Wystawianie zaświadczeń lekarskich o stanie zdrowia dziecka w celu uzyskania urlopu wychowawczego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1982.8.41

Akt utracił moc
Wersja od: 15 lipca 1982 r.

WYTYCZNE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 24 kwietnia 1982 r.
w sprawie wystawiania zaświadczeń lekarskich o stanie zdrowia dziecka w celu uzyskania urlopu wychowawczego.

W związku z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1981 r. w sprawie urlopów wychowawczych (Dz. U. z 1981 r. Nr 19, poz. 97; zm. z 1982 r. Nr 5, poz. 34) - ustala się, co następuje:
§  1.
1.
Orzeczenie lekarskie o potrzebie sprawowania przez pracownicę osobistej opieki nad dzieckiem do lat 10 wydaje się w razie stwierdzenia u dziecka przewlekłej choroby, kalectwa lub opóźnienia w rozwoju umysłowym, a w szczególności:
1)
zaburzeń psychicznych nie wymagających stałego leczenia szpitalnego lub sanatoryjnego, w tym zaburzeń zachowania i zaburzeń nerwicowych o znacznym nasileniu, które nie zezwalają na przebywanie dziecka w przedszkolu lub szkole, a wymagają leczenia ambulatoryjnego i szczególnej opieki rodzinnej,
2)
wad i chorób przewlekłych układów: krążenia, oddechowego, ruchu, moczopłciowego, przewodu pokarmowego oraz objawów i zespołów neurologicznych w przebiegu chorób somatycznych, chorób układu nerwowego i narządów zmysłów wraz ze stanami po tych chorobach - wymagających długotrwałej rekonwalescencji oraz innych stanów i chorób upośledzających w sposób znaczny funkcje organizmu i wymagających szczególnej opieki rodzinnej,
3)
znacznego upośledzenia wyglądu zewnętrznego.
2.
Dowodami stwierdzającymi okoliczności określone w ust. 1 są odpowiednie zaświadczenia wystawione przez zakłady społeczne służby zdrowia właściwe ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Zaświadczenia te stanowią podstawę do udzielenia urlopu wychowawczego, o którym mowa w § 2 ust. 1 powołanego na wstępie rozporządzenia.
3.
Zaświadczeń, o których mowa w ust. 2 nie wystawia się dzieciom, na które wypłacany jest zwiększony zasiłek rodzinny na podstawie orzeczeń komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia; orzeczenia tych komisji stanowią również podstawę do udzielenia urlopu wychowawczego.
§  2.
1.
W zakładach społecznych służby zdrowia orzeczenia lekarskie, o których mowa w § 1 ust. 1 wydają:

- kierownicy klinik,

- ordynatorzy oddziałów szpitalnych,

- kierownicy poradni specjalistaycznych oraz poradni dla dzieci,

- kierownicy gminnych i wiejskich ośrodków zdrowia.

2.
Orzeczenie lekarskie wydaje się na okres uzasadniony stanem zdrowia dziecka.
§  3.
1.
Orzeczenia lekarskie wydaje się na podstawie posiadanej dokumentacji lekarskiej, niezbędnych badań specjalistycznych oraz aktualnych wyników badań diagnostycznych potwierdzających stan chorobowy.
2.
Informacja o wydaniu orzeczenia lekarskiego powinna być wpisana do dokumentacji lekarskiej.
§  4.
W oparciu o orzeczenie lekarskie wystawia się zaświadczenie, (§ 1 ust. 2) które powinno zawierać: pieczęć zakładu służby zdrowia, dane osobowe dziecka, adres, rozpoznanie, określenie okresu czasu objętego orzeczeniem, celu jakiemu ma ono służyć oraz podpis i pieczątkę lekarza wystawiającego.
§  5.
1.
Od orzeczeń wydanych w trybie § 1-3 przysługuje odwołanie do lekarza wojewódzkiego, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka - w terminie 14 dni od dnia wydania orzeczenia.
2.
Odwołanie rozpatruje się po zasięgnięciu opinii specjalisty wojewódzkiego lub krajowego w danej dziedzinie medycyny - w terminie 30 dni od dnia jego wniesienia.
3.
Po rozpatrzeniu odwołania odpowiednie orzeczenie i zaświadczenie wydaje lekarz wojewódzki.