Zasady i procedury postępowania w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych w zakresie dysponowania środkami funduszu leśnego.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2012.3.28

Akt utracił moc
Wersja od: 15 lutego 2016 r.

ZARZĄDZENIE Nr 1
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 31 stycznia 2012 r.
w sprawie zasad i procedur postępowania w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych w zakresie dysponowania środkami funduszu leśnego *

EP-363-2-1/2012

Na podstawie art. 33 ust. 1 i ust. 3 oraz art. 58 ust. 1-4 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późniejszymi zmianami) w związku z § 6 i § 8 ust. 1 pkt 2 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do Zarządzenia nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe, zarządzam, co następuje:

§  1.
1.
W celu zapewnienia jednolitego postępowania wprowadzam do stosowania w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe zasady i procedury postępowania, w tym zasady obiegu dokumentów, w zakresie dysponowania środkami funduszu leśnego.
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 28 września 1991 roku o lasach (tekst jednolity Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późniejszymi zmianami);
2)
rozporządzeniu - rozumie się przez to rozporządzenie Rady Ministrów z 6 grudnia 1994 roku w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe (Dz. U. z 1994 Nr 134, poz. 692);
3)
Lasach Państwowych - rozumie się przez to Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe;
4)
Dyrektorze Generalnym - rozumie się przez to Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych;
5)
Dyrekcji Generalnej - rozumie się przez to Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych;
6)
dyrektorze regionalnym - rozumie się przez to dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych;
7)
regionalnej dyrekcji - rozumie się przez to regionalną dyrekcję Lasów Państwowych;
8)
planie - rozumie się przez to plan finansowo-gospodarczy;
9)
środkach funduszu leśnego - rozumie się przez to środki, o których mowa w art. 57 ust. 1 ustawy;
10)
wydatkach z funduszu leśnego - rozumie się przez to przeznaczenie środków funduszu leśnego na zadania, o których mowa w art. 58 ustawy.
§  2.
1.
Wielkość zróżnicowanego wskaźnika odpisu na fundusz leśny, o którym mowa w art. 57 ust. 4 ustawy, ustala w drodze decyzji Dyrektor Generalny dla poszczególnych regionalnych dyrekcji, a dyrektor regionalny dla poszczególnych nadleśnictw. W celu osiągnięcia wielkości odpisu ustalonego przez ministra właściwego do spraw środowiska, ostateczne wielkości wskaźnika odpisu na fundusz leśny w poszczególnych jednostkach podlegają przeliczeniu po uzyskaniu danych o zrealizowanych przychodach ze sprzedaży drewna za dany rok.
2.
Zmiana, w trakcie roku, ustalonej wielkości wskaźnika dla jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych wymaga zmiany zarządzenia w sprawie planu danej jednostki organizacyjnej.
§  3.
W wypadku dokonania zwrotu, zgodnie z obowiązującymi przepisami, należności, kar i opłat z tytułu wyłączenia z produkcji gruntów leśnych, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 2 ustawy, należy pomniejszyć o tę wartość środki zgromadzone na koncie funduszu leśnego.
§  4.
Odszkodowania za szkody w środowisku naturalnym wyrządzone w obrębie lasów i gruntów pozostających w zarządzie Lasów Państwowych zalicza się do środków, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy.
§  5.
W zakresie dotacji budżetowych, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 5 ustawy, mieszczą się środki pochodzące z budżetu państwa na realizację zadań zleconych Lasom Państwowym, z wyjątkiem środków przeznaczonych na realizację programu wieloletniego "Program dla Odry - 2006".
§  6.
W zakresie innych dochodów, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 6 ustawy, mieszczą się:
1)
odsetki od środków funduszu leśnego na rachunkach bankowych;
2)
zwroty środków nienależnie otrzymanych z funduszu leśnego w latach ubiegłych;
3)
środki uzyskane z tytułu niewykonanych zadań rzeczowych z zakresu działalności podstawowej;
4)
otrzymane darowizny pieniężne z przeznaczeniem na fundusz leśny.
§  7.
Środki na wyrównanie niedoborów powstających przy realizacji zadań gospodarki leśnej, o których mowa w art. 58 ust. 1 ustawy, określa się, biorąc pod uwagę:
1)
planowany wynik finansowy na działalności leśnej, z uwzględnieniem równowartości odpisów amortyzacyjnych rzeczowych aktywów trwałych służących działalności leśnej, sfinansowanych ze środków zewnętrznych;
2)
wielkość wskaźników płynności oraz wskaźników pokrycia kapitałem własnym rzeczowych aktywów trwałych.
§  8.
1.
W zakresie wspólnych przedsięwzięć, o których mowa w art. 58 ust. 2 pkt 1 ustawy, mieszczą się zadania realizowane:
1)
przez Dyrektora Generalnego na rzecz jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, bezpośrednio lub za pośrednictwem wskazanej jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych, w szczególności przez zakład;
2)
przez co najmniej dwie jednostki organizacyjne Lasów Państwowych w ramach programów zatwierdzonych przez Dyrektora Generalnego;
3)
w ramach tworzenia, łączenia, dzielenia, likwidacji nadleśnictw i zakładów zgodnie z § 6 ust. 4 rozporządzenia;
4)
w ramach tworzenia bądź przystępowania do spółek, o których mowa w art. 42 ust. 1 ustawy.
§  9.
W zakresie wydatków na inne zadania z zakresu gospodarki leśnej w lasach, o których mowa w art. 58 ust. 2 pkt 6 ustawy, mieszczą się koszty związane z prowadzeniem rachunków bankowych funduszu leśnego.
§  10.
W wypadku wystąpienia nadzwyczajnych zagrożeń dla lasów i utworzenia funduszu stabilizacji, o których mowa w art. 58 ust. 4 ustawy, zasady wydatkowania środków z funduszu stabilizacji określa każdorazowo w drodze decyzji Dyrektor Generalny.
§  11.
1.
Na szczeblu Dyrekcji Generalnej wprowadza się katalog wydatków z funduszu leśnego na zadania realizowane w Lasach Państwowych, który stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
2.
Wykaz zadań, oparty na katalogu wydatków funduszu leśnego w danym roku, stanowi załącznik do planu Lasów Państwowych.
3.
Zmiany zadań dokonywane w trakcie roku, po zatwierdzeniu w drodze decyzji przez Dyrektora Generalnego, stają się integralną częścią wykazu zadań opartego na katalogu wydatków funduszu leśnego.
§  12.
1.
W Dyrekcji Generalnej wprowadza się procedurę ujmowania w planie wydatków zadań wymienionych w art. 58 ust. 2 ustawy, która obejmuje:
1)
wnioskowanie o przydzielenie środków funduszu leśnego;
2)
opiniowanie wniosków przez komórki organizacyjne Dyrekcji Generalnej w zakresie swoich kompetencji;
3)
weryfikację wniosków;
4)
zatwierdzenie przez Dyrektora Generalnego.
2.
Procedurę, o której mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio do zadań realizowanych w lasach nie będących w zarządzie Lasów Państwowych.
§  13.
1.
Wniosek o przydzielenie środków funduszu leśnego na realizację zadania sporządza kierownik właściwej komórki organizacyjnej Dyrekcji Generalnej.
2.
Kierownik komórki organizacyjnej Dyrekcji Generalnej może złożyć wniosek o przydzielenie środków z funduszu leśnego pod warunkiem, że zadanie, które ma być sfinansowane z tych środków:
1)
stanowi uprawniony wydatek funduszu leśnego,
2)
mieści się w obszarze zadaniowym tej komórki organizacyjnej.
3.
Wnioskowanie o przydzielenie środków z funduszu leśnego następować może z inicjatywy własnej kierownika właściwej komórki organizacyjnej Dyrekcji Generalnej albo na podstawie wniosku dyrektora regionalnego lub dyrektora/kierownika zakładu Lasów Państwowych o zasięgu krajowym.
§  14.
Wniosek, o którym mowa § 13 ust. 1, powinien zawierać co najmniej:
1)
tytuł zadania;
2)
kwotę wnioskowaną do uruchomienia;
3)
kod zadania do ujęcia w planie Dyrekcji Generalnej, w ramach katalogu wydatków funduszu leśnego (kod zadania nadawany jest w porozumieniu z Wydziałem Analiz Ekonomicznych i Planowania Dyrekcji Generalnej);
4)
uzasadnienie potrzeby wydatkowania środków funduszu leśnego na wykonanie zadania.
§  15.
1.
Wniosek dyrektora regionalnego lub dyrektora/kierownika zakładu Lasów Państwowych o zasięgu krajowym o przydzielenie środków funduszu leśnego na realizację zadania, o którym mowa w § 13 pkt 3, podlega analizie i ocenie z punktu widzenia celowości i zasadności ujęcia w planie Lasów Państwowych przez kierownika właściwej komórki organizacyjnej Dyrekcji Generalnej.
2.
Pozytywnie ocenione wnioski przekazywane są do Wydziału Analiz Ekonomicznych i Planowania Dyrekcji Generalnej.
§  16.
Ewidencja wniosków, o których mowa § 13 ust. 1, prowadzona jest przez Wydział Analiz Ekonomicznych i Planowania Dyrekcji Generalnej, a także przez komórki organizacyjne właściwe ze względu na przedmiot wniosku.
§  17.
1.
Weryfikacja wniosków, o której mowa w § 12 ust. 1 pkt 3, odbywa się w toku sesji weryfikacyjnych zwoływanych przez naczelnika Wydziału Analiz Ekonomicznych i Planowania Dyrekcji Generalnej w procesie tworzenia planu na dany rok. W sesji uczestniczą zainteresowani kierownicy komórek organizacyjnych Dyrekcji Generalnej, a także główny księgowy Lasów Państwowych.
2.
Wydział Analiz Ekonomicznych i Planowania Dyrekcji Generalnej przedstawia na sesji weryfikacyjnej prognozę sytuacji finansowej Lasów Państwowych oraz przewidywany bilans funduszu leśnego.
3.
Podczas sesji weryfikacyjnej analizie podlega w szczególności:
1)
kondycja finansowa jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych zabiegającej o środki funduszu leśnego,
2)
poprawność ustalenia kwoty wnioskowanej do uruchomienia na podstawie analizy rodzaju i zakresu zadania,
3)
możliwość przyznania środków funduszu leśnego z punktu widzenia stanu środków funduszu leśnego (na podstawie sporządzonego bilansu funduszu leśnego).
4.
Przygotowane podczas sesji weryfikacyjnej zestawienie wniosków wraz z dokumentacją źródłową stanowi podstawę do ujęcia w planie, zatwierdzanym przez Dyrektora Generalnego.
§  18.
W wypadku zagrożenia czasową utratą płynności finansowej nadleśnictwa mogą występować do Dyrektora Generalnego, za pośrednictwem dyrektora regionalnego, z wnioskiem o czasowe udostępnienie środków funduszu leśnego, opracowanym według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
§  19.
Dyrektor regionalny, do którego skierowany został wniosek w sprawie czasowego udostępnienia środków funduszu leśnego:
1)
weryfikuje wniosek pod względem zasadności ubiegania się o środki, o których mowa wyżej;
2)
opracowuje harmonogram czasowego udostępnienia środków, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do niniejszego zarządzenia, który wraz z wnioskiem przesyła do Dyrektora Generalnego.
§  20.
1.
Wniosek, o którym mowa w § 18, po wpłynięciu do Dyrektora Generalnego kierowany jest do właściwej komórki organizacyjnej Dyrekcji Generalnej celem weryfikacji zakresu rzeczowego oraz celowości i zasadności ubiegania się o środki.
2.
Po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwej komórki organizacyjnej Dyrekcji Generalnej wniosek przekazywany jest do Wydziału Analiz Ekonomicznych i Planowania Dyrekcji Generalnej celem określenia możliwości czasowego udostępnienia środków funduszu leśnego do finansowania wnioskowanego zadania, a następnie do akceptacji Dyrektora Generalnego.
3.
Po uzyskaniu akceptacji Dyrektora Generalnego Wydział Analiz Ekonomicznych i Planowania Dyrekcji Generalnej przygotowuje porozumienie w sprawie czasowego udostępnienia środków funduszu leśnego wg wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia, które przekazuje w wersji elektronicznej za pośrednictwem regionalnej dyrekcji do jednostki ubiegającej się o środki celem jego podpisania.
4.
Po podpisaniu porozumienia przez kierownika jednostki ubiegającej się o środki następuje jego przekazanie do regionalnej dyrekcji, gdzie jest podpisywane przez dyrektora regionalnego, a następnie przekazywane do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
5.
Porozumienie, po jego podpisaniu przez Dyrektora Generalnego, podlega rejestracji w Wydziale Analiz Ekonomicznych i Planowania Dyrekcji Generalnej, który następnie przekazuje poszczególne egzemplarze stronom - dwa egzemplarze otrzymuje regionalna dyrekcja, w tym jeden dla nadleśnictwa, jeden egzemplarz Wydział Księgowości Dyrekcji Generalnej celem realizacji oraz jeden - Wydział Analiz Ekonomicznych i Planowania Dyrekcji Generalnej.
6.
Wydział Księgowości Dyrekcji Generalnej przekazuje środki na rachunek regionalnej dyrekcji, a regionalna dyrekcja niezwłocznie po ich otrzymaniu - na rachunek właściwej jednostki organizacyjnej.
§  21.
1.
Rozliczenie środków otrzymanych w ramach czasowego udostępnienia środków funduszu leśnego następuje w terminie określonym w porozumieniu, o którym mowa w § 20 ust. 3.
2.
W wypadku braku możliwości zwrotu czasowo udostępnionych środków funduszu leśnego w terminie wskazanym w porozumieniu, o którym mowa w § 20 ust. 3, jednostka organizacyjna, z zachowaniem trybu określonego w § 18, może wystąpić do Dyrektora Generalnego o zmianę terminu zwrotu środków.
3.
Akceptacja Dyrektora Generalnego, w przedmiocie wniosku, o którym mowa w ust. 2, stanowi podstawę do zawarcia aneksu do porozumienia, o którym mowa w § 20 ust. 3.
§  22.
1.
Na szczeblu Dyrekcji Generalnej wprowadza się wzór druku pod nazwą "Wniosek o zmianę planu wydatków/uruchomienie rezerwy/przesunięcie do rezerwy", stanowiący załącznik nr 5 do niniejszego zarządzenia, zwany dalej wnioskiem, oraz procedurę związaną z jego wypełnianiem i obiegiem, określoną w § 26-31.
2.
Wzór wniosku oraz procedurę, o których mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio do zadań realizowanych w lasach nie będących w zarządzie Lasów Państwowych.
§  23.
Wypełniony druk wniosku służy do podjęcia przez Dyrektora Generalnego decyzji o:
1)
uruchomieniu środków pieniężnych, stanowiących część kwoty odpowiedniej rezerwy celowej lub rezerwy ogólnej funduszu leśnego w planie;
2)
przesunięciu środków finansowych pomiędzy zadaniami w planie;
3)
przeniesieniu niewykorzystanych środków do rezerwy funduszu leśnego.
§  24.
Wykaz rezerw celowych oraz kwot środków pieniężnych odpowiadających tym rezerwom, a także wyszczególnienie kwoty środków pieniężnych tworzących ogólną rezerwę funduszu leśnego ujmuje się corocznie w planie.
§  25.
Uruchomienie środków z rezerwy celowej lub rezerwy ogólnej funduszu leśnego następuje na podstawie sporządzonego wniosku, o którym mowa w § 22 ust. 1.
§  26.
1.
Wniosek na realizację konkretnego zadania finansowanego z rezerw celowych lub ogólnej sporządza kierownik właściwej komórki organizacyjnej Dyrekcji Generalnej.
2.
Wniosek może być sporządzany z inicjatywy własnej kierownika właściwej komórki organizacyjnej Dyrekcji Generalnej albo po nadesłaniu wniosku wstępnego przez dyrektora regionalnego lub dyrektora/kierownika zakładu Lasów Państwowych o zasięgu krajowym.
§  27.
Wniosek nadesłany przez dyrektora regionalnego lub dyrektora/kierownika zakładu Lasów Państwowych o zasięgu krajowym jest kierowany do właściwej komórki organizacyjnej Dyrekcji Generalnej celem poddania analizie i ocenie z punktu widzenia celowości i zasadności uruchomienia środków z rezerw funduszu leśnego.
§  28.
1.
Wydział Analiz Ekonomicznych i Planowania Dyrekcji Generalnej dokonuje weryfikacji wniosku, uwzględniając w szczególności:
1)
kondycję finansową jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych, zabiegającej o środki z rezerwy celowej lub rezerwy ogólnej funduszu leśnego;
2)
poprawność wypełnienia wniosku z punktu widzenia wskazanych pozycji planu w Systemie Informatycznym Lasów Państwowych oraz kodu zadania;
3)
możliwości uruchomienia rezerwy funduszu leśnego z punktu widzenia stanu środków danej rezerwy celowej lub rezerwy ogólnej.
2.
Po uzyskaniu pozytywnej opinii Wydziału Analiz Ekonomicznych i Planowania Dyrekcji Generalnej wniosek podlega akceptacji przez dyrektora pionowego komórki wnioskującej i kierowany jest do zatwierdzenia przez Dyrektora Generalnego.
3.
Po zatwierdzeniu wniosku przez Dyrektora Generalnego Wydział Analiz Ekonomicznych i Planowania Dyrekcji Generalnej wprowadza zmiany w pozycjach planu w Systemie Informatycznym Lasów Państwowych.
4.
Po ostatecznym zakończeniu procedowania kierownik właściwej komórki organizacyjnej Dyrekcji Generalnej przygotowuje pisemną informację do regionalnej dyrekcji lub zakładu Lasów Państwowych o zasięgu krajowym, zawierającą w szczególności:
1)
warunki uruchomienia (uruchamiania) środków pieniężnych;
2)
harmonogram przekazywania tych środków;
3)
sposób rozliczenia się regionalnej dyrekcji lub zakładu Lasów Państwowych o zasięgu krajowym z przyznanych środków.
§  29.
Jeżeli w następstwie przeglądu planu kierownik komórki organizacyjnej Dyrekcji Generalnej uzna, że zaplanowane środki funduszu leśnego na realizację zadania nie zostaną wykorzystane do końca roku w pełnej wysokości, wówczas jest obowiązany bezzwłocznie wypełnić wniosek, o którym mowa w § 22 ust. 1, i przenieść niewykorzystane środki finansowe do rezerwy ogólnej.
§  30.
1.
Jeśli dokonywana w ciągu roku kompleksowa analiza realizacji planu Lasów Państwowych wskaże na przewidywany, ponadplanowy przyrost przychodów funduszu leśnego z tytułu odpisu podstawowego lub/oraz przychodów dodatkowych, Wydział Analiz Ekonomicznych i Planowania Dyrekcji Generalnej (stosownie do diagnozowanej kwoty tego przyrostu) może wystąpić do Dyrektora Generalnego z wnioskiem o zwiększenie kwoty rezerwy ogólnej o ponadplanowe przychody funduszu leśnego.
2.
Wykorzystanie tych środków odbywa się na zasadach ogólnych.
§  31.
Zestawienie wniosków, o których mowa w § 22 ust. 1, prowadzone jest w Wydziale Analiz Ekonomicznych i Planowania Dyrekcji Generalnej według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do niniejszego zarządzenia.
§  32.
Tracą moc:
1)
Zarządzenie nr 49 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 11 maja 1999 roku w sprawie ustalenia wzoru druku, obiegu i procedur postępowania dotyczących wnioskowania o: - uruchamianie rezerw finansowych, - anulowanie wniosków o uruchomienie rezerw finansowych, - przesuwanie środków finansowych pomiędzy pozycjami planu finansowo-gospodarczego DGLP, - uruchomienie środków finansowych na realizację zadań finansowanych z ponadplanowych przychodów funduszu leśnego (znak: G-0810-00);
2)
Zarządzenie nr 50 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 17 lipca 2009 roku w sprawie katalogu wydatków z funduszu leśnego (EP-0363-1/09).
§  33.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  4

HARMONOGRAM

czasowego udostępnienia środków

Lp.NadleśnictwoNazwa zadaniaData wymagalności zobowiązaniaWartość zobowiązań (PLN)
I kw. 20... r.II kw. 20... r.III kw. 20... r.IV kw. 20... r.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
Suma:
Podpis

………………………..

ZAŁĄCZNIK Nr  1

KATALOG WYDATKÓW FUNDUSZU LEŚNEGO

Ustawa o lasachKontoKod źródła finansowaniaNazwa źródła finansowaniaGrupa czynnościGrupa czynności
art.tytułnrnazwanrkodnazwanazwa
58.1Środki funduszu leśnego przeznacza się na wyrównywanie niedoborów powstających przy realizacji zadań gospodarki leśnej850121FL dopłaty wewnętrzne201Wyrównywanie niedoborów powstających przy realizacji zadań gospodarki leśnej8911FL-DOTACJFL dopłatyFL dopłaty
58.2.1)Wspólne przedsięwzięcia j.o. LP, w szczególności w zakresie gospodaki leśnej850121FL dopłaty wewnętrzne202Wspólne przedsięwzięcia j.o. LP89113FL-DOTHFL dopłaty do hodowli lasuFL dopłaty do hodowli lasu
89115FL-DOTIFL dopłaty do zadań informatycznychFL dopłaty do zadań informatycznych
89116FL-DOTINFL dopłaty pozostałeFL dopłaty pozostałe
89111FL-DOTLFL dopłaty do łowiectwaFL dopłaty do łowiectwa
89114FL-DOTOFL dopłaty do ochrony lasuFL dopłaty do ochrony lasu
89112FL-DOTSFL dopłaty do szkolnictwaFL dopłaty do szkolnictwa
89117FL-DOTNSFL dopłaty do nasiennictwa i selekcji drzewFL dopłaty do nasiennictwa i selekcji drzew
89118FL-DOTOPFL dopłaty do ochrony przeciwpożarowej lasuFL dopłaty do ochrony przeciwpożarowej lasu
89119FL-DOTPZFL dopłaty do pozyskania i zrywki drewnaFL dopłaty do pozyskania i zrywki drewna
850122FL wspólne przedsięwięcia pozostałe212Wspólne przedsięwzięcia nieinwestycyjne w DGLP8912FL-NIEINWFL wspólne przedsięwzięcia pozostałeFL wspólne przedsięwzięcia pozostałe
850125FL wspólne przedsięwzięcia w aktywach trwałych213Wspólne przedsięwzięcia w aktywach trwałych8915FL-WSPINWFL wspólne przedsięwzięcia w aktywach trwałychFL wspólne przedsięwzięcia w aktywach trwałych
850123FL przystąpienie do spółek prawa handlowego208Przystąpienie do spółek8913FL-SPOLKIFL przystąpienie do spółek prawa handlowegoFL przystąpienie do spółek prawa handlowego
850126FL tworzenie, dzielenie, likwidacja jednostek207Tworzenie, dzielenie, likwidacja j.o. LP8916FL-TWORZEFL tworzenie, dzielenie, likwidacja jednostekFL tworzenie, dzielenie, likwidacja jednostek
58.2.2)Badania naukowe850127FL badania naukowe203Badania naukowe8917FL-BADNAUFL badania naukoweFL badania naukowe
58.2.3)Tworzenie infrastuktury niezbędnej do prowadzenia gospodarki leśnej8501210FL Tworzenie infrastruktury niezbędnej do prowadzenia gospodarki leśnej204Tworzenie infrastuktury do prowadzenia gospodarki leśnej89192FL-INFRASFL infrastruktura niezbędna do prowadzenia gospodarki leśnejFL Infrastruktura niezbędna do prowadzenia gospodarki leśnej
58.2.4)Sporządzanie planów urządzenia lasu850128FL urządzanie lasu205Sporządzanie planów urządzenia lasów8918FL-URZADZFL urządzanie lasuFL urządzanie lasu
58.2.5)Prace związane z oceną i prognozowaniem stanu lasu i zasobów leśnych850129FL Ocena, prognozowanie stanu lasu i zasobów leśnych206Ocena i prognozowanie stanu lasów i zasobów leśnych89191FL-PROGNOFL ocena, prognozowanie stanu lasu i zasobówFL ocena, prognozowanie stananu lasu i zasobów
58.2.6)Inne zadania z zakresu gospodarki leśnej w lasach850124FL inne wydatki funduszu leśnego210Inne zadania z zakresu gospodarki leśnej w lasach8914FL-INNEFL inne wydatkiFL inne wydatki
850322FL inne wydatki89321FL-REZFL rezerwaFL rezerwa
58.3Środki funduszu leśnego, o których mowa w art. 57 ust. 1 i 2, przeznacza się na zalesianie gruntów niestanowiących własności Skarbu Państwa, realizację zadrzewień na tych gruntach i inne prace związane z usuwaniem skutków klęsk i prowadzeniem gospodarki w lasach niepaństwowych oraz na cele określone ust. 2 pkt 2 i 6 w lasach znajdujących się w zarządzie parków narodowych, a także na cele określone w art. 13a ust. 1850224FL LN Bank danych o lasach206Ocena i prognozowanie stanu lasów i zasobów leśnych8924FL-BDLFL bank danych o lasachFL bank danych o lasach
850223FL LN inwentaryzacja wielkoobszarowa8923FL-LNINWFL inwentaryzacja wielkoobszarowaFL inwentaryzacja wielkoobszarowa
850221FL LN zalesienia gruntów w lasach innych własności214Prace w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa8921FL-LNZALEFL zalesienia gruntów innych własnościFL zalesienia gruntów innych własności
850222FL LN inne wydatki w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa8922FL-LNINNEFL inne wydatki w lasach innych własnościFL inne wydatatki w lasach innych własności
850321FL PN badania naukowe i inne zadania z zakresu gospodarki leśnej209Zadania z zakresu gospodarki leśnej w parkach narodowych9831FL-PNGLFL gospodarka leśna i badania naukowe w parkach narodowychFL gospodarka leśna i badania naukowe w parkach narodowych
850322FL PN inne wydatki funduszu leśnego w parkach narodowych8932FL-PNINNEFL inne wydatki w parkach narodowychFL inne wydatki w parkach narodowych
58.4Dyrektor Generalny może z wydzielonej części środków funduszu leśnego utworzyć fundusz stabilizacji, który zostanie przeznaczony na usuwanie nadzwyczajnych zagrożeń dla lasów w ramach długookresowego cyklu produkcji leśnej850421FS wydatki na usuwanie nadzwyczajnych zagrożeń215Fundusz stabilizacji - usuwanie nadzwyczajnych zagrożeń dla lasów8933F-STABFS wydatki na nadzwyczajne zagrożeniaFL Infrastruktura niezbędna do prowowadzenia gospospodarki leśnej
FL inne wydatki

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WNIOSEK

o czasowe udostępnienie środków

……………………………

(nadleśnictwo, miejscowość, data)

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych

w Warszawie

za pośrednictwem RDLP w .........

Wniosek o czasowe udostępnienie środków na realizację:

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

Nadleśnictwo .................................. zwraca się z prośbą o czasowe udostępnienie środków

w kwocie ………….................. złotych na okres od ................ do ....................

Zakres rzeczowy realizowanych działań obejmuje:

- ……………………………………………………..

- ……………………………………………………..

- ……………………………………………………..

Uzasadnienie:

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

Integralną częścią wniosku są prognozowane przepływy środków pieniężnych w okresie realizacji przedsięwzięcia, stanowiące załącznik nr 1 do niniejszego wniosku.

Oświadczam, że ww. wydatki ponoszone są zgodnie z zapisami ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. 2010 r. Nr 113, poz. 759 z późniejszymi zmianami) i są uzasadnione pod względem celowości, efektywności i legalności dla ww. zadań.

…………………………….

podpis nadleśniczego

Ocena Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych:

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………. …………………….............

data podpis dyrektora RDLP

Ocena merytoryczna zakresu rzeczowego oraz celowości i zasadności ubiegania się o środki funduszu leśnego do finansowania wnioskowanego zadania.

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………. ……………………….……..........................

data podpis naczelnika wydziału DGLP

właściwego merytorycznie

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

…………………. ……………………….……..........................

data podpis naczelnika wydziału DGLP

właściwego merytorycznie

Ocena możliwości funduszu leśnego do finansowania wnioskowanego zadania.

…………………………………………………………………………………………………...

…………………. ……………………….……..........................

data podpis naczelnika Wydziału

Analiz Ekonomicznych i Planowania DGLP

Akceptuję:

……………………….……..........................

(Dyrektor Generalny Lasów Państwowych)

Załącznik nr  1

PRZEPŁYWY ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH

w okresie realizacji przedsięwzięcia

w tys. zł
Lp.WyszczególnienieKolejne kwartały
plan31.03....30.06....30.09....31.12....
A.Przepł. śr. pienięż. z dział. operacyjnejx
I.Zysk (strata) netto0
II.Korekty o pozycje, z tego:0
1.Amortyzacja (+)0
2.Zmiana stanu zapasów0
3.Zmiana stanu należn. i roszczeń (*)0
4.Zmiana stanu zob. krótkoterminowych (**)0
5.Pozostałe pozycje0
III.Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej (I+/-II)0
B.Przepł. śr. pienięż. z dział. inwestycyjnejx
I.Wpływy, z tego:0
1.Zbycie wartości niematerialnych i prawnych oraz rzeczowych aktywów trwałych0
2.Zbycie inwestycji w nieruchomości oraz wartości niematerialne i prawne0
3.Inne wpływy
II.Wydatki, z tego:0
1.Nabycie wartości niematerialnych i prawnych oraz rzeczowych aktywów trwałych0
2.Inwestycje w nieruchomości oraz wartości niematerialne

i prawne

3.Pozostałe wydatki0
III.Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej (I-II)0
C.Przepł. śr. pienięż. z dział. finansowejx
I.Wpływy, z tego:0
1.Z tytułu kredytów i pożyczek0
2.Pozostałe wpływy0
II.Wydatki, z tego:0
1.Spłaty kredytów i pożyczek0
2.Zapłacone odsetki0
3.Pozostałe wydatki0
III.Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej (I-II)0
D.Przepływy pieniężne netto razem (A.III.+/-B.III.+/-C.III.)0
E.Bilansowa zmiana stanu środków pieniężnych0
F.Środki pieniężne na początek okresu0
G.Środki pieniężne na koniec okresu (F+/-D)0
______

(*) łącznie z należnościami wewnętrznobranżowymi

(**) łącznie z zobowiązaniami wewnętrznobranżowymi

Sporządził: Data i podpis Wnioskodawcy

ZAŁĄCZNIK Nr  3

POROZUMIENIE nr ...........

w sprawie czasowego udostępnienia środków funduszu leśnego

Na podstawie art. 58 ust. 1 ustawy o lasach, w dniu ........................... w Warszawie pomiędzy:

Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych ................... a Nadleśnictwem ……..................

reprezentowanym przez:

...................... - Nadleśniczego, w uzgodnieniu z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w

......................... i reprezentowaną przez

....................... - Dyrektora RDLP,

zostało zawarte porozumienie następującej treści:

§ 1.

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych przekazuje za pośrednictwem RDLP w ..................,

a Nadleśnictwo ........................... przejmuje do okresowej dyspozycji środki funduszu leśnego

w kwocie ................... zł (słownie: ...................................... zł), z przeznaczeniem na realizację

działania: ......................................................................................................................................

…………………………………………………………………………………………………...

…………………………………………………………………………………………………...

§ 2

Przekazanie przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych kwoty, o której mowa w § 1, nastąpi w terminie 7 dni od daty podpisania niniejszego porozumienia przelewem na rachunek bankowy RDLP nr ............................. w Banku ........................................................ .

RDLP przekaże w terminie 3 dni otrzymane z DGLP środki na rachunek bankowy Nadleśnictwa.

§ 3.

Tytułem zwrotu Nadleśnictwo ........................... zobowiązuje się dokonać wpłaty kwoty wyszczególnionej w § 1 niniejszego porozumienia w terminie do dnia ............... . Zwrot kwoty nastąpi za pośrednictwem RDLP w ................... na konto DGLP nr ...........................................

w Banku ..................................... .

§ 4.

Porozumienie zostało sporządzone w 4 jednobrzmiących egzemplarzach, które otrzymuje: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Nadleśnictwo, Wydział Księgowości oraz Wydział Analiz Ekonomicznych i Planowania w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WNIOSEK O ZMIANĘ

nazwa/kod komórki uruchamiającej zmianę
Nr ewidencyjny (EP):
Data wprowadzenia do systemu planów:
Podpis:

PLANU WYDATKÓW / URUCHOMIENIE REZERWY /

/ PRZESUNIĘCIE DO REZERWY

Pan ........................................................

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych

SILPTytuł zadaniaŹródło finansowania*Kwota wnioskowana do zmiany
Z poz. planu SILP: .............

kod zadania:

…|…|…|…|…|…|…|…|…|…|…

Na poz. planu SILP: ..............

kod zadania:

…|…|…|…|…|…|…|…|…|…|…

*źródła finansowania:

1) narzut na utrzymanie jednostki nadrzędnej 2) budżet 3) fundusz leśny 4) inne (podać jakie)

W uzasadnieniu wniosku podaję, co następuje:

Oświadczam, że kwota wnioskowanych zmian nie narusza ogólnej kwoty wydatków planowanych i uzgodnionych z Wydziałem Analiz Ekonomicznych i Planowania oraz z kierownikami zainteresowanych komórek organizacyjnych DGLP.

……………………………………………………….. …………………………………

podpisy kierowników komórek organizacyjnych data i podpis Wnioskodawcy

Akceptacja Zastępcy Dyrektora Generalnego LP

……………………………………………………………

AKCEPTACJA DYREKTORA GENERALNEGO LP

………………………………………………………………

ZAŁĄCZNIK Nr  6

ZESTAWIENIE WNIOSKÓW

o zmianę planu wydatków / uruchomienie rezerwy / przesunięcie do rezerwy 20... r.

Lp.Nr wnioskuData wnioskuNazwa wnioskującej komórki org.Pozycja planu DGLPŹródło finansowaniaKod czynnościKwota ujęta w planieKwota wnioskowana do przesunięciaKwota

zadysponowana do przesunięcia

Nr pisma

(jeśli występuje)

Data wpływu do EP
12345678910111213
z poz.
na poz.
* Z dniem 15 lutego 2016 r. zawiesza się stosowanie nin. zarządzenia, zgodnie z § 1 zarządzenia nr 8 z dnia 15 lutego 2016 r. (B.I.LP.2016.3.43).