Zasady nadzoru właścicielskiego nad spółkami Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna i PKP Polskie Linie Kolejowe Spółka Akcyjna.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MIiR.2014.80

Akt utracił moc
Wersja od: 8 grudnia 2014 r.

ZARZĄDZENIE Nr 55
MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU 1
z dnia 3 grudnia 2014 r.
w sprawie zasad nadzoru właścicielskiego nad spółkami Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna i PKP Polskie Linie Kolejowe Spółka Akcyjna

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2012 r. poz. 392) w związku z art. 5, art. 10 i art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. z 2014 r. poz. 1160), zwanej dalej "ustawą", zarządza się co następuje:
§  1.
Wprowadza się do stosowania przez właściwe komórki organizacyjne Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju "Zasady nadzoru właścicielskiego nad spółkami Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna i PKP Polskie Linie Kolejowe Spółka Akcyjna", stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2.
Traci moc Zarządzenie nr 43 Ministra Infrastruktury z dnia 7 listopada 2011 r. w sprawie Zasad nadzoru właścicielskiego nad spółkami PKP SA i PKP PLK SA.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

ZASADY NADZORU WŁAŚCICIELSKIEGO

nad spółkami Polskie Koleje

Państwowe Spółka Akcyjna i PKP

Polskie Linie Kolejowe Spółka Akcyjna

Niniejsze Zasady dotyczą spółek Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna, zwanej dalej "PKP S.A." i PLKP Polskie Linie Kolejowe Spółka Akcyjna, zwanej dalej: "PLK S.A.", ale odnoszą się również do innych spółek utworzonych na podstawie ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe" (Dz. U. z 2014 r. poz. 1160), zwanej dalej: "ustawą" oraz PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o. i PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o.

Zgodnie z ustawą, w spółce PKP S.A. (art. 5) oraz w PLK S.A. (art. 15) Skarb Państwa reprezentuje minister właściwy do spraw transportu.

Dokument przedstawia, rozszerzone w stosunku do obowiązujących przepisów, formy i procedury nadzoru właścicielskiego wykonywanego przez ministra właściwego do spraw transportu oraz zasady i mechanizmy monitorowania i oceny działalności ekonomiczno-finansowej spółek, ich funkcjonowania, oceny efektów realizowanego procesu restrukturyzacji. Do głównych celów nadzoru właścicielskiego należy zaliczyć:

1) wzrost efektywności działania, skuteczności zarządzania spółek;

2) zapewnienie właściwych instrumentów kontroli nad spółkami.

Dla realizacji wskazanych celów nadzoru właścicielskiego istotne znaczenie ma właściwe funkcjonowanie kodeksowych organów spółek prawa handlowego: walnego zgromadzenia, rady nadzorczej oraz zarządu.

Bezpośredni nadzór nad działalnością spółek sprawują rady nadzorcze, które umożliwiają ministrowi właściwemu do spraw transportu monitorowanie i kontrolowanie procesów zachodzących w spółkach.

Zarząd spółki

Członkowie zarządu powinni legitymować się odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem zawodowym, przedsiębiorczością, dążeniem do stałej poprawy sytuacji ekonomiczno-finansowej spółki, a także umiejętnością dobrej współpracy z załogą.

Zgodnie z art. 10 ustawy oraz statutem spółki PKP S.A., członków zarządu powołuje i odwołuje walne zgromadzenie.

W przypadku PLK S.A., zgodnie z art. 368 § 4 Kodeksu spółek handlowych, członków zarządu powołuje rada nadzorcza spółki w postępowaniu kwalifikacyjnym kierując się wskazanymi wyżej kryteriami doboru.

Ocena pracy

Bieżąca kontrola i ocena pracy zarządu należy do rady nadzorczej. Ocena okresowa - na koniec roku obrotowego - pozostaje w gestii walnego zgromadzenia, jako organu rozpatrującego i zatwierdzającego sprawozdanie zarządu z działalności spółki i sprawozdanie finansowe za ubiegły rok obrotowy. Wyrazem pozytywnej oceny jest udzielenie absolutorium członkom zarządu z wykonywania przez nich obowiązków.

Dodatkową formą bieżącej kontroli pracy zarządu jest prowadzona okresowo przez Departament Transportu Kolejowego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju analiza sprawozdań spółki oraz ocena stopnia realizacji przedstawionych w planie rzeczowo-finansowym parametrów ekonomicznych, a także zleconych konkretnych zadań do wykonania spółce.

Rada Nadzorcza

Ustawowo wyznaczone miejsce w systemie nadzoru właścicielskiego mają rady nadzorcze. Zgodnie z art. 382 § 1 Kodeksu spółek handlowych "Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności". Przy wykonywaniu swoich obowiązków członek rady nadzorczej powinien dołożyć staranności wynikającej z zawodowego charakteru swojej

działalności. Na członkach rady nadzorczej spoczywa odpowiedzialność cywilnoprawna i karna za szkodę wyrządzoną spółce.

W celu wykonywania swoich obowiązków rada nadzorcza może badać wszystkie dokumenty spółki, żądać od zarządu i pracowników sprawozdań i wyjaśnień oraz dokonywać rewizji stanu majątku spółki.

Podstawowe kompetencje i obowiązki członków rad nadzorczych określa Kodeks spółek handlowych i statut spółki. Polegają one głównie na:

1) opiniowaniu (PLK S.A.) lub zatwierdzaniu (PKP S.A.) rocznych i wieloletnich planów działalności spółki;

2) monitorowaniu i kontroli istotnych dla spółki decyzji zarządu, oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej spółki oraz efektów pracy zarządu wg kryteriów ukierunkowanych na wspieranie wzrostu wartości spółki;

3) ocenie sprawozdania finansowego spółki za rok obrotowy, sprawozdania zarządu z działalności spółki w roku obrotowym, wniosku zarządu dotyczącego podziału zysku netto lub pokrycia straty netto;

4) udzielaniu zarządowi zgody na podjęcie działań skutkujących: zmianą stanu majątkowego spółki, wzrostem zobowiązań oraz udzielaniem gwarancji i poręczeń majątkowych - ponad ustalony limit;

5) dokonywaniu wyboru (PKP S.A.) lub opiniowaniu wskazanych przez zarząd (PLK S.A.) kandydatów na biegłych rewidentów do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego 2 ;

6) bieżącej współpracy spółki z biegłym rewidentem i monitorowaniu procesu przeprowadzania badania sprawozdania finansowego. W przypadku gdy biegli rewidenci badający sprawozdanie finansowe wydadzą opinię pozytywną ale z zastrzeżeniami, rada nadzorcza jako organ oceniający sprawozdanie finansowe, zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych powinna przeprowadzić wyjaśnienia związane z zastrzeżeniami oraz przedstawić swoje stanowisko co do możliwości zatwierdzenia sprawozdania finansowego 3 ;

7) opiniowaniu wniosków przedkładanych przez zarząd walnemu zgromadzeniu (opinia, która jest niezbędna do rozpatrzenia sprawy i podjęcia uchwały przez walne zgromadzenie musi zawierać uzasadnienie zajętego stanowiska);

8) egzekwowaniu od zarządu terminowej realizacji obowiązków sprawozdawczych oraz informacyjnych wobec ministra właściwego do spraw transportu i szybkim reagowaniu na stwierdzone nieprawidłowości;

9) monitorowaniu realizacji przyjętych przez Radę Ministrów dokumentów o charakterze strategicznym, odnoszących się do sektora kolejowego, oraz monitorowaniu stopnia realizacji przedstawionych przez spółkę w planie rzeczowo-finansowym lub strategicznych wieloletnich planach, parametrów ekonomicznych i docelowych wyników ekonomiczno-finansowych oraz zleconych konkretnych zadań do wykonania w spółce.

W ramach monitorowania wykorzystania przekazanych spółce środków publicznych przeznaczonych na realizację inwestycji infrastrukturalnych rady nadzorcze dokonują okresowej (co najmniej raz na kwartał):

1) oceny realnej możliwości absorpcji środków finansowych;

2) analizy planów inwestycyjnych, utrzymania i remontów, prowadzonej w oparciu o ocenę realnej możliwości absorpcji środków finansowych;

3) analizy i oceny rzeczowego wykonania planów inwestycyjnych, utrzymania i remontów;

4) analizy i oceny jakości oraz dostępności oferty w kontekście zrealizowania planów inwestycyjnych a także utrzymania i remontów.

Sprawozdawczość rad nadzorczych

Rada nadzorcza zobowiązana jest przekazywać do Departamentu Transportu Kolejowego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju:

1) niezwłocznie, kopie podjętych uchwał oraz kopie protokołów z posiedzeń rady;

2) do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu sprawozdawczym (za 12 miesiąc niezwłocznie po wygenerowaniu przez spółkę sprawozdania finansowego F-01/0-I za IV kwartał), rada nadzorcza przedkłada miesięczną informację o sytuacji w spółce;

3) niezwłocznie, ocen i analiz dokonanych w ramach monitorowania wykorzystania przekazanych spółce środków publicznych przeznaczonych na realizację inwestycji infrastrukturalnych.

Procedury i kryteria doboru

Do rad nadzorczych spółek powinny być powoływane osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Kryteria doboru i zasady wyznaczania członków rad nadzorczych powinny zapewnić profesjonalne, rzetelne i neutralne politycznie wykonywanie zadań, zgodnie z interesem Skarbu Państwa.

Wymogiem formalnym do pełnienia funkcji członka rady nadzorczej PKP S.A. i PLK S.A. jest posiadanie uprawnień do zasiadania w radach nadzorczych zdobytych w wyniku zdania z wynikiem pozytywnym egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych, o którym mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2013 r. poz. 216, z późn. zm.) lub posiadanie uprawnień zwalniających z obowiązku jego zdania wskazanych § 5 pkt 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 września 2004 r. w sprawie szkoleń i egzaminów dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek, w których Skarb Państwa jest jedynym akcjonariuszem (Dz. U. Nr 198, poz. 2038 oraz z 2006 r. Nr 61, poz. 432), tj. posiadanie stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych lub nauk prawnych, albo posiadanie wpisu na listę radców prawnych, adwokatów, biegłych rewidentów lub doradców inwestycyjnych.

Dodatkowe kryteria kwalifikacji kandydatów oraz tryb wyboru na członków rad nadzorczych określa odrębne zarządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie zasad i trybu doboru kandydatów na członków rad nadzorczych spółek PKP S.A. i Polskie Linie Kolejowe S.A., wobec których minister właściwy do spraw transportu sprawuje nadzór właścicielski w imieniu Skarbu Państwa.

Stosownie do przepisów ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2007 r. Nr 63, poz. 425, z późn. zm.), osoby urodzone przed dniem 1 sierpnia 1972 r. składają w chwili wyrażenia zgody na kandydowanie lub zgody na objęcie lub wykonywanie funkcji - oświadczenie lustracyjne. 4

PKP S.A. określa zasady wyboru członków rad nadzorczych spółek, w których bezpośrednio lub pośrednio dysponuje większością głosów na zgromadzeniach wspólników/walnych zgromadzeniach.

W radach nadzorczych spółek, w których PKP S.A. posiada 100% akcji/udziałów w kapitale zakładowym lub dysponuje 100% głosów na walnym zgromadzeniu/zgromadzeniu wspólników oraz spółek z udziałem PLK S.A., zagwarantowany zostanie udział przedstawiciela ministra właściwego do spraw transportu.

Tryb wyłaniania i powoływania członków rad nadzorczych PKP S.A. i PLK S.A.

1) wskazania osób dokonuje Sekretarz Stanu lub Podsekretarz Stanu prowadzący sprawy kolejnictwa, a zatwierdza minister właściwy do spraw transportu;

2) wskazanie pracowników urzędu administracji rządowej wymaga uzyskania uprzedniej zgody Dyrektora Generalnego urzędu.

Organizacja i ocena pracy

1) organizację pracy rady nadzorczej określa jej regulamin zatwierdzony przez walne zgromadzenie;

2) podstawowe kryteria okresowych ocen prawidłowości funkcjonowania rad nadzorczych dokonywane na podstawie dokumentacji przesyłanej do urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw transportu obejmować będą:

a) przestrzeganie obowiązujących przepisów prawa, w tym prawidłowość wykonywania czynności nadzorczych wynikających z obowiązków i uprawnień ustalonych w postanowieniach statutów spółek,

b) terminowość realizacji obowiązków sprawozdawczych i informacyjnych,

c) częstotliwość posiedzeń oraz udział w posiedzeniach poszczególnych członków rad nadzorczych (usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności na prawidłowo zwołanych posiedzeniach),

d) sposób i terminowość realizacji poszczególnych zadań zleconych radzie nadzorczej przez walne zgromadzenie,

e) sposób i tempo reagowania na ujawnione nieprawidłowości lub zagrożenia,

f) współpracę rady nadzorczej z biegłym rewidentem (spotkania z biegłym, omówienie wyników badania sprawozdania finansowego) 5 ,

g) działania dyscyplinujące wobec zarządów, podjęte przez rady nadzorcze w przypadku zaistnienia okoliczności wymagających takich działań,

h) ocenę nadzoru nad realizacją przez zarząd wyznaczonych do osiągnięcia wyników ekonomiczno-finansowych oraz zadań określonych w rocznych i wieloletnich planach działalności spółki,

i) kompletność i rzetelność przedkładanej dokumentacji,

j) częstotliwość oraz sposób utrzymywania kontaktu z odpowiednimi komórkami nadzoru odnośnie przekazywania informacji o zagrożeniach i nieprawidłowościach występujących w spółkach;

3) walnemu zgromadzeniu przedstawiane są roczne sprawozdania z działalności rady nadzorczej, wskazujące uchwały oraz dokonane przez radę oceny sytuacji spółki, a także informacje istotne dla działalności spółki. Nierzetelnie sporządzenie dokumentu sprawozdawczego brane jest pod uwagę przy ocenie pracy rady nadzorczej;

4) walne zgromadzenie udzielać będzie absolutorium poszczególnym członkom rady nadzorczej po analizie sprawozdania z działalności rady oraz na podstawie oceny realizacji innych, nie objętych sprawozdaniem kryteriów wymienionych w pkt 2. W przypadku negatywnej oceny okresowej działalności członków rady nadzorczej przez urząd obsługujący ministra właściwego do spraw transportu, urząd ten jest zobligowany do wnioskowania o dokonanie zmian w jej składzie.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie

1) dokumenty na zwyczajne walne zgromadzenie powinny być złożone w terminie umożliwiającym odbycie walnego zgromadzenia w okresie 6 miesięcy po upływie roku obrotowego - ostatecznym terminem złożenia jednostkowego sprawozdania finansowego jest dzień 15 czerwca;

2) roczne skonsolidowane sprawozdanie finansowe podlegające zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający jednostki dominującej należy przedłożyć do dnia 15 czerwca;

3) sprawozdanie finansowe powinno odpowiadać wymogom ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330, z późń. zm.), a elementy składowe sprawozdania, tj. wprowadzenie do sprawozdania finansowego, bilans, rachunek zysków i strat według informacji zawartych w załączniku nr 1 do ww. ustawy. Sprawozdanie finansowe - wszystkie dokumenty wchodzące w jego skład - podpisują wszyscy członkowie zarządu, podając datę podpisu. Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego (art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości).

Monitorowanie spółek PKP S.A. i PLK S.A.

System monitorowania służy ocenie sytuacji ekonomiczno-finansowej spółek oraz umożliwia szybkie reagowanie na ewentualne nieprawidłowości w działalności spółek:

1) monitoring prowadzony jest na podstawie sprawozdań przedkładanych zarówno przez zarządy spółek jak i rady nadzorcze spółek. Zarządy spółek przekazują sprawozdania kwartalne spółek według Załącznika Nr 1. Rady nadzorcze spółek zobowiązane są do przedkładania miesięcznych informacji o sytuacji w spółce według Załącznika Nr 2;

2) sprawozdania kwartalne zarządu, o których mowa w pkt 1, przesyłane są w terminie do ostatniego dnia miesiąca po zakończonym kwartale (za IV kwartał - niezwłocznie po wygenerowaniu przez spółki sprawozdań finansowych F-01/0-1 za IV kwartał) do Departamentu Transportu Kolejowego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, który na ich podstawie sporządza informację w formie notatek dla Sekretarza lub Podsekretarza Stanu prowadzącego sprawy kolejnictwa. Informacja sporządzana przez Departament Transportu Kolejowego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju obejmowała będzie również sytuację w spółkach zależnych PKP S.A.;

3) sprawozdania miesięczne rady nadzorczej, o których mowa w pkt 1 przesyłane są w terminie do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu sprawozdawczym (za 12 miesiąc -niezwłocznie po wygenerowaniu przez spółkę sprawozdania finansowego F-01/0-I za IV kwartał) do Departamentu Transportu Kolejowego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju;

4) niezależnie od informacji pozyskanych od spółek w ramach monitoringu, o którym mowa w pkt 1, minister właściwy do spraw transportu, może zobowiązać zarządy i rady nadzorcze spółek do przekazywania dodatkowych informacji dotyczących sfery ich działania w terminach wskazanych przez Ministra;

5) w przypadku wykorzystywania przez PKP S.A. lub PLK S.A. systemów informatycznych wspomagających proces monitorowania projektów/zadań dotyczących transportu kolejowego należy dążyć do tego, aby były one udostępnione pracownikom Departamentu Transportu Kolejowego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, realizujących zadania w zakresie inwestycji infrastrukturalnych i taborowych Sposób i zakres korzystania przez pracowników z systemów informatycznych będzie określony przez stronę udostępniającą, przy jednoczesnym przestrzeganiu praw autorskich (licencyjnych);

6) raz na miesiąc odbywać się będą spotkania Sekretarza lub Podsekretarza Stanu prowadzącego sprawy kolejnictwa z zarządami spółek, a raz na kwartał w spotkaniach będą uczestniczyć także przewodniczący rad nadzorczych spółek.

Nadzorowanie spółek zależnych PKP S.A. i PLK S.A.

Ustala się następujący sposób postępowania odnośnie do spółek zależnych PKP S.A. i PLK S.A.:

1) Zarządy PKP S.A. i PLK S.A. informują niezwłocznie, w formie pisemnej, ministra właściwego do spraw transportu o dokonanych zmianach w radach nadzorczych spółek zależnych oraz w składach zarządów spółek zależnych, nie później niż w terminie 7 dni od dokonanych zmian;

2) w terminie do ostatniego dnia miesiąca po zakończonym kwartale (za IV kwartał - niezwłocznie po wygenerowaniu przez spółki sprawozdań finansowych F-01/0-I za IV kwartał), zarządy PKP S.A. i PLK S.A. są zobligowane przesyłać sprawozdania o funkcjonowaniu spółek zależnych wg Załącznika Nr 3. W przypadku wystąpienia straty netto, utraty zdolności kredytowej, braku płynności finansowej lub istotnych odchyleń od planu poszczególnych spółek zależnych należy podać przyczyny oraz krótki opis działań mających na celu poprawę ich kondycji.

W przypadku spółek, których akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych, PKP S.A. przekazuje raporty okresowe tych spółek w terminie 3 dni roboczych od dnia ich publikacji;

3) przedstawiciele PKP S.A. i PLK S.A. w radach nadzorczych spółek zależnych, będący pracownikami Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, zobowiązani są do przesyłania do Departamentu Transportu Kolejowego Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, w terminie do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu sprawozdawczym (za 12 miesiąc - niezwłocznie po wygenerowaniu przez spółkę sprawozdań finansowych F-01/0-1 za IV kwartał), pisemnej informacji o aktualnej sytuacji ekonomiczno-finansowej tych spółek, która powinna uwzględniać w szczególności:

a) kształtowanie się następujących parametrów: przychody, koszty, wynik netto, wskaźniki rentowności i płynności, zobowiązania, należności,

b) istotne zdarzenia w spółce,

c) opis działań określonych w przyjętym rocznym i wieloletnim planie działalności spółki, które nie są realizowane bądź występują istotne odstępstwa,

d) występujące w spółce ewentualne nieprawidłowości, z jednoczesnym stanowiskiem w zakresie przeciwdziałania możliwym zagrożeniom jej funkcjonowania.

ZAŁĄCZNIKI:

1) Sprawozdanie kwartalne spółki przedkładane przez zarząd spółki PKP S.A./PLK S.A.;

2) Informacja rady nadzorczej o sytuacji w spółce;

3) Sprawozdanie o funkcjonowaniu spółek zależnych przedkładane przez zarząd spółki PKP S.A./PLK S.A.

Załącznik Nr  1

Sprawozdanie kwartalne

Spółki PKP S.A./PKP PLK S.A.

za okres .............................

1. Wybrane dane finansowe

Bilans

w tys. PLN
L.p.Wybrane jednostkowe dane finansoweWykonanie na koniec IV kwartału roku poprzedniegoPlan na koniec kwartału/ów roku bieżącegoWykonanie na koniec ..... kwartału/ów roku poprzedniegoWykonanie na koniec ..... kwartału/ów roku bieżącego%

(6/4)

1234567
I.aktywa trwałe, w tym m.in.:
1.wartości niematerialne i prawne
2.rzeczowe aktywa trwałe, w tym m.in.:
a)środki trwałe, w tym:
-grunty
-budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej
-urządzenia techniczne i maszyny
-środki transportu
-inne środki trwałe
3.należności długoterminowe, w tym:
a)od jednostek Grupy PKP
b)od jednostek spoza Grupy PKP
II.aktywa obrotowe, w tym m.in.:
1.zapasy
2.należności krótkoterminowe, w tym:
a)od jednostek Grupy PKP
b)od jednostek spoza Grupy PKP
III.aktywa razem
IV.kapitał własny, w tym m.in.:
1.kapitał zakładowy
2.kapitał zapasowy
3.zysk/strata z lat ubiegłych
4.zysk/strata netto
V.zobowiązania długoterminowe, w tym:
1.wobec jednostek Grupy PKP
2.wobec jednostek spoza Grupy PKP, w tym m.in.:
a)gwarantowane przez Skarb Państwa
b)kredyty i pożyczki
c)z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych
VI.zobowiązania krótkoterminowe, w tym:
1.wobec jednostek Grupy PKP
2.wobec jednostek spoza Grupy PKP
a)gwarantowane przez Skarb Państwa
b)kredyty i pożyczki
c)z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych

(Uwaga!! Przy zmianie wielkości kapitału zakładowego należy podać datę wpisania zmiany do rejestru sądowego oraz dołączyć aktualny odpis z rejestru.)

Rachunek zysków i strat

w tys. PLN
L.p.Wybrane jednostkowe dane finansoweWykonanie za IV kwartały roku poprzedniegoPlan na koniec kwartału/ó w roku bieżącegoWykonanie za .... kwartał roku poprzedniegoWykonanie za .... kwartał roku bieżącegoWykonanie za .... kwartał/y roku poprzedniego (narastająco)Wykonanie za.... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)%

(8/4)

123456789
I.przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi ogółem, w tym1):
1.od jednostek Grupy PKP, w tym:
a)najem i dzierżawa
b)media
2.od jednostek spoza Grupy PKP, w tym:
a)najem i dzierżawa
b)media
c)gospodarka mieszkaniowa
3.przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów
4.koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby
I.przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi ogółem, w tym2):
1.przychody z tytułu udostępniania linii, w tym:
a)od jednostek z Grupy PKP, w tym:
.........................................................................
.........................................................................
.........................................................................
.........................................................................
b)od jednostek spoza Grupy PKP, w tym:
.........................................................................
.........................................................................
.........................................................................
.........................................................................
2.koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby
3.przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów
4.pozostałe przychody
5.dotacja budżetowa na utrzymanie infrastruktury
6.Fundusz Kolejowy
7.Dotacja na pomoc techniczną (POIiŚ)
8..inne
II.koszty działalności operacyjnej, w tym:
od jednostek Grupy PKP
od jednostek spoza Grupy PKP
1.amortyzacja
2.zużycie materiałów i energii
3.usługi obce
4.podatki i opłaty
5.wynagrodzenia
6.ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia
7.pozostałe koszty rodzajowe
8.wartość sprzedanych towarów i materiałów
III.zysk/strata ze sprzedaży
IV.pozostałe przychody operacyjne, w tym:
od jednostek Grupy PKP
od jednostek spoza Grupy PKP
1.zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych
2.dotacje
3.inne przychody operacyjne
V.pozostałe koszty operacyjne, w tym:
1.od jednostek Grupy PKP
2.od jednostek spoza Grupy PKP
VI.zysk/strata z działalności operacyjnej
VII.przychody finansowe, w tym:
od jednostek Grupy PKP
od jednostek spoza Grupy PKP
1.dywidendy i udziały w zyskach
2.odsetki
3.zysk ze zbycia inwestycji
4.aktualizacja wartości inwestycji
5.inne
VIII.koszty finansowe, w tym:
1.od jednostek Grupy PKP
2.od jednostek spoza Grupy PKP
IX.zysk/strata z działalności gospodarczej
X.zysk/strata na zdarzeniach nadzwyczajnych
XI.zysk/strata brutto
XII.zysk/strata netto

1) Wypełnia PKP S.A.

2) Wypełnia PKP PLK S.A.

Rachunek przepływów pieniężnych

w tys. PLN
L.p.Wybrane jednostkowe dane finansoweWykonanie za IV kwartały roku poprzedniegoPlan na koniec kwartału/ó w roku bieżącegoWykonanie za .... kwartał roku poprzedniegoWykonanie za .... kwartał roku bieżącegoWykonanie za .... kwartał/y roku poprzedniego (narastająco)Wykonanie za .... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)%

(8/4)

123456789
I.stan środków pieniężnych na początek okresu
II.zmiana stanu środków pieniężnych, w tym:
1.przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej
2.przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej
3.przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej
III.stan środków pieniężnych na koniec okresu

2. Podstawowe wskaźniki ekonomiczne

L.p.WskaźnikiWykonanie na koniec IV kwartału roku poprzedniegoPlan na koniec ..... kwartału/ów roku bieżącegoWykonanie na koniec ..... kwartału/ów roku poprzedniegoWykonanie na koniec ..... kwartału/ów roku bieżącego
123456
1.wskaźnik rentowności sprzedaży netto (w %)
2.wskaźnik rentowności majątku (ROA) (w %)
3.wskaźnik rentowności kapitału własnego (ROE) (w %)
4.wskaźnik EBITDA (w PLN)
5.wskaźnik ogólnego zadłużenia (w %)
6.wskaźnik zadłużenia kapitału własnego
7.wskaźnik bieżącej płynności finansowej
8.wskaźnik szybkiej płynności finansowej
9.wskaźnik cyklu zapasów (w dniach)
10.wskaźnik cyklu należności (w dniach)
11.wskaźnik cyklu zobowiązań (w dniach)

wskaźnik rentowności sprzedaży netto (ROS) = (wynik finansowy netto/przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi) x 100%

wskaźnik rentowności majątku (ROA) = (wynik finansowy netto/aktywa ogółem) x 100%

wskaźnik rentowności kapitału własnego (ROE) = (wynik finansowy netto/kapitał własny) x 100%

wskaźnik EBITDA = (wynik z działalności operacyjnej + amortyzacja) / (przychody ze sprzedaży i zrównane z nimi+pozostałe przychody operacyjne)

wskaźnik ogólnego zadłużenia = (zobowiązania ogółem*/aktywa ogółem)

wskaźnik zadłużenia kapitału własnego = zobowiązania ogółem*/kapitał własny

wskaźnik bieżącej płynności finansowej = aktywa obrotowe/zobowiązania krótkoterminowe

wskaźnik szybkiej płynności finansowej = (aktywa obrotowe - zapasy)/zobowiązania krótkoterminowe

wskaźnik cyklu zapasów = (średni stan zapasów/przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi) x 365 dni

wskaźnik cyklu należności = (średni stan należności/przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi) x 365 dni

wskaźnik cyklu zobowiązań = (średni stan zobowiązań krótkoterminowych/przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi) x 365 dni

*) rezerwy na zobowiązania + zobowiązania długoterminowe + zobowiązania krótkoterminowe + rozliczenia międzyokresowe

3. Zdolność kredytowa

OKRES SPRAWOZDAWCZY NARASTAJĄCY W POPRZEDNIM ROKU ......... BYŁA.......... BRAK
OKRES SPRAWOZDAWCZY NARASTAJĄCY W BIEŻĄCYM ROKU......... BYŁA .......... BRAK
(NALEŻY ZAZNACZYĆ ZNAKIEM X TYLKO JEDNO POLE W WIERSZU).

4. Czy Spółka korzystała z pomocy publicznej ? (Jeżeli TAK należy podać rodzaj i wielkość pomocy)

.........TAK ........ NIE

w PLN
L.p.Rodzaj pomocyOrgan udzielającyWartośćData udzieleniaCzy wymaga rozliczenia ? TAK/NIERozliczenie pomocy
DataFormaCzy rozliczona ? TAK/NIE
123456789
1.
2.
3.
4.
5.

5. Nakłady inwestycyjne

w tys. PLN
L.p.WyszczególnienieWykonanie za IV kwartały roku poprzedniegoPlan na koniec ..... kwartału/ów roku bieżącegoWykonanie za .... kwartał roku poprzedniegoWykonanie za .... kwartał roku bieżącegoWykonanie za .... kwartał/y roku poprzedniego (narastająco)Wykonanie za .... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)%

(8/4)

123456789
1.....................................
2.....................................
3.....................................
4.....................................
..........................................
Inwestycje ogółem
1.Środki budżetowe
2.Środki UE
3.Fundusz Kolejowy
4.Środki samorządowe
5.Środki własne
.........................................
Inwestycje ogółem

6. Usługi remontowe

w tys. PLN
L.p.WyszczególnienieWykonanie za IV kwartały roku poprzedniegoPlan na koniec ..... kwartału/ów roku bieżącegoWykonanie za .... kwartał roku poprzedniegoWykonanie za .... kwartał roku bieżącegoWykonanie za .... kwartał/y roku poprzedniego (narastająco)Wykonanie za .... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)%

(8/4)

123456789
usługi remontowe
1.....................................
2.....................................
3.....................................
4.....................................
.........................................

7. Zatrudnienie

Przeciętne zatrudnienie na koniec IV kwartału roku poprzedniego (w etatach)Stan zatrudnienia na koniec IV kwartału roku poprzedniego (w osobach)Plan zatrudnienia rok bieżący (w etatach)Plan zatrudnienia rok bieżący (w osobach)Przeciętne zatrudnienie na koniec ..... kwartału roku poprzedniego (w etatach)Przeciętne zatrudnienie na koniec ..... kwartału roku bieżącego (w etatach)Stan na koniec ..... kwartału roku poprzedniego (w osobach)Stan na koniec ..... kwartału roku bieżącego (w osobach)
12345678

8. Informacja o kształtowaniu się przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

L.p.WyszczególnienieWykonanie za IV kwartały roku poprzedniegoPlan rok bieżącyWykonanie za .... kwartał roku poprzedniegoWykonanie za .... kwartał roku bieżącegoWykonanie za .... kwartał/y roku poprzedniego (narastająco)Wykonanie za.... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)%

(8/4)

123456789
1.PMWBO (w PLN) - bez wypłat z zysku
2.WPPMW (w %)
a)ustalony w drodze porozumienia lub zarządzenia
b)rzeczywiście osiągnięty

PMWBO - przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto ogółem obliczone zgodnie z aktualnie obowiązującą metodologią GUS

WPPMW - wskaźnik przyrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

9. Zestawienie spółek bezpośrednio i pośrednio zależnych (matka, córki, wnuczki, prawnuczki)

Stan na koniec ...... kwartału roku bieżącego

L.p.Nazwa SpółkiMiejsce w Grupie PKPLiczba akcji/udziałów w kapitale zakładowym (w szt.)Kapitał zakładowy (w zł)Udział poszczególnych wspólników w kapitale zakładowym (w %)Udział poszczególnych wspólników w głosach na Walnym Zgromadzeniu/Zgromadzeniu Wspólników (w %)Liczba akcji/udziałów przewłaszczonych (w szt.)
1234568
1.
2.
3.
4.
5.
....

10. Skład Zarządu PKP S.A., PKP PLK S.A. oraz spółek, o których mowa w pkt 9

Stan na koniec ...... kwartału roku bieżącego

L.p.Nazwisko i imięFunkcjaData powołaniaData odwołania
12345
1.
2.
3.
4.
5.
....

11. Skład Rady Nadzorczej PKP S.A., PKP PLK S.A. oraz spółek, o których mowa w pkt 9

Stan na koniec ...... kwartału roku bieżącego

L.p.Nazwisko i imięFunkcjaReprezentacjaData powołaniaData odwołania
123456
1.
2.
3.
4.
5.
.......

12. Informacja na temat procesu pozbywania się majątku zorganizowanego (sprzedaż spółek, wydzielonych przedsiębiorstw), majątku nieproduktywnego, słabo wykorzystywanego

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

13. W przypadku wystąpienia straty netto, utraty zdolności kredytowej lub braku płynności finansowej należy podać przyczyny oraz krótki opis działań mających na celu poprawę kondycji spółki

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

14. Ocena sytuacji społecznej w Spółce

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

15. Informacja o kontrolach (przedmiot kontroli i jej wynik, skala błędów i nieprawidłowości stwierdzonych podczas kontroli i ich wpływ na Spółkę, działania podjęte przez Spółkę w celu wyeliminowania błędów i nieprawidłowości stwierdzonych podczas kontroli)

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

16. Istotne zdarzenia wpływające na działalność Spółki

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

17. Przewidywane kierunki rozwoju Spółki

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

18. Informacja o realizowanych działaniach restrukturyzacyjnych i ich efektach w PKP S.A., PKP PLK S.A. i ich spółkach zależnych.

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

19. Praca przewozowa 1)

w tys. brutto tkm
Wyszczególnienie przewoźnikówWykonanie za IV kwartały roku poprzedniegoPlan na koniec ..... kwartału/ów roku bieżącegoWykonanie za ..... kwartał roku poprzedniegoWykonanie za ..... kwartał roku bieżącegoWykonanie za ..... kwartał/y roku poprzedniego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)%

(7/3)

12345678
Spółki Grupy PKP:
PKP Cargo S.A.
PKP LHS sp. z o.o.
PKP Intercity S.A.
PKP SKM w Trójmieście sp. z o.o.
inne
Spółki spoza Grupy PKP:
Przewoźnicy pasażerscy:
Przewozy Regionalne sp. z o.o.
.....................................
.....................................
.....................................
Przewoźnicy towarowi:
.....................................
.....................................
.....................................
Spółki Grupy PKP:
PKP Cargo S.A.
PKP LHS sp. z o.o.
PKP Intercity S.A.
PKP SKM w Trójmieście sp. z o.o.
inne
Spółki spoza Grupy PKP:
Przewoźnicy pasażerscy:
Przewozy Regionalne sp. z o.o.
.....................................
.....................................
.....................................
Przewoźnicy towarowi:
.....................................
.....................................
.....................................

1) Wypełnia PKP PLK S.A.

20. Praca eksploatacyjna 1)

w tys. pockm
Wyszczególnienie przewoźnikówWykonanie za IV kwartały roku poprzedniegoPlan na koniec ..... kwartału/ów roku bieżącegoWykonanie za ..... kwartał roku poprzedniegoWykonanie za ..... kwartał roku bieżącegoWykonanie za ..... kwartał/y roku poprzedniego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)%

(7/3)

12345678
Spółki Grupy PKP:
PKP Cargo S.A.
PKP LHS sp. z o.o.
PKP Intercity S.A.
PKP SKM w Trójmieście sp. z o.o.
inne
Spółki spoza Grupy PKP:
Przewoźnicy pasażerscy:
Przewozy Regionalne sp. z o.o.
.....................................
.....................................
.....................................
Przewoźnicy towarowi:
.....................................
.....................................
.....................................

1) Wypełnia PKP PLK S.A.

................................................................................

(reprezentacja Spółki zgodnie z wpisem do KRS)

Uwaga: Do informacji kwartalnej należy dołączyć sprawozdanie F-01 za kwartał sprawozdawczy.

Załącznik Nr  2

Informacja Rady Nadzorczej o sytuacji w spółce .................

za okres ................

1. Czy spółka terminowo reguluje zobowiązania

- wobec budżetu państwa Tak/Nie1

- z tytułu ubezpieczeń społecznych Tak/Nie

2. Czy w spółce występują konflikty społeczne Tak/Nie

3. Czy nastąpiła zmiana w składzie zarządu spółki Tak/Nie

4. Istotne zdarzenia w spółce (w szczególności związane z kontrolami NIK, organów podatkowych).

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

5. Ocena sytuacji ekonomiczno-finansowej spółki:

a) przychody - ...................................................................................................................

b) koszty - ...................................................................................................................

c) zysk/strata netto - ........................................................................................................

d) wskaźniki rentowności - ............................................................................................

e) zobowiązania, należności - ............................................................................................

6. Jakie działania określone w przyjętym rocznym i wieloletnim planie działalności spółki nie są realizowane bądź występują istotne odstępstwa?

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

7. Działania podejmowane przez Radę Nadzorczą dyscyplinujące Zarząd.

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

................................................................................................................................................

1) Właściwą odpowiedź otoczyć kółkiem. W przypadku udzielenia odpowiedzi świadczącej o występowaniu zjawiska, rozwinięcie odpowiedzi.

Załącznik Nr  3

Bilans
Lp.Wybrane jednostkowe dane finansowe (w tys. PLN)Wykonanie na koniec IV kwartału roku poprzedniegoPlan na koniec ..... kwartału roku bieżącegoWykonanie na koniec ..... kwartału/ów roku poprzedniegoWykonanie na koniec ..... kwartału/ów roku bieżącegoWykonanie planu %
AAktywa trwałe
I.Wartości niematerialne i prawne
II.Rzeczowe aktywa trwałe, z tego:
1.Środki trwałe, z tego:
a.Grunty, z tego:
-Prawo użytkowania wieczystego gruntów
b.Budynki, lokale i obiekty inżynierii lądowej i wodnej
c.Urządzenia techniczne i maszyny
d.Środki transportu
e.Inne środki trwałe
III.Należności długoterminowe, z tego:
1.Od jednostek niepowiązanych
2.Od jednostek powiązanych, z tego:
a.Od jednostek Grupy PKP
c.Od jednostek spoza Grupy PKP
BAktywa obrotowe
I.Zapasy
II.Należności krótkoterminowe, z tego:
1.Od jednostek niepowiązanych
2.Od jednostek powiązanych, z tego:
a.Od jednostek Grupy PKP
c.Od jednostek spoza Grupy PKP
III.Inwestycje krótkoterminowe
AKTYWA RAZEM
AKapitał własny
I.Kapitał zakładowy
II.Kapitał zapasowy
III.Zysk (strata) z lat ubiegłych
IV.Zysk (strata) netto
V.Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego (wielkość ujemna)
BZobowiązania
I.Zobowiązania długoterminowe
1.Wobec jednostek powiązanych, z tego:
a.Kredyty i pożyczki
b.Inne zobowiązania finansowe, z tego:
b.1.Wobec jednostek Grupy PKP
-Niewymagalne zobowiązania wobec PKP S.A. z tytułu dzierżawy środków trwałych
-Z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych
b.2.Wobec jednostek spoza Grupy PKP
-Z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych
2.Wobec jednostek niepowiązanych, z tego:
a.Kredyty i pożyczki
b.Z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych
II.Zobowiązania krótkoterminowe, z tego:
a.Z tytułu dostaw i usług
b.Inne, z tego:
b.1.Zobowiązania inwestycyjne
b.2.Kredyty i pożyczki
b.3.Leasing finansowy
b.4.Z tytułu emisji dłużnych papierów wartościowych
PASYWA RAZEM
Rachunek Zysków i Strat
Lp.Wybrane jednostkowe dane finansowe (w tys. PLN)Wykonanie za IV kwartały roku poprzedniegoPlan za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku poprzedniego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Wykonanie planu %
A.Przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi
B.Koszty działalności operacyjnej
1.Amortyzacja
2.Zużycie materiałów i energii
3.Usługi obce
4.Podatki i opłaty
5.Wynagrodzenia
6.Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia
7.Pozostałe koszty rodzajowe
8.Wartość sprzedanych towarów i materiałów
C.Zysk (strata) ze sprzedaży
D.Pozostałe przychody operacyjne
Zysk ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych
Dotacje
Inne przychody operacyjne
E.Pozostałe koszty operacyjne
Strata ze zbycia niefinansowych aktywów trwałych
Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych (zawiązanie rezerw)
Inne koszty operacyjne
F.Zysk (strata) z działalności operacyjnej
G.Przychody finansowe
Dywidendy
Odsetki
Zysk ze zbycia inwestycji
Aktualizacja wartości inwestycji
Inne
H.Koszty finansowe
Odsetki
Strata ze zbycia inwestycji
Aktualizacja wartości inwestycji
Inne
I.Zysk (strata) z działalności gospodarczej
J.Wynik zdarzeń nadzwyczajnych
K.Zysk (strata) brutto
L.Podatek dochodowy
M.Pozostałe obowiązkowe zmniejszenia zysku
N.Zysk (strata) netto
Przychody
Lp.Wybrane jednostkowe dane finansowe (w tys. PLN)Wykonanie za IV kwartały roku poprzedniegoPlan za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku poprzedniego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Wykonanie planu %
APrzychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi, z tego:
I.Przychody netto ze sprzedaży produktów i usług, z tego:
............................................................
............................................................
............................................................
............................................................
............................................................
............................................................
............................................................
(...)(...)
II.Zmiana stanu produktów (zwiększenie (+), zmniejszenie (-)
III.Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby jednostki
IV.Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów
Rachunek przepływów pieniężnych
Lp.Wybrane jednostkowe dane finansowe (w tys. PLN)Wykonanie za IV kwartały roku poprzedniegoPlan za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku poprzedniego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Wykonanie planu %
1.Stan środków pieniężnych na początek okresu
2.Zmiana stanu środków pieniężnych, w tym:
2.1.Przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej
2.2.Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej
2.3.Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej
3.Stan środków pieniężnych na koniec okresu
Podstawowe wskaźniki ekonomiczne
Lp.WskaźnikiWykonanie za IV kwartały roku poprzedniegoPlan za..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku poprzedniego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)
1Wskaźnik rentowności sprzedaży netto (ROS) (w %)
2Wskaźnik rentowności majątku (ROA) (w %)
3Wskaźnik rentowności kapitału własnego (ROE) (w %)
4Wskaźnik EBITDA (w PLN)
5Wskaźnik ogólnego zadłużenia
6Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego
7Wskaźnik bieżącej płynności finansowej
8Wskaźnik szybkiej płynności finansowej
9Wskaźnik cyklu zapasów w dniach)
10Wskaźnik cyklu należności (w dniach)
11Wskaźnik cyklu zobowiązań (w dniach)
Wskaźnik rentowności sprzedaży netto (ROS) = (wynik finansowy netto/przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi) x 100%

Wskaźnik rentowności majątku (ROA) = (wynik finansowy netto/aktywa ogółem) x 100%

Wskaźnik rentowności kapitału własnego (ROE) = (wynik finansowy netto/kapitał własny) x 100%

wskaźnik EBITDA = (wynik z działalności operacyjnej + amortyzacja) / (przychody ze sprzedaży i zrównane z nimi+pozostałe przychody operacyjne)

wskaźnik ogólnego zadłużenia = (zobowiązania ogółem*/aktywa ogółem)

wskaźnik zadłużenia kapitału własnego = zobowiązania ogółem*/kapitał własny

wskaźnik bieżącej płynności finansowej = aktywa obrotowe/zobowiązania krótkoterminowe

wskaźnik szybkiej płynności finansowej = (aktywa obrotowe - zapasy)/zobowiązania krótkoterminowe

wskaźnik cyklu zapasów = (średni stan zapasów/przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi) x 365 dni

wskaźnik cyklu należności = (średni stan należności/przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi) x 365 dni

wskaźnik cyklu zobowiązań = (średni stan zobowiązań krótkoterminowych/przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi) x 365 dni

*) rezerwy na zobowiązania + zobowiązania długoterminowe + zobowiązania krótkoterminowe + rozliczenia międzyokresowe

Zatrudnienie
Stan zatrudnienia na koniec IV kwartału roku poprzedniego (w etatach)
Plan zatrudnienia na koniec ..... kwartału roku bieżącego (w etatach)
Stan zatrudnienia na koniec ... kwartału roku bieżącego (w etatach)
Stan zatrudnienia na koniec IV kwartału roku poprzedniego (w osobach)
Plan zatrudnienia na koniec ..... kwartału roku bieżącego (w osobach)
Stan zatrudnienia na koniec ... kwartału roku bieżącego (w osobach)
Przeciętne zatrudnienie w roku poprzednim (w etatach)
Przeciętne zatrudnienie za .... kwartał/kwartały roku bieżącego wg planu (w etatach)
Przeciętne zatrudnienie za .... kwartał/kwartały roku bieżącego wg wykonania (w etatach)
Nakłady inwestycyjne
Lp.Wyszczególnienie (w tys. PLN)Wykonanie za IV kwartały roku poprzedniegoPlan za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku poprzedniego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Wykonanie planu %
...........................................................................
...........................................................................
...........................................................................
...........................................................................
...........................................................................
...........................................................................
(...)(...)
RAZEM
Źródła Finansowania Inwestycji
Lp.Dane narastająco (w tys. PLN)Wykonanie za kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Źródła finansowania inwestycji
DotacjeŚrodki UEKredyty / ObligacjeLeasingŚrodki własneFKInne
.........................................................
.........................................................
.........................................................
.........................................................
.........................................................
.........................................................
(...)(...)
RAZEM
% udział w nakładach (ogółem)
Koszty usług remontowych
Lp.Wyszczególnienie (w tys. PLN)Wykonanie za IV kwartały roku poprzedniegoPlan za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku poprzedniego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Wykonanie planu %
....................................................................
....................................................................
....................................................................
....................................................................
....................................................................
....................................................................
(...)(...)
RAZEM
Dane operacyjne 1)
Lp.Wybrane dane operacyjne (w tys. PLN)Wykonanie za IV kwartały roku poprzedniegoPlan za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku poprzedniego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Wykonanie planu %
1.Prędkość handlowa (km/h) *)
2.Przewozy pasażerów (tys. pas) **)
3.Praca przewozowa (tys. paskm) **)
4.Praca eksploatacyjna (tys. pockm) **)
5.Liczba pociągów uruchamianych średnio w dobie *

*) wartości średnie

**) wartości narastająco

1) Wypełnia PKP SKM w Trójmieście Sp. z o.o.

Dane operacyjne 2)
Lp.WyszczególnienieWykonanie za IV kwartały roku poprzedniegoPlan za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku poprzedniego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Wykonanie planu %
Przewozy pasażerów (tys. pas)
1.Twoje Linie Kolejowe (TLK)
2.Express Intercity (EIC)
3.EuroCity (EC)
4.EuroNight(EN)
5.Międzynarodowe pośpieszne
Praca przewozowa (tys. paskm)
1.Twoje Linie Kolejowe (TLK)
2.Express Intercity (EIC)
3.EuroCity (EC)
4.EuroNight(EN)
5.Międzynarodowe pośpieszne
Praca eksploatacyjna (tys. pockm)
1.Twoje Linie Kolejowe (TLK)
2.Express Intercity (EIC)
3.EuroCity (EC)
4.EuroNight (EN)
5.Międzynarodowe pośpieszne
6.Liczba pociągów uruchamianych średnio w dobie

2) Wypełnia PKP Intercity S.A.

Dane operacyjne 3)
Lp.WyszczególnienieWykonanie za IV kwartały roku poprzedniegoPlan za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku poprzedniego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Wykonanie planu %
Przewozy ogółem (tys. ton)
-Zboża
-Drewno i korek
-Wyroby tekstylne i włókiennicze
-Artykuły spożywcze i pasze dla zwierząt
-Nasiona i owoce oleiste oraz tłuszcze
-Węgiel kamienny i brykiety
-Węgiel brunatny, brykiet i koks
-Wyroby pochodzące z ropy naftowej
-Ruda żelaza
-Wyroby metalowe
-Cement, wapno, poz. gotowe mat. budowlane
-Minerały surowe i przetworzone
-Nawozy naturalne i sztuczne
-Produkty węglopodobne, smoła
-Pozostałe chemikalia
-Środki transportu, maszyny i urządzenia
-Wyroby gotowe z metali
-Szkło, wyroby szklane i ceramiczne
-Skóra, wyr. włókiennicze i poz. artykuły gotowe
-inne (w tym: intermodalne)

3) Wypełnia PKP LHS Sp. z o.o.

Dane operacyjne 3)
Lp.WyszczególnienieWykonanie za IV kwartały roku poprzedniegoPlan za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku poprzedniego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Wykonanie planu %
Praca przewozowa (tys. tkm)
-Zboża
-Drewno i korek
-Wyroby tekstylne i włókiennicze
-Artykuły spożywcze i pasze dla zwierząt
-Nasiona i owoce oleiste oraz tłuszcze
-Węgiel kamienny i brykiety
-Węgiel brunatny, brykiet i koks
-Wyroby pochodzące z ropy naftowej
-Ruda żelaza
Wyroby metalowe Cement, wapno, poz. gotowe mat. budowlane
-Minerały surowe i przetworzone
-Nawozy naturalne i sztuczne
-Produkty węglopodobne, smoła
-Pozostałe chemikalia
-Środki transportu, maszyny i urządzenia
-Wyroby gotowe z metali
-Szkło, wyroby szklane i ceramiczne
-Skóra, wyr. włókiennicze i poz. artykuły gotowe
-inne (w tym: intermodalne)
Poziom pracy przewozowej w trakcji spalinowej (tys. brutto tkm)

3) Wypełnia PKP LHS Sp. z o.o.

Dane operacyjne 3)
Lp.WyszczególnienieWykonanie za IV kwartały roku poprzedniegoPlan za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku poprzedniego (narastająco)Wykonanie za ..... kwartał/y roku bieżącego (narastająco)Wykonanie planu %
1.Przewozy towarowe (tys. ton):
-krajowe
-eksport
-import
2.Praca przewozowa (tys. tkm)
-krajowe
-eksport
-import
3.Liczba pociąg ów uruchamianych średnio w dobie

3) Wypełnia PKP LHS Sp. z o.o.

...............................................................................

(reprezentacja Spółki zgodnie z wpisem do KRS)

Uwaga: Do informacji kwartalnej należy dołączyć sprawozdanie F-01 za kwartał sprawozdawczy.

1 Minister Infrastruktury i Rozwoju kieruje działem administracji rządowej - transport na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Rozwoju (Dz. U. poz. 1257).
2 W PLK S.A. wybór biegłego rewidenta pozostaje w kompetencjach Walnego Zgromadzenia (§ 31 ust. 1 pkt 17 statutu spółki)
3 Zgodnie z Regulaminem Rady Nadzorczej Spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., przyjętym uchwałą nr 11/2013 rady nadzorczej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z dnia 07 stycznia 2013 r., w Spółce został powołany komitet audytu, który pełni funkcje konsultacyjno-doradcze na rzecz rady nadzorczej w kwestiach procesu sprawozdawczości finansowej oraz badania sprawozdań finansowych
4 Dotyczy również członków zarządu.
5 Patrz przypis nr 2