Wzór, zasady i tryb nadawania sztandaru jednostkom organizacyjnym Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2023.11.159

Akt obowiązujący
Wersja od: 10 listopada 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 98
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 12 października 2023 r.
w sprawie wzoru, zasad i trybu nadawania sztandaru jednostkom organizacyjnym Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe

GA.O.013.3.2023

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach 1  oraz § 6 statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 2 , w związku z art. 33 ust. 3 pkt 8 ustawy o lasach 3  - zarządzam, co następuje:

§  1. 
1. 
Sztandar jednostki organizacyjnej Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, zwany dalej "sztandarem", jest symbolem niezłomnej wierności dla Rzeczypospolitej Polskiej, honoru, poszanowania tradycji i etosu pracy leśnika.
2. 
Sztandar stanowi symbol identyfikujący jednostkę organizacyjną Państwowego Gospodarstwa Leśnego, zwaną dalej "jednostką", jednoczący wszystkich pracowników wokół prowadzenia trwale zrównoważonej gospodarki leśnej z zachowaniem określonych zasad, realizacji celów i zadań przypisanych Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe w narodowym programie leśnym oraz własnej strategii organizacji.
3. 
Sztandar jest przedmiotem dumy i szacunku, otaczany jest czcią, opieką i ochroną pracowników jednostki. Jego utrata, niezależnie od przyczyny, stanowi dyshonor i powinna być w sposób godny naprawiona.
4. 
Napisy i grafika umieszczone na płatach sztandaru powinny spełniać warunek ponadczasowości.
5. 
Sztandar towarzyszy świętom, rocznicom, wydarzeniom o charakterze historyczno-patriotycznym i innym uroczystościom wymagającym godnej oprawy ceremonialnej.
6. 
Szczegóły związane z uroczystym wręczeniem i pożegnaniem sztandaru oraz jego wykorzystaniem podczas uroczystości regulują przepisy zawarte w Ceremoniale Lasów Państwowych 4 , zwanym dalej "Ceremoniałem".
§  2. 
1. 
Na sztandar jednostki składają się: płat, drzewiec, głowica i szarfa.
2. 
Płat sztandaru posiada dwie strony: awers (główna strona) i rewers, które stanowią płaty materiału zawierające haftowaną grafikę i napisy. Płaty są zszyte ze sobą, obszyte frędzlą i umocowane kółkami do iglicy drzewca. Płat sztandaru ma kształt kwadratu o bokach 90 cm x 90 cm:
1)
na płacie strony głównej (awers) na czerwonym tle znajduje się Godło Rzeczypospolitej Polskiej - orzeł biały 5  w wielkości % wysokości płata, umieszczony centralnie na płacie sztandaru. Orzeł haftowany jest srebrnym szychem, dziób, szpony i korona haftowane złotym szychem.
2)
na rewersie, na białym tle znajduje się emblemat (logo) Lasów Państwowych, napis zawierający nazwę jednostki oraz symbole - elementy graficzne. Logo Lasów Państwowych oraz nazwa jednostki wykonuje się zgodnie Księgą Identyfikacji Wizualnej Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 6 , haft zielonym szychem. Symbole - elementy graficzne dopuszcza się w czterech rogach płata wg wzoru opracowanego indywidualnie przez jednostkę.
3)
przykładowa wizualizacja awersu i rewersu płatu, poniżej.

grafika

3. 
Trzy boki płata sztandaru obszyte frędzlami barwy srebrnej o długości 5 cm, jeden bok sztandaru przymocowany jest do iglicy drzewca kółkami. Równolegle do drzewca z głowicą zamontowana winna być iglica z obustronnymi gwintowanymi zabezpieczeniami do mocowania płatu sztandaru. Iglica z pręta stalowego w kolorze srebrnym.
4. 
Dwudzielny drzewiec sztandaru o długości 230 cm jest wykonany z toczonego drewna o średnicy 4 cm, bejcowanego na kolor siena palona. W górnej części drzewca są pierścienie w srebrnym kolorze, które odpowiadają takim samym pierścieniom na nieobszytym frędzlą brzegu płata. Na drzewcu mogą być umieszczane gwoździe honorowe oraz gwoździe pamiątkowe upamiętniające inne ważne wydarzenia.
5. 
Drzewiec sztandaru jest zakończony głowicą w kolorze srebrnym o wymiarach: szer. 10 cm i wysokość 13,5 cm przymocowaną do górnej części drzewca nasadą metalową. Głowicę stanowi godło.
6. 
Przykładowy wzór drzewca i głowicy, poniżej.

grafika

7. 
Szarfa o barwach narodowych 7  szerokości 10 cm jest zawiązana w kokardę i umieszczona na tulei głowicy po stronie głównej płata sztandaru. Jej oba końce dochodzą do dolnego brzegu płata i są zakończone frędzlą koloru srebrnego, szerokości 5 cm.
8. 
Podczas uroczystości pogrzebowych do sztandaru przymocowuje się wstęgę z kokardą koloru czarnego (kir).
§  3. 
1. 
Sztandar nadaje się na wniosek. Uprawnionymi do składania wniosku o nadanie sztandaru są wszyscy kierownicy jednostek Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 8 .
2. 
Nadaniu sztandaru Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe oraz Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych może patronować minister właściwy ds. środowiska na wniosek Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
3. 
Sztandary regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych oraz innych jednostek organizacyjnych o zasięgu krajowym nadaje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych na wniosek, odpowiednio dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych lub dyrektora innej jednostki organizacyjnej o zasięgu krajowym.
4. 
Sztandary nadleśnictw oraz innych jednostek organizacyjnych o zasięgu regionalnym nadaje dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych na wniosek, odpowiednio nadleśniczego lub dyrektora innej jednostki organizacyjnej o zasięgu regionalnym.
5. 
Przedstawiany do zatwierdzenia Dyrektorowi Generalnemu Lasów Państwowych lub dyrektorowi regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych wniosek o nadanie sztandaru, zawiera:
1.
Uzasadnienie nadania sztandaru, w tym informacja o dotychczasowym sztandarze.
2.
Barwny projekt graficzny sztandaru z opisem i uzasadnieniem proponowanych symboli - elementów graficznych, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 2.
3.
Opis okoliczności oraz termin uroczystego nadania sztandaru.
4.
Wykaz gwoździ honorowych i pamiątkowych z treścią napisów na nich zamieszczonych (jeżeli jest to przewidziane).
5.
Ewentualnie inne informacje uznane przez kierownika jednostki za istotne np. księgi pamiątkowej sztandaru, równolegle nadawanego odznaczenia jednostce.
6. 
Po zatwierdzeniu wniosku o nadanie sztandaru Dyrektor Generalny Lasów Państwowych lub dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, wydaje decyzję o nadaniu sztandaru wraz z aktem nadania (jeżeli jest to przewidziane).
7. 
Wzór aktu nadania sztandaru określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
8. 
Sztandar funduje jednostka wnioskująca o jego nadanie.
§  4. 
1. 
Wręczenie sztandaru, wraz z aktem nadania, odbywa się w uroczystej formie ustalonej w Ceremoniale Lasów Państwowych. Ceremonii towarzyszy podpisanie i przekazanie aktu wręczenia sztandaru.
2. 
Po wręczaniu sztandaru wbija się w drzewiec sztandaru gwoździe honorowe, a także gwoździe pamiątkowe.
3. 
Gwoździe pamiątkowe mogą zawierać napisy z datami i wydarzeniami odnoszącymi się do historii i tradycji jednostki.
§  5. 
1. 
Sztandar jednostki jest przechowywany w miejscu zapewniającym jego ochronę przed utratą i zniszczeniem oraz jego należyte eksponowanie.
2. 
W przypadku likwidacji jednostki kierownik jednostki dokonujący przejęcia majątku likwidowanej jednostki przechowuje sztandar wraz z aktem nadania w sali historii i tradycji lub w innym pomieszczeniu zapewniającym jego ochronę przed utratą i zniszczeniem oraz jego należyte eksponowanie.
3. 
W przypadku nadania jednostce sztandaru nowego wzoru lub odnowienia sztandaru, kierownik jednostki przechowuje dotychczasowy sztandar wraz z aktem nadania w sali historii i tradycji lub w innym pomieszczeniu zapewniającym jego ochronę przed utratą i zniszczeniem oraz jego należyte eksponowanie.
§  6. 
1. 
Ewidencję sztandarów nadawanych jednostkom prowadzą właściwe komórki organizacyjne Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych oraz regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, zgodnie z właściwością określoną w § 3 ust. 6 zarządzenia.
2. 
Ewidencja nadanych sztandarów ma formę pisemną lub formę elektroniczną i zawiera następujące informacje:
1)
liczba porządkowa;
2)
pełna nazwa jednostki;
3)
data i numer decyzji o nadaniu sztandaru przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych lub Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych;
4)
data i miejsce wręczenia sztandaru;
5)
stanowisko służbowe, imię i nazwisko osoby wręczającej i przyjmującej sztandar;
6)
wzór graficzny;
7)
uwagi, np. o zastąpieniu dotychczasowego sztandaru, księdze pamiątkowej.
3. 
W załączeniu do każdego wpisu w księdze przechowuje się odpisy: decyzji i aktu nadania sztandaru.
§  7. 
Jednostki, którym nadano sztandary przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zachowują te sztandary na mocy dotychczasowych aktów nadania.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Akt nadania

Na podstawie Decyzji nr ......Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia ...... października 2023 roku w sprawie nadania sztandaru ...........................

znak sprawy: ...........................

nadaję

sztandar

Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu

Lasy Państwowe

- w jubileusz 100-lecia istnienia Lasów Państwowych-

jako dowód uznania i szacunku dla pracy pokoleń polskich leśników oraz ich poświęcenia

w trosce o narodowe dziedzictwo przyrodnicze.

Minister

/podpis/

Warszawa, ............ października 2023 r.

1 Art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1356, 1688) stanowi, że "Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę o lasach oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
3 Art. 33 ust. 3 pkt 8 ustawy o lasach stanowi, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych jest uprawniony do organizowania wspólnych przedsięwzięć jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych.
4 Zarządzenie nr 50 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 17 maja 2023 r. w sprawie wprowadzenia Ceremoniału Lasów Państwowych, zn. spr.: GA.O.0210.1.2.2023.
5 Zgodnie z ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (t.j. Dz.U.2019.0.1509).
6 Zarządzenie nr 71 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 19 października 2015 r. w sprawie polityki komunikacyjnej Państwowego Gospodarstwa Lasy Państwowe, zn. spr.: GP.0610.1.2015 (z późniejszymi zmianami).
7 Zgodnie z ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (t.j. Dz.U.2019.0.1509).
8 Wymienione w art. 32 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1356, 1688).