Zasady planowania i rozliczania kosztów sporządzania planów urządzenia lasu.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2006.1.3

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2006 r.

ZARZĄDZENIE Nr 82
Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
z dnia 30 grudnia 2005 r.
w sprawie zasad planowania i rozliczania kosztów sporządzania planów urządzenia lasu

ZU-7019-32/2005

Na podstawie art. 33, ust. 1 i ust. 3, pkt 1a i pkt 4 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2005 r. nr 45, poz. 435, nr 157, poz. 1315, nr 167, poz. 1399 oraz nr 175, poz. 1460) oraz § 6 i § 8, ust. 1, pkt 2 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe - stanowiącego załącznik do Zarządzenia nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe zarządzam, co następuje:

§  1.
1.
Wprowadzam do stosowania w Lasach Państwowych "Wytyczne w sprawie zasad planowania i rozliczania kosztów sporządzania planów urządzenia", stanowiące załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
2.
Wprowadzam do stosowania w Lasach Państwowych formularz "TABELA UL" według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Sporządzenie planu urządzenia lasu obejmuje prace wyszczególnione w "Instrukcji urządzania lasu", stanowiącej załącznik do Zarządzenia nr 43 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 18 kwietnia 2003 r. oraz inne specjalistyczne opracowania i analizy uzupełniające, niezbędne do sporządzenia planu urządzenia lasu, a wynikające z ustaleń narady wstępnej lub komisji techniczno-gospodarczych.
2.
W "Instrukcji urządzania lasu", o której mowa w ust. 1, w części 1 zatytułowanej "Instrukcja sporządzania planu urządzenia lasu dla nadleśnictwa", w § 125, ust. 2, pkt 3 zamiast wyrazów "ogłoszenie przetargu w sprawie" umieszcza się wyraz "zlecenie", a wyrazy "w drodze przetargu" skreśla się.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2006 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYTYCZNE W SPRAWIE ZASAD PLANOWANIA I ROZLICZANIA KOSZTÓW SPORZĄDZANIA PLANÓW URZĄDZENIA LASU

§  1.
Użyte w niniejszych "Wytycznych..." określenia oznaczają:
1)
roboty urządzeniowe lub prace urządzeniowe - prace zmierzające do sporządzenia planu urządzenia lasu dla nadleśnictwa;
2)
zlecenie sporządzenia planu urządzenia lasu do Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej - zgłoszenie zamiaru sporządzenia planu urządzenia lasu nadleśnictwa do wybranego Oddziału Biura, z wyspecyfikowaniem zakresu robót oraz powiadomieniem Zarządu Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Warszawie;
3)
koszty sporządzania planu urządzenia lasu - koszty ukształtowane na podstawie umów z kilku ostatnich lat w nadleśnictwach o pracochłonności zbliżonej do nadleśnictwa zlecanego, z uwzględnieniem rzeczywistego zakresu robót oraz ostatnio opublikowanego wskaźnika inflacji;
4)
umowa o sporządzenie planu urządzenia lasu - umowa zawarta pomiędzy Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych a Oddziałem Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, przed rozpoczęciem prac inwentaryzacyjnych do planu urządzenia lasu, a po uzgodnieniu szczegółowego zakresu prac oraz wynegocjowaniu ceny opracowania;
5)
kontrole i odbiory robót urządzeniowych - czynności niezbędne ze strony właściwej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, zgodne z Zarządzeniem nr 63 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 13 sierpnia 2002 r. w sprawie kontroli i odbioru robót urządzeniowych zlecanych przez regionalne dyrekcje Lasów Państwowych, a warunkujące uregulowanie należności za wykonane roboty.
§  2.
Przy sporządzaniu projektu planu urządzenia lasu obowiązuje ustalony w niniejszych "Wytycznych" tryb postępowania w zakresie zlecania, wartościowania, kontroli i odbioru robót urządzeniowych obejmujący:
1)
zapraszanie do udziału w naradzie wstępnej Oddziału lub Oddziałów Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (nazywanego dalej BULiGL), przewidywanych do wykonania robót urządzeniowych w danym nadleśnictwie;
2)
zlecenie sporządzenia planu urządzenia lasu do BULiGL, w terminie do końca września roku poprzedzającego rozpoczęcie prac terenowych;
3)
uzyskanie z BULiGL kosztorysu wstępnego zleconych robót (w ha, punktach przeliczeniowych oraz w PLN);
4)
zgłoszenie do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (zwanej dalej DGLP) przewidywanego zakresu i wstępnych kosztów sporządzenia planów urządzenia lasu w następnym roku, na formularzu TABELA UL;
5)
uzyskanie z DGLP średnich krajowych kosztów jednostkowych 1 ha oraz 1 punktu prac urządzeniowych;
6)
zweryfikowanie kosztów zawartych w TABELI UL w związku z wyliczonymi przez DGLP limitami kosztów na podstawie średniej wartości 1 ha oraz 1 punktu przeliczeniowego, zwiększenie tych kosztów o współczynnik wynikający z inflacji oraz ewentualne ich zwiększenie (nie więcej niż o 5%) z tytułu wykonania prac nie przewidzianych w "Instrukcji urządzania lasu";
7)
przeprowadzenie negocjacji cenowych do nowych umów o sporządzenie planów urządzenia lasu w ramach ogólnego limitu kosztów dla RDLP, wynikającego ze zweryfikowanej TABELI UL;
8)
zawarcie umów o sporządzenie planów urządzenia lasu oraz przekazanie danych o nowych umowach do DGLP;
9)
przeprowadzanie kontroli i odbiorów etapów robót określonych w umowie zgodnie z przyjętą procedurą;
10)
konsekwentne przestrzeganie terminów zawartych w umowie oraz zabezpieczenie właściwej jakości prac urządzeniowych.
§  3.
1.
W 2006 r. przyjmuje się do kosztorysowania zasadniczych robót urządzeniowych opracowany przez BULiGL oraz przyjęty do wiadomości przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych "Katalog wyceny wartości punktowej 1 ha prac urządzeniowych w Lasach Państwowych według nadleśnictw", przekazany do regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych jako załącznik do pisma z 7 listopada 2005 r., o znaku: ZU-7019-25/2005. Zmiana tego katalogu wymaga akceptacji dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
2.
W 2006 r. należy opracować "Katalog wyceny wartości punktowej 1 ha prac siedliskowych w Lasach Państwowych według nadleśnictw". Do czasu jego opracowania przez BULiGL i przyjęcia do wiadomości przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych prace siedliskowe kosztorysowane będą na podstawie średnich regionalnych kosztów jednostkowych 1 ha opracowania w ubiegłych latach, w nadleśnictwach o podobnej pracochłonności jak w nadleśnictwie zlecanym do wykonania.
3.
Koszty innych - nie ujętych w "Instrukcji urządzania lasu" - prac urządzeniowych należy negocjować indywidualnie, kierując się przewidywanym czasem i złożonością opracowania.
§  4.
1.
Za realizację niniejszych "Wytycznych..." odpowiedzialni są dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, a na szczeblu DGLP naczelnik wydziału właściwego do spraw urządzania lasu.
2.
Dla sprawnej realizacji niniejszych "Wytycznych..." na poziomie regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych zaleca się powołanie głównych specjalistów do spraw planowania oraz kontroli i odbioru robót urządzeniowych w wydziałach właściwych do spraw urządzania lasu.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

w sprawie zasad planowania i rozliczania kosztów sporządzania planów urządzenia lasu

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika