Zasady i tryb wydawania zaświadczeń przez organy podatkowe.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1988.10.24

Akt utracił moc
Wersja od: 30 września 1988 r.

WYTYCZNE
MINISTERSTWA FINANSÓW
z dnia 23 sierpnia 1988 r.
w sprawie zasad i trybu wydawania zaświadczeń przez organy podatkowe.

Rozdział  1.

Zasady ogólne.

§  1.
1.
Zgodnie z art. 217 Kodeksu postępowania administracyjnego organ administracji państwowej wydaje zaświadczenie na żądanie ubiegającej się osoby, jeżeli:
1)
przepis prawa wymaga urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego,
2)
osoba ubiega się o wydanie zaświadczenia ze względu na swój interes prawny w urzędowym potwierdzeniu określonych faktów lub stanu prawnego.
2.
W zakresie objętym właściwością rzeczową organów podatkowych (urzędów skarbowych oraz terenowych organów administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw finansowych stopnia podstawowego) przepisy, z których wynika obowiązek wydawania zaświadczeń wymienione są w wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do niniejszych wytycznych. Organy podatkowe powinny wydać zaświadczenie, gdy obowiązek jego przedstawienia wynika z powołanych przepisów. Natomiast w wypadkach nie wymienionych w tych przepisach zaświadczenia wydaje się tylko wówczas, gdy osoba ubiegająca się o zaświadczenie wykaże swój interes prawny w potwierdzeniu przez organ podatkowy faktów lub stanu prawnego.
3.
Jeżeli zaś fakty lub stan prawny, o których potwierdzenie występuje osoba ubiegająca się o wydanie zaświadczenia, wynikają bezpośrednio z decyzji organu podatkowego, odrębnego zaświadczenia w tej sprawie nie wydaje się. W razie odmowy wydania zaświadczenia lub zaświadczenia o treści żądanej przez osobę ubiegającą się o nie, organ podatkowy wydaje postanowienie, na które służy zażalenie.
§  2.
Zobowiązuje się naczelników urzędów skarbowych i terenowe organy administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw finansowych stopnia podstawowego do organizacyjnego zabezpieczenia wydawania zaświadczeń i obiegu dokumentów. W urzędach skarbowych może być wyznaczony jeden pracownik do załatwiania spraw związanych z wydawaniem zaświadczeń oraz do przekazywania innym urzędom informacji niezbędnych do wydania przez nie zaświadczeń, o których mowa w wytycznych, jak również do zwracania się do innych urzędów o podanie informacji potrzebnych do wydania zaświadczenia.
§  3.
W lokalu urzędu powinna być umieszczona w widocznym miejscu informacja, gdzie i do kogo należy się zwracać o wydanie zaświadczenia.
§  4.
1.
Zwrócenie się wyznaczonego pracownika do innego urzędu o podanie informacji niezbędnej do wydania zaświadczenia, jak i przekazanie żądanej informacji innemu urzędowi powinno być dokonane telefonicznie lub teleksem i odnotowane w ewidencji prowadzonej przez tego pracownika ze wskazaniem urzędu oraz treści otrzymanej lub żądanej informacji, a także nazwiska pracownika innego urzędu, któremu przekazano informację lub żądanie podania informacji. Wzór ewidencji stanowi załącznik nr 2 do wytycznych.
2.
Przekazane informacje o stanie zaległości (o nie zaleganiu w podatkach) powinny być bezzwłocznie potwierdzone pisemnie.

Rozdział  2.

Właściwość organów podatkowych w sprawach wydawania zaświadczeń.

§  5.
Zaświadczenia w sprawie stanu majątkowego lub wysokości dochodu wydaje:
1)
podatnikom podatków ustalanych przez urzędy skarbowe - urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika po zasięgnięciu informacji w terenowym organie administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw finansowych stopnia podstawowego o tej samej właściwości miejscowej, zwanym dalej terenowym organem - czy na terenie objętym właściwością tego organu osoba występująca o wydanie zaświadczenia nie posiada majątku nieruchomego albo czy urząd ten nie dysponuje informacjami o majątku nieruchomym posiadanym przez tę osobę na terenie objętym właściwością innego terenowego organu,
2)
rolnikom lub członkom rodziny rolnika prowadzącym wspólnie z nim gospodarstwo rolne lub pozostającym z nim we wspólnym gospodarstwie domowym - terenowy organ właściwy według miejsca położenia gospodarstwa. Jeżeli osoby te prowadzą działy specjalne produkcję rolnej, zaświadczenia wydaje urząd skarbowy właściwy według miejsca położenia gospodarstwa po porozumieniu się z terenowym organem o tej samej właściwości miejscowej,
3)
pozostałymi osobom - terenowy organ właściwy według miejsca zamieszkania danej osoby po porozumieniu się z urzędem skarbowym o tej samej właściwości miejscowej, czy na terenie objętym właściwością tego urzędu osoba ta prowadzi działalność gospodarczą lub osiąga dochody podlegające opodatkowaniu podatkami ustalanymi przez urząd skarbowy.
§  6.
1.
Osobom ubiegającym się o wydanie zaświadczenia stwierdzającego, że nie ciążą na nich zobowiązania podatkowe oraz, że nie prowadzi się w stosunku do nich egzekucji administracyjnej z tytułu należności niepodatkowych - zaświadczenia wydaje urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania danej osoby, po porozumieniu się z urzędami skarbowym, na terenie których jest lub była prowadzona działalność gospodarcza wynikająca z wpisów dowodzie osobistym oraz z terenowym organem właściwym według miejsca zamieszkania tej osoby.
2.
Jeżeli zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1 jest przeznaczone dla Państwowego Biura Notarialnego w celu sporządzenia aktu przeniesienia własności nieruchomości, to urząd skarbowy powinien także porozumieć się z terenowym organem właściwym według miejsca położenia nieruchomości.

Rozdział  3.

Tryb postępowania.

§  7.
1.
Podaniom i wnioskom o wydanie zaświadczenia - po zaewidencjonowaniu w rejestrze zaświadczeń stanowiącym załącznik nr 3 do wytycznych nadaje się bezzwłocznie właściwy bieg. Jeżeli sprawy zaświadczeń prowadzi wyznaczony pracownik, przekazuje on wniosek właściwym referentom podatkowym celem odręcznego wpisania potrzebnych danych. Dane te powinny być potwierdzone czytelnym podpisem referenta (referentów) i przekazane przez nich do wyznaczonego pracownika.
2.
Jeżeli osoba ubiegająca się o wydanie zaświadczenia zwróci się do organu nie będącego w jej sprawie organem właściwym rzeczowo lub miejscowo do wydania zaświadczenia, organ ten bezzwłocznie przekazuje wniosek organowi właściwemu wraz ze wszystkim posiadanymi w danej sprawie informacjami, o których jest mowa w rozdziale 4 niniejszych wytycznych.
3.
W razie gdy wniosek o wydanie zaświadczenia nie dotyczy skomplikowanego stanu faktycznego lub prawnego, przyjęcie wniosku powinno nastąpić poprzez wpisanie do rejestru, o którym mowa w ust. 1.
§  8.
1.
Każde zaświadczenie otrzymuje kolejny numer w ewidencji według daty wpływu i powinno być podpisane przez naczelnika urzędu skarbowego albo organu terenowego, do którego właściwości należy sprawa będąca przedmiotem zaświadczenia. Zaświadczenie może też być podpisane przez wyznaczonego pracownika na podstawie udzielonego mu upoważnienia.
2.
W zaświadczeniu należy określić termin ważności nie krótszy niż jeden miesiąc i nie dłuższy niż trzy miesiące. Jednakże w zaświadczeniu przesyłanym polskiemu przedstawicielstwu dyplomatycznemu lub urzędowi konsularnemu w celu doręczania osobie przebywającej za granicą, termin ważności tego zaświadczenia powinien być określony na czas nie krótszy niż trzy miesiące i nie dłuższy niż sześć miesięcy. Załatwione podania (wnioski) wraz z kopią wydanego zaświadczenia przechowuje się w odpowiednich teczkach według kolejności numerów.
§  9.
Zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie 7 dni od daty złożenia wniosku.
§  10.
Od wniosku o wydanie zaświadczenia, jak i od każdego wydanego zaświadczenia należy pobrać opłatę skarbową w wysokości i na zasadach określonych przepisami o opłacie skarbowej.
§  11.
1.
Jeżeli osoba przebywająca za granicą występuje osobiście lub za pośrednictwem przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego albo przez pełnomocnika zamieszkałego w kraju o wydanie zaświadczenia, organ właściwy do wydania zaświadczenia przesyła je właściwemu polskiemu przedstawicielstwu dyplomatycznemu lub urzędowi konsularnemu, celem doręczenia osobie zainteresowanej po pobraniu opłaty konsularnej. Wykaz polskich przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych stanowi załącznik nr 6 do wytycznych.
2.
W razie gdy pełnomocnik osoby zamieszkałej za granicą występuje o wydanie zaświadczenia dla urzędu krajowego, zaświadczenie to może być wydane bezpośrednio pełnomocnikowi po pobraniu opłaty skarbowej.

Rozdział  4.

Wydawanie zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach (stwierdzających stan zaległości).

§  12.
Zaświadczenia określone w tym rozdziale przygotowuje się według wzoru stanowiącego załączniki nr 4 i 5 do wytycznych - na podstawie danych z rachunkowości podatkowej urzędu skarbowego i otrzymanych od organu terenowego oraz informacji z działu egzekucyjnego, czy w stosunku do osoby ubiegającej się o wydanie zaświadczenia nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne z tytułu zaległości podatkowych lub innych należności podlegających egzekucji administracyjnej, a także z referatów wymiarowych, czy w stosunku do tej osoby nie prowadzi się postępowania mającego na celu ustalenie zobowiązania podatkowego, albo czy nie jest przeciwko niej prowadzone postępowanie karne skarbowe. Przed wydaniem zaświadczenia należy także porozumieć się z urzędami skarbowymi określonymi w § 6 w celu ustalenia, czy na terenie objętym ich właściwością osoba ubiegająca się o wydanie zaświadczenia nie zalega z uiszczeniem zobowiązań podatkowych.
§  13.
1.
Jeżeli w stosunku do osoby ubiegającej się o wydanie zaświadczenia o nie zaleganiu w podatkach, jest prowadzone postępowanie mające na celu ustalenie zobowiązania podatkowego lub postępowanie karne skarbowe, organ podatkowy powinien bezzwłocznie wydać decyzję ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego lub orzeczenie karne i dokonać przypisu ustalonych należności w księgowości podatkowej celem wykazania w zaświadczeniu powstałych zobowiązań.
2.
W razie, gdy bezzwłoczne ustalanie zobowiązania podatkowego nie jest możliwe, w zaświadczeniu podaje się, że w stosunku do tej osoby prowadzone jest postępowanie wymiarowe (karne skarbowe) oraz określa się przewidywany termin zakończenia postępowania.

Rozdział  5.

Wydawanie zaświadczeń dotyczących stanu majątkowego lub wysokości dochodu.

§  14.
W zaświadczeniach dotyczących stanu majątkowego lub wysokości dochodu stwierdza się wyłącznie, czy osoba ubiegająca się o wydanie zaświadczenia na terenie objętym właściwością organu podatkowego jest lub nie jest:
1)
właścicielem (współwłaścicielem) lub samoistnym posiadaczem nieruchomości z określeniem jej rodzaju i powierzchni, przy czym w odniesieniu do budynków należy podać ich wartość przyjętą do ubezpieczenia ustawowego,
2)
właścicielem (współwłaścicielem) lub samoistnym posiadaczem gospodarstwa rolnego z określeniem powierzchni w hektarach fizycznych, liczby hektarów przeliczeniowych oraz wysokości dochodu obliczonego na zasadach określonych na dany rok w zarządzeniu Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w sprawie określenia wysokości przeciętnego dochodu z pracy w rolnictwie nie uspołecznionym z 1 ha przeliczeniowego,
3)
podatnikiem podatku rolnego z działów specjalnych produkcji rolnej z określeniem wysokości dochodu uzyskanego z tych działów po potrąceniu podatku (dotyczy to również małżonka osoby ubiegającej się o wydania zaświadczenia),
4)
podatnikami podatku obrotowego i dochodowego (we wszystkich formach opodatkowania), z określeniem wysokości obrotu i dochodu przyjętego do podstawy opodatkowania, jak również dochodu "netto" pozostającego po odliczeniu przypadającego od tego dochodu podatku dochodowego,
5)
podatnikiem osiągającym przychody podlegające przepisom o podatku wyrównawczym, jak również przepisom podatku od wynagrodzeń z tytułu:
a)
zatrudnienia na obszarze obcego państwa i zamieszkiwania na terenie PRL,
b)
zatrudnienia na podstawie umowy na warunkach zlecenia,
c)
wynajmu pokoi gościnnych,
d)
dokonywania przez tłumaczy przysięgłych tłumaczeń nie będących przedmiotem prawa autorskiego,
e)
przepisywania na maszynie - z podaniem wysokości dochodu stanowiącego podstawę do obliczenia tych podatków po potrąceniu podatku wyrównawczego i od wynagrodzeń.
§  15.
1.
Jeżeli osoba ubiegającą się o wydanie zaświadczenia jest opodatkowana w formie karty podatkowej albo opłaty skarbowej z tytułu wykonywania rzemiosła, dochody należy ustalać indywidualnie w drodze oszacowania w oparciu o posiadane materiały z uwzględnieniem wszystkich okoliczności mających wpływ na rezultat działalności gospodarczej.
2.
Dochody podatników opłacających podatki w formie karty podatkowej lub opłacających opłatę skarbową z tytułu wykonywania rzemiosła ustala się w ten sposób, że do obrotu pomniejszonego o kwotę należnego podatku obrotowego należy zastosować właściwą szacunkową normę zysku netto. Do wyliczonego dochodu należy dodać kwotę należnego podatku obrotowego i odjąć roczną stawkę karty podatkowej (opłaty skarbowej) zapłaconą przez podatnika.
§  16.
1.
Przy wydawaniu zaświadczeń o stanie majątkowym dla osób nie będących podatnikami lub dłużnikami egzekucyjnymi nie stosuje się zbierania informacji w trybie postępowania w sprawach zobowiązań podatkowych, a w szczególności przesłuchiwania tych osób na okoliczność ich stanu majątkowego lub przeprowadzania oględzin ich lokali mieszkalnych.
2.
Organ podatkowy może jednak żądać okazania dowodu osobistego celem zapoznania się z wpisami dotyczącymi zatrudnienia lub prowadzenia indywidualnej działalności zarobkowej.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

Wykaz przepisów, z których wynika obowiązek wydawania zaświadczeń.

Lp.Podstawa prawna, na którą powołują się instytucje żądające zaświadczeńTreść żądanego zaświadczeniaKto prosi o wydanie zaświadczenia i w jakim celuKomu przedkładane są zaświadczenia (urzędy, instytucje)
1234
1.1) § 3 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Ministrów Spraw Wewnętrznych i Spraw Zagranicznych z dnia 21 maja 1976 r. w sprawie zasad i trybu postępowania oraz właściwości organów w sprawach paszportowych (Dz. U. Nr 20, poz. 129 i z 1985 r. Nr 43, poz. 208):- czy jest podatnikiem (wszystkie rodzaje podatków),a) dotyczy osób fizycznych, które wyjeżdżają za granicę na pobyt stały
- czy ciążą na nim zobowiązania podatkowe
- w razie zamierzonego wyjazdu na pobyt stały, paszport podejmuje się po złożeniu dowodu osobistego oraz zaświadczenia urzędu skarbowego, a gdy chodzi o rolników również terenowego organu administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw finansowych stopnia podstawowego stwierdzającego, że na ubiegającym się o paszport nie ciążą zobowiązania podatkowe oraz że nie prowadzi się przeciwko tej osobie egzekucji administracyjnej należności niepodatkowych,- w celu otrzymania paszportu
2) § 6 ust. 2 pkt 3 powołanego rozporządzenia:
- jeżeli o paszport konsularny książeczkowy ubiega się osoba, która wyjechała za granicę na pobyt czasowy, wydanie tego paszportu następuje po złożeniu zaświadczenia urzędu skarbowego stwierdzającego, że na ubiegającym się o paszport konsularny nie ciążą zobowiązania podatkowe oraz że nie prowadzi się przeciwko tej osobie egzekucji administracyjnej z tytułu należności niepodatkowych.- czy toczy się przeciwko tej osobie postępowanie karne skarbowe lub wyjaśniające w sprawach podatkowychb) dotyczy osób fizycznych, które wyjechały na pobyt czasowyprzedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne PRL
- w celu otrzymania paszportu konsularnego
- czy jest prowadzona do osoby ubiegającej się o paszport egzekucja administracyjna należności niepodatkowych
2.Art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z. 1984 r. Nr 52, poz. 268 i z 1985 r. Nr 12, poz. 50) - czy właściciel nieruchomości posiada zaległości w podatkach lub innych należnościach, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowychOsoby fizyczne w przypadku otrzymania spadku, nabycia praw majątkowych, zbycia praw majątkowych (kupno - sprzedaż nieruchomości, akt darowizny) Państwowe Biura Notarialne
Sądy
- właściciel nieruchomości jest obowiązany okazać notariuszowi przy sporządzaniu aktu przeniesienia własności nieruchomości lub jej części zaświadczenie właściwego organu podatkowego o niezaleganiu w podatkach lub w innych należnościach, do których stosuje się przepisy ustawy, lub zgodę tego organu na niepobieranie zaległości podatkowej przy sporządzaniu aktu przeniesienia własności.
W celu zbycia praw majątkowych lub ich obciążania
- zgodę organu podatkowego na niepobieranie zaległości podatkowych przy sporządzaniu aktu przeniesienia własności nieruchomości.
3.Art. 19 ust. 1, 3 i 6 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 45, poz. 207):- stwierdzenie organu podatkowego, że podatek od spadku został uiszczony, albo zgoda tego organu na zapłatę długu spadkodawcy
- zapłata długu przez dłużnika spadkodawcy i wypłata należności przypadających z tytułu zapisu przed uiszczeniem należnego podatku może nastąpić tylko za zgodą urzędu skarbowego.
- jednostka gospodarki uspołecznionej, będąca dłużnikiem spadkodawcy, obowiązana jest przy zapłacie długu potrącić i przekazać na rachunek budżetu właściwej rady narodowej podatek od nabycia spadku należny od spadkobiercy w wysokości ustalonej przez urząd skarbowy, chyba że spadkobierca przedłoży dowód, że podatek uiścił albo, że jest zwolniony od podatku,
- jeżeli przedmiotem aktu notarialnego, który ma być sporządzony lub dokumentu co do którego notariusz ma uwierzytelnić podpis, ma być zbycie lub obciążenie rzeczy i praw majątkowych uzyskanych przez zbywcę w drodze spadku lub zasiedzenia, notariusz może sporządzić akt lub uwierzytelnić własnoręczność podpisu tylko za uprzednią zgodą urzędu skarbowego, lub po stwierdzeniu, że należny podatek od nabycia własności tych rzeczy i praw majątkowych został uiszczony.
4.Rozporządzenie Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki z dnia 31 lipca 1985 r. w sprawie warunków oraz rodzajów i wysokości świadczeń pomocy materialnej studentów (Dz. U. Nr 36 poz. 171 i z 1987 r. Nr 27, poz. 154), § 6 ust. 5 - dowodami stwierdzającymi dochody i ich wysokość są w szczególności:- czy figuruje w ewidencji podatników i o wysokości dochodówstudenciwyższe uczelnie
W celu otrzymania
- stypendium studenckiego,
- ulgi w opłatach za mieszkanie w domu studenckim i za wyżywienie w stołówce studenckiej
1) zaświadczenia zakładów pracy lub terenowych organów administracji państwowej o wysokości zarobków za ostatni rok,
2) nakazy płatnicze na zobowiązania zakładów lub warsztatów za ostatni rok,
- zapomogi
3) zaświadczenia właściwych organów podatkowych.
5.Zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 2 września 1985 r. w sprawie zasad i trybu przyznawania pomoc stypendialnej i doraźnej uczniom szkół ogólnokształcących i zawodowych dla niepracujących wraz z wytycznymi w sprawie zasad i trybu przyznawania pomocy stypendialnej uczniom, stanowiącymi załącznik do tego zarządzenia oraz kwestionariusz stypendialny bodący załącznikiem do wytycznych (Dz.Urz. Min. Oświaty i Wychowania Nr 9, poz. 43).- czy figuruje w ewidencji podatników- uczniowie w celu otrzymania stypendium lub innej pomocy materialnejszkoły ogólnokształcące i zawodowe
- wysokość osiąganych dochodów
6Uchwala Rady Ministrów nr 111 z dnia 23 lipca 1970 r. w sprawie opłat za świadczenia udzielane przez przedszkola typu miejskiego (Monitor Polski Nr 26, poz. 216) - czy figuruje w ewidencji podatników- rodzice w celu ustalenia wysokości opłat za przedszkoleprzedszkola
- wysokość osiąganych dochodów
7.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 września 1979 r. w sprawie udzielania odroczeń zasadniczej służby wojskowej oraz uznawania poborowych żołnierzy za jedynych żywicieli rodzin (Dz. U. z 1981 r. Nr 3, poz. 16 i z 1986 r. Nr 5, poz. 31).

§ 3.

ust. 1. Odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na prowadzenie gospodarstwa rolnego udziela się poborowemu, jeżeli występują łącznie następujące warunki:

- czy jest podatnikiem podatku rolnegopoborowi lub żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową - w celu odroczenia służby wojskowej ze względu na prowadzenie gospodarstwa rolnego1) terenowe organy adm. państw. stopnia podst. o właściwości szczególnej d.s. społeczno -administracyjnych
- przychód
2) Wojskowa Komenda Uzupełnień
1) prowadzenie gospodarstwa jest uzależnione od osobistej pracy poborowego,
2) w gospodarstwie nie ma innej osoby zdolnej do zastąpienia poborowego,
3) prowadzenie przez poborowego gospodarstwa rolnego stanowi jedyne źródło jego utrzymania i członków jego rodziny.
8.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 marca 1983 r. w sprawie osiągania wynagrodzenia lub innych dochodów przez osoby uprawnione do emerytury lub renty (Dz. U. z 1985 r. Nr 40, poz. 197, z 1986 r. Nr 9, poz. 47 i Nr 33, poz. 158, z 1987 r. Nr 9, poz. 33 oraz z 1938 r. Nr 3, poz. 15). Przepisy dotyczące okoliczności powodujących zawieszenie prawa do emerytury lub renty.- czy figuruje w ewidencji podatnikówemeryci lub renciści, którym może być zawieszona emerytura lub rentaZakład Ubezpieczeń Społecznych
- wysokość osiąganych dochodów
- czy prowadzi indywidualne gospodarstwo rolne o obszarze przekraczającym 3 ha przeliczeniowe
9.Rozporządzenie Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 9 grudnia 1988 r. w sprawie zwolnień od obowiązku posiadania pozwolenia na przywóz i wywóz oraz od cła w obrocie towarowym z zagranicą (Dz. U. Nr 69, poz. 312, z 1986 r. Nr 44, poz. 222 i z 1987 r. Dz. U. Nr 20, poz. 122).- czy był użytkownikiem gospodarstwa rolnego lub robotnikiem rolnym i czy wywożone przedmioty - mogą pochodzić z jego gospodarstwa.osoby fizyczne przesiedlające się zagranicęGłówny Urząd Ceł
§ 17 ust. 4. - zwolnienie od cła wywozowego narzędzi rolniczych, inwentarza i płodów rolnych w razie przesiedlenia się zagranicę na stałe zamieszkanie.
10.Kodeks postępowania cywilnego ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. (Dz. U. Nr 43, poz. 296. z późniejszymi zmianami). art. 113 § 1. Zwolnienia od kosztów sądowych domagać się może osoba fizyczna, która wykaże się zaświadczeniem organu administracji państwowej, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Zaświadczenie powinno obejmować dokładne dane o stanie rodzinnym, majątku i dochodach.- czy figuruje, w ewidencji podatnikówosoby fizyczne w celu zwolnienia od kosztów sądowychSądy powszechne
- wysokość osiąganych dochodów
11Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 lutego 1985 r. w sprawie opłat za dokonanie czynności notarialnych (Dz. U. Nr 17, poz. 76). § 8 - zwolnienia od opłat notarialnych może domagać się osoba fizyczna, jeżeli wykaże, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny, a osoba prawna, jeżeli wykaże, że nie ma dostatecznych środków na te koszty.- czy figuruje w ewidencji podatnikówosoby fizyczne i osoby prawne w celu zwolnienia od opłat notarialnychBiura notarialne
- wysokość osiąganych dochodów
12.Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 maja 1983 r. w sprawie kosztów postępowania w sprawach nieletnich (Dz. U. Nr 17, poz. 76) § 3 ust. 1 - wysokość należności zryczałtowanej określa sąd, kierując się możliwościami zarobkowymi i majątkowymi osób zobowiązanych do jej uiszczenia, w szczególności wynikającymi z zaświadczeń właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego o ich stanie rodzinnym, majątku i dochodach.- czy figuruje w ewidencji podatnikówrodzice lub inne osoby zobowiązane do alimentacji nieletniegoSądy powszechne
- wysokość osiąganych dochodów
13.Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 grudnia 1982 r. w sprawie przyznania w drodze wyjątku emerytur i rent kombatantom oraz pozostałym po nich członkom rodzin (Dz. U. Nr 45, poz. 294 i z 1986 r. Nr 2, poz. 14). § 5 ust. 2. Przy rozpatrywaniu wniosku o przyznanie emerytury lub renty w drodze wyjątku, bierze w szczególności pod uwagę warunki rodzinne i materialne wnioskodawcy, zwłaszcza to, czy wnioskodawca ma niezbędne środki utrzymania.- czy figuruje w ewidencji podatnikówosoby fizyczne w celu otrzymania renty lub emerytury w drodze wyjątkuZwiązek Bojowników o Wolność i Demokrację
- wysokość osiąganych dochodów
14.Statuty spółdzielni mieszkaniowych, w myśl których członek Spółdzielni nie ma prawa do otrzymania mieszkania spółdzielczego, jeżeli posiada już mieszkanie lub nieruchomość budynkową.- czy figuruje w ewidencji podatników podatku od nieruchomościosoby fizyczne w celu otrzymania mieszkania spółdzielczegoSpółdzielnie mieszkaniowe
15.Załącznik do uchwały Nr 26/c/83 Zarządu Banku Gospodarki Żywnościowej z dnia 3 października 1983 r. w sprawie kredytowania rzemiosła, prywatnego handlu i usług. Pkt 25 - do wniosku o kredyt ubiegający się załącza zaświadczenie właściwego organu podatkowego, a przy ryczałcie spółdzielczym - zaświadczenie właściwej spółdzielni rzemieślniczej o stopniu wywiązywania się ze zobowiązań. Pkt 26 - osobie posiadającej zaległości wobec państwa, kredyt może być udzielony, jeżeli spłata ich została odroczona lub rozłożona na raty i raty te są spłacane, a udzielony kredyt przyczyni się do przywrócenia zdolności produkcyjnej i płatniczej zakładu.- czy figuruje w ewidencji podatników- rzemieślnicy w celu uzyskania kredytuBank Spółdzielczy
- wysokość osiąganych dochodów- rolnicy w celu uzyskania kredytuBank Spółdzielczy
- czy zalega w podatkach i należnościach niepodatkowych (czy jest prowadzona do osoby ubiegającej się o kredyt egzekucja administracyjna należności podatkowych i niopodatkowych)
16.Rozporządzenie Ministrów Komunikacji i Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 31 lipca 1972 r. w sprawie krajowego transportu drogowego (Dz. U. Nr 34, poz. 234 z późn. zmianami) - § ust. 1 pkt 2 lit. b) - podjęcie działalności transportowej na własny rachunek powinno stanowić dla osoby ubiegającej się wyłączne zajęcie zawodowe, będące jedynym źródłem utrzymania.- czy figuruje w ewidencji podatnikówosoby fizyczneZrzeszenie Prywatnego Handlu i Usług
- w celu uzyskania zezwolenia na podjęcie działalności transportowej na własny rachunek
- czy posiada zaległości podatkowe
17.Umowy o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu- że ma w Polsce miejsce zamieszkania w rozumieniu przepisów o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu (zaświadcza się na formularzu obcego państwa) - osoby fizyczne osiągające dochody za granicąZagraniczni płatnicy wypłacający należność

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Ewidencja przekazanych lub otrzymanych informacji w sprawach zaświadczeń.

Lp.Nazwisko i imię, adres osoby, której dotyczy wniosek o zaświadczenieNumer ewidenc. zaświadczeniaTreść informacjiUrząd i nazwisko pracownika, któremu informację przekazano lub otrzymano
przekazanejotrzymanej

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Rejestr zaświadczeń.

Lp.Data wpływu wnioskuNazwisko i imię oraz adres wnioskodawcyTreść wnioskuSposób załatwienia
DataTreść zaświadczeniaPodpis pracownika upoważn. do wydawania zaświadczeniaPokwitowanie odbioru
1
2
3
4
5
6

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

................................................

Stempel urzędu skarbowego

..................... dnia ................ 19... r.

ZAŚWIADCZENIE Nr ....../......

Zaświadcza się, że na Ob. ........................ zam. ............................. - nie ciążą zobowiązania podatkowe, i że nie prowadzi się w stosunku do niego egzekucji administracyjnej z tytułu należności niepodatkowych.

Zaświadczenie jest ważne do dnia ................. 19... r.

Naczelnik Urzędu Skarbowego

...........................................................

(podpis)

Pieczęć okrągła

z Godłem Państwa

Opłatę skarbową pobrano i skasowano.

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

Stempel urzędu skarbowego

............................................

.................... dnia ................ 19.... r.

ZAŚWIADCZENIE Nr ....../......

Zaświadcza się, że Ob. ...................... zam. .............................. zalega z uiszczeniem następujących podatków:

...........................................

w kwocie zł. .......................

...........................................

w kwocie zł. .......................

Razem zł. .......................

Ponadto od Ob. ....................................... są egzekwowane, na podstawie otrzymanych tytułów wykonawczych następujące należności niepodatkowe:

...........................................

w kwocie zł. .......................

...........................................

w kwocie zł. .......................

Razem zł. .......................

W stosunku do Ob. .................................... jest prowadzone postępowanie wyjaśniające w związku z mającym nastąpić ustaleniem zobowiązań podatkowych - postępowanie karne skarbowe

Zakończenie postępowania wyjaśniającego przewiduje się w terminie do dnia ....................................... 19... r.

Zaświadczenie niniejsze wydaje się celem przedstawienia w

..........................................................

.......................................................................................................................................................

....................

Zaświadczenie jest ważne do dnia

.......................................................................................

Pieczęć okrągła

z Godłem Państwa

Naczelnik Urzędu Skarbowego

.................................................

(podpis)

Uwaga: przy redagowaniu zaświadczenia należy treść dostosować do konkretnej sprawy. Opłatę skarbową pobrano i skasowano.

ZAŁĄCZNIK  Nr 6

Wykaz polskich przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych.

Afganistan- Embassy of the Polish People's
Republic
Guzargah Street
P.O. Box 78
Kabul, Afganistan
Albania- Ambassade de la Republique
Populaire de Pologne
Rruga Kongresi i Permetit 123
Tirana, Albanie
Algieria- Ambassade de la Republique
Populaire de Pologne
37, Avenue Mustapha Ali Khodja
El-Biar
Algier, Algerie
Angola- Embaixada da Republica Popular
da Polonia
Caixa Postal 1340
Luanda, Angola
Argentyna- Embajada de la Republica Popular
de Polonia
Calle Alejandro Maria de Aguado
2870
1425 Buenos Aires, Argentina
Australia- Embassy of the Polish People's
Republic
7 Turrana Street
Yarralumba ACT 2600
Canberra, Australia
- Consulate General of the PPR
10 Trelawney Street, Woollahra
NSW 2025, Sydney, Australia
Austria- Botschaft de VRP
Konsularabteilung
Hietzinger Hauptstr. 42b,
1130 Wien, Österreich
Bangladesz- Embassy of the Polish People's
Republic
P.O. Box GN-6074, Gulshan
Dhaka, Bangladesh
Belgia
i Wielkie
Księstwo
Luksemburga- Consulate Genérale
de la République Populaire
de Pologne
28, rue des Franc,
1040 Bruxelles, Belgique
- Consulate de la République
Populaire de Pologne
Plantijn Moretusloi 130,
1 ste Verdien,
2000 Antwerpen, Belgique
Berlin Zachodni- Militarmission der VRP
Lassenstr. 19/21
1000 Berlin-West 33
Birma- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Tajlandii
Boliwia- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Peru
Brazylia- Embaixada da Republica Popular
de Polonia
Caixa Postał 16-55
Brasilia - D.F., Brasil
- Konsulat Generalny PRL
Rua Gabriel dos Santos 124,
Sao Paulo, Brasil
- Konsulat Generalny PRL
Rua Agostinho Leao Junhor 234;
Caixa Postal 2366,
Curitiba - Parana, Brasil
Bułgaria- Ambassade de la République
Populaire de Pologne
Chan Krum 46
Sofia, Bulgarie
- Konsulat Generalny PRL
Bulwar Czerwonoarmijski 43
Warna, Bulgarie
Chiny- Embassy of the Polish People's
Republic
1, Ri Tan Lu, Beijing
People's Republic of China
Cypr- Sprawy załatwia Ambasada PRL w
Grecji
Czechosłowacja- Ambasada PRL
Wydział Konsularny
Vaclavske Namesti 49
Praha 1, Nove Mesto
Czechosłowacja
- Konsulat Generalny PRL
ul. Hummelowa 4
Bratysława
- Konsulat Generalny PRL
ul. Blahoslavova 4
72827 Ostrava I
Dania- Embassy of the Polish People's
Republic
Richelieus Alle 12
Copenhagen - 2900 Hellerup,
Denmark
Dżibuti- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Etiopii
Egipt- Embassy of the Polish People's
Republic
5, Azis Osman Str.-Zamalek
Cairo
Arab Republic of Egypt
Ekwador- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Kolumbii
Etiopia- Embassy of the Polish People's
Republic
P.O. Box 1123 1
Addis Ababa, Ethiopia
Filipiny- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Tajlandii
Finlandia- Embassy of the Polish People's
Republic
Armas Lindgrenin tie 21
00570 Helsinki 57, Finland
Francja- Consulat Général de la Republique
Populaire de Pologne
5, rue de Talleyrand
75007 Paris, France
- Consulat Général de la Republique
Populaire de Pologne
45, Boulevard Carnot
59000 Lilie (Nord)
- Consulat Général de la République
Populaire de Pologne
79, rue Crillon,
69458 Lyon
Gabon- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Kinszasie
Ghana- Embassy of the Polish People's
Republic
P.O. Box 2552
Accra, Ghana
Grecja- Embassy of the Polish People's
Republik
22 Chrissanthemon Street
GR-154 52 Psychico-Athens
Greeee
Gujana- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Wenezueli
Haiti- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Wenezueli
Hiszpania- Embajada de la República Popular
de Polonia
c. Guisando, 23 bis
Madrid - 35, Espana
Holandia- Ambassade de la Republique
Populaire de Pologne
Alexanders1raat 25
Den Haag, Pays-Bas
Honduras- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Meksyku
Indie- Embassy of the Polish People's
Republic
50-M Shanti Path, Chanakyapuri,
New Delhi 110021, India
- Konsulat PRL
Manavi Ap. 36 Ridge, Road,
Malabar Hill,
Bombay 400 006
- Konsulat PRL
3B Albert Road,
Calcutta 17
Indodonezja- Embassy of the Polish People's
Republic
65, JI. Diponegoro
Jakarta, Indonesia
Irak- Embassy of the Polish People's
Republic
P.O. Box 2051
Bághdad, Iraq
Iran- Embassy of the Polish People's
Republic
P.O. Box 11365-3489
Teheran, Iran
Islandia- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Norwegii
Jamajka- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Rep. Kuby
Japonia- Embassy of the Polish People's
Republic
2-13-5, Mita, Meguro-ku
Tokyo 153, Japan
Jemen Płd.- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Etiopii
Jemen Płn.- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Egipcie
Jordania- Embassy of the Polish People's
Republic
P.O. Box 2124
Jabal Amman,
Amman, Jordan
Jugosławia- Ambassade de la République
Populaire de Pologne
Kneza Milośa 38
Beograd, Yougoslavie
- Konsulat Generalny PRL
Gvozd 3, Zagreb
Kamerun- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Lagos
Kampucza- Ambasade de la Republique
Populaire de Pologne
767, Boulevard Achar Mean
Son Ngoc Minh
Phnom Penh
Republique Populaire
du Kampuchéa
Kanada- Embassy of the Polish People's
Republic
443 Daly Street
Ottawa 2, Ontario,
Canaria K1N 6H3
- Konsulat Generalny PRL
1500 Pine Avenue West
Montreal, Canada
- Konsulat Generalny PRL
2603 Lakeshore Blvd. West,
Toronto, Ontario M8V 1G5
Kenia- Embassy of the Polish People's
Republic
P.O. Box 30086
Nairobi, Kenya
Kolumbia- Embajada de la Repúblika Popular
de Polonia
Apartado Aero 101363 Unicentro
Bogota, D.E. Columbia
Kongo- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Kinszasie
Korea (KRL-D)- Ambassade de la République
Populaire de Pologne
Tedongang-Munsudon
Phenian,
Kostaryka- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Meksyku
Kuba- Embajada de la Republika Popular
de Polonia
Apartado 6862
La Habana - Miramar,
Cuba
Wuwejt- Embassy of the Polish People's
Republic
P.O. Box 5066
Safat Kuwait (Arabian Gulf)
Laos- Ambassade de la République
Populaire de Pologne
Boite Postale, No 1106
VIentiane, Laos
Liban- Ambasade de la République
Populaire de Pologne
Boite Postale 3667
Beyrouth, Liban
Liberia- Embassy of the Polish People's
Republic
P.O Box 860
Monrovia, Liberia
Libia- Embassy of the Polish People's
Republic
P.O. Box 519
Tripoli, Splaj
- Konsulat PRL
Al-Matmati Building,
Mafluga Sreet,
P.O. Box 6037
Benghazi
Luksemburg- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Belgii
Madagaskar- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Kenii
Malezja- Embassy of the Polish People's
Republic
P.O. Box 10052
Kuala Lumpar, Malaysia
Malta- Sprawy załatwia Ambasada PRL
we Włoszech
Maroko- Ambassade de la Republique
Populaire de Pologne
Boite Postale 425
Rabat, Maroc
Meksyk- Embajada de la Republica Popular
de Polonia
Calle Cracovia 540, Colonia San
Angel
Apartado Postal 20383
Mexico 20, d.f. Mexico
Mongolia- Ambassade de la République
Populaire de Pologne
Gławpocztamt, Boite Postale 706
Ułan Bator - 13, Mongolie
Mozambik- Embaixada da Republica Popular
da Polonia
Caixa Postal 1552
Maputo, Mozambique
Nepal- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Rep. Indii
NRD- Botshaft der VRP
Unter den Linden 72
1080 Berlin, DDR
- Konsulat Generalny PRL
Poetenweg 51
7022 Leipzig, DDR
Nigeria- Embassy ol the Polish People's
Republic
P.O. Box 410
Lagos, Nigeria
Nikaragua- Embajada de la Republica Popular
de Polonia
Apartado Postal 5523
Managua, Nicaragua
Norwegia- Embassy of the Polish People's
Republic
Olaf Kyrres Plass 1,
0273 Oslo 2, Norway
Nowa Zelandia- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Australii.
Pakistan- Embassy of the Polish People's
Republic
P.O. Box 1032
Islamabad, Pakistan
- Consulate of the Polish People's
Republic
10/B, Moulvi Tamizuddin Khan
Road,
Karachi - 2, Pakistan.
Panama- Embajada de la Republica Popular
de Polonia
Apartado Postal 8782
Panama 5, República de Panamá
Peru- Embajada de la Republica Popular
de Polonia
- 181, Correo, Miraflores
Lima, Peru
Portugalia- Embaixada da Republica Popular
da Polonia
Avenida Das Dcscobertas 2,
1400 Lisboa, Portugal
RFN- Botschaft der Volksrepublik Polen
Konsularabteilung
Leyboldstr. 74
5000 - Koln - Marienburg
Republika
Środkowo-
afrykańska- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Kinszasie
Rumunia- Ambassade de la République
Populaire de Pologne
Al. Alexandru 23
Bucuresti, Roumanie
Rwanda- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Rep. Kenii
Senegal- Ambassade de la République
Populaire de Pologne
Boite Postale 343
Dakar, Senégal
Singapur- Embasy of the Polish People's
Republic
Suite 24-11-/24-12, Shaw Towers
100 Beach Road
Singapore 0718
Somalia- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Kenii
Sri Lanka- Embassy osf the Polish People's
Republic
120, Park Road,
P.O. Box 1297
Colombo 5, Sri Lanka
USA- Embassy osf the Polish People's
Republic
Consular Section
2224 Wyoming Av. N.W.
Washington, D.C. 20008
U.S.A.
- Consulate General of the Polish
People's Republic
233 Madison Avenue,
New York N.Y. 10016
U.S.A.
- Consulate General of the Polish
People's Republic
1530 North Lake Shore,
Chicago, Illinois
U.S.A.
Sudan- Embassy of the Polish People's
Republic
P.O. Box 1184
902 Khartoum, Sudan
Syria- Ambassade de la République
Populaire de Pologne
Boite Postale 501
Damas, Syrie
Szwajcaria- Botschaft der Volksrepublik Polen
Elfenstr. 20a
3006 Bern, Schweiz
Szwecja- Consulate General of the Polish
People's Republic
Prastgardsgaten 5
172 13 Stockholm
Sweden
- Consulate General of the Polish
People's Republic
Adolfs Friedriksgaten 13
217 74 Malmö
Sweden
Tajlandia- Embassy of the Polish People's
Republic
P.O. Box 11-1166
Bangkok 10-110,
Thailand
Tanzania- Embassy ot the Polish People's
Republik
P.O. Box 2188
Dar es Salaam
Tanzania
Togo- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Nigerii
Tunezja- Ambassade de la République
Populaire de Pologne
4, rue Sophonisbe
Tunis Notre-Dame
Tunisie
Turcja- Ambassade de la République
Populaire de Pologne
Atatürk Buvari 241
Ankara - Kawaklidere PK 20,
Turquie
- Consulat Genéral de la Republique
Populaire de Pologne
Büyük Ciftlik Sok. 5/7
Istambul
Turquie
Uganda- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Kenii
Urugwaj- Embajada de la Republica Popular
de Polonia
Casilla de Correo 1538
Montevideo, Uruguay
Wenezuela- Embajada de la Republica Popular
de Polonia
Apartado de Correos 62.293
Caracas 106,
Venezuela
Węgry- Lengyel Népköztársaság
budapsti Nagykövetsege
Gorkij fasor 16
1068 Budapest
Magyar Népköztársaság
Wielka
Brytania- Consulate General of the Polish
People's Republic
19 Weymouth Street
London W IN 3AG
Great Britain
- Consulate General of the Polish
People's Republic
2 Kinnear Road
Edinburg 4 EH3 5 PE
Great Britain
Wietnam- Ambassade de la Republique
Populaire de Pologne
3, Chua Mot. Cot
Hanoi
Republique Socialiste du VIetnam
- Konsulat Generalny PRL
Tran Cao Van 2/2 Bis
Ho Chi Minh
Włochy- Ambassade de la Republique
Populaire de Pologne
via p.p. Rubens 20
Monti Parioli
Roma, Italie
Wybrzeże
Kości Słoniowej- Ambassade de la Republique
Populaire de Pologne
04 B.P. 308, Abidjan 04
Cote d'Ivoire
Wyspy
Św. Tomasza
i Książęca- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Angoli
Zair- Ambassade de la Republique
Populaire de Pologne
Boite Postale 8553
Kinshasa I,
Zaire
Zambia- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Tanzanii
Zimbabwe- Sprawy załatwia Ambasada PRL
w Tanzanii
Związek
Radziecki- Ambassade de la Republique
Populaire de Pologne
ul. Klimaszkina 4
Moskwa
- Konsulat Generalny PRL
ul. Jarosławow Wał 12
Kijów
- Konsulat Generalny PRL
Rumiancewa 6
Mińsk
- Konsulat Generalny PRL
5-ta Sowietskaja 12
Leningrad
- Agencja Konsularna PRL
Iwana Franki 110
Lwów