Zasady opracowywania planów studiów i ramowych programów nauczania studiów dziennych prowadzonych w akademiach medycznych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1987.5.22

Akt utracił moc
Wersja od: 8 stycznia 1987 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 8 stycznia 1987 r.
w sprawie zasad opracowywania planów studiów i ramowych programów nauczania studiów dziennych prowadzonych w akademiach medycznych.

Na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201) oraz na podstawie art. 3 ust. 4 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o urzędzie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 36, poz. 169), zarządza się, co następuje:
§  1.
Studia dzienne prowadzone w akademiach medycznych trwają nie dłużej niż:
1)
6 lat na wydziałach lekarskich,
2)
5 lat na oddziałach stomatologicznych, oddziałach analityki medycznej oraz na wydziałach farmaceutycznych,
3)
4 lata na wydziałach pielęgniarskich.
§  2.
Rady wydziałów przy opracowywaniu planów studiów i programów nauczania, a senaty akademii medycznych przy opiniowaniu tych planów i programów kierują się:
1)
potrzebami ochrony zdrowia i gospodarki narodowej przy określaniu zakresów wiedzy i poziomu wykształcenia absolwenta,
2)
potrzebą wyposażenia absolwenta w niezbędną wiedzę teoretyczną oraz umiejętności stanowiące praktyczne przygotowanie do wykonywania określonego zawodu,
3)
koniecznością zapewnienia porównywalności wykształcenia absolwentów akademii medycznych poszczególnych kierunków studiów,
4)
postanowieniami niniejszego zarządzenia.
§  3.
1.
W czasie trwania całego okresu studiów wymiar zajęć nie powinien przekraczać:
1)
na wydziale lekarskim - 5.400 godzin
2)
na oddziale stomatologicznym - 4.500 - " -
3)
na wydziale farmaceutycznym - 4.500 - " -
4)
na oddziale analityki medycznej - 4.500 - " -
5)
na wydziale pielęgniarskim - 3.600 - " -
2.
Wymiar zajęć na wszystkich wydziałach i oddziałach nie powinien przekraczać 35 godzin tygodniowo.
3.
Rady wydziałów akademii medycznych w uzasadnionych wypadkach mogą zwiększyć o 10% wymiar zajęć na odpowiednim kierunku studiów.
§  4.
1.
Plan studiów obejmuje następujące grupy przedmiotów:
1)
ogólne,
2)
podstawowe kierunkowe,
3)
specjalistyczne,
4)
wojskowe i obronne.
2.
Przedmioty wchodzące w skład grup przedmiotów wymienionych w ust. 1, powinny być wpisane do siatki godzin, której wzór stanowi załącznik Nr 1 do zarządzenia.
§  5.
1.
Do grupy przedmiotów ogólnych, o których mowa w § 4 pkt 1, zalicza się:
1)
przedmioty społeczno-polityczne:
a)
filozofię,
b)
socjologię ogólną,
c)
ekonomię polityczną,
d)
naukę o polityce,
e)
inne z zakresu dyscyplin społeczno-politycznych, realizowane w 7 semestrze,
2)
języki obce - w wymiarze nie mniejszym niż 210 godzin, w tym jeden język obcy, którego student uczył się w szkole podstawowej i średniej - w wymiarze nie mniejszym niż 90 godzin,
3)
wychowanie fizyczne - w wymiarze nie mniejszym niż 180 godzin,
4)
psychologię, pedagogikę i metodykę nauczania na kierunku pielęgniarskim, kształcącym nauczycieli - w wymiarze nie mniejszym niż 300 godzin, przy czym wymiar godzin dla każdego przedmiotu nie może być niższy niż 90 godzin.
2.
Wymiar zajęć, programy nauczania oraz tryb zaliczania przedmiotów wojskowych i obronnych (zajęć wojskowych, szkolenia medyczno-obronnego i sanitarno-obronnego) - określają odrębne przepisy.
3.
Zasady realizacji:
1)
przedmiotów społeczno-politycznych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, zawiera załącznik Nr 2 do zarządzenia,
2)
psychologii, pedagogiki i metodyki nauczania, o których mowa w ust. 1 pkt 4, określa załącznik Nr 3 do zarządzenia.
4.
Rektor, w przypadku dysponowania odpowiednią kadrą nauczycieli akademickich i bazą materialną może podjąć decyzję o zwiększeniu wymiaru zajęć przedmiotów ogólnych wymienionych w ust. 1 (np. przedmiotów społeczno-politycznych, lektoratów języków obcych, wychowania fizycznego itp.) - jako zajęć fakultatywnych.
5.
W sytuacjach uzasadnionych potrzebami służby zdrowia i opieki społecznej oraz gospodarki narodowej Minister Zdrowia i Opieki Społecznej może zlecić prowadzenie do planów studiów przedmiotów ogólnych innych niż wymienione w ust. 1 np.: podstawy informatyki, ochrony środowiska przyrodniczego itp., o ile problematyka nimi objęta nie występuje w wystarczającym zakresie w treściach programowych innych przedmiotów nauczania. Wymiar godzin i tryb zaliczania tych przedmiotów ustala dziekan wydziału.
§  6.
1.
Do podstawowych przedmiotów kierunkowych, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2, zalicza się przedmioty zawierające niezbędny zakres wiedzy o dyscyplinie naukowej lub grupie dyscyplin naukowych, odpowiadających kierunkowi studiów.
2.
Wykazy podstawowych przedmiotów kierunkowych oraz studenckich praktyk zawodowych dla poszczególnych kierunków studiów opracowuje międzyuczelniany zespół dydaktyczny powołany przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej spośród przedstawicieli akademii medycznych zgłoszonych przez ich rektorów. W ramach tego zespołu mogą być tworzone sekcje specjalistyczne.
§  7.
1.
Akademia medyczna opracowuje programy nauczania przedmiotów, o których mowa w § 6 ust. 1, posługując się ramowymi programami nauczania.
2.
Ramowe programy nauczania opracowuje zespół lub zespoły dydaktyczno-naukowe, o których mowa w § 6 ust. 2, we współpracy z akademiami medycznymi. Celem ramowych programów nauczania jest zachowanie porównywalnego zakresu wiedzy absolwentów danego kierunku studiów w różnych akademiach medycznych.
§  8.
1.
Programy nauczania poszczególnych przedmiotów powinny zawierać następujące elementy:
1)
cel nauczania,
2)
treści programowe przedmiotu uwzględniające najnowsze osiągnięcia nauki,
3)
wykaz literatury podstawowej i uzupełniającej.
2.
Programy nauczania przedmiotów wymienionych w § 5 ust. 1 pkt 1 i 4 opracowują akademie medyczne na podstawie ramowych programów nauczania ustalonych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
§  9.
Do przedmiotów specjalistycznych, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 3, zalicza się przedmioty pogłębiające wiedzę w zakresie specjalności w ramach danego kierunku studiów, na którym opracowywana jest praca magisterska, na kierunkach kończących się napisaniem pracy magisterskiej.
§  10.
1.
Plan studiów poza zajęciami określonymi w § 3 ust. 1 i 3 obejmuje również:
1)
praktyki studenckie zawodowe, odpowiadające kierunkowi studiów - w wymiarze określonym w wykazach, o których mowa w § 6 ust. 2,
2)
praktyki pedagogiczne na kierunkach kształcących nauczycieli - w wymiarze 10-12 tygodni w czasie trwania studiów,
3)
praktyki studenckie robotnicze wykonywane w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych na podstawie umowy o pracę.
2.
Zasady realizacji praktyk studenckich zawodowych i robotniczych regulują odrębne przepisy.
§  11.
1.
Przedmioty objęte planem studiów zaliczane są na podstawie egzaminów lub zaliczeń. Wykaz zaliczeń, których oceny wpisywane są do indeksu ustala rada wydziału.
2.
Przedmioty wymienione w § 5 ust. 1 lit. a-d oraz pkt 2 i 4 zaliczane są na podstawie egzaminów.
3.
Przedmioty, z których student obowiązany jest zdać egzamin, z wyjątkiem przedmiotów, o których mowa w § 5 ust. 3, określa plan studiów.
4.
Liczba egzaminów nie może przekroczyć:
1)
40 w czasie trwania studiów,
2)
8 w roku akademickim.
§  12.
1.
Student odbywa studia według planu studiów obowiązującego w roku akademickim, w którym rozpoczął studia z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 5.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do studenta powtarzającego rok studiów lub przeniesionego z innej akademii medycznej na ten sam kierunek studiów.
§  13.
Rektor akademii medycznej przedkłada Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej plany studiów w celu zatwierdzenia, co najmniej na 6 miesięcy przed rozpoczęciem roku akademickiego, w którym plany te mają być realizowane.
§  14.
Zasady opracowywania planów studiów i ramowych programów nauczania w wojskowej akademii medycznej określają odrębne przepisy.
§  15.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 17 stycznia 1985 r. w sprawie zasad opracowywania planów studiów i ramowych programów nauczania studiów dziennych prowadzonych w akademiach medycznych (Dz. Urz. MZiOS Nr 2, poz. 7).
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

PLAN STUDIÓW DZIENNYCH

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Zasady realizacji przedmiotów społeczno-politycznych

1.
Łączny wymiar zajęć dydaktycznych z przedmiotów społeczno-politycznych ustalony w planie dla każdego kierunku studiów, nie może być niższy niż 300 godzin, a wymiar zajęć każdego przedmiotu nie może być niższy niż 60 godzin, z wyjątkiem wykładu wymienionego w § 5 ust. 1 pkt 1 lit. e, który może być realizowany w wymiarze 30 godzin.
2.
Tematy oraz program wykładu, o którym mowa w § 5 ust. 1 pkt 1 lit. e, ustala akademia medyczna, biorąc pod uwagę zakres przedmiotowy i treść programów dyscyplin wymienionych w § 5 ust. 1 pkt 1 lit. a-d.

Zaleca się preferowanie następujących tematów wykładu:

- zakres filozofii: "etyka", "estetyka", "historia filozofii - wybrane zagadnienia", "filozoficzne problemy nauk przyrodniczych", "metodologia nauk społecznych z elementami logiki", "marksistowskie religioznawstwo",

- z zakresu socjologii: "socjologia wielkich struktur", "socjologia kultury", "socjologia wsi", "socjologia miasta",

- z zakresu ekonomii: "polityka gospodarcza", "historia myśli ekonomicznej", "międzynarodowe stosunki gospodarcze", "ekonomika pracy",

- z zakresu nauki o polityce: "historia polityczna Polski 1918-1980", "międzynarodowe stosunki polityczne", "historia ruchu robotniczego", "historia doktryn polityczno-prawnych", "polityka społeczna".

3.
Na każdym z trzech pierwszych lat studiów plan studiów powinien uwzględniać co najmniej jeden z przedmiotów społeczno-politycznych.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Zasady realizacji przedmiotów: psychologia, pedagogika, metodyka nauczania oraz praktyk pedagogicznych na magisterskich studiach pielęgniarskich w akademiach medycznych.

1.
Na wymiar co najmniej 300 godzin zajęć tego bloku składa się:

- 90 godzin psychologii,

- 90 godzin pedagogiki,

- 120 godzin dydaktyki przedmiotu kierunkowego w szkole zawodowej.

Zajęcia te realizowane są w zasadzie jako: seminaria, konwersatoria, zajęcia laboratoryjne.

Podane minimalne wymiary zajęć oraz liczba przedmiotów mogą być zwiększone w zależności od możliwości akademii.

2.
Realizacja programów przedmiotów tego bloku powinna rozpocząć się nie później niż na 3-4 semestrze studiów, a okres na nią przeznaczony nie powinien być krótszy niż cztery semestry.
3.
Kolejność rozpoczynania realizacji wymienionych przedmiotów powinna być następująca: psychologia, pedagogika, a następnie (ewentualnie równolegle) dydaktyka przedmiotu kierunkowego.
4.
Praktyka pedagogiczna w wymiarze 10-12 tygodni na kierunkach pielęgniarskich akademii medycznych obejmuje:
1)
praktykę ogólnopedagogiczną w wymiarze co najmniej dwóch tygodni ukierunkowaną na zaznajomienie studentów z działalnością wychowawczą szkoły w czasie lekcji i poza lekcjami, a także na kształtowanie umiejętności prowadzenia tzw. godzin do dyspozycji klasy, pracy z rodzicami itp.,
2)
praktykę dydaktyczną w dwuletnich policealnych studiach zawodowych (medycznych), w wymiarze co najmniej czterech tygodni,
3)
praktykę dydaktyczną (ciągłą) w średniej szkole medycznej w wymiarze co najmniej czterech tygodni.
5.
Wymieniona w ust. 4 pkt 2 i 3 praktyka dydaktyczna powinna być ukierunkowana na samodzielne prowadzenie lekcji, a także zajęć pozalekcyjnych z dziedziny związanej z nauczanym przedmiotem.
6.
Przygotowanie merytoryczne do odbycia praktyk wymienionych w ust. 4, w tym także wyznaczenie zadań do realizowania przez studentów, należy do nauczycieli akademickich przedmiotu pedagogika i psychologia w porozumieniu z dydaktykami szczegółowymi.