Wysokość funduszu premiowego oraz regulamin premiowania pracowników zatrudnionych w Komendzie Głównej Policji na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGP.2017.67

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 listopada 2018 r.

DECYZJA Nr 244
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 7 października 2017 r.
w sprawie wysokości funduszu premiowego oraz regulaminu premiowania pracowników zatrudnionych w Komendzie Głównej Policji na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi

Na podstawie § 9 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 lutego 2010 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek (Dz. U. poz. 134, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W ramach posiadanych na dany rok kalendarzowy środków na wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w Komendzie Głównej Policji na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi tworzy się fundusz premiowy w wysokości odpowiadającej sumie comiesięcznie wypłacanych pracownikom premii nie wyższej niż suma premii określonych w umowach o pracę.
§  2. 
Ustala się regulamin premiowania pracowników zatrudnionych w Komendzie Głównej Policji na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi, zwany dalej "regulaminem premiowania", stanowiący załącznik do decyzji.
§  3. 
Kierownicy komórek organizacyjnych Komendy Głównej Policji, o których mowa w § 6 ust. 1 zarządzenia nr 2 Komendanta Głównego Policji z dnia 1 kwietnia 2016 r. w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz. Urz. KGP poz. 13 i 69 oraz z 2017 r. poz. 44) odbiorą od podległych pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi imienne oświadczenia o zapoznaniu się z treścią regulaminu premiowania i niezwłocznie przekażą je do komórki organizacyjnej Komendy Głównej Policji właściwej w sprawach pracowniczych.
§  4. 
Pracownik, któremu przed dniem wejścia w życie decyzji określono w umowie o pracę premię w wysokości wyższej, niż określona w regulaminie premiowania, zachowuje prawo do premii w tej wysokości.
§  5. 
Traci moc decyzja nr 44 Komendanta Głównego Policji z dnia 17 kwietnia 1996 r. w sprawie określenia wysokości funduszu premiowego oraz zasad przyznawania premii dla pracowników Komendy Głównej Policji zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi.
§  6.  1
 (uchylony).
§  7. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem 1 listopada 2017 r.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN PREMIOWANIA

§  1. 
Regulamin premiowania określa warunki przyznawania premii pracownikom zatrudnionym w Komendzie Głównej Policji na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi, zwanych dalej "pracownikami".
§  2. 
Ilekroć w regulaminie premiowania jest mowa o:
1)
pracodawcy - rozumie się przez to Komendę Główną Policji, za którą czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje Komendant Główny Policji lub wyznaczona przez niego osoba;
2)
przełożonym - rozumie się przez to kierowników komórek organizacyjnych Komendy Głównej Policji, o których mowa w § 6 ust. 1 zarządzenia nr 2 Komendanta Głównego Policji z dnia 1 kwietnia 2016 r. w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji;
3)
bezpośrednim przełożonym - rozumie się przez to policjanta lub pracownika wyznaczonego do kierowania procesem pracy zespołu lub grupy pracowników;
4)
dniu roboczym - rozumie się przez to dzień kalendarzowy, z wyłączeniem dni, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 90).
§  3. 
1. 
Pracownikowi, który należycie wywiązuje się z obowiązków pracowniczych, przysługuje premia w wysokości do 30% jego wynagrodzenia zasadniczego.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach pracownikowi otrzymującemu maksymalne, dopuszczalne na danym stanowisku wynagrodzenie zasadnicze, może być przyznana premia w wysokości wyższej niż określona w ust. 1.
3. 
W przypadku podniesienia wysokości dopuszczalnego na danym stanowisku maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego i jednoczesnego odpowiedniego podniesienia pracownikowi wynagrodzenia zasadniczego, premia, o której mowa w ust. 2, może zostać obniżona do wysokości określonej w ust. 1.
4. 
Wysokość premii wyrażonej procentowo określa się w umowie o pracę.
5. 
Premia jest wypłacana raz w miesiącu, z dołu, w terminie wypłaty wynagrodzenia za pracę.
§  4. 
Przez należyte wywiązywanie się z obowiązków pracowniczych należy rozumieć

w szczególności:

1)
prawidłowe i terminowe wykonywanie obowiązków określonych w zakresie obowiązków lub karcie opisu stanowiska pracy;
2)
przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych;
3)
efektywne organizowanie czasu pracy;
4)
inicjatywę i aktywny stosunek do wykonywanych obowiązków;
5)
przestrzeganie procedur dotyczących sposobu wykonywania pracy;
6)
racjonalne i oszczędne gospodarowanie materiałami i środkami używanymi w procesie pracy;
7)
przestrzeganie zasad współżycia społecznego w miejscu pracy.
§  5. 
1. 
W przypadku nienależytego wywiązania się przez pracownika z obowiązków pracowniczych, o których mowa w § 4, pracodawca może obniżyć pracownikowi premię albo jej pozbawić.
2. 
Pracodawca może obniżyć pracownikowi premię w przypadku:
1)
naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych;
2)
udokumentowanego i nieusprawiedliwionego niewykonania polecenia służbowego zgodnego z prawem;
3)
naruszenia przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych;
4)
nieprzestrzegania ustalonego czasu pracy;
5)
nieusprawiedliwionego opuszczenia miejsca pracy;
6)
niewłaściwego użytkowania maszyn, urządzeń i narzędzi.
3. 
Premię obniża się nie więcej niż o 1/4 wysokości premii, określonej na podstawie § 3 ust. 4. Obniżenie wysokości premii wyraża się procentowo albo kwotowo i nie może przekroczyć 300 zł brutto.
4. 
Pracodawca może pozbawić pracownika premii w przypadku:
1)
rażącego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych;
2)
rażącego naruszenia przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych;
3)
nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie została wymierzona kara porządkowa, o której mowa w art. 108 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2016 r. poz.1666, 2138 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 60 i 962);
4)
stawienia się do pracy lub przebywanie w miejscu pracy w stanie po spożyciu alkoholu lub podobnie działających środków;
5)
udokumentowanej odmowy wykonania polecenia służbowego zgodnego z prawem;
6)
udokumentowanego niedbalstwa lub niegospodarności.
§  6. 
1. 
Obniżenie albo pozbawienie pracownika premii następuje za miesiąc, w którym wystąpiły przesłanki stanowiące podstawę obniżenia albo pozbawienia premii.
2. 
Obniżenie pracownikowi premii albo jej pozbawienie następuje na pisemny wniosek przełożonego, wniesiony nie później niż w ciągu 14 dni roboczych od dnia ujawnienia przesłanek, o których mowa w § 5 ust. 2 lub 4.
3. 
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 2, stanowi załącznik nr 1 do regulaminu premiowania.
§  7. 
1. 
Wniosek, o którym mowa w § 6 ust. 2, pracodawca rozpatruje w ciągu 5 dni roboczych od dnia jego otrzymania.
2. 
Decyzję o obniżeniu pracownikowi premii albo jej pozbawieniu pracodawca zamieszcza na wniosku, o którym mowa w § 6 ust. 2.
3. 
Przełożony lub bezpośredni przełożony niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 5 dni roboczych, po podjęciu przez pracodawcę decyzji o obniżeniu premii albo jej pozbawieniu, doręcza pracownikowi kopię wniosku, o którym mowa w § 6 ust. 2, z zamieszczoną na nim decyzją.
4. 
Jeżeli doręczenie kopii wniosku, o którym mowa w § 6 ust. 2, z zamieszczoną na nim decyzją pracodawcy jest niemożliwe z powodu nieobecności pracownika w pracy, bieg terminu, o którym mowa w ust. 3, nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu do dnia stawienia się pracownika do pracy.
§  8. 
1. 
Od decyzji pracodawcy o obniżeniu albo pozbawieniu premii pracownikowi przysługuje, w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania decyzji, prawo do złożenia, za pośrednictwem przełożonego, wniosku o ponowne rozpatrzenie prawa do premii. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 2 do regulaminu premiowania.
2. 
W przypadku niezłożenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, decyzja o obniżeniu albo pozbawieniu pracownika premii staje się ostateczna z upływem terminu, o którym mowa w ust. 1.
3. 
Jeżeli pracownik korzysta z obrony swoich praw przez zakładową organizację związkową, jest obowiązany do wskazania tej organizacji we wniosku, o którym mowa w ust. 1.
4. 
Zakładowa organizacja związkowa może przedstawić opinię w ciągu 5 dni roboczych od dnia otrzymania informacji od pracodawcy o złożeniu przez pracownika wniosku, o którym mowa w ust. 1.
5. 
Po zapoznaniu się z opinią, o której mowa w ust. 4, a także w razie jej nieprzedstawienia w ustalonym terminie, pracodawca podejmuje decyzję o uwzględnieniu wniosku albo jego nieuwzględnieniu.
§  9. 
1. 
Pracodawca rozpatruje wniosek, o którym mowa w § 8 ust. 1, w terminie 14 dni roboczych od dnia jego otrzymania przez przełożonego, a w przypadku wskazania przez pracownika organizacji, o której mowa w § 8 ust. 3, w terminie 21 dni roboczych.
2. 
Decyzję podjętą w wyniku rozpatrzenia wniosku, o którym mowa w § 8 ust. 1, pracodawca zamieszcza na tym wniosku.
3. 
Od decyzji podjętej w wyniku rozpatrzenia wniosku, o którym mowa w § 8 ust. 1 nie służy odwołanie.
4. 
Przełożony albo bezpośredni przełożony niezwłocznie doręcza pracownikowi kopię wniosku, o którym mowa w § 8 ust. 1, z zamieszczoną na nim decyzją.
§  10. 
1. 
Ostateczną decyzję o obniżeniu albo pozbawieniu premii przełożony niezwłocznie przekazuje do komórki organizacyjnej Komendy Głównej Policji właściwej w sprawach wydatków osobowych.
2. 
Obniżenia pracownikowi premii albo jej pozbawienia dokonuje się w terminie najbliższej wypłaty premii.
3. 
Decyzja ostateczna o obniżeniu albo pozbawieniu premii nie podlega wykonaniu, jeżeli od dnia jej uprawomocnienia upłynęły dwa miesiące.
§  11. 
1. 
Środki uzyskane w wyniku obniżenia lub pozbawienia premii mogą być przeznaczone w pierwszej kolejności na podwyższenie premii innym pracownikom zatrudnionym w komórce organizacyjnej Komendy Głównej Policji, w której zatrudniony jest pracownik pozbawiony premii lub któremu obniżono wysokość premii.
2. 
Sposób podziału środków, o których mowa w ust. 1, uzgadnia się z właściwymi zakładowymi organizacjami związkowymi.
3. 
Podwyższenie premii następuje na okres jednego miesiąca.
4. 
Pracodawca podwyższa premię na wniosek przełożonego. Wzór wniosku stanowi załącznik nr 3 do regulaminu premiowania.
5. 
Przepisy § 8, § 9 i § 10 ust. 1 i 2 oraz załącznik nr 2 do regulaminu premiowania stosuje się odpowiednio.

Załącznik Nr  1

WZÓR

WNIOSEK

Warszawa, dnia .....................

KOMENDANT GŁÓWNY POLICJI

o obniżenie/pozbawienie* pracownika

premii za miesiąc......................... r.

Na podstawie § 6 ust. 2 w związku z § 5 ust. ........ pkt ....... regulaminu premiowania wnoszę o:

- pozbawienie premii*,

- obniżenie premii o .......... % / .......... zł*

niżej wymienionemu pracownikowi:

............................................................................................................................................

(imię i nazwisko, nr identyfikatora kadrowego)

UZASADNIENIE

..............................................

(podpis przełożonego)

DECYZJA PRACODAWCY

Pozbawiam pracownika premii za miesiąc ............................... r.*

Obniżam pracownikowi premię za miesiąc .............................. r. o .......... % / .......... zł*

..........................................................................

(data i podpis Komendanta Głównego Policji

albo osoby wyznaczonej)

POUCZENIE

Od decyzji pracodawcy o obniżeniu albo pozbawieniu premii pracownikowi przysługuje, w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania decyzji, prawo do złożenia, za pośrednictwem przełożonego, wniosku o ponowne rozpatrzenie prawa do premii.

Pracownik, niezależnie od postanowień regulaminu premiowania, ma prawo skierowania sprawy na drogę sądową.

Kopię wniosku otrzymałem

...........................................

(data i podpis pracownika)

* niepotrzebne skreślić

Załącznik Nr  2

WZÓR

WNIOSEK

Warszawa, dnia .....................

....................................................

(imię i nazwisko)

....................................................

(stanowisko)

....................................................

(komórka organizacyjna KGP)

KOMENDANT GŁÓWNY POLICJI

za pośrednictwem

........................................................................

(kierownik komórki organizacyjnej KGP)

o ponowne rozpatrzenie prawa do premii

Na podstawie ........................... regulaminu premiowania wnoszę o ponowne rozpatrzenie prawa do premii.

Jednocześnie informuję, że korzystam/nie korzystam* z obrony swoich praw przez niżej wymienioną zakładową organizację związkową:

......................................................................................................................................

(nazwa zakładowej organizacji związkowej)

UZASADNIENIE

................................................

(podpis pracownika)

DECYZJA PRACODAWCY

Nie uwzględniam wniosku/Wniosek uwzględniam*

......................................................................

(data i podpis Komendanta Głównego Policji

albo osoby wyznaczonej)

Kopię wniosku otrzymałem

............................................

(data i podpis pracownika)

* niepotrzebne skreślić

Załącznik Nr  3

WZÓR

WNIOSEK

Warszawa, dnia ..........................

KOMENDANT GŁÓWNY POLICJI

o podwyższenie pracownikowi premii

za miesiąc ............................... r.

Na podstawie § 11 ust. 4 regulaminu premiowania wnoszę o podwyższenie premii o kwotę ................... zł (słownie: ........................................................ zł) niżej wymienionemu pracownikowi:

......................................................................................................................................

(imię i nazwisko, nr identyfikatora kadrowego)

UZASADNIENIE

..............................................

(podpis przełożonego)

DECYZJA PRACODAWCY

Podwyższam pracownikowi premię za miesiąc ........................... r. o kwotę .................zł

......................................................................

(data i podpis Komendanta Głównego Policji

albo osoby wyznaczonej)

POUCZENIE

Od decyzji pracodawcy pracownikowi przysługuje, w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania decyzji, prawo do złożenia, za pośrednictwem przełożonego, wniosku o ponowne rozpatrzenie prawa do premii.

Pracownik, niezależnie od postanowień regulaminu premiowania, ma prawo skierowania sprawy na drogę sądową.

Kopię wniosku otrzymałem

............................................

(data i podpis pracownika)

1 § 6 uchylony przez § 1 decyzji nr 327 z dnia 24 października 2018 r. (Dz.Urz.KGP.2018.110) zmieniającej nin. decyzję z dniem 15 listopada 2018 r.