Zasady i tryb postępowania przy udzielaniu indywidualnych zezwoleń dewizowych przez Narodowy Bank Polski.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.1984.1.3

Akt utracił moc
Wersja od: 30 marca 1984 r.

ZARZĄDZENIE Nr B/1/VI
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 23 lutego 1984 r.
w sprawie zasad i trybu postępowania przy udzielaniu indywidualnych zezwoleń dewizowych przez Narodowy Bank Polski.

Na podstawie art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statucie Narodowego Banku Polskiego (Dz. U. Nr 7, poz. 57) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia normują postępowanie jednostek organizacyjnych Narodowego Banku Polskiego przy przyjmowaniu i rozpatrywaniu wniosków w sprawach wymagających indywidualnego zezwolenia dewizowego oraz odwołań od decyzji dewizowych.
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
"jednostce" - rozumie się przez to jednostki organizacyjne Narodowego Banku Polskiego,
2)
"oddziale - rozumie się przez to oddziały walutowo-dewizowe wymienione w załączniku 1 do zarządzenia,
3)
"organie odwoławczym" - rozumie się przez to oddział wojewódzki właściwy terytorialnie dla oddziału walutowo-dewizowego, bądź Prezesa Narodowego Banku Polskiego w przypadku decyzji podejmowanych przez Departament Dewizowy Narodowego Banku Polskiego,
4)
"wnioskodawcy" - rozumie się przez to osobę ubiegającą się o indywidualne zezwolenie dewizowe,
5)
"wniosku" - rozumie się przez to oświadczenie woli złożone na piśmie, stanowiące żądanie udzielenia indywidualnego zezwolenia dewizowego,
6)
"decyzji" - rozumie się przez to pismo oddziału lub organu odwoławczego, zawiadamiające wnioskodawcę o udzieleniu lub odmowie udzielenia zezwolenia dewizowego.
§  3.
Wnioski w sprawach wymagających indywidualnego zezwolenia dewizowego mogą być składane we wszystkich oddziałach operacyjnych Narodowego Banku Polskiego, zarówno uprawnionych do udzielania zezwoleń jak i nie posiadających takich uprawnień, jednak każdy z oddziałów przyjmuje w zasadzie wnioski od osób zamieszkałych na terenie objętym jego działalnością. W uzasadnionych przypadkach oddział może przyjąć wniosek od osoby zamieszkałej poza terenem jego działalności, w tym również od osoby zagranicznej w okresie czasowego pobytu w Polsce oraz wnioski przesyłane pocztą.

Istotne elementy wniosku dewizowego zawarte są w formularzach wydawanych przez NBP - wzór w załączniku nr 2 do zarządzenia. Wniosek może być przyjęty w formie innej niż na formularzu, pod warunkiem że będzie zawierał wszystkie elementy odpowiedniego formularza.

§  4.
1.
Oddział przyjmujący wniosek sprawdza:
1)
czy sprawa należy do kompetencji Narodowego Banku Polskiego,
2)
czy do wniosku dołączone zostały dokumenty niezbędne do podjęcia decyzji,
3)
czy wnioskodawca złożył oświadczenie na piśmie o posiadaniu lub nie posiadaniu zagranicznych środków płatniczych.
2.
W przypadku stwierdzenia, że złożony wniosek nie zawiera wszystkich istotnych elementów lub nie jest właściwie udokumentowany, oddział wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku, z pouczeniem, że nieuzupełnienie dokumentacji spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
3.
Fotokopie lub odpisy dokumentów dołączone do wniosku mogą być poświadczane za zgodność z oryginałem przez pracownika, uprawnionego do podpisywania w imieniu Narodowego Banku Polskiego.
4.
Na życzenie wnioskodawcy jednostka przyjmująca wniosek potwierdza odbiór dokumentów dołączonych do wniosku.
§  5.
1.
W przypadku stwierdzenia, że sprawa nie wymaga indywidualnego zezwolenia dewizowego lub nie należy do kompetencji Narodowego Banku Polskiego - należy udzielić wnioskodawcy odpowiednich wyjaśnień lub skierować sprawę do właściwej instytucji, zawiadamiając o tym wnioskodawcę.
2.
Jeżeli wniosek dotyczy kilku spraw, podlegających załatwieniu przez różne jednostki organizacyjne Narodowego Banku Polskiego, jednostka która przyjęła wniosek rozpatruje sprawę w zakresie należącym do jej właściwości, zawiadamiając wnioskodawcę, że w pozostałych sprawach powinien wnieść odrębny wniosek.
§  6.
1.
Decyzje oraz pisma, przy których zwracane są wnioskodawcy dokumenty należy wysłać pocztą w formie przesyłki poleconej.
2.
W przypadku podjęcia decyzji odmownej dołączone do wniosku dokumenty należy zwrócić wnioskodawcy, pozostawiając w aktach sprawy wykaz tych dokumentów.
3.
Na żądanie wnioskodawcy mogą być również zwrócone oryginały dokumentów stanowiących podstawę do udzielenia zezwolenia dewizowego, pod warunkiem pozostawienia w aktach sprawy fotokopii lub odpisów zwracanych dokumentów.
4.
Na żądanie wnioskodawcy jednostka poświadcza za zgodność z aktami sprawy odpisy sporządzone przez wnioskodawcę.
§  7.
1.
Sprawy, które mogą być rozpatrzone w oparciu o dokumenty przedstawione (dołączone) przez wnioskodawcę przy składaniu wniosku, powinny być załatwione niezwłocznie.
2.
Załatwienie sprawy wymagającej dodatkowych wyjaśnień powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku, zaś w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania przez organ odwoławczy.
3.
Jednostka załatwiająca sprawę, zwracając się do innej instytucji o zajęcie stanowiska, zawiadamia o tym wnioskodawcę.
4.
Do terminów określonych w ust. 2 nie wlicza się okresów opóźnień spowodowanych z winy wnioskodawcy albo z przyczyn niezależnych od Narodowego Banku Polskiego.
§  8.
W przypadku niezałatwienia sprawy w terminie określonym w § 7 ust. 2, jednostka rozpatrująca wniosek obowiązana jest zawiadomić wnioskodawcę podając przyczynę zwłoki i wskazując termin załatwienia sprawy.
§  9.
Decyzję sporządza się na piśmie.
§  10.
1.
Decyzja powinna zawierać oznaczenie jednostki wydającej decyzję, numer decyzji, datę wydania decyzji, oznaczenie wnioskodawcy, termin ważności decyzji, powołanie podstawy prawnej, rozstrzygnięcie, uzasadnienie faktyczne i prawne, pouczenie czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie, podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania decyzji. Wzór decyzji określa załącznik nr 3 do zarządzenia.
2.
Decyzja, w stosunku do której może być wniesiona skarga do sądu administracyjnego powinna zawierać ponadto pouczenie o dopuszczalności wniesienia skargi. Wzór decyzji określa załącznik nr 5 do zarządzenia.
3.
Uzasadnienie faktyczne decyzji powinno w szczególności zawierać wskazanie faktów, które zostały uznane za udowodnione, dokumentów uwzględnionych przy podejmowaniu decyzji oraz przyczyn z powodu których innym dokumentom odmówiono wiary godności lub mocy dowodowej.
4.
Uzasadnienie prawne powinno zawierać powołanie podstawy prawnej decyzji, w tym obowiązujących publikowanych przepisów dewizowych.
5.
Można odstąpić od uzasadnienia decyzji, gdy uwzględnia ona w całości żądanie wnioskodawcy; nie dotyczy to jednak decyzji wydanych na skutek odwołania. Wzory decyzji określają załączniki nr 4 i 5 do zarządzenia.
§  11.
Podstawę prawną decyzji stanowi przepis art. 35 § 1 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288).
§  12.
1.
Odwołanie do właściwego organu odwoławczego wnosi się za pośrednictwem jednostki, która wydała decyzję w pierwszej instancji.
2.
Odwołanie wnosi się w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji wnioskodawcy. Odwołanie złożone po upływie tego terminu należy zwrócić wnioskodawcy bez rozpatrzenia.
3.
Za datę doręczenia uważa się datę odbioru listu poleconego zawierającego decyzję.
§  13.
Jednostka, która wydała decyzję obowiązana jest przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy organowi odwoławczemu w terminie siedmiu dni od dnia, w którym otrzymała odwołanie.
§  14.
Organ odwoławczy może przeprowadzić na żądanie wnioskodawcy lub z urzędu dodatkowe postępowanie w celu uzupełnienia dowodów i materiałów w sprawie albo zlecić przeprowadzenie takiego postępowania jednostce, która wydała decyzję.
§  15.
1.
Organ odwoławczy wydaje decyzję, w której:
1)
utrzymuje w mocy zaskarżoną decyzję albo,
2)
uchyla zaskarżoną decyzję w całości lub w części i w tym zakresie orzeka co do istoty sprawy.
2.
Organ odwoławczy może uchylić zaskarżoną decyzję w całości i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia przez jednostkę, która wydała decyzję w pierwszej instancji, gdy rozstrzygnięcie sprawy wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego w całości lub w znacznej części. Przekazując sprawę, jednostka przekazująca powinna wskazać, jakie okoliczności należy szczególnie wziąć pod uwagę przy ponownym rozpatrywaniu sprawy.
§  16.
Decyzje w sprawach określonych w art. 42 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) mogą być zaskarżone do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
§  17.
Skargi na decyzje określone w § 16 zarządzenia można wnieść do sądu administracyjnego w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia decyzji.
§  18.
1.
Skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu odwoławczego, który wydał decyzję w ostatniej instancji.
2.
Organ, o którym mowa w ust. 1, przekazuje skargę wraz z aktami sprawy do sądu administracyjnego w terminie trzydziestu dni od dnia jej wniesienia. W tym terminie może również - jeżeli uzna skargę w całości za słuszną - zmienić lub uchylić decyzję, w takim przypadku nie nadaje skardze dalszego biegu.
3.
Organ odwoławczy, przekazując skargę sądowi administracyjnemu, obowiązany jest załączyć także swoje stanowisko, stanowiące odpowiedź na skargę.
4.
W każdym przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego, oddział wojewódzki będący organem odwoławczym zawiadamia o tym Departament Dewizowy.
§  19.
W sprawach nie objętych niniejszym zarządzeniem mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
§  20.
W sprawach rozpoczętych a nie zakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia stosuje się przepisy obowiązujące w dniu wydania decyzji dewizowej.
§  21.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 31 marca 1984 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ

oddziałów walutowo-dewizowych, uprawnionych do udzielania indywidualnych zezwoleń dewizowych w zakresie ustalonym Instrukcją Służbową NBP Nr B-20
Lp.Oddział uprawnionyZakres właściwości terytorialnej
1.I Oddział w Białymstokuwojewództwobiałostockie
- " -łomżyńskie
- " -suwalskie
2.III Oddział w Bydgoszczy- " -bydgoskie
- " -pilskie
3.IV Oddział w Gdańsku- " -gdańskie
- " -elbląskie
4.II Oddział w Gdyni- " -słupskie
5.II Oddział w Katowicach- " -katowickie
- " -bielskie
- " -częstochowskie
6.I Oddział w Kielcach- " -kieleckie
7.I Oddział w Koszalinie- " -koszalińskie
8.VIII Oddział w Krakowie- " -krakowskie
- " -tarnowskie
- " -nowosądeckie
9.I Oddział w Lublinie- " -lubelskie
- " -chełmskie
- " -zamojskie
10.II Oddział w Łodzi- " -łódzkie
- " -piotrkowskie
- " -sieradzkie
11.II Oddział w Olsztynie- " -olsztyńskie
12.II Oddział w Opolu- " -opolskie
13.V Oddział w Poznaniu- " -poznańskie
- " -kaliskie
- " -konińskie
- " -leszczyńskie
14.Oddział w Przemyślu- " -krośnieńskie
- " -przemyskie
15.I Oddział w Rzeszowie- " -rzeszowskie
- " -tarnobrzeskie
16.II Oddział w Szczecinie- " -szczecińskie
17.II Oddział w Toruniu- " -toruńskie
- " -włocławskie
18.Główny Oddział Walutowo-Dewizowy w Warszawie- " -warszawskie
- " -bialskopodlaskie
- " -ciechanowskie
- " -ostrołęckie
- " -płockie
- " -radomskie
- " -siedleckie
- " -skierniewickie
19.I Oddział we Wrocławiu- " -wrocławskie
- " -jeleniogórskie
- " -legnickie
- " -wałbrzyskie
20.II Oddział w Zielonej Górze- " -zielonogórskie
- " -gorzowskie
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WNIOSEK

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

NARODOWY BANK POLSKI

........................

(nr decyzji wg rejestru

prowadzonego w oddziale)

..........., dnia ......

Obywatel

.................

DECYZJA DEWIZOWA

ważna od dnia .......

Na podstawie art. 35 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. -

Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) Narodowy Bank

Polski ......... Oddział w ........

UZASADNIENIE

Od decyzji przysługuje odwołanie do Oddziału Wojewódzkiego

NBP w ..... (art. 127 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. -

Kodeks postępowania administracyjnego - tekst jedn. Dz. U. Nr

9, poz. 26 z 1980 r.). Odwołanie wnosi się za pośrednictwem oddziału, który wydał decyzję w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji (art. 129 §§ 1 i 2 powołanej wyżej ustawy Kodeks postępowania administracyjnego.).

(m.p.)

5-31-7912/A/NBP

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

NARODOWY BANK POLSKI

.........................

(nr decyzji wg rejestru

prowadzonego w oddziale)

.........., dnia ........

Obywatel

...................

DECYZJA DEWIZOWA

ważna od dnia ..........

Na podstawie art. 35 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. -

Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) Narodowy Bank

Polski .......... Oddział w ....... zezwala Obywatelowi(ce) na

grafika

(m.p.)

5-31-7912/B/NBP

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

NARODOWY BANK POLSKI

Oddział Wojewódzki

w ...............

(nr decyzji wg rejestru

prowadzonego w oddziale)

..........., dnia .........

Obywatel

.................

DECYZJA DEWIZOWA

ważna od dnia ............

Na podstawie art. 35 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. -

Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288), Narodowy Bank Polski,

Oddział Wojewódzki w ...............

UZASADNIENIE

Decyzja jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie

(art. 127 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks

postępowania administracyjnego - tekst jedn. Dz. U. Nr 9, poz.

26 z 1980 r.).

Decyzja może być zaskarżona do Naczelnego Sądu Administracyjnego na zasadach określonych w przepisach Kodeksu

postępowania administracyjnego (art. 42 ustawy z dnia 22

listopada 1983 r. - Prawo dewizowe - Dz. U. nr 63, poz. 288) *

(m.p.)

*) niepotrzebne skreślić

5-31-7912/C/NBP