Wysokość funduszu premiowego oraz zasady przyznawania premii pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1996.6.40

Akt utracił moc
Wersja od: 1 listopada 1996 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 14 listopada 1996 r.
w sprawie wysokości funduszu premiowego oraz zasad przyznawania premii pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi Ministerstwa Sprawiedliwości

Na podstawie § 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 1995 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników urzędów państwowych (Dz. U. Nr 43, poz. 223) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W ramach posiadanych środków na wynagrodzenia tworzy się fundusz premiowy przeznaczony dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Ministerstwie Sprawiedliwości.
2.
Fundusz, o którym mowa w ust. 1, tworzy się w wysokości do 80% łącznie od wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi.
3.
Wielkość funduszu określona jest każdorazowo przy regulacji płac wysokością środków na wynagrodzenia.
§  2.
1.
W ramach utworzonego funduszu premiowego wydziela się część środków z przeznaczeniem dla osób pełniących obowiązki kierowników.
2.
Stanowiska kierownicze, o których mowa w ust. 1, wynikają z III Tabeli stanowisk, zaszeregowań i kwalifikacji pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, stanowiącej załącznik nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 1995 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników urzędów państwowych (Dz. U. Nr 43, poz. 223), i mogą ulec zmianie w wypadku zmiany cytowanego rozporządzenia.
3.
Wielkość środków, o których mowa w ust. 1, wynosi dwukrotność wysokości środków zabezpieczonych na premię dla pracownika.
§  3.
1.
Premia przysługuje pracownikowi po spełnieniu przesłanek zawartych w niniejszym zarządzeniu.
2.
Szczegółowe zasady przyznawania premii pracownikom pomocniczym zatrudnionym w Hali Maszyn określa regulamin, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  4.
1.
Wysokość premii przyznawanej pracownikom zatrudnionym na stanowiskach, o których mowa w § 1 ust. 2, uzależniona jest od prawidłowego wywiązywania się z zadań określonych w ich zakresach czynności oraz niniejszym zarządzeniu.
2.
Premia, o której mowa w ust. 1, przysługuje pracownikowi jedynie za pracę wykonaną. W okresie niewykonywania pracy z powodu choroby premia nie przysługuje, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 3. Za czas, w którym nie wykonuje pracy, pracownik zachowuje prawo do premii tylko wówczas, gdy wynika to z przepisów kodeksu pracy.
3.
Za czas niezdolności do pracy wskutek: choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, wypadku przy pracy, wypadku w drodze do pracy lub z pracy, choroby zawodowej lub choroby przypadającej w czasie ciąży - trwających łącznie do 35 dni w ciągu roku kalendarzowego - pracownicy zachowują prawo do 100% premii.
4.
Premię, o której mowa w ust. 3, oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.
§  5.
Premia, o której mowa w § 1, może być przyznawana:
1)
pracownikom zatrudnionym na wyznaczonych dla nich stanowiskach pracy w wysokości do 80% ich wynagrodzenia wynikającego z kategorii osobistego zaszeregowania,
2)
pracownikom, którzy wykonywali dodatkowo czynności w zastępstwie innych nieobecnych w pracy pracowników, przez okres co najmniej 10 dni roboczych w miesiącu kalendarzowym w wysokości do 120% ich wynagrodzenia wynikającego z kategorii osobistego zaszeregowania,
3)
pracownikom, o których mowa w § 2, w wysokości do 160% ich wynagrodzenia wynikającego z kategorii osobistego zaszeregowania.
§  6.
1.
Wysokość indywidualnej premii za dany miesiąc kalendarzowy uzależniona jest od rzeczywistych wyników pracy pracownika, z uwzględnieniem:
1)
terminowego realizowania zadań przewidzianych zakresem czynności,
2)
dokładnego i sumiennego wykonywania poleceń przełożonych,
3)
przestrzegania ustalonego w zakładzie czasu pracy i porządku oraz przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, przepisów przeciwpożarowych, przepisu ruchu drogowego,
4)
należytej dbałości o mienie zakładu pracy.
2.
Indywidualna premia przyznana pracownikowi powinna być zróżnicowana i uwzględniać rodzaj stanowiska, na którym pracownik jest zatrudniony, a także charakter, złożoność i efektywność pracy oraz terminowość jej wykonania.
§  7.
1.
Premia indywidualna pracownika określona decyzją płacową może być obniżona zgodnie z § 6 zarządzenia z powodu nienależytego wykonywania obowiązków pracowniczych, jednakże nie więcej niż o:
1)
25% - z powodu naruszenia dyscypliny pracy, przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, przepisów przeciwpożarowych, przepisów ruchu drogowego, zasad racjonalnej gospodarki powierzonymi środkami (materiały, narzędzia, urządzenia, maszyny, pojazdy itp.),
2)
50% - z powodu niskiej jakości pracy,
3)
75% - z powodu wykonywania pracy w sposób niedbały, nieterminowo - bez podania uzasadnionej przyczyny.
2.
W razie zastosowania w stosunku do pracownika przepisów zawartych w ust. 1 należy podjąć czynności analogiczne do opisanych w § 8 ust. 2, 3 i 4.
§  8.
1.
Pracownika pozbawia się premii w przypadku poważnego naruszenia obowiązków pracowniczych w razie:
1)
opuszczenia bez usprawiedliwienia jednego lub więcej dni w miesiącu,
2)
przebywania w pracy w stanie świadczącym o użyciu alkoholu bądź spożywania alkoholu w miejscu pracy,
3)
odmówienia bez uzasadnionej przyczyny wykonania polecenia przełożonego,
4)
nieprzestrzegania obowiązku terminowego i właściwego wykonywania zadań, mimo trzykrotnego zwracania pracownikowi uwagi.
2.
Pozbawienie premii następuje na pisemny wniosek bezpośredniego przełożonego, zatwierdzony przez właściwego dyrektora departamentu.
3.
O przyczynie pozbawienia premii pracownik powinien być powiadomiony przez bezpośredniego przełożonego.
4.
W stosunku do pracowników pełniących obowiązki kierownicze wobec grup pracowników wymienionych w § 1 ust. 1 pozbawienie premii następuje na wniosek bezpośredniego przełożonego, zatwierdzony przez dyrektora Departamentu Kadr i Szkolenia.
§  9.
1.
Wysokość premii należnej pracownikowi, który rozpoczął pracę lub z którym umowa o pracę została rozwiązana w ciągu miesiąca, oblicza się dzieląc premię, jaka by mu się należała za cały miesiąc przez 30 (dni) i mnożąc otrzymany wynik przez liczbę dni pozostawania w stosunku pracy.
2.
Pracownik przebywający na urlopie otrzymuje za czas urlopu premię obliczoną na podstawie przeciętnej premii otrzymanej w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.
§  10.
1.
Z nie wykorzystanej w ciągu roku kalendarzowego części funduszu premiowego, pracownikom, którzy wyróżnili się szczególnymi wynikami w pracy, decyzją dyrektora Departamentu Kadr i Szkolenia, na wniosek właściwego dyrektora departamentu, może być przyznana w czwartym kwartale premia dodatkowa.
2.
Premia dodatkowa może być przyznana wyłącznie pracownikom zatrudnionym w chwili jej przyznania.
§  11.
1.
Premia wypłacana jest za miesięczne okresy kalendarzowe. Nie wykorzystane w danym miesiącu środki funduszu premiowego przechodzą do dyspozycji Departamentu Kadr i Szkolenia.
2.
Wypłata premii za dany miesiąc następuje w terminie do 15 następnego miesiąca.
§  12.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 maja 1990 r. w sprawie zasad przyznawania premii pracownikom zatrudnionym na stanowiskach obsługi Centrali resortu sprawiedliwości (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 3, poz. 28),
2)
regulamin premiowania maszynistek zatrudnionych w Hali Maszyn Ministerstwa Sprawiedliwości za przekroczenie normy pracy, obowiązujący od dnia 1 lipca 1989 r.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą od dnia 1 listopada 1996 r.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN

przyznawania premii pracownikom pomocniczym zatrudnionym w Hali Maszyn Ministerstwa Sprawiedliwości
§  1.
1.
Premia przysługuje za czynności wykonywane ponad normę określoną w § 2.
2.
Łączna wysokość premii indywidualnych nie może przekroczyć 80% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego pracowników pomocniczych, zwanych dalej "maszynistkami", zatrudnionych w Hali Maszyn.
§  2.
1.
Warunkiem przyznania indywidualnej premii jest napisanie w ciągu 7,5 godzin przez maszynistkę klasy mistrzowskiej 37,5 stron przeliczeniowych.
2.
Liczba stron obliczeniowych poszczególnych maszynopisów podlega korekcie - przeliczeniu za pomocą następujących współczynników utrudnień:
1)
przepisywanie z maszynopisów i rękopisów o dobrej czytelności współczynnik 1,0
2)
przepisywanie z rękopisów o znacznie utrudnionej czytelności

oraz z maszynopisu z poprawkami i wstawkami współczynnik 1,3

3)
przepisywanie z rękopisów o bardzo utrudnionej czytelności współczynnik 1,8
4)
tabele i wykazy proste współczynnik 1,3
5)
tabele i wykazy utrudnione współczynnik 1,5
6)
przepisywanie pod dyktando lub z taśmy magnetofonowej współczynnik 1,8
3.
Wykonywana korekta (poprawki nie zawinione przez maszynistkę) - 1 godzina pracy maszynistki równa jest 5 stronom obliczeniowym.
§  3.
1.
Jednostką obliczeniową jest jedna znormalizowana strona maszynopisu formatu A-4, zawierająca 28 wierszy o 60 uderzeniach w wierszu.
2.
Jeżeli maszynopisy zawierają wiersze o innej liczbie uderzeń, wiersze te przelicza się odpowiednio na wiersze o 60 uderzeniach.
3.
Liczbę uderzeń w wierszu zaokrągla się do pełnych dziesiątek według ogólnych zasad (1-5 uderzeń odrzuca się, a 6-9 zaokrągla się do pełnej dziesiątki).
4.
W przypadku zakończenia tekstu zawierającego mniej niż 28 wierszy na stronie przyjmuje się, że maszynopisy zawierające:

- do 14 wierszy stanowią 1/2 jednostki obliczeniowej,

- od 14 do 21 wierszy - stanowią 3/4 jednostki obliczeniowej,

- od 22 do 28 wierszy - stanowią jedną jednostkę obliczeniową.

5.
Wiersz rozpoczęty uznaje się za cały, jeżeli występuje w tekście pisma i stanowi zakończenie zdania.
§  4.
Nagłówki i tytuły pism, adresy i rozdzielniki, daty i symbole pism, oznaczenia osób podpisujących, określenie liczby załączników stanowią ryczałtowo 4 wiersze o 60 uderzeniach.
§  5.
1.
Maszynistka obowiązana jest do sporządzania maszynopisu bezbłędnie i jakościowo dobrze - zgodnie z otrzymanymi do pisania tekstami.
2.
Określona przez "autorów pism przekazanych do opracowań" forma graficzna pisma powinna być uwzględniona przez maszynistkę, zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami sporządzania dokumentów.
§  6.
1.
Prawo do indywidualnej premii powstaje po przekroczeniu normy ustalonej w § 2 ust. 1.
2.
Wysokość indywidualnej premii uzależniona jest od stopnia wykonania normy ustalonej w § 2 i wynosi:
1)
za przekroczenie normy w 10% - 10% premii
2)
za przekroczenie normy w granicach

od 11% do 100% - po 1% za każdy

procent

przekroczenia normy

3)
za przekroczenie normy ponad 101% - po 2% premii

za każdy procent przekroczenia normy

§  7.
1.
Wysokość premii indywidualnej maszynistki może przekroczyć 100% jej wynagrodzenia za pracę w przypadkach uzasadnionych oraz za zgodą kierownictwa właściwego departamentu.
2.
Suma indywidualnych miesięcznych premii maszynistek nie może przekroczyć środków, o których mowa w § 1 ust. 2.
§  8.
1.
Rozdzielanie pracy, klasyfikację tekstów do poszczególnych współczynników utrudnień oraz wyniki dzienne pracy maszynistek oblicza kierownik Hali Maszyn lub osoba go zastępująca i wpisuje do kart pracy maszynistek z podziałem na jednostki faktycznie wypracowane i jednostki przeliczeniowe, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.
2.
Wyniki miesięczne pracy maszynistek oraz własne oblicza kierownik Hali Maszyn według wzorów stanowiących załączniki nr 2, 3 i 4 do niniejszego regulaminu.
3.
Wyniki pracy kierownika Hali Maszyn lub osoby go zastępującej kontroluje naczelnik Wydziału Administracyjno-Gospodarczego.
§  9.
1.
Wysokość premii za okres urlopu wypoczynkowego ustala się jako średnią z okresu trzech miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.
2.
Maszynistce, za czas niewykonywania pracy, jeżeli była gotowa do jej wykonania, a przyczyny przestoju nie nastąpiły z jej winy, przysługuje wynagrodzenie jak w pkt 1.
3.
Naczelnik Wydziału Administracyjno-Gospodarczego na podstawie oceny pracy maszynistek przez kierownika Hali Maszyn lub osobę go zastępującą i oceny własnej, w terminie do 5 każdego miesiąca, przedstawia wnioski o przyznanie premii do akceptacji dyrektora Departamentu Budżetowo-Administracyjnego.
§  10.
1.
Kierownikowi Hali Maszyn lub osobie go zastępującej premia przysługuje w wysokości średniej (arytmetycznej) procentowej premii przyznanej za dany miesiąc pracownikom zatrudnionym w Hali Maszyn.
2.
Dyrektor Departamentu Budżetowo-Administracyjnego lub osoby przez niego upoważnione są obowiązane do przeprowadzenia okresowych kontroli prawidłowości obliczania wyników pracy maszynistek. W razie stwierdzenia nieprawidłowości przy obliczaniu wykonanej pracy lub zapisów w kartach imiennych - kierownikowi Hali Maszyn premię zmniejsza się zgodnie z § 7 zarządzenia.
§  11.
Wykonywana przez maszynistki praca poza urzędowymi godzinami pracy, bez polecenia zwierzchnika, pozostaje bez prawa do oddzielnego wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

ZAŁĄCZNIK Nr 1

.............................

Imię i nazwisko maszynistki

..............................

obowiązująca norma dzienna

Sprawozdanie

z wykonanej pracy maszynistki w dniu ......... 199.. r.

Znak lub rodzaj pismaLiczba stronWspółczynnik utrudnieńLiczba godzin postojuUwagi (ew. zmniejszenie premii)
obliczeniowychprzeliczeniowych
123456

.............................

(kierownik Hali Maszyn)

ZAŁĄCZNIK Nr 2

Karta pracy maszynistki za miesiąc ............ 199.. r.

Imię i nazwisko ...............................

Norma godz. 5 stron

Norma dzienna 37,5 strony

Lp.DataLiczba stronLiczba godzin postojuUwagi (ew. zmniejszenie premii)
obliczeniowychprzeliczeniowych
123456

.............................

(kierownik Hali Maszyn)

ZAŁĄCZNIK Nr 3

Obliczenie premii za miesiąc ............ 199.. r.

Imię i nazwisko ...................................
Liczba dni, godzinJednostki obliczenioweJednostki przeliczeniowe
123
1. Liczba faktycznie przepracowanych dni
2. Przestoje
3. Liczba jednostek "wypracowanych" (1+2)
4. Norma miesięczna
5. Wskaźnik do premii (3-4)

6. Premia - %

7. Urlop - wartość -

- dni, średnia

- wartość -

.............................

(kierownik Hali Maszyn)

ZAŁĄCZNIK Nr 4

Akceptuję ...................................

(Dyrektor Departamentu

Budżetowo-Administracyjnego)

Sprawozdanie

z wykonanej pracy maszynistek zatrudnionych w Hali Maszyn

za miesiąc ............... 199.. r.

Lp.Imię i nazwiskoNorma miesięczna wynikająca z faktycznie przepracowanych dniLiczba stron wypracowanych przeliczeniowychPremiaUrlop (przestoje)Razem rub. 6+8Uwagi (ewentualne zmniejszenie premii)
%kwotadni (godziny)kwota
12345678910

............................. ..........................

(kierownik Hali Maszyn) (naczelnik Wydziału

Administracyjno-Gospodarczego)