Wytyczne do sporządzania sprawozdań o cenach producentów wyrobów, robót i usług.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1995.3.12

Akt utracił moc
Wersja od: 7 lutego 1995 r.

ZARZĄDZENIE Nr 5
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 25 stycznia 1995 r.
w sprawie wytycznych do sporządzania sprawozdań o cenach producentów wyrobów, robót i usług

(znak: DC-2-01-3)

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) zarządza się, co następuje:

§  1.
Wprowadza się wytyczne do sporządzania sprawozdań o cenach producentów wyrobów, robót i usług na formularzu oznaczonym symbolem C-01, stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2.
Po przekazaniu sprawozdań z danymi za rok 1994 tracą moc zarządzenia:
1)
nr 55 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 29 grudnia 1992 r. w sprawie wytycznych do sporządzania sprawozdań o cenach realizacji producentów wyrobów, robót i usług (Dz. Urz. GUS Nr 27, poz. 123);
2)
nr 46 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 29 grudnia 1993 r. w sprawie zmian do wytycznych do sporządzania sprawozdań o cenach producentów wyrobów, robót i usług (Dz. Urz. GUS Nr 24, poz. 131).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYTYCZNE

do sporządzania sprawozdania o cenach producentów wyrobów, robót i usług na formularzu oznaczonym symbolem C-01

1.

Zakres badań i podstawowe pojęcia

1.1. Zakres przedmiotowy sprawozdawczości

Przedmiotem sprawozdawczości o cenach producentów są informacje dotyczące reprezentantów wyprodukowanych wyrobów, wykonanych robót i usług grupowych zgodnie z obowiązującymi nomenklaturami przedmiotowymi.

Nomenklaturami, które należy stosować w sprawozdawczości są:

a) Systematyczny Wykaz Wyrobów (SWW) - wyd. IV obowiązujący od stycznia 1991 r. wraz z późniejszymi zmianami zebranymi w "Jednolity tekst uzupełnień Nr 1, 2, 3, 4 do wydania IV" - Zakład Wydawnictw Statystycznych, GUS, Warszawa 1994 r.,

b) Klasyfikacja Usług (KU) obowiązująca od 1 stycznia 1986 r., zeszyt metodyczny GUS nr 57 z 1985 r. oraz rozszerzona umownie Klasyfikacja Usług do 6-cyfrowych symboli w zakresie usług transportowych i turystycznych, zamieszczona w pkt.: 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4, 2.3.5 niniejszych wytycznych,

c) Klasyfikacja Wyrobów i Usług (KWiU) - tylko w zakresie usług wprowadzona zarządzeniem nr 47 Prezesa GUS z dnia 29 grudnia 1993 r. (Dz. Urz. GUS Nr 24, poz. 132) oraz zarządzenie nr 14 Prezesa GUS z dnia 29 czerwca 1994 r. zmieniające termin wprowadzenia KWiU (Dz. Urz. GUS Nr 5, poz. 52). KWiU z dniem 1 kwietnia 1995 r. zastępuje obowiązującą dotychczas Klasyfikację Usług,

d) Systematyka Robót Budowlano-Montażowych (SRBM) opracowana dla potrzeb badań cen na formularzu C-01 obowiązująca od 1 stycznia 1990 r. - Załącznik nr 1 do wytycznych SRBM obejmuje umowny 3-cyfrowy symbol grupy robót oraz 3- lub 4-cyfrowy numer Katalogu Nakładów Rzeczowych.

Procedury doboru grupowań wyrobów, robót i usług oraz ich reprezentantów podano w dalszej części wytycznych. Kody i określenia odpowiadające tym grupowaniom podane w ww. nomenklaturach należy stosować zarówno przy doborze reprezentantów, jak też przy sporządzaniu sprawozdań.

1.2. Zakres podmiotowy sprawozdawczości

Przekazywanie danych statystycznych o cenach producentów wyrobów, robót i usług na formularzu oznaczonym symbolem C-01 mają obowiązek powiadomieni imiennie przez organy statystyki państwowej, tj. Główny Urząd Statystyczny lub wojewódzkie urzędy statystyczne, wytypowani metodą doboru celowego producenci wyrobów, robót i usług (zarządzenie nr 33 Prezesa GUS z dnia 8 października 1993 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie cen - Dz. Urz. GUS Nr 15, poz. 95 oraz zarządzenie nr 22 Prezesa GUS z dnia 16 września 1994 r. w sprawie zmian w sprawozdawczości w zakresie cen wprowadzające nowy wzór formularza - Dz. Urz. GUS Nr 11, poz. 83). Wytypowani producenci wyrobów i usług zobowiązani są przekazywać na żądanie GUS lub WUS szacunkową dynamikę zmian cen produkowanych podstawowych wyrobów i świadczonych usług każdego miesiąca za miesiąc poprzedni - teleksem, telefaksem lub telefonicznie.

1.3. Podstawowe pojęcia

Przedmiotem sprawozdania na formularzu C-01 są wyrażone w złotych, z dwoma znakami po przecinku, poziomy średnich cen producentów i cen bazowych wybranych wyrobów, robót i usług sprzedawanych zarówno na kraj, jak i na eksport oraz wartości sprzedaży w miesiącu sprawozdawczym.

Przez cenę producenta należy rozumieć kwotę uzyskiwaną przez producenta od kupującego za jednostkę sprzedanej produkcji (wyrób lub usługa) minus podatek VAT. W zależności od kategorii odbiorców mogą to być ceny zbytu, hurtowe, detaliczne, transakcyjne uwzględniające dopłaty, opusty i bonifikaty przewidziane w warunkach umowy.

Przez cenę bazową należy rozumieć kwotę uzyskiwaną przez producenta od kupującego za jednostkę sprzedanej produkcji (wyrób lub usługa) minus płacone od tych wyrobów lub usług podatki: podatek VAT, podatek akcyzowy, podatek od gier liczbowych i zakładów wzajemnych plus dotacje przedmiotowe do wyrobów i usług.

Przez eksport wyrobu należy rozumieć, potwierdzony przez graniczny urząd celny na dokumencie odprawy celnej SAD, wywóz wyrobu poza granice kraju.

Przez eksport usług rozumie się usługi świadczone poza granicami kraju, jak również usługi transportu międzynarodowego, usługi zagranicznej turystyki przyjazdowej realizowanej na terenie kraju oraz inne usługi świadczone w kraju, jeżeli są bezpośrednio związane z eksportem wyrobu.

Przez zmianę ceny producenta wyrobu (roboty, usługi) należy rozumieć zarówno zmianę poziomu ceny wprowadzoną w ciągu miesiąca, w tym również w wyniku zmian stawek akcyzy, jak też zmianę średniego poziomu ceny będącą wynikiem zmian w strukturze sprzedaży poszczególnym odbiorcom, według różnych rodzajów stosowanych cen.

Przez zmianę ceny bazowej wyrobu akcyzowego należy rozumieć zmianę poziomu ceny wprowadzoną w ciągu miesiąca. Na zmianę ceny bazowej nie powinny mieć wpływu zmiany stawki VAT i podatku akcyzowego.

Wskaźnik zmiany cen wyrobu (usługi) reprezentanta obliczony przez odniesienie poziomu średniej ceny z miesiąca sprawozdawczego do średniej ceny z miesiąca poprzedniego powinien prawidłowo odzwierciedlać zmiany wolumenu (ilościowe) sprzedaży reprezentanta w tym okresie, eliminując z jego wartości (dynamiki) w cenach bieżących zmiany cen jednostkowych oraz zmiany w strukturze sprzedaży. Oznacza to, że w wyniku podzielenia dynamiki wartości reprezentanta w cenach bieżących przez tak obliczony wskaźnik zmiany cen uzyskuje się dynamikę wolumenu (ilości), która powinna być zgodna lub bardzo zbliżona do dynamiki ilości liczonej w jednostkach naturalnych.

Produkcja sprzedana obejmuje wartość sprzedanych wyrobów, robót i usług bez podatku VAT własnej produkcji, zapisaną na odpowiednich kontach zgodnie z zasadami ewidencji finansowo-księgowej.

2.

Ogólne zasady doboru reprezentantów wyrobów, robót i usług

W sprawozdaniu na formularzu C-01 podaje się informacje dotyczące poziomów cen oraz wartości sprzedaży imiennie określonych (tj. według wyżej podanych nomenklatur) wyrobów, robót i usług wytypowanych przez jednostki sprawozdawcze.

Procedura doboru reprezentantów przez jednostki sprawozdawcze jest następująca:

- wybór w pierwszej kolejności przeważających rodzajów działalności jednostki sprawozdawczej.

W skali roku suma sprzedaży podstawowych rodzajów działalności powinna stanowić co najmniej 70% ogólnej wartości sprzedaży jednostki sprawozdawczej. Na przykład przedsiębiorstwo, dla którego działalnością główną jest działalność produkcyjna (ok. 40% wartości sprzedaży), zajmuje się również działalnością budowlaną (20% wartości sprzedaży) i świadczeniem usług transportowych (20% wartości sprzedaży) dokonuje wyboru każdego z tych trzech rodzajów działalności;

- wybór w ramach każdego wybranego rodzaju działalności grupowań wyrobów, robót i usług, a z nich konkretnych reprezentantów według zasad podanych w pkt. 2.1, 2.2 i 2.3 lub 2.4 niniejszych wytycznych.

Powyższe zasady nie dotyczą prowadzonej przez jednostki sprawozdawcze działalności handlowej.

2.1. Zasady doboru reprezentantów wyrobów

W zakresie działalności: leśnej, górnictwa i kopalnictwa, produkcyjnej, zaopatrzenia w energię elektryczną, gaz i wodę oraz innych działalności gospodarczych, dla których można wytypować konkretne wyroby, jednostka dokonując doboru reprezentanta powinna:

1. W pierwszej kolejności wybrać 5-cyfrowe grupowania wyrobów według SWW. Doboru grupowań wyrobów dokonuje się w oparciu o aktualną oraz przewidywaną strukturę asortymentową produkcji, przy czym:

- dobór powinien uwzględniać grupowania wyrobów o znaczącej wartości w danym rodzaju działalności,

- suma wartości produkcji dobranych grupowań 5-cyfrowych, do których typowane są reprezentanty, powinna stanowić co najmniej 60% wartości danego rodzaju działalności,

- wykaz grupowań wyrobów, do których są dobierane reprezentanty powinien być aktualizowany w ciągu roku sprawozdawczego, zwłaszcza w przypadku występowania znacznych zmian w strukturze produkcji, tj. zwiększenia udziału produkcji grupowań wyrobów nie biorących dotychczas udziału w badaniu bądź wprowadzenia do produkcji nowych grupowań wyrobów, których udział w produkcji jest znaczący.

2. W ramach wybranych grupowań wyrobów 5-cyfrowych SWW wytypować konkretne reprezentanty według następujących kryteriów:

- do każdego grupowania wyrobów wytypować co najmniej dwa reprezentanty o znaczącym udziale wartości sprzedaży reprezentanta w grupowaniu; o ile grupowania 5-cyfrowe zawierają duże zróżnicowanie asortymentowe, wówczas wytypować większą liczbę reprezentantów,

- dynamika cen reprezentanta powinna w możliwie największym stopniu charakteryzować zmiany cen zachodzące w grupowaniu, z którego został wybrany,

- lista reprezentantów powinna być aktualizowana stosownie do zmian w strukturze asortymentowej wyrobów danego grupowania,

- w przypadku produkcji wyrobów w kilku gatunkach, należy jako reprezentanta podawać wyrób w jednym określonym gatunku,

- reprezentantami mogą być wyłącznie te wyroby, które wystąpiły w sprzedaży w miesiącu sprawozdawczym,

- reprezentant powinien utrzymywać się w produkcji przez dłuższy czas,

- we wszystkich gałęziach reprezentantami powinny być imiennie określone, indywidualne wyroby.

Wyjątek stanowią gałęzie przemysłu lekkiego (gałęzie 19-22 według SWW), ceramicznego (gałąź 16), szklarskiego (gałąź 15), gdzie reprezentantem mogą być zarówno indywidualne wyroby, jak i grupowania wyrobów najniższego szczebla podziału SWW. Grupowania mogą być reprezentantami wyłącznie w następujących branżach SWW: 151, 153, 195 (z wyjątkiem podbranży 1951), 196, 201, 203, 211, 222, 223 oraz w podbranżach SWW: 1611, 1616, 1625, 1631, 1633, 1681, 2027, 2062, 2064, 2171, 2181, 2182, 2272, 2273. W przypadku gdy w ramach wymienionych podbranż i branż SWW, najniższy szczebel podziału SWW stanowi grupowanie 7-cyfrowe, wówczas należy to grupowanie przyjąć jako reprezentanta do badania średnich cen. Suma wartości sprzedaży grupowań reprezentantów najniższego szczebla, wytypowanych do badania, powinna stanowić znaczący udział w wartości sprzedaży odpowiedniego 5-cyfrowego grupowania SWW. Dobór powinien także uwzględniać zróżnicowanie asortymentowe produkowanych wyrobów oraz zróżnicowanie pod względem technologii i stosowanych surowców.

W przypadku gdy do grupowania najniższego szczebla podziału według SWW zaklasyfikowane są wyroby o zbyt dużych dysproporcjach w poziomach cen, wówczas należy w ramach danego grupowania SWW wyodrębnić kilka (dwa, trzy lub więcej, w zależności od potrzeb) reprezentantów, np. wykazując pozycję "Kurtki ponad 18 lat męskie z tkanin wełnianych i wełnopodobnych" (2112-942) należy przy obliczaniu średnich cen uwzględnić rodzaj tkaniny według składu surowcowego z większą szczegółowością niż 7 znaków SWW oraz rodzaj wykonania (np. ocieplane i nie ocieplane).

Przy typowaniu reprezentantów grupowań wyrobów należy pamiętać, że reprezentantem może być grupowanie wyrobów w jednym określonym gatunku.

Jako reprezentanty powinny być podawane również:

- wyroby nietypowe, zrealizowane na zamówienie konkretnego odbiorcy, wyroby nowe i zmodernizowane, których udział w grupowaniu 5-cyfrowym jest znaczący. Na przykład w wypadku realizowanej na indywidualne zamówienie produkcji obrabiarek, maszyn lub urządzeń reprezentantami mogą być również ich części lub zespoły, które w większym stopniu niż gotowy wyrób spełniają kryteria wymienione w pkt 2.1.2,

- wyroby nowo uruchomione, które będą miały znaczący udział w produkcji danego grupowania w skali roku.

2.2. Zasady doboru reprezentantów w zakresie działalności budowlano-montażowej

W zakresie działalności budowlano-montażowej jednostka dokonująca doboru reprezentanta powinna:

1. Wybrać grupy (grupę) robót określone 3-cyfrowym symbolem w Systematyce Robót Budowlano-Montażowych, które stanowią łącznie około 70% wartości robót realizowanych przez przedsiębiorstwo na terenie kraju.

2. Z wybranych 3-cyfrowych grup robót wytypować podgrupy (podgrupę) robót oznaczone w SRBM 3- lub 4-cyfrowym numerem Katalogu Nakładów Rzeczowych, w których przedsiębiorstwo wykonuje około 60% przerobu objętego wybranymi według pkt 1 grupami robót.

3. Z wybranych podgrup (KNR) wytypować reprezentanty robót najczęściej wykonywanych i o największym udziale w przerobie określone czterocyfrowym numerem tablicy KNR oraz dwucyfrowym numerem kolumny tej tablicy.

Każdy z wybranych według pkt. 2 KNR powinien być reprezentowany przynajmniej przez 3 roboty. Liczba reprezentantów robót powinna być tak dobrana, aby dobrze charakteryzować zmiany cen robót objętych wytypowanym KNR w przedsiębiorstwie.

Rodzaj roboty zdefiniowany jest numerem KNR, czterocyfrowym numerem tablicy KNR, dwucyfrowym numerem kolumny tej tablicy oraz opisem prac umieszczonym nad tablicą.

Przykładowo, wybrano grupę robót 311, z której wytypowano podgrupę robót objętą KNR-2-01 "Budowle i roboty ziemne". Z tego KNR wytypowano trzy reprezentanty robót:

- przemieszczanie spycharkami mas ziemnych uprzednio odspojonych, tablica nr 0228, kolumna nr 11,

- formowanie i zagęszczanie wałów przeciwpowodziowych z ziemi dostarczonej zgarniarkami, tablica nr 0234, kolumna nr 04,

- rozplantowanie ręczne ziemi wydobytej z wykopów, tablica nr 0415, kolumna nr 01.

2.3. Zasady doboru reprezentantów usług wg KU

Jednostka sprawozdawcza, prowadząca działalność w zakresie usług dokonuje doboru reprezentantów w następujący sposób:

- do 31 marca 1995 r. stosując Klasyfikację Usług (KU) wg zasad zawartych w punktach 2.3.1-2.3.6 niniejszych wytycznych,

- od 1 kwietnia 1995 r. stosując Klasyfikację Wyrobów i Usług (KWiU) wg zasad podanych w punkcie 2.4 niniejszych wytycznych.

2.3.1. Zasady ogólne

Jednostka sprawozdawcza, w której udział przychodów z tytułu świadczonych usług jest znaczący w ogólnej wartości sprzedaży jednostki, dokonuje:

1)
wyboru ważniejszych rodzajów usług oznaczonych 5-cyfrowym symbolem Klasyfikacji Usług. Doboru takiego dokonują między innymi jednostki prowadzące działalność w zakresie:

- wynajmu maszyn i sprzętu bez obsługi operatorskiej oraz wypożyczania artykułów przeznaczenia osobistego i użytku domowego,

- działalności produkcyjnej polegającej na przerobie zleconym,

- usług transportowych,

- usług turystycznych,

- przechowalnictwa.

Dla potrzeb badania cen działalności transportowej i turystycznej wprowadza się umowną, rozszerzoną do 6-cyfrowego szczebla klasyfikację omówioną w pkt. 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4, 2.3.5 niniejszych wytycznych;

2)
z wybranych 5-cyfrowych grup usług (6-cyfrowych grup w zakresie usług transportu lądowego i usług turystycznych) jednostka dokonuje wyboru kilku konkretnych reprezentantów usług najczęściej świadczonych, o największym udziale w wartości grupy 5- lub 6-cyfrowej.

Wybór jednostki miary dla reprezentanta może być różny w zależności od specyfiki świadczonej usługi i możliwości wyliczenia jednostkowej ceny realizacji reprezentanta, należy jednak pamiętać, że dla konkretnego reprezentanta z danego rodzaju usług należy stosować zawsze tę samą jednostkę miary. W przypadku stosowania różnych jednostek miar przy realizacji konkretnych usług, należy dokonać przeliczeń na stałą jednostkę miary stosowaną już w sprawozdaniu C-01 za poprzedni miesiąc.

Oznaczenia cyfrowe jednostek miar zamieszczone są w IV tomie SWW, wydanie IV uzupełnione, GUS. Wykaz najczęściej stosowanych jednostek miar zamieszczono w załączniku nr 2 do wytycznych.

2.3.2. Przewozy ładunków środkami transportu kolejowego

W zakresie usług związanych z przewozami ładunków kolejami normalnotorowymi i wąskotorowymi, wprowadza się następującą klasyfikację:

Symbol klasyfikacji usługWyszczególnienieJednostka miary
podbranżyrozszerzonyoznaczenia
literowecyfrowe
50102Przewozy ładunków kolejami normalnotorowymi i wąskotorowymi
501021- przewozy w ruchu towarowymt/km277
501022- tranzyt handlowyt/km277
501023- inne usługi związane z przewozem ładunkux

x Wyjaśnienie, jak pod tablicą w pkt. 2.3.3.

Pod pojęciem "przewozy w ruchu towarowym" rozumie się przewozy przesyłek handlowych (zwyczajnych, pospiesznych, stacyjnych, wojskowych) dokonywane w obrocie krajowym w eksporcie i imporcie.

Pod pojęciem "tranzyt handlowy" rozumie się usługi związane z obsługą przewozu tranzytowego liniami Polskich Kolei Państwowych.

Na wartość innych usług związanych z przewozem ładunków składają się opłaty dodatkowe za usługi towarzyszące usłudze podstawowej jaką jest przewóz ładunków, np. opłaty bocznicowe - za podstawienie wagonów, za czynności ładunkowe szczególnie przy punktach granicznych, za pozostawienie wagonów w dyspozycji klienta itp.

2.3.3. Przewozy ładunków taborem samochodowym

W zakresie usług związanych z przewozami ładunków taborem samochodowym wprowadza się następującą klasyfikację:

Symbol klasyfikacji usługWyszczególnienieJednostka miary
podbranżyrozszerzonyoznaczenia
literowecyfrowe
51102Przewozy ładunków taborem samochodowym
511021- przewozy ogólnet/km277
511022- przewozy materiałów budowlanycht/km lub x277
511023- przewozy przesyłek w dystrybucji i skupie towarówt/km lub x277
511024- przewozy ładunków pojazdami specjalizowanymix
511025- przewozy zagraniczne taborem samochodowymt/km lub x277
511028- wynajem środków transportu do przewozu towarów z kierowcąx
57101Usługi spedycyjne i przeładunkowe
571011- usługi spedycyjnex
571012- usługi przeładunkowex
89501Wypożyczanie sprzętu i pomieszczeń
895011- wynajem środków transportu do przewozu towarów bez kierowcyx

x Przy tych rodzajach usług, gdzie nie podano konkretnej jednostki miary istnieje dowolność w zależności od stosowanej w umowie taryfy (za godzinę, za tonę, za kilometr...). Należy jednak pamiętać, że dla konkretnego reprezentanta z danego rodzaju usługi należy stosować zawsze tę samą jednostkę miary. W przypadku stosowania różnych taryf przy realizacji konkretnych zleceń, należy dokonać przeliczeń na stałą jednostkę miary stosowaną w sprawozdaniu C-01.

Za przewozy ogólne uważać należy wszelkie przewozy przesyłek (ładunków), które nie są objęte innymi rodzajami przewozów, oznaczonymi symbolami 511022-511025 i 511028.

Dobór reprezentantów powinien uwzględniać rodzaj środka transportu, rodzaj ładunku i odległość na jaką dany ładunek jest przewożony. Inne elementy określające wartość przewozów i usług, o których mowa niżej, nie stanowią kryterium doboru reprezentantów, a tylko wpływają na poziom uzyskiwanej ceny.

Na wartość przewozu materiałów budowlanych składa się przychód za przewóz uzależniony od rodzaju środka transportu, rodzaju ładunku, ciężaru przesyłki, od odległości przewozu oraz inne opłaty wynikające z aktualnej "Taryfy towarowej transportu samochodowego i spedycji" lub warunków umowy między zleceniodawcą a wykonawcą, np.: podwyższenie opłat przewozowych z tytułu złego stanu drogi, za przewóz materiałów niebezpiecznych, materiałów podatnych na uszkodzenie, rabat za wykorzystanie pojazdu do przewozu w obu kierunkach jazdy itp.

Za przewozy przesyłek w dystrybucji i skupie uważa się przewozy:

1)
wykonane na odległość 100 km łącznie z czynnościami spedycyjno-ładunkowymi z częściowym doładowaniem w kolejnych miejscach nadania lub częściowym rozładowaniem w kolejnych miejscach odbioru, w relacjach magazyn lub zakład wytwórczy-punkt sprzedaży detalicznej, punkty skupu (gospodarstwa rolne)-magazyn lub zakład handlu, punkty sprzedaży detalicznej-domy indywidualnych nabywców;
2)
w innych relacjach, gdy przy ich wykonywaniu następuje częściowe doładowanie lub rozładowanie ładunku w co najmniej dwóch miejscach;
3)
przewozy całopojazdowe, czyli bez doładowania i rozładowania ładunku na trasie od miejsca nadania do miejsca odbioru, wykonanie pojazdami do 6 ton.

Pod pojęciem "miejsce nadania", "miejsce odbioru" rozumie się domy towarowe, sklepy, kioski, kawiarnie, punkty gastronomiczne i garmażeryjne, gospodarstwa rolne, punkty skupu, hurtownie, magazyny itp.

W wartości przewozów dystrybucyjnych należy uwzględniać wartość usługi przewozowej, czynności spedycyjno-ładunkowych oraz opłaty dodatkowe z tytułu przewozów pojazdami chłodniczymi, cysternami, w dniu ustawowo wolne od pracy, ekspresowego wykonania usługi w dniu zlecenia itp.

Za przychód z tytułu przewozów ładunków pojazdami specjalizowanymi uważa się opłaty za przewozy wykonanie zespołami niskopodwoziowymi, cysternami, pojazdami izotermicznymi, przystosowanymi do przewozu zbóż luzem, gazów technicznych, zwierząt, ryb, meblowozami, powiększone o dodatkowe opłaty za usługi towarzyszące przewozowi (dodatkowa robocizna, usługi spedycyjne) i opłaty za dodatkowe utrudnienia przewozu, o których mowa w umowie zleceniodawca-wykonawca.

Pod pojęciem usług spedycyjnych rozumieć należy prace związane z wysłaniem przesyłki od nadawcy do odbiorcy lub odbiorem przesyłki w celu dostarczenia jej zleceniodawcy. Do prac tych zalicza się czynności związane z przyjęciem zlecenia, sprawdzeniem stanu przesyłki, zamówieniem potrzebnych środków przewozowych, wypełnieniem należnych dokumentów przewozowych, przekazaniem przesyłki przewoźnikowi oraz nadzorem przy jej załadowaniu, odbiorem przesyłki wraz z dokumentami, sprawdzeniem jej stanu, zawiadomieniem odbiorcy o nadejściu przesyłki i inne prace występujące w umowie o spedycję.

Usługi ładunkowe związane są z przemieszczaniem ładunku z lub na środek transportu, a opłaty za te usługi uzależnione są od rodzaju ładunku, ciężaru, ilości jednorazowego zlecenia masy towarowej, rodzaju mechanicznych urządzeń użytych przy przeładunku.

Za przychód wynikający z tytułu wynajmu pojazdów należy rozumieć wpływy za czas wynajmu i przebieg, zróżnicowane w zależności od pojemności pojazdu oraz dodatkowe opłaty za szczególny rodzaj środka transportu, przyłączenie przyczepy najemcy i inne dopłaty wynikające z warunków umowy między najemcą a wynajmującym.

2.3.4. Przewozy pasażerów taborem samochodowym

Jednostki, dla których podstawowym rodzajem działalności jest międzymiastowy przewóz pasażerów transportem kolejowym i samochodowym według ustalonego rozkładu jazdy (tzw. przewozy regularne) nie sporządzają sprawozdania C-01 w tym zakresie. Jednostki te zobowiązane są do przesyłania do właściwego terytorialnie wojewódzkiego urzędu statystycznego aktualnych cenników oraz taryf osobowych i bagażowych, ewentualnie informacji o braku zmian stawek taryfowych do 17 dnia kalendarzowego po miesiącu sprawozdawczym.

Jednostki świadczące usługi w zakresie przewozu osób środkami komunikacji miejskiej (regularnej i nieregularnej) oraz jednostki, które obok usług w zakresie międzymiastowej komunikacji regularnej świadczą usługi w zakresie przewozów nieregularnych wykazują te usługi w sprawozdaniu C-01, posługując się przy oznaczaniu reprezentantów umowną klasyfikacją 6-cyfrową:

Symbol klasyfikacji usługWyszczególnienieJednostka miary
podbranżyrozszerzonyoznaczenia
literowecyfrowe
51101Przewozy osób taborem samochodowym*
511011- przewozy pracownicze na zasadzie umówpas.km510
511012- przewozy turystycznepas.km510
70101Przewozy osób środkami komunikacji miejskiej
701011- przewozy osób autobusami, trolejbusami, tramwajami za biletami jednorazowymipas254
701012- przewozy osób autobusami, trolejbusami, tramwajami za biletami miesięcznymipas254
701021- przewozy osób taksówkamikm043

* Bez komunikacji miejskiej.

Przez przewozy pracownicze na zasadach umów rozumie się przewozy wykonywane przez jednostki na podstawie umów zawartych z zakładami pracy.

Przewozy turystyczne obejmują: przewozy wycieczkowe, kolonijne, krajowe, zagraniczne, wynajem autobusów oraz inne odpłatne okolicznościowe przewozy autobusowe.

Przewozy osób autobusami, trolejbusami, tramwajami (symbole 701011, 701012) - to usługi zapewniające regularny miejski lub podmiejski przewóz pasażerów po zaplanowanych trasach i zwykle według ustalonego rozkładu jazdy.

Przewozy osób taksówkami (701021) - to usługi polegające na przewozie indywidualnych pasażerów do ustalonych przez nich miejsc.

2.3.5. Organizowanie i obsługa ruchu turystycznego

W zakresie usług związanych z organizowaniem i obsługą ruchu turystycznego wprowadza się następującą klasyfikację usług:

Symbol klasyfikacji usługWyszczególnienieJednostka miary
podbranżyrozszerzonyoznaczenia
literowecyfrowe
88201Organizowanie i obsługa ruchu turystycznego
882011- działalność biur podróżyx
882012- działalność pilotów wycieczekx
882013- działalność przewodników turystycznychx

x Wyjaśnienie jak pod tablicą w pkt. 2.3.3.

Działalność biur podróży obejmuje:

- informację turystyczną i doradztwo,

- organizowanie wycieczek,

- organizowanie zakwaterowania i środków transportu według indywidualnych zamówień podróżnych lub turystów,

- zaopatrywanie w bilety, sprzedaż wycieczek gwarantujących kompleksową obsługę turysty.

2.3.6. Jednostki prowadzące działalność - w zakresie transportu rurociągowego, wodnego, powietrznego, usług spedycyjnych, przeładunkowych, magazynowania dokonują wyboru usług-reprezentantów z poszczególnych grup usług oznaczonych według KU 5-cyfrowym symbolem podbranży.

Na przykład jednostki zaklasyfikowane do klasy 63.12 EKD świadczące usługi magazynowania i przechowywania towarów zamrożonych lub schłodzonych, usługi przechowywania cieczy i gazów lub też pozostałe usługi w zakresie przechowywania, składowania i magazynowania (w tym produktów rolnych) dokonują wyboru kilku konkretnych reprezentantów z wyszczególnionych w KU następujących grupowań:

- 25601 "Usługi chłodnicze",

- 40103 "Zbiór plonów i omłoty" - w zakresie silosowania,

- 43902 "Usługi związane z gospodarką rolniczą osobno nie wymienione" - w zakresie przechowywania płodów rolnych,

- 38101 "Wynajem i składowanie maszyn i urządzeń budowlanych" - w zakresie składowania maszyn i urządzeń budowlanych,

- 65301 "Pozostałe czynności pomocnicze w rynkowym handlu wewnętrznym i zagranicznym" - w zakresie przechowywania towarów w strefach wolnocłowych,

- 89601 "Przechowywanie i dozór mienia" - w zakresie przechowywania mienia.

Jednostki prowadzące działalność magazynową, składowanie i przechowywanie towarów wykazują wyłącznie cenę i wartość sprzedaży usług świadczonych w tym zakresie, tj. bez ceny i wartości obsłużonych towarów.

2.4. Zasady doboru reprezentantów usług według KWiU

Pojęcie usług zawarte w obowiązującej od 1 IV 1995 r. "Klasyfikacji Wyrobów i Usług" obejmuje:

- wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych, tzn. usługi dla celów produkcji,

- wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Sprawozdawczością na formularzu C-01 objęte są jednostki, które świadczą usługi w zakresie:

- transportu towarowego i pasażerskiego,

- przeładunku towarów,

- magazynowania i przechowywania towarów,

- turystyki.

Jednostka sprawozdawcza, w której udział przychodów z tytułu świadczonych usług jest znaczący w ogólnej wartości sprzedaży tej jednostki dokonuje:

1)
wyboru ważniejszych rodzajów usług na poziomie podkategorii wg KWiU, oznaczonej 6-cyfrowym symbolem, niezależnie od symboli pod jakimi zaklasyfikowany jest główny rodzaj działalności przedsiębiorstwa np. jednostka o symbolu klasy EKD 60.21 - "Pozostały pasażerski transport rozkładowy lądowy" wykazuje również świadczone usługi pod następującymi symbolami podkategorii KWiU:

60.23.11 - usługi w zakresie wynajmowania autobusów i autokarów z kierowcą,

60.23.12 - usługi świadczone przez autokary turystyczne,

60.23.14 - pozarozkładowe przewozy pasażerskie,

60.24.1 - usługi w zakresie drogowych przewozów towarowych pojazdami wyspecjalizowanymi.

2)
z wybranych podkategorii o 6-cyfrowym symbolu KWiU jednostka dokonuje wyboru kilku konkretnych reprezentantów usług najczęściej świadczonych, o największym udziale w wartości sprzedaży w danej podkategorii, różnicując je przez nadanie kolejnego numeru np. w zakresie przewozów komunikacją miejską (symbol EKD - 60.21), jednostka dokonuje wyboru następujących reprezentantów (usług):
SymbolNazwaNr repr.
ex 60.21.22Przewozy za biletami jednorazowymi normalnymi01
ex 60.21.22Przewozy za biletami jednorazowymi ulgowymi02
ex 60.21.22Przewozy za biletami miesięcznymi03

ex - oznacza, że wytypowane reprezentanty wchodzą w skład grupowania KWiU 60.21.22 - "Przewozy miejskie i podmiejskie specjalizowane pasażerskie, inne niż kolejowe".

2.4.1. Usługi w zakresie przewozów towarowych

Obejmują przewozy towarów transportem drogowym (pojazdy wyspecjalizowane i niewyspecjalizowane) transportem morskim (masowce, zbiornikowce, kontenerowce, promy) oraz transportem śródlądowym (barki, statki).

Dobór reprezentantów powinien uwzględniać rodzaj środka transportu, rodzaj ładunku i odległość na jaką dany ładunek jest przewożony.

2.4.2. Usługi w zakresie przewozów pasażerskich

Dotyczą usług świadczonych w ramach przewozów pasażerskich w komunikacji rozkładowej i pozarozkładowej, wykonywanej taborem kolejowym, samochodowym, środkami żeglugi morskiej i śródlądowej.

Od 1 kwietnia 1995 r. jednostki sprawozdawcze dokonują doboru reprezentantów w tym zakresie, wykazując je pod odpowiednim symbolem KWiU według zasad podanych w punkcie 2.3.4 niniejszych wytycznych, które obowiązują do 31 marca 1995 r. w zakresie KU.

2.4.3. Usługi w zakresie wynajmu środków transportowych

Usługi te obejmują wynajem autobusów i autokarów z kierowcą, wynajem samochodów osobowych z kierowcą, wynajem komercyjnych pojazdów transportu towarowego z kierowcą, wynajem statków żeglugi morskiej i śródlądowej z załogą.

Za przychód wynikający z tytułu wynajmu pojazdów należy rozumieć wpływy za czas wynajmu, przebieg, zróżnicowanie w zależności od pojemności pojazdu oraz dodatkowe opłaty za szczególny rodzaj środka transportu, przyłączenie przyczepy najemcy i inne dopłaty wynikające z warunków umowy między najemcą a wynajmującym.

2.4.4. Usługi w zakresie prac przeładunkowych

Pojęcie przeładunku towarów obejmuje załadunek i rozładunek towarów oraz bagażu pasażerów niezależnie od rodzaju środka transportu użytego do ich przewozu, a także przeładunek towarów w portach. Przeładunek portowy obejmuje czynności związane bezpośrednio z przeładunkiem towarów na statkach morskich i żeglugi śródlądowej oraz wszelkiego rodzaju innych środków transportu wodnego i lądowego, czynności związane z wykonywaniem prac manipulacyjnych, składowaniem, wydawaniem, układaniem i przenoszeniem ładunków w magazynach i na placach składowych w celu dalszego przewozu.

Przy doborze reprezentantów uwzględnić należy rodzaj ładunków, ilość jednorazowego zlecenia przeładunku masy towarowej, rodzaj mechanicznych urządzeń użytych przy przeładunku.

2.4.5. Usługi w zakresie przechowywania i magazynowania towarów

Jednostki świadczące usługi przechowywania, magazynowania i składowania dokonują wyboru reprezentantów w zakresie:

- przechowywania towarów zamrożonych lub schłodzonych,

- przechowywania produktów rolnych schłodzonych,

- przechowywania ziarna zbóż,

- przechowywania towarów w strefach wolnocłowych,

- składowania maszyn i urządzeń budowlanych.

Jednostki wykazują w sprawozdaniu C-01 wyłącznie cenę i wartość sprzedaży usług świadczonych w ww. zakresie, tj. bez ceny i wartości towarów będących przedmiotem usług.

2.4.6. Organizowanie i obsługa ruchu turystycznego

W zakresie usług związanych z organizowaniem i obsługą ruchu turystycznego przedmiotem sprawozdawczości na formularzu C-01 są rodzaje działalności podane w punkcie 2.3.5. Reprezentanty tych usług należy wykazywać pod odpowiednim symbolem KWiU.

2.4.7. Jednostki świadczące usługi w zakresie transportu samochodowego łączności wykazują usługi pod symbolem KWiU 60.24.21 - przewozy przesyłek pocztowych.

2.4.8. Jednostki świadczące usługi w zakresie pozostałych rodzajów usług wspomagających transport lądowy, wodny, lotniczy wybierają usługi-reprezentanty zgodnie z opisem zawartym w KWiU.

Sposób doboru jednostki dla reprezentanta podany w punkcie 2.3.1 w zakresie KU obowiązujący do 31 marca 1995 r. jest aktualny we wprowadzanej od 1 kwietnia 1995 r. KWiU.

3.

Wyjaśnienia do poszczególnych rubryk i wierszy formularza

Jeden arkusz formularza zawiera 27 wierszy umożliwiających podawanie informacji dla 9 reprezentantów. Jeżeli liczba reprezentantów w danym miesiącu jest większa, sprawozdanie może składać się z więcej niż jednego arkusza. Arkusze muszą być kolejno ponumerowane. Numer arkusza należy wpisać z prawej strony pod częścią adresową formularza. Numeracja arkuszy dotyczy jednego miesiąca (nie jest kontynuacją numeracji z miesiąca poprzedniego). Numer arkusza może być wyłącznie jednocyfrowy.

Wyjaśnienia do poszczególnych rubryk formularza

1.
Rubr. 0 - zawiera dwucyfrowe numery wierszy od 10 do 92. Na każdego reprezentanta przypadają trzy wiersze oddzielone pogrubionymi liniami.

Wiersze, których druga cyfra jest zerem, tj. 10, 20, 30 itd. przeznaczone są wyłącznie na nazwę reprezentanta. Nazwa reprezentanta powinna zawierać w formie maksymalnie skróconej, charakterystykę danego reprezentanta wraz z głównymi parametrami, zapewniającymi jednoznaczną jego identyfikację. Nazwa reprezentanta nie może wykraczać poza miejsce do tego przeznaczone na formularzu. Ponadto nie może zawierać odnośników nawiązujących do nazw pozostałych reprezentantów. Niedopuszczalnej jest podawanie wyłącznie symboli określających dane techniczne wyrobu albo skrótów uniemożliwiających ścisłe określenie reprezentanta.

Wyjątek stanowią reprezentanty robót budowlano-montażowych, które należy określić czterocyfrowym symbolem KNR. Jeśli KNR ma numer trzycyfrowy, należy na pierwszym miejscu dodać zero oraz usunąć znak "-" przydzielający numer KNR, np. KNR 2-01 należy oznaczyć symbolem 0201. Po numerze KNR należy wpisać 4-cyfrowy numer tablicy oraz 2-cyfrowy numer kolumny tablicy oddzielając je znakiem "-". Po symbolach cyfrowych roboty należy wpisać skróconą słowną nazwę roboty.

Przykład prawidłowo wypełnionej nazwy reprezentanta robót:

numer katalogunumer tablicynumer kolumnysłowny opis roboty formowanie wałów przeciwpowodziowych
0201-0234-04

Dla robót nie objętych KNR (nazywanych zazwyczaj: katalogami zakładowymi, normami zakładowymi, kalkulacjami indywidualnymi) zamiast numeru KNR należy wprowadzić zapis słowny "Norma zakładowa", po nim wpisać opis roboty i ewentualny numer pozycji zakładowego katalogu.

W wierszach, których druga cyfra numeru kończy się "1" i "2" podawać należy dane liczbowe dotyczące reprezentanta "1" - dla miesiąca sprawozdawczego, "2" - dla miesiąca poprzedniego. Numeracja wierszy podana jest na formularzu na stałe i nie należy jej zmieniać.

2.
W rubr. 1 należy podać:

- dla wyrobów - symbole grupowań najniższego szczebla podziału SWW, do którego należą wytypowane uprzednio wyroby (nie podawać symboli grupowań 5-cyfrowych, do których typowane są reprezentanty, o ile nie stanowią najniższego szczebla podziału SWW),

- dla usług - 5- lub 6-cyfrowy symbol KU (od 1 IV 1995 r. 6-cyfrowy symbol KWiU), z których wytypowany jest reprezentant,

- dla działalności budowlano-montażowej - 3-cyfrowy symbol grupy robót i 3- lub 4-cyfrowy numer katalogu, z którego reprezentant pochodzi lub powinien pochodzić, w przypadku stosowania norm zakładowych.

Przykład prawidłowo wypełnionej rubr. 1 wraz z wierszem 0 dla reprezentanta robót przedstawiono poniżej:

Nazwa reprezentanta: 0201-0203-06 Wykop koparką 0,6 m3 z transportem urobku,

311201.

Nazwa reprezentanta: Norma zakładowa. Montaż stropu 6005-02

312202.

W przypadku konieczności zmiany lub poprawienia błędnie podanego w miesiącu poprzednim symbolu SWW, KU (KWiU) lub SRBM należy podzielić poziomo rubrykę "1" na dwie części i wpisać:

- w części górnej - aktualnie obowiązujący symbol SWW, KU (KWiU) lub SRBM,

- w części dolnej - symbol SWW, SRBM lub KU (KWiU) z jakim dany wyrób, robota (usługa) występowały dotychczas w reprezentacji.

3.
W rubr. 2 należy podać numer reprezentanta według następujących zasad:

- reprezentanty muszą być numerowane liczbami od 01 do 99;

- kolejna numeracja reprezentantów (od 01 itd.) musi być prowadzona w ramach grupowania najniższego szczebla podziału wg SWW (dla wyrobów), w ramach podbranży 5-, 6-cyfrowego szczebla podziału usług wg KU (podkategorii KWiU) lub w ramach podgrupy robót wg SRBM (dla działalności budowlano-montażowej), np.:

Symbol SWW, KU (KWiU) lub SRBMNazwa reprezentantaNumer reprezentanta
ex 0641-386Pierścień centrujący GRN 2001001
ex 0641-386Tarcza nastawcza GRN 02002

ex - oznacza, że wytypowane reprezentanty wchodzą w skład grupowania SWW 0641-386 - "Gwintownice do rur".

ex 0719-71Rura chłodząca tłok A-2501
ex 0719-71Zawór płytkowy02

ex - oznacza, że wytypowane reprezentanty wchodzą w skład grupowania SWW 0719-71 - "Zespoły i części silników spalinowych tłokowych samozapłonowych (wysokoprężnych)".

Symbol SWW, KU (KWiU) lub SRBMNazwa reprezentantaNumer reprezentanta
ex 10204Naprawa główna samochodu "ŻUK"01
ex 10204Naprawa główna samochodu "NYSA"02

ex - oznacza, że wytypowane reprezentanty wchodzą w skład grupowania KU 10204 - "Usługi związane z samochodami ciężarowymi, ciągnikami drogowymi i uniwersalnymi rolniczymi, autobusami...".

ex 3112010201-0234-04 Formowanie wałów przeciwpowodziowych01
ex 3112010201-0228-03 Przemieszczanie spycharkami mas ziemnych02

ex - oznacza, że wytypowane reprezentanty wchodzą w skład grupy SRBM 311201 - "Budowle i roboty ziemne".

ex 60.10.26Przewóz 20 t węgla na odległość 200 km koleją01
ex 60.10.26Przewóz 10 t zboża na odległość 100 km koleją02

ex - oznacza, że wytypowane reprezentanty wchodzą w skład grupowania KWiU 60.10.26 - "Kolejowe przewozy sypkich towarów masowych".

Wyroby i usługi wprowadzone do reprezentacji po raz pierwszy w miesiącu sprawozdawczym muszą być oznaczone kolejnymi numerami w grupowaniu, wynikającymi z poprzednich sprawozdań. Nie należy nadawać tym reprezentantom numerów wyrobów i usług, które uprzednio były w reprezentacji.

Wyroby i usługi, które wystąpiły już w reprezentacji i są wprowadzone ponownie po przerwie muszą być bezwzględnie oznaczone takimi samymi numerami, jak w sprawozdaniach za miesiące poprzednie.

W przypadku zmiany symboli SWW, KU (KWiU) lub SRBM, podanych w rubr. 1 należy również rubr. 2 podzielić poziomo na dwie części i w górnej części podać aktualny numer reprezentanta, a w dolnej części podać numer występujący dotychczas w sprawozdaniu C-01.

4.
W rubr. 3 - należy podać 3-cyfrowe oznaczenie jednostki miary reprezentanta zgodnie z wykazem jednostek miar obowiązujących w statystyce państwowej podanym w IV wydaniu SWW (tom IV) oraz z zarządzeniem nr 7 Prezesa GUS z dnia 19 kwietnia 1993 r. w sprawie zmian w wykazie jednostek miar (Dz. Urz. GUS Nr 4, poz. 29). Wykaz najczęściej stosowanych jednostek miary poszerzony o umowne jednostki wprowadzone dla potrzeb sprawozdawczości na formularzu C-01 zawiera załącznik nr 2 do wytycznych. Zwraca się uwagę na konieczność ścisłego przestrzegania prawidłowej symbolizacji jednostek miary. Dla każdego reprezentanta należy podawać wyłącznie jedną jednostkę miary, tj. taką w jakiej podawane są poziomy cen.

Jednostką miary nie mogą być jednostki pieniężne o symbolu 010-019.

W grupowaniach SWW dotyczących tkanin surowych i wykończonych należy stosować jednostkę miary 050 i podawać ceny za metr kwadratowy, przy usługach polegających na realizacji przerobu zleconego należy stosować jednostkę miary 500 lub 501 i podawać cenę za normominutę lub normogodzinę. Dla danego reprezentanta należy stosować zawsze tę samą jednostkę miary.

5.
Rubr. 4 - zawiera oznaczenie miesiąca, którego dotyczą informacje zawarte w rubrykach 5-12 (miesiąc sprawozdawczy) oraz 5-8 (miesiąc poprzedni). Jako miesiąc poprzedni należy rozumieć miesiąc bezpośrednio poprzedzający miesiąc sprawozdawczy.

Wiersz oznaczony symbolem "2" w rubr. 4 należy wypełniać w odniesieniu do reprezentantów:

- nowo wprowadzonych do reprezentacji,

- wprowadzonych po przerwie, tj. reprezentantów, które nie występowały w miesiącu poprzednim,

- dla których korygowane są dane podane w sprawozdaniu za miesiąc poprzedni,

- wyrobów akcyzowych jednorazowo w sprawozdaniu za styczeń 1995 r.

6.
W rubr. 5-12 - dotyczących poziomów cen i wartości sprzedaży reprezentantów zarówno w cenach producenta (bez VAT), jak i bazowych (bez VAT i akcyzy) należy stosować następujące zasady:
1)
poziomy średnich cen producenta wyrobów oraz usług należy obliczać przez podzielenie wartości sprzedaży reprezentanta przez ilość sprzedaży wyrażoną w jednostce miary stosowanej w sprawozdaniu;
2)
w przypadku gdy faktury lub inne dokumenty księgowe zawierają wyłącznie ogólne kwoty dla grupowań wyrobów, wówczas należy prowadzić bardziej szczegółową ewidencję w zakresie wytypowanych do badania grupowań oraz reprezentantów, pozwalającą na obliczenie wartości, ilości i ceny (producenta, bazowej) reprezentanta za każdy miesiąc sprawozdawczy;
3)
poziomy średnich cen bazowych dla wyrobów akcyzowych należy obliczać jako różnicę pomiędzy średnią ceną producenta a kwotą akcyzy przypadającą na reprezentanta;
4)
dla reprezentanta robót budowlano-montażowych jednostki wypełniają tylko rubr. 5 i 9.

Cena roboty budowlano-montażowej odnosi się do pozycji KNR określonej wg wyjaśnień do rubr. 0.

Źródłem informacji o poziomie ceny roboty mogą być:

- w przypadku dokonanej w badanym miesiącu sprzedaży, cena faktycznie uzyskana od inwestora,

- w przypadku wykonanej roboty, lecz nie sprzedanej, aktualny kosztorys lub aktualne dane z bazy kosztowo-cenowej.

W związku z powyższym wartością sprzedaży reprezentanta w rubr. 9 sprawozdania jest iloczyn ceny z rubr. 5 i ilości wykonanych jednostek w danym miesiącu. W przypadku wystąpienia trudności w ustaleniu wartości reprezentanta dopuszcza się możliwość szacunkowego określenia brakujących danych. Podstawą szacunku może być wartość roboty z typowego kosztorysu lub szacunkowa wartość roboty ustalona jako udział w ogólnej sumie robót wykonanych przez jednostkę sprawozdawczą w badanym miesiącu;

5)
dla reprezentantów usług transportu morskiego z powodu trudności w zakresie ustalania miesięcznej wartości sprzedaży krajowej i eksportowej, wynikających ze specyfiki rozliczeń finansowych, jednostki wypełniają tylko rubrykę 5 i 9;
6)
poziomy cen muszą być zawsze podane z dwoma znakami po przecinku i odpowiadać jednostce miary podanej w rubr. 3 sprawozdania. W odniesieniu do wyrobów o niskim poziomie nominalnym ceny, w przypadku których zaokrąglenie ceny mogłoby zniekształcić wskaźnik zmian cen należy stosować jednolicie w rubrykach 3, 5 do 8 sprawozdania jednostkę miary wyższego rzędu (tj. np.: zamiast 020 - szt, 022 - sto szt lub 023 - tysiące szt);
7)
w przypadku korekt danych o sprzedaży dokonywanych po sporządzeniu sprawozdania C-01 należy ustalić, czy ich zakres ma wpływ na dynamikę cen reprezentantów wykazanych w sprawozdaniu. Jeżeli w wyniku korekt ulegnie zmianie o ± 1% poziom cen reprezentanta w stosunku do ceny wykazanej w sprawozdaniu w poprzednim miesiącu, należy wówczas w sprawozdaniu za dany miesiąc podać skorygowane ceny dla miesiąca poprzedniego, wypełniając wiersz oznaczony w rubr. 4 symbolem 2;
8)
korekty wymagają także dane miesiąca poprzedniego w przypadku stwierdzenia istotnych błędów po przekazaniu sprawozdania. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie poziomów cen, wartości sprzedaży, zaklasyfikowania reprezentanta do grupowania SWW, KU (KWiU) lub SRBM, a dotyczących miesięcy wcześniejszych niż miesiąc poprzedni, należy korekty wysłać w formie pisemnej do właściwego WUS;
9)
wyroby, usługi nietypowe o charakterze jednostkowym oraz wyroby nowo uruchomione należy wykazać w miesiącu, w którym sprzedano pierwszą ich partię (o ile spełniają kryteria doboru podane w pkt. 2);
10)
jeżeli reprezentant nie brał udziału w badaniu i nie był sprzedawany w miesiącu poprzednim, wówczas w wierszu oznaczonym symbolem 2 w rubr. 4 należy podać poziomy cen wynikające z szacunkowego przeliczenia elementów składowych ceny na przeciętne warunki miesiąca poprzedniego lub wynikające z podzielenia poziomu cen z miesiąca sprawozdawczego danego reprezentanta przez wskaźnik zmian cen wyrobu zbliżonego.

Poziom ceny przeliczony na warunki miesiąca ubiegłego musi różnić się od poziomu ceny z miesiąca sprawozdawczego, o ile zaistniały następujące okoliczności:

- zmiana cen przeprowadzona w miesiącu sprawozdawczym lub w ciągu miesiąca poprzedniego, wyrobów, usług zaliczonych do tego samego grupowania SWW, KU (KWiU) lub SRBM, do którego należy reprezentant,

- zmiana cen w miesiącu sprawozdawczym surowców, materiałów lub półfabrykatów stosowanych do produkcji wyrobów lub przy świadczeniu usługi-reprezentanta,

- zmiana innych elementów składowych ceny, takich jak: kosztów zakupu, materiałów, płac, kosztów specjalnych, wydziałowych, ogólnozakładowych, sprzedaży, stawek zysku, stawek podatku VAT i akcyzy, marż itp.

7.
Rubr. 5 - cena producenta ogółem - dotyczy średniej miesięcznej ceny sprzedaży reprezentanta wg wszystkich odbiorców. Rubr. 5 należy wypełnić wg następujących zasad:

- na podstawie ewidencji faktur sprzedaży oraz innych dokumentów księgowych należy ustalić pełną wartość sprzedaży reprezentanta wyrobu, usługi w miesiącu;

- uzyskaną wartość sprzedaży reprezentanta w cenach producenta należy podzielić przez ilość sprzedanych w miesiącu wyrobów lub usług otrzymując średnią cenę producenta. Średnia cena reprezentanta będzie różniła się w poszczególnych miesiącach zarówno z tytułu zmian poziomów poszczególnych rodzajów cen (zbytu, hurtowa, detaliczna, transakcyjna), jak też zmian kierunków i struktury sprzedaży;

- ceną producenta w przerobie zleconym jest koszt normominuty lub normogodziny. Zmiany przeciętnego kosztu normominuty lub normogodziny należy traktować jako zmianę ceny. Poziom przeciętnego kosztu normominuty lub normogodziny w danym miesiącu należy obliczać przez podzielenie wartości przerobu przez łączną pracochłonność faktyczną reprezentanta, wyrażoną w ilości normominut lub normogodzin.

Powyższe ustalenia nie dotyczą cen reprezentantów działalności budowlano-montażowej, dla których należy stosować wcześniej podane zasady (pkt 3.6.4).

8.
Rubr. 6 - cenę bazową (bez VAT i akcyzy) - wypełniają wyłącznie jednostki sprawozdawcze produkujące wyroby lub grupy wyrobów akcyzowych, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z dnia 8 stycznia 1993 r. (Dz. U. Nr 11, poz. 50) zawarte w załączniku nr 3 do wytycznych. Cenę tę należy ustalić wg następującej zasady, tj. od ustalonej wg zasad podanych w punkcie 3.7 średniej ceny producenta (rubr. 5) należy odjąć kwotę akcyzy wynikającą z obowiązujących w miesiącu badanym stawek podatku akcyzowego przypadających na danego reprezentanta.
9.
Rubr. 7 - cena producenta sprzedaży krajowej oraz rubr. 8 - cena producenta sprzedaży na eksport, należy wypełnić w ścisłym powiązaniu ze sobą:

- w pierwszej kolejności, na podstawie dokumentów stanowiących podstawę rozliczeń księgowych należy ustalić wartość sprzedaży reprezentanta na eksport. Ustaloną sprzedaż wyrobu (usługi) na eksport należy odjąć od pełnej wartości sprzedaży tego wyrobu (usługi), którą wykorzystano do obliczenia ceny producenta ogółem w rubr. 5 otrzymując wartość sprzedaży krajowej;

- ilość jednostek wyrobu (usługi) sprzedaną odbiorcom krajowym należy ustalić, podobnie jak wartość sprzedaży wg wyżej omówionych zasad;

- następnie należy podzielić wartość przez ilość sprzedaży krajowej, otrzymując cenę sprzedaży krajowej wyrobu (usługi) przeciętną wg wszystkich odbiorców i wstawić w rubrykę 7.

W przypadku braku eksportu reprezentanta cena w rubryce 7 musi być równa cenie w rubryce 5.

10.
W rubr. 8 - cena sprzedaży na eksport - należy podać średniomiesięczny poziom ceny wynikający z podzielenia wartości sprzedaży eksportowej przez ilość sprzedaży na eksport. Wartość sprzedaży eksportowej przyjęta do obliczeń dla rubr. 8 oraz wartość sprzedaży krajowej przyjęta do obliczeń dla rubr. 7 musi w sumie stanowić pełną wartość sprzedaży reprezentanta ustaloną dla rubr. 9. W przypadku braku sprzedaży krajowej w miesiącu sprawozdawczym, cena w rubr. 8 musi być równa cenie w rubr. 5.
11.
W rubr. 9 i 11 - wartość sprzedaży ogółem w cenach producenta (bez VAT) i wartość sprzedaży krajowej w cenach producenta (bez VAT) należy:

- w zakresie reprezentantów działalności budowlano-montażowej podać wartość wynikającą z pomnożenia ceny z rubr. 5 przez ilość wykonanych jednostek w danym miesiącu;

- dla pozostałych reprezentantów wartość wynikającą z ewidencji faktur sprzedaży lub innych dokumentów prowadzonych stosownie do zasad rachunkowości dla własnych potrzeb.

12.
Rubr. 10 - wartość sprzedaży ogółem w cenach bazowych (bez VAT i akcyzy) - jest iloczynem ustalonej w rubryce 6 ceny bazowej i ilości sprzedaży danego reprezentanta w miesiącu sprawozdawczym wykorzystanej wcześniej do obliczeń ceny producenta (rubryka 5).
13.
W rubr. 12 - krajową wartość sprzedaży w cenach bazowych (bez VAT i akcyzy) - należy podać jako różnicę pomiędzy wartością sprzedaży ogółem w cenach bazowych (bez VAT i akcyzy) - rubryka 10 a wartością sprzedaży eksportowej przyjętą do obliczeń dla rubryki 8, gdyż cena sprzedaży na eksport bez VAT jest taka sama, jak cena sprzedaży na eksport bez VAT i akcyzy (produkty na eksport nie są objęte podatkiem akcyzowym, a stawka podatku VAT jest zerowa). W przypadku braku sprzedaży na eksport w cenach producenta wartość sprzedaży krajowej w cenach bazowych (bez VAT i akcyzy) będzie identyczna, jak wartość sprzedaży ogółem w cenach bazowych (bez VAT i akcyzy) - rubryka 10.

Załącznik  Nr 1

Systematyka Robót Budowlano-Montażowych dla potrzeb badań cen

Symbol grupy robótNr kataloguPodgrupa robót

Nazwa katalogu

123
311Roboty ziemne
2-01Budowle i roboty ziemne
2-11Melioracje oraz regulacje rzek i potoków
2-21Tereny zieleni
2-23Terenowe urządzenia sportowe
2-25Urządzenia placu budowy
312Wykonywanie konstrukcji budowlanych
2-02Konstrukcje budowlane
2-03Konstrukcje budowlane chłodni kominowych i wentylatorowych
2-04Konstrukcje budowlane pieców przemysłowych, silosów, kotłów i kominów
2-05Konstrukcje metalowe
2-10Fundamenty specjalne
2-13Konstrukcje budowli wodnych śródlądowych
2-14Konstrukcje budowli morskich
2-22Konstrukcje budownictwa rolniczego
2-26Konstrukcje i roboty budowlane metra
2-33Konstrukcje mostowe
15-02Budowle i urządzenia melioracji wodnych i zaopatrzenia wsi w wodę
313Budowa nawierzchni
2-09Nawierzchnie tramwajowe
2-31Nawierzchnie na drogach i ulicach
2-32Nawierzchnie lotniskowe
2-37Nawierzchnie kolejowe w torach o prześwicie normalnym
314Roboty instalacyjne
2-15Instalacje wewnętrzne wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe i centralnego ogrzewania
2-16Izolacje termiczne
2-17Instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne
2-18Zewnętrzne sieci wodociągowe i kanalizacyjne
2-19Zewnętrzna sieć gazowa
2-20Zewnętrzna sieć cieplna
5-08Instalacje i osprzęt światła, siły i sygnalizacji
315Roboty remontowe
4-01Roboty remontowe budowlane
4-02Roboty remontowe instalacji sanitarnych
4-03Roboty remontowe instalacji elektrycznych
4-04Roboty rozbiórkowe i wyburzeniowe budynków i budowli
11-02Roboty remontowe w hutnictwie żelaza i stali
11-03Roboty remontowe i modernizacyjne w obiektach koksowniczych
13-22Roboty remontowe i modernizacyjne budowlane konstrukcji chłodni kominowych i wentylatorowych
13-23Roboty remontowe i modernizacyjne budowlane elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych
13-24Roboty remontowe i modernizacyjne maszyn, urządzeń rurociągów technologicznych oraz konstrukcji metalowych elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych
13-25Roboty remontowe i modernizacyjne aparatury kontrolno-pomiarowej oraz automatyki elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych
13-26Roboty remontowe i modernizacyjne budowlane instalacji i urządzeń elektrycznych elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych
15-01Roboty remontowo-konserwacyjne melioracji i zaopatrzenia wsi w wodę
21-01Roboty remontowo-montażowe i modernizacyjne aparatury, maszyn i urządzeń przemysłu chemicznego
23-01Roboty remontowe i modernizacyjne konstrukcji remontowych maszyn i urządzeń w przemyśle hutniczym
23-02Roboty remontowe i modernizacyjne maszyn i urządzeń przemysłu cementowego, wapienniczego i gipsowego
316Budowa linii przesyłowych
5-01Telekomunikacyjne linie kablowe sieci miejscowych
5-02Telekomunikacyjne linie kablowe międzymiastowe i wewnątrzstrefowe
5-03Telekomunikacyjne linie nadpowietrzne
5-04Telekomunikacyjne urządzenia elektroenergetyczne i zasilające
5-05Telekomunikacyjne urządzenia komutacyjne
5-06Urządzenia radiowe, antenowe, rozgłaszania przewodowego i dyspozytorskie
5-07Urządzenia teletransmisyjne
5-09Sieci trakcyjne miejskie
5-10Elektroenergetyczne linie kablowe i elektroenergetyczne linie napowietrzne niskiego napięcia. Oświetlenie ulic i placów. Sygnalizacja uliczna
5-12Elektroenergetyczne linie napowietrzne średniego napięcia oraz słupowe stacje transformatorowe
5-13Elektroenergetyczne linie napowietrzne wysokiego napięcia
5-14Rozdzielnie wnętrzowe do 30 kV
5-15Nadpowietrzne stacje i rozdzielnie elektroenergetyczne wysokiego napięcia
5-16Wyposażenie elektryczne suwnic
5-18Instalacje i osprzęt światła i siły w budownictwie wiejskim
5-24Kolejowa sieć trakcyjna
5-26Urządzenia sterowania ruchem kolejowym
13-21Próby i pomiary pomontażowe instalacji i urządzeń elektrycznych elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych
317Montaż maszyn i urządzeń
7-01Montaż urządzeń do skrawania, tłoczenia oraz urządzeń odlewniczych
7-02Maszyny i urządzenia do obróbki drewna
7-03Urządzenia transportowo-podnośne
7-04Montaż urządzeń oczyszczalni ścieków
7-06Montaż urządzeń kotłowni przemysłowych i grzewczych
7-07Montaż pomp i sprężarek
7-08Aparatura kontrolno-pomiarowa i automatyka
7-09Rurociągi technologiczne i armatura
7-10Montaż maszyn elektrycznych wirujących
7-11Pokrycia antykorozyjne i ochronne
7-12Roboty malarskie antykorozyjne i ochronne
7-13Transport maszyn i urządzeń na placu budowy
7-14Montaż maszyn i urządzeń hutnictwa żelaza
7-15Montaż maszyn i urządzeń dla przemysłu metali nieżelaznych
7-16Montaż maszyn i urządzeń przemysłu chemicznego
7-19Urządzenia gazownicze
7-20Montaż urządzeń i mechanizmów w budowlach hydrotechnicznych
7-21Maszyny i urządzenia przemysłu materiałów budowlanych
7-22Montaż maszyn i urządzeń przemysłu celulozowo-papierniczego
7-23Montaż maszyn i urządzeń włókienniczych
7-24Urządzenia i instalacje chłodnicze
7-28Roboty budowlane przy montażu maszyn i urządzeń
7-29Badania nie niszczące metalowych złączy spawanych
7-30Montaż wyposażenia obiektów inwentarskich
7-31Montaż konstrukcji metalowych i urządzeń pieców przemysłowych
13-12Roboty budowlane elektrowni, elektrociepłowni oraz ciepłowni zawodowych
13-13Montaż maszyn, urządzeń, rurociągów technologicznych oraz konstrukcji metalowych elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych
13-14Instalacje i urządzenia elektryczne elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych
13-15Roboty termoizolacyjne elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych
13-16Zabezpieczenia antykorozyjne oraz przeciwogniowe elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych
318Roboty górnicze
11-01Podziemne roboty w kopalniach rud
13-01Roboty budowlane budowli górniczych węgla kamiennego
13-02Maszyny i urządzenia mechanicznej przeróbki węgla kamiennego
13-03Maszyny wyciągowe górnictwa węgla kamiennego
13-04Maszyny i urządzenia wydobywcze do transportu pionowego, poziomego i pochylnego górnictwa węgla kamiennego
13-05Roboty górnicze podziemne węgla kamiennego
13-06Roboty elektryczne i teletechniczne w podziemiach kopalń węgla kamiennego
13-07Transport maszyn, urządzeń i materiałów na powierzchni oraz w podziemiach kopalń węgla kamiennego
13-08Rurociągi technologiczne górnictwa węgla kamiennego
13-09Roboty wiertnicze podziemne górnictwa węgla kamiennego
13-10Roboty wiertnicze badawcze mrożeniowe i cementacyjne górnictwa węgla kamiennego
13-11Roboty montażowe górnictwa ropy naftowej i gazu
13-18Roboty remontowe kotłów grzewczych i przemysłowych w kopalniach węgla kamiennego
13-19Roboty remontowe maszyn wirnikowych i tłokowych w kopalniach węgla kamiennego
13-20Roboty remontowe maszyn i urządzeń górniczych
319Roboty w obiektach zabytkowych
19-01Roboty transportu wewnętrznego w obiektach zabytkowych
19-02Roboty ziemne w obiektach zabytkowych
19-03Roboty betonowe w obiektach zabytkowych
19-04Roboty murowe w obiektach zabytkowych
19-05Roboty ciesielskie w obiektach zabytkowych
19-06Roboty pokrywcze w obiektach zabytkowych
19-07Roboty izolacyjne w obiektach zabytkowych
19-08Roboty tynkarskie w obiektach zabytkowych
19-09Roboty sztukatorsko-modelarskie w obiektach zabytkowych
19-10Roboty stiukowe w obiektach zabytkowych
19-11Roboty posadzkarskie w obiektach zabytkowych
19-12Roboty stolarskie w obiektach zabytkowych
19-13Roboty zduńskie w obiektach zabytkowych
19-14Roboty szklarskie w obiektach zabytkowych
19-15Roboty malarskie w obiektach zabytkowych
19-16Roboty kamieniarskie w obiektach zabytkowych
19-17Roboty kamieniarskie - montaż w obiektach zabytkowych
19-18Roboty instalacji elektrycznych w obiektach zabytkowych
19-19Roboty instalacji sanitarnych w obiektach zabytkowych
19-20Roboty blacharki artystycznej w obiektach zabytkowych

Załącznik  Nr 2

Wykaz najczęściej stosowanych jednostek miar

OznaczenieNazwa jednostki
cyfroweliterowe
020sztsztuka
022sto sztsto sztuk
023tys. szttysiąc sztuk
024mln sztmilion sztuk
026parapara
027tys partysiąc par
028opakopakowanie
029tys. opaktysiąc opakowań
030ggram
031dagdekagram
033kgkilogram
034ttona
035tys. tontysiąc ton
040mmetr
043kmkilometr
046cmcentymetr
050m2metr kwadratowy
051tys. m2tysiąc metrów kwadratowych
053mln hamilion hektarów
km2kilometr kwadratowy (100 ha=1.000.000 m2)
059aar (100 m2)
060m3metr sześcienny (1000 l=10 hl)
063km3kilometr sześcienny (109=1010 hl)
066dcm3, ldecymetr sześcienny, litr
069hlhektolitr (100 l)
070kWkilowat
071MWmegawat
072kW·hkilowatogodzina
073MW·hmegawatogodzina (1.000 kW·h)
077Vwolt
078kVkilowolt
079Jdżul
095ddoba
096hgodzina
097t·mtonometr
154jd tłjednostka tłuszczowa w nasionach oleistych
158egzegzemplarz
159tys. egztysiąc egzemplarzy
161ark.arkusz
164tuz.tuzin (12 sztuk)
170kplkomplet
171tys. kpltysiąc kompletów
173skskrzynia przeliczeniowa zapałek
191msc.miejsce
192tys. msc.tysiąc miejsc
194wag.wagon w zespołach elektrycznych i spalinowych
197osobaosoba
206ststacja urządzenia teletransmisyjnego
215łączezakończenie łącza do łącznic międzymiastowych
218stanstanowisko
221NNNumer w łącznicy (centrali) telefonicznej
231tys. egztysiąc egzemplarzy
u.f.gazet umownego formatu
233ark. wyd.arkusz wydawniczy (40 tys. znaków)
239odb.odbitka drukarska
245porc.porcja wyrobu garmażeryjnego o określonej masie
254paspasażer
255tys. pastysiąc pasażerów
256mieszk.mieszkanie
257izbaizba
277t·kmtonokilometr
281masz·hmaszynogodzina
284mt·hmotogodzina
29010 tys. zn10 tys. znaków
291rekrekord
292dokdokument
408m2pumetr kwadratowy powierzchni użytkowej
410m2prmetr kwadratowy powierzchni produkcyjnej
411m2psmetr kwadratowy powierzchni składowej
500n·minnormominuta
501n·hnormogodzina
502rob·hroboczogodzina
503zesp·hzespołogodzina
510pas·kmpasażerokilometr
511t·ładtona (megagram) ładowności samochodów ciężarowych campingów drogowych
761cu·ftstopa sześcienna (=28,3 dm3)
910km/hkilometr na godzinę

Załącznik  Nr 3

Wykaz wyrobów akcyzowych

PozycjaSymbol SWWNazwa towaru (grupy towarów)
123
10242-2Paliwa do silników
20243Oleje smarowe i specjalne
30675-991,-999Broń gazowa
40844-9Urządzenia do prowadzenia gier losowych i zakładów wzajemnych:
- rulety wraz ze stołami do rulety
- stoły do gry w karty
- automaty hazardowe
- maszyny i urządzenia losujące
- elektroniczne maszyny i urządzenia do gry
51021, 1022Samochody osobowe
61055-1Jachty pełnomorskie
71153Sprzęt elektroniczny wysokiej klasy oraz kamery wideo
81212Sól
91324-4,-5,-6i-9Środki upiększające i wyroby perfumeryjne
101761Zapałki
111829-13Karty do gry, z wyłączeniem kart do gry dla dzieci
122215-2Wyprawione skóry futrzane zwierząt szlachetnych oraz wyroby z tych skór
13244Wyroby przemysłu spirytusowego i drożdżowego, z wyłączeniem drożdży (SWW: 2445)
14247Wyroby winiarskie
152483Piwo
162519-7Guma do żucia
172552Wyroby tytoniowe
18bez względu na symbol SWWŁodzie żaglowe, łodzie z silnikiem i łodzie z dostosowaniem do silników (drewniane, z tworzyw sztucznych i innych materiałów), z wyłączeniem łodzi rybackich, roboczych i ratowniczych
19bez względu na symbol SWWPozostałe napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 1,5%