jest zerowa, rozlicza się tylko ilościowo, a na koncie 240 ujmuje się wartość roszczenia w kwocie określonej przez kierownika jednostki

Konto 016 - Dobra kultury

Do dóbr kultury ujmowanych na koncie 016 zalicza się zbiory metrologiczne bez względu na ich wartość.

Konto 016 może wykazywać saldo Wn które oznacza wartość dóbr kultury znajdujących się w jednostce

Analityka do konta 016

XXX-- --01 Zbiory metrologiczne

Księgowania:

WnMaTypowe operacje
016800Przychód dóbr kultury w związku z ich zakupem, nieodpłatnym otrzymaniem
800016Rozchód dóbr kultury w związku z ich sprzedażą, nieodpłatnym przekazaniem

Konto 020 - Wartości niematerialne i prawne

Do wartości niematerialnych i prawnych ujmowanych na koncie 020 zalicza się wartości niematerialne i prawne o wartości początkowej równej lub powyżej 10.000,01 zł, o których mowa w Instrukcji gospodarowania majątkiem.

Na koncie 020 ewidencjonuje się zarówno wartości niematerialne i prawne, które podlegają odpisom amortyzacyjnym według określonych stawek oraz te, które podlegają umorzeniu jednorazowemu w pełnej wartości w miesiącu przyjęcia ich do używania.

W celu ustalenia daty zaewidencjonowania wartości niematerialnych i prawnych przyjęto następujące zasady:

1) ewidencja przychodu:

a) zwiększenie stanu wartości niematerialnych i prawnych następuje pod datą ich przyjęcia do użytkowania (data wskazana w dokumencie OT),

b) ujawnione nadwyżki wprowadza się do ksiąg pod datą ich zinwentaryzowania;

2) ewidencja rozchodu - zmniejszenie stanu wartości niematerialnych i prawnych następuje pod datą postawienia ich w stan likwidacji, ujawnienia niedoboru lub szkody, sprzedaży lub nieodpłatnego przekazania (data wskazana w dokumencie LT).

Konto 020 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan wartości niematerialnych i prawnych w wartości początkowej.

W bilansie saldo konta 020 wykazuje się po zmniejszeniu o zaksięgowane umorzenie dotyczące wartości niematerialnych i prawnych.

Niskocenne wartości niematerialne i prawne, których cena nabycia jest poniżej 1.000,00 zł, ujmuje się tylko w pozaksięgowej ewidencji ilościowej, spisując w koszty pod datą zakupu.

Analityka do konta 020

XXX- - - -01 Wartości niematerialne i prawne - wydatki bieżące

XXX- - - -02 Wartości niematerialne i prawne - wydatki inwestycyjne

Księgowania

WnMaTypowe operacje
020071Zakup wartości niematerialnych i prawnych z jednoczesnym umorzeniem (wartość równa lub przekraczająca 10.000,01 zł)
020072Zakup wartości niematerialnych i prawnych (wartość równa lub przekraczająca 1.000,00 zł, a równa lub poniżej 10.000,00 zł oraz wartość równa lub przekraczająca 10.000,01 zł)
800020Likwidacja wartości niematerialnych i prawnych umarzanych stopniowo - wartość nieumorzona
071020Likwidacja wartości niematerialnych i prawnych umarzanych stopniowo - wartość dotychczasowego umorzenia
072020Likwidacja wartości niematerialnych i prawnych umorzonych jednorazowo
020080Przyjęcie do używania wartości niematerialnych i prawnych z zakończonych inwestycji
020800Przyjęcie nieodpłatnie otrzymanych od innych jednostek wartości niematerialnych i prawnych stopniowo umarzanych - wartość nieumorzona
020071Przyjęcie nieodpłatnie otrzymanych od innych jednostek wartości niematerialnych i prawnych stopniowo umarzanych - wartość dotychczasowego umorzenia
020072Przyjęcie otrzymanych od innych jednostek wartości niematerialnych i prawnych, umarzanych jednorazowo w miesiącu przyjęcia do używania
020240Zaewidencjonowanie ujawnionych nadwyżek inwentaryzacyjnych wartości niematerialnych i prawnych
240020Zaewidencjonowanie ujawnionych niedoborów i szkód wartości niematerialnych i prawnych umarzanych jednorazowo

Konto 071 - Umorzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Konto 071 służy do ewidencji zmniejszeń wartości początkowej z tytułu umorzenia środków trwałych ewidencjonowanych na koncie 011 oraz wartości niematerialnych i prawnych ewidencjonowanych na koncie 020.

Odpisy umorzeniowe na koncie 071 nalicza się od:

1) wszystkich podstawowych środków trwałych zaewidencjonowanych na koncie 011, z wyjątkiem gruntów i dóbr kultury;

2) wartości niematerialnych i prawnych zaewidencjonowanych na koncie 020, które są umarzane stopniowo.

Umorzenie księgowane na koncie 071 w korespondencji z kontem 400 nalicza się od wszystkich środków trwałych ewidencjonowanych na koncie 011, z wyjątkiem gruntów i dóbr kultury oraz od tych wartości niematerialnych i prawnych, które są umarzane stopniowo.

Konto 071 może wykazywać saldo Ma, które wyraża stan umorzenia wartości środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawych.

Saldo konta 071 koryguje wartość początkową środków trwałych ewidencjonowanych na koncie 011 i wartości niematerialnych i prawnych ewidencjonowanych na koncie 020, które są umarzane stopniowo. Wobec powyższego w bilansie środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne wykazuje się w wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe umorzenie.

Analityka do konta 071

XXX- -- -01Umorzenie - Grupa 1 Budynki i lokale oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego
XXX- -- -02Umorzenie - Grupa 2 Obiekty inżynierii lądowej i wodnej
XXX- -- -03Umorzenie - Grupa 3 Kotły i maszyny energetyczne
XXX- -- -04Umorzenie - Grupa 4 Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania
XXX- -- -05Umorzenie - Grupa 5 Maszyny, urządzenia i aparaty specjalistyczne
XXX- -- -06Umorzenie - Grupa 6 Urządzenia techniczne
XXX- -- -07Umorzenie - Grupa 7 Środki transportu
XXX- -- -08Umorzenie - Grupa 8 Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, gdzie indziej niesklasyfikowane
XXX- -- -20Umorzenie - Wartości niematerialne i prawne - wydatki inwestycyjne (wartość równa lub przekraczająca 10.000,00 zł)

Księgowania

WnMaTypowe operacje
071011Wyksięgowanie dotychczasowego umorzenia środków trwałych w wyniku ich likwidacji / sprzedaży / ich nieodpłatnego przekazania / rozchodowania niedoborów
071020Wyksięgowanie dotychczasowego umorzenia wartości niematerialnych i prawnych w wyniku ich rozchodowania / ich sprzedaży / ich nieodpłatnego przekazania / rozchodowania niedoborów
071800Zmniejszenie wartości umorzenia wskutek zmniejszenia wartości środków trwałych w wyniku aktualizacji
011071Dotychczasowe umorzenie otrzymanych od innych jednostek środków trwałych
020071Dotychczasowe umorzenie otrzymanych od innych jednostek wartości niematerialnych i prawnych
400071Naliczone odpisy umorzeniowe oraz zmniejszenia odpisów (ze znakiem minus)
800071Zwiększenie umorzenia w związku z aktualizacją wartości początkowej środków trwałych

Konto 072 - Umorzenie pozostałych środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz zbiorów bibliotecznych

Konto 072 służy do ewidencji zmniejszeń wartości początkowej z tytułu umorzenia pozostałych środków trwałych ewidencjonowanych na koncie 013 oraz wartości niematerialnych i prawnych ewidencjonowanych na koncie 020.

Umorzenie ww. składników majątku księguje się w korespondencji z kontem kosztów 401.

Konto 072 może wykazywać saldo Ma, które wyraża stan umorzenia wartości pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych umarzanych jednorazowo w miesiącu przyjęcia do używania.

Saldo konta 072 musi się równać sumie sald kont 013 i 014 oraz 020 w części odnoszącej się do wartości niematerialnych i prawnych umarzanych w 100 % w miesiącu wydania do używania.

Saldo konta 072 koryguje wartość początkową środków ujętych na kontach 013, 014 i 020 (w części dotyczącej wartości niematerialnych i prawnych) i wobec tego wartość bilansowa tych składników jest zerowa.

Analityka do konta 072

XXX- -- -01Umorzenie - Grupa 1 Budynki i lokale oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego
XXX- -- -03Umorzenie - Grupa 3 Kotły i maszyny energetyczne
XXX- -- -04Umorzenie - Grupa 4 Maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania
XXX- -- -05Umorzenie - Grupa 5 Maszyny, urządzenia i aparaty specjalistyczne
XXX- -- -06Umorzenie - Grupa 6 Urządzenia techniczne
XXX- -- -07Umorzenie - Grupa 7 Środki transportu
XXX- -- -08Umorzenie - Grupa 8 Narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, gdzie indziej niesklasyfikowane
XXX- -- -20Umorzenie - Wartości niematerialne i prawne - wydatki bieżące (wartość równa lub przekraczająca 1.000,00 zł, a równa lub poniżej 10.000,00 zł)

Księgowania

WnMaTypowe operacje
072013Wyksięgowanie dotychczasowego umorzenia pozostałych środków trwałych w wyniku ich likwidacji / nieodpłatnego przekazania
072020Wyksięgowanie umorzenia wartości niematerialnych i prawnych
072240Wyksięgowanie dotychczasowego umorzenia pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych umarzanych jednorazowo z tytułu niedoborów lub szkód
013072Dotychczasowe umorzenie pozostałych środków trwałych otrzymanych od innej jednostki
020072Umorzenie wartości niematerialnych i prawnych, otrzymanych od innej jednostki
401072Umorzenie naliczone od wydanych do używania nowych pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych umarzanych jednorazowo

Konto 080 - Środki trwałe w budowie (inwestycje)

Konto 080 służy do ewidencji kosztów środków trwałych w budowie oraz do rozliczania kosztów montażu lub ulepszenia istniejącego już środka trwałego zarówno własnego, jak i obcego oraz wartości niematerialnych i prawnych w celu dostosowania ich do potrzeb jednostki, które są sfinansowane ze środków pieniężnych przeznaczonych w planie finansowym jednostki na wydatki z grupy majątkowej, tj. zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych (paragraf klasyfikacji budżetowej wydatków - 606).

Środki trwałe w budowie (inwestycje) stanowią ogół poniesionych kosztów pozostających w bezpośrednim związku z niezakończoną jeszcze budową, montażem lub przekazaniem do używania nowych oraz ulepszeniem już istniejących środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Do środków trwałych w budowie (inwestycje) zalicza się koszty poniesione na wytworzenie, nabycie i montaż własnych nowych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych lub w związku z ulepszeniem już istniejących środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, a także koszty związane z dostosowaniem obcych środków trwałych do potrzeb użytkownika (tzw. inwestycje w obcych środkach trwałych).

Ewidencja analityczna do konta 080 jest prowadzona z wyodrębnieniem kosztów środków trwałych w budowie (inwestycji) według poszczególnych rodzajów efektów inwestycyjnych, z możliwością ustalenia ceny nabycia lub kosztu wytworzenia poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Konto 080 może wykazywać saldo Wn, które oznacza koszty niezakończonych środków trwałych w budowie (inwestycji).

Analityka konta 080

XXX- -- -01Zakup gotowych środków trwałych
XXX- -- -02Inwestycje - środki trwałe
XXX- -- -03Inwestycje - wartości niematerialne i prawne

Księgowania

WnMaTypowe operacje
080201Roboty, dostawy i usługi związane z przygotowaniem, realizacją środków trwałych w budowie (inwestycji) oraz ulepszeniem własnych i obcych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
011080Przyjęcie do używania gotowych środków trwałych
011080Przyjęcie do używania gotowych wartości niematerialnych i prawnych
020080Przyjęcie do używania wartości niematerialnych i prawnych z zakończonych środków trwałych w budowie (inwestycji)
011080Przyjęcie do używania środków trwałych z zakończonych środków trwałych w budowie (inwestycji)
011080Rozliczenie kosztów ulepszenia własnych środków trwałych
011080Rozliczenie kosztów ulepszenia obcych środków trwałych
800080Odpisanie kosztów niepodjętej lub zaniechanej budowy środka trwałego (inwestycji)
080800Nieodpłatne otrzymanie z tytułu darowizny środków trwałych w budowie (inwestycji)
800080Wyksięgowanie kosztów poniesionych na sprzedane środki trwałe w budowie (inwestycje)
800080Wyksięgowanie kosztów poniesionych na nieodpłatnie przekazane środki trwałe w budowie (inwestycje)

ZESPÓŁ 1 - ŚRODKI PIENIĘŻNE I RACHUNKI BANKOWE

Zadaniem kont zespołu 1 jest odzwierciedlenie operacji pieniężnych oraz obrotów i stanów aktywów pieniężnych.

Jednostka prowadzi niżej wymienione rachunki bankowe:

1) rachunek bieżący wydatków;

2) rachunek bieżący dochodów;

3) rachunek środków niewygasających;

4) rachunek zakładowego funduszu świadczeń socjalnych;

5) rachunek środków europejskich;

6) rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenia należytego wykonania umów).

Rachunki bankowe wydatków, dochodów, środków niewygasających, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, środków europejskich, rachunek sum depozytowych (wadia, zabezpieczenia należytego wykonania umów) GUM prowadzone są w Narodowym Banku Polskim Oddział Okręgowy w Warszawie.

Dokumentację obrotów na rachunkach bankowych stanowią wyciągi bankowe oraz ewentualne polecenia księgowania dotyczące korekt błędnych zapisów.

Syntetyka zespołu 1

130 - Rachunek bieżący wydatków jednostki

131 - Rachunek bieżący dochodów jednostki

132 - Rachunek wydatków niewygasających

135 - Rachunki środków funduszy specjalnego przeznaczenia

138 - Rachunek środków europejskich

139 - Inne rachunki bankowe

141 - Środki pieniężne w drodze

Konto 130 - Rachunek bieżący wydatków jednostki

Konto 130 służy do ewidencji stanu środków pieniężnych oraz obrotów na rachunkach bankowych z tytułu wydatków budżetowych objętych planem finansowym.

Rodzaje operacji dokonywanych z tytułu wydatków budżetu państwa na rachunkach państwowych jednostek budżetowych, określono w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 15 stycznia 2014 r. w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania budżetu państwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 259 oraz z 2022 r. poz. 2846).

Na koncie 130 dotyczącym rachunku wydatków obowiązuje zachowanie zasady czystości obrotów, co oznacza, że do błędnych zapisów, zwrotów nadpłat, wprowadza się dodatkowo techniczny zapis ujemny po obydwu stronach tego konta. Zapis ten powoduje zmniejszenie wykonania wydatków budżetowych lub wpływów środków budżetowych. Ujemny zapis techniczny, zmniejszając obroty na koncie, nie wpływa na saldo tego konta. Tę samą zasadę stosuje się przy księgowaniu zwrotów wydatków poniesionych przez jednostkę.

W okresie roku obrotowego konto 130 wykazuje w zakresie wydatków budżetowych saldo Wn, które oznacza stan środków pieniężnych otrzymanych na realizację wydatków budżetowych, a niewykorzystanych do danego dnia.

Saldo konta 130 w końcu roku obrotowego ulega likwidacji przez przeksięgowanie przez NBP środków (na wydatki) na rachunek dysponenta głównego.

Analityka do konta 130

XXX-01-- -01Środki otrzymane z MF
XXX-01-- -90VAT MPP
XXX-01*Rachunek bieżący wydatków jednostki

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
130141Przekazanie środków pomiędzy rachunkami a także pomiędzy kasą
141130a rachunkami
130201, 202Spłata należności
130223Otrzymanie środków na realizację wydatków budżetowych zgodnie z planem finansowym
130240Wpływ należności nie objętych ewidencją na kontach 201-235 i 241-243
130245Zwrot środków z tytułu nadpłaty pożyczki ZFŚS
201130Spłata zobowiązań wobec dostawców (również z tytułu zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz prowizje bankowe - NBP)
810800Równoległy zapis (przy zapłacie z § 606)
223130Przekazanie środków na realizację wydatków budżetowych zgodnie z planem finansowym jednostkom podległym
223130Zwrot niewykorzystanych środków na rachunek dysponenta wyższego stopnia
231130Wypłata wynagrodzeń
234130Wypłata zaliczek pracownikom (na zakup materiałów i usług oraz na koszty delegacji)
234130Zapłata zobowiązań wobec pracowników z tytułu rozliczonych zaliczek
234130Wpłata należności od pracowników w szczególności z tytułu rozliczenia zaliczki
240130Spłata pozostałych zobowiązań nie objętych ewidencją na kontach 201-235 i 241-243 (np. przekazanie odpisów ZFŚS)

Konto 131 - Rachunek bieżący dochodów jednostki

Konto 131 służy do ewidencji stanu środków pieniężnych oraz obrotów na rachunkach bankowych z tytułu dochodów budżetowych objętych planem finansowym.

Rodzaje operacji dokonywanych z tytułu dochodów budżetu państwa na rachunkach państwowych jednostek budżetowych, określono w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 15 stycznia 2014 r. w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania budżetu.

Na koncie 131 dotyczącym rachunku dochodów obowiązuje zachowanie zasady czystości obrotów, co oznacza, że do błędnych zapisów, zwrotów nadpłat, wprowadza się dodatkowo techniczny zapis ujemny po obydwu stronach tego konta. Zapis ten powoduje zmniejszenie wykonania dochodów budżetowych lub wpływów środków budżetowych. Ujemny zapis techniczny, zmniejszając obroty na koncie, nie wpływa na saldo tego konta.

W okresie roku obrotowego konto 131 wykazuje w zakresie dochodów budżetowych stan środków budżetowych z tytułu zrealizowanych dochodów budżetowych, które do danego dnia nie zostały przekazane na centralny rachunek bieżący budżetu państwa.

Saldo konta 131 w końcu roku obrotowego ulega likwidacji przez przeksięgowanie przez Narodowy Bank Polski środków (na wydatki) na rachunek dysponenta głównego.

Analityka do konta 131

XXX-01- - -02 Odprowadzenie dochodów

XXX-01- - -90 VAT MPP

XXX-01* Rachunek bieżący dochodów jednostki

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
131

141

141

131

Przekazanie środków pomiędzy rachunkami

Wpływ z rachunku VAT prowadzonego do rachunku bieżącego dochodów jednostki

Przeksięgowanie środków z rachunku VAT prowadzonego do rachunku bieżącego dochodów jednostki

131220Wpłata należności z tytułu przypisanych dochodów budżetowych - publiczno-prawne
131221Wpłata należności z tytułu przypisanych dochodów budżetowych - umowy cywilno-prawne
131

131

220, 221

131

Zwrot nadpłat z tytułu dochodów nienależnie wpłaconych lub orzeczonych do zwrotu

Równoległy zapis - jako dodatkowy ujemny zapis techniczny dla zachowania czystości obrotów

131243Spłata roszczeń spornych, w szczególności stwierdzonych wyrokiem sądu
131244Spłata roszczeń objętych postepowaniem egzekucyjnym lub upadłościowym
131245Wpłaty kwot niewyjaśnionych, ze względu na tytuł wpłaty
222131Odprowadzenie dochodów budżetowych
225131Odprowadzenie VAT ujętego w fakturach dotyczących przychodów wpłacanych na dochody budżetowe
245131Zwroty kwot niewyjaśnionych uznanych za omyłkowe wpłaty

132 - Rachunek wydatków niewygasających

Konto 132 służy do ewidencji stanu środków pieniężnych oraz obrotów na rachunkach bankowych z tytułu wydatków niewygasających objętych planem finansowym.

Rodzaje operacji dokonywanych z tytułu wydatków budżetu państwa na rachunkach państwowych jednostek budżetowych, określono w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 15 stycznia 2014 r. w sprawie szczegółowego sposobu wykonywania budżetu państwa.

W okresie roku obrotowego konto 132 nie wykazuje salda

Analityka do konta 132

XXX-01-- -01Środki niewygasające otrzymane z NBP
XXX-01-- -90VAT MPP
XXX-01*Rachunek wydatków niewygasających

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania:

WnMaTypowe operacje
132223Otrzymanie środków na realizację wydatków niewygasających zgodnie z planem finansowym
201132Spłata zobowiązań wobec dostawców
810800Równoległy zapis (przy zapłacie z § 606)
223132Zwrot niewykorzystanych środków na rachunek dysponenta wyższego stopnia

Konto 135 - Rachunek środków funduszy specjalnego przeznaczenia

Konto 135 służy do ewidencji środków pieniężnych funduszy specjalnego przeznaczenia, w przypadku GUM jest to Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, zwany dalej "ZFŚS".

Obowiązek przechowywania na wyodrębnionym rachunku bankowym środków ZFŚS wynika z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 998 i 1586).

Ewidencja analityczna do konta 135 umożliwia ustalenie obrotów i stanu środków ZFŚS.

Konto 135 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków pieniężnych na rachunku bankowym Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Analityka do konta 135

XXX-01Rachunek środków funduszy specjalnego przeznaczenia
XXX-01- - -01Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
XXX-01- - -90VAT MPP

Księgowania

WnMaTypowe operacje
135851Wpływ środków z tytułu naliczenia ZFŚS Przypisanie odsetek od środków ZFŚS
135

141

141

135

Przekazanie środków pomiędzy rachunkami
135231Zwrot nienależnie wypłaconych świadczeń z ZFŚS
135236Spłata pożyczki wraz z naliczonymi odsetkami - wpłata własna
135242Przelew w tytułu zwrotu pożyczek wraz z naliczonymi odsetkami - potrącenie z wynagrodzeń
231135Wypłata świadczeń z ZFŚS
851135Zapłata prowizji bankowych dotyczących działalności ZFŚS

138 - Rachunek środków europejskich

Konto 138 służy do ewidencji w szczególności operacji pieniężnych dokonywanych na rachunkach bankowych prowadzonych przez BGK, które są związane z realizacją programów oraz projektów finansowanych ze środków europejskich.

W okresie roku obrotowego konto 138 nie wykazuje salda.

Analityka do konta 138

XXX-01* Rachunek pomocniczy - projekty

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
138

141

141

138

Przekazanie środków pomiędzy rachunkami
201138Spłata zobowiązań wobec dostawców w przypadku, kiedy płatność wymaga wykorzystania MPP
810800Równoległy zapis (przy zapłacie z § 606)
225138Spłata zobowiązań z tytułu PDOF
229138Spłata zobowiązań do ZUS oraz PFRON od wynagrodzeń osobowych
229138Spłata zobowiązań do ZUS od wynagrodzeń bezosobowych
240138Spłata zobowiązań z tytułu wynagrodzeń
250138Spłata zobowiązań z tytułu PPK

Konto 139 - Inne rachunki bankowe

Konto 139 służy do ewidencji operacji dotyczących środków pieniężnych wydzielonych na innych rachunkach bankowych niż rachunki bieżące i rachunki specjalnego przeznaczenia.

Na koncie 139 prowadzi się w szczególności ewidencję obrotów na wyodrębnionym rachunku bankowym, która umożliwia ustalenie stanu środków zdeponowanych w wyniku organizacji przetargów publicznych z tytułu wadiów i zabezpieczeń należytego wykonania umowy. Podział według zdeponowanych środków oraz kontrahentów, z którymi powyższe środki są rozliczane, jednostka prowadzi na koncie 241.

Konto 139 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków pieniężnych znajdujących się na innych rachunkach bankowych.

Analityka do konta 139

XXX-01 Inne rachunki bankowe

XXX-01- - -01 Depozyty - wpłata wadium i zabezpieczeń

XXX-01- - -02 Rachunek bankowy wydziały zamiejscowe

XXX-01- - -90 VAT MPP

Księgowania

WnMaTypowe operacje
139

141

141

139

Przekazanie środków pomiędzy rachunkami
139241Wpłata wadium, zabezpieczenia należytego wykonania umowy
241139Zwrot wadium, sum zabezpieczenia należytego wykonania umów

Konto 141 - Środki pieniężne w drodze

Konto 141 służy do ewidencji przepływu środków pieniężnych pomiędzy rachunkami bankowymi w tym samym banku.

Konto 141 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan środków pieniężnych w drodze.

Analityka do konta 141

XXX-01 Środki pieniężne w drodze

XXX-01- - -01 Środki pieniężne w drodze - budżet

XXX-01- - -02 Środki pieniężne w drodze - dochody budżetowe

XXX-01- - -03 Środki pieniężne w drodze - ZFŚS

XXX-01- - -04 Środki pieniężne w drodze - depozyty

XXX-01- - -05 Środki pieniężne w drodze - dewizy

XXX-01- - -06 Środki pieniężne w drodze - konto pomocnicze-współfinansowanie

XXX-01- - -90 VAT MPP

Księgowania:

WnMaTypowe operacje
1411**Przekazanie środków pomiędzy rachunkami bankowymi
1**141(1** oznacza grupę kont zespołu 1)

ZESPÓŁ 2 - ROZRACHUNKI I ROZLICZENIA

Konta zespołu 2 służą do ewidencji wszelkich krajowych i zagranicznych rozrachunków, a także do ewidencji i rozliczeń środków budżetowych, wynagrodzeń, niedoborów, szkód i nadwyżek oraz wszelkich innych rozliczeń związanych z rozrachunkami i roszczeniami spornymi.

Rozrachunki to należności i zobowiązania bezsporne, których tytuły i kwoty uznają zarówno wierzyciele, jak i dłużnicy.

Roszczenia to należności kwestionowane przez kontrahentów, które w przypadku dochodzenia ich drogą sądową stają się roszczeniami spornymi w dniu wniesienia pozwu do sądu.

Rozrachunki i roszczenia ujmuje się w ewidencji księgowej od dnia ich powstania do dnia ich wygaśnięcia na skutek spłacenia, oddalenia w postępowaniu spornym albo egzekucyjnym, umorzenia lub odpisania na skutek przedawnienia albo odpisania jako nieistotnych należności.

Syntetyka zespołu 2 201 - Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami (konto rozrachunkowe)

202 - Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami w walutach obcych (konto rozrachunkowe)

220 - Należności z tytułu dochodów budżetowych - publicznoprawne (konto rozrachunkowe)

221 - Należności z tytułu dochodów budżetowych - umowy cywilnoprawne (konto rozrachunkowe)

222 - Rozliczenie dochodów budżetowych (konto rozliczeniowe)

223 - Rozliczenie wydatków budżetowych (konto rozliczeniowe)

225 - Rozrachunki z budżetami (konto rozrachunkowe)

226 - Długoterminowe należności budżetowe (konto rozliczeniowe) 227 - Rozliczenie wydatków z budżetu środków europejskich (konto rozliczeniowe)

229 - Pozostałe rozrachunki publicznoprawne (konto rozrachunkowe)

231 - Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń (konto rozliczeniowe)

234 - Pozostałe rozrachunki z pracownikami (konto rozrachunkowe)

235 - Pozostałe rozrachunki z pracownikami - delegacje zagraniczne (konto rozrachunkowe)

236 - Pożyczki z ZFŚS (konto rozrachunkowe)

240 - Pozostałe rozrachunki (konto rozrachunkowe)

241 - Pozostałe rozrachunki - wadia i zabezpieczenia (konto rozrachunkowe)

242 - Rozrachunki - ZFŚS (konto rozrachunkowe)

243 - Należności sporne (konto rozrachunkowe)

244 - Należności wątpliwe (konto rozrachunkowe)

245 - Wpływy do wyjaśnienia (konto rozrachunkowe)

250 - Rozliczenia z tytułu PPK (konto rozrachunkowe)

290 - Odpisy aktualizujące należności (konto rozrachunkowe)

299 - Konto techniczne

Konto 201 - Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami (konto rozrachunkowe)

Konto 201 służy do ewidencji wszelkich rozrachunków i roszczeń krajowych z tytułu dostaw, robót i usług, a także należności z tytułu przychodów finansowych.

Rozrachunki z dostawcami ewidencjonowane na tym koncie powstają w wyniku fakturowania wykonanych na rzecz jednostki dostaw, robót i usług, także wynikających z otrzymanych rachunków, bez względu na źródło ich finansowania.

Na koncie 201 nie ujmuje się należności jednostki zaliczanych do dochodów budżetowych, które są ujmowane na koncie 220 i 221.

Ewidencja analityczna do konta 201 zapewnia m.in. możliwość ustalenia należności i zobowiązań według poszczególnych kontrahentów.

Konto 201 może wykazywać dwa salda:

1) saldo Wn oznacza stan należności i roszczeń;

2) saldo Ma oznacza stan zobowiązań.

Analityka do konta 201

XXX-01* Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
201

810

130

800

Spłata zobowiązań wobec dostawców (również z tytułu zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych)

Równoległy zapis (przy zapłacie z § 606)

201227Spłata zobowiązań wobec dostawców w zakresie środków europejskich
080201Zobowiązania z tytułu przyjętych dostaw dotyczących inwestycji oraz pozostałych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych
130201Zapłata należności
401, 402

403, 409

201Zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług

Konto 202 - Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami w walutach obcych (konto rozrachunkowe)

Konto 202 służy do ewidencji wszelkich rozrachunków i roszczeń zagranicznych z tytułu dostaw, robót i usług, a także należności z tytułu przychodów finansowych.

Konto 202 może wykazywać dwa salda:

1) saldo Wn oznacza stan należności i roszczeń;

2) saldo Ma oznacza stan zobowiązań.

Ewidencja analityczna do konta 202 zapewnia m.in. możliwość ustalenia należności i zobowiązań według poszczególnych kontrahentów.

Analityka do konta 202

XXX-01* Rozrachunki z odbiorcami i dostawcami w walutach obcych

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
202130Spłata zobowiązań wobec dostawców (również z tytułu zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych)
810800Równoległy zapis (przy zapłacie z § 606)
401, 402202Zobowiązania z tytułu dostaw towarów i usług
403, 409

Konto 220 - Należności z tytułu dochodów budżetowych - publicznoprawne (konto rozrachunkowe)

Konto 220 przeznaczone jest do ewidencji należności z tytułu dochodów budżetowych w zakresie należności publicznoprawnych, z wyjątkiem należności wymagalnych w przyszłych latach.

Wykaz tytułów, z których wpływy są zaliczone do dochodów budżetu państwa został określony w art. 5 ust. 2 uofp.

Ewidencja analityczna do konta 220 prowadzona jest z wyodrębnieniem rozrachunków z poszczególnymi dłużnikami.

Konto 220 może wykazywać dwa salda:

1) saldo Wn oznacza sumę poszczególnych należności z tytułu dochodów budżetowych;

2) saldo Ma oznacza sumę poszczególnych zobowiązań jednostki z tytułu nadpłat w dochodach budżetowych.

Analityka do konta 220

XXX-01* Należności z tytułu dochodów budżetowych - publicznoprawne

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
220131Zwrot nadpłaty
220720Przypisane należności z tytułu dochodów budżetowych publiczno-prawnych
220750Przypisane należności z tytułu odsetek
220750Odpis odsetek z roku bieżącego (ze znakiem minus)
220760Przypisane należności z tytułu kar i grzywien
131220Wpłata należności z tytułu przypisanych dochodów budżetowych
290220Odpis należności i odsetek objętych odpisem aktualizującym
751220Odpis odsetek z lat ubiegłych w części nie objętej odpisem aktualizującym
761220Odpis należności z lat ubiegłych w części nie objętej odpisem aktualizującym

Konto 221 - Należności z tytułu dochodów budżetowych - umowy cywilnoprawne (konto rozrachunkowe)

Konto 221 przeznaczone jest do ewidencji należności z tytułu dochodów budżetowych w zakresie należności z tytułu umów cywilnoprawnych, z wyjątkiem należności wymagalnych w przyszłych latach.

Wykaz tytułów, z których wpływy są zaliczone do dochodów budżetu państwa został określony w art. 5 ust. 2 uofp.

Ewidencja analityczna do konta 221 prowadzona jest z wyodrębnieniem rozrachunków z poszczególnymi dłużnikami.

Konto 221 może wykazywać dwa salda:

1) saldo Wn oznacza sumę poszczególnych należności z tytułu dochodów budżetowych;

2) saldo Ma oznacza sumę poszczególnych zobowiązań jednostki z tytułu nadpłat w dochodach budżetowych.

Analityka do konta 221

XXX-01* Należności z tytułu dochodów budżetowych - umowy cywilnoprawne

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
221131Zwrot nadpłaty
221301Należności z tytułu dochodów budżetowych
221720Przypisane należności z tytułu dochodów budżetowych
221750Przypisane należności z tytułu odsetek
221750Odpis odsetek z roku bieżącego (ze znakiem minus)
221760Przypisane należności z tytułu kar i grzywien
131221Wpłata należności z tytułu przypisanych dochodów budżetowych
290221Odpis należności i odsetek objętych odpisem aktualizującym
751221Odpis odsetek z lat ubiegłych w części nie objętej odpisem aktualizującym
761221Odpis należności z lat ubiegłych w części nie objętej odpisem aktualizującym

Konto 222 - Rozliczenie dochodów budżetowych (konto rozliczeniowe)

Konto 222 służy do ewidencji rozliczenia zrealizowanych przez jednostkę dochodów budżetowych.

Konto 222 może wykazywać saldo Ma, które oznacza stan zrealizowanych dochodów budżetowych, lecz nieprzelanych do budżetu.

Saldo konta 222 w końcu roku ulega likwidacji poprzez:

1) roczne przeksięgowanie zrealizowanych dochodów budżetowych na podstawie sprawozdania budżetowego Rb-27 z wykonania planu dochodów budżetowych;

2) księgowanie operacji przekazania przez NBP środków pieniężnych (dochodów budżetowych pobranych i nieprzekazanych do końca roku obrotowego) na centralny rachunek dochodów budżetu państwa.

Analityka do konta 222

XXX-01 Rozliczenie dochodów budżetowych

XXX-01- - -02 Rozliczenie dochodów budżetowych

Księgowania

WnMaTypowe operacje
222131Przelew pobranych dochodów budżetowych na rachunek budżetu państwa
131222Zwrot nadpłaty dochodów budżetowych
131131Równoległy zapis - jako dodatkowy ujemny zapis techniczny dla zachowania czystości obrotów
800222Roczne przeksięgowanie zrealizowanych dochodów budżetowych

Konto 223 - Rozliczenie wydatków budżetowych (konto rozliczeniowe)

Konto 223 służy do ewidencji rozliczenia zrealizowanych przez jednostkę wydatków budżetowych, w tym wydatków w ramach współfinansowania programów i projektów realizowanych ze środków europejskich, do wysokości przewidzianej w planie finansowym jednostki.

Konto 223 może wykazywać saldo Ma, które oznacza stan środków pieniężnych, otrzymanych od dysponenta wyższego stopnia przeznaczonych na pokrycie wydatków budżetowych jednostki, lecz niewykorzystanych i niezwróconych do końca roku obrotowego.

Saldo konta 223 w końcu roku ulega likwidacji poprzez:

1) roczne przeksięgowanie zrealizowanych wydatków budżetowych na podstawie sprawozdania budżetowego Rb-28 z wykonania planu wydatków budżetu państwa;

2) księgowanie operacji przekazania przez NBP środków pieniężnych (pobranych i niewykorzystanych środków na wydatki budżetowe) na rachunek dysponenta wyższego stopnia.

Analityka do konta 223

XXX-01 Rozliczenie wydatków budżetowych

XXX-02 Rozliczenie wydatków niewygasających

XXX-01- - -01 Rozliczenie wydatków budżetowych

Księgowania

WnMaTypowe operacje
130223Wpływ środków budżetowych otrzymanych na realizację wydatków budżetowych zgodnie z planem finansowym
130223Zwrot pobranych niewykorzystanych środków na rachunek dysponenta wyższego stopnia (ze znakiem minus)
223800Roczne przeksięgowanie zrealizowanych wydatków budżetowych

Konto 225 - Rozrachunki z budżetami (konto rozrachunkowe)

Konto 225 służy do ewidencji rozrachunków z budżetem państwa z tytułu zobowiązań podatkowych.

Ewidencja analityczna do konta 225 umożliwia ustalenie stanu należności i zobowiązań z wyodrębnieniem każdego z tytułów rozrachunków z budżetem.

Konto 225 może wykazywać dwa salda:

1) saldo Wn oznacza stan należności;

2) saldo Ma oznacza stan zobowiązań wobec budżetu.

Analityka do konta 225

XXX-01* Rozrachunki z budżetami

XXX-01- - -01 Rozrachunki z budżetem - podatek ZFŚS

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
2251**Zapłata zobowiązań z tytułu naliczonego podatku (1** oznacza grupę kont zespołu 1)
231225Zobowiązania wobec Urzędu Skarbowego z tytułu naliczonego podatku
301225Przypisane należności z tytułu podatku VAT od dochodów budżetowych umowy cywilno-prawne
403225Naliczone zobowiązania podatkowe / cła

Konto 226 - Długoterminowe należności budżetowe (konto rozrachunkowe)

Konto 226 służy do ewidencji długoterminowych należności budżetowych.

Ewidencja analityczna do konta 226 umożliwia ustalenie stanu należności z wyodrębnieniem każdego z tytułów rozrachunków należności budżetowych.

Konto 226 może wykazywać saldo Wn, które oznacza wartość długoterminowych należności z tytułu dochodów budżetowych jednostek budżetowych.

Analityka do konta 226

XXX-01* Długoterminowe należności budżetowe

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
226840Przypisanie należności budżetowych wymagalnych w przyszłych latach
226221Przeniesienie należności krótkoterminowych do długoterminowych (np. w związku z przesunięciem terminu płatności)
221226Przeksięgowanie wymagalnej w danym roku należności do krótkoterminowych (np. raty wymagalne w danym roku)

Konto 227 - Rozliczenie wydatków z budżetu środków europejskich (konto rozliczeniowe)

Konto 227 służy do ewidencji rozliczenia wydatków z budżetu środków europejskich ujętych w planie wydatków środków europejskich jednostki.

Na koncie 227 są ewidencjonowane płatności realizowane przez BGK, dotyczące realizacji projektów finansowanych z budżetu środków europejskich oraz zwroty zrealizowanych wcześniej płatności.

Na koncie 227 prowadzonym w zakresie zwrotów bieżącego roku obowiązuje zachowanie zasady czystości obrotów, co oznacza, że w szczególności do zwrotów nadpłat, wprowadza się dodatkowo techniczny zapis ujemny po obu stronach tego konta. Zapis ten powoduje zmniejszenie wykonania wydatków lub wpływów oraz zapewnia zgodność z wykonaniem ujętych w planie wydatków środków europejskich jednostki. Ujemny zapis techniczny, zmniejszając obroty na koncie, nie wpływa na saldo tego konta.

Konto 227 w trakcie roku obrotowego wykazuje saldo Ma, które co do zasady z końcem roku obrotowego ulega likwidacji w wyniku przeksięgowania na konto 800.

Wykonane przez jednostkę wydatki z budżetu środków europejskich (ujętych w planie finansowym) zostają przeksięgowane na konto 800 wyłącznie na podstawie sprawozdania budżetowego Rb-28 UE z wykonania planu wydatków budżetu środków europejskich, z wyłączeniem wydatków na realizację Wspólnej Polityki Rolnej.

Analityka do konta 227

XXX-01* Rozliczenie wydatków z budżetu środków europejskich

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
227141Przekazanie środków z budżetu środków europejskich między rachunkami
141227Przekazanie środków z budżetu środków europejskich między rachunkami
201227Realizacja płatności z budżetu środków europejskich - spłata zobowiązania

Konto 229 - Pozostałe rozrachunki publicznoprawne (konto rozrachunkowe)

Konto 229 służy do ewidencji, innych niż z budżetami, rozrachunków publicznoprawnych, a w szczególności z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych z tytułu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych oraz składek na Fundusz Pracy i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ewidencja analityczna do konta 229 umożliwia ustalenie stanu należności i zobowiązań z wyodrębnieniem każdego z tytułów rozrachunków z budżetem.

Konto 229 może wykazywać dwa salda:

1) saldo Wn oznacza stan należności;

2) saldo Ma oznacza stan zobowiązań z tytułu rozrachunków publicznoprawnych.

Analityka do konta 229

XXX-01* Pozostałe rozrachunki publicznoprawne

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
2291**Przelewy składek do ZUS oraz PFRON (1** oznacza grupę kont zespołu 1)
229231Wypłata zasiłków pokrywanych przez ZUS, które ujęto na listach płac
229760Zmniejszenie zobowiązań z tytułu korekt deklaracji ZUS dotyczących poprzednich lat
231229Składki do ZUS potrącone na listach płac
405229Naliczone składki płacone przez płatnika do ZUS oraz naliczone składki PFRON

Konto 231 - Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń (konto rozliczeniowe)

Konto 231 służy do ewidencji rozrachunków z pracownikami jednostki i innymi osobami fizycznymi z tytułu wypłat pieniężnych i świadczeń rzeczowych zaliczanych zgodnie z odrębnymi przepisami do wynagrodzeń wynikających ze stosunku pracy, umów zlecenia i umów o dzieło oraz z tytułu wypłat zasiłków pokrywanych przez ZUS, które naliczono na listach wynagrodzeń.

Szczegółową ewidencję rozrachunków z tytułu wynagrodzeń (ewidencję pomocniczą do ksiąg) prowadzi się techniką komputerową przy użyciu ZSI GUM QUORUM modułu kadrowo-płacowego, Komponent Płace, jako wyodrębniony system kartotek, komputerowych zbiorów danych uzgadniany z saldami i zapisami na kontach księgi głównej.

Ewidencja szczegółowa prowadzona jest w module kadrowo - płacowym w formie imiennej ewidencji wynagrodzeń poszczególnych pracowników, umożliwia uzyskanie informacji z całego okresu zatrudnienia, z uwzględnieniem przepisów ZUS oraz przepisów podatkowych.

Ewidencja analityczna do konta 231 umożliwia ustalenie stanu należności i zobowiązań z wyodrębnieniem każdego z tytułów rozrachunków.

Konto 231 może wykazywać dwa salda:

1) saldo Wn oznacza stan należności;

2) saldo Ma oznacza stan zobowiązań jednostki z tytułu wynagrodzeń.

Analityka do konta 231

XXX-01* Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń

XXX-01- - -01 Rozrachunki z tytułu ZFŚS - działalność pozabudżetowa

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
231225Potrącenia dokonane na listach płac z tytułu PDOF
231229Potrącenia składek pobranych od pracowników do ZUS z tytułu umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych
231234Potrącenia z list płac z tytułu zobowiązań pracowniczych
231240Wypłata wynagrodzenia oraz potrącenia dokonane na listach płac (np. komornicze)
229231Naliczone na listach płac zasiłki pokrywane przez ZUS
404231Naliczone wynagrodzenia
409231Naliczenie ekwiwalentu w szczególności za pranie odzieży

Konto 234 - Pozostałe rozrachunki z pracownikami (konto rozrachunkowe)

Konto 234 służy do ewidencji należności, roszczeń i zobowiązań wobec pracowników z innych tytułów niż wynagrodzenia.

Na koncie 234 ewidencjonuje się należności, roszczenia i zobowiązania wobec pracowników w szczególności z tytułu:

1) pobranych do rozliczenia zaliczek i ich rozliczenia (w tym zaliczek na materiały, usługi oraz delegacje);

2) wydatków i zwrotów środków na pokrycie kosztów jednostki, poniesionych ze środków własnych pracownika (w tym wydatków na materiały, usługi oraz delegacje);

3) dofinansowania (studia, kursy językowe itp.);

4) niedoborów, szkód oraz kar.

Ewidencja analityczna do konta 234 zapewnia możliwość ustalenia należności i zobowiązań według poszczególnych pracowników.

Konto 234 wykazuje dwa salda:

1) saldo Wn oznacza stan należności i roszczeń;

2) saldo Ma oznacza stan zobowiązań wobec pracownika.

Analityka do konta 234

XXX-01* Pozostałe rozrachunki z pracownikami

XXX-01- - -01 Pozostałe rozrachunki z pracownikami - pożyczki ZFŚS

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
234130Wypłata zaliczek pracownikom (na zakup materiałów i usług oraz na koszty delegacji)
234130Zapłata zobowiązań wobec pracowników z tytułu rozliczonych zaliczek (w tym z tytułu rozliczenia zaliczek)
234240Należności z tytułu niedoborów, szkód oraz kar obciążających pracowników
234760Przypisanie do zwrotu dofinansowania wypłaconego w poprzednich latach (dotyczy np. dofinansowania do nauki języka obcego)
130234Wpłata należności od pracowników z tytułu rozliczenia zaliczki
231234Potrącenia z list płac z tytułu zobowiązań pracowniczych
401, 402

403, 409

234Wydatki poniesione przez pracowników w imieniu jednostki

Konto 235 - Pozostałe rozrachunki z pracownikami - delegacje zagraniczne (konto rozrachunkowe)

Konto 235 służy do ewidencji należności, roszczeń i zobowiązań wobec pracowników z innych tytułów niż wynagrodzenia w zakresie delegacji zagranicznych.

Na koncie 235 ewidencjonuje się należności, roszczenia i zobowiązania wobec pracowników w szczególności z tytułu pobranych do rozliczenia zaliczek z tytułu delegacji zagranicznych.

Ewidencja analityczna do konta 235 zapewnia możliwość ustalenia należności i zobowiązań według poszczególnych pracowników.

Konto 235 wykazuje dwa salda:

1) saldo Wn oznacza stan należności i roszczeń;

2) saldo Ma oznacza stan zobowiązań wobec pracownika.

Analityka do konta 235

XXX-01* Pozostałe rozrachunki z pracownikami - delegacje zagraniczne

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
235130Wypłata zaliczek pracownikom
130235Zwrot z tytułu rozliczonych zaliczek

Konto 236 - Pożyczki z ZFŚS (konto rozrachunkowe)

Konto 236 służy do ewidencji pożyczek z ZFŚS.

Na koncie 236 ewidencjonuje się należności, roszczenia i zobowiązania wobec pracowników w tytułu pożyczek z ZFŚS.

Ewidencja analityczna do konta 236 zapewnia możliwość ustalenia należności i zobowiązań według poszczególny pracowników.

Konto 236 wykazuje dwa salda:

1) saldo Wn oznacza stan należności i roszczeń;

2) saldo Ma oznacza stan zobowiązań wobec pracownika.

Analityka do konta 236

XXX-01 Pożyczki z ZFŚS

Księgowania

WnMaTypowe operacje
236135Wypłata pożyczek pracownikom
236851Odsetki od udzielonych pożyczek
135236Spłata pożyczek przez pracowników - spłata własna
242236Spłata pożyczek przez pracowników - potrącenie z listy płac

Konto 240 - Pozostałe rozrachunki (konto rozrachunkowe)

Konto 240 służy do ewidencji zarówno krajowych, jak i zagranicznych należności, roszczeń oraz zobowiązań nieobjętych ewidencją na kontach 201-234 i 241-243.

Na koncie 240 ewidencjonuje się w szczególności:

1) rozrachunki z tytułu potrąceń dokonanych na listach płac z tytułów innych niż podatki i składki odprowadzone do ZUS (np. potrącenia komornicze);

2) rozliczenia niedoborów, szkód i nadwyżek;

3) pozostałe rozrachunki.

Ewidencja analityczna do konta 240 prowadzona jest z uwzględnieniem poszczególnych tytułów rozrachunków, roszczeń i rozliczeń, z podziałem według dostawców, odbiorców i pracowników.

Na koncie 240 mogą występować dwa salda:

1) saldo Wn oznacza stan należności i roszczeń;

2) saldo Ma oznacza stan zobowiązań z tytułu pozostałych (innych) rozrachunków.

Analityka do konta 240

XXX-01*Pozostałe rozrachunki
XXX-01---01ROR ZFŚS
XXX-01---02Pozostałe rozrachunki - depozyty
XXX-01---03Rozliczenia niedoborów i szkód

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
240011 013Zaewidencjonowanie ujawnionych niedoborów i szkód - wartość netto (nieumorzona)
020Równoległy zapis - w przypadku niedoborów niezawinionych,
800240Równoległy zapis - w przypadku niedoborów zawinionych przez pracownika
234240
2401**Zapłata pozostałych zobowiązań nie objętych ewidencją na kontach 201-234 i 241-243 (np. komornicze) (1 ** oznacza grupę kont zespołu 1)
240301Przypisanie należności z tytułu dostaw towarów i usług
240410Zmniejszenia uprzednio dokonanych kosztów
011 013

020

240Zaewidencjonowanie ujawnionych nadwyżek inwentaryzacyjnych
072240Wyksięgowanie dotychczasowego umorzenia pozostałych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych umarzanych w 100 % z tytułu niedoborów i szkód
130240Wpływ należności nie objętych ewidencją na kontach 201-234 i 241-243
231240Potrącenia dokonane na listach płac
234240Rozliczenie niedoborów i szkód oraz kar obciążających pracowników, a także zakup legitymacji PKP
243240Zaewidencjonowanie roszczenia stwierdzonego wyrokiem sądu
405240Naliczony odpis na ZFŚS
240130Przekazanie należności ZFŚS
410240Koszty dotyczące specyficznych kosztów rodzajowych
410240Korekty błędnych zapisów (ze znakiem minus)
751240Naliczone odsetki od zobowiązań
761240Naliczone kary, odszkodowania i koszty egzekucyjne

Konto 241 - Pozostałe rozrachunki - wadia i zabezpieczenia (konto rozrachunkowe)

Konto 241 służy do ewidencji rozrachunków z tytułu sum depozytowych (wadiów i zabezpieczeń należnego wykonania umów).

Konto 241 może wykazywać saldo Ma, które oznacza stan zobowiązań z tytułu wpłaconych sum depozytowych.

Analityka do konta 241

XXX-01 Wadia

XXX-02 Zabezpieczenia

Księgowania

WnMaTypowe operacje
139241Wpłata wadium, sum zabezpieczenia należytego wykonania umów
241139Zwrot wadium, sum zabezpieczenia należytego wykonania umów

Konto 242 - Rozrachunki - ZFŚS (konto rozrachunkowe)

Konto 242 służy do ewidencji rozrachunków z tytułu ZFŚS.

Konto 242 nie wykazuje salda.

Analityka do konta 242

XXX-01 Rozliczenia pożyczek ZFŚS

XXX-02 Faktury z ZFŚS

Księgowania

WnMaTypowe operacje
242236Potrącenie z wynagrodzeń z tytułu zwrotu pożyczek wraz z naliczonymi odsetkami
135242Przelew z tytułu zwrotu pożyczek wraz z naliczonymi odsetkami - potrącenie z wynagrodzeń

Konto 243 - Należności sporne (konto rozrachunkowe)

Konto 243 służy do ewidencji roszczeń objętych postepowaniem sądowym lub sądowoadministracyjnym. Roszczenia te księguje się odpowiednio pod datą złożenia pozwu lub skargi.

Ewidencja analityczna do konta 243 jest prowadzona z podziałem na kontrahentów.

Na koncie 243 mogą występować dwa salda:

1) saldo Wn oznacza stan roszczeń z tytułu należności;

2) saldo Ma oznacza stan roszczeń z tytułu zobowiązań.

Analityka do konta 243

XXX-01* Należności publicznoprawne

XXX-02* Należności cywilnoprawne

XXX-03* Wstrzymanie wykonania decyzji - publicznoprawne

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
243131Zapłata roszczenia objętego postępowaniem sądowym
243240Zaewidencjonowanie roszczenia z tytułu należności pozostałych, w szczególności: stwierdzonych prawomocnym wyrokiem sądu
243750Naliczenie odsetek od należności objętych postępowaniem sądowym
243750Odpis odsetek z roku bieżącego (ze znakiem minus)
131243Spłata roszczeń spornych, w szczególności stwierdzonych wyrokiem sądu
131244Spłata roszczeń objętych postepowaniem egzekucyjnym lub upadłościowym
201243Zaewidencjonowanie roszczenia z tytułu zobowiązań - stwierdzonych prawomocnym wyrokiem sądu
131243Spłata zobowiązań objętych postępowaniem sądowym
290243Odpis należności i odsetek objętych odpisem aktualizującym
751243Odpis odsetek z lat ubiegłych w części nie objętej odpisem aktualizującym
761243Odpis należności z lat ubiegłych w części nie objętej odpisem aktualizującym

Konto 244 - Należności wątpliwe (konto rozrachunkowe)

Konto 244 służy do ewidencji roszczeń wątpliwych, co do których wszczęto postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe.

Roszczenia te księguje się odpowiednio do poniższych analityk, tj.:

1) 244-01 - pod datą wystawienia tytułu wykonawczego;

2) 244-02 - pod data wniosku egzekucyjnego;

3) 244-03 - pod datą ogłoszenia upadłości;

4) 244-04 - pod data ogłoszenia upadłości.

Ewidencja analityczna do konta 244 jest prowadzona z podziałem na kontrahentów.

Na koncie 244 może występować saldo Wn, które oznacza stan roszczeń z tytułu należności wątpliwych.

Analityka do konta 244

XXX-01* Egzekucja należności publicznoprawne

XXX-02* Egzekucja należności cywilnoprawne

XXX-03* Upadłości należności publicznoprawne

XXX-04* Upadłości należności cywilnoprawne

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
244221Kapitalizacja odsetek z tytułu należności wątpliwych
244243Przeksięgowanie roszczenia na należności wątpliwe
244750Naliczenie odsetek z tytułu należności wątpliwych
244750Odpis odsetek z roku bieżącego (ze znakiem minus)
131244Spłata roszczeń wątpliwych z tytułu należności wątpliwych
290244Odpis należności i odsetek objętych odpisem aktualizującym
751244Odpis odsetek z lat ubiegłych w części nie objętej odpisem aktualizującym
761244Odpis należności z lat ubiegłych w części nie objętej odpisem aktualizującym

Konto 245 - Wpływy do wyjaśnienia (konto rozrachunkowe)

Konto 245 służy do ewidencji wpłaconych a niewyjaśnionych kwot należności z tytułu dochodów budżetowych i innych tytułów.

Ewidencję analityczną prowadzi się według poszczególnych niewyjaśnionych wpłat.

Konto 245 może wykazywać saldo Ma, które wykazuje stan niewyjaśnionych wpłat.

Analityka do konta 245

XXX-01* Wpływy do wyjaśnienia

XXX-01- - -01 Wpływy do wyjaśnienia

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
2451**Zwrot omyłkowo wpłaconych środków (1** oznacza grupę kont zespołu 1)
245301Przypisanie kwoty VAT z tytułu refaktury
1**245Wpływ kwot do wyjaśnienia (1 ** oznacza grupę kont zespołu 1)

Konto 250 - Rozliczenia z tytułu PPK (konto rozrachunkowe)

Konto 250 służy do ewidencji, innych niż z budżetami, rozrachunków publicznoprawnych z tytułu Pracowniczych Planów Kapitałowych, zwanych dalej "PPK".

Ewidencja analityczna do konta 250 umożliwia ustalenie stanu należności i zobowiązań z wyodrębnieniem składek pracowniczych i pracodawcy z tytułów rozrachunków z PPK.

Konto 250 może wykazywać saldo Ma, które oznacza wartość naliczonych, a nie przekazanych składek z tytułu PPK.

Analityka do konta 250

XXX-01* Rozliczenia z tytułu PPK - pracownicze

XXX-02* Rozliczenia z tytułu PPK - pracodawca

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
250138Przelewy składek do PPK
231250Naliczone składki płacone przez pracownika z tytułu PPK
405250Naliczone składki płacone przez pracodawcę z tytułu PPK

Konto 290 - Odpisy aktualizujące należności (konto rozrachunkowe)

Konto 290 służy do ewidencji odpisów aktualizujących należności. Odpisy aktualizujące dokonuje się w odniesieniu do należności wątpliwych, wymienionych w art. 35b ust. 1 uor.

Należności wątpliwe to takie, co do których jest prawdopodobne, że nie zostaną zapłacone w terminie i w pełnej wysokości, a których nie można jeszcze uznać za nieściągalne.

Ewidencja analityczna do konta 290 prowadzona jest w podziale na kontrahentów.

Konto 290 może wykazywać saldo Ma, które oznacza wartość odpisów aktualizujących należności nie zapłaconych przez kontrahentów do dnia bilansowego.

Odpisy aktualizujące należności korygują (zmniejszają) wykazywane w aktywach bilansu należności, do których te odpisy zostały dokonane.

Analityka do konta 290

XXX-01* Odpisy aktualizujące należności

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
290750Rozwiązanie równowartości całości lub odpowiedniej części uprzednio dokonanego odpisu aktualizującego
290760Rozwiązanie równowartości całości lub odpowiedniej części uprzednio dokonanego odpisu aktualizującego
2902**Odpis należności i odsetek objętych odpisem aktualizującym (2** oznacza grupę kont zespołu 2)
751290Utworzenie odpisu aktualizującego należności dotyczącego operacji finansowych
761290Utworzenie odpisu aktualizującego należności

Konto 299 - Konto techniczne

Konto techniczne służy do "zamykania" rozrachunków z różnymi klasyfikatorami w szczególności w zakresie:

1) budżetu (np. zaliczka wypłacona w poprzednim roku z wydatków BP, zwrócona w roku bieżącym musi być przekazana na dochód BP);

2) grupy wydatków (np. w przypadku zmiany na przełomie roku grup wydatków).

Analityka do konta 299

XXX-01* Konto techniczne

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
2992**Księgowanie techniczne (2** oznacza grupę kont zespołu 2)
2**299Księgowanie techniczne

(2** oznacza grupę kont zespołu 2)

ZESPÓŁ 3 - MATERIAŁY I TOWARY

Zadaniem kont zespołu 3 jest odzwierciedlenie operacji dotyczących przyjęcia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w momencie zaistnienia rozbieżności pomiędzy datą księgowania dowodu przyjęcia dostawy (przyjęcia do używania), a datą księgowania dowodu zakupu (faktury), dotyczącego tej dostawy, na przełomie roku obrotowego.

Syntetyka zespołu 3:

300 - Rozliczenie zakupu

301 - Rozliczenie sprzedaży

310 - Materiały

Konto 300 - Rozliczenie zakupu

Konto 300 służy do ewidencji rozliczenia zakupu materiałów, towarów.

Konto 300 może wykazywać dwa salda:

1) saldo Wn oznacza zafakturowane dostawy w drodze;

2) saldo Ma oznacza stan dostaw, niezafakturowanych do dnia bilansowego.

Saldo Wn konta 300 ujmuje się w bilansie razem z zapasami odpowiednio materiałów lub towarów, natomiast saldo Ma konta 300 ujmuje się w bilansie łącznie ze zobowiązaniami z tytułu pozostałych zobowiązań.

Analityka do konta 300

XXX-01 Rozliczenie zakupu budżet - Magazyn

XXX-02 Rozliczenie zakupu budżet - Pozostałe śr. trwałe (k. 013)

XXX-03 Rozliczenie zakupu budżet - Pozostałe WNiP (k. 020-01)

XXX-04 Dostawy w drodze

XXX-05 Rozliczenie zakupu - środki trwałe (pow. 10 tys-011)

XXX-06 Rozliczenie zakupu - WNiP (pow. 10 tys.-020)

Księgowania

WnMaTypowe operacje
300201Zobowiązania z tytułu przyjętych dostaw
310300Przyjęcie do magazynu materiałów, towarów

Konto 301 - Rozliczenie sprzedaży

Konto 301 jest kontem technicznym służącym do rozliczenia sprzedaży.

Konto 301 wykazuje na koniec każdego okresu sprawozdawczego saldo 0.

Analityka do konta 301

XXX-01 Rozliczenie sprzedaży

Księgowania

WnMaTypowe operacje
301225Przypisane należności z tytułu podatku VAT od dochodów budżetowych umowy cywilno-prawne
301401Zmniejszenie kosztów z tytułu refaktur
301403Zmniejszenie kosztów z tytułu not księgowych
301720Przypisane należności z tytułu dochodów budżetowych umowy cywilno-prawne
301760Przypisane należności z tytułu dochodów budżetowych z tytułu umowy najmu
221301Przypisane należności oraz podatku VAT z tytułu dochodów budżetowych umowy cywilno-prawne
240301Zobowiązania z tytułu refaktur

Konto 310 - Materiały

Konto 310 służy do ewidencji zapasów materiałów, w tym także opakowań i odpadków, znajdujących się w magazynach własnych i obcych oraz we własnym i obcym przerobie.

Na stronie Wn konta 310 ujmuje się zwiększenia ilości i wartości stanu zapasu materiałów.

Na stronie Ma konta 310 ujmuje się zmniejszenia ilości i wartości stanu zapasu materiałów.

Ewidencja szczegółowa prowadzona do konta 310 zapewnia ustalenie zapasów na koniec każdego okresu sprawozdawczego.

Konto 310 może wykazywać saldo Wn, które wyraża stan zapasów materiałowych w cenach ewidencyjnych.

Analityka do konta 310

XXX-01Materiały na składzie (biurowe, chemiczne, gospodarcze itp.)
XXX-02Odważniki
XXX-03Metale i kamienie szlachetne
XXX-04Materiały obrony cywilnej
XXX-05Materiały OC otrzymane z Urzędu Miasta
XXX-06Kupelki
XXX-07Materiały w przerobie
XXX-08Materiały na składzie WPM Toruń

Księgowania

WnMaTypowe operacje
310300Przyjęcie do magazynu materiałów, towarów
401310Rozchód z magazynu materiałów, towarów

ZESPÓŁ 4 - KOSZTY WEDŁUG RODZAJÓW I ICH ROZLICZENIE

Konta zespołu 4 służą do ewidencji kosztów w układzie rodzajowym i ich rozliczenia. Poniesione koszty ujmuje się w księgach rachunkowych w momencie ich powstania niezależnie od terminu ich zapłaty.

W przypadku zmniejszeń uprzednio zarachowanych kosztów, księguje się je na kontach zespołu 4 po stronie Ma, na podstawie dokumentów korygujących koszty (np. faktur korygujących).

W przypadku korekt błędnych zapisów obowiązuje zasada "czystości obrotów" (tzn. zapis korygujący Wn ze znakiem minus dla zachowania czystości obrotów).

Nie księguje się na kontach tego zespołu:

1) kosztów dotyczących środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych w budowie lub nakładów wchodzących bezpośrednio w wartość innych aktywów trwałych;

2) kosztów działalności finansowanej z funduszu specjalnego przeznaczenia, tj. ZFŚS (np. koszty przelewów bankowych, jeśli występują);

3) kosztów operacji finansowych;

4) pozostałych kosztów operacyjnych;

5) kosztów związanych z usuwaniem szkód losowych i innych strat nadzwyczajnych.

Nie podlegają ewidencji w księgach rachunkowych GUM faktury korygujące nie zmieniające pozycji ilościowych/wartościowych, które korygują albo zmieniają jedynie pozycje z danymi, tj. m.in. nazwę towaru lub usługi. Powyższe zostanie opisane na rewersie faktury adnotacją: "Faktura korekta nie podlega ewidencji w księgach rachunkowych GUM, ze względu na fakt, iż nie dotyczy zmiany wartości faktury".

Przyporządkowania paragrafów klasyfikacji budżetowej wydatków do kont kosztów rodzajowych określonych w rozporządzeniu dokonano zgodnie z dotychczasowym ich grupowaniem na potrzeby sporządzenia rachunku zysków i strat jednostki.

Konta zespołu 4 wykazują w ciągu roku obrotowego saldo Wn, które wyraża wysokość poniesionych kosztów.

Na dzień bilansowy salda kont zespołu 4 przenosi się na konto 860 Wynik finansowy.

Syntetyka zespołu 4

400 - Amortyzacja

401 - Zużycie materiałów i energii

402 - Usługi obce

403 - Podatki i opłaty

404 - Wynagrodzenia

405 - Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

409 - Pozostałe koszty rodzajowe

410 - Inne świadczenia finansowane z budżetu

Konto 400 - Amortyzacja

Na koncie 400 ujmuje się koszty amortyzacji środków trwałych zaewidencjonowanych na koncie 011 oraz wartości niematerialnych i prawnych zaewidencjonowanych na koncie 020.

Konto 400 wykazuje w ciągu roku obrotowego saldo Wn, które wyraża wysokość poniesionych kosztów amortyzacji.

Analityka do konta 400

XXX-01* Amortyzacja

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
400071Naliczone odpisy amortyzacyjne
071400Zmniejszenia odpisów amortyzacyjnych
400071Korekty błędnych zapisów (ze znakiem minus)
860400Przeniesienie w końcu roku obrotowego salda konta na wynik finansowy

Konto 401 - Zużycie materiałów i energii

Konto 401 służy do ewidencji kosztów zużycia materiałów i energii na cele działalności jednostki, w szczególności:

1) materiałów biurowych;

2) artykułów spożywczych;

3) paliwa;

4) książek;

5) opłaty z tytułu korzystania z bazy prawnej;

6) zużycia energii.

W szczególności na koncie 401 ewidencjonuje się koszty oznaczone poniższymi paragrafami klasyfikacji budżetowej:

1) 421 Zakup materiałów i wyposażenia;

2) 422 Zakup środków żywności;

3) 424 Zakup środków dydaktycznych i książek;

4) 426 Zakup energii.

Konto 401 wykazuje w ciągu roku obrotowego saldo Wn, które wyraża wysokość poniesionych kosztów zużycia materiałów i energii.

Analityka do konta 401

XXX-01* Zużycie materiałów i energii

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
401201Koszty zużycia materiałów i energii
401201Korekty błędnych zapisów (ze znakiem minus)
401225Podatek VAT - faktury wewnętrzne
401234Koszty zużycia materiałów i energii
401234Korekty błędnych zapisów (ze znakiem minus)
401310Rozchód z magazynu materiałów, towarów
201401Zmniejszenia uprzednio dokonanych kosztów
860401Przeniesienie w końcu roku obrotowego salda konta na wynik finansowy

Konto 402 - Usługi obce

Konto 402 służy do ewidencji kosztów z tytułu usług obcych wykonywanych na rzecz jednostki, w szczególności:

1) czynsze za wynajem;

2) opłaty pocztowe;

3) usługi serwisowe;

4) opłaty za usługi telekomunikacyjne, internet;

5) opłaty bankowe, parkingowe;

6) materiały promocyjne.

W szczególności na koncie 402 ewidencjonuje się koszty oznaczone poniższymi paragrafami klasyfikacji budżetowej:

1) 427 Zakup usług remontowych;

2) 430 Zakup usług pozostałych (w tym opłaty za studia);

3) 434 Zakup usług remontowo-konserwatorskich dotyczących obiektów zabytkowych będących w użytkowaniu jednostek budżetowych;

4) 436 Opłaty z tytułu zakupu usług telekomunikacyjnych;

5) 438 Zakup usług obejmujących tłumaczenia;

6) 439 Zakup usług obejmujących wykonanie ekspertyz, analiz i opinii;

7) 440 Opłaty za administrowanie i czynsze za budynki, lokale i pomieszczenia garażowe.

Konto 402 wykazuje w ciągu roku obrotowego saldo Wn, które wyraża wysokość poniesionych kosztów na usługi obce.

Analityka do konta 402

XXX-01* Usługi obce

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
402130Koszty dotyczące prowizji bankowych - NBP
402201 202Koszty dotyczące usług obcych (w tym prowizje bankowe - NBP)
402225Podatek VAT - faktury wewnętrzne
402234Koszty dotyczące usług obcych
402234Korekty błędnych zapisów (ze znakiem minus)
402640Odpisy kosztów rozliczanych w czasie dotyczące okresu bieżącego
201 202402Zmniejszenia uprzednio dokonanych kosztów
860402Przeniesienie w końcu roku obrotowego salda konta na wynik finansowy

Konto 403 - Podatki i opłaty

Konto 403 służy do ewidencji kosztów z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych, opłat o charakterze podatkowym, opłat notarialnych, skarbowych i administracyjnych, w szczególności:

1) podatku od nieruchomości;

2) opłat na rzecz budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego;

3) składek do organizacji międzynarodowych.

W szczególności na koncie 403 ewidencjonuje się koszty oznaczone poniższymi paragrafami klasyfikacji budżetowej:

1) 443 Różne opłaty i składki;

2) 448 Podatek od nieruchomości;

3) 450 Pozostałe podatki na rzecz budżetów jednostek samorządu terytorialnego;

4) 451 Opłaty na rzecz budżetu państwa;

5) 452 Opłaty na rzecz budżetów jednostek samorządu terytorialnego;

6) 454 Składki do organizacji międzynarodowych,

Konto 403 wykazuje w ciągu roku obrotowego saldo Wn, które wyraża wysokość poniesionych kosztów z tytułu podatków i opłat.

Analityka do konta 403

XXX-01* Podatki i opłaty

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
403201 202Koszty dotyczące podatków i opłat
403201 202Korekty błędnych zapisów (ze znakiem minus)
403225Podatek VAT - faktury wewnętrzne

Podatek od nieruchomości

403234Koszty dotyczące podatków i opłat
403234Korekty błędnych zapisów (ze znakiem minus)
403640Odpisy kosztów rozliczanych w czasie dotyczące okresu bieżącego
403640Korekty błędnych zapisów (ze znakiem minus)
201 202403Zmniejszenia uprzednio dokonanych kosztów
301403Koszty dotyczące podatków i opłat - faktury wewnętrzne
860403Przeniesienie w końcu roku obrotowego salda konta na wynik finansowy

Konto 404 - Wynagrodzenia

Konto 404 służy do ewidencji kosztów działalności podstawowej z tytułu wynagrodzeń dla pracowników i osób fizycznych współpracujących z GUM na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło i innych umów zgodnie z odrębnymi przepisami, w szczególności:

1) wynagrodzenia zasadnicze;

2) wynagrodzenia z tytułu umów o dzieło, zlecenie;

3) nagrody jubileuszowe;

4) dodatkowe wynagrodzenie roczne.

W szczególności na koncie 404 ewidencjonuje się koszty oznaczone poniższymi paragrafami klasyfikacji budżetowej:

1) 401 Wynagrodzenia osobowe pracowników;

2) 402 Wynagrodzenia osobowe członków korpusu służby cywilnej;

3) 404 Dodatkowe wynagrodzenie roczne;

4) 417 Wynagrodzenia bezosobowe.

Konto 404 wykazuje w ciągu roku obrotowego saldo Wn, które wyraża wysokość poniesionych kosztów na wynagrodzenia.

Analityka do konta 404

XXX-01* Wynagrodzenia

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
404231Koszty wynagrodzeń
231404Zmniejszenia uprzednio dokonanych kosztów
860404Przeniesienie w końcu roku obrotowego salda konta na wynik finansowy

Konto 405 - Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

Konto 405 służy do ewidencji kosztów z tytułu różnego rodzaju świadczeń na rzecz pracowników zatrudnionych na umowę o pracę i osób fizycznych współpracujących na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło, które nie są zaliczane do wynagrodzeń, w szczególności:

1) składek z tytułu ubezpieczeń społecznych i Funduszu Pracy;

2) szkoleń pracowników, kursów językowych;

3) dofinansowania do okularów;

4) odpisów na ZFŚS;

5) wpłaty na PFRON.

W szczególności na koncie 405 ewidencjonuje się koszty oznaczone poniższymi paragrafami klasyfikacji budżetowej:

1) 302 Wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń (w szczególności dofinansowanie do okularów);

2) 411 Składki na ubezpieczenia społeczne;

3) 412 Składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy;

4) 414 Wpłaty na PFRON;

5) 428 Zakup usług zdrowotnych;

6) 444 Odpisy na ZFŚS;

7) 455 Szkolenia członków korpusu służby cywilnej;

8) 470 Szkolenia pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej;

9) 471 Wpłaty na PPK finansowane przez podmiot zatrudniający.

Konto 405 wykazuje w ciągu roku obrotowego saldo Wn, które wyraża wysokość poniesionych kosztów z tytułu ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń.

Analityka do konta 405

XXX-01* Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
405201 202Koszty szkoleń
405201 202Korekty błędnych zapisów (ze znakiem minus)
405229Koszty składek ZUS płatnika dotyczące wynagrodzeń osobowych i bezosobowych
405229Koszt składek na PFRON
405229Korekty błędnych zapisów (ze znakiem minus)
405234Koszty dofinansowania do okularów
405240Naliczony odpis na ZFŚS
405240Korekty błędnych zapisów (ze znakiem minus)
405250Koszty składek PPK - pracodawca
405250Korekty błędnych zapisów (ze znakiem minus)
229405Zmniejszenia uprzednio dokonanych kosztów
240405Zmniejszenia uprzednio naliczonego odpisu na ZFŚS
860405Przeniesienie w końcu roku obrotowego salda konta na wynik finansowy

Konto 409 - Pozostałe koszty rodzajowe

Konto 409 służy do ewidencji pozostałych kosztów rodzajowych, które nie kwalifikują się do ujęcia na kontach 400-405, w szczególności:

1) koszty ekwiwalentu za pranie odzieży;

2) koszty krajowych i zagranicznych podróży służbowych;

3) koszty ubezpieczeń majątkowych i środków transportu jednostki;

4) innych kosztów niezaliczanych do kosztów działalności finansowej i pozostałych kosztów operacyjnych.

W szczególności na koncie 409 ewidencjonuje się koszty oznaczone poniższymi paragrafami klasyfikacji budżetowej:

1) 302 Wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń (w tym ekwiwalent za pranie odzieży);

2) 441 Podróże służbowe krajowe;

3) 442 Podróże służbowe zagraniczne;

4) 443 Różne opłaty i składki (niekwalifikowalne do podatków i opłat);

5) 461 Koszty postępowania sądowego i prokuratorskiego.

Konto 409 wykazuje w ciągu roku obrotowego saldo Wn, które wyraża wysokość poniesionych pozostałych kosztów rodzajowych.

Analityka do konta 409

XXX-01* Pozostałe koszty rodzajowe

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
409201 202Koszty dotyczące pozostałych kosztów rodzajowych
409201 202Korekty błędnych zapisów (ze znakiem minus)
409234Koszty dotyczące pozostałych kosztów rodzajowych
409234Korekty błędnych zapisów (ze znakiem minus)
201409Zmniejszenia uprzednio dokonanych kosztów
860409Przeniesienie w końcu roku obrotowego salda konta na wynik finansowy

410 - Inne świadczenia finansowane z budżetu

Konto 410 służy do ewidencji specyficznych kosztów rodzajowych.

W szczególności na koncie 410 ewidencjonuje się koszty oznaczone następującym paragrafem klasyfikacji budżetowej - 303 Różne wydatki na rzecz osób fizycznych (diety, koszty przejazdu oraz inne koszty członków Rady Metrologii związane z koniecznością uczestnictwa w posiedzeniach Rady Metrologii).

Analityka do konta 410

XXX-01* Inne świadczenia finansowane z budżetu

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
410240Koszty dotyczące specyficznych kosztów rodzajowych
410240Korekty błędnych zapisów (ze znakiem minus)
240410Zmniejszenia uprzednio dokonanych kosztów
860410Przeniesienie w końcu roku obrotowego salda konta na wynik finansowy

ZESPÓŁ 6 - PRODUKTY

Zadaniem kont zespołu 6 jest odzwierciedlenie operacji dotyczących ujęcia kosztów rozliczanych w innym czasie niż je poniesiono, tj. rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Syntetyka zespołu 6

640 - Rozliczenie międzyokresowe kosztów

Konto 640 - Rozliczenie międzyokresowe kosztów

Konto 640 służy do ewidencji kosztów dotyczących przyszłych okresów następujących po okresie, w którym je poniesiono (rozliczeń międzyokresowych czynnych).

Na koncie 640 ujmuje się tylko te koszty, które obejmują opłaty dokonywane z góry (składki członkowskie do organizacji międzynarodowych).

Przy rozliczaniu kosztów przyszłych okresów, których czas odpisywania nie jest jednoznacznie oznaczony stosuje się zasadę ostrożnej wyceny. Odpisów dokonuje się na koniec każdego miesiąca w wysokości przypadającej na dany miesiąc określonej w dokumentach, rozlicza się proporcjonalnie do okresu wskazanego w tych dokumentach.

Ewidencja analityczna do konta 640 prowadzona jest według tytułów rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Konto 640 może wykazywać saldo Wn, które oznacza stan nierozliczonych kosztów, czyli koszty przyszłych okresów.

Analityka do konta 640

XXX-01* Rozliczenie międzyokresowe kosztów

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
640201 202Koszty poniesione w danym okresie, dotyczące okresów następnych (składki członkowskie do organizacji międzynarodowych)
640201 202Zmniejszenie uprzednio poniesionych kosztów (ze znakiem minus)
403640Odpisy kosztów rozliczanych w czasie dotyczące okresu bieżącego

ZESPÓŁ 7 - PRZYCHODY, DOCHODY I KOSZTY

Konta zespołu 7 przeznaczone są do ewidencji:

1) przychodów z tytułu sprzedaży produktów i kosztów ich wytworzenia;

2) przychodów z tytułu dochodów budżetowych;

3) przychodów i kosztów operacji finansowych;

4) pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych.

W końcu roku obrotowego salda kont zespołu 7 przenosi się na konto 860.

Syntetyka zespołu 7

720 - Przychody z tytułu dochodów budżetowych

750 - Przychody finansowe

751 - Koszty finansowe

760 - Pozostałe przychody operacyjne

761 - Pozostałe koszty operacyjne

Konto 720 - Przychody z tytułu dochodów budżetowych

Konto 720 służy do ewidencji przychodów z tytułu dochodów budżetowych.

Saldo konta z końcem roku obrotowego przenosi się na stronę Ma konta 860.

Analityka do konta 720

XXX-01* Przychody z tytułu dochodów budżetowych

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
220 221720Przypisane należności z tytułu dochodów budżetowych
301720Przypisane należności z tytułu dochodów budżetowych umowy cywilno-prawne
720860Przeniesienie w końcu roku obrotowego salda konta na wynik finansowy

Konto 750 - Przychody finansowe

Konto 750 służy do ewidencji przychodów operacji finansowych.

Saldo konta z końcem roku obrotowego przenosi się na stronę Ma konta 860.

Analityka do konta 750

XXX-01* Przychody finansowe

XXX-01- - -01 Przychody finansowe - różnice kursowe - dochody

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
220 221

240 243

244

750Przypisane należności z tytułu odsetek
220 221

240 243

244

750Odpis odsetek z roku bieżącego (ze znakiem minus)
290750Rozwiązanie równowartości całości lub odpowiedniej części uprzednio dokonanego odpisu aktualizującego dotyczącego operacji finansowych
750860Przeniesienie w końcu roku obrotowego salda konta na wynik finansowy

Konto 751 - Koszty finansowe

Konto 751 służy do ewidencji kosztów operacji finansowych.

Na koszty finansowe składają się przede wszystkim naliczone wymagalne od jednostki odsetki za zwłokę w zapłacie zobowiązań.

Saldo konta z końcem roku obrotowego przenosi się na stronę Wn konta 860.

Analityka do konta 751

XXX-01* Koszty finansowe

XXX-01- - -01 Koszty finansowe - różnice kursowe - dochody

XXX-02 Koszty finansowe - umorzenie/odpis należności

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
751225Naliczone odsetki z tytułu VAT
751240Naliczone odsetki od niezapłaconych w terminie zobowiązań
7512**Odpis odsetek z lat ubiegłych w części nie objętej odpisem aktualizującym (2** oznacza odpowiednie konto zespołu 2)
751290Utworzenie odpisu aktualizującego należności dotyczącego operacji finansowych
860751Przeniesienie w końcu roku obrotowego salda konta na wynik finansowy

Konto 760 - Pozostałe przychody operacyjne

Konto 760 służy do ewidencji pozostałych przychodów operacyjnych, które są niezwiązane bezpośrednio z podstawową działalnością operacyjną i nie podlegają ewidencji na koncie 750.

Saldo konta z końcem roku obrotowego przenosi się na stronę Ma konta 860.

Analityka do konta 760

XXX-01Pozostałe przychody operacyjne
XXX-01-75001- -01Nieodpłatne otrzymanie rzeczowych aktywów trwałych
XXX-01-75001-0000-01Zaokrąglenia VAT

Księgowania

WnMaTypowe operacje
220 221

240

760Przypisane należności z tytułu kar i grzywien, a także odszkodowań i kosztów egzekucyjnych
255760Należne jednostce wynagrodzenie płatnika podatku
234760Przychody z tytułu zwrotów dofinansowań wypłaconych w latach poprzednich (dotyczy np. dofinansowania do nauki języka obcego)
241760Przepadek otrzymanego wadium
243760Zasądzone koszty postępowania spornego
290760Rozwiązanie równowartości całości lub odpowiedniej części uprzednio dokonanego odpisu aktualizującego
301760Przypisane należności z tytułu dochodów budżetowych z tytułu umowy najmu
760860Przeniesienie w końcu roku obrotowego salda konta na wynik finansowy

Konto 761 - Pozostałe koszty operacyjne

Konto 761 służy do ewidencji pozostałych kosztów operacyjnych, które nie są związane bezpośrednio z podstawową działalnością jednostki.

Saldo konta z końcem roku obrotowego przenosi się na stronę Wn konta 860.

Analityka do konta 761

XXX-01Pozostałe koszty operacyjne
XXX-01-75001- -01Nieodpłatne przekazanie rzeczowych aktywów trwałych
XXX-01-75001-0000-01Zaokrąglenia VAT
XXX-02Pozostałe koszty operacyjne - umorzenie/odpis należności

Księgowania

WnMaTypowe operacje
761220, 221

240

Naliczone kary, odszkodowania i koszty postępowania spornego
7612**Odpis należności z lat ubiegłych w części nie objętej odpisem aktualizującym (2** oznacza odpowiednie konto zespołu 2)
761225Przeksięgowanie podatku VAT zgodnie z deklaracją
761290Utworzenie odpisu aktualizującego należności
860761Przeniesienie w końcu roku obrotowego salda konta na wynik finansowy

ZESPÓŁ 8 - FUNDUSZE, REZERWY I WYNIK FINANSOWY

Konta zespołu 8 służą w szczególności do ewidencji funduszy, wyniku finansowego, dotacji z budżetu, rezerw i rozliczeń międzyokresowych przychodów. W ewidencji szczegółowej prowadzonej do poszczególnych kont zespołu 8 należy gromadzić informacje w przekrojach dostosowanych do ustalonego wzoru bilansu, rachunku zysków i strat, zestawienia zmian w funduszu jednostki oraz sprawozdań budżetowych.

Syntetyka zespołu 8 800 - Fundusz jednostki 810 - Dotacje budżetowe, płatności z budżetu środków europejskich oraz środków z budżetu na inwestycje 840 - Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe przychodów 851 - Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych 860 - Wynik finansowy

Konto 800 - Fundusz jednostki

Konto 800 służy do ewidencji równowartości majątku trwałego i obrotowego jednostki i ich zmian. Na stronie Wn konta 800 ujmuje się zmniejszenia funduszu, a na stronie Ma jego zwiększenia, zgodnie z odrębnymi przepisami regulującymi gospodarkę finansową jednostki.

Konto 800 wykazuje na koniec roku obrotowego saldo Ma, które oznacza stan funduszu jednostki.

Analityka do konta 800

XXX- --0000-00Fundusz jednostki na początek okresu - bilans otwarcia (poz. I)
XXX- --0001Zwiększenia funduszu (poz. I.1)
XXX- --0001-01Zysk bilansowy za rok ubiegły (poz. I.1.1)
XXX- --0001-02Zrealizowane wydatki budżetowe (poz. I.1.2)
XXX- -

XXX- -

-0001-03

-0001-04

Zrealizowane płatności ze środków europejskich (poz. I.1.3)

Środki na inwestycje (poz. I.1.4)

XXX- --0001-05Aktualizacja wyceny środków trwałych (poz. I.1.5)
XXX- --0001-06Nieodpłatne otrzymanie środków trwałych oraz WNiP (poz. I.1.6)
XXX- --0001-07Aktywa przyjęte od zlikwidowanych lub połączonych jednostek (poz. I.1.6)
XXX- --0001-08Aktywa otrzymane w ramach centralnego zaopatrzenia (poz. I.1.8)
XXX- --0001-09Pozostałe odpisy z wyniku finansowego za rok bieżący (poz. I.1.9)
XXX- --0001-10Inne zwiększenia (poz. I.1.10)
XXX- --0002Zmniejszenia funduszu (poz. I.1)
XXX- --0002-01Strata za rok ubiegły (poz. I.2.1)
XXX- --0002-02Zrealizowane dochody budżetowe (poz. I.2.2)
XXX- --0002-03Rozliczenie wyniku finansowego i środków obrotowych za rok ubiegły (poz. I.2.3)
XXX- --0002-04Dotacje i środki na inwestycje (poz. I.2.4)
XXX- --0002-05Aktualizacja wyceny środków trwałych (poz. I.2.5)
XXX- --0002-06Wartość sprzedanych i nieodpłatnie przekazanych ŚT i WNiP (poz. I.2.6)
XXX- --0002-07Pasywa przyjęte od zlikwidowanych lub połączonych jednostek (poz. I.2.7)
XXX- --0002-08Aktywa przekazane w ramach centralnego zaopatrzenia (poz. I.2.8)
XXX- --0002-09Inne zmniejszenia (poz. I.2.9)

Księgowania

WnMaTypowe operacje
800011Zmniejszenia wartości początkowej środków trwałych - aktualizacja wyceny, nieodpłatne przekazanie - wartość nieumorzona
800020Likwidacja wartości niematerialnych i prawnych umarzanych stopniowo - wartość nieumorzona
800080Wyksięgowanie kosztów poniesionych na sprzedane lub nieodpłatnie przekazane inwestycje
800222Roczne przeksięgowania zrealizowanych dochodów budżetowych
800810Roczne przeksięgowania salda konta 810 z końcem roku obrotowego
800860Przeksięgowanie wyniku finansowego w następnym roku obrotowym - strata bilansowa ubiegłego roku obrotowego
011800Aktualizacja wyceny oraz zwiększenia wartości początkowej środków trwałych, przyjęcie otrzymanych nieodpłatnie środków trwałych - wartość nieumorzona
020800Przyjęcie nieodpłatnie otrzymanych od innych jednostek wartości niematerialnych i prawnych stopniowo umarzanych - wartość nieumorzona
080800Nieodpłatne otrzymanie z tytułu darowizny środków trwałych w budowie
223800Roczne przeksięgowania zrealizowanych wydatków budżetowych
810800Równowartość wydatków dokonanych na sfinansowanie inwestycji zakupowych (zapis równoległy do zapłaty zobowiązań)
860800Przeksięgowanie wyniku finansowego w następnym roku obrotowym - zysk bilansowy ubiegłego roku obrotowego

Konto 810 - Dotacje budżetowe, płatności z budżetu środków europejskich oraz środków z budżetu na inwestycje

Konto 810 służy do ewidencji wydatków dokonanych przez jednostkę ze środków budżetowych na finansowanie własnych inwestycji.

Saldo konta 810 ulega likwidacji w wyniku przeksięgowania rocznej sumy wydatków na sfinansowanie własnych inwestycji.

Konto 810 nie wykazuje salda na koniec roku obrotowego.

Analityka do konta 810

XXX-- --01 Wydatki na inwestycje

Księgowania

WnMaTypowe operacje
810800Równowartość wydatków dokonanych na sfinansowanie inwestycji zakupowych (zapis równoległy do zapłaty zobowiązań)
800810Przeksięgowanie wydatkowanych środków na sfinansowanie inwestycji

Konto 840 - Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe przychodów

Konto 840 służy do ewidencji przychodów zaliczanych do przyszłych okresów oraz innych rozliczeń międzyokresowych i rezerw na przyszłe zobowiązania.

Konto 840 może wykazywać saldo Ma, które oznacza stan rezerw na przyszłe zobowiązania i przychodów zaliczanych do przyszłych okresów.

Analityka do konta 840

XXX- -*

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
761840Utworzenie rezerw na przyszłe zobowiązania w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych
840760Rozwiązanie lub zmniejszenie rezerwy na skutek wygaśnięcia przyczyn utworzenia rezerwy

Konto 851 - Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Konto 851 służy do ewidencji stanu oraz zwiększeń i zmniejszeń ZFŚS.

Środki pieniężne tego funduszu, wyodrębnione na specjalnym rachunku bankowym, ujmuje się na koncie 135.

Ewidencja analityczna do konta 851 pozwala na wyodrębnienie:

1) stanu, zwiększeń i zmniejszeń ZFŚS, z podziałem według źródeł zwiększeń i kierunków zmniejszeń;

2) wysokości poniesionych kosztów i wysokości uzyskanych przychodów w ramach poszczególnych rodzajów działalności socjalnej.

Konto 851 wykazuje saldo Ma, które wyraża stan ZFŚS, będącego w dyspozycji jednostki.

Analityka do konta 851

XXX- -0000ZFŚS - budżet
XXX- -0000-00ZFŚS - bilans otwarcia
XXX- --0001ZFŚS - zwiększenia
XXX- --0001-01ZFŚS - odpis
XXX- --0001-02ZFŚS - odsetki naliczone NBP
XXX- --0001-03ZFŚS - odsetki od pożyczek mieszkaniowych
XXX- --0002ZFŚS - zmniejszenia
XXX- --0002-01ZFŚS - pożyczki mieszkaniowe
XXX- --0002-02ZFŚS - wypłaty ryczałtów
XXX- --0002-03ZFŚS - wypłata zapomóg
XXX- --0002-04ZFŚS - prowizje bankowe
XXX- --0002-05ZFŚS - świadczenia świąteczne
XXX- --0002-06ZFŚS - wczasy pod gruszą
XXX- --0002-07ZFŚS - inne świadczenia w tym dopłaty do działalności kulturalno-oświatowej

Księgowania

WnMaTypowe operacje
851135Przypisanie z tytułu prowizji za prowadzenie rachunku
851231Naliczenia świadczeń z ZFŚS
135851Wpływ środków z tytułu naliczenia ZFŚS
135851Rozliczenie odsetek z tytułu oprocentowania rachunku
236851Naliczenie odsetek od umów ZFŚS

Konto 860 - Wynik finansowy

Konto 860 służy do ustalenia na koniec roku obrotowego wyniku finansowego jednostki.

Saldo konta 860 może wykazywać na koniec roku obrotowego:

1) saldo Wn - strata netto;

2) saldo Ma - zysk netto.

W następnym roku obrotowym pod datą zatwierdzenia (przyjęcia) sprawozdania finansowego saldo konta podlega przeksięgowaniu na konto 800.

Analityka do konta 860

XXX-- --01 Wynik finansowy

Księgowania

WnMaTypowe operacje
8604**Przeniesienie w końcu roku obrotowego poniesionych sald kont kosztów rodzajowych (4** oznacza odpowiednie konto zespołu 4)
860751Przeniesienie w końcu roku obrotowego sald kont kosztów operacji finansowych
860761Przeniesienie w końcu roku obrotowego sald kont pozostałych kosztów operacyjnych
860800Przeniesienie dodatniego wyniku finansowego (zysk netto) za ubiegły rok obrotowy
720860Przeniesienie w końcu roku obrotowego sald kont dochodów budżetowych
750860Przeniesienie w końcu roku obrotowego sald kont przychodów finansowych
760860Przeniesienie w końcu roku obrotowego sald kont przychodów operacyjnych
800860Przeniesienie ujemnego wyniku finansowego (strata netto) za ubiegły rok obrotowy

KONTA POZABILANSOWE

Jednostka na kontach pozabilansowych prowadzi ewidencję danych dotyczących w szczególności: płatności ze środków europejskich, planów finansowych wydatków środków krajowych i europejskich, zaangażowania budżetu środków krajowych, budżetu środków europejskich oraz budżetu zadaniowego.

W ewidencji pozabilansowej ujmuje się zdarzenia gospodarcze, które nie wpływają na zmianę aktywów, pasywów i wyników działalności. W związku z powyższym, dane zawarte w ewidencji pozabilansowej nie są wykazywane w bilansie, rachunku zysków i strat oraz zestawieniu zmian w funduszu jednostki.

Syntetyka kont pozabilansowych

900 - Plan dochodów budżetowych

966 - Wydatki w podziale na kategorie wydatków

967 - Wydatki kwalifikowane poniesione przed podpisaniem umowy o dofinansowanie

970 - Płatności ze środków europejskich

976 - Wzajemne rozliczenia między jednostkami

980 - Plan finansowy wydatków budżetowych

981 - Plan finansowy niewygasających wydatków

982 - Plan wydatków środków europejskich

983 - Zaangażowanie wydatków środków europejskich roku bieżącego

984 - Zaangażowanie wydatków środków europejskich przyszłych lat

988 - Wydatki niekwalifikowalne oraz dokonane zwroty po dniu bilansowym

990 - Plan finansowy wydatków budżetowych w układzie zadaniowym

991 - Plan finansowy środków europejskich budżetowych w układzie zadaniowym

992 - Zapewnienie finansowania lub dofinansowania z budżetu państwa

993 - Zaangażowanie zapewnienia finansowania dla wydatków roku bieżącego

994 - Zaangażowanie zapewnienia finansowania dla wydatków lat przyszłych

998 - Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego

999 - Zaangażowanie wydatków budżetowych przyszłych lat

Konto 900 - Plan dochodów budżetowych

Konto 990 służy do ewidencji wartości planu dochodów budżetowych.

Konto 990 nie wykazuje salda na koniec roku obrotowego.

Analityka do konta 900

XXX-01-* Plan dochodów budżetowych

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
990Plan dochodów budżetowych oraz jego zmiany (zwiększenia zapisem dodatnim, a zmniejszenia zapisem ujemnym)
990Wykonanie planu dochodów budżetowych
990Wyksięgowanie roczne planowanych, a niezrealizowanych dochodów budżetowych

Konto 966 - Wydatki w podziale na kategorie wydatków

Konto 966 wprowadzone zostało ze względu na potrzeby związane z planowaniem oraz monitorowaniem wydatków w układzie funkcjonalnym.

Ewidencja szczegółowa dla konta 966 pozwala na ustalenie wydatków kwalifikowalnych zdefiniowanych w "Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach programów operacyjnych".

Na koncie 966 księguje się wydatki kwalifikowalne w celu umożliwienia weryfikacji danych w zakresie postępu finansowego realizacji projektu w ramach ŚKLGUM (KAMPUS), eCzas, TRANS-TACHO.

Dokumentację obrotów na koncie 966 stanowią wyciągi bankowe oraz polecenia księgowania. Zapisy na koncie 966 dokonywane są m.in. na podstawie Karty czynności kontrolnych, sporządzanej do dokumentu źródłowego, na której podana jest klasyfikacja kategorii wydatków Planu Działania.

Konto 966 może wykazywać saldo na koniec roku obrotowego, które oznacza postęp finansowy projektu w ramach danego Wniosku o Płatność.

Analityka do konta 966

XXX-01-KAMPUS
XXX-01-00001Dokumentacja projektowa
XXX-01-00002Roboty budowlane
XXX-01-00003Nadzór inwestorski/autorski
XXX-01-00004Środki trwałe i dobra niematerialne
XXX-01-00005Koszty zarządzania
XXX-01-00006Promocja projektu
XXX-01-00007Roboty budowlane po waloryzacji
XXX-02-eCzas
XXX-02-00001Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne
XXX-02-00002Usługi zewnętrzne
XXX-02-00003Szkolenia
XXX-02-00004Promocja
XXX-02-00005Wynagrodzenia bezpośrednie
XXX-02-00006Wydatki poniesione na pokrycie kosztów pośrednich
XXX-03-TRANS-TACHO
XXX-03-00001Środki trwałe i wartości niematerialne i prawne
XXX-03-00002Usługi zewnętrzne
XXX-03-00003Szkolenia
XXX-03-00004Informacja i promocja
XXX-03-00005Wynagrodzenia bezpośrednie
XXX-03-00006Wydatki poniesione na pokrycie kosztów pośrednich
XXX-XX-XXXXX-XXXXPrzedstawia rok złożenia wniosku o płatność
XXX-XX-XXXXX-XXXX-XXPrzestawia numer wniosku o płatność w danym roku

Księgowania

WnMaTypowe operacje
966Równowartość wydatków kwalifikowanych w kwocie brutto w podziale na kategorie wydatków (klasyfikator unijny)

Konto 967 - Wydatki kwalifikowane poniesione przed podpisaniem umowy o dofinansowanie

Konto 967 służy do ewidencji wydatków kwalifikowanych poniesionych przed podpisaniem umowy o dofinansowanie.

Konto 967 może wykazywać saldo Wn które oznacza wartość wydatków kwalifikowanych poniesionych przed podpisaniem umowy o dofinansowanie.

Analityka do konta 967

XXX-02-eCzas
XXX-XX-2019Wydatki poniesione w roku 2019
XXX-XX-XXXX-2021Rok złożenia WoP 2021
XXX-XX-XXXXX-XXXX-01WoP nr 01
XXX-XX-XXXXX-XXXX-02WoP nr 02
XXX-XX-XXXXX-XXXX-03WoP nr 03
XXX-03-TRANS-TACHO
XXX-XX-2019Wydatki poniesione w roku 2019
XXX-XX-2020Wydatki poniesione w roku 2020
XXX-XX-XXXX-2020Rok złożenia WoP 2020
XXX-XX-XXXXX-XXXX-01WoP nr 01
XXX-XX-XXXXX-XXXX-02WoP nr 02
XXX-XX-XXXXX-XXXX-03WoP nr 03

Księgowania

WnMaTypowe operacje
967Równowartość wydatków kwalifikowanych poniesionych przed podpisaniem umowy o dofinansowanie

Konto 970 - Płatności ze środków europejskich

Konto 970 służy do ewidencji płatności dokonanych przez BGK ze środków europejskich na podstawie składanych przez jednostkę zleceń płatności z rachunku ministra właściwego do spraw finansów.

Konto 970 może wykazywać saldo Wn, które oznacza wartość zleceń płatności już przekazanych przez GUM do BGK, ale jeszcze oczekujących na realizację przez BGK.

Zapisów w księgach rachunkowych dokonuje się na podstawie zatwierdzonych do wypłaty zleceń płatności oraz informacji z BGK.

Analityka do konta 970

XXX-01- Płatności ze środków europejskich

XXX-XX-75001 Płatności ze środków europejskich

Księgowania

WnMaTypowe operacje
970Złożenie zlecenia płatności w BGK
970Realizacja zlecenia płatności przez BGK

Konto 976 - Wzajemne rozliczenia między jednostkami

Konto 976 służy do ewidencji wzajemnych rozliczeń między jednostkami.

Konto 976 nie wykazuje salda.

Analityka do konta 976

XXX-01* Wzajemne rozliczenia między jednostkami - należności zobowiązania - salda

XXX-02* Wzajemne rozliczenia między jednostkami - koszty i przychody

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
976Równowartość wzajemnego rozliczenia dokonana przez jednostkę Inicjującą
976Równowartość wzajemnego rozliczenia dokonana przez jednostkę Uzgadniającą

Konto 980 - Plan finansowy wydatków budżetowych

Konto 980 służy do ewidencji wartości planu finansowego wydatków budżetowych.

Konto 980 nie wykazuje salda na koniec roku obrotowego.

Analityka do konta 980

XXX-01-* Plan finansowy wydatków budżetowych

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
980Plan finansowy wydatków budżetowych oraz jego zmiany (zwiększenia zapisem dodatnim, a zmniejszenia zapisem ujemnym)
998980Realizacja wydatków budżetowych
980Wyksięgowanie roczne planowanych, a niezrealizowanych wydatków budżetowych, które wygasły

Konto 981 - Plan finansowy niewygasających wydatków

Konto 981 służy do ewidencji wartości planu finansowego niewygasających wydatków.

Konto 981 nie wykazuje salda na koniec roku obrotowego.

Analityka do konta 981

XXX-01-*

Plan finansowy niewygasających wydatków

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
981Plan finansowy wydatków oraz jego zmiany (zwiększenia zapisem dodatnim, a zmniejszenia zapisem ujemnym)
998981Realizacja niewygasających wydatków
981Wyksięgowanie roczne planowanych, a niezrealizowanych niewygasających wydatków

Konto 982 - Plan wydatków środków europejskich

Konto 982 służy do ewidencji planu finansowego wydatków środków europejskich dysponenta środków budżetowych.

Konto 982 nie wykazuje salda na koniec roku obrotowego.

Analityka do konta 982

XXX-01-* Plan wydatków środków europejskich

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
982Plan finansowy wydatków środków europejskich oraz jego zmiany (zwiększenia zapisem dodatnim, a zmniejszenia zapisem ujemnym)
983982Realizacja wydatków środków europejskich
982Wyksięgowanie roczne równowartości planowanych, a niezrealizowanych wydatków środków europejskich

Konto 983 - Zaangażowanie wydatków środków europejskich roku bieżącego

Konto 983 służy do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków środków europejskich roku bieżącego.

Konto 983 nie wykazuje salda na koniec roku obrotowego.

Analityka do konta 983

XXX-01-* Zaangażowanie wydatków środków europejskich roku bieżącego

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
983982Równowartość zrealizowanych wydatków środków europejskich w bieżącym roku obrotowym
983Zaangażowanie wydatków na podstawie decyzji lub zawartych umów w zakresie projektów finansowanych z udziałem środków europejskich w bieżącym roku obrotowym
983Przeniesienie niezrealizowanego zaangażowania wydatków środków europejskich na zaangażowanie przyszłych lat (ze znakiem minus)
983Zmniejszenie zaangażowania wydatków środków europejskich na podstawie decyzji lub zawartych umów w zakresie projektów finansowanych z udziałem środków europejskich w bieżącym roku obrotowym (ze znakiem minus)

Konto 984 - Zaangażowanie wydatków środków europejskich przyszłych lat

Konto 984 służy do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków środków europejskich przyszłych lat, które mają być zrealizowane w latach następnych.

Na koniec roku obrotowego konto 984 może wykazywać saldo Ma, które oznacza zaangażowanie wydatków budżetu środków europejskich lat przyszłych.

Analityka do konta 984

XXX-01-* Zaangażowanie wydatków środków europejskich przyszłych lat

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
984Równowartość zaangażowanych wydatków środków europejskich w latach poprzednich, przewidzianych do realizacji w roku bieżącym
984Zaangażowanie wydatków środków europejskich w latach przyszłych oraz zmniejszenia zaangażowań (zapis ze znakiem minus)
984Przeniesienie zaangażowań wydatków ujętych w poprzednich latach obrotowych na bieżący rok obrotowy (zapis ze znakiem minus)
984Zmniejszenie zaangażowania wydatków środków europejskich na podstawie notatek służbowych (zapis ze znakiem minus)

Konto 988 - Wydatki niekwalifikowalne oraz dokonane zwroty po dniu bilansowym

Konto 988 służy do ewidencji wydatków niekwalifikowalnych, ewentualnych korekt finansowych oraz zwrotów stwierdzonych po dniu bilansowym, umożliwiających zapewnienie zgodności zapisów w księgach rachunkowych ze stanem faktycznym w poszczególnych latach budżetowych, w ramach WoP.

Ewidencja do konta 988 prowadzona jest z uwzględnieniem m.in.:

1) wydatków uznanych za niekwalifikowalne;

2) nałożonych korekt finansowych;

3) zwrotów.

Analityka do konta 988

XXX-01-* Wydatki niekwalifikowalne oraz dokonane zwroty po dniu bilansowym

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
988Równowartość zrealizowanych wydatków niekwalifikowalnych, stwierdzonych po dniu bilansowym w ramach WoP
988Równowartość korekt finansowych nałożonych po dniu bilansowym
988Równowartość dokonanych zwrotów

Konto 990 - Plan finansowy wydatków budżetowych w układzie zadaniowym

Konto 990 służy do ewidencji planu finansowego wydatków budżetowych w układzie zadaniowym.

Ewidencja wydatków dokonywana jest na podstawie wyciągów bankowych.

Konto 990 nie wykazuje salda na koniec roku obrotowego.

Analityka do konta 990

XXX-01-* Plan finansowy wydatków budżetowych w układzie zadaniowym

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
990Plan finansowy wydatków budżetowych w układzie zadaniowym oraz jego zmiany
990Realizacja wydatków budżetowych w układzie zadaniowym oraz wartość planu niezrealizowanego

Konto 991 - Plan finansowy środków europejskich w układzie zadaniowym

Konto 991 służy do ewidencji planu środków europejskich w układzie zadaniowym.

Ewidencja wydatków dokonywana jest na podstawie wyciągów bankowych.

Konto 991 nie wykazuje salda na koniec roku obrotowego.

Analityka do konta 991

XXX-01-* Plan finansowy środków europejskich w układzie zadaniowym

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
991Plan finansowy środków europejskich w układzie zadaniowym oraz jego zmiany
991Realizacja środków europejskich w układzie zadaniowym oraz wartość planu niezrealizowanego

Konto 992 - Zapewnienie finansowania lub dofinansowania z budżetu państwa

Konto 992 służy do ewidencji zapewnienia finansowania lub dofinansowania z budżetu państwa.

Konto 992 na koniec roku może wykazywać saldo Wn, które oznacza wartość zapewnienia finansowania lub dofinansowania z budżetu państwa.

Analityka do konta 992

XXX-01 Zapewnienie finansowania lub dofinansowania z budżetu państwa

Księgowania

WnMaTypowe operacje
992Zapewnienie finansowania lub dofinansowania z budżetu państwa oraz jego zmiany (zwiększenia zapisem dodatnim, a zmniejszenia zapisem ujemnym)
992Wyksięgowanie roczne równowartości planowanego, a niezrealizowanego zapewnienia finansowania lub dofinansowania z budżetu państwa

Konto 993 - Zaangażowanie zapewnienia finansowania dla wydatków roku bieżącego

Konto 993 służy do ewidencji prawnego zaangażowania zapewnienia finansowania lub dofinansowania dla wydatków roku bieżącego.

Konto 998 nie wykazuje salda na koniec roku obrotowego.

Analityka do konta 993

XXX-01-* Zaangażowanie zapewnienia finansowania dla wydatków roku bieżącego

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
993Zaangażowanie zapewnienia finansowania lub dofinansowania dla wydatków roku bieżącego, których wykonanie spowoduje konieczność wydatkowania środków budżetowych w danym roku obrotowym
993Zmniej szenie zaangażowania zapewnienia finansowania lub dofinansowania dla wydatków roku bieżącego (zapis ze znakiem minus)
993Przeniesienie niezrealizowanego zaangażowania zapewnienia finansowania lub dofinansowania dla wydatków roku bieżącego na zaangażowanie przyszłych lat (zapis ze znakiem minus)

Konto 994 - Zaangażowanie zapewnienia finansowania dla wydatków lat przyszłych

Konto 994 służy do ewidencji prawnego zaangażowania zapewnienia finansowania lub dofinansowania dla wydatków roku bieżącego.

Konto 994 może wykazywać saldo Ma na koniec roku obrotowego, które oznacza wartość zaangażowania zapewnienia finansowania lub dofinansowania dla wydatków lat przyszłych.

Analityka do konta 994

XXX-01-* Zaangażowanie zapewnienia finansowania dla wydatków lat przyszłych

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
994Równowartość zaangażowanego zapewnienia finansowania w latach poprzednich, przewidzianych do realizacji w bieżącym roku obrotowym
994Przeniesienie zaangażowanych wydatków ujętych w latach poprzednich obrotowych na bieżący rok obrotowy (zapis ze znakiem minus)
994Zaangażowanie zapewnienia finansowania dla wydatków lat przyszłych, których wykonanie spowoduje konieczność wydatkowania środków budżetowych w przyszłych latach
994Zmniejszenie zaangażowania zapewnienia finansowania dla wydatków lat przyszłych (zapis ze znakiem minus)

Konto 998 - Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego

Konto 998 służy do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków budżetowych ujętych w planie finansowym, do realizacji w danym roku obrotowym dla budżetu środków krajowych.

Konto 998 nie wykazuje salda na koniec roku obrotowego.

Analityka do konta 998

XXX-01-* Zaangażowanie wydatków budżetowych roku bieżącego

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
998Równowartość sfinansowanych wydatków budżetowych w bieżącym roku obrotowym
998Zaangażowanie umów, decyzji i innych postanowień, których wykonanie spowoduje konieczność wydatkowania środków budżetowych w danym roku obrotowym
998Zmniejszenie zaangażowania umów, decyzji i innych postanowień (zapis ze znakiem minus)
998Przeniesienie niezrealizowanego zaangażowania wydatków budżetowych na zaangażowanie przyszłych lat (zapis ze znakiem minus)
998980Zrealizowane zaangażowanie wydatków środków krajowych w korespondencji z kontem 980 Plan finansowy wydatków budżetowych

Konto 999 - Zaangażowanie wydatków budżetowych przyszłych lat

Konto 999 służy do ewidencji prawnego zaangażowania wydatków budżetowych przyszłych lat, które mają być zrealizowane w latach następnych.

Na koniec roku obrotowego konto 999 może wykazywać saldo Ma, które oznacza zaangażowanie wydatków budżetowych lat przyszłych.

Analityka do konta 999

XXX-01-* Zaangażowanie wydatków budżetowych przyszłych lat

*Opis poszczególnych poziomów analityki znajduje się w rozdziale - "Sposób i zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych".

Księgowania

WnMaTypowe operacje
999Równowartość zaangażowanych wydatków budżetowych w latach poprzednich, przewidzianych do realizacji w bieżącym roku obrotowym
999Przeniesienie zaangażowanych wydatków ujętych w latach poprzednich obrotowych na bieżący rok obrotowy (zapis ze znakiem minus)
999Zaangażowanie umów, decyzji i innych postanowień, których wykonanie spowoduje konieczność wydatkowania środków budżetowych w przyszłych latach
999Zmniejszenie zaangażowania umów, decyzji i innych postanowień (zapis ze znakiem minus)

ZASTĘPCZY DOWÓD KSIĘGOWY - WZÓR

grafika

SYNTETYCZNY PLAN KONT GŁÓWNEGO URZĘDU MIAR

SymbolNazwa
011ŚRODKI TRWAŁE
013POZOSTAŁE ŚRODKI TRWAŁE
016DOBRA KULTURY
020WARTOŚCI NIEMATERIALNE I PRAWNE
071UMORZENIE ŚRODKÓW TRWAŁYCH ORAZ WARTOŚCI NIEMATERIALNYCH I PRAWNYCH
072UMORZENIE POZOSTAŁYCH ŚRODKÓW TRWAŁYCH, WARTOŚCI NIEMATERIALNYCH I PRAWNYCH ORAZ ZBIORÓW BIBLIOTECZNYCH
080ŚRODKI TRWAŁE W BUDOWIE (INWESTYCJE)
130RACHUNEK BIEŻĄCY WYDATKÓW JEDNOSTKI
131RACHUNEK BIEŻĄCY DOCHODÓW JEDNOSTKI
132RACHUNEK WYDATKÓW NIEWYGASAJĄCYCH
135RACHUNKI ŚRODKÓW FUNDUSZU SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA
138RACHUNEK ŚRODKÓW EUROPEJSKICH
139INNE RACHUNKI BANKOWE
141ŚRODKI PIENIĘŻNE W DRODZE
201ROZRACHUNKI Z ODBIORCAMI I DOSTAWCAMI
202ROZRACHUNKI Z ODBIORCAMI I DOSTAWCAMI W WALUTACH OBCYCH
220NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOCHODÓW BUDŻETOWYCH - PUBLICZNOPRAWNE
221NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU DOCHODÓW BUDŻETOWYCH - UMOWY CYWILNOPRAWNE
222ROZLICZENIE DOCHODÓW BUDŻETOWYCH
223ROZLICZENIE WYDATKÓW BUDŻETOWYCH
225ROZRACHUNKI Z BUDŻETAMI
226DŁUGOTERMINOWE NALEŻNOŚCI BUDŻETOWE
227ROZLICZENIE WYDATKÓW Z BUDŻETU ŚRODKÓW EUROPEJSKICH
229POZOSTAŁE ROZRACHUNKI PUBLICZNOPRAWNE
231ROZRACHUNKI Z TYTUŁU WYNAGRODZEŃ
234POZOSTAŁE ROZRACHUNKI Z PRACOWNIKAMI
235POZOSTAŁE ROZRACHUNKI Z PRACOWNIKAMI - DELEGACJE ZAGRANICZNE
236POŻYCZKI Z ZFŚS
240POZOSTAŁE ROZRACHUNKI
241POZOSTAŁE ROZRACHUNKI - WADIA I ZABEZPIECZENIA
242ROZRACHUNKI - ZFŚS
243NALEŻNOŚCI SPORNE
244NALEŻNOŚCI WĄTPLIWE
245WPŁYWY DO WYJAŚNIENIA
250ROZLICZENIA Z TYTUŁU PPK
290ODPISY AKTUALIZUJĄCE NALEŻNOŚCI
299KONTO TECHNICZNE
300ROZLICZENIE ZAKUPU
301ROZLICZENIE SPRZEDAŻY
310MATERIAŁY
400AMORTYZACJA
401ZUŻYCIE MATERIAŁÓW I ENERGII
402USŁUGI OBCE
403PODATKI I OPŁATY
404WYNAGRODZENIA
405UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I INNE ŚWIADCZENIA
409POZOSTAŁE KOSZTY RODZAJOWE
410INNE ŚWIADCZENIA FINANSOWANE Z BUDŻETU
640ROZLICZENIE MIĘDZYOKRESOWE KOSZTÓW
720PRZYCHODY Z TYTUŁU DOCHODÓW BUDŻETOWYCH
750PRZYCHODY FINANSOWE
751KOSZTY FINANSOWE
760POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE
761POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE
800FUNDUSZ JEDNOSTKI
810ŚRODKI Z BUDŻETU NA INWESTYCJE
840REZERWY I ROZLICZENIA MIĘDZYOKRESOWE PRZYCHODÓW
851ZAKŁADOWY FUNDUSZ ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH
860WYNIK FINANSOWY
900PLAN DOCHODÓW BUDŻETOWYCH
966WYDATKI W PODZIALE NA KATEGORIE WYDATKÓW
967WYDATKI KWALIFIKOWANE PONIESIONE PRZED PODPISANIEM UMOWY O DOFINANSOWANIE
970PŁATNOŚCI ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKICH
976WZAJEMNE ROZLICZENIA MIĘDZY JEDNOSTKAMI
980PLAN FINANSOWY WYDATKÓW BUDŻETOWYCH
981PLAN FINANSOWY NIEWYGASAJĄCYCH WYDATKÓW
982PLAN WYDATKÓW ŚRODKÓW EUROPEJSKICH
983ZAANGAŻOWANIE WYDATKÓW ŚRODKÓW EUROPEJSKICH ROKU BIEŻĄCEGO
984ZAANGAŻOWANIE WYDATKÓW ŚRODKÓW EUROPEJSKICH PRZYSZŁYCH LAT
990PLAN FINANSOWY WYDATKÓW BUDŻETOWYCH W UKŁADZIE ZADANIOWYM
991PLAN ŚRODKÓW EUROPEJSKICH W UKŁADZIE ZADANIOWYM
992ZAPEWNIENIE FINANSOWANIA LUB DOFINANSOWANIA Z BUDŻETU PAŃSTWA
993ZAANGAŻOWANIE ZAPEWNIENIA FINANSOWANIA DLA WYDATKÓW ROKU BIEŻĄCEGO
994ZAANGAŻOWANIE ZAPEWNIENIA FINANSOWANIA DLA WYDATKÓW LAT PRZYSZŁYCH
998ZAANGAŻOWANIE WYDATKÓW BUDŻETOWYCH ROKU BIEŻĄCEGO
999ZAANGAŻOWANIE WYDATKÓW BUDŻETOWYCH PRZYSZŁYCH LAT