Zasady limitowania w 1980 r. wydatków jednostek gospodarki uspołecznionej z tytułu dostaw, robót i usług wykonywanych i świadczonych na ich rzecz przez jednostki pozarolniczej gospodarki nie uspołecznionej i osoby fizyczne.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1979.20.40

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1979 r.

ZARZĄDZENIE Nr 100
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 grudnia 1979 r.
w sprawie zasad limitowania w 1980 r. wydatków jednostek gospodarki uspołecznionej z tytułu dostaw, robót i usług wykonywanych i świadczonych na ich rzecz przez jednostki pozarolniczej gospodarki nie uspołecznionej i osoby fizyczne.

Na podstawie uchwały Nr 184/79 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1979 r. o Narodowym Planie Społeczno-Gospodarczym na 1980 r. zarządza się, co następuje:
§  1.
Limity wydatków ustalone w uchwale Nr 184/79 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1979 r. o Narodowym Planie Społeczno-Gospodarczym na 1980 r. dotyczą wszystkich wydatków jednostek gospodarki uspołecznionej z tytułu dostaw, robót i usług wykonywanych i świadczonych na ich rzecz przez jednostki pozarolniczej gospodarki nie uspołecznionej i osoby fizyczne - zwane dalej "pozarolniczą gospodarką nie uspołecznioną", z wyjątkiem wydatków określonych w § 2.
§  2.
1.
Limitowaniem nie są objęte wydatki jednostek gospodarki uspołecznionej na rzecz pozarolniczej gospodarki nie uspołecznionej z tytułu:
1)
dostaw wyrobów finalnych i usług przeznaczonych na zaopatrzenie rynku i na eksport,
2)
dostaw kooperacyjnych bezpośrednio związanych z produkcją wyrobów przeznaczonych na zaopatrzenie rynku i na eksport,
3)
dostaw wyrobów przeznaczonych na wyposażenie techniczne placówek usługowych, świadczących usługi dla ludności,
4)
dostaw wyrobów oraz robót i usług dla jednostek zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego, jeżeli równowartość tych wydatków jest pokrywana przez członków spółdzielni odrębnie od opłat z tytułu użytkowania lokalu spółdzielczego,
5)
ekwiwalentów należnych osobom wykonującym pracę nakładczą za zużycie narzędzi, opału, energii elektrycznej itp.,
6)
usług transportowych świadczonych przez rolników w zakresie zrywki i wywozu drewna z lasu środkami mechanicznymi na rzecz jednostek organizacyjnych lasów państwowych,
7)
zakupu mat słomianych oraz mioteł przez przedsiębiorstwa zrzeszone w Zjednoczeniu Produkcji Leśnej "Las",
8)
zakupu przez jednostki podległe Ministerstwu Przemysłu Spożywczego i Skupu oraz jednostki Zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" mączki białkowo-fosforowej i kredy pastewnej,
9)
usług opłaconych w jednostkach gospodarki uspołecznionej bezpośrednio przez osoby fizyczne, w szczególności opłat za przewóz mebli, opału itp.,
10)
zwrotu przez przedsiębiorstwa gospodarki mieszkaniowej poniesionych przez lokatorów wydatków na zakup w jednostkach gospodarki uspołecznionej wyposażenia mieszkań, które zgodnie z obowiązującymi przepisami powinny być ponoszone przez te przedsiębiorstwa,
11)
zwrotu przez spółdzielnie mieszkaniowe poniesionych przez lokatorów kosztów wykonywanych przez nich we własnym zakresie robót wykończeniowych w otrzymywanych mieszkaniach, które zgodnie z obowiązującymi przepisami powinny być ponoszone przez te spółdzielnie,
12)
zwrotu części podatku od nieruchomości przeznaczonej na remonty budynków wykonywane przez ich właścicieli.
2.
Z limitowania wyłącza się wydatki na rzecz pozarolniczej gospodarki nie uspołecznionej z tytułu wykonywanych i świadczonych przez nią dostaw, robót i usług ponoszone przez:
1)
organizacje polityczne i młodzieżowe,
2)
związki zawodowe w zakresie ich działalności statutowej,
3)
organizacje społeczne nie korzystające z dotacji państwowych lub ulg podatkowych - w zakresie ich działalności statutowej,
4)
jednostki zrzeszone w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych, Centralnym Związku Rzemiosła i Naczelnej Radzie Zrzeszeń Prywatnego Handlu i Usług.
3.
Organizacje społeczne, o których mowa w ust. 2 pkt 3 powinny złożyć we właściwym oddziale banku pisemne oświadczenie, że nie korzystają z dotacji państwowych lub ulg podatkowych.
§  3.
Przepisy dotyczące limitowania wydatków jednostek gospodarki uspołecznionej na rzecz pozarolniczej gospodarki nie uspołecznionej stosuje się również do zamówień udzielanych spółdzielniom rzemieślniczym oraz państwowym i spółdzielczym sklepom komisowym.
§  4.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane zamieszczać na czekach, poleceniach przelewu i na innych dokumentach, stanowiących dowód zapłaty za dostawy, roboty i usługi wykonywane przez pozarolniczą gospodarkę nie uspołecznioną jedną z dwóch klauzul podpisaną przez kierownika jednostki dokonującej wypłaty i głównego księgowego, następującej treści: "wypłata powyższa mieści się w limicie, przyznanym decyzją z dnia .........." lub "wypłata nie podlega limitowaniu".
2.
Bank jest obowiązany sprawdzać, czy na dokumentach, o których mowa w ust. 1, zostały zamieszczone odpowiednie klauzule; w przypadku braku tych klauzul bank do czasu ich zamieszczenia odmówi realizacji płatności.
3.
Jednostki gospodarki uspołecznionej prowadzą ewidencję wydatków na rzecz pozarolniczej gospodarki nie uspołecznionej z podziałem na wydatki limitowane i nielimitowane.
4.
Oddziały banków ewidencjonują odrębnie dla poszczególnych jednostek gospodarki uspołecznionej wydatki limitowane na rzecz pozarolniczej gospodarki nie uspołecznionej.
§  5.
Bank zgodnie z częścią III ust. 34 pkt 10 lit. i) uchwały Nr 184/79 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1979 r. o Narodowym Planie Społeczno-Gospodarczym na 1980 r. realizuje płatność tylko do wysokości limitu.
§  6.
W 1980 r. wypłaty gotówkowe jednostek gospodarki uspołecznionej na rzecz jednostek pozarolniczej gospodarki nie uspołecznionej i osób fizycznych z tytułu wykonanych przez nie dostaw, robót i usług, mogą być dokonywane tylko ze środków podjętych na ten cel z rachunku bankowego.
§  7.
Zasady limitowania wydatków jednostek gospodarki uspołecznionej z tytułu wynajmu kwater prywatnych i żywienia regulują odrębne przepisy.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1980 r.