Zamówienia publiczne udzielane na potrzeby urzędów górniczych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.WUG.2023.9

Akt obowiązujący
Wersja od: 23 stycznia 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 8
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 23 stycznia 2023 r.
w sprawie zamówień publicznych udzielanych na potrzeby urzędów górniczych

Na podstawie art. 166 ust. 2 oraz art. 167 ust. 10 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2022 r. poz. 1072, 1261, 1504, 2185 i 2687) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Zarządzenie określa tryb postępowania w sprawach dotyczących zamówień publicznych udzielanych na potrzeby urzędów górniczych, w przypadku wykonywania czynności w tych postępowaniach przez jednostkę organizacyjną, o której mowa w art. 167 ust. 5a ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze, na podstawie przepisów ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1710, 1812, 1933 i 2185), zwanej dalej "Pzp".
§  2. 
1. 
Projekt strategii zarządzania dla poszczególnych kategorii zakupowych, o której mowa w art. 22 Pzp, zwanej dalej "strategią", jest sporządzany przez Biuro Administracyjno-Gospodarcze w Wyższym Urzędzie Górniczym, zwanym dalej "WUG".
2. 
Prezes WUG może powołać zespół zadaniowy do sporządzenia projektu strategii.
3. 
Przewodniczącym zespołu, o którym mowa w ust. 2, jest dyrektor Biura Administracyjno-Gospodarczego w WUG, zwanego dalej "BAG".
4. 
Strategia obejmuje wszystkie urzędy górnicze.
5. 
Strategia jest zatwierdzana przez Prezesa WUG.
6. 
Strategia może zostać zaktualizowana w przypadku uzasadnionej potrzeby, w formie nowego brzmienia tego dokumentu.
7. 
Aktualizacje strategii są zatwierdzane przez Prezesa WUG.
8. 
BAG koordynuje realizację strategii.
§  3. 
1. 
Komórki organizacyjne w WUG, Samodzielny Wydział Organizacyjny w WUG, stanowiska niewchodzące w skład tych komórek albo tego wydziału oraz okręgowe urzędy górnicze sporządzają wstępne zapotrzebowania proponowane do realizacji w kolejnym roku kalendarzowym i przekazują je do BAG, w terminie do dnia 30 września bieżącego roku.
2. 
Na podstawie wstępnych zapotrzebowań, o których mowa w ust. 1 oraz planów finansowych, w tym planu inwestycji, BAG sporządza zestawienie wstępnych zapotrzebowań, w celu ustalenia sumarycznej wartości zamówień publicznych, decydującej o wyborze procedury właściwej według tej wartości oraz obowiązku publikacji informacji o planowanych zamówieniach publicznych.
§  4. 
1. 
Projekt planu postępowań o udzielenie zamówień publicznych, zwanego dalej "planem", o którym mowa w art. 23 Pzp, jest sporządzany przez BAG na podstawie zestawienia wstępnych zapotrzebowań, o którym mowa w § 3 ust. 2.
2. 
Plan obejmuje wszystkie urzędy górnicze.
3. 
Plan oraz jego aktualizacje są zatwierdzane przez Dyrektora Generalnego WUG.
§  5. 
Osoby uczestniczące w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego po stronie jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 167 ust. 5a ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze, są obowiązane do:
1)
zachowania należytej staranności, bezstronności i obiektywizmu przy wyborze najkorzystniejszej oferty;
2)
dbałości o dobre imię i interes tej jednostki.
§  6. 
1. 
Podstawą rozpoczęcia przygotowywania postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest wniosek o wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, zwany dalej "wnioskiem".
2. 
Wnioskodawca jest wskazywany dla poszczególnych pozycji planu.
3. 
Wniosek podlega:
1)
zatwierdzeniu przez Głównego Księgowego WUG, w zakresie zabezpieczenia środków finansowych na realizację zamówienia publicznego;
2)
rejestracji w rejestrze wniosków, prowadzonym przez Biuro Budżetowo-Finansowe, Kadr i Szkolenia w WUG, zwane dalej "BBF".
§  7. 
1. 
Ponowne wszczęcie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w części lub w całości nie wymaga sporządzenia kolejnego wniosku.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się uprzedniej weryfikacji informacji zawartych we wniosku, chyba że z okoliczności sprawy wynika, iż nie zachodzi taka konieczność.
§  8. 
W skład komisji do przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, powołanej na podstawie art. 53 ust. 1 Pzp, wchodzi co najmniej jeden pracownik wykonujący obowiązki służbowe w BAG.
§  9. 
1. 
Wnioskodawca, w porozumieniu z BAG, dokonuje analizy, o której mowa w art. 83 ust. 1 Pzp.
2. 
BAG, w porozumieniu z wnioskodawcą:
1)
opracowuje i przekazuje do Departamentu Prawnego w WUG założenia merytoryczne projektowanych postanowień umowy w sprawie zamówienia publicznego, zwanej dalej "umową", które zostaną wprowadzone do umowy;
2)
opracowuje dokumentację postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
§  10. 
1. 
Departament Prawny w WUG, kierując się potrzebą zabezpieczenia interesu jednostki organizacyjnej, o której mowa w art. 167 ust. 5a ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. - Prawo geologiczne i górnicze, opracowuje i przekazuje do BAG, w terminie 7 dni od dnia otrzymania założeń merytorycznych, o których mowa w § 9 ust. 2 pkt 1, projektowane postanowienia umowy, które zostaną wprowadzone do umowy.
2. 
W projektowanych postanowieniach umowy uwzględnia się, w przypadkach tego wymagających, postanowienia dotyczące ochrony danych osobowych - opracowane w porozumieniu z Inspektorem Ochrony Danych w WUG.
3. 
Projekt umowy oraz projekt jej zmiany są parafowane przez:
1)
BAG;
2)
Głównego Księgowego WUG, po sprawdzeniu postanowień umowy albo jej zmiany w zakresie dostępności środków finansowych;
3)
wnioskodawcę.
4. 
Umowę zawieraną w formie pisemnej oraz jej zmianę sporządza się w co najmniej dwóch egzemplarzach, z których jeden jest przekazywany do BBF.
5. 
Umowę oraz jej zmianę podpisuje, a w uzasadnionych przypadkach odstępuje od niej albo ją wypowiada, Dyrektor Generalny WUG lub osoba działająca na podstawie udzielonego przez niego pisemnego pełnomocnictwa.
6. 
W przypadku:
1)
zawarcia umowy w formie elektronicznej,
2)
dokonania w formie elektronicznej zmiany umowy

- pliki są przekazywane do BBF.

7. 
Umowa podlega rejestracji w rejestrze umów, prowadzonym przez BBF.
§  11. 
Odbiór przedmiotu umowy następuje przez, opatrzone datą oraz podpisem wnioskodawcy:
1)
uznanie umowy za wykonaną, dokonane w opisie faktury albo rachunku, albo
2)
potwierdzenie wykonania umowy, dokonane w protokole odbioru, albo
3)
uznanie umowy za wykonaną, dokonane w dokumencie niewymienionym w pkt 1 i 2.
§  12. 
Raport z realizacji zamówienia publicznego, o którym mowa w art. 446 Pzp oraz ogłoszenie o wykonaniu umowy, o którym mowa w art. 448 Pzp, są sporządzane przez BAG, we współpracy z wnioskodawcą oraz BBF.
§  13. 
BAG przekazuje do BBF dyspozycję zwrotu zabezpieczenia należytego wykonania umowy.
§  14. 
BAG prowadzi rejestr zamówień publicznych udzielanych na potrzeby urzędów górniczych.
§  15. 
Wzory:
1)
wniosku,
2)
rejestru zamówień publicznych udzielanych na potrzeby urzędów górniczych

- są opracowywane przez BAG, akceptowane przez Dyrektora Generalnego WUG, umieszczane w extranecie urzędów górniczych i podlegają obowiązkowemu stosowaniu.

§  16. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1
1 Niniejsze zarządzenie było poprzedzone zarządzeniem nr 26 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 1 grudnia 2020 r. w sprawie zamówień publicznych udzielanych na potrzeby urzędów górniczych (Dz. Urz. WUG poz. 55 oraz z 2021 r. poz. 94), które zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1504) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia.