Zasady opracowywania planów studiów i ramowych programów nauczania studiów dziennych prowadzonych w akademiach medycznych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1985.2.7

Akt utracił moc
Wersja od: 17 stycznia 1985 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 17 stycznia 1985 r.
w sprawie zasad opracowywania planów studiów i ramowych programów nauczania studiów dziennych prowadzonych w akademiach medycznych.

Na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 3 lit. b i ust. 3 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 14, poz. 113 i z 1983 r. Nr 5, poz. 33 oraz Nr 39, poz. 176) zarządza się, co następuje:
§  1.
Studia dzienne prowadzone w akademiach medycznych trwają nie dłużej niż:
1)
6 lat na wydziałach lekarskich,
2)
5 lat na oddziałach stomatologicznych, oddziałach analityki medycznej oraz na wydziałach farmacji,
3)
4 lata na wydziałach pielęgniarskich.
§  2.
Rady wydziałów przy opracowywaniu planów studiów i ramowych programów nauczania, a senaty akademii medycznych przy zatwierdzaniu tych planów i programów kierują się:
1)
potrzebami ochrony zdrowia i gospodarki narodowej przy określaniu zakresów wiedzy i poziomu wykształcenia absolwenta,
2)
potrzebą wyposażenia absolwenta w niezbędną wiedzę teoretyczną oraz umiejętności stanowiące praktyczne przygotowanie do wykonywania określonego zawodu,
3)
koniecznością zapewnienia porównywalności wykształcenia absolwentów akademii medycznych poszczególnych kierunków studiów,
4)
postanowieniami niniejszego zarządzenia.
§  3.
1.
W czasie trwania studiów wymiar zajęć nie powinien przekraczać:
1)na wydziale lekarskim-5.400godzin
2)na oddziale stomatologicznym-4.500"
3)na wydziale farmaceutycznym-4.500"
4)na oddziale analityki medycznej-4.500"
5)na wydziale pielęgniarskim-3.600"
2.
Wymiar zajęć na wszystkich wydziałach i oddziałach nie powinien przekraczać 35 godzin tygodniowo.
3.
Rady wydziałów akademii medycznych w uzasadnionych wypadkach mogą zwiększyć o 10% wymiar zajęć na odpowiednim kierunku studiów.
§  4.
Plan studiów obejmuje następujące grupy przedmiotów:
1)
ogólne,
2)
podstawowe kierunkowe,
3)
specjalizacyjne,
4)
wojskowe i medyczno-obronne.
§  5.
1.
Do grupy przedmiotów, o których mowa w § 4 pkt 1, zalicza się:
1)
przedmioty społeczno-polityczne:
a)
filozofię,
b)
socjologię ogólną,
c)
ekonomię polityczną,
d)
naukę o polityce,
e)
przedmioty humanizujące związane ze społeczną rolą nauk medycznych: historię medycyny, etykę lekarską, socjologię medycyny i profilaktykę medyczną,
2)
języki obce - w wymiarze nie mniejszym niż 200 godzin, w tym jeden język obcy, którego student uczył się w szkole podstawowej i średniej - w wymiarze nie mniejszym niż 90 godzin,
3)
wychowanie fizyczne - w wymiarze nie mniejszym niż 180 godzin,
4)
psychologię, pedagogikę i metodykę nauczania na kierunku pielęgniarskim, kształcącym nauczycieli - w wymiarze nie mniejszym niż 300 godzin, w tym psychologia 90 godzin, pedagogika 90 godzin i metodyka nauczania 120 godzin.
2.
Plan studiów, poza przedmiotami, o których mowa w ust. 1, powinien obejmować wykład z dyscyplin społeczno-politycznych kształcących socjalistyczne wartości i postawy obywatelskie, realizowanych na 7 semestrze.
3.
Przedmioty wymienione w ust. 1 pkt 1, 2, 4 oraz w § 4 pkt 4 zaliczane są na podstawie egzaminów.
4.
Zasady realizacji przedmiotów społeczno-politycznych, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i ust. 2, zawiera załącznik do zarządzenia.
§  6.
1.
Do podstawowych przedmiotów kierunkowych, o których mowa w § 4 pkt 2 zalicza się przedmioty zawierające niezbędny zakres wiedzy o dyscyplinie naukowej lub grupie dyscyplin naukowych, odpowiadających kierunkowi studiów.
2.
Wykaz podstawowych przedmiotów kierunkowych dla poszczególnych kierunków studiów opracowuje zespół powołany przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej spośród przedstawicieli akademii medycznych zgłoszonych przez ich rektorów, zapewniające porównywalny poziom wiedzy absolwentów danego kierunku studiów w różnych akademiach medycznych.
§  7.
Do przedmiotów specjalizacyjnych, o których mowa w § 4 pkt 3, zalicza się przedmioty z wybranej dziedziny wiedzy, w zakresie której w ramach danego kierunku studiów prowadzone są wykłady specjalizacyjne, pracownie, konserwatoria, seminaria oraz opracowywane są prace magisterskie na kierunkach kończących się napisaniem pracy magisterskiej.
§  8.
Wymiar i zakres szkolenia wojskowego oraz medyczno-obronnego określają przepisy odrębne.
§  9.
1.
Plan studiów poza zajęciami określonymi w § 3 ust. 1 i 3 obejmuje również:
1)
praktyki studenckie, odpowiadające kierunkowi studiów,
2)
praktyki pedagogiczne na kierunkach kształcących nauczycieli - w wymiarze 6-8 tygodni w czasie trwania studiów,
3)
pracę studentów wykonywaną w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych w oparciu o umowę o pracę - w wymiarze co najmniej 3 miesięcy w czasie trwania studiów.
2.
Praca studentów, o której mowa w ust. 1 pkt 3 powinna być zgodna z kierunkiem studiów, z tym że w szczególnie uzasadnionych przypadkach dziekan wydziału może wyrazić zgodę na wykonywanie przez studenta innej pracy społecznie użytecznej na stanowiskach pracowników fizycznych.
3.
Do pracy studenta może być zaliczona praktyka studencka lub pedagogiczna organizowana przez akademię medyczną, jeśli jest wykonywana na podstawie umowy o pracę.
§  10.
1.
Przedmioty przewidziane planem studiów realizowane są w oparciu o programy nauczania.
2.
Programy nauczania przedmiotów wymienionych w § 5 ust. 1 pkt 1, 3, 4 opracowują akademie medyczne na podstawie ramowych programów nauczania ustalonych przez Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki.
3.
Przedmioty objęte planem studiów zaliczane są na podstawie egzaminów lub zaliczeń. Wykaz zaliczeń, których oceny wpisywane są do indeksu ustala rada wydziału.
4.
Przedmioty, z których student obowiązany jest zdać egzamin, z wyjątkiem przedmiotów, o których mowa w § 5 ust. 3, określa plan studiów.
5.
Liczba egzaminów nie może przekroczyć:
1)
40 w czasie trwania studiów,
2)
8 w roku akademickim.
§  11.
1.
Student odbywa studia według planu studiów obowiązującego w roku akademickim, w którym rozpoczął studia.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do studenta powtarzającego rok studiów lub przeniesionego z innej akademii medycznej na ten sam kierunek studiów.
§  12.
1.
W ciągu miesiąca od dnia zatwierdzenia przez senat akademii medycznej planu studiów - rektor akademii medycznej obowiązany jest do przesłania planu Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej, który w celu zapewnienia porównywalności wykształcenia absolwentów poszczególnych kierunków studiów, może zalecić uzupełnienie lub zmianę planu studiów, jeśli nie odpowiada on postanowieniom niniejszego zarządzenia.
2.
Plany studiów zatwierdzone przez senaty akademii medycznych do wejścia w życie niniejszego zarządzenia podlegają dostosowaniu do zasad zarządzenia do dnia 30 września 1985 r.
§  13.
1.
Plany studiów i programy nauczania opracowane zgodnie z postanowieniami niniejszego zarządzenia obowiązują od roku akademickiego 1985/1986.
2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

Zasady realizacji przedmiotów społeczno-politycznych

1.
Łączny wymiar zajęć dydaktycznych z przedmiotów społeczno-politycznych ustalony w planie studiów dla każdego kierunku studiów, nie może być niższy niż 300 godzin, a wymiar zajęć z każdego przedmiotu nie może być niższy niż 60 godzin.
2.
Na każdym z trzech pierwszych lat studiów, plan studiów powinien uwzględniać co najmniej jeden z przedmiotów społeczno-politycznych.