Zakłady budżetowe więziennictwa.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1993.7.32

Akt utracił moc
Wersja od: 24 listopada 1993 r.

DECYZJA
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 24 listopada 1993 r.
w sprawie zakładów budżetowych więziennictwa

Na podstawie § 2 ust. 1 i § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 maja 1991 r. w sprawie zakładów budżetowych (Dz. U. Nr 42, poz. 183) postanawia się, co następuje:
§  1.
1.
Zakłady budżetowe w Buniewicach, Kikitach, Kulach, Popowie, Sulejowie, Turawie, Zamrzenicy, Zwartowie utworzone na podstawie zarządzenia nr 17/73/CZZK Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 marca 1973 r. w sprawie utworzenia zakładów budżetowych - ośrodków wczasowych Służby Więziennej, otrzymują nazwę:
1)
Ośrodek Kolonijno-Wczasowy Służby Więziennej "WYSPIARZ" w Buniewicach (gmina Kamień Pomorski, województwo szczecińskie),
2)
Ośrodek Wczasowo-Szkoleniowy Służby Więziennej "KORMORAN" w Kikitach (gmina Jeziorany, województwo olsztyńskie),
3)
Ośrodek Wczasowy Służby Więziennej "WARTA" w Kulach (gmina Popów, województwo częstochowskie),
4)
Ośrodek Wczasowy Służby Więziennej "PRZYSTAŃ" w Popowie (gmina Somianka, województwo ostrołęckie),
5)
Ośrodek Wczasowy Służby Więziennej "ZACISZE" w Suchej (gmina Lubiewo, województwo bydgoskie),
6)
Ośrodek Kolonijno-Wczasowy Służby Więziennej "PILICA" w Sulejowie (województwo piotrkowskie),
7)
Ośrodek Wczasowy Służby Więziennej "KORAB" w Turawie (województwo opolskie),
8)
Ośrodek Wczasowo-Szkoleniowy Służby Więziennej "RELAKS" w Zwartowie (gmina Choczewo, województwo gdańskie).
2.
Zakład budżetowy w Warszawie, utworzony na podstawie § 1 zarządzenia nr 26/73/F Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 kwietnia 1973 r. w sprawie utworzenia zakładu budżetowego "Kolonie i obozy wypoczynkowe dla dzieci i młodzieży pracowników Służby Więziennej", otrzymuje nazwę: "KOLONIE I OBOZY WYPOCZYNKOWE DLA DZIECI przy Centralnym Zarządzie Zakładów Karnych w Warszawie".
3.
Zakład budżetowy w Bartkowej, utworzony na podstawie § 1 zarządzenia nr 2/74/CZZK Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 grudnia 1973 r. w sprawie utworzenia zakładu budżetowego w formie ośrodka wczasowego Służby Więziennej w Bartkowej, otrzymuje nazwę: Ośrodek Wczasowy Służby Więziennej "BARTEK" w Bartkowej (gmina Gródek nad Dunajcem, województwo nowosądeckie).
4.
Zakład budżetowy w Ustce, utworzony na podstawie § 1 decyzji nr 3/79/CZZK Ministra Sprawiedliwości dnia 27 sierpnia 1979 r. w sprawie utworzenia zakładu budżetowego w formie ośrodka wczasowo-sanatoryjnego Służby Więziennej w Ustce, otrzymuje nazwę: Ośrodek Wczasowy Służby Więziennej "POSEJDON" w Ustce (województwo słupskie).
5.
Zakład budżetowy w Olszanicy, utworzony na podstawie § 1 zarządzenia nr 1/84/CZZK Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 grudnia 1984 r. o utworzeniu zakładu budżetowego - ośrodka wczasowego Służby Więziennej w Olszanicy, otrzymuje nazwę: Ośrodek Wczasowy Służby Więziennej "POŁONINY" w Olszanicy (województwo krośnieńskie).
6.
Zakład budżetowy w Wiśle, utworzony na podstawie § 1 zarządzenia nr 1/85/CZZK Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 marca 1985 r. w sprawie utworzenia zakładu budżetowego - ośrodka wczasowego Służby Więziennej w Wiśle, otrzymuje nazwę: Ośrodek Wczasowo-Sanatoryjny Służby Więziennej "ZIMOWIT" w Wiśle (województwo bielskie).
§  2.
Przedmiotem działania zakładów budżetowych, o których mowa w § 1, jest:
1)
organizowanie wczasów i innych form wypoczynku,
2)
świadczenie usług w zakresie organizacji szkolenia,
3)
prowadzenie innych form działalności gospodarczej.
§  3.
1.
Zakłady budżetowe, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, 6 i 8 oraz ust. 3, prowadzą działalność gospodarczą w formie gospodarstw rolno-hodowlanych w wyodrębnionych organizacyjnie oddziałach:
1)
Ośrodek Wczasowo-Szkoleniowy Służby Więziennej "BARTEK" w Bartkowej: - w Soboniowicach, gmina Kraków-Podgórze, województwo krakowskie,
2)
Ośrodek Wczasowo-Szkoleniowy Służby Więziennej "KORMORAN" w Kikitach:
a)
w Kamińsku, gmina Górowo Iławeckie, województwo olsztyńskie,
b)
w Żardenikach, gmina Jeziorany, województwo olsztyńskie,
3)
Ośrodek Kolonijno-Wczasowy Służby Więziennej "PILICA" w Sulejowie: - w Goleszach, gmina Wolbórz, województwo piotrkowskie,
4)
Ośrodek Wczasowo-Szkoleniowy Służby Więziennej "RELAKS" w Zwartowie: - w Sztumie, województwo elbląskie.
2.
Oddziały zakładów budżetowych, o których mowa w ust. 1, prowadzą działalność gospodarczą w formie gospodarstw rolno-hodowlanych w terminie do dnia 30 listopada 1993 r., a z dniem 31 grudnia 1993 r. ulegają likwidacji.
§  4.
1.
Zakłady budżetowe, o których mowa w § 1, rozliczają się z częścią 36 budżetu centralnego "Ministerstwo Sprawiedliwości".
2.
Źródła przychodów zakładów budżetowych stanowią opłaty za korzystanie z wypoczynku, opłaty za organizację szkolenia, wpływy z innych form działalności gospodarczej, dotacje ze środków pozabudżetowych, dobrowolne wpłaty i dary oraz inne wpływy ustawowo określone, a zakładu budżetowego, o którym mowa w § 1 ust. 2, również dotacje z budżetu.
3.
Przychody zakładów budżetowych przeznacza się na pokrycie kosztów prowadzonej działalności.
§  5.
Wyposażenie w środki obrotowe, obejmujące w szczególności środki pieniężne na rachunkach bankowych, środki trwałe i wyposażenie, będące w użytkowaniu dotychczasowych ośrodków wczasowych, placówek kolonijnych Służby Więziennej i likwidowanych oddziałów zakładów budżetowych podlegają przejęciu przez zakłady budżetowe, o których mowa w § 1, oraz jednostki budżetowe więziennictwa wyznaczone przez dyrektora Centralnego Zarządu Zakładów Karnych, zwanego dalej "Centralnym Zarządem".
§  6.
1.
Nadzór nad zakładami budżetowymi, o których mowa w § 1, sprawuje dyrektor Centralnego Zarządu oraz naczelnicy właściwych rejonowych aresztów śledczych i rejonowego zakładu karnego.
2.
Kierowników zakładów budżetowych powołuje dyrektor Centralnego Zarządu na wniosek naczelnika Wydziału Kadr Centralnego Zarządu oraz naczelników, o których mowa w ust. 1.
3.
Głównych księgowych zakładów budżetowych, z zastrzeżeniem ust. 4, powołują naczelnicy, o których mowa w ust. 1, na wniosek kierowników zakładów budżetowych.
4.
Głównych księgowych zakładów budżetowych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 4 i ust. 2, powołuje dyrektor Centralnego Zarządu na wniosek kierowników zakładów budżetowych.
5.
Organizację zakładów budżetowych ustala dyrektor Centralnego Zarządu.
§  7.
1.
Tracą moc:
1)
zarządzenie nr 17/73/CZZK Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 marca 1973 r. w sprawie utworzenia zakładów budżetowych ośrodków wczasowych Służby Więziennej,
2)
zarządzenie nr 26/73/F Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 kwietnia 1973 r. w sprawie utworzenia zakładu budżetowego "Kolonie i obozy wypoczynkowe dla dzieci i młodzieży pracowników Służby Więziennej",
3)
zarządzenie nr 2/74/CZZK Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 grudnia 1973 r. w sprawie utworzenia zakładu budżetowego w formie ośrodka wczasowego Służby Więziennej w Bartkowej zmienione zarządzeniem nr 7/81/CZZK Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 kwietnia 1981 r.,
4)
decyzja Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 sierpnia 1979 r. w sprawie utworzenia zakładu budżetowego ośrodka wczasowego Służby Więziennej w Ustce,
5)
decyzja nr 1/84/CZZK Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 grudnia 1984 r. o utworzeniu zakładu budżetowego - ośrodka wczasowego Służby Więziennej w Olszanicy,
6)
decyzja nr 1/85/CZZK Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 marca 1985 r. o utworzeniu zakładu budżetowego - ośrodka wczasowego Służby Więziennej w Wiśle,

- z wyjątkiem przepisów tych zarządzeń i decyzji powołanych w § 1 ust. 1-6, a dotyczących utworzenia zakładów budżetowych.

2.
Traci moc decyzja Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 lutego 1988 r. w sprawie prowadzenia działalności gospodarczej przez zakład budżetowy - ośrodek wczasowy Służby Więziennej w Bartkowej.
§  8.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.