Zasady gospodarowania uzbrojeniem w Straży Leśnej.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2023.1.3

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 95
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 23 listopada 2022 r.
w sprawie zasad gospodarowania uzbrojeniem w Straży Leśnej

GS.2502.33.2022

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2022 r. poz. 672) w związku z § 6 i § 13 ust. 1 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe - zarządza się, co następuje:

Dział  I

Przepisy ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa szczegółowe zasady:
1)
przydzielania i przechowywania broni palnej i amunicji;
2)
posiadania i użytkowania broni palnej i amunicji;
3)
postępowania w przypadku utraty broni palnej i amunicji;
4)
nadzoru nad postępowaniem z bronią palną i amunicją;
5)
badania przypadków użycia lub wykorzystania broni palnej oraz zdarzeń związanych z bronią palną i amunicją stanowiącą wyposażenie strażników leśnych.
§  2. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
jednostka Straży Leśnej - posterunek w nadleśnictwie podporządkowany nadleśniczemu oraz grupę interwencyjną w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych podporządkowaną dyrektorowi regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, o których mowa w ustawie z dnia 28 września 1991 r. o lasach;
2)
kierujący jednostką organizacyjną LP albo pracodawca - dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w odniesieniu do regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych oraz nadleśniczego w odniesieniu do nadleśnictwa;
3)
strażnik leśny lub pracownik Straży Leśnej - należy przez to rozumieć strażnika leśnego, starszego strażnika leśnego, inspektora Straży Leśnej, Głównego Inspektora Straży Leśnej;
4)
magazynier - osobę zatrudnioną w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych albo nadleśnictwie, która posiada pisemne upoważnienie kierującego jednostką do prowadzenia magazynu broni, o którym mowa w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 lipca 2014 r. w sprawie przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwie broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego z póź. zm.;
5)
Rozporządzenie - Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 lipca 2014 r. w sprawie przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwie broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego (t.j. Dz.U. 2020 poz. 2180) z póź. zm.
6)
uzbrojenie - broń palną i amunicję;
7)
broń palna - należy przez to rozumieć służbową broń palną stanowiącą uzbrojenie Straży Leśnej;
8)
broń palna krótka - strzelecka broń palną, której długość lufy nie przekracza 30 cm i której całkowita długość nie przekracza 60 cm;
9) 1
 broń palna długa - każdą strzelecką broń palną inną niż broń palna krótka, o której mowa w punkcie 8;
10)
amunicja - amunicję do broni palnej;
11)
przechowywanie broni palnej i amunicji - zabezpieczenie broni palnej i amunicji przed dostępem osób nieuprawnionych oraz przed jej utratą;
12)
utrata broni palnej - utrata władztwa nad bronią, bezprawne lub niekontrolowane przekazanie broni osobie nieuprawnionej do jej posiadania albo zniszczenie broni w sposób uniemożliwiający jej zastosowanie zgodnie z przeznaczeniem lub jej identyfikację;
13)
utrata amunicji - utrata władztwa nad amunicją, bezprawne lub niekontrolowane przekazanie amunicji osobie nieuprawnionej do jej posiadania albo zniszczenie amunicji uniemożliwiającej jej zastosowanie zgodnie z przeznaczeniem;
14)
Kurs podstawowy - kurs podstawowy dla kandydatów do pracy w Straży Leśnej zorganizowany przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.

Dział  II

Zasady zakupu i przydziału broni palnej i amunicji

§  3. 
1. 
Zakup uzbrojenia odbywa się w oparciu o pisemne upoważnienie kierownika jednostki organizacyjnej LP wydane pracownikowi Straży Leśnej. Wzór upoważnienia określa załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
2. 
RDLP prowadzą ewidencję broni palnej. Ewidencję należy prowadzić w formie elektronicznego wykazu. Wzór ewidencji stanowi załącznik nr 4 do niniejszego zarządzenia.
3. 
Kierujący jednostką organizacyjną LP zawiadamia pisemnie bez zbędnej zwłoki właściwego miejscowo inspektora Straży Leśnej o zakupie broni palnej, wskazując jej podstawowe elementy identyfikacyjne, w tym co najmniej: rodzaj, markę, kaliber, serię i numer, rok produkcji.
§  4. 
1. 
Minimalną liczbę amunicji przydzielaną na każdą jednostkę broni stanowi liczba naboi potrzebna do pełnego załadowania 4 magazynków (normatyw).
2. 
Amunicja stanowiąca normatyw powinna być sukcesywnie wymieniana. Wymiana normatywu następuje po każdym zakupie amunicji danego rodzaju. Fakt wymiany amunicji stanowiącej normatyw odnotowuje się w "Książce ewidencji broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego" w kolumnie pn. "Uwagi".
§  5. 
1. 
Broń palną i amunicję przydziela się strażnikom, którzy:
a)
uzyskali podstawowe kwalifikacje zawodowe w postaci ukończonego z wynikiem pozytywnym Kursu podstawowego;
b)
posiadają orzeczenie lekarskie i psychologiczne stwierdzające brak przeciwwskazań do posługiwania się bronią palną wydane w oparciu o ustawę z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji,
c)
uzyskali z oceną pozytywną przeszkolenie, o którym mowa w § 6 ust. 1, z obsługi i posługiwania się typem broni, która jest im przydzielana.

z jednoczesnym zastrzeżeniem, o którym mowa w § 6 ust. 3.

2. 
Przydziału strażnikowi broni palnej dokonuje się na podstawie pisemnego wniosku zatwierdzonego przez przełożonego. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
3. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, sporządzany i kierowany jest do kierującego jednostką organizacyjną LP, odpowiednio przez komendanta posterunku lub inspektora Straży Leśnej. Jeden egzemplarz wniosku przechowywany jest w aktach osobowych strażnika leśnego.
§  6. 
1. 
Przed przydziałem broni palnej sprawdza się wiedzę i umiejętności strażnika, w szczególności w zakresie:
1)
budowy broni służbowej,
2)
zasad jej działania,
3)
warunków użycia i wykorzystania, noszenia, przechowywania oraz zasad bezpieczeństwa obchodzenia się z bronią,
4)
postępowania w przypadku jej utraty.
2. 
Przeszkolenie z obsługi i posługiwania się bronią jest przeprowadzane przez Instruktora Strzelectwa Straży Leśnej, wyznaczonego do przeprowadzenia takiego przeszkolenia, przez właściwego miejscowo inspektora Straży Leśnej, na wniosek kierującego jednostką LP.
3. 
Odstąpienie od konieczności przeszkolenia z obsługi i posługiwania się bronią, następuje w przypadku strażników:
1)
którym przydziela się broń palną nie później niż przed upływem 6 miesięcy od dnia ukończenia Kursu podstawowego oraz przeszkolenia z obsługi i posługiwania się odpowiednim typem broni;
2)
dokonujących wymiany uszkodzonej broni służbowej na broń służbową tego samego typu;
3)
którym po okresie przerwy, bez względu na jej przyczynę, w wykonywaniu obowiązków służbowych nie przekraczającym dwóch miesięcy, ponownie przydzielana jest broń służbowa tego samego typu.
4. 
Sprawdzenie wiedzy, lub też odstąpienie od konieczności przeszkolenia, dokumentuje się w formie pisemnej na wniosku o przydział broni palnej, stanowiącym załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
5. 
W przypadku stwierdzenia niezadowalającego poziomu wiedzy, o której mowa w ust. poprzedzających, strażnikowi nie wydaje się broni palnej i powiadamia się o tym fakcie przełożonego. Przełożony ten zobowiązuje strażnika do uzupełnienia wiedzy i wskazuje mu ponowny termin przystąpienia do jej ponownego sprawdzenia w terminie do 14 dni. Przeszkolenie prowadzi Instruktor Strzelectwa Straży Leśnej, wyznaczony przez właściwego miejscowo inspektora Straży Leśnej na wniosek kierującego jednostką LP.
6. 
Ponowny brak pozytywnego wyniku z przeszkolenia indywidualnego, o którym mowa w ust. 5 stanowi podstawę stwierdzenia braku spełnienia podstawowych wymagań co do pracy na stanowisku strażnika leśnego.
§  7. 
1. 
W zakresie badań lekarskich, o których mowa w § 5 ust. 1 lit. b) :
1)
koszty związane z wydaniem tych orzeczeń pokrywa pracodawca;
2)
w celu ustalenia zdolności do wykonywania zadań na zajmowanym stanowisku służbowym, strażnik jest obowiązany poddać się tym badaniom. Odmowa poddania się badaniom rozpatrywana jest w oparciu o przepisy prawa pracy normujące obowiązki pracownika w zakresie badań wstępnych, okresowych lub kontrolnych;
3)
poddanie się badaniom obowiązuje również kandydatów kierowanych na Kurs podstawowy. Warunkiem skierowania kandydata na Kurs podstawowy jest uzyskanie przez niego orzeczenia lekarskiego i psychologicznego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do posługiwania się bronią palną.
2. 
W przypadku powstania uzasadnionych wątpliwości co do stanu zdrowia strażnika leśnego mogących mieć wpływ na możliwość dysponowania przez niego bronią palną, pracodawca obowiązany jest niezwłocznie skierować tego strażnika na badania lekarskie i psychologiczne w celu uzyskania orzeczenia stwierdzającego brak istnienia albo istnienie przeciwwskazań do posługiwania się bronią palną.
3. 
Kierujący jednostką organizacyjną LP niezwłocznie kieruje strażnika na kontrolne badania lekarskie i psychologiczne, w celu uzyskania orzeczenia stwierdzającego brak istnienia albo istnienie przeciwwskazań do posługiwania się bronią, w uzasadnionych przypadkach, na pisemny wniosek:
1)
Głównego Inspektora Straży Leśnej;
2)
Inspektora Straży Leśnej;
3)
Instruktora Strzelectwa Straży Leśnej;
4)
prowadzącego doskonalące szkolenie strzeleckie.
§  8. 
1. 
Strażnikowi leśnemu, który posiada orzeczenie lekarskie i psychologiczne o braku przeciwwskazań do posługiwania się bronią palną, nie przydziela się broni palnej i amunicji:
1)
jeżeli jego zachowanie budzi uzasadnione podejrzenie, że może on wykorzystać lub użyć uzbrojenie niezgodnie z przepisami lub doprowadzić do jej utraty;
2)
w innych uzasadnionych przypadkach, które stwarzają podstawy do podjęcia takiej decyzji.
2. 
Kierujący jednostką organizacyjną LP wycofuje strażnikowi leśnemu przydział broni palnej i amunicji oraz niezwłocznie odbiera przydzieloną broń palną i amunicję i uniemożliwia dostęp do niej:
1)
w przypadkach wskazanych w ust. 1;
2)
w przypadku absencji strażnika leśnego, której czas przewidywany jest na więcej niż 2 miesiące;
3)
w przypadku przeniesienia strażnika leśnego do pełnienia innych obowiązków na okres dłuższy niż 1 miesiąc.
3. 
Kierujący jednostką organizacyjną LP postanawia o wycofaniu przydziału broni palnej i amunicji, poprzez dokonanie wpisu na wniosku o przydział broni palnej wraz z uzasadnieniem.

Dział  III

Zasady użytkowania broni palnej

Rozdział  1

Postępowanie z przydzieloną bronią palną

§  9. 
1. 
Umundurowany strażnik ma obowiązek nosić broń palną krótką w czasie wykonywania zadań służbowych.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku realizacji zadań służbowych, w trakcie których nie ma uzasadnionej potrzeby posiadania przy sobie broni palnej, w szczególności w zakresie zadań administracyjnych realizowanych w siedzibie jednostki organizacyjnej LP.
3. 
Strażnik leśny pobiera broń palną długą wyłącznie w uzasadnionych charakterem wykonywanych zadań służbowych przypadkach, na polecenie bezpośrednio przełożonego, inspektora Straży Leśnej, Głównego Inspektora Straży Leśnej.
4. 
Realizacja zadań służbowych, o których mowa w ust. 1, dotyczy także pokazów, prezentacji, testowania sprzętu oraz innych podobnych przedsięwzięć, wynikających z potrzeb Lasów Państwowych - Straży Leśnej.
§  10. 
1. 
Umundurowany strażnik, podczas wykonywania czynności służbowych ma obowiązek nosić:
1)
broń palną krótką w kaburze umieszczonej na pasie głównym lub kamizelce na oporządzenie albo w kaburze udowej, w sposób zapewniający sprawne i szybkie jej dobycie oraz bezpieczne przenoszenie;
2)
broń długą w sposób adekwatny do jej typu i umożliwiający jej bezpieczne użytkowanie, w oparciu o wiedzę i umiejętności zdobyte w trakcie szkoleń strzeleckich.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do strażników wykonujących czynności w ramach grupy interwencyjnej, którzy mogą nosić broń palną w sposób umożliwiający im optymalne jej wykorzystanie podczas wykonywania zadań służbowych, pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa.
3. 
Uzbrojenie na czas przemieszczania się strażnika leśnego do miejsca wykonywania obowiązków służbowych może być przewożone w przystosowanych do tego transporterach (walizkach, kufrach, skrzyniach itp.), pod warunkiem objęcia ich stałym nadzorem.
4. 
W czasie przemieszczania się autami służbowymi, dopuszcza się przewożenie broni palnej długiej w kabinie auta w przystosowanych do tego uchwytach, pod warunkiem objęcia ich stałym nadzorem.
5. 
Kierujący jednostką organizacyjną obowiązany jest zapewnić wyposażenie samochodów służbowych Straży Leśnej gwarantujące bezpieczne przewożenie broni palnej w szczególności długiej, w zakresie, o którym mowa w ust. 4.
§  11. 
1. 
Strażnik ma obowiązek:
1)
zachować szczególne środki ostrożności gwarantujące zabezpieczenie broni i amunicji przed dostępem osób nieuprawnionych;
2)
przestrzegać zasad przechowywania broni palnej i amunicji;
3)
broń palną nosić zabezpieczoną, bez wprowadzania naboju do komory nabojowej;
4)
systematycznie czyścić i konserwować broń palną, a w przypadku stwierdzenia jej uszkodzenia niezwłocznie zawiadomić o tym bezpośredniego przełożonego lub magazyniera, w celu dokonania naprawy broni lub jej wymiany.
2. 
Strażnik może nosić broń palną z wprowadzonym nabojem do komory nabojowej wyłącznie wtedy, gdy zachodzą szczególne okoliczności uzasadniające takie postępowanie oraz przy zachowaniu szczególnych warunków bezpieczeństwa.
3. 
Broń palną, o której mowa w ust. 2, należy niezwłocznie rozładować po ustaniu przyczyny jej załadowania przy zachowaniu szczególnych warunków bezpieczeństwa.
§  12. 
W przypadkach utraty lub uszkodzenia uzbrojenia z winy strażnika, strażnik uiszcza wartość wskazaną w nocie obciążeniowej wystawionej na wniosek kierownika jednostki na wskazany rachunek bankowy, w terminie 14 dni od jej otrzymania.
§  13. 
1. 
Zabrania się strażnikowi:
1)
udostępniania broni palnej osobom nieuprawnionym, z zastrzeżeniem § 14;
2)
dokonywania przeróbek i napraw broni palnej oraz amunicji we własnym zakresie;
3)
posiadania przy sobie broni palnej w okolicznościach innych niż związanych z realizacją obowiązków służbowych.
§  14. 
1. 
Strażnik leśny może czasowo udostępnić przydzieloną mu broń palną i amunicję wyłącznie na czas trwania szkolenia strzeleckiego, prowadzonego przez instruktora strzelectwa Straży Leśnej, za jego zgodą lub na jego prośbę, pod warunkiem stałego nadzoru nad udostępnioną bronią palną i amunicją.
2. 
Szkolenia, o których mowa w ust. 1 w szczególności odnoszą się do szkoleń strzeleckich pracowników Lasów Państwowych, w szczególności przewidzianych jako kandydaci do pracy w Straży Leśnej.

Rozdział  2

Użycie lub wykorzystanie broni palnej

§  15. 
1. 
Strażnik Leśny może użyć lub wykorzystać broń palną wyłącznie w przypadkach określonych w art. 47 ust. 4 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach i na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.
2. 
Dokumentowanie użycia lub wykorzystania broni palnej odbywa się na zasadach określonych w art. 47 ust. 5 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach.
3. 
Kierownik jednostki organizacyjnej LP obowiązany jest, z zachowaniem drogi służbowej, powiadomić bez zbędnej zwłoki bezpośrednio Głównego Inspektora Straży Leśnej o każdym przypadku wykorzystania lub użycia broni palnej przez strażnika leśnego oraz o innym niebezpiecznym zdarzeniu związanym z bronią palną i amunicją stanowiącą wyposażenie strażników leśnych.

Rozdział  3

Przechowywanie uzbrojenia

§  16. 
1. 
Broń palną wraz z amunicją przechowuje się w miejscu, trybie i na zasadach określonych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 1 lipca 2014 r. w sprawie przydziału, ewidencjonowania i przechowywania w regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictwie broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego z póź. zm.
2. 
Broń palną wraz z amunicją w zależności od potrzeb służby przechowuje się:
1)
w magazynie broni jednostki macierzystej strażnika;
2)
w szczególnie uzasadnionych przypadkach, za pisemną zgodą kierującego jednostką w miejscu zamieszkania strażnika, przy zachowaniu wymagań określonych w ustawie o broni i amunicji;
3)
w magazynie najbliższej jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych lub w jednostce podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych i administracji albo w jednostce podległej lub nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw obrony narodowej na zasadach obowiązujących w tych jednostkach.
3. 
Broń palną i amunicję przechowywaną w miejscach określonych w ust. 2 pkt 3 przekazuje się na podstawie protokołu przekazania, sporządzanego co najmniej w 2 egzemplarzach - dla przyjmującego i oddającego broń palną i amunicję na przechowanie. Zdeponowaną broń, właściwy miejscowo magazynier ewidencjonuje w "Książce ewidencji broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego".
4. 
W przypadkach tego wymagających broń palna wraz z amunicją będącą na stanie RDLP, może być przechowywana w magazynie broni wyznaczonego nadleśnictwa.
§  17. 
1. 
Broń palną przechowuje się wyjętą z kabury i rozładowaną, ze zwolnionym kurkiem, a w przypadku broni bezkurkowej - ze zwolnioną sprężyną iglicy, odłączonym magazynkiem, zabezpieczoną, technicznie sprawną, kompletną i czystą, w warunkach odpowiadających wymaganiom jej producenta.
2. 
Amunicję do broni palnej przechowuje się w pudełkach lub pojemnikach, w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju i w miarę możliwości w sposób umożliwiający jej szybkie przeliczenie.
3. 
Zabrania się przechowywania amunicji w magazynkach nabojowych do broni palnej.
4. 
Za utrzymanie czystości oraz sprawności urządzeń i wyposażenia w magazynie broni odpowiada magazynier.
§  18. 
1. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, za pisemną zgodą kierującego jednostką organizacyjną LP, broń palna krótka i amunicja wydana strażnikowi leśnemu może być przechowywana w miejscu jego zamieszkania, przy zachowaniu wymagań określonych w ustawie z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.
2. 
Zabronione jest przechowywanie broni palnej długiej w miejscu zamieszkania strażnika leśnego.
3. 
Zabronione jest nałożenie na strażnika leśnego obowiązku przechowywania broni palnej i amunicji w miejscu jego zamieszkania.
4. 
Wniosek o wyrażenie pisemnej zgody, o której mowa w ust. 1 składa strażnik leśny, w którego miejscu zamieszkania broń palna i amunicja ma być przechowywana.
5. 
Złożenie wniosku o wyrażenie zgody, jest równoznaczne z wyrażeniem przez strażnika leśnego i osób z nim zamieszkujących zgody na:
1)
dokonanie instalacji urządzeń koniecznych do spełnienia obowiązków technicznych w zakresie przechowywania broni palnej i amunicji;
2)
dokonanie protokolarnej oceny spełnienia wymogów przechowywania przydzielonej broni palnej i amunicji;
3)
dokonywanie okresowych kontroli warunków przechowywania przydzielonej broni palnej i amunicji;
4)
przeprowadzanie spisu z natury składników majątkowych stanowiących własność pracodawcy na zasadach obowiązujących w PGL LP.
6. 
Wydanie zgody, o której mowa w ust. 1 jest równoznaczne z obowiązkiem zakupu i montażu w miejscu zamieszkania strażnika leśnego urządzeń niezbędnych do zgodnego z obowiązującymi przepisami przechowywania broni palnej i amunicji na koszt jednostki organizacyjnej LP, w której strażnik leśny jest zatrudniony. Możliwe jest przechowywanie broni palnej i amunicji w urządzeniu służącym do przechowywania broni palnej i amunicji, będącym prywatną własnością strażnika leśnego.
7. 
Do przechowywania broni palnej i amunicji w miejscu zamieszkania strażnika leśnego stosuje się przepisy określone przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych i administracji na podstawie delegacji ustawowej zawartej w ustawie z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji.
8. 
Strażnikowi leśnemu, któremu udzielono zgody, o której mowa w ust. 1 nie przysługują roszczenia wynikające z prawidłowo dokonanego montażu urządzeń do przechowywania broni palnej i amunicji i ich eksploatacji, z wyłączeniem roszczeń o usunięcie niezawinionych przez użytkowników lokalu awarii.
9. 
Oceny spełnienia wymogów w zakresie przechowywania broni palnej i amunicji w miejscu zamieszkania strażnika leśnego dokonuje komisja powołana przez kierującego jednostką LP. Z przeprowadzonych czynności sporządza się protokół w co najmniej dwóch egzemplarzach, gdzie jeden egzemplarz trafia do strażnika leśnego a drugi jest przechowywany w magazynie broni.
10. 
Przeprowadzenie oceny spełnienia wymogów w zakresie przechowywania broni palnej i amunicji w miejscu zamieszkania strażnika leśnego odbywa się po uprzednim pisemnym zawiadomieniu tego strażnika, doręczonym za potwierdzeniem odbioru, w terminie nie krótszym niż 5 dni roboczych przed dokonaniem czynności oceny. Wskazany termin może zostać skrócony za zgodą strażnika leśnego, w którego miejscu zamieszkania ma być dokonana ocena.
11. 
Wydanie broni palnej i amunicji do przechowywania w miejscu zamieszkania może nastąpić po przekazaniu magazynierowi protokołu odbioru, o którym mowa w ustępie 9.
12. 
W razie powzięcia przez kierującego jednostką organizacyjną LP uzasadnionych informacji o naruszeniu zasad przechowywania broni palnej i amunicji w miejscu zamieszkania wzywa on strażnika leśnego do niezwłocznego zdania broni palnej i amunicji do magazynu broni. W celu weryfikacji prawdziwości powziętych informacji stosuje się przepis ust. 9 i 10.
13. 
Nieusprawiedliwione uniemożliwienie dokonania oceny spełnienia wymogów w zakresie przechowywania broni palnej i amunicji w miejscu zamieszkania strażnika leśnego stanowi samoistną podstawę do wycofania zgody, o której mowa w ust. 1 w trybie natychmiastowym i rodzi obowiązek niezwłocznego zwrotu broni palnej i amunicji do magazynu broni.
14. 
Strażnik leśny obowiązany jest zwrócić przechowywaną w miejscu swojego zamieszkania broń palną i amunicję zawsze:
1)
w przypadku utraty skuteczności stosowanych zabezpieczeń przy przechowywaniu broni palnej i amunicji;
2)
w przypadku ujawnienia się okoliczności mogących wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo przechowywania broni i amunicji w miejscu zamieszkania strażnika leśnego;
3)
przed planową absencją trwającą dłużej niż 7 dni kalendarzowych;
4)
w przypadku nieobecności dorosłych domowników w miejscu przechowywania broni i amunicji dłuższej niż 3 dni kalendarzowe;
5)
na każde wezwanie bezpośredniego przełożonego, inspektora Straży Leśnej lub Głównego Inspektora Straży Leśnej.
15. 
W przypadku zaistnienia usprawiedliwionych okoliczności powodujących brak możliwości osobistego dokonania zwrotu przez strażnika leśnego przechowywanej w miejscu jego zamieszkania broni palnej i amunicji, kierujący jednostką organizacyjną LP wskazuje strażnika, który dokonuje odbioru tej broni palnej i amunicji z miejsca jej przechowywania. W przypadkach tego wymagających może zostać także powołana komisja - w skład, której wchodzi strażnik. Fakt odebrania broni palnej i amunicji dokumentuje się w formie protokołu.
16. 
Odbioru broni palnej i amunicji w razie nieobecności strażnika leśnego, dokonuje się w obecności dorosłego domownika po wcześniejszym uzgodnieniu z nim terminu dokonania czynności.
17. 
W przypadku nieusprawiedliwionej odmowy strażnika leśnego dokonania zwrotu broni palnej i amunicji przechowywanej w miejscu jego zamieszkania albo wobec nieusprawiedliwionej odmowy umożliwienia odebrania tej broni palnej i amunicji pod nieobecność strażnika leśnego, kierujący jednostką organizacyjną LP zawiadamia organy ścigania o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa określonego w art. 263 § 2 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny.
18. 
Strażnik leśny ponosi odpowiedzialność służbową oraz wynikającą z przepisów prawa powszechnego, za naruszenie zasad bezpieczeństwa przechowywania broni palnej i amunicji w miejscu swojego zamieszkania.
19. 
Inwentaryzacji składnika majątkowego w postaci urządzeń do przechowywania broni palnej i amunicji w miejscu zamieszkania strażnika leśnego dokonuje się na zasadach określonych w odrębnych przepisach po uprzednim pisemnym zawiadomieniu za potwierdzeniem odbioru właściwego strażnika leśnego, w terminie nie krótszym niż 7 dni przed dokonaniem spisu z natury. Termin za zgodą strażnika leśnego, u którego ma być dokonana czynność może ulec skróceniu.
§  19. 
1. 
Klucze do magazynu broni, szaf metalowych lub sejfów stanowiących cześć wyposażenia magazynu oraz urządzeń służących do przechowywania broni palnej i amunicji w miejscu zamieszkania (zwane dalej kluczami), przechowuje się w miejscu uniemożliwiającym nieuprawnionym osobom wejście w ich posiadanie.
2. 
Zapasowy komplet kluczy, przechowuje się w odrębnych, zaplombowanych i ostemplowanych przez magazyniera opakowaniach, w miejscu wskazanym przez kierującego jednostką organizacyjną LP, w sposób wyłączający dostęp do nich osób postronnych.
3. 
Kierujący jednostką organizacyjną LP na wniosek magazyniera oraz strażnika leśnego, któremu wydano zgodę na przechowywanie broni palnej i amunicji w miejscu zamieszkania zobowiązany jest do zapewnienia im urządzeń służących do bezpiecznego przechowywania kluczy na koszt jednostki organizacyjnej LP.
4. 
Każdy przypadek utraty kontroli nad kluczami lub stwierdzenia lub podejrzenia nieuprawnionego dostępu do tych kluczy, należy niezwłocznie zgłosić kierującemu jednostką organizacyjną LP.
5.  2
 W przypadku utraty kluczy, należy niezwłocznie zabezpieczyć przechowywaną broń palną i amunicję na zasadach określonych w § 18, do czasu wymiany zamków i zabezpieczeń, do których utracono klucze.
6. 
O fakcie utraty kluczy, kierujący jednostką organizacyjnej LP zawiadamia pisemnie bez zbędnej zwłoki z zachowaniem drogi służbowej Głównego Inspektora Straży Leśnej wskazując jednocześnie na okoliczności zdarzenia.
7.  3
 W przypadku drzwi, szaf metalowych lub sejfów wyposażanych w zamki szyfrowe mechaniczne lub elektroniczne, odnośnie kodów do tych zamków, stosuje się odpowiednio ust. 2 i 4-6.

Rozdział  4

Nadzór nad przechowywaniem oraz utrzymaniem uzbrojenia

§  20. 
1. 
Sprawdzenie stanu ilościowego broni palnej i amunicji oraz przestrzegania przepisów związanych z jej posiadaniem, przechowywaniem, obsługą i zabezpieczeniem przed utratą, przeprowadzają:
1)
magazynier - na bieżąco w zakresie broni palnej przechowywanej w magazynie broni;
2)
kierujący jednostką organizacyjną - co najmniej raz w roku w magazynie broni oraz w miejscu zamieszkania strażnika - w przypadku przechowywania broni palnej w miejscu zamieszkania strażnika;
3)
inspektor Straży Leśnej - nie rzadziej niż raz na 3 lata w magazynie broni w nadleśnictwie;
4)
Główny Inspektor Straży Leśnej - w przypadkach tego wymagających w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych;
2. 
Z przeprowadzanych czynności, o których mowa w ust. 1, (z wyjątkiem czynności codziennych dokonywanych w magazynie broni), sporządzany jest protokół, co najmniej w dwóch egzemplarzach.
3. 
Magazynier, co najmniej raz w miesiącu, przeprowadza sprawdzenie zgodności stanu faktycznego broni palnej i amunicji ze stanem ewidencyjnym, który odnotowuje w Rejestrze wejść do magazynu broni i kontroli magazynu broni w kolumnie pn.: "Uwagi".
4. 
Strażnik leśny, który otrzymał zgodę na przechowywanie broni palnej i amunicji w miejscu zamieszkania, zobowiązany jest do dostarczenia do magazynu broni przydzielonej mu broni palnej i amunicji na każde wezwanie magazyniera.
5. 
O każdym fakcie naruszenia zasad wydawania i zwrotu broni palnej i amunicji, przestrzegania przepisów związanych z jej posiadaniem, przechowywaniem, obsługą i zabezpieczeniem przed utratą, magazynier zawiadamia niezwłocznie kierującego jednostką organizacyjną LP oraz odnotowuje fakt w Rejestrze wejść do magazynu broni i kontroli magazynu broni w kolumnie pn.: "Uwagi".
§  21. 
Kierujący jednostką organizacyjną LP jest obowiązany:
1)
zapewnić wymagane prawem warunki przechowywania i użytkowania broni palnej i amunicji na koszt jednostki organizacyjnej LP;
2)
zapewnić utrzymywanie przydzielonej strażnikowi leśnemu broni palnej w ciągłej sprawności;
3)
szczegółowo wyjaśniać i wykorzystywać do celów szkoleniowych stwierdzone naruszenia i nieprawidłowości w zakresie przechowywania i użytkowania broni palnej i amunicji;
4)
wszcząć czynności wyjaśniające w stosunku do strażnika leśnego oraz innego pracownika, który dopuścił się naruszenia albo nieprawidłowości w zakresie przechowywania i użytkowania broni palnej i amunicji;
5)
nadzorować terminowy zwrot broni palnej i amunicji do magazynu broni w przypadku rozwiązania stosunku pracy ze strażnikiem leśnym lub zmiany stanowiska pracy przez strażnika leśnego;
6)
podejmować działania mające na celu skuteczne przeciwdziałanie zjawiskom nieprzestrzegania zasad przechowywania i użytkowania broni palnej;
7)
zawierać umowy na świadczenie usług ochrony magazynu broni wyłącznie z podmiotami które uzyskały koncesje na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia i dysponują specjalistycznymi uzbrojonymi formacjami ochronnymi (SUFO) na podstawie przepisów ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia;
8)
zastrzegać w umowach z podmiotami, o których mowa w pkt 7 prawo do nieodpłatnego, niezapowiedzianego sprawdzenia skuteczności ochrony magazynu broni poprzez wywołanie alarmu z instalacji alarmowej magazynu broni. Odstępstwo od tej zasady wymaga uzyskania przez kierującego jednostką organizacyjną LP udokumentowanej zgody bezpośredniego przełożonego.

Rozdział  5

Dokumentacja magazynu broni

§  22. 
1. 
Magazynier prowadzi następujące rejestry i ewidencje:
1)
Książka ewidencji broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego - według wzoru określonego w załączniku nr 1 do Rozporządzenia;
2)
Książka wydania i przyjęcia broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego - według wzoru określonego w załączniku nr 2 do Rozporządzenia;
3)
Rejestr wejść do magazynu broni i kontroli magazynu broni - według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do niniejszego zarządzenia.

W rejestrze odnotowuje się wyłącznie wejście do magazynu broni podmiotu, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia oraz fakt dokonania kontroli, o których mowa w § 20 ust. 1 pkt 2, 3, 4 oraz ust. 3 i 5 oraz naruszeń zasad, o których mowa w § 20 ust. 5.

2. 
Dokumenty ewidencyjne, o których mowa w ust. 1 należy prowadzić starannie, czytelnie, w sposób zapewniający możliwość odczytu i ustalenie bieżącego stanu faktycznego w zakresie dotyczącym broni palnej i amunicji.
3. 
Skreśleń i poprawek w dokumentach ewidencyjnych, o których mowa w ust. 1 należy tak dokonywać, aby wyrazy skreślone i poprawione były czytelne. Wszelkie omyłki w zapisie należy przekreślić prostą poziomą linią w sposób umożliwiający odczytanie pierwotnego zapisu, przy poprawionym zapisie umieścić parafy osób oraz datę i umieścić w sposób czytelny poprawny zapis.
4. 
W magazynie broni w szczególności przechowuje się następującą dokumentację:
1)
zatwierdzony przez kierującego jednostką organizacyjną LP wniosek o przydzielenie broni i amunicji strażnikowi leśnemu;
2)
upoważnienie do prowadzenia magazynu broni;
3)
zgodę kierującego jednostką na przechowywanie broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego w miejscu zamieszkania strażnika leśnego;
4)
protokół z oceny spełnienia przez magazyn broni wymogów, o których mowa w Rozporządzeniu;
5)
dokumenty poświadczające objęcie magazynu broni całodobową ochroną;
6)
dokumentacja zabezpieczeń magazynu i urządzeń znajdujących się w miejscu zamieszkania m.in.: atesty zamków w szafach metalowych lub sejfach, drzwi antywłamaniowych, szyb okiennych;
7)
upoważnienia uprawniające do nabycia broni palnej i amunicji;
8)
dokumentacja dotycząca broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego m.in. przeprowadzanych napraw, przeglądów itp.

Dział  IV

Badanie przypadków użycia lub wykorzystania broni palnej oraz zdarzeń związanych z bronią palną i amunicją.

§  23. 
1. 
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, na wniosek Głównego Inspektora Straży Leśnej, powołuje doraźny zespół zadaniowy, zwany dalej Komisją, którego celem jest badanie przypadków użycia lub wykorzystania broni palnej oraz zdarzeń związanych z bronią palną i amunicją stanowiącą wyposażenie strażników leśnych.
2. 
Komisję powołuje się zawsze w przypadkach, gdy skutkiem użycia lub wykorzystania broni palnej jest śmierć osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu w rozumieniu ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny. W innych przypadkach powołanie Komisji jest fakultatywne.
3. 
Kierownik jednostki organizacyjnej LP obowiązany jest, z zachowaniem drogi służbowej, powiadomić bez zbędnej zwłoki bezpośrednio Głównego Inspektora Straży Leśnej o każdym przypadku wykorzystania lub użycia broni palnej przez strażnika leśnego oraz o innym zdarzeniu związanym z bronią palną i amunicją stanowiącą wyposażenie strażników leśnych.
4. 
Główny Inspektor Straży Leśnej oraz RDLP prowadzą rejestr przypadków użycia lub wykorzystania broni palnej oraz zdarzeń związanych z bronią palną i amunicją stanowiącą wyposażenie strażników.
5. 
Komisja nie orzeka co do winy i odpowiedzialności.
6. 
W skład Komisji wchodzą:
1)
przewodniczący Komisji - Główny Inspektor Straży Leśnej;
2)
dwóch zastępców przewodniczącego, przy czym jeden jest reprezentantem RDLP właściwej miejscowo dla przedmiotu sprawy, którą bada Komisja;
3)
sekretarz;
4)
nie mniej niż dwóch członków, przy czym co najmniej jeden jest reprezentantem jednostki organizacyjnej LP z terenu rdLP właściwej miejscowo dla przedmiotu sprawy.
7. 
Przewodniczący Komisji kieruje pracami Komisji i reprezentuje ją na zewnątrz.
8. 
Przewodniczący Komisji ma prawo powołać ekspertów zewnętrznych do udziału w całości lub części prac Komisji.
9. 
Ekspertem może być każda osoba posiadająca wiedzę specjalną w zakresie stanowiącym przedmiot pracy Komisji.
10. 
Członkowie Komisji, formułując treść wniosków, analiz, opinii i ekspertyz, kierują się zasadą swobodnej oceny dowodów i nie są związani w tym zakresie poleceniem przewodniczącego Komisji.
11. 
W okresach pomiędzy spotkaniami Komisji niezbędne prace realizowane są w miejscu zatrudnienia osoby powołanej do prac Komisji. Kierujący jednostką organizacyjną LP, który zatrudnia osobę powołaną do prac Komisji zapewnia jej właściwą organizację pracy w celu zagwarantowania rzetelnej i terminowej realizacji zadań Komisji.
12. 
Akta sprawy po zakończeniu prac Komisji przechowywane są i zarządzane przez przewodniczącego Komisji.
13. 
Komisja na podstawie dokonanych ustaleń sporządza raport końcowy. Raport końcowy przewodniczący Komisji przedkłada Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych.
14. 
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych zatwierdza raport końcowy lub zleca Komisji przeprowadzenie dodatkowych czynności.
15. 
Przewodniczący Komisji po zatwierdzeniu raportu końcowego przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych opracowuje komunikat zawierający opis przedmiotu prac Komisji i wnioski. Komunikat przekazywany jest do jednostek organizacyjnych LP.
16. 
Osoby uczestniczące w pracach Komisji zobowiązane są do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji uzyskanych w związku z pracą Komisji.
17. 
Informacje uzyskane w związku z pracą Komisji i akta sprawy zgromadzone przez Komisję włącznie z raportem końcowym stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa i nie podlegają udostępnieniu na zasadach dostępu do informacji publicznej. Zdanie pierwsze nie ma zastosowania do komunikatu, o którym mowa w ust. 16.
18. 
Administratorem danych osobowych przetwarzanych przez Komisję jest Główny Inspektor Straży Leśnej.
19. 
Kierownicy jednostek organizacyjnych LP, będący przełożonymi pracowników powołanych w skład Komisji umożliwiają im udział w jej pracach. Koszty delegacji tych pracowników odnosi się w ciężar działalności administracyjnej danej jednostki.
20. 
Wszystkie pozostałe koszty związane działalnością Komisji pokrywa Dyrekcja Generalna LP.

Dział  V

Pomoc prawna

§  24. 
1. 
W przypadku, gdy w wyniku użycia lub wykorzystania broni palnej nastąpiła śmierć lub zranienie osoby, kierujący jednostką organizacyjną LP zapewnia pracownikowi uczestniczącemu w zdarzeniu niezbędną pomoc psychologiczną oraz, jeżeli wymagają tego okoliczności, pomoc prawną. Koszt pomocy pokrywa jednostka organizacyjna LP.
2. 
W przypadku gdy następstwem użycia lub wykorzystania broni palnej przez strażnika leśnego jest śmierć lub zranienie osoby, kierujący jednostką organizacyjną zatrudniający tego strażnika zobowiązany jest zapewnić mu pomoc psychologiczną i prawną, w tym również, w drodze indywidualnej decyzji, umożliwić ustanowienie profesjonalnego pełnomocnika lub obrońcy. Koszty pomocy obciążają jednostkę organizacyjną LP.
3. 
Kierujący jednostką organizacyjną LP, na prośbę pracownika, który w czasie pełnienia obowiązków służbowych uczestniczył w zdarzeniu z bronią palną zapewnia mu pomoc psychologiczną na koszt jednostki organizacyjnej LP.

Dział  VI

Przepisy końcowe

§  25. 
1. 
Traci moc Zarządzenie nr 19 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 23 marca 2016 r. w sprawie szczegółowych zasad posiadania broni i środków przymusu bezpośredniego przez Straż Leśną, z wyłączeniem przepisów odnoszących się do szkoleń strzeleckich.
2. 
Zachowuje moc, dokumentacja odnosząca się do przydziału broni palnej i środków przymusu bezpośredniego oraz zezwalająca na przechowywanie broni palnej i środków przymusu bezpośredniego w miejscu zamieszkania, wydana przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia.
3. 
Instruktorzy Strzelectwa Straży Leśnej, przeprowadzą szkolenia teoretyczne strażników z uregulowań niniejszego zarządzenia, w terminie do 1 lutego 2023 r., w szczególności w zakresie:
1)
warunków użycia i wykorzystania, noszenia, przechowywania oraz zasad bezpieczeństwa obchodzenia się z bronią,
2)
postępowania w przypadku jej utraty.
4. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023 r., z wyjątkiem § 18 ust. 2, który wchodzi w życie po upływnie 7 dni od dnia podpisania.
1 § 2 pkt 9 zmieniony przez § 34 pkt 1 lit. a zarządzenia nr 107 z dnia 21 grudnia 2022 r. (B.I.LP.2023.2.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2023 r.
2 § 19 ust. 5 zmieniony przez § 34 pkt 1 lit. b zarządzenia nr 107 z dnia 21 grudnia 2022 r. (B.I.LP.2023.2.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2023 r.
3 § 19 ust. 7 dodany przez § 34 pkt 2 zarządzenia nr 107 z dnia 21 grudnia 2022 r. (B.I.LP.2023.2.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2023 r.