Zasady i tryb nadawania oraz wzór odznaki "Za zasługi w pracy penitencjarnej".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1997.4.44

Akt utracił moc
Wersja od: 12 września 1997 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 12 września 1997 r.
w sprawie zasad i trybu nadawania oraz wzoru odznaki "Za zasługi w pracy penitencjarnej"

Na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 61, poz. 283 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1
1.
Odznaka "Za zasługi w pracy penitencjarnej", zwanej dalej "odznaką", może być nadana funkcjonariuszowi lub pracownikowi Służby Więziennej, zwanym dalej "funkcjonariuszem" lub "pracownikiem", który wzorowo wykonuje zadania służbowe, przejawia inicjatywę w służbie lub pracy, wyróżnił się konkretnymi wynikami przy wykonywaniu zadań służbowych albo wykonywał zadania wymagające szczególnie dużego nakładu pracy lub w warunkach szczególnie utrudnionych lub dokonał czynu świadczącego o szczególnej odwadze lub męstwie.
2.
Odznaka może być nadana także innej osobie, która okazała bezpośrednią pomoc jednostkom organizacyjnym Służby Więziennej, zwłaszcza w zapewnieniu ich bezpieczeństwa.
3.
Nadanie odznaki następuje corocznie 26 kwietnia - w rocznicę uchwalenia ustawy o Służbie Więziennej, a także z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
§  2.
1.
Odznaka dzieli się na trzy stopnie:

I stopień - złota,

II stopień - srebrna,

III stopień - brązowa.

2.
Przy nadawaniu odznaki zachowuje się kolejność w jej stopniach, przy czym:
1)
srebrna odznaka może być nadana osobie wyróżnionej brązową odznaką, jeżeli od jej nadania upłynęły co najmniej trzy lata,
2)
nadanie złotej odznaki może nastąpić po upływie co najmniej pięciu lat od nadania srebrnej odznaki.
3.
Odznakę w stopniu III i II nadaje się tylko raz; odznaka w stopniu I może być nadana więcej niż jeden raz.
4.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach można odstąpić od zasad określonych w ust. 2.
5.
Odznaka może być nadana pośmiertnie.
§  3.
1.
Odznakę nadaje Minister Sprawiedliwości z własnej inicjatywy albo na wniosek Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.
2.
Wniosek w sprawie nadania odznaki przedstawia Dyrektorowi Generalnemu Służby Więziennej kierownik jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, zwanej dalej "jednostką organizacyjną", w której przedstawiona do wyróżnienia osoba pełni służbę, pracuje lub okazała pomoc, o której mowa w § 1 ust. 2.
3.
Dyrektor okręgowy Służby Więziennej może także przedstawić wniosek w sprawie nadania odznaki osobie, o której mowa w ust. 2, z podległej mu jednostki organizacyjnej.
4.
Dyrektor Generalny Służby Więziennej może przedstawić wniosek w sprawie nadania odznaki każdej osobie, o której mowa w § 1 ust. 1 i 2.
5.
Wniosek w sprawie nadania odznaki funkcjonariuszowi pozostającemu bez przydziału służbowego przedstawia przełożony, w dyspozycji którego funkcjonariusz pozostaje.
§  4.
Wręczenia odznaki dokonuje Minister Sprawiedliwości lub upoważnione przez niego osoby.
§  5.
1.
Osobie odznaczonej wręcza się legitymację stwierdzającą jej nadanie.
2.
Wzór odznaki i legitymacji określają załączniki nr 1-7 do zarządzenia.
§  6.
Minister Sprawiedliwości może osobę odznaczoną pozbawić odznaki w razie:
1)
stwierdzenia, że nadanie odznaki nastąpiło w wyniku wprowadzenia w błąd, albo że osoba ta dopuściła się czynu, wskutek którego stała się niegodna odznaki,
2)
skazania osoby odznaczonej prawomocnym wyrokiem sądu na karę pozbawienia lub ograniczenia wolności.
§  7.
Ewidencję osób odznaczonych prowadzi Centralny Zarząd Służby Więziennej.
§  8.
1.
Osobom odznaczonym brązową lub srebrną odznaką "W Służbie Penitencjarnej" na podstawie przepisów zarządzenia, o którym mowa w § 9, może być nadana odpowiednio odznaka II lub I stopnia "Za zasługi w pracy penitencjarnej" - z uwzględnieniem terminów przewidzianych w § 2 ust. 2.
2.
Osobom odznaczonym złotą odznaką "W Służbie Penitencjarnej" można nadać odznakę I stopnia "Za zasługi w pracy penitencjarnej", z pominięciem terminów, o których mowa w § 2 ust. 2.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 października 1985 r. w sprawie zasad i trybu udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Służby Więziennej oraz wzoru odznaki "W Służbie Penitencjarnej" (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. z 1986 r. Nr 2, poz. 7) w części dotyczącej zasad, trybu nadawania oraz wzoru odznaki "W Służbie Penitencjarnej".
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

RYSUNKOWY WZÓR ORAZ SZCZEGÓŁOWY OPIS ODZNAKI "ZA ZASŁUGI W PRACy PENITENCJARNEJ"

Odznaka ma kształt okrągłego medalu o średnicy 35 mm wykonanego w tombaku odpowiednio patynowanego, posrebrzanego i pozłacanego. Na licowej stronie oznaki, w kole, znajduje się napis: "Minister Sprawiedliwości - Zasłużonemu", a w środkowej jej części, posrebrzane godło państwowe na tle ciemnoczerwonej emalii.

Na odwrotnej stronie odznaki, w środkowej części, na tle stylizowanej odznaki Służby Więziennej, składającej się z pochodni skrzyżowanej z mieczem na tle wieńca z liści dębowych, umieszczony jest w trzech wierszach napis "Penitencja, Praca, Oświata, Kultura".

Odznaka jest zawieszona na wstędze o długości 60 mm, szerokości 35 mm, z dwoma pionowymi paskami koloru białego i trzema granatowego oraz dwoma umieszczonymi na brzegach wąskimi pionowymi paskami biało-czerwonymi.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

LEGITYMACJA

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr 3

LEGITYMACJA

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr 4

LEGITYMACJA

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr 5

LEGITYMACJA

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr 6

LEGITYMACJA

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr 7

LEGITYMACJA

(pominięty)