Zasady gospodarowania środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.UPRP.2001.3.7

Akt obowiązujący
Wersja od: 27 kwietnia 2007 r.

ZARZĄDZENIE NR 6
PREZESA URZĘDU PATENTOWEGO RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 7 grudnia 2001 r.
w sprawie zasad gospodarowania środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej. *

W związku z postanowieniami ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, Nr 118, poz. 561, Nr 139, poz. 647, Nr 147, poz. 686, z 1997 r. Nr 82, poz. 518, Nr 121, poz. 770, z 1998 r. Nr 75, poz. 486 oraz Nr 113, poz. 717) oraz z art. 20 ust. 2 pkt 2 ppkt c ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 49, poz. 483, Nr 70, poz. 778 i Nr 110, poz. 1255, z 2001 r. Nr 102, poz. 1116 oraz Nr 111, poz. 1194) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zasady gospodarowania środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej określone są w regulaminie stanowiącym załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
Traci moc zarządzenie nr 2 Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 czerwca 1996 r. w sprawie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w Urzędzie Patentowym oraz zarządzenie nr 4 Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 kwietnia 1997 r. zmieniające zarządzenie nr 2 w sprawie zasad wykorzystania zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w Urzędzie Patentowym.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK 1

REGULAMIN ZASAD GOSPODAROWANIA ŚRODKAMI ZAKŁADOWEGO FUNDUSZU ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH W URZĘDZIE PATENTOWYM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

I.

Postanowienia Ogólne

1.
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, zwany dalej "Funduszem" przeznaczony jest do finansowania działalności socjalnej na rzecz osób uprawnionych, w tym:
a)
pracowników Urzędu Patentowego, dla których Urząd jest podstawowym miejscem zatrudnienia,
b)
pracowników przebywających na urlopach wychowawczych,
c)
byłych pracowników Urzędu Patentowego, którzy przeszli na emeryturę bądź rentę bezpośrednio po zakończeniu pracy w Urzędzie Patentowym,
d)
uczących się dzieci pracowników lub rencistów nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 18 roku życia.
2.
Środki Funduszu przeznacza się na:
a)
dofinansowanie wypoczynku pracowników i ich rodzin,
b)
finansowanie zapomóg dla pracowników, emerytów i rencistów,
c)
udzielanie pożyczek na remont i modernizację mieszkania oraz na uzupełnienie wkładu mieszkaniowego lub inną formę pozyskania mieszkania,
d)
finansowanie imprez okolicznościowych:

– Dzień Seniora,

– zakup upominków dla pracowników odchodzących na emeryturę,

– paczki świąteczne dla dzieci,

– działalność kulturalna.

3.
Dyrektor Biura Dyrektora Generalnego w uzgodnieniu z Komisją ds. socjalno-bytowych Urzędu Patentowego, zwaną dalej "Komisją" przedkłada corocznie do akceptacji Dyrektorowi Generalnemu Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, zwanemu dalej "Dyrektorem Generalnym" preliminarz wydatków z Funduszu, uwzględniający podział na poszczególne rodzaje działalności.
4.
Priorytety w przyznawaniu świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.
5.
Wnioski uprawnionych przechowywane są w Wydziale Kadr i Szkolenia.
6.
Wnioski po zweryfikowaniu przez pracownika Wydziału Kadr i Szkolenia odpowiedzialnego za sprawy socjalne, ze względu na wymagania formalne są przedstawiane Komisji do rozpatrzenia.
7.
Komisja rozpatruje wniosek i wyraża swoją opinię.
8.
Decyzje dotyczące wszystkich wydatków z Funduszu podejmuje Dyrektor Generalny w uzgodnieniu z Komisją w ramach zatwierdzonego preliminarza. Do podejmowania wyżej wymienionych decyzji Dyrektor Generalny może upoważnić Dyrektora Biura Dyrektora Generalnego.

II.

Wypoczynek pracowników oraz kolonie i obozy dla dzieci

Ustala się następujący tryb postępowania przy zakupie skierowań wczasowych oraz kolonii i obozów dla dzieci:
a)
Wydział Kadr i Szkolenia zbiera oferty o dostępnych miejscach wczasowych oraz kolonijnych. Po dokonaniu selekcji i wyborze najkorzystniejszych ofert przekazuje informacje zainteresowanym pracownikom,
b)
dopłata do wypoczynku pracowników i ich rodzin może być przyznana raz w roku,
c)
osoby samotnie wychowujące dzieci i znajdujące się w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się o dopłatę w zwiększonej kwocie,
d)
wysokość dopłaty w zwiększonej kwocie uzależniona jest od wysokości dochodu, przypadającego na jednego członka rodziny oraz zasobności Funduszu,
e)
wysokość dochodu obliczana jest na podstawie oświadczenia pracownika składanego do Wydziału Kadr i Szkolenia, który po zweryfikowaniu danych zawartych w oświadczeniu przekazuje je do zaopiniowania do Komisji. Wniosek dotyczący wysokości proponowanego przez Komisję dofinansowania przedstawia się do akceptacji Dyrektora Generalnego,
f)
osobami uprawnionymi do dofinansowania są wszyscy pracownicy Urzędu Patentowego zatrudnieni przed dniem 1 stycznia roku, w którym następuje wypłata oraz wykorzystają jednorazowo 14 dni kalendarzowych lub 10 dni roboczych urlopu wypoczynkowego w bieżącym roku kalendarzowym,
g)
warunkiem uzyskania dopłaty do wypoczynku jest złożenie podania (do pracownika ds. socjalnych w Wydziale Kadr i Szkolenia):

- na formularzu D-1 o dopłatę podstawową, stanowiącym załącznik nr 1 do regulaminu,

- na formularzu D-2 o dopłatę w zwiększonej kwocie, stanowiącym załącznik nr 2 do regulaminu.

h)
wypłata kwoty dofinansowania pracownikom, którzy spełniają warunki określone w lit. f), realizowana jest w danym roku kalendarzowym, po akceptacji preliminarza wydatków z funduszu socjalnego, nie później niż do końca drugiego kwartału. W przypadku niewykorzystania jednorazowo 14 dni kalendarzowych lub 10 dni roboczych urlopu wypoczynkowego, pracownik jest zobowiązany do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia. Klauzula zgody na powyższe jest zawarta w drukach D-1 i D-2, o których mowa w rozdziale II lit. g) w/w regulaminu.

III.

Zapomogi

1.
Wydzielone środki Funduszu przeznacza się również na udzielanie pomocy finansowej dla:
a)
pracowników, emerytów i rencistów znajdujących się w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej, gdy nie są w stanie w danym okresie zapewnić podstawowych potrzeb rodziny,
b)
pracowników, emerytów i rencistów, którzy zostali dotknięci wypadkami losowymi, powodującymi w istotny sposób okresowe obniżenie poziomu ich życia.
2.
W celu uzyskania zapomogi, zainteresowany pracownik lub w jego imieniu członek Komisji, względnie przełożony pracownika powinien złożyć odpowiednio umotywowany bądź udokumentowany wniosek pisemny do pracownika Wydziału Kadr i Szkolenia odpowiedzialnego za sprawy socjalne, który po pozytywnym zweryfikowaniu, przekazuje wniosek do zaopiniowania przez Komisję.

IV.

Pożyczki

1.
Uprawnionymi do korzystania z pożyczek na cele mieszkaniowe są osoby wymienione w roz. I ust. 1 pkt a-c.
2.
Część środków Funduszu (określoną w corocznym preliminarzu) przeznacza się na:
a)
pożyczki na uzupełnienie wkładu na mieszkanie spółdzielcze, własnościowe, lokatorskie lub inną formę pozyskania mieszkania,
b)
remonty i modernizację mieszkania.
3.
Pożyczka na cele mieszkaniowe może być przyznana po upływie 2 lat zatrudnienia w Urzędzie Patentowym.
4.
Okres spłaty pożyczki w ratach miesięcznych:
a)
nie może trwać dłużej niż 5 lat - w przypadku pożyczki na uzupełnienie wkładu,
b)
nie może trwać dłużej niż 3 lata w przypadku pożyczki na remonty i modernizację,
c)
w szczególnie uzasadnionych przypadkach możliwe jest okresowe zawieszenie lub przedłużenie spłaty pożyczki o 6 miesięcy,
d)
z chwilą rozwiązania stosunku pracy nie spłacona pożyczka podlega natychmiastowej spłacie w całości,
e)
emeryci, renciści oraz pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych zobowiązani są do spłacania pożyczki w ratach miesięcznych w kasie Urzędu Patentowego lub na konto Funduszu.
5.
Pożyczki oprocentowane są w wysokości 7% w stosunku rocznym.
6.
Wysokość oprocentowania pożyczek może ulec zmianie, przy zachowaniu zasady, że dla pożyczek już udzielonych stopa oprocentowania pozostaje bez zmian. Zmiana wysokości oprocentowania może zostać wprowadzona aneksem do niniejszego regulaminu, po uprzednim uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową.
7.
Pożyczki na pozyskanie pierwszego samodzielnego mieszkania przyznawane są w pierwszej kolejności w miarę posiadanych środków w oparciu o przedłożone dokumenty.
8.
Pożyczkę na uzupełnienie wkładu mieszkaniowego pracownik może uzyskać tylko raz w czasie zatrudnienia w Urzędzie Patentowym.
9.
Wysokość pożyczek na cele mieszkaniowe okresowo określana będzie przez Dyrektora Biura Dyrektora Generalnego w uzgodnieniu z Komisją oraz przedstawiana do akceptacji Dyrektorowi Generalnemu.

Załącznik Nr 1 2

Imię, Nazwisko........... Warszawa, dn. .........

Komórka org. ............

Nr tel. .................

PODANIE

Formularz D-1

Do Komisji Socjalno-Bytowej

Urzędu Patentowego RP w/m

Zwracam się, zgodnie z rozdz. II lit. g) Regulaminu zasad gospodarowania środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w Urzędzie Patentowym RP, z prośbą do Komisji Socjalno-Bytowej o dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych urlopu wypoczynkowego za rok ...... . Urlop wypoczynkowy przewiduję wykorzystać w dniach od ....... do ........ .

KLAUZULA ZGODY:

W przypadku niewykorzystania jednorazowo 14 dni kalendarzowych lub 10 dni roboczych urlopu wypoczynkowego wyrażam zgodę na zwrot nienależnie pobranego świadczenia.

Powyższe potwierdzam własnoręcznym podpisem

Warszawa, dnia .......... Podpis pracownika ...............

DECYZJA KOMISJI

Załącznik Nr 2 3

Imię, Nazwisko .......... Warszawa, dn. .........

Komórka org. ............

Nr tel. .................

PODANIE

Formularz D-2

Do Komisji Socjalno-Bytowej

Urzędu Patentowego RP w/m

Zwracam się, zgodnie z rozdz. II lit. g) Regulaminu zasad gospodarowania środkami zakładowego funduszu świadczeń socjalnych w Urzędzie Patentowym RP, z prośbą do Komisji Socjalno-Bytowej o zwiększone dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych urlopu wypoczynkowego za rok ......... . Urlop wypoczynkowy przewiduję wykorzystać w dniach od ...... do ........ .

I. Dane dotyczące sytuacji materialnej i rodzinnej pracownika

1) Wys. dochodów miesięcznych (brutto) pracownika............

2) Wys. dochodów miesięcznych (brutto) małżonka ...............

3) Inne źródła dochodu (np. renta rodzinna, itp.).....................

4) Ilość osób na utrzymaniu pracownika jn.

Lp.Nazwisko i imięData urodzeniaStopień pokrew.Uwagi

Dochód (brutto) na członka rodziny wynosi:

II. Dodatkowe przyczyny uzasadniające konieczność dofinansowania:

(np. samotna matka, osoby samotne, itp.)

KLAUZULA ZGODY:

W przypadku niewykorzystania jednorazowo 14 dni kalendarzowych lub 10 dni roboczych urlopu wypoczynkowego wyrażam zgodę na zwrot nienależnie pobranego świadczenia.

Powyższe potwierdzam własnoręcznym podpisem

Warszawa, dnia .......... Podpis pracownika ...............

POUCZENIE

Na życzenie Komisji Socjalno-Bytowej pracownik zobowiązany jest przedstawić dokumenty potwierdzające powyższe dane.

DECYZJA KOMISJI

* Z dniem 27 kwietnia 2007 r. nin. zarządzenie traci częściowo podstawę prawną na skutek uchylenia ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o służbie cywilnej (Dz.U.99.49.483) przez art. 133 ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o służbie cywilnej (Dz.U.06.170.1218) - zob. również art. 132 ostatnio powołanej ustawy.
1 Załącznik zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 6 z dnia 14 listopada 2002 r. (Dz.Urz.UPRP.02.4.9) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
2 Załącznik nr 1 dodany przez zarządzenie nr 6 z dnia 14 listopada 2002 r. (Dz.Urz.UPRP.02.4.9) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.
3 Załącznik nr 2 dodany przez zarządzenie nr 6 z dnia 14 listopada 2002 r. (Dz.Urz.UPRP.02.4.9) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.