Zakres i ramowe zasady współpracy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych (PGL LP) z producentami leśnego materiału rozmnożeniowego (LMR).

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2001.12.117

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 listopada 2001 r.

ZARZĄDZENIE Nr 89
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 29 listopada 2001 r.
w sprawie zakresu i ramowych zasad współpracy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych (PGL LP) z producentami leśnego materiału rozmnożeniowego (LMR).

GL-714-3/11/01

Na podstawie art. 33, ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., nr 56, poz. 679 z późn. zm.) oraz § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do Zarządzenia nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe, zarządzam, co następuje:

§  1.
1.
W celu unormowania współpracy jednostek organizacyjnych PGL LP z producentami LMR w sprawach dotyczących zapewnienia dostawy materiału sadzeniowego na potrzeby realizacji II etapu Krajowego Programu Zwiększania Lesistości na gruntach prywatnych, zlecania usługowej produkcji materiału sadzeniowego, zakupu sadzonek na potrzeby własne nadleśnictw, promocji eksportu polskiego LMR - zatwierdzam do stosowania w PGL LP niżej wymienione dokumenty, opracowane przy współudziale Stowarzyszenia Leśnych Szkółkarzy Polskich (SLSP):
1)
wstępne zasady udostępniania bazy nasiennej LP do zbioru szyszek, owocostanów, owoców i nasion, przeznaczonych do produkcji materiału sadzeniowego przez osoby fizyczne lub prawne będące producentem lub dostawcą leśnego materiału rozmnożeniowego. Zasady te stanowią załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia;
2)
porozumienie w sprawie usługowej produkcji sadzonek, wraz z ramowymi zasadami prowadzenia inspekcji produkcji, stanowiące załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
2.
Zasady, o których mowa w ust. 1, pkt 1, stosowane są w PGL LP powszechnie, tj. obowiązują w odniesieniu do każdego podmiotu będącego producentem lub dostawcą LMR.
3.
Porozumienie, o którym mowa w ust. 1, pkt 2, jest dokumentem wzorcowym o charakterze fakultatywnym, którego zatwierdzenie do stosowania w PGL LP nie narusza uprawnień nadleśniczego do wprowadzania innych szczegółowych zapisów dotyczących usługowej produkcji lub zakupu sadzonek.
4.
Warunki określone w porozumieniu, o którym mowa w ust. 1, pkt 2, w sprawie usługowej produkcji sadzonek, znajdują zastosowanie w odniesieniu do podmiotów wybranych przez nadleśniczego przy zastosowaniu obowiązujących w PGL LP procedur zlecania usług - z uwzględnieniem preferencji wynikających z rekomendacji udzielonej przez SLSP.
§  2.
Zobowiązuję dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych do upowszechnienia zasad, o których mowa w § 1, ust. 1, pkt 1, i nadzoru nad ich stosowaniem oraz do prowadzenia kontroli działalności nadleśnictw w zakresie zlecania usługowej produkcji materiału sadzeniowego i zakupu sadzonek na ich potrzeby własne - ze szczególnym uwzględnieniem przestrzegania zasad regionalizacji dla LMR.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WSTĘPNE ZASADY

udostępniania bazy nasiennej Lasów Państwowych do zbioru szyszek, owocostanów, owoców i nasion (jednostek nasiennych) przeznaczonych do produkcji materiału sadzeniowego przez osoby fizyczne lub prawne, będące producentami lub dostawcami leśnego materiału rozmnożeniowego (LMR)

I.

Warunki udostępniania bazy nasiennej Lasów Państwowych

1. Baza nasienna Lasów Państwowych może zostać udostępniona do zbioru jednostek nasiennych tylko osobom fizycznym lub prawnym, będącym producentem lub dostawcą LMR.

2. Bazę nasienną LP będącą przedmiotem udostępnienia stanowią:

* wyłączone drzewostany nasienne - WDN;

* gospodarcze drzewostany nasienne - GDN, uprawy pochodne, plantacje nasienne - PLN;

* plantacyjne uprawy nasienne - PUN;

* drzewa doborowe - DD;

* inne stanowiska zbioru (źródła nasion) posiadające określoną lokalizację.

3. Pozyskanie jednostek nasiennych z bazy nasiennej, której zarządcą jest właściwe nadleśnictwo, odbywa się na warunkach określonych w umowie cywilnoprawnej, zawartej przez zainteresowanego producenta lub dostawcę z nadleśniczym.

II.

Warunki umowy powinny określać m.in.:

- lokalizację bazy nasiennej udostępnionej do zbioru,

- gatunek i maksymalną ilość jednostek nasiennych planowanych do zbioru oraz ich przeznaczenie,

- termin zbioru,

- sposób zbioru,

- miejsce przechowywania zebranych jednostek nasiennych,

- sposób kontroli i nadzorowania zbioru przez nadleśniczego,

- odpłatność za udostępnienie bazy nasiennej.

III.

Odpłatność za udostępnienie bazy nasiennej do zbioru nasion

Odpłatność na rzecz nadleśnictwa będącego zarządcą bazy nasiennej ustala nadleśniczy w zależności od gatunku, kategorii LMR i wielkości planowanego zbioru. Przyjmuje się, że ww. odpłatność powinna wynosić do 4% wartości jednostek nasiennych zaplanowanych do zbioru, obliczonej wg cen detalicznych nadleśnictwa. Opłatę wnosi się w dniu zawarcia umowy.

IV.

Nadleśniczy może odmówić udostępnienia bazy nasiennej prywatnym producentom lub dostawcom LMR w następujących przypadkach:

1)
gatunek planowany do zbioru objęty jest ochroną prawną lub występuje w miejscach wchodzących w skład obiektów prawnie chronionych, tzn. rezerwatów, stref prawnie chronionych i innych;
2)
zapotrzebowanie na jednostki nasienne z określonej bazy nasiennej nadleśnictwa, będącego zarządcą bazy, lub nadleśnictw korzystających z niej przekracza możliwości zbioru w danym roku.

V.

Wyklucza się możliwość samodzielnego pozyskiwania jednostek nasiennych przez prywatnych dostawców lub producentów LMR w obiektach bazy nasiennej LP stanowiących:

1)
wyłączone drzewostany nasienne gatunków iglastych, w których zbiór prowadzony jest z drzew stojących;
2)
drzewa doborowe wszystkich gatunków;
3)
plantacje nasienne i plantacyjne uprawy nasienne wszystkich gatunków.

VI.

Pozyskiwanie jednostek nasiennych w obiektach wymienionych w pkt V odbywa się na zlecenie zainteresowanych dostawców lub producentów LMR, przy czym organizatorem zbioru i sprzedającym zebrane jednostki nasienne jest właściwe nadleśnictwo, zarządzające obiektem bazy nasiennej. Ceny za zebrane jednostki nasienne ustala nadleśniczy w drodze negocjacji z zainteresowanym producentem lub dostawcą LMR. Ustalone ceny powinny być zbliżone do cen detalicznych stosowanych w zasięgu działania danego RDLP.

VII.

Zasady samodzielnego pozyskiwania jednostek nasiennych przez prywatnych dostawców lub producentów LMR w obiektach bazy nasiennej LP

* Producent lub dostawca LMR, któremu udostępniono bazę nasienną LP na warunkach określonych umową z nadleśniczym, zawiadamia nadleśnictwo o przystąpieniu do zbioru każdego dnia, w którym zbiór jest prowadzony, oraz o zakończeniu zbioru. Na żądanie nadleśniczego ww. producent lub dostawca LMR zobowiązany jest okazać zebrane oraz przechowywane jednostki nasienne.

* Zbiór jednostek nasiennych prowadzony jest pod nadzorem merytorycznym nadleśniczego, będącego zarządcą bazy nasiennej. Wymagane jest codzienne określenie ilości zebranych jednostek nasiennych, potwierdzone podpisem zbieracza.

* Zbioru jednostek nasiennych dokonuje się zgodnie ze sposobami i technologiami obowiązującymi w gospodarce leśnej PGL LP oraz przepisami BHP. Szczegółowe sposoby zbioru określa właściwy nadleśniczy. Za dotrzymanie i przestrzeganie przepisów BHP w trakcie zbioru pełną odpowiedzialność ponosi producent lub dostawca LMR prowadzący zbiór jednostek nasiennych.

* Po zakończeniu zbioru i ocenie wstępnej jednostek nasiennych nadleśniczy wydaje zainteresowanemu producentowi lub dostawcy świadectwo pochodzenia LMR, rejestrując je w SILP z zaznaczeniem następujących danych: numer kolejny, data, firma, adres leśny bazy nasiennej oraz ilość i przeznaczenie jednostek nasiennych.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

POROZUMIENIE

w sprawie usługowej produkcji sadzonek

zawarte w ...................... w dniu ................. roku

pomiędzy .....................................................

reprezentowanym przez .......................................,

zwanym dalej "Producentem" a Nadleśnictwem ...................

reprezentowanym przez ........................................

zwanym dalej "Odbiorcą", o treści następującej:

§  1.
1.
Producent zobowiązuje się do wyprodukowania na zamówienie Odbiorcy sadzonek drzew i krzewów leśnych, zwanych dalej Leśnym Materiałem Rozmnożeniowym (LMR).
2.
Ramowe zapotrzebowanie na LMR stanowi załącznik do niniejszego porozumienia. Sposób aktualizacji ramowego zapotrzebowania określa porozumienie.
3.
Szczegółową specyfikację dostawy LMR w danym roku kalendarzowym (gatunek, ceny jednostkowe, ilości, warunki dostawy oraz terminy odbioru i płatności) określi odrębna umowa kupna-sprzedaży lub pisemne zlecenie.
4.
Wyprodukowane sadzonki odpowiadać będą Polskiej Normie PN-R-67025/99 oraz innym wymogom określonym w zleceniu.
§  2.
1.
Odbiorca zobowiązuje się do współpracy z Producentem w sprawach doboru i udostępniania za odpłatnością baz nasiennych - zgodnie z regionalizacją nasienną.
2.
Producent zobowiązuje się do prowadzenia produkcji w sposób umożliwiający ciągłą identyfikację pochodzenia LMR. Zasady prowadzenia inspekcji produkcji LMR określa załącznik do porozumienia.
3.
Odbiorca uprawniony jest do prowadzenia inspekcji LMR w trakcie produkcji. Inspekcję mogą prowadzić osoby upoważnione przez Odbiorcę.
§  3.
1.
Strony wyrażają gotowość do aktualizowania ramowego zapotrzebowania na LMR na rok następny i następne lata w terminie do 31 października danego roku.
2.
Szczegółowe zestawienia gatunków i ich ilości na dany rok określone zostaną przez Odbiorcę w terminie nie krótszym niż 3 miesiące przed rozpoczęciem kampanii odnowień i 1 miesiąca w przypadku zalesień.
3.
Producent potwierdzi gotowość do realizacji dostawy, o której mowa w ust. 2, w terminie 30 dni od daty otrzymania informacji od Odbiorcy.
§  4.
1.
Producent sprzeda sadzonki po cenach określonych na dany rok w drodze negocjacji.
2.
Sprzedaż LMR nastąpi na podstawie odrębnej umowy kupna-sprzedaży lub zlecenia.
3.
Odbiór ilościowy i jakościowy prowadzony jest przy odbiorze sadzonek w szkółce, a jego przeprowadzenie potwierdzane jest protokołem zdawczo-odbiorczym.
4.
Reklamacje dotyczące stwierdzenia wystąpienia wad ukrytych w odebranym LMR powinny być zgłoszone Producentowi w terminie 7 dni od daty odbioru.
5.
Producent zobowiązany jest do rozpatrzenia zgłoszonej reklamacji w terminie do 14 dni od daty zgłoszenia.
6.
Sprawy sporne wynikające z reklamacji wystąpienia wad ukrytych rozpatruje komisja składająca się z przedstawicieli Producenta i Odbiorcy oraz przedstawiciela regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP), który przewodniczy komisji z głosem rozstrzygającym.
§  5.
Producent zobowiązany jest do przygotowania każdej partii LMR zgodnie z wymogami ustalonymi w odrębnej umowie, zleceniu.
§  6.
1.
Odbiór sadzonek powinien odbywać się na podstawie uzgodnionego harmonogramu.
2.
Odstępstwa od przyjętego harmonogramu mogą mieć miejsce po uzgodnieniu stron.
§  7.
1.
Strony uzgadniają, że dopuszczalne odstępstwo pomiędzy uzgodnionymi na podstawie niniejszej umowy wielkościami, dotyczącymi zarówno produkcji jak odbioru danego rodzaju sadzonek, nie przekroczy w okresie obowiązywania umowy 10%.
2.
Odstępstwo, o którym mowa w ust. 1, dotyczy niewyprodukowania zamówionych sadzonek - po stronie Producenta oraz nieodebrania zamówionych sadzonek - po stronie Odbiorcy.
§  8.
1.
Przekroczenie dopuszczalnej granicy tolerancji, określonej w § 7, ust. 1, podlega karze umownej, której wysokość ustalana jest jako 5% wartości sadzonek wyliczonej z uwzględnieniem dopuszczalnego odstępstwa.
2.
Do wyliczenia kar umownych stosuje się ceny ustalone w sposób określony w § 4.
3.
Strony uzgadniają, że nie będą naliczały kar umownych w przypadkach związanych z wystąpieniem klęsk żywiołowych, takich jak powódź, pożar, gradobicie, wiatrołomy, okiść.
§  9.
Jeśli Producent w miejsce brakującej produkcji szkółkarskiej dostarczy Odbiorcy sadzonki spełniające wymagania określone w umowie lub też Odbiorca zapewni odbiór zamówionych przez siebie sadzonek od Producenta, to wówczas kary umowne nie obowiązują.
§  10.
1.
Rozliczenia wynikające z umów zawieranych na podstawie niniejszego porozumienia realizowane będą na podstawie faktur VAT wystawianych przez Producenta.
2.
Podstawę fakturowania stanowi protokół odbioru.
3.
Strony ustaliły termin płatności na ... dni od daty otrzymania faktury przez Odbiorcę.
§  11.
1.
Porozumienie wchodzi w życie z dniem podpisania.
2.
Porozumienie obowiązuje do dnia .........
3.
Rozwiązanie porozumienia przed terminem określonym w ust. 2 może nastąpić w wypadku, gdy Producent odmówi przyjęcia do realizacji zapotrzebowania na materiał sadzeniowy lub też strony nie wynegocjują cennika w sposób określony w § 4.1.
§  12.
Wszelkie zmiany postanowień niniejszego porozumienia wymagają dla swojej ważności formy pisemnej w postaci aneksu.
§  13.
Spory mogące wyniknąć w związku z wykonaniem przedmiotu porozumienia strony poddają rozstrzygnięciu właściwym sądom.
§  14.
Niniejsze porozumienie sporządzono w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla Producenta, Odbiorcy oraz właściwej RDLP.

Załącznik 

Ramowe zasady prowadzenia przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych inspekcji przy zlecaniu produkcji sadzonek w szkółkach stanowiących własność producentów prywatnych

Czynności wchodzące w zakres inspekcji zlecanej produkcji sadzonek powinny obejmować:

A.

Przed zawarciem umowy o produkcję sadzonek

1. Zapoznanie się z książkami gospodarczymi zakładu produkcji LMR (szkółki leśnej) w zakresie:

* dokumentacji pochodzenia nasion,

* przychodu i rozchodu oraz magazynowania (przechowywania) nasion,

* przysposabiania i wykorzystania nasion (data wysiewu, normy wysiewu, ilość nasion, powierzchnia obsiana),

* technologii produkcji LMR,

* przychodu i rozchodu oraz stosowania LMR,

* przestrzegania zasad regionalizacji nasiennej.

2. Zapoznanie się z planem powierzchni przeznaczonych do produkcji sadzonek (kwater). Z planów tych musi wynikać, jakim materiałem roślinnym obsadzone są poszczególne kwatery.

3. Zapoznanie się z wynikami oceny produkcji szkółkarskiej (coroczna jesienna ocena).

B.

W trakcie produkcji zamówionych sadzonek

1. Kontrolę oznakowania kwater, na których prowadzona jest produkcja zamówionych sadzonek.

2. Informowanie przez producenta o wszelkich zmianach dotyczących zamówionych sadzonek.

3. Kontrolę zapisów w książkach gospodarczych zakładu produkcji materiału roślinnego dotyczących cyklu produkcji zamówionych sadzonek (przeprowadzone zabiegi itp.).

C.

Przy odbiorze zamówionych sadzonek

1. Kontrolę przygotowania materiału sadzeniowego prowadzoną na podstawie szczegółowych postanowień umowy, w tym:

* zgodność sadzonek z normą lub innymi ustalonymi wymogami jakościowymi oraz warunkami fitosanitarnymi (kontrola wyrywkowa),

* opakowanie i zaetykietowanie poszczególnych partii sadzonek.

2. Potwierdzenie odbioru wyprodukowanych sadzonek w książkach gospodarczych zakładu produkcji materiału roślinnego (w celu ustalenia zgodności ilości wyprodukowanych sadzonek z rozchodowanymi ilościami nasion oraz uzyskanie informacji o przestrzeganiu zasad regionalizacji dla nasion i sadzonek w Polsce).

Warszawa, październik 2001 r.

* * *

Zarządzenie nr 89 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z dnia 29 listopada 2001 r. opracowane zostało w ramach prac zespołu zadaniowego powołanego Decyzją nr 116 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z dnia 28 czerwca 2001 r., prowadzonych przy udziale prywatnych producentów LMR, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Leśnych Szkółkarzy Polskich.

Wprowadzenie Zarządzenia nr 89 stwarza możliwość lepszego wykorzystania bazy nasiennej LP będącej w zarządzie nadleśnictw oraz uzyskania z tego tytułu dodatkowych przychodów. Powszechność stosowania wprowadzanych zarządzeniem "Zasad udostępniania bazy nasiennej LP..." wynika z czołowej roli LP przy wdrażaniu wyników badań z zakresu nasiennictwa i selekcji drzew leśnych, co zobowiązuje do równoprawnego traktowania wszystkich podmiotów będących producentami lub dostawcami LMR.

Potrzeba unormowania współpracy z prywatnymi producentami LMR ma również na celu zapewnienie dostawy materiału sadzeniowego na potrzeby realizacji II etapu Krajowego Programu Zwiększania Lesistości, materiału odpowiedniego pochodzenia, dobrej jakości i w odpowiedniej ilości. W szczególności dotyczy to stworzenia warunków do wywiązania się z nałożonego na nadleśnictwa przepisami art. 5 ustawy z dnia 8 czerwca 2001 r. o przeznaczeniu gruntów rolnych do zalesienia obowiązku dostarczenia właścicielom gruntów odpowiedniej ilości sadzonek drzew. Fakultatywny charakter "Porozumienia w sprawie usługowej produkcji sadzonek" pozostawia nadleśniczemu wybór optymalnej formy współpracy z prywatnymi producentami LMR, niemniej w każdym wypadku zlecania produkcji materiału sadzeniowego należy zachować niezbędny zakres nadzoru i kontroli.