Wykup uprawnień dla żołnierzy i pracowników wojska do przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz częściowe sfinansowanie z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej niektórych przejazdów żołnierzy niezawodowych w 2004 r.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2003.20.215

Akt utracił moc
Wersja od: 24 grudnia 2003 r.

DECYZJA Nr 372/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 24 grudnia 2003 r.
w sprawie wykupu uprawnień dla żołnierzy i pracowników wojska do przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz częściowego sfinansowania z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej niektórych przejazdów żołnierzy niezawodowych w 2004 r.

Departament Spraw Socjalnych i Rekonwersji

W celu określenia zasad wykupu uprawnień dla żołnierzy i pracowników wojska do przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz częściowego sfinansowania z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej niektórych przejazdów żołnierzy niezawodowych w 2004 r., na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), ustala się, co następuje:

1.
Dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych i Rekonwersji, wspólnie z Szefem Generalnego Zarządu Logistyki - P4, przeprowadzą rokowania z "PKP Intercity" sp. z o.o. w sprawie wykupu uprawnień do przejazdów w 2004 r. z 50% ulgą w dowolnej klasie wszystkich rodzajów pociągów dla żołnierzy zawodowych, nadterminowej zasadniczej służby wojskowej, okresowej służby wojskowej oraz pracowników wojskowych jednostek budżetowych, działalności pozabudżetowej i akademii wojskowych.
2.
Wykupienie uprawnień, o których mowa w pkt 1, realizuje się w odniesieniu do:
1)
żołnierzy zawodowych, zasadniczej nadterminowej służby wojskowej, okresowej służby wojskowej i pracowników wojskowych jednostek budżetowych - ze środków budżetowych właściwych dysponentów budżetu przeznaczonych na przejazdy i podróże służbowe;
2)
żołnierzy zawodowych, zasadniczej nadterminowej służby wojskowej, okresowej służby wojskowej i pracowników działalności pozabudżetowej - ze środków tej działalności;
3)
żołnierzy zawodowych, zasadniczej nadterminowej służby wojskowej, okresowej służby wojskowej i pracowników akademii wojskowych - ze środków tych jednostek organizacyjnych.
3.
W odniesieniu do pracowników wojska, o których mowa w pkt 2, wykupuje się legitymacje dla 17.000 osób.
4.
W przypadku dodatkowego zapotrzebowania limit, o którym mowa w pkt 3, można zwiększyć do 20.000 osób.
5.
Rozdziału legitymacji dokonuje się z udziałem organizacji związkowych i wydaje je w pierwszej kolejności pracownikom:
1)
odbywającym podróże służbowe,
2)
dojeżdżającym do miejsca pracy środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego.
6.
W celu realizacji postanowień umowy, o której mowa w pkt 1, Dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych i Rekonwersji:
1)
określi, w uzgodnieniu z Dyrektorem Departamentu Budżetowego, tryb rozliczeń opłat stosownie do postanowień umowy;
2)
przekaże Dyrektorowi Departamentu Budżetowego szczegółowy podział kwot z zakresu wykupu uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego, w ujęciu dysponentów oraz rozdziałów i paragrafów klasyfikacji określonej w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2000 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 59, poz. 688 z późn. zm.).
7.
Szef Generalnego Zarządu Logistyki - P4, w porozumieniu z Dyrektorem Departamentu Kadr i Szkolnictwa Wojskowego oraz Dyrektorem Departamentu Spraw Socjalnych i Rekonwersji, opracuje wytyczne w sprawie postępowania związanego z korzystaniem przez żołnierzy i pracowników wojska z uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego.
8.
Dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych i inni właściwi dysponenci środków budżetowych, w uzgodnieniu z Dyrektorem Departamentu Budżetowego, spowodują wydzielenie - w ramach budżetów zaplanowanych na 2004 r. - dodatkowych środków na częściowe sfinansowanie przejazdów żołnierzy zasadniczej służby wojskowej i kandydatów na żołnierzy zawodowych na urlopy i przepustki, niezależnie od środków zaplanowanych na przejazdy służbowe i przejazdy odbywane na koszt wojska określone w odrębnych przepisach.
9.
Z uprawnienia, o którym mowa w pkt 8, mogą skorzystać żołnierze, których rodziny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej oraz zamieszkujący najdalej od miejsca pełnienia służby.
10.
Dyrektor Departamentu Spraw Socjalnych i Rekonwersji oraz Szef Generalnego Zarządu Logistyki - P4, w terminie do dnia 10 grudnia 2004 r., przygotują i przedstawią propozycje w zakresie dalszego wykupu uprawnień.
11.
Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia podpisania.