Zasady podziału funduszu nagród i ich przyznawania nauczycielom akademickim.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1991.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1995 r.

ZARZĄDZENIE NR 2
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 21 lutego 1991 r.
w sprawie zasad podziału funduszu nagród i ich przyznawania nauczycielom akademickim.

Na podstawie art. 121 ust. 4 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ze specjalnego funduszu nagród, o którym mowa w art. 121 ust. 2 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385) zwanej dalej "ustawą", przyznaje się nauczycielom akademickim co roku nagrody za wybitne i twórcze osiągnięcia naukowe, artystyczne i dydaktyczne uzyskane w roku ubiegłym.
2.
Fundusz nagród dzielony jest następująco:
1)
5% stanowi fundusz na nagrody przyznawane nauczycielom akademickim z inicjatywy właściwego ministra,
2)
95% stanowi fundusz na nagrody przyznawane nauczycielom akademickim przez rektorów uczelni oraz właściwych ministrów na wniosek rektorów.
§  2.
1.
Nagrody dla nauczycieli akademickich przyznawane są w szczególności za:
1)
oryginalne i twórcze osiągnięcia naukowe udokumentowane:
a)
publikacjami naukowymi, mającymi istotny wpływ na stan wiedzy i kierunki dalszych badań,
b)
pracami konstrukcyjnymi, technologicznymi i projektowanymi, charakteryzującymi się nowatorskim, naukowym podejściem do problemu,
2)
kształcenie kadr naukowych potwierdzone podejmowaniem zainicjowanej problematyki badawczej przez innych pracowników nauki, pełnieniem funkcji promotora, konsultanta i opiniodawcy innych prac naukowych,
3)
konkretne przedsięwzięcia, które spowodowały istotną poprawę warunków pracy dydaktycznej, wyników kształcenia i poziomu prac dyplomowych,
4)
autorstwo lub współautorstwo wyróżniających się podręczników, skryptów, przewodników metodycznych, programów nauczania, nowoczesnych metod nauczania.
2.
Przez użyte w ust. 1 określenia osiągnięcia naukowe, prace naukowe - należy rozumieć również osiągnięcia artystyczne, prace artystyczne, a przez kształcenie kadr naukowych - kierowanie młodą kadrą w zakresie dyscyplin artystycznych.
§  3.
1.
Właściwy minister przyznaje nagrody indywidualne i zespołowe.
2.
Wysokość nagrody ustala się przy zastosowaniu mnożnika maksymalnej stawki miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego na stanowisku profesora zwyczajnego w uczelni, zatrudnionego w grupie pracowników naukowych, obowiązującego na dzień 30 czerwca roku, w którym zostaje przyznana nagroda.
3. 1
Wysokość nagrody ustaloną według zasad określonych w ust. 2 zaokrągla się do pełnych dziesiątek.
4.
Wysokość nagrody indywidualnej przyznawanej przez właściwego ministra z funduszu o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 1 wynosi do 4-krotnej stawki. z funduszu o którym mowa w § ust. 2 pkt 2 równa się 4-krotnej stawce, a wysokość nagrody zespołowej wynosi do 8-krotnej stawki.
5.
W ramach przyznanej nagrody zespołowej podział pomiędzy członków zespołu uzależniony jest od wkładu pracy poszczególnych osób, z tym, że nagroda przypadająca na jednego członka zespołu nie może przekraczać wysokości nagrody indywidualnej.
§  4.
1.
Wnioski o przyznanie nagród ministra z funduszu, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, składają rektorzy, po zasięgnięciu opinii senatu w terminie do 31 marca.
2.
Środki na nagrody, o których mowa w ust. 1 zapewnia rektor uczelni.
§  5.
1.
Rektorzy uczelni w ramach środków przydzielonych im do dyspozycji przez właściwego ministra przyznają nauczycielom akademickim nagrody indywidualne i zespołowe I i II stopnia za osiągnięcia, o których mowa w § 2.
2.
Wysokość nagrody ustala się wg zasad określonych w § 3 ust. 2 i 3.
3.
Wysokość nagrody indywidualnej:

I stopnia równa się 2 stawkom,

II stopnia równa się 1 stawce.

4.
Wysokość nagrody zespołowej:

I stopnia wynosi do 4,0 krotnej stawki,

II stopnia wynosi do 3,0 krotnej stawki.

5.
Do nagród zespołowych stosuje się odpowiednio przepisy § 3 ust. 5.
6.
Wnioski o przyznanie nagród, o których mowa w ust. 1 składają dziekani, po zasięgnięciu opinii rady wydziału lub kierownicy innych jednostek organizacyjnych.
§  6.
W danym roku nauczycielowi akademickiemu z tego samego tytułu może być przyznana nagroda indywidualna lub zespołowa ministra albo rektora.
§  7.
Wnioski o nagrodę rozpatrują i opiniują:
1)
komisja nagród powołana przez właściwego ministra w odniesieniu do nagród, o których mowa w § 4, w skład której wchodzą nauczyciele akademiccy z danych uczelni,
2)
komisja nagród powołana przez rektora w odniesieniu do wniosków dotyczących nagród, o których mowa w § 5, w skład której wchodzą nauczyciele akademiccy danej uczelni.
§  8.
1.
Właściwy minister podejmuje decyzje o przyznaniu nagrody nauczycielowi akademickiemu, biorąc pod uwagę opinie komisji, o której mowa w § 7 pkt 1 oraz kryteria o których mowa w § 2.
2.
Osoby, którym przyznano nagrody za osiągnięcia, o których mowa w § 2, otrzymują dyplom ministra przyznającego nagrodę.
§  9.
Wnioski, o których mowa w § 4 ust. 1 w 1991 r. mogą być składane do 30 kwietnia.
§  10.
Traci moc zarządzenie Nr 9 Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 19 marca 1984 r. w sprawie zasad podziału funduszów na nagrody dla pracowników szkół wyższych oraz przyznawania nagród z tych funduszów (Dz. Urz. MNSzWiT Nr 1, poz. 8, Dz. Urz. MNSzWiT z 1985 r. Nr 3, poz. 14, Dz. Urz. MEN z 1987 r. Nr 4, poz. 20, Dz. Urz. MEN z 1988 r. Nr 5, poz. 25, z 1989 r. Nr 3, poz. 25, oraz z 1990 r. Nr 3, poz. 12)
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 1 stycznia 1991 r.
1 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 28 października 1994 r. (Dz.Urz.MEN.94.5.28) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1995 r.