Zasady i sposób noszenia umundurowania, oznak i odznak wojskowych, orderów, odznaczeń, medali i odznak innych niż wojskowe przez żołnierzy jednostek wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSW.1993.5.92

Akt utracił moc
Wersja od: 14 lipca 1993 r.

ZARZĄDZENIE Nr 98
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 14 lipca 1993 r.
w sprawie zasad i sposobu noszenia umundurowania, oznak i odznak wojskowych, orderów, odznaczeń, medali i odznak innych niż wojskowe przez żołnierzy jednostek wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.

Na podstawie art. 67 ust. 4 pkt 1 i 3 w związku z art. 248 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254) oraz art. 44 ust. 2 pkt 1 i 3 w związku z art. 108 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1992 r. Nr 8, poz. 31), zarządza się co następuje:
§  1.
Żołnierze pełniący służbę w jednostkach wojskowych podporządkowanych Ministrowi Spraw Wewnętrznych noszą - w czasie wykonywania zadań służbowych - umundurowanie, odznaki i oznaki wojskowe, ordery, odznaczenia, medale i odznaki inne niż wojskowe według zasad określonych w przepisach ubiorczych żołnierzy Wojska Polskiego i wzorów obowiązujących w wojskach podległych Ministrowi Obrony Narodowej - z zastrzeżeniem postanowień § 2 i 3.
§  2.
1.
Żołnierze służby zasadniczej Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW noszą:
1)
w czasie pełnienia służby reprezentacyjnej:
a)
czapkę rogatywkę,
b)
mundur wyjściowy NJW,
c)
buty bukatowe czarne,
d)
pas oficera z koalicyjką czarny,
e)
sznur służbowy NJW;
2)
w czasie pełnienia służby wartowniczej:
a)
umundurowanie określone w ust. 1 pkt 1 - tylko na posterunkach o charakterze reprezentacyjno-ochronnym,
b)
umundurowanie polowe - na pozostałych posterunkach;
3)
w czasie pełnienia służby reprezentacyjnej przed siedzibą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - mundur służbowy z tkaniny gabardynowej, który mogą nosić również w wystąpieniach indywidualnych.
2.
Żołnierze zawodowi Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW noszą:
1)
w czasie pełnienia służby reprezentacyjnej:
a)
czapkę rogatywkę,
b)
mundur wyjściowy NJW gabardynowy,
c)
buty bukatowe oficera czarne,
d)
pas oficera z koalicyjką czarny,
e)
sznur galowy;
2)
w czasie pełnienia służby wartowniczej:
a)
umundurowanie określone w ust. 2 pkt 1 - tylko na posterunkach o charakterze reprezentacyjno-ochronnym,
b)
umundurowanie polowe - na pozostałych posterunkach.
3.
Żołnierze Samodzielnego Oddziału Żandarmerii Wojskowej przy Dowództwie Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW w czasie pełnienia służby noszą:
1)
żołnierze zasadniczej służby wojskowej:
a)
czapkę rogatywkę ŻW,
b)
mundur wyjściowy NJW,
c)
buty bukatowe czarne,
d)
pas oficera z koalicyjką czarny;
2)
żołnierze zawodowi:
a)
czapkę rogatywkę ŻW,
b)
mundur wyjściowy NJW gabardynowy,
c)
buty bukatowe oficera czarne,
d)
pas oficera z koalicyjką czarny.
4.
Żołnierze Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW w czasie wykonywania zadań zabezpieczenia pirotechniczno-radiologicznego noszą:
1)
beret czarny z godłem,
2)
kombinezon czołgisty - warsztatowca,
3)
pas żołnierski z klamrą WP czarny,
4)
trzewiki żołnierskie czarne.
5.
Żołnierze Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSW występujący w umundurowaniu służbowym oraz wykonujący zadania zabezpieczenia pirotechniczno-radiologicznego, noszą oznakę organizacyjną NJW.
§  3.
1.
Żołnierze Jednostki Wojskowej Nr 1004 - Biuro Ochrony Rządu noszą umundurowanie koloru i wzoru obowiązującego w wojskach lądowych MON, przy czym otoki na czapkach rogatywkach są koloru szkarłatnego.
2.
Żołnierze, o których mowa w ust. 1, w czasie pełnienia służby na posterunkach w obiektach ochranianych, określonych w odrębnych przepisach noszą ubiory służbowe żołnierzy Żandarmerii Wojskowej MON.
§  4.
Traci moc zarządzenie Ministrów Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej z dnia 25 października 1972 r. w sprawie zasad i sposobu noszenia umundurowania i oznak wojskowych przez żołnierzy pełniących służbę w jednostkach resortu spraw wewnętrznych (Dz. Rozk. MON z 1973 r. Nr 2 poz. 11, zm. z 1986 r. poz. 45).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.