Zasady i tryb rozliczenia się funkcjonariusza i pracownika Centralnego Biura Antykorupcyjnego z obowiązków służbowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CBA.2015.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 27 października 2022 r.

ZARZĄDZENIE Nr 1/15
SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO
z dnia 26 stycznia 2015 r.
w sprawie zasad i trybu rozliczenia się funkcjonariusza i pracownika Centralnego Biura Antykorupcyjnego z obowiązków służbowych

Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. z 2014 r. poz. 1411 i 1822) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
przypadki, w których funkcjonariusz i pracownik Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanego dalej "CBA", dokonuje rozliczenia się z obowiązków służbowych, zwanego dalej "rozliczeniem";
2)
dokumenty służące rozliczeniu;
3)
tryb rozliczenia.
§  2. 
1. 
Funkcjonariusz CBA, zwany dalej "funkcjonariuszem", jest obowiązany dokonać rozliczenia w przypadku:
1)
związanego ze zmianą jednostki lub komórki organizacyjnej CBA:
a)
mianowania na stanowisko służbowe;
b)
powierzenia pełnienia obowiązków na innym stanowisku służbowym;
2)
zawieszenia w czynnościach służbowych;
3)
przeniesienia lub oddelegowania do pełnienia służby w innej miejscowości;
4)
zwolnienia ze służby;
5)
odwołania z zajmowanego stanowiska służbowego.
2.  1
 W przypadku mianowania na stanowisko służbowe, z którym nie wiąże się zmiana jednostki organizacyjnej CBA lub w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b, rozliczenia dokonuje się na polecenie kierownika jednostki organizacyjnej CBA i w zakresie przez niego określonym.
3. 
W przypadku, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. a, rozliczenie posiadanych dokumentów jest obligatoryjne.
§  3. 
1. 
Pracownik CBA, zwany dalej "pracownikiem", dokonuje rozliczenia w przypadku:
1)
zmiany warunków pracy lub płacy, związanej ze zmianą jednostki lub komórki organizacyjnej CBA;
2)
rozwiązania stosunku pracy.
2. 
W przypadku zmiany warunków pracy i płacy, związanej ze zmianą komórki organizacyjnej, rozliczenie następuje na polecenie kierownika jednostki organizacyjnej i w zakresie przez niego określonym.
§  4. 
Rozliczenie polega w szczególności na:
1)
protokolarnym przekazaniu posiadanych dokumentów, zgodnie z poleceniem przełożonego;
2)
protokolarnym przekazaniu prowadzonych spraw zgodnie z poleceniem przełożonego;
3)
zgłoszeniu lub zdaniu we właściwych jednostkach organizacyjnych CBA wydanego przez nie mienia i wyposażenia;
4)
potwierdzeniu zrealizowania innych obowiązków służbowych, wynikających z przepisów odrębnych.
§  5. 
1. 
Rozliczenie dokumentuje się za pomocą karty obiegowej.
2. 
Kartę obiegową wydaje funkcjonariuszowi dyrektor Biura Kadr i Szkolenia CBA, zwanego dalej "BKS CBA", najpóźniej wraz z doręczeniem decyzji w sprawach, o których mowa w § 2, a w przypadku pracownika - w terminie umożliwiającym rozliczenie się w okresie wskazanym przez dyrektora BKS CBA w karcie obiegowej.
3. 
Przy wydawaniu karty obiegowej należy, w miarę możliwości, udzielić funkcjonariuszowi lub pracownikowi niezbędnych informacji oraz poinformować go o lokalizacji poszczególnych jednostek organizacyjnych CBA objętych obowiązkiem rozliczenia.
4. 
Termin rozliczenia nie powinien być krótszy niż 14 dni od dnia wydania karty obiegowej.
5. 
W przypadku zwolnienia ze służby, funkcjonariusz przedstawia w BKS CBA kartę obiegową najpóźniej w dniu zwolnienia ze służby.
6. 
Wyznaczenie terminu rozliczenia może poprzedzać konsultacja z kierownikiem jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełni służbę lub pracownik świadczy pracę.
7. 
Nadzór nad prawidłowym i terminowym rozliczaniem sprawuje kierownik jednostki organizacyjnej CBA, w której funkcjonariusz pełni służbę lub pracownik świadczy pracę.
8. 
Rozliczanie kierowników jednostek organizacyjnych CBA koordynuje dyrektor BKS CBA.
9. 
Za rozliczenie funkcjonariusza lub pracownika, który nie dopełnił tego obowiązku przed dniem ustania stosunku służby lub pracy, odpowiedzialny jest kierownik właściwej jednostki organizacyjnej CBA, w której funkcjonariusz pełnił służbę lub pracownik świadczył pracę.
10. 
Wzór karty obiegowej określa załącznik do zarządzenia.
§  6. 
1. 
W celu uzyskania potwierdzenia rozliczenia funkcjonariusz lub pracownik przedstawia kartę obiegową w sekretariacie właściwej jednostki organizacyjnej CBA, w której jest obowiązany się rozliczyć albo u wyznaczonego przez jej kierownika funkcjonariusza lub pracownika.
2. 
Kierownicy jednostek organizacyjnych CBA wyznaczają osoby odpowiedzialne za sprawne i niezwłoczne przeprowadzenie rozliczenia, o którym mowa w ust. 1.
3. 
Potwierdzeniem rozliczenia są podpisy właściwych kierowników jednostek lub komórek organizacyjnych CBA albo wyznaczonych funkcjonariuszy lub pracowników.
4. 
Osoba, o której mowa w ust. 2, informuje funkcjonariusza lub pracownika o podstawie uzyskania potwierdzenia rozliczenia oraz poucza, że niezwrócenie do właściwej jednostki organizacyjnej CBA składników majątkowych oraz dokumentów użyczonych lub powierzonych funkcjonariuszowi, powoduje odpowiedzialność majątkową lub karną, na zasadach określonych w odrębnych przepisach lub umowach zawartych z funkcjonariuszem lub pracownikiem.
5. 
Rozliczenia dokonuje się niezwłocznie po przedstawieniu karty obiegowej.
6. 
O potwierdzeniu albo odmowie potwierdzenia rozliczenia w karcie obiegowej osoba, o której mowa w ust. 3, niezwłocznie informuje funkcjonariusza lub pracownika, wskazując, w przypadku odmowy, jej przyczynę.
§  7. 
1. 
Rozliczenia dokonuje się ze szczególnym uwzględnieniem następującej kolejności: Departament Analiz CBA, Departament Operacyjno-Śledczy CBA, Biuro Teleinformatyki CBA, Biuro Logistyki CBA, Biuro Finansów CBA, Biuro Techniki Operacyjnej CBA, Biuro Prawne CBA, Biuro Kontroli i Spraw Wewnętrznych CBA oraz BKS CBA.
2. 
Jeżeli obowiązek rozliczenia powstał w związku z zaistnieniem okoliczności powodujących konieczność złożenia oświadczenia majątkowego, rozliczenie z Biurem Kontroli i Spraw Wewnętrznych CBA następuje po uprzednim złożeniu tego oświadczenia.
§  8. 
1. 
Wypełnioną kartę obiegową składa się w BKS CBA.
2. 
W przypadku istotnych błędów w karcie obiegowej, BKS CBA zwraca ją do jednostki organizacyjnej, której błędy dotyczą, a w przypadku braków funkcjonariuszowi lub pracownikowi, któremu została wydana lub kierownikowi jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełnił służbę lub pracownik świadczył pracę.
§  9. 
1. 
Karty obiegowe wydane przez dyrektora BKS CBA i niezłożone w BKS CBA przed dniem wejścia w życie zarządzenia pozostają w mocy.
§  10. 
Traci moc zarządzenie nr 43/12 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 27 grudnia 2012 r. w sprawie zasad i trybu rozliczania się funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego z obowiązków służbowych (Dz. Urz. CBA poz. 54).
§  11. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK Nr  1  2

WZÓR

KARTA OBIEGOWA

grafika

1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 6/15 z dnia 29 stycznia 2015 r. (Dz.Urz.CBA.2015.8) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 lutego 2015 r.
2 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 15/22 z dnia 12 kwietnia 2022 r. (Dz.Urz.CBA.2022.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 kwietnia 2022 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 50/22 z dnia 25 października 2022 r. (Dz.Urz.CBA.2022.52) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 października 2022 r.