Zasady i tryb dokonywania okresowych ocen nauczycieli akademickich.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1989.7.68

Akt utracił moc
Wersja od: 20 grudnia 1989 r.

ZARZĄDZENIE NR 66
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 20 grudnia 1989 r.
w sprawie zasad i trybu dokonywania okresowych ocen nauczycieli akademickich

Na podstawie art. 133 ust. 3 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r. Nr 42, poz. 201, z 1987 r. Nr 22, poz. 128 oraz z 1989 r. Nr 4, poz. 24, Nr 6, poz. 33, Nr 20, poz. 104, Nr 29, poz. 154, Nr 34, poz. 181 i Nr 35, poz. 192)
zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Okresowe oceny nauczycieli akademickich, o których mowa w art. 133 ust. 2 ustawy z dnia 4 maja 1982 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1985 r, Nr 42, poz. 201, z 1987 r. Nr 22, poz. 128 oraz z 1989 r. Nr 4, poz. 24, Nr 6, poz. 33, Nr 20, poz. 104, Nr 29, poz. 154, Nr 34, poz. 181 i Nr 35, poz. 192), zwanej dalej "ustawą", przeprowadzane są:
1)
w stosunku do lektorów-stażystów, instruktorów-stażystów, asystentów-stażystów i asystentów - w każdym roku zatrudnienia;
2)
w stosunku do docentów i profesorów - co najmniej przed upływem każdych kolejnych pięciu lat zatrudnienia;
3)
w stosunku do pozostałych nauczycieli akademickich - co najmniej przed upływem każdych kolejnych trzech lat zatrudnienia.
2.
Ocen rektorów i prorektorów dokonuje się w odrębnym trybie.
1.
Dla dokonania ocen rektor powołuje:
1)
wydziałowe komisje oceniające, pod przewodnictwem dziekana;
2)
komisję oceniającą profesorów, pod swoim przewodnictwem, składającą się z profesorów zwyczajnych;
3)
uczelnianą komisję oceniającą, pod swoim przewodnictwem.
2.
Składy komisji oceniających wymienionych w ust. 1 pkt 1 i pkt 3 co najmniej w 65-66% stanowią profesorowie docenci i doktorzy habilitowani.
3.
Można być członkiem tylko jednej komisji oceniającej.
4.
W pracach komisji oceniających, o których mowa w ust. 1, uczestniczą przedstawiciele związków zawodowych działających w szkole.
5.
Komisje oceniające są organami opiniodawczymi i doradczymi rektora. Rektor odpowiada za organizację, przebieg oraz prawidłowość dokonywanych ocen.
§  3.
1.
Wydziałowa komisja oceniająca dokonuje ocen nauczycieli akademickich zatrudnionych w wydziale, z wyjątkiem profesorów, dziekanów i prodziekanów. Ocen komisja dokonuje przy udziale bezpośredniego przełożonego pracownika oraz dyrektora instytutu (kierownika katedry), w którym pracownik jest zatrudniony.
2.
Ocen nauczycieli akademickich zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych działających poza wydziałem, z wyjątkiem dyrektorów (kierowników) tych jednostek i profesorów, dokonują powołane przez rektora dla tych jednostek komisje lub wskazane przez rektora komisje wydziałowe. Do zadań, trybu pracy i składu komisji powołanych dla jednostek organizacyjnych działających poza wydziałem stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1 oraz § 2 ust. 2-5.
§  4.
1.
Komisja oceniająca profesorów dokonuje ocen zatrudnionych w szkole profesorów.
2.
Komisja oceniająca profesorów może, na podstawie decyzji rektora, działać w zespołach powołanych dla poszczególnych dziedzin lub dyscyplin naukowych. Jeżeli liczba zatrudnionych w szkole profesorów zwyczajnych jest zbyt mała dla zapewnienia ich wyłącznego udziału, w skład komisji można powołać profesorów nadzwyczajnych.
3.
Komisja dokonuje ocen przy udziale dziekana wydziału lub dyrektora (kierownika) działającej poza wydziałem jednostki organizacyjnej zatrudniającej profesora.
4.
W szkole zatrudniającej mniej niż 10 profesorów można nie powoływać komisji oceniającej profesorów. Jej zadania pełni wówczas uczelniana komisja oceniająca.
§  5.
Uczelniania komisja oceniająca spełnia funkcje organu odwoławczego w odniesieniu do ocen komisji wydziałowych i komisji powołanych dla jednostek organizacyjnych działających poza wydziałem oraz dokonuje ocen nie będących profesorami dziekanów, prodziekanów i dyrektorów (kierowników) jednostek organizacyjnych działających poza wydziałem oraz profesorów w wypadkach określonych w § 4 ust. 4.
§  6.
Jeżeli zgodnie z przepisami § 3, 4 lub 5 komisja oceniająca ma dokonać oceny członka tej komisji, oceny dokonuje się bez udziału osoby ocenianej.
§  7.
1.
Przedmiotem okresowej oceny nauczyciela akademickiego są wyniki jego pracy w okresie od ostatniej oceny w zakresie ustalonym w art. 133 ust. 1 ustawy.
2.
Nie przeprowadza się okresowej oceny działalności dydaktycznej i organizacyjnej profesorów i docentów całkowicie zwolnionych z zajęć dydaktycznych i organizacyjnych na podstawie art. 146 ust. 2 ustawy.
3.
Nauczyciel akademicki przedstawia wyniki swojej pracy w ankiecie ustalonej przez rektora lub dziekana. W odniesieniu do profesorów okresowe oceny mogą być dokonywane w oparciu o przedstawioną przez nich informację o swoich osiągnięciach.
§  8.
Przy przeprowadzaniu kolejnych ocen nauczycieli akademickich należy uwzględniać realizację przez pracownika wniosków i zaleceń wynikających z oceny poprzedniej.
§  9.
1.
Ocena wraz z wnioskami jest przedstawiana nauczycielowi akademickiemu przez jego przełożonego.
2.
Od oceny dokonanej przez wydziałową komisję oceniającą lub komisję, o której mowa w § 3 ust. 2, przysługuje nauczycielowi akademickiemu odwołanie do uczelnianej komisji oceniającej. Od oceny dokonanej w stosunku do profesorów, dziekanów, prodziekanów i dyrektorów (kierowników) jednostek organizacyjnych działających poza wydziałem przysługuje odwołanie do nadzorującego szkołę ministra.
3.
Odwołanie składa się w terminie 14 dni od przedstawienia nauczycielowi akademickiemu oceny zgodnie z przepisami ust. 1; odwołanie powinno zostać rozpatrzone w terminie 30 dni od dnia jego złożenia.
§  10.
1.
Zatwierdzone przez rektora oceny dołącza się do akt osobowych nauczycieli akademickich.
2.
Ocena stanowi podstawę do odnowienia lub nieodnowienia stosunku pracy z nauczycielem akademickim, a także powinna być wykorzystana przy przedstawianiu wniosków i podejmowaniu decyzji dotyczących awansów, nagród i wyróżnień.
§  11.
1.
W uzasadnionych wypadkach rektor może podjąć decyzję o przeprowadzeniu następnej oceny nauczyciela akademickiego, który otrzymał negatywną ocenę złożoną do jego akt osobowych, po upływie roku od dokonania tej oceny.
2.
W wypadku uzasadnionych wątpliwości co do należytego wywiązywania się nauczyciela akademickiego z jego obowiązków rektor, na wniosek dziekana lub dyrektora (kierownika) działającej poza wydziałem jednostki organizacyjnej szkoły zatrudniającej nauczyciela akademickiego albo z własnej inicjatywy może podjąć decyzję o przeprowadzeniu oceny nauczyciela akademickiego w terminie niezależnym od terminów określonych w ust. 1 i w § 1 ust. 1.
3.
W stosunku do ocen o, których mowa w ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio przepis § 10 ust. 2.
§  12.
Bieg terminów określonych w § 1 ust. 1 ulega zawieszeniu w wypadkach przewidzianych w art. 164 ust. 9 ustawy.
§  13.
Traci moc zarządzenie Nr 8 Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 8 kwietnia 1986 r. w sprawie zasad i trybu dokonywania okresowych ocen nauczycieli akademickich. (Dz. Urz. MNiSzW Nr 3, poz. 11).
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.